Armen krijgen stem in nieuw tijdschrift Lutheranen hechten sterk aan eigen kerk aan tafel ACHTERGROND kerk wereld Goerees willen niet apart worden gehoord Rijkdom maakte Westduitse kerk tot steunpilaar maatschappij CeidóeScHiWMf1 Verkiezingsretoriek fr weer brieven 'n lil lezers CeidaeSomcrnt DINSDAG 29 APRIL 1986 PA< Moskou voert anti-religieuze propaganda op In Moskou wordt deze week een anti-religieuze film week ge houden. Dit meldt het Sovjet weekblad „Vrije tijd in Moskou". In de filmweek worden in twintig bioscopen documentaires ge toond, waarin een aanval wordt gedaan op de godsdienst en de „anti-socialistische en anti-sovjetactiviteiten" van de kerken moeten aantonen, aldus het blad. Enkele films die de inwoners van Moskou kunnen zien zijn „Dus God bestaat niet", „Made in USA de vijandige activiteiten van de Jehovagetuigen" en „de dominee op het slechte pad". De toename van de „atheïsti sche propaganda"was één van de onderwerpen op het 27e par tijcongres van de communistische partij van afgelopen februari en werd grotendeels door de Russische pers overgenomen. Haagse leraar als jeugdwerker naar Rwanda De zending van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft drs. S. Wieringa uit Den Haag per 1 juni benoemd tot jeugd werkleider voor de Presbyteriaanse Kerk van Rwanda. Siert Wieringa (32) is cultureel antropoloog en heeft in het buiten land onderzoekwerk verricht. Hij is leraar aan een de gemeen telijke HEAO in Den Haag. In Rwanda zal zijn taak voorname lijk bestaan uit het uitbouwen van het kerkelijk jeugdwerk. Het opzetten van coöperaties van jongeren maakt daarvan een belangrijk deel uit. Na het volgen van een basiscursus aan het Hendrik Kraemer-instituut te Oegstgeest hoopt het echtpaar Wieringa in januari 1987 naar Rwanda af te reizen. Het verlangen bekwaam te schijnen verhindert vaak het te worden. La Rochefoucauld Gewijde vrouw verdeelt Anglicanen De tot het kerkelijk ambt ge wijde vrouwen, uitlopend op wellicht een vrouwelijke bis schop. mogen volgens een hoofdartikel in het officiële orgaan van de Kerk van En geland nboit ofte nimmer aanleiding gaan vormen tot kerkelijke scheuringen. Het dreigen met een schisma kan niet een geoorloofd wapen zijn in de discussie hierover, aldus The Church Times. „Als de boot op de rotsen loopt hoeven de opvarenden er nog niet meteen uit te springen". Vrouwenwijding heeft in de Episcopaalse Kerk van de Verenigde Staten al tot een afsplitsing geleid en dreigt dat nu ook in Groot-Brittan- nië tot gevolg te hebben. In 1988 zal de Lambeth-confe- rentie van de Anglicaanse wereldkerk over dit onder werp spreken. De Anglicaanse bisschop van Londen is bezig een lijst van opponenten tegen vrouwen wijding aan te leggen en heeft gedreigd een schisma teweeg te brengen als er een vrouw voor het altaar in vol ornaat verschijnt, „om de anglicaanse traditie in dit land voort te zetten". De groeiende populari teit van projektkoppeling is een zorgwekkende ontwikkeling. Groepen in Nederland houden dan „hun" projekt in de Derde Wereld in de ga ten. Goede bedoelingen krijgen op die manier een averechtse uitwer king, omdat het volgens haar zeer de vraag is of hier nog sprake is van dialoog op basis van ge lijkwaardigheid. „Onze oren horen vaak al leen onze eigen echo en niet de stem van de mensen uit de ontwikkelingslanden." Dat zei mevrouw Ritha Rah man, algemeen secretaris van IKVOS (Interkerkelijk Vor mingswerk inzake Ontwik kelingssamenwerking) ter gelegenheid van het verschij nen van een nieuw tijd schrift: Regiotaal-Internatio- naal. IKVOS wil daarmee verantwoording afleggen aan de partners in de derde we reld van de activiteiten in ei gen land en in de derde we reldlanden. Tegelijkertijd kunnen de partners in de derde wereld reageren op wat westerse landen en ker ken aan oplossingen „beden ken" voor de problemen in de kerken. Volgens Kyung Seo Park, Azië-secretaris van de We reldraad van Kerken, meen de dat christenen in de ont wikkelingslanden die dage lijks voor hun leven moeten strijden, grote behoefte heb ben aan internationale infor matie. Zij zullen positief rea geren op dit „unieke" initia tief van IKVOS. Hij wees er op dat in Azië veel christe nen leven onder regimes ter wijl de kerken zich vooral op niet-politieke taken richten. Pas de laatste jaren komt daar verandering in, maar de tegenwerking van behouden de kerkleiders is nog enorm. Ook de Nederlandse kerken hebben de internationale so lidariteit nodig, zo zei prof.dr. D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken in Ne derland. „In ons land is de ontwikkelingssamenwerking in de versukkeling geraakt. Als we echt luisteren naar de mensen in de Derde Wereld, dan horen we scherpe kritiek op onze situatie. Vooral sinds de economische crisis komt die boodschap echter steeds moeilijker over," aldus Mul der. Binnen de kerken groeit naar zijn mening het verzet tegen het zogenaamde „spre ken van de kerk". Na het en gagement van de jaren '60 en '70 dreigt de pendelbeweging nu door te slaan naar een be perkte spiritualiteit. De ei genlijke taak van de kerk zou slechts het geestelijk le ven van de individuen zijn. De kerk wordt dan een con- sumentenkerk. „Een uiterst hachelijke onderneming," zo zei Mulder. De generale kerkelijke ver gadering van de Evangelisch- Lutherse Kerk heeft kritiek geuit op het novemberbesluit van de Lutherse synode, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland te vra gen mee te mogen doen in het proces van „Samen op Weg". Vele Lutherse ge meenten voelen zich door dat besluit overrompeld. Ze vra gen zich bovendien af hoe het eigen gezicht in die nieu we combinatie gehandhaafd kan blijven. Volgens de president van de Lutherse synode, ds. A. Burghoorn, is het echter „on zinnig" te denken dat de Luthserse kerk zich zou wil len opheffen. Hij zei dit za terdag op een bijeenkomst van de Lutherse in Amster dam. We zouden dan, aldus ds. Burghoorn, wegspoelen in een grote Kerk. Massakerken zijn zo ideaal niet. „Dat zien we aan sommige Lutherse Kerken in het buitenland". Ds. W. Bleij meende dat de Lutherse synode in novem ber te vlug een besluit heeft genomen. Hij had toen alle gemeenten hierover willen polsen, maar de synode meende toen dat dit een jaar zou kosten en dat dat niet mogelijk was. Hij pleitte er voor dat alsnog te doen. „Dan wordt het plaatje vriendelij ker", zei hij. Prof.dr. J.P. Boendermaker gaf toe dat de synode in no vember wel snel haar besluit heeft genomen, maar dat is zijns inziens niet onzorgvul dig gegaan. De eigen Luther se traditie is in een eenwor dingsproces van secundair belang, „maar wel van be lang". Ds. J. Happee pleitte er daarentegen voor in een verenigde Kerk toch het ei gen circuit te blijven volgen en zo vervluchtiging van het Lutherse eigene tegengaan. De Lutherse Wereldfederatie heeft bij haar bezoek enige maanden geleden daarop aangedrongen. Op 21 mei zal de eerste offi ciële ontmoeting van de drie synodebesturen worden ge houden. Hoogtezondominee Visser 75 jaar Op vrijdag 2 mei hoopt ds. H A. Visser, emeritus-predi kant te Amsterdam, 75 jaar te worden. Ds. Visser geniet grote bekendheid als de „hoogtezondominee", omdat hij al vele jaren het radiopro gramma „Onder de Hoogte- zon" voor de NCRV verzorgt. Hij is in Doetinchem geboren en werd 23 mei 1937 predi kant bij de hervormde ge meente van Angerlo. In 1940 ging hij naar Raalte en in 1944 naar Amsterdam-Water- graafsmeer. In 1949 werd hij predikant bij de hervormde gemeente van Amsterdam, waar hij de dominee van de Westerkerk werd. Dat is hij tot aan zijn emeritaat in 1976 geweest. In 1951 begon ds. Visser in de Westerkerk met cantatediensten die veel be langstelling trokken Ook hield hij radiopreken waar van er vele in bundels uit kwamen. Hij is twintig jaar redacteur geweest van het weekblad „Hervormd Neder land". Ook was hij voorzitter van de Jonge Kerk. Van zijn hand verschenen enkele boe ken, onder andere „Nieuwe Trouringh", een bundel ra- dioprekenf een aantal delen „Onder de Hoogtezon" en het boek „Ik gedenk U uit het land der Jordaan", waarin hij vooral de Westerkerk, Rem brandt en vele andere herin neringen aan^Israël en aan Amsterdam centraal stelt. Paus komt met encycliek over H. Geest Naar uit goede bron in het Vaticaan is vernomen, zal paus Johannes Paulus II op 17 mei bij de nachtwake op het Sint Pietersplein aan de voor avond van Pinksteren voor het welslagen van de bis schoppensynode herfst 1987 over de rol van de leken in de Kerk, zijn vijfde encycliek aankondigen. Die handelt over de Heilige Geest en de evangelisatie van de moderne wereld. Ook zal de paus een synode aankondigen van het diocees Rome, de tweede na die van 1960 die alras wat de besluiten betreft sterk verouderd is ge raakt met het oog op de ont wikkelingen sedert het Twee de Vaticaans Concilie medio jaren zestig. Het meiprogram ma van het Vaticaan raakt met dit alles aardig overladen. Eind deze week wordt de pu- blikatie van het sektenrapport verwacht, terwijl voorts de publikatie aanstaande is van een document over de jongste ontwikkelingen in de biologie. Tenslotte zal de paus van 8 tot 11 mei zijn langste pastorale reis tot dusver in Italië ma ken, waarbij hij een bezoek zal brengen aan Faenza, Forli, Cesena en Ravenna in de Ro- magna. De paus krijgt bij de bezichtiging van de beroemde byzantijnse mozaieken van Ravenna uitleg van de Franse schrijver André Frossard. ere burger van die stad en auteur van het boek „Het evangelie naar Ravenna". Jenny en Lucas Goeree In een brief aan rechter-com missaris mr. J.A.O.M. van Aerde heeft het evangeliste nechtpaar Lucas en Jenny Goeree bezwaar aangetekend tegen het feit, dat zij op 15 mei ieder afzonderlijk voor hem zullen moeten verschij nen om te worden gehoord over de tegen hen ingebrach te beschuldiging van het uit dragen van anti-semitisme. Ook acht het echtpaar de rechter-commissaris bevoor oordeeld wegens het achter houden van de intussen uit gebrachte deskundigenrap porten van dr. Hans Jansen en rabbijn Abraham Soeten- dorp. Het echtpaar heeft nu zelf ook een Nederlandse theoloog als getuige-deskun- dige kunnen aantrekken om de rapporten van de tegen partij te onderzoeken, doch deze wil in dit stadium zijn naam nog niet bekend ge maakt zien. De Goerees achten de des kundigen partijdig. „Het is algemeen bekend dat dr. Hans Jansen en rabbijn Abraham Soetendorp anti christen zijn. Hun deskundig heid is gelegen in hun be kwaamheid het evangelie van Jezus-Christus te loo chenen. De bijbel noemt zul ke mensen leugenaars", aldus de brief. Lucas en Jenny Goeree be sluiten hun brief met de ver melding, dat de rechter-com missaris zal moeten inzien „dat er heel wat in de weg staat voor een gesprek tussen U en ons". Daarom vinden zij het maar beter, als mr. Van Aerde zich niet meer met hun zaak zal bemoeien, „want het mocht eens blijken dat U tegen God strijdt". Kerk van Almere samenroeper nifeuwe gereformeerde synode De Gereformeerde Kerk van Almere zal de volgende gene rale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland sa menroepen. Deze synode zal in mei 1987 worden geopend. Om de twee jaar worden de leden van de gereformeerde sy node gekozen via „getrapte" verkiezingen door de plaatselij ke kerken. De synode wordt steeds officieel geopend in een plaatselijke kerk. Vorig jaar mei was dat de kerk van Gou da. Deze „synode van Gouda" wordt in november van dit jaar gesloten. Het breed moderamen (uitgebreid bestuur) van de synode besloot om volgend jaar Almere te kiezen met als belangrijkste overweging dat Almere deel uitmaakt van de nieuwe provincie Flevoland. De Gereformeerde Kerk van Almere. die een federatie vormt met de Hervorm de Gemeente ter plaatse, komt in de snel groeiende stad in de polder met allerlei specifieke problemen in aanraking. Rijkdom heeft de Westduit se kerken tot een van de hoekstenen van de maat schappij gemaakt. De prote stantse en katholieke autori teiten ontvangen samen jaarlijks 11 miljard aan kerkbelasting, die iedere Duitser, die zich niet uit de kerk heeft laten schrijven, betaalt. Een gedeelte van dat geld wordt gebruikt om de meer alarmerende gaten in de sociale voorzieningen van de staat te stoppen een voordelig zaakje voor de overheid, aangezien de vrijwilligers van de kerk goedkoop zijn. Duitse kerken stoppen hon derden miljoenen marken in de ontwikkelingslanden. Veel geld gaat ook naar kerken in Oost-Duitsland en in dit op zicht spelen de Westduitse kerken een niet onaanzienlij ke rol in het in stand houden van een gevoel van eenheid tussen de twee Duitslanden. Als belangrijkste organisato ren van de vredesbewegingen in West- en Oost-Duitsland hebben de Duitse kerkelijke leiders „de ontspanning van beneden af" naar de eerste plaats van de agenda gescho ven, nu de strijd om de kruis raketten verloren is. In Oost-Duitsland worden de kerken meer dan getolereerd: de staat lijkt van hen te ver wachten dat ze het land een gevoel van identiteit geven. „Daarom maakte ze in 1983 ook zo'n drukte rond de her denking van Luthers vijfhon derdste geboortedag", zegt Werner Kraetschell, supervi sor van de protestantse kerk van Berlijn. „Zelfs Bismarck is weer in ere hersteld en men is bezig met de restaura tie van de kathedraal van Berlijn. De kerk heeft een traditie en daar heeft men be hoefte aan. Elk dorp heeft een kerk; het is een erfgoed, zoiets als de muziek van Bach de kerk heeft een culturele waarde". Communisme „Het idee van ideologie als vervanging voor godsdienst heeft afgedaan. Het commu nisme heeft de mensen niet gelukkig gemaakt. Ze komen naar onze bijeenkomsten, wanneer ze persoonlijke pro blemen hebben. We worden getolereerd, zolang we ons niet bemoeien met de voor naamste steunpilaren van de macht: de media, het onder wijs en de economie". Oost-Duitsland is de enige communistische staat met zo wel een officiële als een onaf hankelijke vredesbeweging. De kerk is in beide organisa ties vertegenwoordigd; de on afhankelijke vredesbeweging wordt zelfs gerund door pre dikanten. Beide bewegingen geloven dat de vredesbewegingen de rege ring heeft beïnvloed. „Honec- ker praat tegenwoordig over wederzijdse veiligheid; iets waar wij het al jarenlang over hebben", aldus dominee Rai- ner Eppelman van de onaf hankelijke vredesbeweging. „We zijn een kerk in het soci alisme een onderdeel van deze maatschappij", zegt do minee Helmut Orphal, die tot de officiële vredesbeweging De dom in hoort. Volgens Orphal werkt Keulen een- de Oostduitse organisatie „ef- triïm van fectief achter de schermen", vele religieu- terwijl de Westerse vredesbe- ze plechtig- wegingen „niet buiten de heden. spotlights kunnen". Eppelman zegt dat hij dage lijks strijdt voor het „vermen selijken" van de maatschappij, voor het tot staan brengen van het „militarisme". Zijn kerk helpt principiële dienst weigeraars, die tegenwoordig een vervangende dienstplicht kunnen krijgen. Sommige jongeren weigeren echter ook de vervangende dienstplicht. Onlangs moest een groep van deze totaalweigeraars voor de rechter verschijnen, maar na een temperamentvolle verde diging door de kerk werden hun oproeppapieren geruis loos ingetrokken. In West-Duitsland is de kerk nauw verweven met de poli tiek. Kohl is een practizerend katholiek; oppositieleider Jo hannes Rau van de SPD is ac tief in de protestantse kerk en ook president Von Weiszac- ker is een trouw lid van de kerk. Meer dan 300 parle mentsleden zijn actief in hun katholieke of protestantse kerk en elke kerk heeft een politiek verbindingskantoor in Bonn. Morgen wordt de situatie van de kerk in Frankrijk en Spanje behandeld. Tartaar met spiegeleitomaat-appelsalade en met ui gebakken aardappelen griesmeelvla met puddingsaus (Dit menu is bedoeld voor donderdag, voor koninginnedag stond het menu gisteren in de krant). De benodigdheden voor twee zijn: 2 tartaartjes, 30 g mar garine, zout, peper, 2 kleine eieren, 5 g margarine 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, halve lepel olie, 1 appel, 200 g tomaten peterselie; V2 tot 1 kg aardappelen, zout, olie, (sla-)uitje; liter melk, 30 g griesmeel, 30 g suiker, rode puddings- Bak de tartaartjes in warme margarine al heen en weer schuivend in drie a vier minuten bruin. Leg het vlees op een warm bord en strooi er zout en peper over. Maak de jus af met weinig water en zout. Bak spiegeleieren in de tweede portie margarine en leg die op de tartaar. Klop azijn, zout, peper, suiker en olie door elkaar en meng er als eerste de in blokjes gesneden appel door. Leg de tomaten een tel in kokend water, ontvel ze en verdeel ze in dunne plakken. Meng de tomaten door de stukjes appel met saus. Bestrooi de salade met fijngeknipte peterselie. Kook de aardappelen zo lang van te voren gaar dat ze kun nen afkoelen. Snijd de aardappelen in stevige schijven en bak die in hete olie bruin. Snijd het (sla)uitje klein en bak de stukjes nog even mee met de aardappelen. Breng de helft van de melk aan de kook en strooi er al roe rende een mengsel van griesmeel met suiker in. Laat de vla onder af en toe roeren vijf minuten zacht koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe. Laat de vla koud worden, roer er geregeld in om te voorkomen dat er een vel opkomt. Doe de griesmeelvla in de schaal(tjes) en leg er met behulp van een lepel een laagje puddingsaus op. JEANNE JRS ien Heeft het kabinet er wel verstandig aan gedaan zór°J voor de verkiezingen nog de ingrijpende herziening vaL^ stelsel van sociale zekerheid in de Tweede Kamer te b<,n t delen? Sinds de Kamer aan het marathondebat overjse kwestie is begonnen daalt het CDA in de opiniepeilingefijf' dat binnen die partij hier en daar wat paniek de korg® steekt. Vooral het cda is inderdaad in een vervelende sif J! beland. Niet omdat het kabinet zich zou moeten schfcch voor de wijzigingsplannen, maar wel omdat de opproo dankbaar gebruik maakt van de ingewikkeldheid va 8e stelselwijziging om de kiezers de indruk te geven, dat ei, selijke dingen met de uitkeringen aan het gebeuren zij^ WlE die suggestie wekt praat onzin. Vrijwel niemana^ een uitkering ontvangt gaat erop achteruit. De herzie^ van het stelsel betreft alleen nieuwe gevallen en daarbijj sommige groepen, ouderen bijvoorbeeld, er op een punten zelfs nog op vooruit. Gisteravond kon cda-fractieleider De Vries di terecht verzuchten, dat de stelselwijziging beter al ingei had kunnen zijn, dan zouden de mensen zelf hebben ku' vaststellen dat „de spookverhalen" van de oppositie on zijn. En Lubbers beloofde gisteravond dat er de kom vier jaar voor iedereen minstens een behoud van de kracht in het verschiet ligt, terwijl er geen bezuiniging) de aow zijn te verwachten. Hij riep daarbij de VVD oj eens heldere taal te spreken" op dit punt en verwed J PvdA „dubbel spel" door de indruk te wekken, dat ei^ nieuwe bezuinigingen op komst zijn. Het is duidelijk dat de behandeling in de Kamer va stelselwijziging vooral het CDA nu parten speelt. Dat ef kan men het kabinet in feite niet voor de voeten werpefj; ministers kan achteraf hooguit worden verweten dat jf>* ambitieus zijn geweest, door een zo ingrijpend plan in slf™ één kabinetsperiode te hebben willen verwezenlijken. !e* De oppositie valt meer te verwijten. Die vormt bij dé d zers bewust een onjuist beeld over de stelselwijziging PvdA heeft enige tijd geleden openlijk verklaard toen f voerde ingrijpende kortingen op de uitkeringen d?t< portemonnee van alle uitkeringsgerechtigden wél zwaarlg ben getroffen niet ongedaan te zullen maken als de i listen in de regering zouden komen. Het is laakbaar d#a zelfde partij nu de hoogst noodzakelijke stelselwijzigii een verkeerd daglicht stelt en met de nodige slagen oio arm suggereert die te zullen terugdraaien. IC* Tijdens verkiezingscampagnes is over en weer de ni retoriek onvermijdelijk, maar men gaat te ver als bij gro uit de bevolking onrust wordt gezaaid over dreigende et we ingrepen, die er in werkelijkheid niet aan zitten ttoi men Lubbers heeft gelijk: de PvdA moet ophouden datje te bazuinen. )r Droog en zonnig DE BILT (KNMI) De ko mende dagen is het zonnig en droog De middagtemperatuur kan daarbij op diverse plaat sen oplopen tot rond twintig graden. Nadat dinsdag een wolkengebied via ons land naar het oosten was wegge trokken. drong drogere lucht ons land binnen. Daardoor ne men de mistkansen de komen de dagen sterk af. Inmiddels blijft de luchtdruk in onze om geving stijgen. Hierdoor komt er een hogedrukgebied in onze omgeving tot ontwikkeling. Dit beheerst de eerstkomende dagen het weer bij ons. Ook op langere termijn mag op zonnig en droog weer gerekend wor den. De middagtemperatuur blijft tot en met zondag in het binnenland rond de twintig graden liggen. Aan zee blijft het iets koeler. Vooruitzichten voor de Euro pese landen, geldig voor don derdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Droog en perioden met zon. Middagtem peratuur van 12° in west- Noorwegen tot 19° in zuidoost- Zweden. Britse eilanden: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur van 15° in Schot land tot 19° in zuidoost-Enge- land. Benelux, Denemarken, Duits land, Frankrijk: Droog en flin ke zonnige perioden. Middag temperatuur rond 20°, maar langs de noordzeekusten enke le graden lager. Spanje. Portugal: Drooc zonnig. Middagtemperf tussen 19 en 25°. Italië, Joegoslavische kui het noorden droog en pert 1 met zon. In het zuiden h# zwaar bewolkt en buien, i J dagtemperatuur van 19° i|. noorden tot 23 in het zui#l Alpengebied: Droog en jF' den met zon, maar in hele telijk Alpengebied eerst": half tot zwaar bewolkt enf" op regen. Middagtemperlg rond 18°. Zd Limbur Aberdeen Athene Bordeaux zw.bew. 13 6 Brussel zw bew. 15 6 Dublin l.bew 12 4 Frankfort zw.bew. 19 11 I Genève motregen 10 8 Helsinki met ontv. Innsbruck zw.bew. 18 9 Klagenfurt regen 15 9 Kopenhagen mist 17 6 Lissabon onbew. 16 10 Locarno zw.bew. 15 6 Londen h.bew. 16 3 Luxemburg zw bew. 15 9 Split' Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Acht Mei Beweging Onlangs heeft de Acht Mei Be weging nadere gegevens be kend gemaakt omtrent het programma voor Hemelvaarts dag van de te houden manifes tatie in de Brabanthallen te 's- Hertogenbosch. Verschillende sprekers zijn voor deze dag uitgenodigd, onder wie een priester, Herman Verbeek. De priesterraad van het bisdom Rotterdam heeft bisschop Bar eveneens uitgenodigd. Dit on danks het besluit van de bis schoppenconferentie, het ge beuren in Den Bosch niet bij te wonen. Hierdoor wordt mgr. Bar door de priesterraad in een soort dwangpositie ge bracht. Op grond van he cumentatiemateriaal varf Acht Mei Beweging ef grond van de verslagenj ooggetuigen van de manii tie van 1985 in Den Haag* ben de bisschoppen ondel ding van kardinaal dr. Simonis, terecht beslotenö aanwezig te zullen zijn H manifestatie. Waarom i toch nog mgr. Bar benadi In een reactie op de afwj van kardinaal Simonis cq teert de Acht Mei Bew< dat de bisschoppen zich ei tegenover dan binnen het Gods opstellen en dat db schoppen kiezen voor hel lement ten opzichte van dj lovigen. Een volstrekt onj mening van deze bewe Tenslotte spreekt de bewi haar verdriet er over ui; mgr. Simonis in zijn brief melding maakt van een tueel vervolggesprek tuss< bisschoppen en de Acht Beweging, hetgeen de voi ster, mevrouw Stael-M zeer betreurt. Zij hoopt d alsnog zo'n gesprek zal kc Laten we eerst maar eer wachten hoe de 8ste mei loopt. P T. v.d. 1 DEN HA A

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2