Schaatsridders Hein Vergeer en Evert van Benthem t „Vorst, ach schenkt toch geene gaven, eeretitels, lint of goud LEIDEN OMGEVING ftjidaeSou/uMit DINSDAG 29 APRIL 1986 PAGIty£I DEN HAAG De twee topsterren van het Neder landse schaatsen, twee voudig Europees- en we reldkampioen Hein Ver geer en de winnaar van de Elfstedentocht van 1985 en 1986 Evert van Benthem zijn vandaag be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ook oud-wielrenner Jan Raas, thans ploegleider, ontving deze onderschei ding. Ongeveer 2500 Nederlanders hebben ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van koningin Beatrix een ko ninklijke onderscheiding ont vangen. De decoraties varie ren van commandeur in de Orde van Oranje-Nassau (de hoogste onderscheiding) tot een eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Deze eremedailles in goud, zilver en brons zullen volgend jaar worden vervangen door één lintje. De ontvangers van deze onderscheiding worden benoemd tot „lid van de Orde van Oranje Nassau". Het ka binet verwierp vorig jaar het voorstel van een „commissie herziening decoratiestelsel" om in plaats van de ereme dailles een geheel nieuwe orde in het leven te roepen: de Juliana-orde. Vijf commandeurs Het commandeurschap in de Orde van Oranje-Nassau werd vandaag onder meer toegekend aan vijf Nederlan ders: drs. D.M. Ringnalda (se cretaris-generaal op het de partement van algemene za ken), jhr. mr. J.L.R. Huiideco- per van Nigtevecht (ambassa deur in Londen), dr. K.W. Reinink (ambassadeur in Bonn), dr. J. Kremers (com missaris der koningin in Lim burg) en mr. C.J. van Zeben (lid van de Raad van State). Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar den werd luitenant-generaal G.W. Boerman van de Ko ninklijke Luchtmacht. De commissaaris der koningin in Gelderland, ing. M. de Bruijne, werd benoemd tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Acht ka merleden kregen dezelfde on derscheiding: de senatoren dr. J.H. Christiaanse (CDA), drs. FM. Fe ij (VVD) en N.H.M. Tummers (PvdA) alsmede de Tweede-Kamerleden A.J. Evenhuis (VVD), drs. A. van der Hek (PvdA), dr. W. de Kwaadsteniet (CDA), mr. Hein Vergeer, ridder Oranje-Nassau Evert van Benthem, ridder Oranje-Nassau K G de Vries (PvdA) en SC. Weijers (CDA). Anderen die deze onderscheiding ontvin gen zijn: jhr. mr. J.A. Bee- laerts van Blokland (vertrek kend ambassadeur te Vati caanstad), mr. J.C. van den Berg (ambassadeur te Rabat), mr. Ch. Th. F. Thurkow (am bassadeur in Caracas), de de ken van de Nederlandse Orde van Advocaten mr. J.R. Glasz. de bekende gerefor meerde theoloog dr H.M. Kuitert, hoogleraar aan de VU in Amsterdam, de secreta ris-generaal der Nederlands Hervormde Kerk dr. R.J. Mooi, prof. mr. TC. van Bo ven (voormalig directeur van de afdeling voor de rechten van de mens van de VN en tegenwoordig hoogleraar in ternationaal recht aan de Rijksuniversiteit Limburg), C.J. van der Klugt (de nieuwe Bresident van Philips), de trechtse hoogleraar cardio logie prof. dr. F.L. Meijler; Anne Terruwe Henk Neuman, directeur van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen „Clingendael" werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau wer den onder meer de culinaire journaliste Wina Born, IKON- omroepster Dore Smit, de NOS-televisieverslaggever in Brussel Joop van Os, mr. J. (Jacques) Hogewoning, vice- voorzitter van de sectie be taald voetbal van de KNVB, en de zenuwarts mw. dr. A.A.A Terruwe, die in de ja ren vijftig door het Vaticaan werd vervolgd wegens haar behandeling van katholieke kloosterlingen en priesters psychische moeilij) oei lijk rf iap ii je-N Naast Hein Vergeer en van Bentherti kreeg nog| aantal bekenden uit de wereld het ridderschap Orde van Oranje-Na^ Cees Akerboom (basketbal^ ternational), Jan Lageèni (voorzitter biljartbond) eryn< biljarter Rini van Brachl 1982 wereldkampioen e 1983 Europees kampioen banden). Ook de filmpi cent Rob Houwer kreeg onderscheiding. Voorts werden de volgende personen uit Leiden en omge ving onderscheiden: LEIOEN Commandeur Oranje-Nassau, mat de zwaarden, bij bevordering: Luit.-gen. G.W. Boerman, dienstgr. officieren Kon. Luchtmacht. Ridder Oranje-Naaaau: L.C.H. Mekel. htd. optische werk plaatsen Marine Elektronisch en Op tisch Bedrij». A. Schouten, ambt. min. Onderw. en Wetensch. W. Stavleu, hoofd faculteltsbur. Rechten RU Lelden. Mevr. H.S. Helllnga. vml. hfd. Kruis werk ministerie WVC. G.J.E. van der Spek. adv. Geneesk. Hoofdinsp. min WVC. Ridder Oranje-Naaaau, met de zwaarden: Luit. ter zee J.G. Steenkamp. Officier Oranje Nassau: Drs. A.J.F. Gogelein. directeur mu seum Boerhaave. Dr. L.B. Holthuis, hoofdfamb. Rijks museum Nat. Historie. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Naeseu in goud, met de zwaarden: H. Ju. adjudant-onderofficier van de Koninklijke Luchtmacht. Eremedaille, verbonden aan da orde van Oranje Neasau in goud: J. Keijer. tot 1 januari 1986 rijks ambtenaar bij de Sylvius Laboratoria de Rijksuniversiteit Lelden. Mevrouw J.L.T. Schoemaker, tot 1 april 1986 Hootd van de Verpleegaf- deling Reumatologie van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. J. Westbroek, sportinstructeur bij de Gemeentepolitie Leiden. h.A. Lamboo. hoofdambtenaar bij de P.T.T. F.J. Lardee. hoofdemployé 1e klasse bij de P.T.T. Eremedaille, verbonden een de orde van Oranje Nassau In zilver J. Harland. oud-medewerker bij de P.T.T. Mevrouw H. de Jonge, administratief medewerker tevens secretaresse bij de Provinciaal Militair Commandant Zuid-Holland. Mevrouw Th.L. Betcke-Heuvelsland, ambtenaar bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Mevrouw C. van der Stok-van Haas teren. oud-ambtenaar bij de P.T.T. C. Zandbergen, werkzaam bij bouw bedrijf Niersman b.v. in Voorscho ten. Eremedaille, verbonden san de orde van Oranje Nassau in brons: W. Stikkelorum. oud-medewerker bij de P.T.T. ALKEMADE Eremedaille, verbonden «en de orde van Oranje Nassau in goud: C.N. van der Geest. J. Hoogenboom. bloemenkweker. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nasaeu in zilver. S. Putzes, oud-ambtenaar ter secre tarie der gemeente. P.L. Loos. rijksambtenaar der P.T.T. E.Th. van Ruiten, mede-eigenaar/ex ploitant van een chrysantenstekbe- drijf. A. van Tol. lid/oud-bestuurslid van de muziekvereniging Door Gunst Verkregen in Nieuwe Wetering. ALPHEN AAN DEN RUN Ridder Oranje-Nassau: F.H. Nauta. dir. Dakpannen- en Klel- warenfabriek Van Oordt Co. Ridder Oranje-Nassau, met de zwaarden: eerste-luit. L. Schellingerhout, dienstv. officieren vakdiensten Kon. Marechaussee. Filmproducent Rob Houwer, ridder Oranje-Nassau Kamerlid dr. W. de Kwaadste niet, ridder Nederlandse Leeuw Mr. T. van Boven, hoogleraar Omroepster Dore Smit. ridder internationaal recht, ridder Oranje-Nassau Nederlandse Leeuw Basketballer Cees Akerboom, ridder Oranje-Nassau maj. ing. A.A. van Andel. dienstgr. officieren Kon. Luchtmacht. Officier Oranje-Nassau: D. den Dekker, oud-hfd. afd. begro tingszaken dir. fin. econ. zaken min. Verkeer en Waterstaat. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud: J.J.F. Snepvangers uit Gouda, su permarkt-bedrijfsleider van Ahold in Alphen. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilvar, met de zwaarden: J.J.M. Simons, opperwachtmeester van het wapen der Koninklijke Mare- Eremedaille, verbonden een de orde van Oranje Nassau in zilver H. Bosman, penningmeester van de muziekvereniging Crescendo. BODEGRAVEN Ridder Oranje-Nassau: A.M. de Jong. gem. secr. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Naseau in goud, met de zwaarden: C. Tofield, adjudant-onderofficier apothekersassistent van het dienst vak der Geneeskundige Dienst. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Naseau in zilver: H.J. Aberson, bakker. Ex-wielrenner Jan Raas, rid der Oranje-Nassau HAZERSWOUDE Ridder Oranje-Nassau: J.M. Verlare. gem. secr. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver: Mevrouw H.A. van Pijlen, leidster van de Nederl. Herv. zondagsschool. HILLEGOM Officier Oranje-Nassau, met de zwaarden: Kapt. ter zee J. Roosendaal. Kol. Ir. A.W. Koster, dienstv. techn. staf. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver: C.J. van Dalen, administratief mede werker bij de kantinedienst Konink lijke Landmacht/Koninklijke Lucht macht. KATWIJK Ridder Oranje-Nassau: K. van der Meij. gemeenteraadslid. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver, met de zwaarden: H.J. van Beek, sergeant van de lo gistieke dienst Goederenbeheer. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver W. van der Plas, rijksambtenaar der P.T.T. Dr. R.J. Mooi, secr.gen. van de Nederlands Hervormde Kerk, ridder Nederlandse Leeuw LEIDERDORP Officier Oranje-Nassau: G. van Strien, hoofd Planbureau Nieuwbouw Acad. Ziekenh. Leiden. J.W. Huige, plv. hfd. personeel en org. CBS Voorburg. Ridder Oranje Nassau: J.F. Beekman. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud, met de zwaarden: H. van Dijk, adjudant-onderofficier kanfoormachlnemonfeur van het dienstvak der intendance. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau In zilver: D. van Teijlingen, lid van het college van collectanten van de Hervormde Gemeente, tevens hulpkoster van de Leiderdorpse Dorpskerk. P. Hartevelt, zaalassistent bij de subfaculteit Farmacie van de Rijksu niversiteit Leiden. J. Ph. Oudshoorn, ambtenaar bij de P.T.T. LEIDSCHENDAM Officier Oranje-Nassau: Drs. H.C. de Meijer, plv. dir. directie Gas EZ A.M. van der Laan. dir. Vleeswaren- fabriek Th.S. van der Laan Prof.drs. B.K. Brussaard, chef afd. Prof. dr. H.M. Kuitert, theo loog, ridder Nederlandse Leeuw Informatiesystemen min. Binnenland se Zaken. G. Benz. ambt. Ondérw. en We tensch. Mevrouw C.J.M Nieland, hfd. Afd. Verpleging en Opleiding Hoofdinsp. Geestelijke Volksgezondheid van mi nisterie WVC. Mevrouw J.J. van Nordhelm, hfd. Afd. Verplegende en Verzorgende Beroepen Geneeskundige Hoofdin spectie voor de Volksgezondheid. Ridder Oranje-Nassau: J.T. Hooijmans, hfd. onderafd. Boek houding Landbouw LEI log. L. Chr.A. van Luljk. voorm. ambt G. Sijsllng. medew. NS J. Tuinman, bureauchef bljz. dien sten PTT M. Pronk, hoofdambt. PTT J.H.M. van Neerven. hfd. sectie adm. ondersteuning, afd. organisatie. Landmachtstaf. Mevr. W.A. Bosman-Krlstalljn, oud- conrectrlx Dalton Scholenge- meensch. Voorburg-Leldschendam, Moerkapelle Officier Oranje-Naeaau, met de zwaarden: Luit.-kol. H. Rouwenhorst, verbin dingsdienst. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud: F.G.L. Kok. technisch medewerker bij de NS. C.A. Kremers, oud-hoofdemployé voor bijzondere diensten der P.T.T. G. van der Zwaag. voorzitter van de CNV-afdeling Leidschendam/Voor- burg. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau In zilver W H. de Wit. voorheen controleur bij het bureau Interne controle van de afdeling personeels- en salarisadmi nistratie van de Directie Burgerper soneel. C.A. Verhagen, oud-machinist bij het waterschap De Ommedijck. J.W. van Haastrecht, eigenaar firma Van Haastrecht. De dames C.P.H. en W.C.M. van der Drltt, eigenaresses melkslljtersbe- drijf. J. Groeneweg, oud-medewerker van het tuinbouwbedrijf van de fam. Bregman. S P. Wortel, bestandsbeheerder bij de afdeling tewerkstelling Erkende Gewetensbezwaarden Militaire Dienst van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. A.A.L. Gareman. lot voor kort werk zaam bi) automobielbedrijf Autome- don in Zoetermeer. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons: W.P. Donkersteeg, oud-monteur ma terieel mechanisch bl) de NS. LISSE Ridder Oranje-Nassau: S.P. Broersen, gem. secr. Officier Oranje-Nassau, met de zwaarden: Kol. G.J. de Jager, dienstv. mil. adm. Kol. drs. A.P.M. Hogenboom. dienstv. mil. adm. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud: N.R. Gervais. organist St. Agatha- kerk Lisse. stadsorganist van Haar lem, organist van het Concertge bouw. van 1962 tot 1982 docent van de Muziekschool Bloembollenstreek, voorzitter Orgelkring Bollenstreek M.S.M. Vermolen, directeur AMRO- bank Llsse, voorzitter van het be stuur van het R.K. Bejaardencentrum Berkhout in Lisse. A. Overbeeke, oud-hoofdemployé voor bijzondere diensten der P.T.T. W.J. Selnstra, Inspecteur gasflessen in het 2e district van de Dienst voor het Stoomwezen van het ministerie van Soc. Zaken en Werkgelegenheid. NIEUWKOOP Ridder Oranje-Nassau: mr. K. Klasen, voorm. juridisch su pervisor GMD te Amsterdam. Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud: A. IJtsma. NOORDWIJK Ridder Oranje-Nassau: L.P.M. van Kersbergen, hfd. afd. Traffic, Defensie Pijpleiding Organi satie. Officier Oranje Nassau: Mevr. T. Pouwels, med. dir. Dr. Mr. Willem van den Bergh Stichting. Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, met de zwaarden: A. Davelaar, adjudant-onderofflcler- tankmonteur van het dienstvak van de technische dienst. Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver: A.N. de Jong. oud-penningmeester van de Oranjevereniging Noordwljk- Binnen. NOORDWIJKERHOUT Officier Oranje-Nassau, met de zwaarden: Kapt.-luit. ter zee vlieger P.A. Kroon. Ridder Oranje-Nassau: H.J. Oregmans. voorh. hfd. afd. fi- nanclén Krijgsmacht Telecommuni- catiebureau. Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver: M.C. Bijlemeer, bestuurslid muziek vereniging SI. Jeanne d'Arc. OEGSTGEEST Ridder Nederlandse Leeuw: Prof.dr. P.E. de Josselln de Jong, hoogl. RU Lelden/lid KNAW. Ridder Oranje-Nassau: Mevr. H.M. Snieder-ter Beek, oud docent/studieleider MO-opl. peda gogiek Stcht. Nutssemlnarlum te Amsterdam. D.J. Hoekstra, journalist ANP. Officier Oranje-Naesau: H.Chr. Ekker, Oegstgeest, vlce-pres. Akzo Coatings Ing. J.B. Proper te Wassenaar, dir. Aannemersbedr. Proper. Drs. W.J. Kakebeeke, hfd. afd. Inter nat. Milieuzaken bij Dir. Gen. Milieu hygiëne. Ir. P.H. Max, voorh. hoofd Fysisch Elektronisch Lab. TNO. J.E.M. Cornells, ambt. Financiële Ar beidsvoorwaarden min. Binnenland se Zaken. Drs. D. 't Hart. dir. Rijks Opl. Inst. min. Binnenlandse Zaken. Dr. G.D. van Wengen, hfd. Educatie ve Dienst Rijksmuseum Volkenkunde Lelden. Officier Oranje-Nassau, met de zwaarden: kapt. ter zee W. Yspeert. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud: P.H. Alkemade, plaatsvervangend chef Arbeidsvoorwaarden en rechts positie bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. D. van Staden, tot 1 februari 1986 rijksambtenaar bij de faculteit der Geneeskunde van de Rijksuniversi teit te Leiden. RIJNSBURG Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Naseau, in goud: W. Zevenbergen, adjudant der Rijks politie. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver G. van Egmond. adjundant bijzonde re opdrachten bij het Marinebewa kingskorps. Eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons: C. Verduyn. SASSENHEIM Officier Oranje-Nassau: Drs. J.E. van Teijlingen. ambt. min. Onderw en Wetensch. Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, met de zwaarden, bij bevordering: G. den Haring, adjudant-onderoffi cier van de Koninklijke Luchtmacht. Ere-medaille, verbonden «aan de Orde van Oranje Naseau, In goud: D. van Biezen. TER AAR Officier Oranje-Nassau: P.J. Verhoef te Ter Aar, alg. voorz. KLTB en burgem. school te Uithoorn l0l F. Bloos, voorm. chef bureau land Sociale Verzekeringsbank.!] VOORHOUT Ier >p Officier Oranje-Nassau: i Mr. G. Blauw, chef kabinet Co der Kon. Zuid-Holland. )e Officier Oranje-Nassau, met jee zwaarden: Commodore mr. G.C.G. 6— dienstgr. officieren Kon. Luchtm( G S. Kok, coördinator sectie trj nlek materieelvoorzleningsafd. tt( Materieel Kon. Landmacht. VOORSCHOTEN Ridder Nederlandse Leeuw: Ir. H. Wegner. hoofding.-dlr. Rijks terstaat. dir. Zuid-Holland. 'n Drs. E.P. Lander, plv. secr.-gen.Ml1 title. I Officier Oranje-Nassau: 'ol Prof.Ir. J.J.P. Geerllngs. hoogk|ef KMA |cb C. Groene wegen. beh. Sylvius Li RU Leiden. Ors. J. Havik, oud-alg. secr. Ae Raad. i<a| Ridder Oranje-Nassau: |es C.J. Bakker, oud-consulent St.C roepsopl. VAM. ch H. van Buuren. je| Mevrouw S.L. van Amerongen.L secr. Raad voor de Kunst. J1 Ere-medaille, verbonden aan; Orde ven Oranje Naseau, in zilP A. Ruis, chaulfeur Ier provinr®1 Sriffle van Zuid-Holland. fes van den Peppel, werkzaan^v bouwbedrijf Niersman. C. Zandbergen, werkzaam bij fc», bedrijf Niersman. fa WASSENAAR M< Ridder Nederlandse Leeuw. j]* J.M.H. van Engelshoven. dir. Shfe Mr. A.P. van den Berge, dijker Delfland. >u Ridder Oranje-Nassau: a< J.W.M. van der Kleij, oud-hofrc werktuigkundige Koninklijke lL lloyd Mevr. M.J. Schlltman, adm. hoF ambt. Kon. Bibl. te Den Haag. fa Officier Oranje-Naesau: Mr. J.G. Hoogland, dir. Public Atf* Shell. It; P.A. Koenis, hfd. Hoofdafd. Onfo wijs EZ. L Jhr.ir. L.C. de Vllleneuve, vtr Raad van Dir. ingenieursbur NACO. L C.M. de Vries, gebiedsleider Ewfr en Afrika KLM. ft Mr. Ch.D. Henny. dir. Tiel Ulft Verz. Mr. L. van Leeuwen, raadadv. F Onderw. en Wetensch. N Dr. L. van der Hammen, hoofdaijr Rijksmuseum Nat. Hlst. Leiden. Officier Oranje-Naeaau, met bi zwaarden: Commandeur R.C. Veenendaal. j Kol. J.F.G.A.M. Maas. dienstgr. eieren Kon. Luchtmacht. H Eremedaille, verbonden een orde van Oranje Nassau in zilvC F. Hettich. medewerker techr( groep optiek van het bedrijtsbuiL bij het Marine Electronisch en F. tisch Bedrijf. J.D. Morien, hoofdemoployé I P.T.T. r l ZOETERWOUDE Eremedaille, verbonden aan k orde van Oranje Nassau In zilt met de zwaarden: A.E. Veerman, sergeant-majoor f de bijzondere diensten codeuf lexist. DEN HAAG In de ge schiedenis van het insti tuut van koninklijke on derscheidingen in ons land hebben twee Friese edelmannen een opval lende rol gespeeld. Over enkele jaren, in 1992, zal het precies honderd jaar geleden zijn dat één hun ner zijn misnoegen over de instelling van de Orde van Oranje-Nassau uitte. Toen op vrijdag 1 april 1892 een voorstel werd behandeld tot instelling van de nieuwe orde bracht de Friese afge vaardigde naar de Eerste Ka mer, mr. W.J. van Wel deren baron Rengers, als enig lid van de Senaat daartegen be zwaren in het midden. Hij verweet het toen zittend kabi net-Heemskerk het initiatief te hebben genomen. Volgens baron Rengers was het voorstel „eene schrede in eene verkeerde en dus weinig aanbevelenswaardige rich ting". Hij noemde het instel len van een nieuwe orde niet in 's lands belang. Het voor stel werd desondanks aange nomen: met 35 stemmen vóór en zes stemmen tegen ging de Eerste Kamer in 1892 met de instelling van een Orde van Oranje-Nassau akkoord. Enkele maanden eerder had de Tweede Kamer al met het voorstel ingestemd. Dat ge beurde op 13 maart 1892. Het voorstel betekende niet meer en niet minder dan uitbrei ding van het aantal ridderor den in ons land. Naast de be staande Militaire Willemsorde ingesteld 30 april 1815) en de Orde van de Nederlandse Leeuw van 29 september 1815) zou er een nieuwe orde moeten komen, omdat de Orde van de Nederlandse Leeuw „te beperkte gelegen heid bood tot toekenning van onderscheidingen Aan de instelling van de nieu we orde boven uitbreiding van de werkingssfeer van de bestaande orden werd verre de voorkeur gegeven. Minis ter mr. G. van Tienhoven van buitenlandse zaken zei het destijds zo: „Liever eene nieu we plant naast de oude dan nieuwe loten te enten op de ouden stam". De nieuwe orde werd inge steld ter ontlasting" van de Orde van de Nederlandse Leeuw en was vooral bedoeld ter vererende onderscheiding van Nederlandse onderdanen en vreemdelingen die zich je gens de koningin, den staat of de maatschappij op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt. De Orde van Oran je-Nassau is nu weggelegd voor hen die zich jegens de staat of maatschappij op bij zondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt. IJdelheid De Tweede Kamer bleek al lerminst enthousiast voor het instellen van een nieuwe orde. Het kamerverslag daar over was „geen uiting van al gemeen gedeelde geestdrift", zo zegt de geschiedschrijver. Ook bij de behandeling van het voorstel in de Kamer bleek dat de nieuwe ridderor de op nogal wat weerstand en bezwaren stuitte. Met uitbreiding van het aan tal orden werd geen enkel volksbelang gediend", aldus de liberaal mr. H. Goeman Borgesius. Hij beklemtoonde dat aan het instellen van een nieuwe orde grote nadelen maar geen voordelen zijn ver bonden". Volgens zijn AR-col- lega mr. L.W.C. Keuchenius zou de uitbreiding niet strek ken tot zedelijke verheffing van een volk. Hij vreesde dat de nieuwe Oranje-Nassau- orde in tegendeel ijdelheid en eigenwaan zou begunstigen. Voorstanders van de nieuwe orde lieten zich bij diezelfde gelegenheid ook horen. Zij wezen er bij voorbeeld op dat de instelling van de Orde van Oranje-Nassau wel „tot de ze delijke verbetering van de massa zal medewerken". Op vallend was het betoog van de r.-k.-afgevaardigde priester- staatsman mgr.dr. H.J.A.M. Schaepmann. Op de van hem bekende wijze verdedigde hij het voorstel. Hij benadrukte de noodzaak om enerzijds ware verdiensten te erkennen en om anderzijds deze erken ning enige kleur, glans en schittering te geven. „De figuren uit de magere compagnie van Frans Hals, zijn die gekleed in neutrale tinten en doffe, grijze kleu ren? Immers neen, zij schitte ren U tegen. En waarom zou den wij niet een weinig toon en kleur aan het leven ge ven aldus nog steeds Schaepmann. Het voorstel werd in de Tweede Kamer met 52 stemmen vóór en 38 stemmen tegen aangenomen... Haagse ambtenaren Niet alleen de instelling van de Orde van Oranje-Nassau riep vragen op. Ook de toe passing van de regels voor de toekenning van „lintjes" uit de Orde van de Nederlandse Leeuw gaf aanleiding tot veel kritiek. Die kritiek gold voor al het feit dat die onderschei ding te vaak terecht kwam bij vooral Haagse ambtenaren en te weinig in de provincie. In 1884 gaf de Tweede Kamer er blijk van het zeer te be treuren dat die onderschei dingen „veeltijds strekt tot be loning van of eerbewijs aan ambtenaren in de onmiddel lijke omgeving der regering, terwijl dikwijls grote en veel zijdige verdiensten in meer van de residentie verwijderde kringen en oorden aan hare ogen schenen te ontsnappen". Een tweede punt van kritiek gold het aantal verleende on derscheidingen waarmee, al dus de Tweede Kamer, zo kwistig wordt omgegaan. „Vooral onze koningen Wil lem II en Willem III waren als echte vorsten van hun tijd vol begeerte om hun goede onderdanen te decoreren", zo leert de geschiedenis. Alleen brevet De tweede Friese landjonker die in het geweer kwam tegen het lintje was de Friese afge vaardigde in.de Tweede Ka mer, jhr.mr. S.W.H.A. Van Beyma thoe Kingma, die zich in de Tweede Kamer (in 1886) uitsprak tegen de hoge extra kosten die een gevolg zijn van de vele toegekende decoraties. Hij toonde zich een kam pioen-bezuiniger en ontvouw de een geheel nieuwe gedach te: geef geen ordeteken meer maar slechts een brevet op grond waarvan de betrokkene zelf het ordeteken kan kopen. Wanneer de persoon die op deze wijze gerechtigd wordt verklaard tot het dragen van zodanige insignes zich die aanschaft, dan behoeft schatkist geen geld uit te i ven en dan vervalt een gn bezwaar tegen het uitreik der decora tiën, namelijk kostenaldus deze Fril landjonker. Zijn voori evenwel werd door de re\ ring van de hand gewezl „Ik meen te mogen betwii len of het uitgeven van b vetten wel het meest jui middel zou zijn om den ov vloed van decoraties te te peren", zo zei minister f Bosse van financiën. Het bleef dus alles bij I oude. Ook ondanks de pol sche oproep van de Ned landse dichter Willem Bild dijk, die in het kamerdé van 30 maart 1892) all werd geciteerd: „Vorst, i schenkt toch geene gad eeretitels, lint of goud. J heft het menschdom niet hooge, het maakt slechts li kruipers stout".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14