Iedereen kan meedoen aan zomerse Peurbakkentocht Omwegen er- IDfciN OMGEVING r QcidócQowiant DINSDAG29APRIL I986PAGINA 13 VDENS DE TWEEDE LEIDSE LAKENFEESTEN: de zomgr worden weer, ria het succes van vorig jaar, feor de tweede keer de Leid- S Lakenfeesten gehouden. <im maar eens met het einde beginnen: op 15 juli is het veijaardag van onze prins Ier schilders uit de Gouden feuw, Rembrandt van Rhijn, .|e zo'n beetje postuum tot betvader van de Lakenfees- is uitgeroepen omdat hij I Leiden werd geboren en r zijn eerste schildersstreken (thaalde. Op die dag is er >nd de Burcht een slotfeest |et, onder andere, een pak- Jpnd lichtvuurwerk. Maar er nog veel meer te beleven jn op die Lakenfeesten, zo- een grote Lakenmarkt, id de Nieuwe Rijn, met jaattheater en muziekopt- lïdens en twee pianoconcer- in het Van der Werfpark. ^.e televisie van de Tros opnamen maken die ~>k later op de Westduitse Hevee uitgezonden zullen orden. Het is nu nog te roeg om op het volledige npken-programma vooruit te 'lipen, daar zal te gelegener rjd nog voldoende aandacht ajn besteed worden. Wel we nu al wijzen op heel bijzonder onderdeel ,:»n deze nieuwe Leidse fees- ti. Want in dit geval dringt 5 tijd, als u zelf mee wil *n. Het gaat namelijk om „Laken-special" die een Horm spektakel belooft te rjllen gaan worden: de 'Peurbakkentocht" door de <?idse grachten en singels op ^n zomerse) donderdag- 'ond 10 juli. Het wordt een (tocht (eventueel opkomst i ondergang) van „vreemd- niet nader te om- varende voorwer- Laten we eens kijken de Leidse Brandweer ervaren aanstichtster van i natte festijn ervan jórgebakken heeft. volg maar de verstrekte lormatie. „Van 19.00 tot jOO uur op donderdag 10 'i een fleurige, muzikale Airbakkenoptocht door cWhten en singels". Wat is een peurbak? Een it^ag die voor zowat iedere z^htgeaarde Leidenaar een mtet is, want hoeveel oud- woners van, bijvoorbeeld, anddelste-, Oranje- en Waar- p racht zullen ooit zelf wel ■etn peurbak gehad hebben? eblozen, zullen we maar In elk geval is een een vierkanten hou- bak (die kan varen en Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. HR# tkVHH door Ton Pietrrs Klik, iets dergelijks wordt er nu bedoeld als men mee wil doen met de komende Peurbakkentocht door de Leidse wa« teren op 10 juli a.s. Hier ziet men de Leidse brandweer in actie tijdens een Pieremachocheltocht zoals die telkenjare in Amsterdam gehouden wordt. Het verhaal gaat, dat de Leidenaars fier spuitend met hun „stoombrandspuit" in een gracht tenonder zijn gegaan. Tot veler plezier. Maar het is duidelijk, dat de (Leidse brandweer veel kijk op zo'n tocht heeft. Van daar dat men bij haar (vóór 16 juni) voor deelname kan inschrijven. En bij flink wat pech kun je nog in de prijzen val len ook. drijven) van waaruit de peur der, nuchter of halfduttend vanwege de ingenomen neut, met een van aaneen geregen wormen paling vangt. Op de techniek van dit „peuren" hoop ik straks terug te ko men. Laten we niet uit het oog verliezen, dat dit „peue- ren" van oudsher een typisch traditionele Leidse liefhebbe rij is geweest en, hoewel sterk in omvang afgenomen, nog steeds is. Immers, nog heden ten dage worden er door de directie Milieuzaken vanwege de gemeente Lei den peurvergunningen afge geven. Volgens HHdebrand Ter verduidelijking van deze „Leidse zaak" lezen we eerst nog even wat een „kenner" van het peuren in de 19e eeuw ons heeft nagelaten. Het was Hildebrand van de Camera Obscura (Nicolaas Beets dus) die er meer van wist. Leiden was al vanaf het begin der vorige eeuw in last; de lakenindustrie ten grave gedragen en de armoe drukte op een hele gemeenschap. Toen gingen de Leidenaars maar paling vangen om aan brood te kunnen komen; in een waterrijke omgeving met een goede visstand. Hilde brand, als aankomend domi nee, zag „de Peuëraar" aan zich voorbij glijden: „Als de maan donker is, gaat de Peuëraar tegen het vallen van den nacht uit, met een lantaarn onder den arm en zijn korten peurstok, waar van de wormentroetel af moet hangen, in de hand, de blauwe slaapmuts op 't hoofd, de duffelsche jas aan, klom pen aan de voeten, „een paip in zen hoofd". In zijn zak be rust een groote flesch jene ver, en in zijn tabaksdoos be waart hij een briefje, waarin de commissaris der Politie van Leiden getuigt dat de daarin genoemde Peuëraar geen schelm is en misschien geen hout zal kapen, al komt hij met zijn schuitje wat dicht onder een zaagmolen". De Leidenaars maalden daar niet om en peurden tot op alle zeven singelgrachten, dicht bij huis, in hun meestal groen geschilderde schuitjes. Trouwens, tot ver in de om geving was het goed peuren, tot bij Kudelstaart en Zwam- merdam. Dan zaten ze wel urenlang „op de riemen", want er was geen schip dat ze op sleeptouw nam. Als hij eenmaal „zat" ging de peur der aan het werk met witte, rode en blauwe regenwor men, en z'n gezicht was met citronel-olie ingesmeerd te gen de muggenplaag. Of met petroleum. Soms zat de peur der van vermoeidheid of door de nawerking van z'n „stevige" te pitten in plaats van te peuren. Dan kwam er wel een schip voorbij van waar de schipper „voor de grap" een pot met as of met water uitstortte op de arme Leienaar. Palingen waren er toen in de binnenwateren nog volop; een „rakie" van duizend pond kwam vroeger wel voor. Soms had de peurder wel leeftocht voor een hele week bij zich (ook aardappe len, boter, vet, spek en zout, te gebruiken over het slaatje met gebakken paling). Niet zelden ontbrak ook de jene verkruik niet, want het kon bar koud zijn 's nachts. In wendige verwarming hè. Maar de broodpeurder had heel wat wormen nodig: 40 Of 50 wormen per peurstok, 800 per week, mer dan 10.000 per jaar. Amateurs hebben ook al gauw meer dan 2000 wurmen nodig. Ach, het peuren was en is nog steeds Leids, maar het is een liefhebberij gewor den. Het is geen noodzaak meer. Exit de echte Leidse peuëraar, met z'n zware kne vel en zwarte pet met glim mende klep. Maar een harts tocht voor het peuren zal blijven bestaan zolang er pa lingen zich in het gebied van Rijnland ophouden. Je bent een Leienaar of niet. En hoe „cfeeën ze 't", die ouwe Leidse peuëraars? Hil debrand wist het: „Alles komt hier aan op het gevoel. De kunst van het peuren. De kunst van peuren bestaat in het zachtjes op en neder be wegen van den peurstok, waardoor de verlokkelijke wormenfranje in een gestadi ge onrust is. En telkens als des Peuëraars fijn gevoelige vingertop, neen! als zijn hart hem zegt dat hij beet heeft, slaat hij op, en het verschalk te aaltje spartelt in de schuit". Als de peurstok trilt door een beweging van de hand en de wormen bewegen als in een waaier onder wa ter, dan bijt de paling zich erop vast. Dan wordt de stok opgeheven en de buit bin nengehaald. Een epos van slaap, nachtwake, een slok en het bieden van werkgelegen heid aan allerhande soorten regenwormen, wie toch heen beter lot beschoren was. Het is eigenlijk geen wonder, dat de Leidse Brandweer die toch "wel veel met water te maken heeft inspiratie bij de peurders heeft gevon den om met een evenement bij te dragen aan de „Schwung" der Leidse La kenfeesten. Vuur en water, de manschappen leven er van. Daarom wordt de door de brandweer geëuspicieerde „Peurbakkentocht" een groots gebeuren, naar voor beeld van de authentieke Leidse peurdersbakken. Maar dan veel gekker en ori gineler. Origineel We kunnen allemaal aan deze tocht meedoen, maar dan moet het „iets" zijn dat kan drijven en een eigen (mechanische) voortstuwing heeft. Dit „iets", op de Peur bakkentocht, is op inspiratie van de brandweer gebonden aan een variant op de „peur bak": „Het moet kunnen drij ven, en bemand zijn met vro lijk ge-, ont- of verklede lie den, zo mogelijk, om het ge heel nog meer te verlevendi gen; ook nog 1 met een muziekinstrument. De Brandweer noemt dit een „uitdaging voor een ieder die zich origineel, technisch hoogstaand, komisch, com mercieel of gewoon feestelijk op klein nautisch gebied wil uiten". Nou, als dat niet mooi en compact uitgedrukt is, weet ik het niet meer. Men kan dus de gekste kun sten op grachtenwater uitha len, maar dan bent u wel ge bonden aan een maximum lengte van 12 mtr. en een breedte van 2 en een half; niet hoger dan 1.30 mtr. en niet dieper dan 1 meter. Maar binnen die maten kunt u zich als u lust in u voelt opkomen uitleven. De ge lijkenis met een „normaal" schip dient minimaal te zijn, of het mag een gewone peur bak wezen; dat spreekt. Deel name aan de tocht is voor ei gen risico; daar kan geen verzekering met clausules zich zorgen over maken. Het kan hartstikke leuk wor den, vooral met het vooruit zicht van een debacle „op volle singel". Er is geen held die zo gebeiteld in de herin nering blijft als de voortbren ger van een wrochtsel dat door wan-navigatie of andere buitensporige invloeden tot de ondergang gedbemd is. Daar zijn dus kansen voor ie dereen op een prijs „voor het mooiste vaartuig, het origi neelste en het vaartuig met de meeste pech". Maar denk erom: „koppen weg", bij het passeren van de Leidse brug gen. Er zijn wel (Leidse) art sen in de buurt, maar je moet het niet te gek willen maken; deelname aan de Leidse Peurbakkentocht is geheel voor eigen risico. Maar deel name is ook een geweldige uitdaging, waar iedereen in stad en ommeland over mee spreken zal. Wie enig drijf- en vaarlef in z'n lijf heeft, en met inspira tie voor enig krankjorem vaartuig dat de vaart door Leiden tot een goed einde zou kunnen maken, is hierbij tot inschrijven uitgenodigd. Uw „peurbak", in de vaart der Leidse Lakenfeesten, mag altijd een hoogtepunt zijn op het gebied van origi naliteit, technisch hoog staand, komisch, commer cieel of gewoon feestelijk „op klein nautisch gebied". Kapi tale prijzen roepen u toe. En de blusboot van de brand weer vaart voorop. Binnen dit kader kan iedere inschrij ver zich waarmaken met zijn of haar „peurbak". Een jury zal zich buigen over de „in(schr)-drijvenden" en daar eerste, tweede en derde prij zen aan toekennen (weekend Parijs en zo); en een prijs ook voor het vaartuig met de meeste pech; daar kunnen misschien de meesten op stormlopen. Inschrijformulieren kunnen worden aangevraagd tot 1 juni bij de Leidse Brandweer, tel. 071- 212201, Gooimeer laan 25, 2317 JZ Leiden. IEK Zoals elk jaar op 30 april, H Koninginnedag weer uitbundig ge- iteiin de diverse gemeenten in de regio, eijwel alle gemeenten wordt al vroeg je festiviteiten begonnen met auba- herauten te paard die Koninginne- t. fficieel inluiden. Ook muzikale op- zullen verder traditiegetrouw in •este gemeenten rondgaan. ^gemeenten diderdorp is er vanaf 10.00 uur een 1pjummarkt bij RCL. Om dezelfde tijd •erj een jeugdvoetbaltoernooi van deze zjmet diverse clubs uit de regio. Jdags om 17.00 uur geeft de burge- er bovendien het startschot voor een tieloop vanaf winkelcentrum Sant- Koninginnedag wordt besloten met "ampionnenoptocht met versierde vanaf 19.30 uur in de Oranje- %stel ijk heden in Leidschendam be- ;n*i met een mars van Showband '75 iet dorp. Vanaf 8.30 uur vertrekken ob Ons Tolhuis in zuid „Oranjefiet- e en" voor toerfietsers. In Schoor- i (begint om 20.00 uur een operette- sma-kliniek en de omgeving van de Voort en het Gemeentecentrum belangrijkste plaatsen waar Konin- lag in Oegstgeest gevierd zal wor- 10 uur is de aubade bij het ge- i «ehuis. Voorts is er van 10.30 tot ftur ringrijden bij Het Witte Huis en ^Uppelen bij de Jelgersmakliniek. Mree uur landen para's in het Hof- foxerpark. Ook zal er de hele dag een door Oegstgeest rijden, 's A- is er een groot bal in het Gemeen- tum. t<orschoten zal de gemeentelijk bei- to^ Addie de Jong het klokkenspel Hervormde kerk bespelen en om .ir begint de verenigings- en kinde- ht aan de Nic. Maeskade. Op de 'er*an staat een jeugd rommelmarkt en üctóierlandse Circusschool verzorgt de- n (faties tussen 12.00 en 13.30 uur op re feubplein en bij slecht weer in de de a I In sporthal de Vliethorst zijn del4.00 uur sportdemonstraties. Op de zijn er Volksspelen en het £)efhotens Kamerkoor verzorgt vanaf een concert in de Nederlands dermde Dorpskerk. Tot slot is er om natur Taptoe op de Voorstraat. 7.00 uur 's ochtends kan men in rm>naar een „Oranjemars" lopen van- 5( Van Heeckerenhuis. Een kinderop- »aat om 9.00 uuur met een fanfare g de sporthal aan de Dr. Mansvelt- waar na aankomst een kinderpro- ia begint met o.m. de Film van JVillem. Ook in de sporthal is tot Jur een kindervrijmarkt, waar kin spullen te koop mogen aanbieden j*r ook allerhande kraampjes zullen oor de oudere Wassenaarders is er 14.00 uur in de Europaschool een jebal", waar de Wassenaarse band Aderen speelt. De jeugd komt vanaf lur in de gemeentelijke sporthal aan bod om te feesten bij AVRO's Toppop. In Zoeterwoude-Dorp kent het program ma als hoogtepunten het volleybaltoernooi om 10.00 uur in De Klaverhal, de kinder spelen op de Loethe vanaf 10.30 uur. De Klaverloop die om 12.30 uur van start gaat vanaf sportpark Haasbroek, waar ook om 13.30 uur de vliegerwedstrijden begin nen, de demonstratie van modelschepen bij de Korte Miening om 14.00 uur, de touwtrekwedstrijden om 15.00 uur op de Loethe en de Scoutkon te rdroogkanoslee- prace aan de Jan van Banningstraat om 16.30 uur. In Zoeterwoude-Rijndijk staat de och tend in het teken van de kinderen met de optocht om 10.00 uur en de prijsuitreiking om 10.45 uur in de Eendenkooi. Om 12.00 uur kan er jiaar schatten worden gegra ven in de zandbak van de kleuterschool. De oudere kinderen kunnen om 14.00 uur meedoen aan het opdrachtenspel in de Eendenkooi, voor de jongere kinderen is er dan film. Om 14.30 uur wordt het tradi tionele tonknuppelen gehouden op het trapveldje aan de Oranjelaan. Om 17.15 uur gaat de grote gezinstrimtocht van start vanaf de Eendenkooi. Afsluitend is er het Oranjebal in de Eendenkooi. Duin- en bollenstreek Na het trompetgeschal door Hubertus om 8 uur, het hijsen van de vlag op 't Vier kant om 9.45 uur en de aubade om 10 uur bij bejaardencentrum Berkhout barst in Lisse Koninginnedag echt los. Er is onder meer een voetbaltoernooi op Ter Specke, een atletiek-zeskamp op het terrein van De Spartaan en touwtrekken in De Engel vanaf 14.00 uur bij Kindervreugd. Promi nente jazzmusici, waaronder Frits Katee, zijn op Koninginnedag te gast bij de Jazz club Lisse in De Beurs aan de Haven 4 in Lisse. In Sassenheim marcheren vanaf 8.30 uur drie drumbands vanaf de Wasbekerlaan, de Nachtegaallaan en de Hoofdstraat naar het gemeentehuis. Daar wordt vanaf 9.15 uur een aubade gehouden, gevolgd door een voorstelling van het Leids Poppenthe ater. Om 10.00 uur begint op het gemeen telijk Sportpark aan de Menneweg een schoolvoetbaltoernooi. Daar worden vanaf 10.30 uur ook een jeu-de-boulestoernooi en een zeskamp gehouden. Om 11 uur gaat in de drie Sassenheimse speeltuinen een sport-tienkamp van start, 's Middags worden er onder meer een familievolley baltoernooi, familiefietstocht en een voet baltoernooi gehouden, 's Avonds is er het traditionele oranjebal in de Oude Tol. Het jubileum van de Noordwijkse oran jevereniging zal op een bijzondere wijze gevierd worden. Hoogtepunt daarin is het Oranjefestival, dat op 30 april in Grand- Hotel „Huis ter Duin" wordt gehouden. Deze muzikale manifestatie wordt georga Traditiegetrouw is Koninginnedag vooral een feest voor de kinderen. niseerd in samenwerking met de Lions Club Noordwi.jk en het Genootschap Oud- Noordwijk. Aan het festival werken on der ondere mee de Margriet Eshuijs Band, Glenda Peters en het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap. Op de Boekhorst in Noordwijkerhout begint om 9 uur een voetbal- en handbal- toernooi voor scholieren. In 't Kokkerbad worden dan zwemwedstrijden gehouden. Verder is er een snufelmarkt rond de Witte Kerk. Bij De Schelft begint om 13.00 uur een autopuzzeltocht. Een half uur later starten op de speelweide paard en ponyrijwedstrijden. Op De Boekhorst wordt vanaf 14.00 uur een wijkvoetbal- toernooi gehouden, 's Avonds om zeven uur gaan rolschaatswedstrijden op De Brink van start. Katwijk begint Koninginnedag sportief. Op Nieuw-Zuid begint om 8.30 uur het be- drijfsvoetbaltoernooi en om 9 uur klinkt het startschot voor de prestatieloop, die vertrekt vanaf hotel-restaurant Noordzee. Op Nieuw-Zuid worden verder touwtrek wedstrijden gehouden en gegeven para's een demonstratie. Om 16.30 uur ontvangt Quick Boys een Feijenoord-combinatie. Op de Prinsenstraat worden in de loop van de dag een kindermarkt, een speelfes- tijn en 's avonds een openluchtfilmvoor stelling gehouden. Ook is er een lampion en fakkeloptocht. Om 22.30 besluit een vreugdevuur op het strand de festivitei ten. In De Kuag vertrekt om 8.30 uur een ge kostumeerde optocht vanaf het einde van de Irenelaan in Kaagdorp naar de Leidse- meerstraat. Na de optocht worden er op het feestterrein kinderspelletjes georgani seerd. Om 13.30 uur zijn er ringrijwed- strijden voor dames en heren vanaf 16 jaar. Vanaf drie uur kunnen belangstel lenden inschrijven voor de auto-oriënta- tierit in hotel-restaurant „Kaagzicht". 's Avonds is er vanaf 20.00 uur een groots oranjebal in café-restaurant Het Kompas. Burgemeester M. van de Wouw van Voor hout verricht om elf uur de aftrap van het bedrijfsvoetbaltoernooi op het ge meentelijk sportpark dat de hele dag zal duren, 's Ochtends om negen uur is er een voorstelling van het Leids poppenthe ater in het parochiehuis. Vanaf de kantine van Foreholte vertrekt om 13.30 uur een fietstrimtoertocht. Om zeven uur 's a- vonds is er samenzang in de Barthlomeus- kerk. In de Spelewei is een disco voor de jeugd. Geklaverjast kan er vanaf acht uur worden in restaurant Boerhaave, gebrid ged in het parochiehuis. De Engelse RAF-delegatie zal aanwezig zijn bij een deel van de Rijnsburgse oranjefeesten. Om 9.30 uur is er aubade op het plein bij het gemeentehuis, 's Och tends en 's middags zijn er ook kinder- voorstelingen. Om 10.30 vertrekt daar een puzzeltocht en 's middags worden er kin derspelen gehouden, 's Avonds is er een lampionnentocht door het dorp. Koninginnedag in Valkenburg begint met een kinderoptocht door het dorp van af 9.15 uur. Om 10 uur is er een aubade bij het gemeentehuis met medewerking van Valkenburgs Harmonie. Vanaf 12 uur wordt er een rommelmarkt gehouden op het dorpshuisplein. Om 3 uur begint een kinderdisco in gebouw De Peuk, op het hetzelfde tijdstip wordt er een kinder voorstelling in De Terp gehouden, 's A- vonds is het Oranjebal in De Terp. Rijnstreek Het programma voor Koninginnedag be gint in Zevenhoven met een Zeskamp voor de schoolgaande jeugd vanaf groep 5 tot en met groep 8 van de basisschool op het trainingsveld van voetbalvereniging S.V.Z. aan de Stationsweg. Van 13.30 tot 17.00 uur is er een grote zeskamp voor de ouderen eveneens op het trainingsveld van de voetbalvereniging. Traditioneel zijn er in Koudekerk om half twee touwtrekwedstrijden onder toe zicht van officiële scheidsrechters. Na de gebruikelijke gekostumeerde voetbalwed strijd VVK-Bernardus speelt de „Raad van Elfers" oftewel de Gemeenteraad. De opbrengst van beide wedstrijden is be stemd voor de jaarlijkse bejaardenreis. Alle inwoners van Leimuiden van 65 jaar en ouder worden op Koninginnedag door het Oranje Comité al zeer vroeg uitgeno digd. Om 8.30 uur staat de koffie voor hen klaar, waarbij zij getuige kunnen zijn van de Aubade. De traditionele touwtrekwed strijd voor dames en heren wordt gehou den op een terrein tegenover de ijsbaan aan de Kerklaan om 18.30 uur. In Zaal Keyzer aan de Dorpsstraat wordt vanaf 20.30 uur een disco gehouden. In Ter Aar blazen de plaatselijke bands al om 6.30 uur reveille. Het dauwtrappen rondom de Langeraarse Plassen start om 7.00 uur bij het Landlustpad. Om 10.30 uur worden kunstwerken onthuld aan het Vosholplein en aan het Leeuwerikspad. Van 12.00 tot 17.30 uur wordt de Solex race verreden rondom huize Aarhoeve in Langeraar. Om 13.30 uur begint de Vosse- loop bij de Vosseschans aan de Schweit- zerstraat in Ter Aar. De Trekkertrekwed- strijd en de Prikwedstrijd (priksleeën op wielen) gaan om 14.00 uur van start op het Lindeplein in Ter Aar. Hardroeiwed- strijden zijn er om 15.30 uur in het Aarka naal. Op het Lindeplein is 's avonds boeg sprietlopen en een showoptreden. De gon delvaart in het Aarkanaal start om 19.30 uur. Koninginnedag in Rijnsaterwoude wordt van 13.30-14.30 uur met een parachute- en ballonnenprogramma gevierd achter sportzaal De Meerkant. Vanuit een vlieg tuig worden parachuutjes gedropt met versnaperingen voor de jeugd. Aanslui tend wordt een ballonnenwedstrijd gehou den. Vanaf 15.00 uur is er de Ronde van Wouw met gewone fietsen, die om 15.30 uur van start gaat. Er wordt ook een pro minenten- en veteranenronde gehouden. In Nieuwveen beginnen de festiviteiten om 9.00 uur met een ballonnenoptocht vanaf de parkeerplaats van de Ringkant voorafgegaan door de blaaskapel van Crescendo. Touwtrekwedstrijden voor jongens en meisjes van de twee hoogste klassen van de basisscholen, zakslaan, en het hanteren van een echte brandspuit door de jeugd van 4 tot 12 jaar volmaken de feestelijkheden. In Roelofarendsveen zijn er vanaf 8.30 uur voetbalwedstrijden voor de jeugd op de velden van DOSR en sporthal De Tweesprong. De middelbare scholieren voetballen om 14.30 uur op het DOSR-ter- rein. Om 10.30 uur gaat de wandelpuzzel- tocht van start vanaf het Alkeburchtplein. Prijsuitreiking om 17.00 uur in de kantine van de Tweesprong. De jaarlijkse Oranje- Rally start om 13.30 uur. Inschrijven van af 13.00 uur in Café-Restaurant Hogen- boom aan de Sotaweg in Roelofarends veen. In de Sporthal zijn er vanaf 14.30 uur spelletjes met de jeugd van 6 tot en met 11 jaar. In Weteringbrug lopen de kinderen om 9.45 uur in optocht door het dorp. In het Dorpshuis worden hierna kinderspelen voor de jeugd tot en met twaalf jaar ge houden. Om 14.00 uur zijn er spelen voor ouderen, 's Avonds is er kienen in dorps huis „De Kern". Bal na. In Nieuwe Wetering organiseert schiet vereniging Het Vizier het open kampioen schap van Alkemade in het Cultureel Centrum aan de Achterweg. Om 11.00 uur start een optocht die in het teken staat yan televisie-jeugdseries. Om 15.00 uur is er voor de jeugd een play-backshow in het Cultureel Centrum. Cassettebandjes kun nen voor of direct na de optocht worden ingeleverd bij J. van der Broek. Aan het eind van de dag is er een bingo-avond in het Cultureel Centrum. In Oud Ade en Rijpwetering wordt een „Chinese" speurtocht gehouden op Konin ginnedag. De kinderen krijgen tekenin gen die leiden naar allerlei spelletjes en opdrachten. Verzamelplaats: het gravel- veld voor de kantine van ROAC op het Hertogpark. Voor de jeugd tot en met vijf tien jaar is er om 11.00 uur een waterke ringscross nabij het grote hek van het Hertogspark. Op de voetbalvelden van het Hertogspark wordt weer het traditionele minivoetbaltoernooi gehouden. De Meerkreuk in Oude Wetering vormt dit jaar op Koninginnedag wederom het decor voor een Oudhollands ringsteek- toernooi en een volksdansdemonstratie. Om 10.00 uur wordt gestart met een rond rit lang de Oude Wetering, waarna het ringsteken om ongeveer 10.45 uur kan be ginnen. Het parcours is dit jaar iets an ders. Om ongeveer 11.30 uur en in de pau zes van het ringsteken treedt volksdans groep „ROR" uit Haarlem op. Hazerswoude stelt op koninginnedag de gerestaureerde gemeentetoren voor het publiek open. Van 10.00 tot 16.00 uur kun nen belangstellenden het interieur bezich tigen. Kinderen onder de 14 jaar kunnen alleen onder geleide van een volwassene naar binnen. Op het Raadhuisplein wordt een verplaatsbaar carillon opgesteld.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13