Sov iet-Unie waarschuwde Libië voor aanval VS „Macmillan verantwoordelijk voor dood duizenden mensen" Beroering over aanslag Duitse geheime dienst Speculaties over positie Afghaanse leider Karmal Protest gesmoord SlTENLAND QeidóaQowuvnt MAANDAG 28 APRIL 1986 PAGINA 5 lien op verjaardag dolf Hess fff 5 Ai fr-BERLIJN In West-Berlijn is taterdag tot rellen gekomen naar tiding van de 92e verjaardag van f Hess, ooit de plaatsvervanger .dolf Hitier. Hierbij werden 31 ar- ties verricht. Hess zit een levens- j gevangenisstraf uit in de West- jnse Spandau-gevangenis. In het deel Spandau deelden zo'n tien |en vluchtschriften uit, waarin de Iting van Hess werd geëist. De de- ttranten raakten slaags met een p linkse tegendemonstranten. Er I met stenen gegooid en een aantal >nenauto's werd beschadigd, 's ids trok een groep van 20 demon- iten, leden van extreem-rechtse dt Iperingen, op naar de Spandau-ge- indfenis. Politie verstoort begrafenis Soweto JOHANNESBURG De Zuid- afrikaanse politie heeft gisteren met traangas honderden jonge ren verspreid die in de zwarte woongemeenschap Soweto bij een waren gekomen voor de be grafenis van een vermoorde middelbare scholier, aldus oog getuigen. Nadat de jongeren wa ren verjaagd, staken onbekende mannen die de agenten verge zelden een tent op de begraaf plaats in brand en gooiden ta fels met voedsel omver. De poli tie liet de plechtigheid daarna doorgaan, maar liet slechts hon derd mensen tot de begraaf plaats toe. Britse soldaten doden IRA-lid BELFAST Soldaten in burger hebben zaterdagochtend vroeg tijdens een schietpartij in het dorp Rosslea, ten westen van Bel fast, een vermeende IRA-guerril- lastrijder gedood en een andere man zwaar verwond. De 25-jarige gedode man was een van de 38 IRA-leden zijn die in 1983 uit de Maze-gevangenis ontsnapten. De man moest daar wegens moord levenslange celstraf uitzitten. De politie van Belfast heeft gister middag een bom van 200 kilo springstof onschadelijk gemaakt, die in een geparkeerde auto in het centrum van de stad was ver stopt. VS: Olieprijs onder 10 dollar WASHINGTON Het is heel goed mogelijk dat de olieprijs dit jaar bene den het niveau van 10 dollar per vat komt, maar de prijs zal rond het midden van de jaren negentig weer gestegen zijn tot 25 a 30 dollar per vat. Dat is de voornaamste conclusie uit een rapport dat door het Amerikaan se ministerie van energie is opgesteld. Op dit mo ment ligt de olieprijs op het niveau van 12 tot 13 dollar per vat. LONDEN De voor malige Britse premier Harold Macmillan heeft zijn rol bij de gedwon gen repatriëring van 40.000 vluchtelingen die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door de Sovjet-Unie zijn vermoord, willen ver doezelen. Deze beschul diging wordt geuit in een vandaag versche nen boek van de histo ricus Nikolai Tolstoj. Tolstoj schrijft dat Macmil lan in 1945, in zijn functie als gezant bij het hoofd kwartier van de geallieerde strijdkrachten in het Mid dellandse Zeegebied, heeft samengewerkt met een Britse generaal om te voor komen dat de richtlijnen van het ministerie van bui tenlandse zaken voor het „screenen" van de gerepa trieerde Kozakken en Wi- trussen zouden worden uit gevoerd. Daardoor konden de Tsaris tische ballingen aan de Rus sen werden overgedragen. Zou dat niet gebeurd zijn, dan zouden zij op grond van hun nieuw aangenomen staatsburgerschap aan de dood in de Sovjet-Unie zijn ontsnapt, zo schrijft Tolstoj in zijn boek „De Minister en de Bloedbaden". Macmillan, de nu 92-jarige graaf van Stockton, erken de in zijn in 1984 versche nen „Oorlogsdagboeken" dat het overdragen van de Kozakken erop neerkwam dat ze werden „veroordeeld tot slavernij, marteling en mogelijk de dood". Maar, zo voegde hij daar toen aan toe, het alternatief zou een diepe belediging van de Russen en een schending van het akkoord van Jalta hebben betekend. Macmillan was nu niet di rect beschikbaar om op de geuite beschuldigingen te reageren. ?.^hl verdedigt ge$rt Waldheim, agjaël woedend 'ijdt AVIV Israël heeft Mren nijdig gereageerd edjondskanselier Helmut aarfl, die de Oostenrijkse ?lii^dentskandidaat Kurt n Idheim in bescherming ff.Jt genomen in de affai- diens oorlogsverle- "t udat hij Bondskanse- ?rspvan West-Duitsland is 'ct»ft Kohl de plicht zich ddin een dergelijke af- j Je te houden", zei Sv(jtsvervangend minister m buitenlandse zaken "ii Milo. verklaarde zaterdag voor ndJostenrijkse staatsradio, na ierj>ntmoeting met Waldheim 'n (lzburg, „als de mens Hel- 1(TKohl" geschokt te zijn j dj de „beschuldigingen en aardigheden" tegen Wald- die sinds vele jaren ziin "Sonlijke vriend is. Kohl '°°fide Waldheim een „ge- Jig patriot". Pijen die hem nu beschuldi- fijn van een latere genera- iaHn maakten de oorlog als zeQeren mee. Ik proef een ar- -Jiitie bij hen, die ik moei- {je verdragen vind. Ik mag niet stemmen, maar ik 4k zou wel weten op wie ik ."stemmen als dat wel zo hér ddl uitlatingen leidden direct 1 ^en scherpe veroordeling r0* de Oostenrijkse socialisti- partij SPÖ. de tegenstan- to van Waldheims partij. °°tsraëlische bewindsman zei "dïiet Kohl niet past zich zo stellen achter een kandi- us; met een nazi-verleden bij „„bezingen in een ander „Er bestaan ernstige ver- -Htingen tegen Waldheim. :ijn twee jaar in zijn verle- die hij heeft uitgewist". uding intimistisch yer groeicijfers dN HAAG Minister Ru- Jvan financiën is optimis- gestemd over de econo- :he groei die dit jaar in Ne- and .kan worden bereikt, bewindsman zei dit van- naar aanleiding van IMF-publicatie, waaruit ft dat de groei van de eco- i,7(pie in de Europese landen i iaatste jaren daalt. Volgens filing boeft hij zich over Ne- Mand „gelukkig geen zor- 5^51te maken. 0, (dat ons land „het beter ient dan de rest van Europa", AAvacht de bewindsman dat 7 Werkloosheid, die elders op ejfelfde peil blijft, in ons lei kan worden teruggedron- „Wij vormen een gunstige sondering op de algemene Hens", aldus Ruding. (kritiek die het rapport le- op het hoge Nederlandse icieringstekort beschouwt Jing als een „steun in de van dit kabinetsbeleid", voegde daaraan toe dat de jardentegenvaller door de ire aardgasinkomsten wei- ruimte laat voor een ver- e vermindering van het ter t. Het IMF vooziet in zijn (jaarlijkse prognose verdere ei voor de rijke landen, ter- l de positie van de arme den verzwakt. De commu- tische landen blijven onder verwachtingen, met uitzon- ing van China. u MOSKOU De Sovjet- Unie heeft Libië gewaar schuwd voor de Ameri kaanse aanvallen van 15 april. Dit gebeurde nadat president Reagan de Sov jets een uur voordat de bombardementen zouden losbarsten in kennis had gesteld van zijn plannen. Het Egyptische tijd schrift October heeft dit zaterdag meegedeeld. Redacteur Salah Montaser zei dat de Russische waarschu wing kolonel Khadaffy de kans heeft gegeven gevechts- Bij een bomaanslag op een kantoor van American Express in het Franse Lyon raakte een persoon licht gewond. De aanslag is vermoedelijk het werk van symphatisanten van Libië. toestellen naar Soedan te la ten overvliegen om aan het bombardement te ontsnap pen. Hij verklaarde dat slechts vier of vijf Libische vliegtuigen bij de aanval zijn beschadigd. Montaser meldde ook dat Khadaffy na het be richt uit zijn verblijfplaats in Azizia vertrokken was. Daar door ontsnapte hij aan de dood. Groot-Brittannië adviseert gezinsleden van Britten die in Libië werken dat land te verlaten in verband met de onzekere situatie. Dat is gis teren vernomen in diploma tieke bron in de Libische hoofdstad Tripoli. De Britten in Libië verkeren niet direct in gevaar, maar Londen wil het aantal Britse burgers in dat land vermin deren als evacuatie nodig wordt geacht. In het land werkten tot voor kort zo'n 5000 Britten, vooral in de oliesector. Dat aantal is de laatste dagen al tot 4000 te ruggelopen. Het advies be treft zo'n 1000 vrouwen en kinderen van Britse burgers in Libië. Libië heeft de EG-maatrege- len tegen het land „met gelij ke munt" terugbetaald. De EG-landen besloten om het aantal Libische diplomaten in Europa te verminderen, de visumbepalingen voor Li- biërs te verscherpen en de verkoop van goedkope le vensmiddelen aan Libië te staken. Het Libische weekblad Al- Jamahiriya heeft opening van zaken gevraagd wat be treft het regeringsbeleid tij dens de Amerikaanse lucht aanvallen van 15 april. Het blad levert voor het eerst openlijk kritiek op het ge brek aan voorbereiding op de aanvallen. „We willen pre cies weten wie zijn hoofd verloor, wie verkeerd han delde, wie vluchtte en wie achterbleef". Israëlische politiemannen houden de wacht bij het lichaam van de 25-jarige Britse toerist, die gisteren in Jeruzalem werd doodgeschoten. Britse toerist in Jeruzalem vermoord JERUZALEM Een Britse toerist is gisteren in Jeruzalem doodgeschoten. De Israëlische politie vermoedt dat de Brit het slachtoffer is geworden van een guerrilla-aanslag. Het gaat om de 25-jarige Paul Appelby uit Bristol. Hij werd in het hoofd geschoten. Het lijk werd gevonden door zijn vrouw. Het is de derde aanslag op een toerist in Jeruzalem in twee maanden. De moord werd gepleegd ondanks het opvoeren van de veiligheidsmaatregelen door de politie tijdens het joodse paasfeest. Bij Arabische groeperingen heeft de rol van Engeland bij de Amerikaanse aanval op Libië kwaad bloed gezet. BONN In West-Duitsland, waar het terrorisme van de Rote Armee Fraktion uit de ja ren zeventig nog steeds zijn sporen nalaat, heeft de onthul ling dat de geheime dienst zelf een aanslag op een gevangenis heeft gepleegd om in extremis tische kringen te infiltreren, dit weekeinde de publieke opi nie danig beroerd. De operatie, die pas vrijdag werd onthuld, gaat acht jaar terug toen het land te maken had met steeds zwaardere aan slagen van de RAF van An dreas Baader en Ulrike Mein- hof. Op 25 juli 1978 blies de elite anti-terreureenheid van de po litie, GSG-9, een deel van de gevangenismuur in Celle (Ne- dersaksen) op. In die bajes za ten toen vijf militanten met nauwe contacten in de terro ristische beweging. Volgens de plannen van de veiligheidsdienst moest de operatie een gevangene in staat stellende explosie in ex treem-linkse kringen voor zich op te eisen zodat hij hun vertrouwen zou winnen. Het plan mislukte echter volko men. Onder druk van onthullingen in de pers zag de eerste minis ter van Nedersaksen, Al- brecht, zich vrijdag gedwon gen inzicht te geven in deze smet op de anti-terreurstrijd van de autoriteiten. De kwestie toont aan dat de geheime diensten er niet voor zijn teruggeschrokken hun toevlucht te nemen tot buiten wettelijke middelen, terwijl de regering een reeks van wetten heeft laten aannemen die be doeld waren om de staat beter te beschermen tegen Baaders volgelingen. Nu de eerste verbazing is ver dwenen heeft de affaire zich toegespitst op twee mensen: Albrecht en de voormalige so ciaal-democratische Bonds kanselier Schmidt. Voor Albrecht komt de ont hulling dat de staat zijn eigen gevangenissen opblaast op een slecht tijdstip. De verklaring van zijn minister van binnen landse zaken dat de operatie een succes is geweest, doet daar niets aan af. Albrecht heeft moeilijke regio nale verkiezingen in zijn deel staat voor de boeg (op 15 juni). Volgens de peilingen beschikt hij maar over een kleine voor sprong. Dat is ongetwijfeld de reden van zijn poging de golf van kritiek in de richting van ex- Bondskanselier Schmidt te lei den. Albrecht heeft verklaard dat de operatie is opgezet met goedkeuring van de federale overheid. Schmidt heeft echter gezegd niets van de operatie af te weten. Intussen heeft Albrecht de operatie, waarvoor hij per soonlijk toestemming had ge geven, gerechtvaardigd door te stellen dat daarmee de veilig heid van de burgers was ver sterkt. „Wij hebben de bevol king behoed voor gevaren". Toch zou de affaire evenwel de schimmen van Andreas Baader weer tot leven kunnen wekken. Linkse kringen wil len nu een nieuw onderzoek naar de dood van Baader en zijn kameraden Ja'n-Carl Ras- pe en Gudrun Ennslin, die volgens de politie in 1977 zelf moord zouden hebben ge pleegd in hun cellen in de Stammheim-gevangenis. Hermann Gmeiner Oprichter kinderdorpen overleden INNSBRUCK De oprichter van de SOS-kinderdorpen, Her mann Gmeiner, is zaterdag in Innsbruck aan de gevolgen van een tumor gestorven. Hij is 66 jaar geworden. Gmeiner stichtte het eerste SOS-kinderdorp voor wezen en ontheemcjp kinderen in 1949 in het Oostenrijkse dorp Imst. Hij wilde de kinderen een nieuw tehuis bieden in omstan digheden die op een normaal ge zin lijken. Momenteel zijn er meer dan 200 SOS-kinderdorpen verspreid over 76 landen, waarin ruim 30.000 kinderen leven. Franse kernproef op atol Mururoa WELLINGTON Nieuwzeelandse geleerden hebben gister morgen een ondergrondse Franse kernproef geregistreerd op het atol Mururoa in de Stille Oceaan. Premier David Lange van Nieuw Zeeland protesteerde onmiddellijk tegen de proef. Frank rijk is kennelijk vastbesloten voort te gaan met testen, ondanks het verzet van alle landen in het gebied, zei Lange in een ver klaring. Ook de milieu-organisatie Greenpeace heeft geprobeerd kernproeven in het gebied tegen te gaan. Het Franse ministerie van defensie heeft de proef bevestigd noch ontkend. Ambassade in Beiroet gesloten BEIROET De Nederlandse ambassade in de Libanese hoofd stad Beiroet wordt om veiligheidsredenen gesloten. De ambassa de is gevestigd in het overwegend islamitische West-Beiroet. De meeste diplomatieke vertegenwoordigingen van westerse landen in dit stadsdeel hadden al eerder de deuren gesloten. De ambas sadeur had zijn post bijna twee maanden geleden al verlaten, maar ook het overgebleven diplomatiek personeel zal nu ver trekken, aldus het Libanese ministerie van buitenlandse zaken. ISLAMABAD De Af ghaanse leider Babrak Karmal heeft gisteren ge schitterd door afwezigheid bij de viering van de acht jarige „communististische revolutie" in Afghanistan. Het ontbreken van de hoogste partijfunctionaris en het uitblijven van iede re verwijzing naar Kar mal, heeft aanleiding ge geven tot geruchten dat hij in politieke moeilijkhe den verkeert of ernstig ziek is. Volgens de Afghaanse ra dio is Karmal drie weken geleden naar de Sovjet- Unie vertrokken voor wat werd genoemd een privé- bezoek. Russische zegslie den in Islamabad zeiden dat Karmal „om medische redenen" naar de Sovjet- Unie was gereisd. De Afghaanse radio maakte gisteren helemaal geen mel ding van Karmal, die zowel partijleider als hoofd van de regerende Revolutionaire Raad is. De radio besteedde verder uitgebreid aandacht aan de festiviteiten, die ge paard gingen met een parade van arbeiders en soldaten door de hoofdstad Kaboel. De voornaamste toespraak, die in het verleden werd afgesto ken door Karmal, werd nu ge houden door minister van de fensie Nazar Mohammad. Niets in de radio-commenta ren duidde erop dat Karmal bij de plechtigheden aanwezig was. Karmal brengt wel vaker be zoeken aan de Sovjet-Unie, maar algemeen was aangeno men dat hij wel aanwezig zou zijn bij de festiviteiten van de 27e april, voor de regering on getwijfeld de belangrijkste na tionale'feestdag. De Afghaanse Communisti sche Partij is onderling ver deeld door tal van ideologische en persoonlijke ruzies. Het is echter moeilijk om enig in zicht te krijgen in wat er gaan de is; de regering in Kabul laat zelden westerse verslaggevers toe en hult zich in geheimzin nigheid. Westerse diplomatieke waar nemers waarschuwden tegen al te snelle conclusies over Karmals langdurige afwezig heid. Zij wezen erop dat al eerder geruchten de ronde hebben gedaan over zijn aftre den of val, zonder dat hiervan in werkelijkheid sprake was. Karmal werd geïnstalleerd na de invasie van het Rode Leger in december 1979 en de moord op zijn voorganger Hafizullah Amin. Er waren indertijd te kenen dat Amin in Moskou in ongenade was gevallen. Nu zou Karmal bij de Russen uit de. gratie zijn, naar men zegt omdat de revolutie in Afgha nistan veel te langzaam gaat. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER I De volgende ochtend stond smidje Ver ten voor zijn smidse eventjes een luchtje te leppen en hij vroeg zich af wat toch wel dat ëe geknetter en geronk mocht wezen, dat op afstandje hoorbaar was. Doch zie, daar na rde reeds de oplossing van het vraagstuk in vorm van de oude Cnotsmobil 1902, dewelke jeden werd door de ijverige studenten Tho- Js van Everdinge en Bernard Buckmans. tiokkend en bonkend kwamen ze uit de jruitjesweg en met een sierlijke zwaai bracht omas het wagentje vlak voor smidje Verholen ij stilstand. „Hij gaat fijn. hè?" grijnsde de fgedane Bernard tevreden. „Jonge, jonge, ige. wij zullen met deze wagen nog eens een stel waardevolle leden van de B.O.A.L. worden, wat ik je brom!" „Laat Bernard dan maar rustig brommen, Verholen," lachte Thomas. „En maak jij de wagen fijn voor ons in orde. Stel de remmen bij en schuur de kleppen. Repareer al les wat nodig is en vergeet vooral niet er ook «en knettercarter in te zetten „Juist! Dat is het!" jubelde Bernard. „We hebben Kareltje voor de televisie gezien en wij willen óók een knettercarter. Op geld kijken we niet!" „Ik zou het je niet aanraden," zei smidje Verholen zuinig. „Maar ja, je moet het zelf weten natuur lijk..." En dit hele gesprek werd afgeluisterd door een zekere Linke Lowietje, die listig om een hoekje van de smidse stond opgesteld Haïtiaanse politiemannen openen het vuur op een me nigte van circa tienduizend mensen, die zaterdag in een protestmars naar Fort Di- manche liepen. De mars was georganiseerd ter herdenking van de slachtoffers van het bewind Duvalier, die in het fort gevangen werden gehou den. Bij de gevechten werden acht mensen gedood. Vol gens de junta in Haïti is de mars uit de hand gelopen door ophitsend gedrag van agitatoren, die het land willen destabiliseren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5