sCeicUe 6omatit Melktekort dreigt 1 „Werknemers Ballast Nedam komen snel vrij iVdAwil in nieuw kabinet inkomens weer nivelleren PREI EN GEHAKT 698 Steven BON: hinderen jrikken rich aan spuiten Acties zuivelindustrie mogelijk eerder TMh JL de1 Maandag 28 april 1986, 77e jaargang no. 23486 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers. behorende tot Si|lhólf Pers Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: [J.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f, 22,49(aut.betaling),kwartaal f. 67,43, |aar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en slechts een kleine kans op een bui. Minimumtemperatuur van 12 graden aan zee tot 16 in het oosten van het land. Mati ge wind, in hoofdzaak uit noordwest. Daarna zonniger en warmer. Zon op: 06.14, onder: 21.01. Hoog water Scheveningen: 07.12 en 19.52, laag water: 02.57 en 15.14. jortvliegtuig na- >rliest tank 22 »ven snelweg an TEN-LEUR Een twee- [orig sportvliegtuig heeft ermiddag voor nogal wat sternatie gezorgd bij een (weg nabij Etten-Leur •B Het net opgestegen Igtuigje scheerde over de (weg, raakte met een Ugel de middenberm, ver- f daarbij een tank die in middenberm in brand Dg en kwam vervolgens J vlak naast de weg tot N (tand. Als door een won- De vier inzittenden van deze tweemotorige Piper Seneca bleven ongedeerd na hun noodlanding op en naast Rijksweg A-58 bij Etten-Leur. Pony wil hogerop EINDHOVEN De Eind- hovense brandweer moest er gistermiddag aan te pas komen om een pony te be vrijden uit een flat in aan bouw. Het beest was via een net aangelegde trap naar de eerste verdieping geklommen en durfde toen geen kant meer op. De 13-jarige eigenaresse slaagde er al evenmin in de pony naar beneden te praten. Ten lange leste droegen enkele potige brandweerlieden de pony eenvoudig de trap af naar buiten. Liever atv dan meer loon HILVERSUM Drie op de vier Nederlan ders (77 procent) wil liever arbeidstijdver korting dan meer loon. Voor achttien pro cent is meer verdienen belangrijker dan korter werken. Dit blijkt uit een enquête van bureau Intomart onder 1300 Nederlan ders van 18 jaar en ouder. De uitslag werd gisteravond bekendgemaakt in KRO's Brandpunt, dat opdracht tot de steekproef had gegeven. De meeste voorstanders van meer loon zijn te vinden bij VVD-kiezers: 31 procent. Bij PvdA- en CDA-stemmers zijn die percentages resp. 14 en 16 procent. Als werkgevers en werknemers het niet eens kunnen worden over atv, moet de overheid arbeidstijdverkorting afdwingen, vindt 37 procent. Negen en vijftig procent is tegen wettelijke dwang. (TRECHT De Utrecht- politie heeft dit week- |nde ongeveer honderd jjectiespuiten gevonden de buurt van een kin erboerderij. Dat gebeurde adat drie kinderen zich an de naalden hadden ge rikt en hun ouders alarm adden geslagen De spui en zijn waarschijnlijk af- omstig van verslaafden ie in een nabijgelegen ude gasfabriek bivakke- en. Een spuit waarmee de inderen zich hadden ge rikt bleek restanten van en opiaat te bevatten. De inderen worden vanwege fet gevaar van infectie re- elmatig medisch worden "Tjderzocht. DEN HAAG De heer Win ter van de Voedingsbond FNV heeft laten weten dat het niet uitgesloten is dat de stakings acties in de zuivelindustrie, ge pland vanaf 1 mei, worden vervroegd als de werkgevers voor die tijd proberen voorra den melk en melkprodukten aan te leggen. De actie „Witte motorstoring" zal volgens Winter tot gevolg hebben dat de komende tijd weinig melk in de winkel te koop zal zijn. Met een soepele toepas sing van de voorschriften zal het echter mogelijk zijn dat de boer rechtstreeks aan de con sument gaat leveren. Ook zul len ziekenhuizen en bejaar dentehuizen van melk kunnen worden voorzien, aldus Win ter. Vandaag zijn in alle bedrijven waar stakingen waren voorgeno men de stakingsparolen opge volgd. In totaal zijn er acties bij tientallen bedrijven met in totaal zevenduizend werknemers. Van avond om zes uur zou het cao- overleg in de metaalindustrie weer moeten beginnen, maar overdag was nog niet duidelijk of het zover zou komen. De vakbon den FNV en CNV willen alleen met de werkgeversorganisatie FME praten als ze daartoe worden uitgenodigd zonder voorwaarden vooraf. De vakbonden hebben vanmiddag met directeur R.M. Lubbers van machinefabriek Hollandia (500 werknemers) gepraat over hun cao-eisen. Tijdens dat overleg werd bij Hollandia niet gestaakt. In de voedingsindustrie sloten zich drie bedrijven van Unilever bij de staking aan: Calvé in Delft, Croklaan in Wormerveer en Lu cas Aardenburg in Hoogeveen gingen plat. De kaderleden in de sector weg vervoer (70.000 werknemers) van de Vervoersbonden FNV en CNV hebben zaterdag op afzonderlijke vergaderingen besloten de cao- voorstellen te aanvaarden. W jer dan een mil- in toeschouwers jen het 39e Bloe- incorso van de llenstreek zater- g aan zich voorbij kken. De grote komst had onge- Ijfeld te maken in it het zachte weer het ontbreken h regen. Vorig Ir keken 650.000 sschouwers naar )r I corso. Het weer s is toen erg slecht. ITO: Wim van -j Noort g 8: Gebrek aan achinten kan rso niet deren DEN HAAG/BAHREIN Nederland probeert 29 werknemers van Ballast Nedam vrij te krijgen, die sinds zaterdag worden vastgehouden door Qua- tar. Dat land voerde een helikop ter-aanval uit op een rif tussen Quater en Bahrein. Uit diplo matieke bron in Bahrein is vernomen dat de werknemers één Nederlander, 26 Filipi no's en twee Britten in han den zijn van Quatar. Volgens Ballast Nedam is tijdens de aanval op het rif Fasht ad-Di- bal niemand gewond geraakt. Ballast Nedam heeft nabij het rif twee eilandjes opgespoten, waarop enkele huizen en een kade moeten worden ge bouwd. Het project, waarmee zo'n vijftien miljoen gulden is gemoeid, vormt «en kust wachtstation, bestemd voor het leger van Bahrein. Het ge bied waar Ballast Nedam bouwt wordt echter al sinds twee eeuwen door Quatar op geëist. Het ministerie van buitenland se zaken, dat inmiddels via de ambassade in Koeweit contact heeft gezocht met de autoritei ten van Bahrein en Quatar, heeft goede hoop de werkne mers binnen enkele dagen vrij te krijgen. De minister van de fensie van Saoedie-Arabië heeft zich opgeworpen als be middelaar in het conflict. (Van onze parlementaire redactie) VOLLE Als de PvdA in regering komt wil zij „de ïeve verhoudingen in de in- mens", die tijdens het k'abi- t-Lubbers tot stand zijn ge- men, recht trekken. „Het binet heeft de pijn niet eer- Ie verdeeld. De uitkeringsge rechtigden leverden vijf, ze ven en soms zelfs meer dan tien procent aan koopkracht in, terwijl de mensen met de hoge inkomens goeddeels bui ten schot bleven", zei PvdA- lijsttrekker Den Uyl zaterdag tijdens een PvdA-manifestatie in Zwolle. Volgens Den Uyl betreft dat „terugdraaien" niet alleen de inkomenskortingen van de af gelopen jaren, maar ook het nieuwe stelsel van sociale ze kerheid en het nieuwe stelsel voor studiefinanciering. Over het pas ingevoerde studiebeur- zensysteem merkte hij op: „Het zijn de arbeiderskinderen die daarin de hoogste schulden opbouwen. Wij keren ons te gen die eenzijdigheid". Het aantal werkzoekenen wordt door de PvdA becijferd op een miljoen. Den Uyl hield zijn gehoor voor dat dit aantal in 1990 tot minder dan een half miljoen kan zijn gedaald, enerzijds door het scheppen van nieuw werk, anderzijds door verdergaande arbeidstijd verkorting. Speciale aandacht wil de PvdA besteden aan de langdurig werklozen. Volgens Den Uyl kunnen veel van deze langdurig werklozen weer aan de slag in banen die de maatschappij weer een „menselijk gezicht" geven. „Wie mist niet de conducteur op de tram, de man of vrouw die toezicht houdt in parkeer garages, de extra hulp in bi bliotheek of zwembad?", vroeg hij zich af. „En hoeveel zinvol werk blijft er niet liggen in de gezinszorg, het bejaardenwerk, in de wijkdienstverlening, maar ook bijvoorbeeld bij het hergebruik van afval?". Pag. 3: „We zijn er nog lang niet" lie frankrijk pakt ]TA-leider op ENDAYE De al jaren ge- chte vermeende leider van Baskische afscheidingsbe- 1 iging ETA-militar is gisteren Frankrijk aangehouden. De anse politie heeft gemeld t de 42-jarige Domingo Itur- Abasolo, ook wel „Txomin" noemd, bij een verkeerscon- >le in Frans Baskenland ird herkend en gearresteerd, ixmin, die gezocht werd in rband met honderden bloe- ge aanslagen, is voor ver- or overgebracht naar de ans-Spaanse grens. De ver- _iende ETA-leider vluchtte -M aantal jaren geleden naar ankrijk. De Spaanse politie udt de organisatie verant- lordelijk voor de bomaan- ig van vrijdag in Madrid, larbij vijf leden van de Gu- iia Civil gedood werden. i 15 oo telefoonnr.071-122248 en uw krant rdt nog dezelfde avond nabezorgd. Kleurrijk Tijdens een massabijeenkomst in Lomambastadion, heeft de 18-jarige nieuwe koning Mawa- ti III zaterdag een parade afge nomen ter gelegenheid van zijn kroning, een dag eerder. Het kleurrijke feest wordt bijge woond door veel staatshoof den uit omringende landen, zo als Botha van Zuid-Afrika, Kaunda van Zambia en Machel van Mozambique. Leegloop bij Ajax dreigt AMSTERDAM Bij Ajax bestaat grote onzekerheid over de toekomst van een aantal spelers. Vanenburg vertrekt, maar is nog steeds niet voor honderd procent zeker van PSV. Het Zwitser se Servette deed hem im mers een miljoenenbod. Ook voor Rijkaard en Bosman bestaat belangstelling. Rijk aard heeft wel oren zich te •voegen bij zijn vriendje Gul- lit in Eindhoven en Bosman heeft een aanbieding van Anderlecht op zak Koeman zou zich ook in de interesse van PSV mogen verheugen. Cruijff rekent erop dat Rijk aard en Bosman bij Ajax zul len blijven. Over Vanenburg praat hij niet, die is afge schreven. Over Koeman, die deze week kiest tussen Ajax, PSV en Anderlecht, is hij al lerminst zeker. Ajax heeft al bij Van Tiggelen van FC Groningen geïnformeerd naar diens salaris-eisen. PSV heeft zich ook het afge lopen weekeinde niet van de wijs laten brengen door de favorietenrol. De Eindho- vense ploeg boekte op een voudige wijze een overwin ning van 5-0 op Heracles. Ajax bleef in het spoor van de nummer één (4-1 tegen FC Den Bosch), Feyenoord verloor daarentegen terrein. De Rotterdammers leverden f een wanprestatie in de wed strijd tegen stadgenoot Ex celsior. Het elftal van de vertrekkende trainer Rob Jacobs, dat nog in aanmer king komt voor degradatie, won met 2-1. FC VVV zorgde in Gronin gen voor een verrassing door de plaatselijke FC met 4-3 te verslaan. De uitblin kende Reynierse scoorde twee keer. Invaller Burhen- ne maakte de winnende treffer. Jan van Dijk (FC Gronin gen) was de enige speler in de eredivisie die van de scheidsrechter voortijdig het veld moest verlaten. Scheidsrechter Van Etteko- ven gaf hem twee keer een gele kaart vanwege aanmer kingen op de leiding. Verder onder meer in Sporttribune: Frans Spits slaat nieuwe koers in Bayern München toch nog voorbij Werdeb Steven Rooks net iets beter Quick Boys rijkelijk beloond VTL achterhaalt Foreholte TOP opnieuw kampioen Jan Siemerink „Scandinavisch" (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Gehakt half-om-half, 500 g 525 3.98 kilo a4g albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Keihard is dat wereldje van de wielersport. Dat lezen we regelmatig in de „Sporttribune", de wekelijkse bijlage bij de Leidse Courant. Het nieuws van vandaag vormt daarop geen'uitzondering. Iedereen dacht, dat loop Zoetemelk wel de eer zou worden gelaten om de Amstel Goldrace, als een soort slotapotheose, te winnen. Maar nee. Daar had je plotseling Steven Rooks, die zaterdag al uitgebreid in de Leidse Courant de aandacht trok. Hij stoorde zich niet aan de reputatie van Joop en versloeg hem in de laatste meters. Wie het fijne van de zaak wil lezen, kan zich beter maar wél iets aantrekken van de reputatie van „Sporttribune". Met die bijlage bij de Leidse Courant zit hij bij elk sportgebeuren op de eerste rang. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1