NOG EEN PUNT icicLcGommit 'rans Spits laart nieuwe jockey-koers TENNIS PROBLEEM TIJDENS SPELEN op Zoetemelk krweegt Tour Vier Ajacieden uit selectie I^lpartijen aitsieren s oldrace |Z! FC Den Haag vlak bijpromotie naar eredivisie chrapt van lijst L De Bulgaarse atte nd heeft volgens voor- Ivan Slavkov de naam toogspringster Ludmilla lova van de eigen re sten gechrapt. Andono- met 2,07 meter houd- van het wereldrecord, door de internationale ikfederatie levenslang )rst wegens gebruik van 'den stimulerende midde- Slavkov verzekerde dat de verplichte wachttijd en half jaar geen beroep ntekenen tegen de beslis- ran de IAAF. Ludmilla nova verbeterde in 1984 st-Berlijn het wereldre- van haar voormalige enote Tamara Bykova. ülde ter afsluiting van jatletiekloopbaan bij de pische Spelen van Seoel )rste vrouw een hoogte SEOEL Nu de meerderheid van de nationale olympische bonden in elk geval voor 1988 de Olympi sche Spelen niet „open" voor professionals wil ma ken, verwacht IÓC-voorzitter Antonio Samaranch moeilijkheden met drie probleemsporten: ijshockey, voetbal en vooral tennis. Bij het ijshockey werden twee jaar geleden aan de vooravond van de Olympi sche winterspelen in Sarajevo vijf spelers uitgesloten, omdat zQ een prof-contract hadden getekend. De in ternationale voetbalfederatie (FIFA) heeft aangekon digd dezelfde toelatingsnormen te zullen hanteren als in 1984. Toen werden profs toegelaten op voorwaarde dat zij niet ouder waren dan 23 jaar en niet waren uitgekomen in Europese- of Zuidamerikaanse teams bij de wereldbeker. Bij een persconferentie antwoord de Samaranch op de vraag of tennis-professionals als Edberg, Annacone, Wilander of Boris Becker aan het olympische toernooi van 1988 kunnen deelnemen: „Ik weet het niet". Vijftien man in ziekenhuis na valpartij OOST-BERLIJN De tweede etappe van de Oost- duitse wielerronde van Thü- ringen voor amateurs is za terdag na een massale val partij onderbroken. Twintig kilometer na de start gingen vijftig van de 78 wielrenners in de buurt van het kuuroord Langensalza onderuit op het door de regen en landbouw voertuigen spekglad gewor den wegdek. Vijftien renners moesten naar een nabijgele gen ziekenhuis worden ver voerd. Een deel van hen liep ernstige verwondingen od J m A 1 A 1/1 IMf W fW a M MAANDAG 28 APRIL 1986 PAGINA 11 ft) tSSEN Joop Zoetemelk leek in \\Mdrace, waarin hij tweede werd, ^ftjwige wielerleven te hebben. Er J tl weer gesproken over zijn 16e de Ronde van Frankrijk. Zelf daar nog niet aan te denken. Hij ^tnd mei mee in de Dauphiné Libe rt ien de wereldkampioen goed rijdt hooggebergte zal hij mogelijk een ;art overwegen. „Nu denk ik daar ut niet aan'zei Zoetemelk zater- 0 Meerssen. „Door mee te doen )Hi me ook een hoop ellende op de fc*fclen. Het vergt veel voorbereiding "hcentratie. Bovendien heb ik er "Tb winnen". Samaranch maant tot zuinigheid SEOEL Na een week lang van de ene ontvangst naar de andere te zijn gesleept heeft Antonio Sa maranch zaterdag in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel zijn bezorgdheid uitgesproken over de geld verslindende promotie-activiteiten, die de zes kan didaten voor de zomer- en de zeven kandidaten voor de winterspelen van 1992 ontwikkelen. De IOC-voorzitter schat, dat er aan etentjes, stickers, vlaggetjes en ander promotie-materiaal al een be- w.Jfr? Van miljoen gulden is uitgegeven. Het IOC zou graag zien, dat de kandidaat-steden het de komende maanden in financieel opzicht wat rusti ger aandoen en heeft daartoe een werkgroep opge richt. Volgens Samaranch hebben de kandidaten voor 1992 tijdens een „heren-overeenkomst" afge sproken tot 17 oktober aanstaande de uitgaven te beperken. Op die datum wijst het voltallige IOC ,»A0r^an'sa^'e van zomer-en winterspelen van 1992 toe. AMSTERDAM Van de elf Ajacieden die bondscoach Rinus Michels in de aanvankelijke selectie voor het Nederlands elftal opnam, zijn er nog zeven over. Twee dagen voor de oefenwed strijd tegen Schotland in Eindhoven vielen Marco van Basten, Frank Rijkaard, Ronald Spelbos en Stanley Menzo af. In het competitieduel tegen FC Den Bosch kreeg topscorer Van Basten, gisteren in de Meer weer schotvaardig, opnieuw last van zijn oude knieblessure. Rijkaard (pijnlijke voetzool) en Spelbos (en kel) zijn evenmin beschikbaar voor het Nederlands elftal. Menzo valt als derde doelman af. Naast de zeven Ajacieden telt de se lectie van zestien drie PSVérs, twee Feyenoorders als alsmede vier eenlingen. Vandaag maakt Michels op het KNVB-centrum in Zeist zijn elftal bekend. De groep van zestien bestaat uit: Peter Boeve, John Bosman, Ro nald Koeman, John van 't Schip, Sonny Silooy, Gerald Vanen burg en Rob de Wit (allen Ajax), Joop Hiele en Simon Tahamata (beiden Feyenoord), Hans van Breukelen, Ruud Gullit en Mi chel Valke (allen PSV), Wilbert Suvrijn (Fortuna Sittard), Adri van Tiggelen (FC Groningen), Danny Blind (Sparta) en Jan Wouters (FC Utrecht). Oorzaak: drank MOSKOU Opnieuw is in de Sovjet-Unie een belangrijke sportofficial het slachtoffer ge worden van drankmisbruik. Volgens een berichtje in het blad Sovjetski Sport is Zenith- president Khromov onslagen nadat hij in kennelijke staat op zijn werk was verschenen. Ze nith. dat een aantal sportvere nigingen bundelt in de leger- industrie, is één van de be langrijkste Sovjet-organisaties, die binnen een vakbond de sportfaciliteiten van de werk nemers regelen. De nieuwe richtlijnen van het Kremlin ter bestrijding van het alcohol misbruik hebben al tal van of ficials de kop gekost. ,wi iRSSEN De door 'Hl valpartijen uitgedunde van Jan Raas dicteer- aterdag de 21ste Gold- j gewonnen door Steven is voor Joop Zoetemelk. [Zoetemelk op de twee rn der Poel op de zesde Belg Emonds op de plaats was de Neder- formatie het sterkst nwoordigd in de top iet klassement en werd eidende positie in het ldbekerklassement ver- gd. Dit in tegenstelling e eveneens gehandicap- jK oeg van Peter Post, die enner op een voorname ie had: Teun van Vliet, De Westlander be de tot een slechts zeven tellende delegatie, zon de geblesseerde Ooster- h en de zieke Lubber- die onderweg bij een ■7|artij Johan van der Vel- jlerloor. v ter de collectieve presta- yan de Kwantums had- zich hartverscheurende felen afgespeeld. Poels, iers en de Nederlandse ipioen Hanegraaf smak- tegen het wegdek en Jfcten ogenblikkelijk aan verwondingen worden rylpen. Twan Poels was ^jet ergst aan toe. Licha- ®Bk, maar vooral geeste- 'De 22-jarige renner uit gelte, die helemaal van Mkaart was, kreeg zijn >de tegenslag in korte ~te verwerken. In Gent - relgem miste hij de over- ning door zijn nervositeit mervarenheid. Je Goldrace liep hij een Ctaanjagend diepe been- Hd op. Net als Peeters Poels niet opstaan na de op 65 kilometer van de ih. Bij het aanzien van Steven Rooks drukt zijn voorwiel net voor dat van Joop Zoetemelk over de meet in Meerssen. deze ellende barstte Poels in een langdurige huilbui uit. Met Peeters werd hij naar het ziekenhuis van Maas tricht gebracht. Terug in de kleedkamer zat hij nog na te .huilen en was hij niet aan spreekbaar. Raasverwacht te, dat Poels voor twee we ken jzou zijn uitgeschakeld. Voor Ludo Peeters, die met zijn kaak een tandwieltje schampte, betekende de val partij net als voor Poels de tweede tegenslag van het seizoen. In de Tirreno - Adriatico behoorde' hij tot de zestig renners, die in een donkere tunnel over elkaar heen buitelden. De Belg keerde met een dozijn hech tingen op zijn hals en kin uit Maastricht terug. Aanvanke lijk vreesden de artsen, dat Peeters een pols of sleutel been had gebroken. In het ziekenhuis's brachten foto's geruststelling. „Ik reed goed, zat voortdurend voorin het peloton", zei Peeters, nog steeds met de schrik in de benen. „Ook Poels voelde zich lekker. Voor die jongen vind ik het allemaal nog er ger dan voor mezelf". Zie verder elders in deze sportbijlage. De nieu- Jbondsmanager/coach Ky Frans Spits is na ieg met de trainers Bellaart en Hans tsma op nieuwe idee- In de selec- an negentien spelers 'Je niet alleen zoals icht Tom van 't Hek maar zijn ook een debutanten opgeno- en enkele oude be en opnieuw uitver- re Van 't Hek, die jaren- net Jorritsma werkte, is ijn clubgenoot Joannes van Hensbroek uitgeno digd voor de Oranje-selectie. Andere nieuwelingen zijn de Bloemendalers Hendrik Jan Kooijman, die al eerder in het nationale elftal speelde, Gert Jan Schlattman en Ronald Jan Heijn, die enkele weken gele den ontbrak door een hand- blessure. Als derde doelman werd HGC-er Simon Zijp ge kozen. Een opvallende ver schijning is ook Leidenaar Wouter Eikenhout. De nieuwe wind, die door de nationale se lectie is gewaaid, heeft een plaats gekost aan Patrick Fa- ber (Amsterdam), Erik Parle- vliet (Tilburg), Bas Maassen (Tilburg) en Mare Benninga (HDM). De nieuwe nationale selectie is: Floris-Jan Bovelander, Cees-Jan Diepeveen, Ronald Jan Heijn, Hendrik-Jan Kooij man eia Gert-Jan Schlattman (allen Bloemendaal), Mare De- lissen, Gijs Weterings en Si mon Zijp (allen HGC), Joannes Boele van Hensbroek, Tom van 't Hek, Bart van Kersber- 1 met assistent Joost Bellaart bij gen en Rene Klaassen (allen Kampong), Lex Bos, Maarten van Grimbergen, Jan Hidde en Ties Kruize (allen Klein Zwitserland), Fred Bierens en Frank Leistra (beiden Til burg), Wouter Eikenhout (Lei den). DEN HAAG Nog één punt scheidt FC Den Haag van de herovering van een plaats in de eredivisie, die het vier jaar geleden moest verlaten. Gisteren werd in een al feestelijke stemming verkerend Zui derpark een belangrijke stap in de richting van promotie en kampioen schap van de eerste divisie gezet via een zege van 2-1 op Wageningen. Donderdag tegen Veen- dam moet de kroon op het werk worden gezet. Op nieuw zal er een feestelij ke stemming in het Zui derpark zijn, dat toch een periode een naargeestige sfeer uitademde en nu plotseling als één van de gezelligste stadions in Ne derland wordt be schouwd. Fraai was het door bijna 10.000 toeschouwers aanschouwde duel niet, maar spectaculair wel. FC Den Haag begon di rect te jagen op een voor sprong, dwong Wageningen tot terughoudend spel. Toen de gasten er na de rust in slaag den een keer door de mazen van de op één lijn opererende defensie te glippen en door Bert van der Pol een voor sprong nam verkeerde de Haagse aanhang in een bij spectakel behorende onzeker heid. Uiteindelijk kwam er een „happy end", mede door tweevoudige schutter Ron de Roode. Dat was trouwens niet alles. Remco Boere werd ge wisseld en was daarover zo boos, dat hij met een woest wegwerpgebaar in de richting van trainer Rob Baan de kleedkamer indook en vervol gens pijlsnel naar huis ver dween. Vlak voordat scheids rechter Thomas voor het einde floot dreigde de Haagse zege nog in gevaar te komen. De bal leek bij een omhaal van Kees Lok in het doel van René Stam te verdwenen. Pa- blo Plak bedacht zich geen moment, sprong op indruk wekkende wijze op en haalde Remco Boere vormt het topje van de pyramide, die verder be staat uit twee Wageningse verdedigers en Martin Jol. met de voet de bal uit de be dreigde hoek als ware hij een (zwarte) panter. De voldoening over die miraculeuze redding was zo groot, dat hij de pijn als gevolg van de botsing met de doelpaal niet voelde. Met die save kreeg hij weer zoveel krediet, dat alle foutieve za ken die Plak zich weer had veroorloofd volledig werden vergeven en vergeten. Beloning Op het moment dat FC Den Haag het op grond van getoon de initiatieven en inzet de be loning verdiende, bleef deze uit. Dit mocht met name een verdienste worden genoemd van de Wageningse doelman Eljo Elburg, die overigens een maal de hulp van laatste man Peter van der Ley nodig had. Boere en Van Alphen kwa men oog in oog te staan met de Wageningse doelman, maar Elburg liet zich niet passeren. Ook na de rust deed Elburg van zich spreken, aanvanke lijk met knappe reddingen, in de slotfase met zijn aanwezig heid op de Haagse helft in de jacht op de gelijkmaker. Tegen twee harde schoten van Ron de Roode had hij geen ver weer. De Roode zorgde voor 1- 1 nadat Martin Jol bij een vrije trap de bal op ideale schie- thoogte had gelift. De Roode haalde na een afgeslagen hoekschop andermaal doel treffend uit. Ondanks de minimarge leek FC Den Haag vanwege het imposante overwicht voldoen de. Baan wierp jeugdig elan in de strijd door de snelle, gretige Leo Schellevis en Arthur Dijkstra te laten opdraven voor Karei Bouwens (leeg ge speeld en vleeswond bij knie) en Remco Boere. Over de ver vanging van de laatste zei Baan: „Ik wilde meer snelheid. De Roode zat prima in de wed strijd, dus ik kan niet anders. Ach, over de wijze waarop Remco de vervanging ver werkte, praten wij nog wel eens". „Publiekswissel" Trainer Arie Schans van Wa geningen dacht dat er sprake was van een „publiekswissel". „Zoiets gebeurt wel meer, als een trainer een populaire spe ler met applaus van het veld wil laten gaan. Maar wat ge beurde er nu? Baan kreeg de wind van voren. Ik vind het onbegrijpelijk van Boere, die niet moet denken dat hij zich van alles kan permitteren om dat hij toevallig een paar doel punten maakt. Onbegrijpelijk, zo'n houding". Schans, dit sei zoen debuterend als trainer in •het profvoetbal, verbaasde zich over meer zaken. Hij haalde uit zijn broekzak een grote moer, die naar zijn spe ler Krommendijk was gegooid. Inderdaad, een dissonant in een wedstrijd, waarmee het publiek zich toch niet kan hebben verveeld. FRANS LEERMAKERS Foto's: TJERK HERINGA FC Den Haag-Wageningen 2-1 (0-0): 53. Van der Pol 0-1, 70. De Roode 1-1, 74. De Roode 2-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 9.700. FC Den Haag: Stam; Purvis, Jol, Lankhaar, Plak; Van Alphen. Otto, Groenendijk; Bouwens (Schellevis), Boere (Dijkstra), De Roode. Wageningen: Elburg; Van Tamelen, Van der Ley, Tollenaar, Loupatty; Morren, Oosterhuis (Vink), Van Zan ten; Van der Pol, Lok, Krommendijk. non op nooop MinKS) neen verwoestend uitoehaaid. De hal is voor de tweede maal oo weq naar het Wageningse net.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11