Yijanden nemen superlobbyist Michael Deaver onder vuur a Drie tennisballen vooru fUTS PARLEMENT NIET TEGEN PIN-UPS IN KRANT Landbouw-akkoord EG is voor 't eerst goedkoper CcidócSoiMCMlt Gromyko weer aan de slag ff lias is hoofdstad to echtscheidingen Politie pleegde bomaanslag om in RAF te infiltreren Justitie VS: Waldheim fout Genland ZATERDAG 26 APRIL 1986 PAGINA 7 beider van de SJJneT' krijgt de zak 'RANCISCO Een gratis en vrije dag en een bloemetje royce Dawson ten deel toen zij dienst huisvesting van San werd uitgeroepen tot ar bei- \-de-maand. Het volgende wat was haar ontslag-aanzegging. is een van de 48 ambtenaren 20 juni óp straat worden gezet, kader van een reorganisatie bij nst die een schuld van 10 mil- lollar moet wegwerken. „Ik bloemen en mijn ontslagbrief", )e vrouw, die tien jaar in dienst Wat is dat „employé-van-de- waard?", zo vroeg zij zich terd af. MOSKOU Het 76-jarige staatshoofd van de Sovjet-Unie, Andrei Gromyko, is blijkbaar hersteld van zijn kortston dige ziekte. Naar het persagentschap TASS meedeelde presideerde hij gis teren weer een vergadering van het presidium van de Opperste Sovjet. Gromyko was een week geleden vol gens officiële mededelingen „met hoge koorts" in het ziekenhuis opge nomen. Dinsdag was hij niet versche nen op een feestelijke bijeenkomst ter ere van Lenin in het Kremlin en hij had ook partijleider Gorbatsjov niet naar Oost-Berlijn uitgewuifd en weer in Moskou ingehaald. Prins veroordeeld wegens cocaïnebezit LONDEN Prins Mashour Aziz, een neef van koning Fahd van Saoedi-Arabië, is gisteren door een jury in Londen schul dig bevonden aan bezit van cocaïne met de bedoeling die aan anderen te leveren. Hij werd vrijgesproken van de aanklacht de drug te hebben ingevoerd en aan der den te hebben doorgegeven. De 32-jarige prins verklaarde dat hij jaarlijks een mil joen gulden uitgaf aan cocaïne, vrouwen en hotels. Maar hij ontkende dat hij cocaï ne invoerde en doorverkocht. De officier van justitie had geprobeerd te bewijzen dat de prins de geldschieter was van een bende, die cocaïne uit Amsterdam naar Engeland smokkelde. De rechter zal de strafmaat binnenkort bepalen. Moskou geeft VN extra geld MOSKOU De Sovjet-Unie maakt 25 mil joen gulden over aan de Verenigde Naties om de begrotingsproblemen van de organisatie te verlichten. Het officiële Russische persbureau Novosti meldde gisteren dat de Verenigde Na ties krap bij kas zitten omdat de Verenigde Staten, lange tijd de grootste financier van de VN, de contributie van vorig jaar met vertra ging hadden betaald en weigeren die voor 1986 helemaal te voldoen. „De Amerikaanse administratie gebruikte financiële breekijzers om politieke druk te oefenen op de Verenigde Naties", zo beschuldigde Novosti. De organisa tie heeft zeker 250 miljoen gulden nodig om tot het eind van dit jaar de rekeningen te kunnen betalen. De Sovjet-Unie zal ook haar contributie aan de algemene VN-begroting voor 1986 versneld betalen. Doodverklaarde vrouw wil tot leven gewekt worden CARACAS Een jonge vrouwelijke arts in Vene zuela die na een vliegtuigongeluk in het Amazonege bied vijf jaar terug werd doodverklaard, „begraven" en betreurd door nabestaanden, heeft er bij de over heid op aangedrongen dat de ambtelijke bureaucrea tie haar weer tot leven moet wekken. De 28-jarige Raiza Ruiz en vier andere inzittenden van het vlieg tuig werden doodverklaard toen in 1981 het wrak van het toestel in het oerwoud was gevonden. Maar Ruiz overleefde het ongeluk, dwaalde zeven dagen rond en werd toen gevonden door Indianen. Van of ficiële zijde waren stoffelijke resten die op de plek van het ongeluk waren aangetroffen, aan Raiza Ruiz toegeschreven. Tegen de tijd dat de arts opdook had haar familie wat zij meende dat van haar was over gebleven al begraven. Sindsdien vecht Raiza Ruiz te gen de bureaucratie om weer te mogen bestaan. Hotelgast deelde kamer met lijk LONDEN Toen de Brit Peter George zijn hotelka mer in New York betrok, moest hij vaststellen dat hij haar deelde met een stoffelijk overschot. In alle staten naar de receptie, legde de portier zonder een spier te vertrekken een sleutel op de desk en zei: „Okay, neemt u maar kamer 201". Dit verhaal én andere bizarre, maar waargebeurde verhalen zijn verzameld en gepubli ceerd door het Britse reis- blad „Executive Travels". ves; - SDERZOEK GEVRAAGD NAAR SCHATRIJKE EX-ASSISTENT REAGAN Tan onze correspondent Jo WiJnen) nrt\SHINGTON Een ital Democratische se- Dren heeft minister 14 justitie Meese ge ragd een onderzoek in llen naar de lobby- iteiten van Michael jver, de vroegere erVstafchef van het tte Huis. inaver, een persoonlijke laend van president Ro- d Reagan, nam in mei 5 ontslag bij het Witte is en begon een lob bureau, waarmee hij ïefkt voor grote bedrij- i en buitenlandse re- ingen. Amerikaanse wet ver- it voormalige topfunctio- -ssen twee jaar na hun Ëag bezig te zijn met on- erpen waar zich zich in hun regeringsbaan bezig hebben gehouden. bezit echter nog een ■f-,cvan het Witte Huis en jjJt daar dagelijks op de .Jgte gehouden van de acti- van de president. Hij KJikt onder meer voor Ca- a, Zuid-Korea, Puerto en Rockwell Intematio- lOfver was een van de meest invloedrijke mannen achter President Reagan. Hij was ovendien een van de man nen die de president op diens mars van Californië naar Washington had gevolgd en intussen een grote persoonlij ke vriendschap met Ronald en Nancy Reagan had opge bouwd. Deaver verliet het Witte Huis om „voor zichzelf te be ginnen". Hij huurde een ri ante bovenverdieping in de chique Washingtonse wijk Georgetown, trok assistenten aan en ging in de slangekuil van de hoofdstedelijke poli tiek aan de slag als beroeps- lobbyist. Bij Michael K. Deaver, die zich tot dan had moeten red den met het relatief karige salaris dat een Witte-Huis-as- sistent ontvangt, rinkelde de kassa. In geen tijd sloot hij miljoenencontracten af met ondernemingen als CBS en TWA en met een aantal bui tenlandse regeringen, zoals die van Korea, Singapore en Canada. Het contract met Korea alleen gaat Deaver in drie jaar tijd zo'n 2,8 mil joen opleveren. Maar er pakken zich donkere wolken samen boven de zeer succesrijke lobbyist. Roddel en achterklap zijn Deavers deel geworden en hebben al tot kwaadaardige publicaties geleid. Zijn vijanden hij neeft er, vanwege zijn snelle succes, zeer veel hebben met genoegen vastgesteld dat de senaatsleden de minister van justitie Edwin Meese (die trouwens een voormalige Witte-Huiscollega van Dea ver is) om een onderzoek naar Deavers doen en laten hebben gevraagd. Vooral het contract dat Dea ver met de Canadese rege ring sloot, zit de senatoren dwars. De besprekingen voor dat contract zouden al voor Deavers vertrek uit het Wit te Huis zijn begonnen. Als dat juist is, dan heeft Deaver misbruik gemaakt van zijn positie. Deaver ontkent dat overigens in alle toonaarden, Michael Dea ver, de voor malige vice- stafchef van het Witte Huis, heeft zich op glad Ijs bege ven met zijn overigens zeer succesvolle politieke lob by-werk. Zijn vijanden heb ben nu een lobby tegen hem op touw gezet. bijgestaan door de Canadese regering. Vruchten Feit is dat het contract al meteen zeer rijke vruchten afwierp. Canada wilde van een onwillige Amerikaanse regering gedaan krijgen dat die de zure regen krachtiger zou gaan aanpakken. De in dustrieën in het noordelijk merengebied van de VS sto ten duizelingwekkende hoe veelheden vuil uit die in de vorm van zure regen op Ca nadees grondgebied neerda len en daar enorme schade veroorzaken. Deaver pakte het probleem voortvarend aan, en dat leid de tot volkomen onverwach te Amerikaanse toezeggingen aan de Canadese premier Brian Mulroney. Of de mi nister van justitie inderdaad gaat uitzoeken of Deaver over de schreef is gegaan, staat nog niet vast. Maar er zal zonder twijfel grote druk op hem worden uitgeoefend, temeer omdat steeds meer politici de activi teiten van het hoofdstedelij ke legioen van lobbyisten met gefronste wenkbrauwen volgen. Lobbyisten benaderen hoge ambtenaren, congresleden en andere invloedrijke functio narissen met het oogmerk iets voor hun cliënten gedaan te krijgen. Ze zijn een vast en zeer zichtbaar bestanddeel van de nimmer ophoudende belangenstrijd die in de Ame rikaanse hoofdstad woedt. Hoewel de lobbyisten aan re gels gebonden zijn, wordt aangenomen dat ze zo nu en dan fors over de schreef gaan. Succesvolle lobbyisten ver dienen bergen geld en dat is de reden waarom veel hoge regeringsfunctionarissen een firma opzetten en aan het lobbyen slaan. Vaak noemen ze zich „consultants" en doen ze het voorkomen alsof ze vooral kennis te verkopen hebben. Maar hun meest cou rante artikelen heten „in vloed" en „toegang". Deaver is nog steeds innig bevriend met het presiden tiële echtpaar. Hij komt re gelmatig in het Witte Huis en is zelfs nog in het bezit van het Witte-Huispasje dat hem praktisch onbeperkt toegang geeft tot het centrum van de macht. Zijn vriend Reagan zegt dat hij van Deavers inte griteit overtuigd is. Dat Deaver bij zijn duizen den beroepsgenoten ergernis en jaloezie heeft gewekt, staat als een paal boven wa ter. En dat die duizenden be roepsgenoten nu met man en macht tegen Deaver lobbyen staat ook vast. Als straks mocht blijken dat Michael K. Deaver over de schreef is gegaan, betekent dat waarschijnlijk het einde van zijn chique firma. Het gevolg daarvan zou wel eens Kunnen ziin dat de publieke opinie zien in toenemende mate zal keren tegen de han del en wandel van de lobby isten. Dat zou uiterst schadelijk zijn voor de machtige clan die zich met succes heeft inge graven in de Amerikaanse hoofdstad om de belangen van topfirma's, regeringen, pressiegroepen en nationale organisaties te behartigen. Lobbyisten in de Amerikaan se hoofdstad zeggen dan ook dat de lobbyisten het zich niet kunnen permitteren te- yist Mi. bbyen. Uit een nieuw statistisch boek over 105 wereldste- dat Dallas in de Amerikaanse staat Texas de interna- 'e^ echtscheidingshoofdstad is met 8.4 echtscheidingen per |eSnwoners. John Tepper Marlin, mede-auteur van „Book of jai City Rankings", zegt dat Dallas wordt gevolgd door Jx in Arizona (7.8), Houston in Texas (7.7), Washington Y*-0) en Leningrad in de Sovjet-Unie (5.9). Rio de Janeiro jiiet maar 0.2 echtscheidingen per 1.000 inwoners onderaan, •kkenjagende oliebaron J.R. Ewing uit de televisieserie zou zich volgens Marlin in het echte Dallas waarschijnlijk oed thuisvoelen. Aankomende zakenmannen en vrouwen zich volgens het boek door Dallas en andere zuidwestelij- in Amerika aangetrokken omdat ze snelle rijkdom be- „Een beeld dat niet altijd gelijke tred houdt met succes op :iale vlak". In 1985 sprak Dallas 13.314 echtscheidingen uit a-zijn 1.5 miljoen inwoners. De rechtbanken vrezen dat het ■lelde zal nog stijgen als gevolg van stress door de dalende mzen en werkloosheid. „Een falende economie zet steevast pjken onder druk en bevordert echtscheiding", zegt rech- nda Thomas. Koning rouwt De Spaanse ko ning Juan Carlos en koningin Sofia staan voor de kisten waarin de stoffelijke over schotten van vijf vermoorde agen ten liggen. De agenten werden gisteren bij een vermoedelijk door de ETA ge pleegde autobo maanslag in Ma drid gedood. -DEN Een poging van parlement verijdeld, «ministische Labour-afge- De voorzitter van het Lager- igde in het Britse Lager- huis, Bernard Weatherill, wei- Short om de tradi- gerde het oppositielid spreek- pin-up op pagina drie tijd. Zij wilde het verbod op de <e populaire dagbladen te plaatsing van de pin-up kop- 5den is door het Britse pelen aan een Wet op de Por nografie. Woedende vrouwen op de pu blieke tribune gooiden daarop pamfletten naar beneden met de tekst: „Pagina drie betekent geweld tegen vrouwen". De blote vrouw op pagina drie werd gelanceerd door de Sun, uitgegeven door Rupert Mur doch. Later volgden de Star en de Mirror. De Star verscheen gisteren zonder Starbird. In laats daarvan publiceerde de rant het levensverhaal van de hertogin van Windsor. De Wet op de Pornografie, in gediend door het Conservatie ve Lagerhuislid Winston Churchill, zou van toepassing zijn op televisie- en videoma teriaal. Pagina drie van de krant valt er niet onder. De campagne tegen pornogra fie leed gisteren op een ander front nog een nederlaag toen het Hooggerechtshof bepaalde dat 490 door de douane in be slag genomen opblaaspoppen legaal geïmporteerd mogen worden. iKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN DEN HAAG De landbouw ministers van de EG hebben gisteren een landbouw-ak koord voor 1986 bereikt waar in de prijzen voor het tweedè achtereenvolgende jaar vrijwel worden bevroren, terwijl de boeren via heffingen zullen gaan meebetalen aan de export van de Europese graan- en zuiveloverschotten. Er komt een belasting op de graanproduktie (in 1985 bijna 140 miljoen ton) voor vijf jaar, waarbij kleine producenten worden ontzien. Dit jaar zal de belasting drie procent bedra gen, en voor de komende jaren zal opnieuw een percentage worden afgesproken. De grensheffingen worden met vijftig procent verminderd. Voor het eerst in de geschiede nis van de EG heeft de land bouwraad, de vergadering van de ministers van landbouw van de twaalf lidstaten, een akkoord bereikt over de prij zen voor agrarische produkten dat goedkoper uitpakt dan de voorstellen van de Europese Commissie. Dat heeft minister Braks, voorzitter van de landbou wraad, gisteren gezegd nadat hij rond het middaguur in Lu xemburg zijn collega's over de streep had getrokxen en de raad na een volle week verga deren tot een akkoord was ge komen. Dit prijzenakkoord levert de EG in 1987 een besparing op van een miljard gulden. Daar staat wel tegenover dat een deel ervan dit jaar 200 miljoen en volgend jaar nog eens 500 miljoen kost. Het Landbouwschap vindt het akkoord onvolledig. De beslui ten vergroten, zo zegt het schap, de problemen in de land- en tuinbouw. Het acht het echter wel van het groot ste belang dat de beslissingen niet langer zijn uitgesteld. „Het akkoord is onvolledig omdat de aanvullende sociale en structurele maatregelen ontbrekene. Deze zijn drin gend nodig om bij een meer marktgericht prijsbeleid kan sen te bieden voor een betere inkomensvorming in de land bouw". De besluiten voor de granen verzwakken volgens het schap op onverantwoorde wijze de prijsondersteuning. „Dit werkt bovendien nadelig door naar andere akkerböuwprodukten. De invoering van een extra heffing voor de granen heeft als nadeel dat gespecialiseerde akkerbouwbedrijven in een ongunstige positie komen ten opzichte van gemengde bedrij ven, waar het graan aan het vee wordt gevoerd. Handen Elke dag pakt deze werknemer van een rubberfabriek in Mün- chen honderden handen vast. Hij doet dat niet om ze te schud den; de handschoenen worden van de mallen gehaald om daarna verpakt en verkocht te worden. EX-BONDSKANSELIER SCHMIDT OP DE HOOGTE? (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN GSG-9, het Duitse elitekorps voor de terreurbestrij ding, heeft in 1978 een bomaanslag uitgevoerd op een gevange nis in Celle. Met de aanslag probeerde de GSG-9 een spion bin nen de gelederen van de terroristische RAF te loodsen. Niet al leen de deelstaatregering van Neder-Saksen, maar ook de cen trale regering van de toenmalige bondskanselier Helmut Schmidt, zou van de actie op de hoogte zijn geweest. Het nieuws van de aanslag heeft in Bonn voor grote deining gezorgd. De bomaanslag op de gevangenis waar RAF-terroristen gevan gen worden gehouden, moest de indruk wekken dat er een be vrijdingsactie was uitgevoerd. Een verbindingsman van de justi tie werd met zoveel details over de aanslag gevoed dat hij bin nen RAF-kringen voor de dader werd gehouden. „Om toegang te krijgen tot de scène waarin de terroristen zich bewegen moeten er daden worden gesteld", zei de christen-de mocratische minister-president Ernst Albrecht van Neder-Sak sen gisteren. „Ik neem de volledige verantwoordelijkheid op me", aldus Albrecht. Volgens Albrecht was ook de Bondskanselarij van de sociaal-de mocraat Helmut Schmidt op de hoogte van de actie. Hij zei over documenten te beschikken waaruit dat zonneklaar blijkt. Schmidt ontkent echter dat hij van de aanslag wist. De Groenen in de Bondsdag hebben inmiddels een strafklacht ingediend tegen Schmidt en Baum en om een spoedzitting van het parlement gevraagd. WASHINGTON Een nota van het Amerikaanse ministerie van justitie stelt dat de vroegere VN-secretaris Kurt Waldheim een verbod zou moeten krijgen om de Verenigde Staten binnen te komen omdat hij geen geloofwaardige verklaring heeft gege ven over zijn oorlogsverleden, zo hebben Amerikaanse rege ringsvertegenwoordigers gisteren bekendgemaakt. De nota, van de hand van het hoofd van de afdeling speciaal onderzoek Neal Sher, dringt erop aan Waldheim op een zwarte lijst te plaatsen van uit te wijzen mensen. Het ministerie bevestigde dat Sher een aanbeveling had doen uitgaan, maar weigerde de inhoud be kend te maken. Op voorwaarde dat hun naam niet zou worden genoemd wilden medewerkers van het ministerie wel kwijt dat de nota stelt dat Waldheims lezing iedere geloofwaardigheid mist waar het zijn verblijfplaats en activiteiten tijdens de "IVee- de Wereldoorlog betreft (ADVERTENTIE) r u ons een nieuwe abonnee opgeeft De ballen zijn ver- n een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook harte- I iijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:- Adres: Postcode/plaats Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). EeidóeQoiiAarit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7