Papieren tijger in Vredespaleis onmogelijkheid van een coalitie PvdACDA 1 ^Specialisten in 'ovjet-Unie ebben grote «ehoefte aan met Westerse medici Politiek Partij Parlement s IDSE NEONATOLOOG NA E lSTCOLLEGES IN MOSKOU: Internationaal Gerechtshof bestaat veertig jaar: 'RIL NENLAND EeidócQowtard ZATERDAG 26 APRIL 1986 PAGINA 6 IAAG CDA en PvdA tl na de komende ver- |[en onmogelijk een coa- Bpgaan. Worden zij daar- I >r de verkiezingsuitslag igen, dan staat nu al It zo'n samenwerkings- d een zeer kort leven T ren zal zijn. Dat is de nogelijke conclusie die I ken kan worden na het óver de brief van het t, waarin het kader Ie begroting van 1987 l°*~ aangegeven. wo jer die, al is het met een ea" 5r, dat debat heeft ge- ^oet toegeven, dat CDA met IA gewoon niet meer sa- ;r unnen. Mijlenver lopen iattingen van beide par- n iteen als het gaat om het essentiele punt van elk tsbeleid: de sociaal-eco- en en de financiën. De kootste partijen van ons ijn het op vrijwel alle leien van dit veel om- je beleid volkomen met iige 'oneens. Zo erg zelfs dat om. Iter weinig scheelde of de woordvoerders waren over en weer herhaaldelijk in on parlementaire taal vervallen. Woorden als trucs, misleiding, gesjoemel en a-sociaal worden gewoonlijk alleen gebezigd als een groter verschil van me ning gewoon niet meer moge lijk is. Dank zij het feit dat de kamer verkiezingen nog minder dan een maand van ons verwijderd zijn, werd dit debat geken merkt door een ongekend gro te duidelijkheid. De kiezer die zijn keuze nog niet had be paald, kan daar dankbaar om zijn. En om zijn gunst was het ook allemaal begonnen. Het lijkt onwaarschijnlijk dat we in de komende weken nog zo'n boeiend verkiezingsdebat zullen kunnen meemaken. Wie door alle woordenspelle tjes en al het gegoochel met cijfers over de koopkracht en de werkloosheid heenkeek zag twee volstrekt tegenover el kaar staande opvattingen over de economie uiteengezet. Aan de ene kant de lijn van „de te ring naar de nering zetten", het ombuigen dus, zoals door het kabinet Lubbers de afgelo pen jaren met de volle steun van CDA en VVD is gedaan, met het doel het bedrijfsleven alle ruimte te geven de econo mie uit het slop te trekken. Daar volstrekt tegenover de PvdA-lijn van de actief optre dende en regelende overheid, die alles doet om zelf de motor van de economie op gang te houden en in een hogere ver snelling te brengen. Hard antwoord PvdA-leider Den Uyl deed, geassisteerd door zijn financië le adjudant Wöltgens, een zo veelste poging om dat beleid over het voetlicht te brengen. Ongerichte subsidies bij het bedrijfsleven weghalen, lasten van burgers verzwaren en als overheid al dat geld gebruiken om meer investeringen uit te lokken. Harder dan ooit was echter het antwoord van het CDA daarop. De hoofdrolspe lers Lubbers, De Vries en Ru- ding PvdA-leider vielen Den Uyl aan op zijn voorspellingen over het failliet van het kabi netsbeleid. Het miljoen werk lozen dat er nooit gekomen is, de vergroting van het over heidstekort, die omsloeg in een aanzienlijke vermindering, de achterblijvende economische groei, die groter werd dan in menig ander Europees land, en het rampzalig inzakken van particuliere bestedingen die Den Uyl nu nota bene in eens zelf te hard vindt stijgen. Getuigen De CDA'ers riepen nog een aantal recent verschenen eco nomische rapporten als getui gen aan. De OESO, de club van rijke landen in Parijs, die deze week nog eens hamerde op een verder terugdringen van het overheidstekort, het laag houden van de uitkerin gen en voorzichtigheid met ar beidstijdverkorting en bezuini gingen op investeringspremies. Maar ook de onafhankelijke Nederlandse rekenmeesters van het Centraal Planbureau (CPB) werden erbij gehaald om nog eens extra zout in de socialistische wonden te strooi en. Minister Ruding hield de PvdA voor de zoveelste keer weer voor dat het door haar aangedragen recept al uitvoe rig in de jaren zeventig is toe gepast en juist als oorzaak kan worden beschouwd van de diepe economische ellende die we vervolgens te verwerken kregen. „U bent bezig het eco nomisch herstel weer de nek om te draaien", kreeg Den Uyl te horeiji. „Het is weer het oude liedje. De PvdA wil de fi nanciële problemen oplossen door de lasten van burgers en het bedrijfsleven te verzwa ren. Daardoor komen we op nieuw terecht in de vicieuze spiraal van het begin van de jaren tachtig: te zware lasten op de bedrijven, die de inves teringen en werkgelegenheid om zeep helpen en de over heidsuitgaven alsmaar verder opjagen", reageerde CDA-frac- tieleider Bert de Vries. Voortzetten Voor hem was de conclusie even simpel als duidelijk: „de aanpak van de afgelopen jaren is een betere gebleken te zijn. Bedrijven schuiven geen men sen meer af naar de sociale ze kerheid, maar halen ze daar uit. Dat drukt de kosten in plaats van ze op te jagen. Te gelijk zorgt het winstherstel voor meer belastingopbreng sten en dus snijdt het mes zelfs aan twee kanten", aldus De Vries, die vervolgens niet an ders meer kon vaststellen dan dat dit beleid moet worden voortgezet. Het effect van zo hard uitva ren tegen de PvdA is echter al gauw dat CDA en VVD als vier handen op één buik wor den gezien. Lood om oud ijzer dus, en dat wil het CDA ook weer niet. Daarom probeerde De Vries uiteraard om zich in het debat ook te onderschei den van de VVD. Hij deed dat vooral door te speculeren op verdere bezuinigingen die de VVD wellicht zou willen door voeren op de uitkeringen. De liberalen haastten zich echter om de CDA-opvattingen over de koopkracht van de uitke ringen in 1987 na te papegaai en en namen De Vries daar mee al wind uit de zeilen. De rest deed De Vries zelf door ongevraagd toe te geven dat de bezuinigingsdoelstelling in het CDA-verkiezingsprogram- ma te laag is en minstens drie miljard moet worden verge- hoogd in de richting van de VVD. Daarmee werd ook op dit punt de kloof met de PvdA nog een stukje groter. Het slachtveld overziend zijn we weer terug bij de conclusie waar we deze terugblik mee begonnen. Er gaapt een we reld van verschil tussen de so ciaal-economische en financië le opvattingen van CDA en PvdA. Toegegeven: zaken worden vlak voor de verkie zingen doorgaans wat sterker aangezet dan normaal. Maar zelfs als men deze correctie toepast, dan nog blijft „de PvdA regelrecht tegenover het CDA staan", zoals Den Uyl het zelf stelde. Zou het CDA door de stembusuitslag worden ver oordeeld tot onderhandelingen met de PvdA, dan gaat ons land een kabinetsformatie te gemoet die in duur wel eens alle records kan breken. Komt het niettemin toch tot zo'n ka binet, dan zal de levensduur daarvan wel omgekeerd even redig zijn aan de lengte van die formatie en mogen de kie zers waarschijnlijk snel hun werk nog eens overdoen. ARJEN BROEKHUIZEN er- g Week dat in ons land grote beroering ontstond rond drie Haagse ecologen die na een abortus een „per ongeluk" levend ter wereld oot men baby zonder verzorging lieten sterven, gaf de Leidse neonato- iaar Wim Baerts (41) aan een medisch instituut in Moskou gastcolleges de problematiek van vroeggeborenen. Dr. Baerts is verbonden aan a fdeling neonatologie van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotter- kHij werd uitgenodigd naar de Russische hoofdstad te komen van- zijn kennis van de echo-encefalografie, een geluidstechniek waar bij pasgeborenen afwijkingen aan de hersenen kunnen worden {esteld. Een onzer redacteuren sprak met hem kort na zijn terug- 3 ka- Dr. Wim Baerts bij een moderne couveuse in het Rotterdamse Sophia Kinderzie kenhuis. Na een week ervaring in Moskou zegt hij: „Russische neonatologen wer ken anders, maar dat wil nog niet zeggen slechter". (Foto: Ellen Hinderdael) SN Wim Baerts p t even van de provoce- vraag of ook in het Mos instituut waar hij de af- n week college gaf, dier- ikunde wordt bedreven, schreef immers de Lim- psycholoog dr. J. Loos IC/Handelsblad van af in zaterdag het fel bekri- le voorval in het Haagse iburgziekenhuis. Baerts ert licht met de ogen. et antwoord nog even op machten en zegt dan be aam: „Ik weet het niet". li verklarend: „Ik was er een week, of eigenlijk iets eens, maar vijf da- >as na twee, drie dagen in de gaten dat we een lillende taal spraken. Op rste plaats letterlijk na- k, maar dat bedoel ik zeer, want daarvoor steeds een tolk, een col- n de buurt die mijn En- i het Russisch vertaalde Aig. Nee, ik bedoel ook fi- 0jk. Toen ik op een gege ven moment na een diagnose zei: in zo'n geval stoppen wij de behandeling, keken ze me niet begrijpend aan. Dat was even een vreemd moment. Toen ik als toelichting gaf dat de baby dan overlijdt begrepen ze het beter". Zich de Haagse affaire herin nerend haast Baerts te verkla ren, dat het stopzetten van de behandeling van een patiëntje in het Sophia Kinderzieken huis pas gebeurt na uitgebreid overleg met collega's en ou ders. Of zoiets in de Sovjet- Unie net zo gaat, weet hij niet. Over het gebeuren rond de omstreden abortus in Leyen- burg wil de Leidse neonato loog liever geen oordeel vellen omdat de zaak onder de rech ter is. Hij zegt wel het onbe grijpelijk te vinden dat de be trokken artsen zich zo hebben vergist in de ouderdom van de foetus. „Met behulp van echo grafie is de duur van de zwan gerschap in de meeste gevallen exact vast te stellen. Een geluk bij een ongeluk is dat nu de discussie weer op gang komt over de verantwoordelijkhe den waarmee wij artsen te ma ken hebben in, wat wel ge noemd is, de grijze zone tussen late abortus en vroege geboor te". Anders, niet slechter Terug naar het instituut in Moskou, waar dr. Baerts vori ge week doceerde. Hij had daar al eerder opgemerkt dat zijn Russische collega's sommi- ge vaste begrippen anders op vatten dan hij bedoelde. „Ik had het op een gegeven mo ment bijvoorbeeld over het ge ven van een voedingsinfuus, dus het via een infuus toedie nen van voedingsstoffen in het bloed. Een paar dagen later pas bleek bij toeval dat zij in de veronderstelling verkeer den dat ik voeding met bloed- plasma had bedoeld. Een heel andere methode van voedsel- toediening die wij hier tien, vijftien jaar geleden ook wel *IIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Intussen was Kareltje Knetter eindelijk naar huis gegaan. Hij was na zijn televi- 'gzending eerst meegeweest naar een groot ueus restaurant en daar had de dikbetaal- rslaggever Sipko Stunt hem getracteerd on bijna niet te verzwelgen portie ijs met rtom. Daarna was hij nog even naar zijn ou- jeweest om een bezoekje af te leggen en -ireekt wel dat deze twee brave lieden ten e waren ingenomen met de onverwachte _omst van hun pientere zoontje. En nu zat je dan bij Sipko Stunt in diens kleine au- want Sipko bracht hem terug naar Rijk— Het rare, zelfgetimmerde autootje stond ^n de bagageruimte van Sipko's wagen en zei: „Zo zie je het alweer, Karel- qjep hoi! Een krantenman als ik met een fij- c^us voor het nieuws spaart kosten noch om alle partijen tevreden te stellen. Hiep versierde jou goed en tracteerde je. Ik Be jou tot mijn vriend en ik breng je naar H)at kost natuurlijk geld. Maar wat doe ik Hiep hoi! Ik schrijf een sensationeel artikel en de krant wordt goed verkocht. Resultaat. Directie. Lezers en Kareltje zijn tevreden en als gevolg van dat alles word ik dik betaald. Hiep hoi!" Aldus allerlei wijsheden debiterend, bracht Sipko Stunt de kleine Kareltje tot vlak voor zijn huisdeur en geloof maar, dat smidje Verholen overeind vlóóg, toen hij eindelijk hoor de bellen. „Gelukkig! Ben je daar eindelijk?" riep hij uit, toen hij zijn kleine assistent vrolijk en wel bij de deur zag staan. Hij nam Kareltje toen het allereerst mee naar zijn comfortabele woonkamer en sprak hem daar met vele verma nende woorden toe. Maar Kareltje stond erbij met een gezichtje, dat duidelijk aantoonde, dat- ie in een vredige gemoedsrust verkeerde en dat-ie de toestand heus niet zo somber inzag. Een mooie uitvinding was nu eenmaal een mooie uitvinding en wat daar voor moeilijkhe den uit voort konden komen, was hem niet dui delijk. Hij deed de zaak dus af met het gevleu gelde woord van Sipko Stunt en eindigde de dag met een ferm Hiep Hoi! toepasten, maar die daar nu nog gangbaar is". Daarmee wil dr. Baerts niet zeggen dat de Sovjets op het gebied van neonatologie een achterstand van zoveel jaar hebben, zeker niet in het insti tuut dat hij bezocht. „Ze wer ken wel anders, maar dat wil nog niet zeggen slechter. Ook' zij slagen er geregeld in vroeg geborenen van 27 of 28 weken zwangerschapsduur in leven te houden. De vraag is wel of zij ook zicht hebben op de kwali teit van dat overleven. Wij stellen vast hoe kinderen die een moeilijke start hebben ge had er na enkele jaren aan toe zijn. Dan kun je immers bepa len of de behandeling zinvol is geweest en of je de beschikba re apparatuur op de juiste ma nier hebt gebruikt. In Rusland zijn ze aan zo'n follow up, denk ik, nog niet toe". Budget Een beetje jaloers is dr. Baerts wel op het budget dat de afde ling neonatologie van het Mos- kouse instituut de komende paar jaar ter beschikking heeft om apparatuur aan te schaf fen: „Twee miljoen roebel. Dat is acht miljoen gulden. Geld speelt geen rol, werd me her haaldelijk verzekerd. En dan te bedenken, dat we op onze afdeling in het Sophia Kinder ziekenhuis jaarlijks nog geen vijf ton aan apparatuur kun nen uitgeven". Dat grote Russische budget heeft ook een keerzijde. Dr. Baerts: „Aan de top mogen de Russen dan misschien zo ver zijn als wij in Nederland, de basis is nog heel smal, zo is mijn indruk. Het ziekenhuis waar ik verbleef was het enige, in heel Moskou, toch een ge bied van zo'n acht miljoen mensen, dat de beschikking had over beademingsappara tuur voor pasgeborenen. Hier in Nederland heeft elk acade misch ziekenhuis deze moge lijkheden". „Er wordt natuurlijk hard aan gewerkt om de behandelings mogelijkheden van zieke pas geborenen waar wij hier over beschikken daar ook algemeen in te voeren. De moeilijkheden daarbij zijn echter enorm. De Sovjet-Unie is een zeer groot land met vele verschillende bevolkinsgroepen die hun ei gen cultuur hebben ook ten aanzien van de gezondheids zorg. Het inrichten van een af deling gebeurt nu nog groten deels naar westers, model en met westerse apparatuur, maar er is daarbij een gebrek aan praktische kennis. De vraag is dan bijvoorbeeld welke cou- veuze meer geschikt is: een eenvoudig, gemakkelijk te on derhouden model of een meer ingewikkeld toestel dat vaak ook kwetsbaarder is. Het ant woord op een dergelijke vraag moet door onze Russische col lega's bijna proefondervinde lijk worden gevonden en dat geldt voor vele aspecten van de pasgeborenenzorg. De opleiding van gespeciali seerde artsen en verpleegkun digen heeft hoge prioriteit maar is naar onze maatstaven zeker niet ideaal te noemen. Op een patiëntenafdeling van dertig of veertig bedden kun nen niet meer dan maximaal tien artsen per jaar naar beho ren worden opgeleid. Door het gering aantal goed geoutileer- de afdelingen zijn er maar weinig mogelijkheden om vol doende praktijkervaring op te doen. Alles moet dan uit boe ken worden geleerd. Vaklite ratuur uit het westen is vaak moeilijk te krijgen en ook daardoor zijn er vaak begrips verwarringen. Ze kunnen de tekst natuurlijk wel'letterlijk vertalen, maar daarmee ben je er nog niet, getuige het voor beeld van het infuus dat ik eerder gaf. Het is dan ook feen wonder dat er bij mijn ovjetcollega's een enorme be hoefte bestaat aan professione le contacten met vakgenoten uit het westen, al was het maar om onze kijk op bepaal de problemen te horen". Remedie Het late NOS-Journaal geeft dr. Baerts aanleiding plotse ling een zijsprong te maken: „Ik denk overigens dat men in de grote politiek, bij de Oost- Westbesprekingen met het zelfde euvel te kampen heeft. De politici verstaan elkaar wel, maar ze begrijpen mis schien vaak de fijne nuances van allerlei op- en aanmerkin gen en de bedoelingen ervan niet precies. De enige remedie daartegen is veelvuldig en langdurig met elkaar in ge sprek te blijven. Dan lossen die problemen zich misschien op den duur vanzelf op. Ik hoop spoedig weer naar Mos kou te gaan. DEN HAAG Het getjilp van de mussen kan de vredige rust nauwelijks verstoren. En de rijkelijk van fototoestellen voorzie ne dameskransjes van het platte- én het buitenland kunnen evenmin als la waaischoppers worden ge brandmerkt. Alleen een schoolklasje laat zich ho ren, maar dat duurt niet lang, want het wordt al snel tot de orde geroepen. Rust. Dat is onlosmakelijk verbonden met het uit 1913 stammende Vredes paleis in Den Haag. Hier zetelt het eerbiedwaardi ge Internationaal Gerechtshof, een na de Tweede Wereldoor log opgericht orgaan van de Verenigde Naties, dat op 29 april 40 jaar bestaat. Een ge beuren dat opgeluisterd wordt door koningin Beatrix en prins Claus. Ongetwijfeld worden er dan vriendelijke woorden ge sproken, waarbij het belang van het Gerechthof en de hoogste rechters ter wereld zal worden onderstreept. Van de doden én de jarigen niets dan goeds. Maar hoe belangrijk is het Ge rechtshof? Heeft het zin om een conflict aan „De Vergeten Rechters" voor te leggen? Trekt de tegenpartij zich er iets van aan? Óf is het Ge rechtshof niets meer dan een vleesgeworden papieren tijger? De Leidse hoogleraar volken recht Peter Kooijmans, voor malig staatssecretaris van bui tenlandse zaken in het kabi net-Den Uyl, neigt naar het laatste: „De droom van een verplichte rechtsmacht, waar bij uitspraken automatisch uit gevoerd worden, is nu in elk geval wel vervlogen". De voormalige Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, ijzervreetster' Jeane Kirkpatrick, meldde onlangs dat het Internationaal Ge rechtshof „niet is wat het lijkt". Het Gerechtshof zou po litiek beïnvloed zijn en be staan uit „zetbazen van het communisme", iets wat door Kooijmans bestreden wordt. Weliswaar hebben de westerse landen nu geen meerderheid in het Hof meer, en zit er een Rus en een Pool in, maar de objectiviteit en deskundigheid staan volgens hem buiten kijf. Het is dan ook onterecht, aldus Kooijmans, dat Kirkpatrick het Hof meesleurt in de poli tieke golven. Directe aanleiding voor de boude stelling van Kirkpatrick was de geruchtmakende uit spraak van het Hof dat de Verenigde Staten af moesten zien van het leggen van mij nen voor de kust van het ver maledijde Nicaragua. Kooij mans daarover: „Hoewel het juridisch moeilijk lag, was een deel van de Amerikaanse actie zó strijdig met het volken recht, dat het Hóf niet anders had kunnen beslissen: De Ver enigde Staten hebben immers op vreemd grondgebied een gevaarlijke actie gepleegd, waarbij slachtoffers zijn geval len en waarvoor niet of nau welijks een rechtvaardiging te geven is. Bovendien zou de Kort na de Tweede Wereldoorlog werd door het Hand vest van de Verenigde Naties een nieuw rechterlijk or gaan in het leven geroepen: Het Internationaal Gerechts hof, de opvolger van het permanente Hof van Justitie van de Volkenbond. Het Gerechtshof, dat vijftien 'rech ters telt uit evenzoveel landen, zetelt net als zijn voor ganger in het Vredespaleis in Den Haag, en is het voor naamste rechterlijke orgaan van de VN. Sinds 1946 heeft het 47 uitspraken in geschillen tussen staten gedaan. Daarnaast heeft het Hof 18 juridische adviezen gegeven. Een kleine 50 staten hebben de rechtsmacht van het Hof erkend. Dat betekent dat zij zich neerleggen bij de uit spraken van het Hof. hele wereld over de rechters heen zijn gevallen als ze voor een grote mogendheid door de knieën waren gegaan. Het was voor het Hof: Nu of nooit. Het was zo van: „Als we nu niet iets doen, dan liggen we er uit". Fris Volgens Kooijmans heeft deze uitspraak het Hof een nieuw en fris aanzien gegeven. Maar een gevolg was wel dat de VS het Hof niet meer erkenden, in navolging van bijvoorbeeld Frankrijk, dat ooit vanwege de kernproeven gekapitteld werd. Ook landen als de Sovjet-Unie en China erkennen het Hof niet, kunnen dus niet voor het Gerechtshof gedaagd worden en kunnen ook niet zelf een land voor het Hof dagen. De meeste uitspraken werden tot nu toe overigens wel opge volgd, maar de laatste tijd is er juist sprake van een kentering. Kooijmans vindt dat de VS het internationale rechtsstelsel én zichzelf daarmee een klap hebben toegebracht. „Dat Amerika het Hof de rug toe keert is beschamend voor een land dat zegt de kampioen van het internationale recht te zijn. Het is ook inconsistent, want de argumentatie van het Hof was dezelfde als bij de door de Amerikanen verwelkomde uitspraak in de gijzelingszaak van Amerikanen door Iran. Toen mocht Iran zich niet be roepen op het recht van zelf verdediging en mocht de gijze ling niet „in groter verband" worden geplaatst. Dezelfde ar gumenten gebruiken de Ame rikanen nu voor wat betreft de mijnen voor de kust van Nica ragua. Destijds prezen de Ver enigde Staten het Hof uitbun dig, nu vegen ze er de vloer mee aan". Amerika heeft zich min of meer straffeloos van het Hof kunnen afkeren. Want het land is door het Hof wel te kijk gezet (,,'t Is niet leuk als je door 't Wereldhof terechtge wezen wordt"), maar concrete consequenties heeft dit voor alsnog niet. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties kan een (bindende) uitspraak doen over het conflict, maar de VS kunnen zo'n besluit al tijd torpederen mét een veto. Daarom kan Kooijmans zich wel vinden in de stelling dat het Hof een papieren tijger is, hoewel het tot de vorming van internationaal recht en met name zeerecht belangrijk heeft bijgedragen: „In Nederland zouden de rechters ook papie ren tijgers zijn, maar ze heb ben tanden gekregen door po litie en justitie, die de uitvoe ring van uitspraken afdwin gen. Bovendien is het „rechts gevoel" in ons land zodanig, dat rechterlijke uitspraken uit gevoerd worden". Werkeloosheid Hoe dan ook, door het niet na volgen van deze uitspraak heeft de betekenis van het Hof een deuk opgelopen. Het is mede daarom niet vreemd dat maar weinig landen hun con flicten met andere landen aan het Hof voorleggen. Té weinig, volgens het Hof, en volgens Kooijmans. Bovendien wordt er natuurlijk altijd eerst on derhandeld over een conflict. Het zal nog wel niet zover ko men dat het Hof tot werke loosheid gedoemd zal zijn, zo als in 1970. Na een uiterst om streden uitspraak over Zuid- Afrika en Namibië in 1966 keerde bijna iedereen de inter nationale rechters de rug toe. Een definitief vervroegd pen sioen was toen voor de bedaag de rechters aan de orde en re habilitatie dringend noodzake lijk. Die rehabilitatie kwam er later ook wel, maar het houdt allemaal niet over. Het Hof studeert nu naarstig op een conflict tussen Burkina Faso en Mali. Ogenschijnlijk een minuscuul probleem in een wereld vol met monstrueuze problemen. Zoals het recente conflict tussen Libië en de Verenigde Staten. De hoogle raar wil daar echter niet veel over zeggen: „Het bestaande volkenrecht is niet toegesne den op dit soort conflicten". De conflicten die het Hof nu in portefeuille heeft, brengen Kooijmans overigens wel tot de verheugende constatering, dat de Derde-Wereldlanden meer het belang van het Hof zijn gaan zien. Volgens de Leidse hoogleraar zijn ze zich meer in internationaal recht gaan verdiepen en zijn er nu ook meer rechters uit de Der de Wereld in het Hof be noemd, waardoor die landen er eerder toe komen hun con flicten aan het Gerechtshof toe te vertrouwen. Maar het mag dan prima zijn dat het Hof meer rechters uit de Derde Wereld heeft gekregen, de leeftijd van de rechters zou wellicht zorgen kunnen baren. Met z'n vijftienen benaderen de „Vergeten Rechters" de 1000 jaar, wat een gemiddelde van 70 oplevert en herinnerin gen oproept aan de oude bazen van het Kremlin vóór het tijd- perk-Gorbatsjov. Kooijmans meldt echter geruststellend: „Ach, er is net een héle ouwe rechter uit, en er kwam een jonge voor in de plaats. Dat drukt het gemiddelde flink". MARTIN VOORN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5