Steven Rooks is veranderd Erwin Koeman en de mislukking in België finale Voornemems ZATERDAG 26 APRIL 1986 Een mens neemt zich wat voor in het le ven. Niet meer roken, minder drinken, meer bewegen, minder slaag voor de vrouw, meer aandacht voor de kinderen. Het kan allemaal niet op. Voornemens zijn mooi - ze allemaal uit voeren nog veel fraaier. Maar aan dat laatste schort het nog wel eens. Daar hoef ik u verder niks over te vertellen. Ook u kent die oudejaarsavonden, waarop je met een steeds zwaarder kloppend hart de twaalf slagen afwacht waarmee het nieuwe jaar zich aankondigt. En daar mee een begin moet zijn van de uitvoe ring van je goede plannen. Ook u kent de praktische problemen, die gepaard gaan met de keuze van juist dat moment om je leven te beteren. Met die mindere slaag voor de vrouw gaat het al lemaal nog wel. Want je moet wel een ongekende bruut zonder ook maar een greintje fatsoen zijn om al bij het weg sterven van de laatste van de twaalf sla gen van de dichtstbij zijnde kerktoren- lclok met de vlakke hand uit te halen naar je partner. Ook al doordat je door gaans op die vermaledijde oudejaars avond met een aantal vrienden of beken den samen zit. En het staat toch op zijn minst wat slordig - of je nu lichtelijke beneveld bent of niet - als je in hun aan wezigheid al meteen al je agressie bot viert op degene die toch elke avond een potje voor je kookt. Met dal minder drinken is het rond die 365e klok van twaalf van het jaar al eveneens problematisch gesteld. Want wat is een jaarwisseling zonder spiritua liën? Slechts de echt voor tweehonderd procent van zijn principes overtuigde voorzitter van de kleinste afdeling van de landelijke bond van blauwe knopen zal - en aan wellicht nog pas op zeer streng medisch advies - ook het glaasje cham pagne afslaan. Alle overigen zullen op het aangebroken nieuwe jaar toch op zijn minst een kleine, op alcoholische basis geschoeide versnapering ter hand nemen. Waarmee onmiddellijk het voornemen om in het nieuwe jaar minder te drinken op losse schroeven is gezet. Zo gaat dat ook met roken. Hoe vaak hebt ook u, roker onder de lezers van dit hoekje, niet geprobeerd om de sigaret die u twee minuten voor twaalf opstak te be schouwen als uw laatste. Om vervolgens lot de ontdekking te komen dat oude jaarsavond voor ail soort plannen bij uit- stek het verkeerde tijdstip is. Om na deze vaststelling in arren moede de ingang van het nicotineloze leven maar te bepa len op de volgende ochtend, pakweg een kleine tien uur later. En dan te moeten constateren dat de ban om twaalf uur 's nachts al gebroken was en je het toch eigenlijk zelf moet weten. Het is jouw geld en jouw gezondheid tenslotte. Het enige dat je rest van je goede plan nen is de ruimere aandacht voor je kin deren. Dat moet te doen zijn, denk je nog lichtelijk verdoofd door de geconsumeer de hoeveelheid drank en met een schorre stem en pijnlijke keel als gevolg van de vele weggepafte sigaretten. Bovendien, denk je aan. zou een frisse wandeling wel eens een verdovende invloed kunnen heb ben op de in je hoofd bonkende hamers. Dus allemaal naar buiten. Waar je al ras tot de ontdekking komt dat een snijdende wind en een temperatuur net boven het vriespunt ook met alles is. Dus weer snel naar binnen. Waar het normale leven zich al weer rap in al zijn hoedanigheden aan je openbaart. Dus in de praktijk toch ook weer te weinig aandacht voor je kin deren. Onder het motto: er moet brood op de plank. Waarom nu toch deze wat lange verwij zing naar een reeks momenten, die al weer de nodige maanden achter ons lig gen, zult u zich afvragen. Ik kom er op, omdat ik me ook voor deze rubriek be paalde zaken voorneem. Afspraken met mezelf maak om over bepaalde personen nimmer meer te berichten, ornaat ze op deze plaats al te vaak de revue zijn ge passeerd. En je zelf herhalen weliswaar in zekere opzichten versterkend kan wer ken, maar te vaak is te veel en dat leidt tot afstompine. En dat is het laatste dat ik u en mezelf wil aandoen. Zo heb ik mezelf voorgenomen om in deze kolom geen aandacht meer te beste den aan de volgende mensen: Heinze Bakker, Jan Huybregts, Rinus Michels, Leo Beenhakker. Dé Stoop, Ton Harm- sen, Johan Cruijff, Ed. van Thiin, Eelco Brinkman en zo kan ik nog wel een tijd je doorgaan. Daarom wil 'ik geen woorden vuilmaken aan het optreden van Heinze Bakker en Jan Huybregts van afgelopen woensdag. Die er samen weer een onvervalst stukje televisie-amusement van maakten. Daar om wijd ik verder geen aandacht aan hel feit dat Bakker, toch een presentator pur sang, er na al die jaren op de vloer toch nog in slaagde om anderhalve minuut in de verkeerde camera te kijken. Waarbij het vasthouden van dat beeld toch op zijn minst de indruk wekte dat de regisseur het ook wel een amusant plaatje vond. Daar besteed ik verder geen letter aan. Evenmin als ik nog een regel wil wijden aan het zoveelste heroptreden van Jan Huybregts. Die nota bene via de televisie reclame mocht maken voor het intertoto- toernooi, waarvoor zo juist NEC zich had teruggetrokken. De clubs die belang stelling hadden konden zich bij Jan mel den, meldde Jan. Waar Bakker guitig aan toevoegde dat Jan op kantooruren in Zeist over die kwestie mocht worden las tig eevallen. Laat ik nu hebben zitten wachten op het noemen of projecteren van het telefoonnummer van Huybregts. Dat gebeurde nog net niet. Jammer. Want dan had ik er nog even uitgebreid melding van moeten maken. BUYS JMENAM - Erwin Koeman had bh zijn Belgische avontuur heel iders voorgesteld. Hij was naar V Mechelen gegaan, de club die DOtse plannen had en daarom rs investeerde. Maar KV bleef in »t afgelopen weekeinde beëindig- i seizoen ver beneden de ver achtingen. De ploeg modderde invankelijk eigens onderaan op ,HjI ranglijst, klom later wat op en Eefldigde als nietszeggende midden moter. Erwin Koeman blonk nooit smrt en kreeg tot overmaat van 1 'imp nog beenvliesontsteking. Een 'J'jeratie was noodzakelijk en Koe- 1 j'jian was zo'n drie maanden uit de egeiulatie. rbe ;ee*n eindje vanaf Mechelen ligt in een eisrijke omgeving Rijmenam, een oord ïsjor de beter gesitueerden. In dat dorpje webont Erwin Koeman. En fraai. In het aujis dat ooit eigendom was van Fons teiBStijns, vroeger speler van Club Brugge nsi voormalig manager van KV Meche- rinfi. Erwin Koeman woont er met zijn kkoendin Emmy en zij blijken het Belgi- eenhe leven erg op prijs te stellen, icsinancieel heeft Koeman het ook goed voitroffen. Maar dat was bij de overgang chin FC Groningen naar KV Mechelen te Netrwachten. Alleen wilde hij ook nog el iets aan de supporters laten zien. En lig«t viel Koeman tegen. KV Mechelen dcleefde pas de laatste weken van het astjizoen plezier aan de 24-jarige Neder- riê,nder. De strohalm die de club - vroe- )ol«r zo fraai FC Malines geheten in een htqd dat AA Gent nog La Gantoise werd ol>noemd - nog heeft, is de beker van ?d"elgiê. Daarin is men gevorderd tot de Jilfllve finales, waarin nog de return tegen didub Brugge moet worden gespeeld. 'oor de rest viel alles bitter tegen, eeffja", zegt Erwin Koeman, „het is een renar van niks geweest. Met als diepte- an+int het tussentijds ontslag van de trai- eder. Künnecke gaf trainingen die niets anoorstelden. Alles gebeurde in één tem- uio. op het laatste spéélde ik dus ook in ufn tempo. Het loopt al slecht en dan zeeordt de trainer ook nog ontslagen. Dat op normaal in Belgie, Mechelen staat er ki-elfs bekend om. Künnecke kwam zeil T\ok tussentijds, in de plaats van Canjels. >otk ben benieuwd hoe lang Aad de Mos ng-et volhoudt. Ik denk wel dat hij de awee jaar volmaakt", la de «korte metten RStV Mechelen maakte dus korte metten net de falende Künnecke en contrac- eerde vlot de door Ajax aan de dijk ge- ette Aad de Mos. Hoewel de besnorde "ïagenaar in Nederland nooit de erken- ling kreeg die hem op grond van zijn irestaties eigenlijk toekwam, slaagde hij r na een werkloze periode toch in in het luitenland aan de slag te komen. Erwin Bntoeman noemt de komst van De Mos en hele verbetering. ,A1 was het alleen al dat die Belgen nu egen de trainer opkijken. Künnecke was Iiaar zo'n klein kereltje, daar keken ze •tterlijk op neer. Zonder gekheid, de ainingen zijn gewoon een stuk beter, /e doen nu. het korte werk: vier tegen ier en dat soort dingen. Nu komen de mpowisselingen, die erg belangrijk zijn n het voetballen, tenminste aan bod. Bij rtechelen is het er ondanks al die .goeie pelers - Piet den Boer, Graeme Rutjes, lonnie Martens, Bert Cluytens, Gaston Joeckstaens, Theo Custers - nooit uit- [ekomen. Er zullen in het nieuwe sei- loen wel weer mensen bijkomen denk k. Hofkens en Mommens misschien. Er tullen er dus ook een paar weg moeten. I Dat zullen de semi-profs wel zijn. Me- MEERSSEN - Steven Rooks heeft je zaken voor zichzelf goed op een rijtje staan. Door te kiezen voor de PDM-ploeg heeft hij zijn carrière ;en andere wending gegeven. „Ik tvil kijken wat ik zelf kan bereiken. Ik wil echte uitslagen rijden. Bij Post is dat niet mogelijk. Daar moet je constant voor anderen rij- jen. Het is een heel moeilijke zaak Dm er dan bovenuit te steken. Ook al omdat de enkele gegeven kans onmiddellijk moet worden gegre- pen". Steven Rooks erkent dat in de formatie van zijn vorige werkgever door de vele i overwinningen en andere ereplaatsen vroeger veel geld werd verdiend. Bij Schuiten heeft hij echter een beter con tract gekregen, waardoor het verschil aan het eind van het seizoen niet al te I groot behoeft te zijn. Zeker niet als hij er in slaagt zich nadrukkelijk te manifeste- ren. En de verdiensten bij Post zijn op het ogenblik ook nog niet zo best; de ploeg is nog steeds op zoek naar het gro te succes. Dat dit weekeinde opnieuw wordt nagestreefd in de Goldrace, de ïnige vaderlandse klassieker in het Lim burgse heuvellandschap rond Meerssen. Hoewel Rooks nog altijd even lakoniek oogt, is hij fanatieker geworden. Hij lijkt veel meer „met zijn beroep bezig". In het streven naar meer rust om zich heen, had hij zich enige maanden geleden zelfs met zijn vriendin teruggetrokken in een Eomerhuisje in Castricum. „Ik hecht nu aan tal van zaken meer waarde. Denk beter na. Als ik nu hoor dat mijn ouders griep hebben, dan blijf ik thuis. Vroeger zou ik ze wel hebben bezocht. Ik leef in mijn nieuwe omge ving meer ontspannen. Ben veel met mijn gedachten bij de wedstrijden. Ik kies bewust bepaalde koersen uit om op te vallen. Ik wil me bewijzen. Wil een van de betere Nederlandse wielrenners worden. Voor een wielrenner is het nu dé tijd om te presteren. Als het lukt dan wordt er ook goed betaald. Dat moet Ook, want uiteindelijk heb je maar een kleine negen a tien jaar om financieel iets te bereiken". Tevreden Terugkijkend op de eerste ervaringen in dit seizoen toont Steven Rooks zich te vreden. Hij heeft &1 vier etappe-wedstrij den gereden. Met PDM won hij de Ruta del Sol en hij heeft zich onderscheiden in Milaan-San Remo. Daarna werd het enigszins stil om hem heen. „Het ging inderdaad redelijk goed met me. In Milaan-San Remo zou ik, wan neer ik door motorrijders niet was ge hinderd, met Lemond en Beccia in de fi nale zijn meegeweest. In een bocht moest ik in mijn remmen knijpen om niet tegen een motorrijder aan te vlie gen. Dat is fataal geworden, omdat ik een groter verzet had staan dan Beccia. Ik kon niet meer aanpikken. Maar het ging goed. Ik reed eerder in die koers bij voorbeeld naar die kopgroep toe zonder echt te demarreren". Minstens even goed maar minder opval lend was zijn optreden in de Tirreno-A- driatico. „Ik wilde daar beslist bij de eer ste vijf rijden. Om dat te realiseren moest je elke dag van voren zitten, mocht je geen moment je aandacht laten verslappen. Dat kostte veel inspanning. Toen ik aan de Catalaanse Week begon, was de geestelijke vermoeidheid nog niet helemaal geweken. Ik was er met mijn kop toen niet bij. Toch ben ik nog twee keer dicht bij een succes geweest. In de voorlaatste etappe ben ik bijvoorbeeld pas tweehonderd meter voor de finish teruggepakt. Weet je, ik zie de dingen nu beter in dan een paar jaar geleden. Toen was ik onverschillig, te gauw tevreden. Dat is voorbij". Resultaten Zijn betere mentale instelling leverde Steven Rooks redelijke resultaten op. Pakweg vijftien keer heeft hij al bij de eerste vijf gereden. Naast twee eerste plaatsen eindigde hij vijf keer als twee de. Hij lijkt in de formatie van Schuiten duidelijk zijn „stekkie" te hebben gevon den. Het feit dat hij niet meer, zoals bij Post, wordt opgejaagd spreekt hem aan. Rooks is er trouwens zelf verbaasd over hoe alles tegenwoordig verloopt. Hoewel hij het in het verleden nooit zo goed met Schuiten en zeker niet met Knetemann heeft kunnen vinden, loopt nu alles op rolletjes. „Ik slaap nu soms zelfs op de zelfde kamer als Knetemann. Vroeger heeft er een aversie bestaan. Die is nu verdwenen. We praten veel en dat schept duidelijkheid. Bovendien: we zit ten nu in dezelfde ploeg dus we moeten Voor het begin van dit seizoen werden Erwin Koeman en Graeme Rutjes (rechts) door voorzitter Cordier van KV Mechelen als aanwinsten beschouwd, die de Belgische club zouden moeten opstoten in de vaart der volkeren. De afloop is be kend. zend man in de Kuip. Dat is toch niks? Ik had zo voor Feyenoord kunnen teke nen, maar ik wilde niet". „Ik heb ook drie jaar, bij PSV gezeten, zo'n verhuizing en verandering van om geving maakt me niets uit. Ik pas me snel aan. De enige verandering is dat ik nu samenwoon. Dat was nieuw voor me, maar het gaat prima. Spijt van mijn be slissing naar Belgie te gaan heb ik nooit gehad. Natuurlijk volg ik FC Groningen wel steeds, ik houd alles bij. Ik heb in die stad gewoond, ik heb er veel vrien den. En bij de club zelf heb ik veel moois beleefd, ik heb er ergens een zwak voor. Maar ook Groningen heeft zijn slechte periode gehad, dus spijt het me niks". „Adrie van Tiggelen was een gouden aankoop, die zie ik niet langer dan een jaar meer blijven. Met Ronald zou hij een leuk koppel vormen, dat is in Oost- -Duitsland wel gebleken. Adrie komt echter uit de omgeving van Rotterdam, dus zodra Nielsen bij Feyenoord ver trekt en dat wil hij, zal die club wel aan hem beginnen te trekken. Groningen zal dan wéér zijn beste speler moeten laten gaan. Laatste strohalm De laatste strohalm die KV Mechelen nog heeft en die het seizoen voor alle be trokkenen op de valreep nog kan redden is, zoals gezegd, de beker van Belgiè. Mechelen haalde de halve finale ten kos te van Beerschot (2-2 en 3-0), maar Er win Koeman werd uit het veld gestuurd. In de halve finale versloeg KV Mechelen Club Brugge in het eerste duel met 3-1, zodat de kansen nog steeds intact zijn. Vanavond wordt de return gespeeld. Over die rode kaart zegt Koeman. „Je moet alles een keer meemaken. Tja, die eerste kaart tegen Hofkens was wat over dreven. Dat zei Hofkens zelf ook. Hij liep gewoon tegen mij op. Bij de tweede was ik met een sliding net te laat. Na vijf minuten in de tweede helft was dat aardig vroeg, het was maar goed dat het al 2-0 stond. Ach. ze maken hier geen probleem van een rode kaart, het bete kent één wedstrijd schorsing. Daardoor miste ik de eerste halve-finalewedstrijd tegen Club Brugge. Maar we zijn er nog lang niet. Er zit echter toch iets meer lijn in het spel. Er wordt keihard geknokt tenminste, dat scheelt al. Aan de andere kant, we hebben Beerschot, Beveren en Lokeren al uitgeschakeld. Dan moet het met Club Brugge ook kunnen. Nu we zo ver zijn moeten we de finale ook maar halen". HENK MULDER Steven Rooks werd eerder dit jaar gehuldigd als winnaar van de Ruta del Sol. Daarna werd het stil rond de kopman van de ploeg van Schuiten, die hoopt dit weekeinde in de Goldrace weer van zich te doen spreken. chelen wil naar full-profs, want dit is niet rendabel gebleken. De Mos heeft zelf altijd met full-profs gewerkt. Als spelers na een zware dagtaak komen trainen kun je niet alles van ze verlan gen. Daar moet verandering in gebracht worden als je per se Europees voetbal wilt spelen, al logenstrafte Waregem die zienswijze natuurlijk wel met de succes sen in het Europan-Cuptoernooi". Nooit begrepen Veel mensen hebben de stap van Koe man naar België nooit helemaal begre pen. Hij was zelf uitgekeken op FC Gro ningen, stoorde zich vaak aan de bena dering van het publiek en wilde uitein delijk koste wat het kost vertrekken. Ze ker wanneer er een aantrekkelijk aanbod in de bus zou glijden. Dat aanbod kwam uit Mechelen en de ambities van de club spraken Koeman aan. Zijn van nature opgeruimde karakter deed de rest: hef avontuur riep! „Meche|en was weer eeps wal anders'L zegt hij .nu. „Ik bedoel naast de verdierf», sten daiv Dat is mooi meegenomen, geld' is gemajckelijk. In de periode dat ik noJÉ over mijn vertrek bij FC Groningen moest beslissen, bood een bestuurslid mij zijn Mercedes 300 SEL aan als ik zou blijven. Dat is echt waar en hij zou het nog hebben gedaan ook. Zeker we ten. Maar ik wilde toch weg. In België is het leven me honderd procent meegeval len. De Belgen zijn gezellige mensen, ze besteden meer aandacht aan dingen als eten en drinken dan de Nederlanders. Dat ligt me wel en daarover ben ik dus zeer tevreden. Maar je komt om te voet ballen en dat is erg tegengevallen. De competitie was voor ons al snel voorbij. De Mos zette al spoedig vier spelers uit de ploeg om nieuwe te testen, dat zei na tuurlijk wel genoeg. Alleen de beker geeft ons nog de mogelijkheid een rol van betekenis te spelen". Door de mand In de WK-kwalificatiewedstrijd in Rot terdam van Nederland tegen Oostenrijk (1-1) was Erwin Koeman een van aë spelers die volgens de binnenkort ver trekkende bondscoach Leo Beenhakker door de mand was gevallen. Degenen die voorspeld hadden dat Koemans vertrek naar Belgiè voorlopig een einde van zijn interlandcarrière zou betekenen kregen gelijk. Onlangs speelde zijn jongere broer Ronald in Leipzig met het Nederlands elftal een uitstekende wedstrijd. Steekt dat niet een beetje? „Als je in het buitenland voetbalt en je wilt in het Nederlands elftal, dan moet je héél goed spelen. Ik verdien nu geen plaats in Oranje, zo reëel ben ik wel. Maar bekijk het eens anders. Stel dat je nu bij Feyenoord speelt voor zevendui- wel samenwerken. Een van onze taken is eveneens de jonge, onervaren ploegmak- kers de nodige wijsheid bij te brengen". „De start van deze ploeg is door om standigheden iets te laat geweest. Daar door hebben we niet alle renners kunnen contracteren die we graag zouden willen hebben. Maar het loopt desondanks pri ma. Dat blijft niet onopgemerkt. Ik proef dat andere profs nu ook graag bij ons willen rijden. Al is het alleen maar doordat ze zien dat zelfs Mutter weer met een geweldige moraal rondrijdt. En dat komt natuurlijk niet vanzelf tot stand". tour de france Hoewel het nog wat vroeg is kijkt Steven Rooks toch al over de klassiekers heen naar de Tour de France. In het circus van Félix Lévitan wil hij iets rechtzet ten. Hij is helemaal niet tevreden met de vong jaar behaalde vijfentwintigste plaats in de eindrangschikking. „Ik denk dat een plaats bij de eerste vijf tien mogelijk moet zijn. In de ploeg van Peter Post heb ik vong jaar in de vlakke ritten veel moeten doen. Ik kwam niet uitgerust aan de voet van de bergen aan. Bovendien had ik de Dauphiné Libéré in de benen. Daarin moest ik eerst een plaatsje in de tourploeg afdwingen. Tij dens de Tour ben ik in de Alpen geeste lijk afgeknapt. Dat is nu allemaal niet meer aan de orde. Ik weet nu al dat ik naar de Tour ga. Samen met Mutter ga ik op eigen kosten nog een hoogte-stage doen in de Zwitserse Alpen. Ik heb er al les voor over om een goed resultaat te bereiken. Het is er bij mij als klimmer nog niet helemaal uitgekomen. Ik weet echter dat ik die lange hellingen ook aankan. Lichamelijk zit ik niet meer zo gauw kapot. Ik heb ontdekt dat dat een geestelijke kwestie is. Je denkt soms iets 'ÊeicUe Gommit met meer te kunnen, maar dat is in de praktijk vaak anders". Steven Rooks heeft nog meer vastge steld. Als kopman kan hij zijn ploeg- makkers opdracht geven voor hem te rij den. Ontsnappingen teniet te doen, hem uit de wind te houden en de koers te openen wanneer hem dat zinvol lijkt. Wanneer een kopman de door de knech ten geleverde inspanningen met een zege bekroont, wordt hij onvoorwaardelijk gehoorzaamd. Lukt het de kopman niet, dan ontstaat in een ploeg snel onvrede. Rooks weet dat. Hoewel het momenteel allemaal voortreffelijk loopt, blijft hij dan ook voorzichtig. Bedachtzaam zegt hij: „Ik zal de anderen niet zo gauw op offeren. Ik laat ze die inspanningen niet voor niets doen. Ze moeten alleen voor me rijden als ik van mezelf helemaal ze ker ben. Er is eigenlijk maar één pro bleem. Vroeger heeft de concurrentie me wel eens laten lopen, maar die tijd is de finitief voorbij". PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27