y Luxe hoteltreinen in Noord- en Zuid-Spanje £cidóc Sowuvnt COVADONGA - In de gang van het hotel in het Spaanse gehucht Covadonga kijkt krijgsman Pelayo de bezoekers vanaf een levensgroot schilderij met een onoverwinnelij ke blik aan. Hij heeft daar alle re den toe, want als de overleveringen kloppen heeft hij in het begin van de achtste eeuw met de eerste ge wonnen veldslag op de Moren de aanzet gegeven tot de „Reconquis- ta", de herovering van het land op de moslims. Vanuit de moeilijk be gaanbare bergstreken in het noor den, waar veel Spanjaarden zich hadden terug getrokken, ging Pe layo met een handvol volgehngen een leger moslims te lijf. De Spaan se vrijheidsstrijder vestigde er enige jaren later het eerste christelijke en onafhankelijke koninkrijk, Asturië, de basis van het latere Spanje. Diezelfde Pelayo wordt nu ingezet in de slag om de vakantiegangers. Die hulp is hard nodig want het toerisme ligt in dit historisch meest Spaanse deel van het land iets moeilijker dan elders in het land. Toeristen zoeken tijdens hun va kantie nu eenmaal datgene wat zij in ei gen land niet of nauwelijks aantreffen, in de meeste gevallen: de zon. Wat dat be treft is de noordkust van Spanje iets minder goed bedeeld dan de rest van het land: een zeeklimaat met zachte winters en frisse zomers waarbij de temperatuur in juli en augustus gemiddeld rond 18 graden blijft steken. Dus geen tempera turen tot boven de 35 graden. Boven dien zorgen de beruchte Golf van Bisca- je en stijgingsregens voor de nodige vochtigheid. De meeste Nederlandse va kantiegangers vliegen er dan ook bij voorkeur met een grote boog overheen, op weg naar oorden waar men zich dicht opeen koestert in de zon. Spanje wil daar iets aan veranderen. Voorzichtig wordt er op gewezen dat het land niet al leen uit kusten bestaat. Met andere woorden: ook voor de minder strandge- richte vakantieganger zijn er voldoende mogelijkheden. Natuurgebied Wie er bij de grensovergang bij San Se bastian voor kiest om niet de snelste weg naar een zonnige kust te ne men, maar enige tijd in het noorden te vertoeven, komt in een gebied dat nog nauwelijks is ingesteld op massatoeris me; met alle voor- en nadelen vandien. De kust is opgebouwd uit een aantal gro te en kleine stranden bij kleine vissers plaatsjes. Meer het binnenland in prach tige natuur met een enorm berggebied. Verspreid in het gebied schilderachtige dorpjes met historische monumenten als een Romaans kerkje of een oud jacht slot, zoals in de buurt van Oviedo. Ver der traditionele boerenbedrijfjes met de streekgebonden voorraadschuurtjes ge bouwd op palen om het ongedierte bui ten de deur te houden. Tevergeefs zal men zoeken naar toren flats die elders het beeld van de Spaanse kusten bepalen. In plaats daarvan een voudige hotelletjes en restaurants met een onvervalste Spaanse keuken met veel visgerechten. Ook de gevoerde taal is overwegend Spaans, met wat Franse invloeden aan de grens. Terwijl elders aan de Spaanse kusten vrijwel alle moge lijke talen worden gesproken, wordt men ZATERDAG 26 APRIL 1 cl [c 0 r ;t a' ir Van Breda ziet, zoveel mag duidelijf zijn, de toekomst zonnig tegemoet. Eeifl dreigende donderkop aan de verder woiiC kenloze hemel van het Spaanse toerismrt is evenwel de onveiligheid op straat ii|r de toeristengebieden. Elk jaar wordei. vele duizenden (Nederlandse) vakantie-,, gangers overvallen en beroofd. Ook di'£ jaar heeft de Spaanse regering maatregel len genomen om de veiligheid te verbe teren. In de zomermaanden mag geeci enkele politieagent met vakantie. Wie el)s ders in het land tijdelijk overbodig is)< wordt naar de kust gestuurd. Hoewep Van Breda benadrukt dat de Spaanse auji toriteiten het probleem de baas moeteip: worden, vindt hij tevens dat veel toerisj ten minder zorgeloos moeten omsprinn gen met geld en kostbaarheden. „Dikkei portefeuilles in de achterzak van eeijl korte broek, een tas met alle reischequesjr vliegtickets en sieraden en lassen vojt foto-apparatuur onbeschermd op de achji terbank van de auto. Dat doe je in Neti derland toch ook niet?". e Een van de gebieden die in de huidigs reclamecampagne centraal staan, is dél minder bekende Spaanse noordwestkustji bestaande uit het Baskenland, Cantabriêj Asturië en in het westen Galicie. Oolei het Baskenland, want achter de slechtcji reputatie van deze provincie gaat vol*i gens Van Breda een „prachtig gebied'ë schuil, „als je maar voor of voorbij Bil-a bao blijft. Ik zal niemand aanraden di«fl stad te bezoeken". Ook het Spaanse binnenland staat mee(l en meer in de belangstelling. Niet alleeq. in de zomer, ook in het voorjaar, wan-p neer Zuid-Spanje de mogelijkheid bjedt van een gecombineerde ski-strandvakanc tie. Van Breda: „De meer dan drieduic zend meter hoge Sierra Nevada is tot irf mei sneeuwzeker. In januari is de zeé< nog te koud. Maar in april kun je op zo'n zestig kilometer afstand van de ski-e pistes al lekker aan het strand liggen".c Een van de Spaanse streken waarvooii het afgelopen jaar opvallend veel belang-c stelling bestond, was de omgeving vaiw de stad Salamanca, ten westen van Ma drid. Van Breda: „Salamanca was de stad van de populaire Teleac-cursusr Spaans, Por Favor. We konden de fol-f ders niet aanslepen". JOS TIMMERS r 1 i j Foto links: Niet langs elk strand in Spanje vormen flat- en j appartementsgebouwen een moderne zeewering. Er zijn ook nog plekjes die van'y beton verschoond zijn gebleven, zoals Cabo de Palos in de provincie Murcia. DEN HAAG - Het Spaanse minis terie van toerisme heeft de toetre ding van het land tot de EG aange grepen voor een uitgebreide cam pagne. Daarmee moet een eind worden gemaakt aan alle vooroor delen als zouden de Spaanse costa's zijn volgebouwd met Gerona's, Be- nidorms en Torremolinossen. Kleurrijke foto's in luxe bladen en honderdtachtig reclamespotjes tus sen januari en méi op het veelbeke ken Sky Channel moeten de Euro peanen wijzen op een ander Span je, dat veel meer is dan alleen zon, zee en strand. „Een grote internationale campagne is voorts gericht op een welgesteld publiek. Met name op Amerikanen. Daarbij wordt veel aandacht geschonken aan ex clusieve Spaanse bestemmingen, aan culturele, culinaire en landschappelijke specialiteiten. In de Nederlandse cam pagne zijn ook dergelijke elementen op genomen. Maar zij is toch gericht op een breder publiek", zegt de heer A. van Bre da van het Spaans Toeristenbureau (Laan van Meerdervoort 8 in Den Haag). Vorig jaar gingen opnieuw meer Neder landers naar Spanje. In totaal waren het er 1.417.274, 2,3 procent meer dan in 1984. De eerlijkheid gebiedt Van Breda echter te zeggen, dat die stijging vooral te danken was aan het slechte weer in Nederland. Het aantal vliegreizen lag vier procent lager dan in 1984. Maar toen het begin juni nog steeds niet wilde zomeren, hebben talrijke landgenoten alsnog de auto richting Spanje genomen. Van Breda: „Een beroerde zomer is im mers onze beste bondgenoot". Die slechte zomer van vorig jaar lijkt nog steeds door te werken. De tour operators zijn uiterst tevreden over de toename van het aantal boekingen voor zomervakanties. En Spanje - ondanks alles overigens nog steéds de onbedreig de koploper - doet daarin weer volop mee. Van Breda is niet zo bang, dat Griekenland, Joegoslavië en Turkije („het vakantieland van de jaren negen tig") Spanje nog veel reizigers zullen af snoepen. „Wij hebben de toeristische in frastructuur. Er zijn nu eenmaal heel veel mensen die graag hebben dat alles voor hen wordt geregeld, die op hun va kantie hetzelfde willen eten als thuis. In sommige kringen lijken Costa Brava, Gerona en Benidorm vieze woorden te zijn. Maar als mensen zich daar thuis- voelen, wie zou ik dan zijn om ze er weg te houden?". er hier voortdurend aan herinnerd tij dens de Teleac-cursus Por Favor onvol doende bij de les te zijn gebleven. De grotere plaatsen onderscheiden zich verder nauwelijks van andere Europese badplaatsen. Veelal een oude stadskern met moderne winkelstraten er omheen. Alleen in Santander zal men tevergeefs naar een oude stadskern zoeken. Een brand in 1941 legde een groot gedeelte van de binnenstad in de as. De meeste historische gebouwen gingen daarbij ver loren. Brede en rechte straten met flatge bouwen bepalen het stadsbeeld. Een ca sino completeert het geheel tot een mo derne badplaats. picos de europa Oude gebouwen zijn er wel in Santillana del Mar, een middeleeuws plaatsje iets meer het binnenland in. Het stadje dat vrijwel geheel bestaat uit monumenten is gebouwd rond een klooster waar zich de stoffelijke resten bevinden van de martelares Santa Illana. Edelen en in Zuid-Amerika rijk geworden zakenlui lieten er destijds een paleisje of heren huis bouwen. De straten zijn smal en bochtig en aan de huizen is te zien dat de ene welgestelde de ander heeft willen overtreffen. De edelen van weleer zijn De vakanlietreinen - en niet alleen die naar de wintersport - genieten een toenemende populariteit. Trans, de reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen, speelt daar dankbaar op in en biedt vooral stedenvakanties en een aantal bijzondere treinreizen. In de nieuwe brochure van Trans Ci tytours staan dit jaar vierenveertig be stemmingen vermeld, acht meer dan vorig jaar. Voor enkele verre" oorden - maar nog wel in West-Europa - is behalve de trein en de auto ook het vliegtuig als „aan-vervoermiddel" ge ïntroduceerd. Die „verre" bestemmingen lijken ove rigens voorbehouden aan heuse trein freaks, die bovendien een goedgevulde portemonnee hebben. Wie van treinen en bergen houdt moet op zijn minst een keer hebben meegereden met de Glacier Express, die dwars door de woeste schoonheid van het Zwitserse hooggebergte voert. El Transcantabri- co is de naam van de speciale hotel- trein die met de oude koningsstad Léon als begin- en eindpunt door het fascinerende Noordspaanse landschap rijdt. Even Spaans en even bijzonder is een santst. Dat gaat zeker op voor het berg- landschap Picos de Europa, zo'n dertig kilometer van de kust, met als hoogste piek de Torre Cerredo (2648 m). Vakan tiegangers met een eigen auto moeten er rekening mee houden dat grote delen van het gebergte moeilijk begaanbaar zijn. Voorbij het staatshotel Fuente Dé, zo'n vijfentwintig kilometer voorbij het plaatsje Potes, is normaal autoverkeer *zelfs helemaal niet meer mogelijk. Een kabelbaan bij dit op duizend meter hoogte gelegen hotel Nedt de mogelijk heid de tocht een eind verderop te voet te vervolgen. De lift overbrugt een hoog te van achthonderd meter naar het Mi- rador del Cable, waarna een lange wan deling naar een berghut kan beginnen. Een andere manier om bij hetzelfde punt uit te komen is een tocht per jeep. Chauffeur Angel rijdt zijn jeep voor vijf duizend peseta's naar boven. Angel, zelf geboren in het schilderachtige dorpje Mongrovejo in de Picos, kent de weg als geen ander en wil dat graag weten. Met bravour rijdt hij de steile hellingen op, wijst terloops op wat gemzen, kijkt met een kennersoog naar een rondcirkelende arend en voedert hoog in de bergen wat schapen die zijn eigendom blijken te zijn. Op het eind van de rit toont hij met enige trots zijn geboortedorp, be staande uit zo'n dertig huizen met een café als middelpunt. Covadonga Wie de Picos de Europa bezoekt kan niet om de grot van het eerder genoem- reis met Al Andalus Expreso, de Zuid- spaanse hoteltrein, waarmee de steden Cordoba, Sevilla. Malaga en Jerez worden bezocht. Voor alle andere treintoeristen is er een gevarieerd aanbod van steden- en strekentrips met bestemmingen in ei- een land en vooral België en Duits land. Maar Trans vervoert zijn klan ten net zo makkelijk ook naar Wenen, Kopenhagen, Boedapest of Madrid. Voor verdere informatie: de Trans-ba- lies in meer dan veertig grote stations, reisbureaus en banken aie reizen ver kopen. de Covadonga heen. Op weg er naar toe voert de rit eerst nog langs Cangas de Onis, waar een Romeinse brug de eeu wen moeiteloos heeft doorstaan. Het plaveisel bestaat uit ongelijke, bolronde kinderkopjes met veel gras en mos ertus sen. De brug is tegenwoordig nog slechts een toeristische attractie, een ernaast ge legen moderne brug heeft het verkeer overgenomen. Covadonga, het Spaanse Lourdes, ligt hoog tussen bossen en bergen. Het ge hucht bestaat uit een basiliek, een semi narie, een hotel, een café en een paar huizen. De grot waar het allemaal om draait en die het gehucht maakte tot een nationale bedevaartplaats, bevindt zich hoog in een steile bergwand. Daar be raamde Pelayo zijn plannen en heeft hij niet zonder resultaat de hulp van Maria aangeroepen. In diezelfde grot, waar Pe layo ook zijn laatste rustplaats heeft ge vonden, wordt Maria daar tot op de dag van vandaag om geéerd. In de bij de ba siliek gelegen schatkamer bevinden zich vele blijken van erkentelijkheid. Zo zijn er geschenken van goud en zilver, zoals horloges, ringen en andere sieraden. Maar ook vlaggen, degens en een gesig neerde voetbal uit dank voor een bereik te promotie. De Picos de Europa, Pelayo en Cova donga vormen belangrijke trekpleisters voor de noordelijke kuststreek van Spanje. Maar ook de stranden. Want om misverstanden te voorkomen: de noord kust kent wel degelijk stranden, mis schien zelfs fraaier dan elders in Spanje waar het toerisme als een wals overheen is gegaan. Het strandbezoek is er van oudsher een binnenlandse aangelegen heid. Vanuit het zeer warme binnenland bezoeken jaarlijks tienduizenden Span jaarden de noordkust, vanwege het koele klimaat FONS VAN RIJN inmiddels vertrokken, maar de zakenlui hebben zich aangepast: antiek-, kunstnij verheid- en 5Óüvenirwinkeltjes omzo men het mooie middeleeuwse plein. Voor iemand uit het lage land blijft de aanblik van hooggebergte het ïmpo- Kleinschalige boerenbedrijfjes en historische monumenten, een veel voorkomende combinatie in het noorden van Spanje.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26