finale FRIZZLE SIZZLE China en de gele rakkers van Heineken ontdekt in Kinderen voor Kinderen £eidóe Goiwa/nt Heerlijk helder China! Als het aan Heineken ligt, wordt dat dé nieuwe kreet in het land van Deng. Want hoewel de Volksrepubliek genoeg voedsel produceert voor zijn miljard inwoners, schijnt er aan bier een schrijnend tekort te zijn. 's Werelds grootste brouwer was er dan ook als de kippen bij toen de deur naar het westen op een kier werd gezet. „Uiteindelijk hebben we toch ruim vijfjaar nodig gehad om vaste grond onder de voeten te krijgen", vertelt directeur J. van der Werf, Heinekens „man in Peking". Nu eindelijk een Aziatische partner is gevonden om het Chinese avontuur aan te gaan, kan Van der Werf zijn verhaal kwijt over het zakendoen op een communistische massamarkt. „We rekenen nog niet met een miljard keer een pilsje dagelijks, maar dat we onze produktie zullen verkopen is nu al zeker". "«AMSTERDAM - Bestuurslid J. fan der Werf laat beide armen angs zijn lijf zakken en doet zijn _5est gepijnigd te kijken. „Moet je is zien, ik loop nu al een week met !wee brouwerijprojecten te zeulen in ik ben nog niemand tegengeko men met wie ik zaken kan doen. ^Mijn armen worden op deze ma aier wel erg lang", vertelt hij en jchiet - terugdenkend aan deze corte dialoog met een Chinese mi nister - meteen weer in de lach. B,De volgende ochtend al stonden ^r drie mannetjes in mijn hotelka mer die de spullen wel wilden mee- infiemen. Maar daar had ik natuur- ,rdijk niets aan. Echt: die eerste we- rf^en in China kreeg niemand nie- mand te pakken. Hopeloos was ^an der Werf trof het slecht toen hij in 981 in het kielzog van tientallen andere nternationale bedrijven naar Peking af- rijeisde om daar, met in het Mandarin t|Vertaalde rapporten in de attachékoffers, 'de mogelijkheden van nieuwe Chinese I economische politiek te verkennen. De i .HILVERSUM - Het meisjeskwar- p tet Frizzle Sizzle, dat ons land ver- r" tegenwoordigt tijdens het Eurovisie n Songfestival in het Noorse Bergen, 'r is nog wel heel pril (de leden zijn 5] achttien, zeventien en tweemaal is zestien lentes jong), maar heeft toch al een geschiedenis. De jonge- dames troffen elkaar al in 1981 in het VARA-project Kinderen voor l Kinderen. Na hun uittreding vormden ze samen een eigen groep met de inmiddels nationaal beken- j de naam, waarmee ze ook al een Engelstalig plaatje opnamen („Why v do boys"). Ze staan nu op de drempel van een heuse carrière, Aan het begin van hun loopbaan in de muziek stond VARA-produ- cente Flory Anstadt. s „Ik was niet in het land toen de nationa- ',H le finale werd gehouden. Maar ik was n wel reuze nieuwsgieng hoe de meisjes het eraf hadden gebracht, dus ik kocht een krant. En jawel: Frizzle Sizzle had Kj gewonnen, stond er. Ik werd er trots van. Want ja, ik heb toch een rolletje ge- speeld in hun carrière". a Aldus Flory Anstadt, programmamaak- x ster bij de VARA, bekend geworden van het project Kinderen voor Kinderen, waarin de vier leden van de meisjes- groep Frizzle Sizzle elkaar hebben ge beruchte duikbotenaffaire had de betrek kingen met Peking tot op het vriespunt bekoeld en algemeen werd verwacht dat de Volksrepubliek bij het doorgaan van de leverantie aan Taiwan zijn grenzen voor Nederlandse bedrijven zou sluiten. „Als we die onderzeeèrs nou niet leve ren?", probeerde Van der Werf toen hij een bijna bejaarde en zeer gerespecteerde hoogleraar economie tegen het lijf liep. Tot verbazing van de Heineken-topman hoefde deze zeergeleerde Chinees nog geen tien seconden over zijn antwoord na te denken. „Vanaf dat moment wordt Nederland zowel in Taiwan als in China beschouwd als compleet dwaas en onbe trouwbaar", klonk het vriendelijk, doch zeer beslist. Van der Werf: „Achteraf heeft deze hoogleraar gelijk gehad. Was die exportvergunning inderdaad gewei gerd, dan hadden de Nederlanders wel licht nu niet zo diep in "China gezeten". En Heineken zit diep in China. Met kwieke passen beent Van der Werf, het haar in oostelijke richting strak over de schedel gekamd, voorbij de ribfluwelen zithoek in zijn kantoor naar een levens grote kaart van de Volksrepubliek. De rechter wijsvinger prikt ergens bezuiden Mongolië en Siberiè, in een gebied dat zich het best laat omschrijven als woest, leeg en ijzig koud, tenminste: 's winters. „Maar in die leegte is een vruchtbare en- vonden. „Een rolletje" is wat bescheiden geformuleerd, want Flory heeft de kwali teiten van Karin en Laura Vlasblom, Mandy Huydts en Marjon Keiler wel de gelijk zelf ontdekt. In een van de vele audities voor Kinderen voor Kinderen. „Ik zet elk jaar in de regionale pers een advertentie om nieuwe kinderen te krij gen voor de liedjes. Ze moeten niet al leen een beetje behoorlijk kunnen zin gen, maar ze moeten zich ook kunnen bewegen. Tientallen doen er mee, en er zitten altijd wel een paar talentjes bij". solo'S „De meisjes van Frizzle Sizzle komen uit de selectie van 1981 en ze sprongen er toen meteen al uit. Karin zingt op de plaat van dat jaar het heel mooie liedje „Gastarbeider" van Jack Gadella en Henk Westrus. En Laura zingt solo „Verlegenheid". Nog een heel gedoe vaak met die solo's, want de ouders van veel kinderen willen dat juist hün kind een solo krijgt". Op de derde plaat zingt ook Marjon een sololiedje, „Op de wip". En Mandy ten slotte tekent voor het liedje „Ik ben ver liefd" op diezelfde plaat. De deelname van het viertal aan Kinde ren voor Kinderen duurde tot en met dat jaar, 1984. Daarna was dat afgelo pen, want als de kinderen veertien wor den moeten ze eruit. Elk jaar doen er clave waar al sinds achttienzoveel hop verbouwd wordt", vertelt Van der Werf die de afgelopen paar jaar kind aan huis is in deze provincie Xingjiang, de laatste maanden vooral in de poging een hop- extractiefabriek op te zetten. Vervolgt: „En een land waar al meer dan honderd jaar hop verbouwd wordt, daarvan zeg gen wij bij Heineken: dat land heeft een biercultuur. Daar kan een goed glas bier gebrouwen worden". Ruim driehonderd brouwerijen telt Chi na, en een navenant aantal biermerken. „Je staat er van te kijken wat voor een kwaliteit er uit die vaak hopeloos verou derde fabrieken komt", weet Van der Werf. „En overal waar wij kwamen daar hoorde je klagen over het tekort aan bier. Echt: het biertekort is het gesprek van de dag in China. Dus u begrijpt wel dat onze mensen in eerste instantie ra zend enthousiast van oriëntatiereizen te rugkeerden". Dorstige kelen Er is echter meer nodig dan alleen dor stige kelen om in China met succes een op westerse leest geschoeide brouwerij te beginnen. Partijleider Deng Xiaoping mag dan met de isolatie-politiek van Mao gebroken hebben; de sporen van ongeveer vijfendertig mee, zodat er steeds vervangers moeten worden ge zocht. Hoe vindt Flory het winnende liedje van Frizzle Sizzle? „Ja, hoor eens, ik heb het nog maar een of twee keer gehoord. Van een lange traditie zijn daarmee nog niet uitgewist. Aan de oppervlakte is China een heel stuk naar rechts opgeschoven; aandelenbezit en winst zijn er geen vieze woorden meer en dit vooijaar wordt zelfs voor het eerst sedert het uitroepen van de Volksrepubliek dividend uitge keerd. Maar in de kern is China echter nog steeds communistisch, aldus Van der Werf. En dat geeft, als er met Neder landse managers onderhandeld moet worden, toch de nodige problemen. Van der Werf: „Daar liep ik tijdens mijn eerste reis in éénentachtig al meteen te genaan te hikken. Je kunt in China bij voorbeeld niet zomaar pats, pats, pats een aantal mensen spreken. Nee: je meldt je aan, en dan laten zij wel weten met wie je praat, wanneer; waar en in welk gezelschap. Snel en slagvaardig een aantal zaken regelen, dat kun je wel ver geten. Het heeft maanden geduurd voor we wisten met welk ministerie we eigen lijk moesten praten: dat van lichte in dustrie, zware industrie of landbouw. Hoe vaak ik niet van het kastje naar de muur gestuurd ben Verder kun je niet zelf personeel werven. Je krijgt je mensen van de autoriteiten toegewezen en dan moet je nog afwachten of je daar mee uit de voeten kunt". In Peking, aldus Van der Werf, breekt men zich intussen het hoofd over de de week belde mijn dochter dat het op de televisie was, in een of ander poppro gramma, en ik rende naar de kamer met m'n handen vol Dreft. En ja hoor, daar waren ze. Ik moet zeggen: het ziet er leuk en fris uit, bruisend. Misschien had ik ze wat kleuriger aangekleed dan in de vraag hoe ver men kan gaan met het verschaffen van autonomie aan de pro vincies zonder het totaal overzicht te verliezen. „Dat wordt een van de be langrijkste vraagstukken van de komen de jaren. Op het moment begint en ein digt alles nog in Peking. Zonder de in stemming van de centrale autoriteiten krijg je niets gedaan, en dat betekent dat je vele malen duizenden kilometers moet reizen en soms jaren kunt wachten voor een project rond komt. Als China zichzelf economisch van de grond wil tillen, dan zullen de provinciale besturen zelfstandiger moeten kunnen handelen. Daarbij rijst weer de kwestie of een eco nomisch bloeiende provincie over zijn eigen deviezen kan beschikken of dat de harde valuta allemaal via Peking moe ten. Daar zijn ze in China voorlopig nog niet uit". Deviezen De deviezenproblematiek is tegelijk een belangrijke rem op de economische ont wikkelingen in China én de activiteiten van Heineken in dat land. Met de eco nomische groei vong jaar (ruim twaalf procent) steeg namelijk ook door toene- pastelkleuren die ze zelf hebben gekozen, maar dat is heel persoonlijk. Ik vind het echter leuk dat de meisjes het voor el kaar gekregen hebben. Het is toch een beetje een bewijs dat we hun mogelijkhe den destijds goed hebben getaxeerd". RENÉ DE COCQ ZATERDAG 26 APRIL 1986 mende importen het tekort op de han delsbalans, dat vorig jaar opliep tot 4,4 miljard gulden. Behalve grondstoffen, enkele halffabrikaten en landbouwpro- dukten zoals thee en rijst heeft China zelf nog niet veel voor de export aan te bieden; hierdoor is er een nijpend tekort aan harde valuta. Van der Werf: „Op het moment eisen de Chinezen dan ook, dat je dertig tot vijftig procent van je pro duktie exporteert. Op die manier hopen ze aan buitenlands geld te komen, waar mee weer de import van technologie en know-how betaald kan worden". Dat lijkt mooi, maar stuit in de praktijk op allerlei problemen. Voor Heineken was de bottle-neck (om in biertermen te spreken) dat er in de China omringende landen nauwelijks een markt is voor Chinees export-bier. „Singapore, Malei sië, Indonesië, Japan, de Filipijnen, Thailand: ze zitten allemaal tot de nek vol met bier. Een exportverplichting op je bierproduktie betekent dat je dertig procent van je omzet wel kunt weggooi en. Ik heb daarom meteen gezegd: op zo'n manier doen we geen zaken. Forget it. Want mijn ervaring is, dat als je be looft: we zullen ons best doen, je daar tot in den treure op wordt aangespro ken". Het spel De exportverplichting - een harde eis van Chinese zijde - leidde er uiteinde lijk toe, dat Heineken ruim vijf jaar no dig had om tot zaken te komen. Er moest een oplossing gevonden worden voor dit probleem, omdat de directie in Amsterdam er nu eenmaal weinig voor voelt zonder goede winstvooruitzichten tientallen miljoenen guldens te investe ren. Die oplossing is nu goeddeels ge vonden, aangezien vorige week een sa menwerkingscontract kon worden afge sloten met een Aziatisch concern dat in China „over een heel breed terrein ex- portprodukten fabriceert". Van der Werf: „De formule lijkt veel op het in het westen bekende barter trade; de uit de bierverkoop verkregen Chinese valu ta worden voor een deel aangewend voor de aankoop van te exporteren pro- dukten. Maar de naam van onze partner kan ik in dit stadium nog niet bekend maken". Op het moment, zo onthult Van der Werf, worden zes „middelgrote" brou werijprojecten in China op hun merites bekeken, waarbij Heineken en de Aziati sche partner beide voor vijfentwintig procent zullen deelnemen. Per project zoekt het concern een samenwerking met Chinese bedrijven op 50-50 basis. „Een absolute voorwaarde van de Chi nezen, waar we overigens niet ongeluk kig mee zijn. Je hebt lokale kerels hard nodig om kennis van de Chinese situatie in te brengen. We hopen een of twee projecten al in de naaste toekomst te re aliseren. Verder willen we de nodige aandacht besteden aan de gerstproduktie in China, want die is kwalitatief nog be neden onze standaard". Heineken in de Volksrepubliek, het is al met al een kwestie van langzaam-aan en voorzichtig stapje voor stapje, zoals de dribbelpasjes van oude Chinese dames met ingesnoerde voeten. Van der Werf, lachend: „Het is wèl belangrijk dat we er zitten. Zo'n markt, met één miljard mensen mag je niet links laten liggen. En het is voor een bierproducent natuurlijk prettig te weten, dat je je over de ver koop van je pilsjes absoluut geen zorgen hoeft te maken. Dat is een kwestie die in China nog tussen de regering en het volk geregeld wordt". PAUL KOOPMAN Veronica zendt songfestival uit Frizzle Sizzle komt op 3 mei als zevende deelnemer op het podium van de Grieg-con- certhal in Noorwegen, direct na IJsland. Dat is een nieuw tje: IJsland heeft nog nooit eerder meegedaan. Het stuurt de groep Foreign Exchange (wat zoveel wil zeggen als „Vreemd geld"). Ér doen dit jaar twintig lan den mee. Het is het eenender tigste Eurovisie Songfestival en ons land deed er dertig keer aan mee. Alleen vorig jaar heeft Nederland van deelname afgezien en dat kwam doordat het Songfesti val toen op 4 mei werd ge houden. Het festival wordt dit jaar ge presenteerd door de Noorse zangeres Ase Kleveland. Pre cies twintig jaar geleden deed ze zelf mee aan het Eurovisie- -liedjesfeest. Ze werd toen derde. In ons land wordt het pro gramma voor de allereerste keer overigens niet door de NOS uitgezonden. De avond van het festival is „Veronica- avond" en die omroep wilde het liever zelf uitzenden dan zendtijd afstaan aan de NOS. Dat betekent dat Veronica ook de commentator levert: buiten beeld worden de beel den begeleid door Veronica's Leo van de Goot. Flory Anstadt trots op ,,haar" meisjes

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21