Omzet gestegen bij EMM-veiling Klach tenn ummer in Oegstgeest AFSCHEID VAN ZUSTER JOBIEN TIEKEN KRUGT ONDERSCHEIDING Wassenaar krijgt afspiegelingscollege jeboog met strofiguren Wethouder slaat eerste aal nieuwbouw garage -JIDEN OMGEVING G> StaidócOowiant ZATERDAG 26 APRIL 1986 PAGINA K .si 3 jaar en tbr in °!oord Voorschoten HAAG/VOORSCHOTEN Rijaar celstraf en ter beschikkings- coifc van de regering (tbr). Dat was s irfis tegen de 17-jarige Voorschote- aair die in november de 20-jarige enjeke Bakker vermoordde in haar dicl in de Bethelemstraat in Voor- ik iten. De officier van justitie achtte .n Bioord bewezen, al was de jongen hu|ens het psychiatrisch rapport niet fiedel toerekeningsvatbaar Hij werd j rf het meisje betrapt tijdens een in- op|k en wurgde haar in een vlaag paniek. De zaak werd vanwege |feit dat de jongen minderjarig is gesloten deuren behandeld. mi le. Pa' jis«feit ■t |er t Geen fusie vliegkampen VALKENBURG Het vlieg kamp De Kooi in Den Helder zal voorlopig niet worden overgeplaatst naar het Marine vliegkamp Valkenburg. Dat bericht ontving commandant W.J. Bottema van het vlieg kamp gistermiddag van het ministerie van defensie. Er heerste al langere tijd enige onrust op het vliegkamp over een eventuele samenvoeging, die reorganisaties met zich mee zou brengen. Het bericht van het ministerie werd dan ook met opluchting ontvan gen. Prins landt op veilingterrein RIJNSBURG Prins Bernhard zal komende dinsdag per helicopter op het terrein bij de fustloods van Veiling Flora in Rijns- burg arriveren, om het be zoek van vier RAF-vete- ranen mee te maken. De prins zou in eerste instan tie op het pleintje achter het gemeentehuis arrive ren, maar dat bleek pro blemen voor de helicopter met zich mee te brengen. De aankomst bij de fust- loods wordt rond tien voor elf verwacht. Overdracht commando VALKENBURG Kolonel-luitenant ter Zee J.P.J.W. Vo renkamp heeft giste ren op het Marine vliegkamp Valken burg het commando van het 320 Squa dron overgedragen aan Kltz. J.M. Goe- mans. Vorenkamp is 2V* jaar commandant geweest van de een heid. Hij vertrekt naar de afdeling Luchtvaart van de Marine Luchtvaart Dienst. WASSENAAR Zowel VVD als CDA, PvdA en D66 in Wassenaar zijn vertegenwoordigd in het nieuwe college. VVD'er C.P.M. Barning wordt wethouder van financiën, het CDA is na vier hjaar afwezigheid weer vertegen woordigd in het college met de voormalige fractievoor zitter V.J.W. Wensveen. Hij heeft de post welzijnszaken toededeeld gekregen. PvdA-wethouder J.C.M. Greep (onderwijs en huisvesting) heeft personeel en organisatie heeft moeten afstaan aan VVD-burgemeester drs. P.H. Schoute. De derde VVD-er in het college is mr. A.F. Cocheret de la Morinière van ruimtelijke ordening. In het college van B en W is alleen CDA-er Wensveen nieuw, terwijl er voor de PvdA steun is van D66. In het collegeprogramma vallen weinig werkelijk nieuwe din gen op. of het moest de ingestelde tweejaarlijkse cultuur prijs zijn waar de PvdA voor heeft geijverd. Van Leeuwen geridderd ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder D. van Leeuwen van Alphen is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bij de koninklijke on derscheiding behorende versierselen werden hem gistermiddag in het ge meentehuis van Alphen opgespeld door burgemees ter M. Paats. Van Leeuwen is 26 jaar raadslid geweest. Daarvan heeft de CDA'er de laatste 12 jaar als wet houder gefungeerd. Van Leeuwen kreeg onder meer een fiets cadeau. College Voorhout op zelfde voet verder VOORHOUT VVD en CDA in Voorhout zijn het eens geworden over het collegeprogramma in de komende vier jaar. Net als de afgelopen raads periode zullen B. Joon namens de VVD en D. IJdo voor het CDA de wethoudersposten in het college be zetten. Het programma bevat weinig nieuwe punten in vergelijking met vier iaar geleden. Het college wil een behalve een winkelcentrum in Oost hout ook een supermarkt aan de He renstraat. Voorts blijft men pleiten voor een NS-station en zal er eën aparte ambtenaar aangesteld worden die de belangen van gehandicapten bij de aanleg van op gen in het oog zal ROELOFARENDSVEEN Directeur J. van Zaal van de Coöperatieve EMM-veiling in Roelofa- rendsveen verklaarde zich gisteravond in de jaarver gadering uiterst tevreden over de omzet in de eerste maanden van dit jaar. Deze vertoont een stijging van 7,6 procent. Afgeme ten aan de landelijke stij ging van de omzet (7,1 procent) zit EMM bijzon der goed. Een en ander is vooral te danken aan de prijzen van de bolbloemen die, mede door een lager aanbod, dit voorjaar ge middeld dertig procent hoger liggen dan vorig jaar. Ook bij de narcissen is sprake van een forse prijsverbetering die in de orde van grootte van twintig procent ligt. Veiling voorzitter L. van Heiningen voegde hieraan nog toe dat de export van snijbloemen acht procent hoger is dan in het vergelijkbare tijdvak vorig jaar. Bij de planten viel een exporttoename van bijna 24 procent te noteren. De heer Van Zaal vroeg de EMM-leden extra aandacht te blijven ge ven aan kwaliteit, sortering en houdbaarheid van de bloemen en planten. „Van de vorig jaar ingevoerde mogelijkheid van telefonische prijsinformatie wordt dagelijks druk gebruik gemaakt", aldus Van Zaal. De EMM- directeur waarschuwde zijn gehoor voor de mogelijk heid dat een lagere gasprijs en lagere rentetarieven kunnen leiden tot eerdere investerin gen en dus algemene produc tievermeerdering. Ook zag hij gevaar in de slechte gang van zaken bij de groenteteelt. Van Zaal en Van Heiningen zijn bang dat telers van groente massaal op bloemen gaan overschakelen. Over het samenwerkingsver band met vier andere veilin gen deelde de directeur mede dat op zeer positieve wijze wordt gewerkt aan de uitwer king van de plannen. „De sa menwerking tussen de vijf Noord-nederlandse bloemen veilingen is dusdanig goed, dat in tuinbouwkringen zelfs met een beetje afgunst wordt geke ken naar de wijze waarop deze 'verloopt", aldus directeur Van Zaal. Prioriteit hebben mo menteel de standaardisering van verpakkings- en verreke- ningswijze en de uitwisseling van producten tussen de vei lingen onderling. Dit voorjaar is gestart met een beperkte aanvulling van het assorti ment via onder meer de Aals- meerse veiling. Het gaat hier bij om specifieke producten die in het EMM-assortiment ontbreken. e3orpen gebeurt het nog regelmatig, het plaatsen van een ere- ig als een echtpaar een huwelijksfeest viert. Vandaar dat de- dagen langs de Dr. Van Noortstraat in Stompwijk een fleurige -«oog prijkt bij de woning van het echtpaar Van den Bos. dit keer is er meer werk van gemaakt. Behalve de boog jen de buren een trompet spelende heer Van den Bos van gemaakt, vanwege zijn bijna 50-jarig lidmaatschap van de ma Fanfare. Hij wordt vergezeld van een breiende mevrouw den Bos-de Vreede, eveneens gemaakt van stro. De buren jen de poppen en de ereboog gemaakt en neergezet om mee op hun manier het naderende 40-jarige huwelijksfeest 4 mei mee te vieren. IERSWOUDE Wethouder P. van der Werf heeft gister dag de eerste paal geslagen voor de nieuwe vestiging van •huis de Jong aan de Rijndijk in Hazerswoude. Het oude aan de Rijndijk 110 is al jaren te klein voor het garagebe- twee jaar lang touwtrekken om toestemming voor nieuw- w op de plaats van een vervallen boerderij, kreeg De Jong in t van dit jaar de bouwvergunning en gaf Rijkswaterstaat ;mming voor een uitrit op de Rijndijk. Het terrein zal es plaats bieden aan zo'n honderd auto's. De garage zelf be- t uit een autoherstelwerkplaats, een spuitdroogcabine en een lectieafdeling met twee bruggen en andere apparatuur. Door loogte van het gebouw en de betonnen vloer is de ruimte ook ihikt voor vrachtauto's en bestelbussen met koelapparatuur iet dak. Naar verwachting is het pand in september van dit gereed. Opa's en oma's weer in de schoolbanken Het leerlingenaantal van basis school De Kinderarcke in Rijn- saterwoude was gistermiddag verdubbeld. Naast de tachtig 4- tot 12-jarigen zaten er net zo veel opa's en oma's In de schoolbanken om kennis te maken met het moderne on derwijs. Zaken zoals de com puter en het projectonderwijs, die 40 tot 60 jaar geleden niet op het lesprogramma stonden, trokken veel belangstelling. De leerlingen gaven onder meer demonstraties handvaardig heid en EHBO-vaardigheden. De meeste gastleerlingen wa ren positief over de school anno 1986. „Dat leitje met krij tje en sponsdoos vond ik nooit leuk", was één van de reacties. „Wij waren net gevangenen", meende een ander. Aan het einde van de middag bedankte een opa zijn kleinzoon met de woorden „Daar sla je de mid dagdut graag voor over". OEGSTGEEST Oegstgeest zal een apart telefoonnum mer instellen, dat burgers met klachten over de ge meente kunnen bellen. Ook zal het college van B en W een plan opstellen om de kleine criminaliteit te gaan bestrijden. Dat staat in het beleidsprogramma van het college voor de komende vier jaar. De komende raadsperiode le veren VVD, CDA en PvdA opnieuw een wethouder. Voor de PvdA blijft dat A. Kohlbeck, voor de VVD me vrouw T. Blom-De Koek van Leeuwen. P. van Veen volgt bij het CDA de vertrekkende T. van Hazel op. Kohlbeck, nu nog wethouder van finan ciën, krijgt de komende vier jaar openbare werken in zijn portefeuille. Van Veen wordt nu belast met financiën. Me vrouw Blom blijft onderwijs en welzijn beheren. Het collegeprogramma meldt verder dat men de commissie Verkeer en Vervoer wil op heffen. Verkeersaangelegen- heden zullen behandeld wor den in de commissies openba re werken en ruimtelijke or dening. Ook wil het college laten onderzoeken of er in de Morsebelpolder woningbouw gepleegd kan worden of re creatieve voorzieningen aan gelegd kunnen worden. Ook krijgen Oegstgeestenaren spreekrecht voor aanvang van de raadsvergaderingen. KATWIJK Zuster Jobien Rentmeester neemt dinsdag offi cieel afscheid van de Stichting Kruisvereniging 't Sandt. Bijna 22 jaar was zij in dienst van de kruisvereniging. In eerste instan tie was dat het wit-gele kruis, maar sedert de bundeling van de diverse kruisverenigingen in het begin van de jaren tachtig werd dit Kruisvereniging 't Sandt. Het werk van Zuster Jobien lag voornamelijk op het gebied van de nazorg van zieken die uit het ziekenhuis kwamen, of de ver zorging van zieken, moeders en pasgeborenen die thuis in bed lagen. De laatste jaren deed zij haar werk voornamelijk in Kat wijk aan den Rijn. Het werk dat ze gedurende tweeëntwintig jaar deed, omschrijft ze als soms pittig, maar voornamelijk als mooi en zinvol. Boeiend ook, omdat men behalve het ziekzijn van de patiënt ook haar of zijn achtergrond thuis leerde kennen. De nu met leeftijdsontslag gaande zuster Jobien neemt dinsdag afscheid in het Open Hof aan de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn. De receptie daar is van vijf tot zes uur. LEIDERDORP Het scheidende raadslid J. Tieken is gister middag tijdens een buitengewone raadsvergadering in het ge meentehuis van Leiderdorp benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen werden hem in het gemeentehuis opgespeld door zijn echtgenote. Tieken is 24 jaar gemeenteraadslid geweest. Wethouder I. Gehner-Ellenberger, die ook weggaat kreeg de erepenning van de gemeente Leiderdorp. Zij heeft acht jaar in de raad gezeten. Verder werd afscheid genomen van A. Wesse- ling, die 5 jaar raadslid is geweest. Wesseling blijft overigens wel actief in de plaatselijke politiek, als burgerlid van de commissie ruimtelijke ordening. Tenslotte werd het raadslid mevrouw A. Terlouw-Kersbergen (CDA) uitgewuifd. Zij heeft slechts enkele maanden in de raad gezeten als tijdelijk opvolger van het over leden raadslid P. van der Kwaak. Mevrouw C. Schellingerhout is haar opvolgster. Onder redactie van Ton Pieters. WDYLLE: „De molen te Helvoirt". Een prachtopname. Tot stichting onzer lezers en lezeressen ontleen ik vandaag aan het „Geïllustreerd Zon dagsblad" uit april 1916 een vroom verhaaltje, dat moet aantonen dat vroeger laten we zeggen zo ongeveer in de tijd van Napoleon I de Spanjaarden tegen de ver drukking in vurig in het ge loof waren en de Fransen zo perfide en atheïstisch als maar mogelijk was. Het Zon dagsblad had trouwens zelden een goed woord voor de Fran sen over, omdat ze voor het merendeel als ontrouwe kin deren (vooral zonen) van onze Moeder de H.Kerk werden gezien. Maar er waren god dank uitzonderingen, en daar ging het hier nu om. Het stukje heette: „De Rozenkrans in den zak". „In het jaar 1808, den twee den Mei, brak over geheel Spanje een verschrikkelijk oproer uit tegen de Franschen die het land veroverd hadden. Onder de vele slachtoffers die zonder pardon overhoop ge stoken werden, bevond zich ook een arts, Klaubry ge naamd, die na de heilige Communie ontvangen te heb ben, zich op zijn post begaf. Op weg daarheen werd hij EXOTISCH: „Typen van Servische gevangenen, die door de Duitschers en Oostenrijkers zijn vrijgela ten om weder naar hun dorpen terug te keeren". Ze hoorden kennelijk niet thuis in een ordentelijk krijgsgevangenenkamp. boven: TERUG JIJ!: „Duitsche gevangenen bij Verdun door Fransche soldaten weggeleid". De leukste van het plaatje is de jongeman, links, die te dicht bij de Duitsers trachtte te komen en, onder de belangstellende blikken der gevangenen, door een Fransman teruggehaald wordt. rechts: LUCHTGEVECHT: „Een aardige impressie van een strijd in de lucht". Opzij is de bekleding door de tekenaar weggelaten om te laten zien hoe de schutter er bij stond. plotseling door een woedende menigte, die hem als Fransch officier herkende, aangegre pen. Reeds bliksemden de sa bels dreigend boven zijn hoofd, toen hij zich vertrouw- vol onder Jezus' en Maria's hoede stelde. Opeens hoorde hij hoe het razende volk de Franschen voor goddeloozen en ongeloovigen uitschold. Een reddende gedachte schoot door z'n brein. „Neen neen", riep arts Klau bry de woedende schare toe, „ik ben geen ongeloovige, hier... ziet hier het bewijs". Onder deze woorden haalde hij een rozenkrans uit zijn zak dien hij steeds bij zich droeg en waaraan een zilveren me daille hing, door Paus Pius VII gewijd. En zie, nauwelijks hadden de tierende Spanjaarden den ro zenkrans gezien of zij lieten hun sabels zinken. Eenigen echter waren nog niet vol daan. Maar daar trad een man tusschen hen in, die als door God gezonden scheen om den vereerder van Maria te hulp te komen. Het was degene die in de kapel de H.Mis had ge diend toen de arts daar de heilige Communie ontving. „Doet hem geen leed, vrien den", sprak hij, „zelf heb ik gezien hoe hij heden Ons Heer ontving". Toen de man gesproken had, putten de Spanjaarden (die zich eensklaps als makke schapen gedroegen, T.P.) zich uit in beleefdheden, vatten den rozenkrans aan, kusten hem eerbiedig en reikten den arts, die z'n dierbaar kleinood dankbaar aan de lippen druk te, hartelijk de hand en rie pen Olé, olé. Zij begeleidden den vreemden officier, hun vijand, door de straten naar een huis waar hij voor alle ge varen beschut was._ Toen de arts naar Frankrijk teruggekeerd was; vertelde hij overal van de bijzondere be scherming, hem door de Ko ningin van den allerheiligsten Rozenkrans verleend, en woonde met een warm gevoel van dankbaarheid de negen- daagsche Oefening bij, welke in een der kerken van Ver sailles voor zijn redding ge houden werd". Aldus deze on gelooflijke geschiedenis die door het Zondagsblad als his torisch werd gepresenteerd. Jawel, beste kijkbuiskinderen. Dan had je nog die ongelikte beer van een arrogante fat, die op z'n namiddagwande ling een werkende schilder passeerde. „Zeg eens klad der", zei de fat tot den schil der, die bezig was een ezel op een uithangbord te schilde ren, „schilder jij ook portret ten?" „Wis en zeker", ant-' woordde de kunstenaar, „zie ie dan niet, dat ik aan het uwe bezig ben?"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15