Somcwit College van PvdA, WD en Links Leiden een feit De Leidse Cburant is een bijzondere plaatselijke krant STAD OMGEVING Nog geen besluit over meldpunt Vooroverleg afgeschaft ZATERDAG 26 APRIL 1986 PAGINA 13 use Turtn 11437 |EN Mevrouw G.J. Kamp heeft gisteravond janden van loco-burge- H||er F.J. Kuijers de ereme- in zilver verbonden aan ie van Oranje Nassau igen. De uitreiking had de Leidse Schouw- m*na de opvoering van het „Het Pleintje" door de lelijke Toneelgroep De l6rs|flerclub. ouw Van Kamp (73) is 50 verbonden deze toneel- i. Eerst als actrice, later, Iml 1967, als regisseuse. Zij Hyeerde ook het stuk dat ^gen in de Leidse Schouw- werd opgevoerd. Me- izoif' Van Kamp, die tevens laris van de Timdelerclub left jarenlang gewerkt in els in Leiden. Zij was ac- siev<n het kerkelijk leven, egin jarenlang voor haar in- i vatnde moeder gezorgd en is snt3ngmeester van de bewo- ommissie Oranjegracht. Bouwman met raad en daad een Rijnlander ,,Met raad en daad een Rijn lander 1956-1986", luidt de tekst op de Rijnlandse erepen ning die gistermiddag aan de heer H. Bouwman (rechts op de foto) werd uitgereikt. Bouw man, waarnemend secretaris rentmeester van het Hoog heemraadschap van Rijnland, kreeg de onderscheiding uit handen van dijkgraaf ir. E.H. Baron van Tuyll van Seroos- kerken. Sinds de instelling van de penning in 1957 zijn er nu 12 toegekend. De heer Bouwman startte zijn ambtelijke loopbaan bij de ad ministratie van de afdeling openbare werken van de ge meente Breda. Op 1 mei 1956 trad hij bij het hoogheemraad schap in dienst; hij kreeg de leiding van de administratie van de Technische Dienst. In 1971 werd hij directiesecretaris en in 1980 hoofd afdeling Alge mene en Juridische Zaken. Na in 1982 benoemd te zijn tot waarnemend secretaris-rent meester, volgde op 9 mei 1984 het besluit hem een eigen ta kenpakket te geven. Naast zijn baan bij Rijnland vervulde heer Bouwman een aantal neven-functies. Zo was hij secretaris en organisator van de Internationale kring van Zeewerende Ingenieurs, secre taris-penningmeester van di verse polders binnen Rijnland en secretaris van de Zuidhol landse Waterschapsbond. Deze laatste functie blijft hij vervullen. De heer Bouwman, die op 1 mei met de VUT gaat, nam gistermiddag met een re ceptie afscheid. (ADVERTENTIES) Op woensdag 30 april en maandag 5 mei a.s. zullen de poliklinieken van de ziekenhuizen in de Leidse regio gesloten zijn. De ongevallenpolikliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden is echter normaal geopend. De directies Academisch Ziekenhuis, Leiden. Diaconessenhuis, Leiden. Elizabeth Ziekenhuis, Leiderdorp. Ziekenhuis Rijnoord, Alphen a/d Rijn. Snuffelmarkt met leuke attracties Ook voor de twijfelaars en de mensen die er nog nooit zijn geweest is er nu een aantrekkelijke vlooien markt. De Zuid-Hollandse Snuffelmarkt is met 500 deelnemers de grootste van de regio. Bovendien is er een leuk attractieprogram ma met voor de kinderen Suske en Wiske in levende lijve en de clown Chappi Chappo. Verder is er een optreden van de groep Sistrum. Zodat de Snuffel markt voor iedereen een bezoek waard is. Al was het alleen maar voor de tiendui zenden koopjes op de 500 stands. De grootste vlooien markt van de regio is op 30 april (Koninginnedag) in de Groenoordhallen te Leiden van 9.00-17.00 uur. Entree: 4.-en ƒ2.50 Tamils in Leiden „gewoon" behandeld LEIDEN De Tamils die in Leiden en Leiderdorp zijn gehuisvest in afwach ting van hun asielprocedure, worden behandeld als asielzoekers van andere nationaliteiten. Hun huisvesting is re delijk en zij genieten een andere finan ciële tegemoetkoming dan de bed-bad- brood regeling die elders wordt gehan- teerd; „Vandaar dat de Tamils hier zich redelijk wel voelen", aldus ds. Dron- kers van de stichting Vluchtelingen hulp Leiden. Hij wijt de problemen met Tamils elders in land louter aan de wij ze van opvang en begeleiding. „Hier kunnen we zien hoe het ook kan". In Leiden en Leiderdorp verblijven in to taal negen asielzoekende Tamils. Vijftigste uitzending sport Rijnland LEIDEN Omroep Rijnland verzorgt zondag de vijftigste sportuitzending op de kabelradio. Van 14.00 tot 19.00 uur wordt het sportprogramma gepresenteerd met onder andere flitsen van de voetbalwed strijden UVS-Slie- drecht, Roodenburg- Verburch, VTL-Fo- reholte en ZLC- Meerburg. De Zilk heeft mooiste wagen LISSE De wagen „De Levende Wereld" van een groep bloembollenkwekers in De Zilk is de mooiste praalwagen van het bloe mencorso in de niet-commerciële sector. Dat was gisteravond de uitslag van de jure ring in de Hobaho-hallen in Lisse. Het cor so rijdt vandaag tussen Haarlem en Noord- wijk. De mooiste wagen in de commerciële sector was „Paradijsvogel" van Tuincen trum H. Willemse uit Hillegom. Goud met lof was weggelegd voor „Leven rond de po len" van de afdeling Noordwijkerhout van de KAVB en „De Bezige Bii" van de Nuts- spaarbank en de VVV Haarlem. De ereprijs bij de luxe wagens werd toegekend aan de firma Kamsteeg in Lisse. De prijzen voor de beste stekers gingen naar scoutingvere- ning Tjarda, zwemclub De Watervrienden en basketbalclub Pioneers. LEIDEN Er is nog geen overeenstemming bereikt over het Leidse experiment met een meldpunt voor gevallen van discriminatie. Het meldpunt zou op 1 juli van start moeten gaan. De Leidse rechtswinkel, die het experiment op poten zet, hoopte gisteren op een bijeenkomst toestemming voor het experiment te krijgen van achttien organisaties. De meeste groepe ringen die ethnische minderheden vertegen woordigen, lieten het echter afweten. De rechtswinkel hoopt nu volgende week telefo nisch toestemming te krijgen van de verschil lende groeperingen. LEIDEN De coalitie van PvdA, VVD en Links Leiden is een feit. De zeven wethouders van dit college zullen dinsdag worden aange steld. Gisteravond stem den de leden van de PvdA in met het drie- partijencollege, al was de weerstand groot. Een motie die beoogde de huidige samenwerking met de VVD voort te zetten, werd weliswaar met ruime meer derheid verworpen maar bij een voorstel om de zevende wethouder af te schaffen en de bevoegdheden van de bur gemeester uit te breiden, wa ren de marges aanmerkelijk smaller. Met dit nieuwe col lege is Leiden de enige mid delgrote stad met een college van meer dan zes wethou ders. Het voorstel om het aantal wethouders niet uit te brei den, werd met 48 tegen 39 stemmen (drie onthoudingen) verworpen. De zevende wet houder en de daarbij beho rende belasting van de ge meentebegroting van ten minste twee ton jaarlijks, was het meest omstreden onder deel van het akkoord. De in diener van de motie, het voormalige raadslid R. Plas- terk, noemde de kosten „een echt nodeloze uitgave die in een tijd van bezuinigingen maar moeilijk te verkopen is". Plasterk drong er op aan de dogma's te verlaten en de burgemeester enkele politiek minder belangrijke taken te geven. Dit zou ten koste moe ten gaan van de tweede wet houderszetel voor de VVD. Een dergelijk alternatief is in de onderhandelingen naar voren gebracht door de VVD. De liberalen wilden toen echter de burgemeester met politiek belangrijke zaken belasten. Dat liep stuk op een veto van de PvdA en van Links Leiden, hetgeen Plas terk tot de conclusie bracht dat „Links Leiden kennelijk alleen mee wil doen als wet houder J. Fase (VVD) in het college zit". Links Leiden- raadslid R. van Lint gaf gis teravond te kennen volledig in te kunnen stemmen met het voorstel van Plasterk. De eerste onderhandelaar van de PvdA, D. Tesselaar, ontraadde de motie van Plas terk. Hij wilde de huidige af spraken met de beoogde col legepartners op deze wijze niet verbreken. Hij wees er op dat het voorstel voor ze ven wethouders in de laatste fase van de onderhandelin gen door de PvdA was ge daan. Tesselaar sloot boven dien niet uit dat de VVD zou afhaken wanneer de partij op LEIDEN Het wekelijkse overleg tussen de wethouders en de fractievoorzitters van de collegepartijen moet wor den afgeschaft. Dat heeft de fractie van de PvdA vastge steld. Dit overleg diende met name om geschilpunten tus sen de collegepartijen op te lossen voordat deze in de ge meenteraad naar boven zouden kunnen komen. In de op positie werd het overleg gezien als een middel om een deel van de raad monddood te maken. De fractie van de PvdA heeft inmiddels M. van der Molen als fractievoor zitter herkozen. Zij was dit de afgelopen vier jaar ook al. Kamervragen over extra wethouder DEN HAAG/LEIDEN Het CDA-Kamerlid Van der Heij- den heeft schriftelijke vragen gesteld aan minister De Korte en diens staatssecretaris Van Amelsvoort van binnenlandse zaken over de komst van een zevende wethouder in Leiden. Hij wil weten hoe de bewindslieden aankijken tegen het be sluit om uit partijpolitieke overwegingen het aantal wethou ders in het nieuwe college van zes op zeven te brengen. het laatste moment een wet houderszetel ontnomen zou worden. „Moet ik dan een college maken met Links Leiden en het CDA Dat wens ik niet te verdedigen", aldus Tesselaar. Op de ach tergrond speelde mee dat de tijd nagenoeg ontbreekt om opnieuw te gaan onderhan delen. Morbide Een motie van het voormali ge raadslid R. Eikerbout dat beoogde de meerderheid van de PvdA in het college te herstellen vond weinig steun. Het bezwaar van Eikerbout was met name dat de PvdA de meerderheid in het nieu we college verliest. Hij achtte dit niet in overeenstemming met het verkiezingsprogram ma. JElkerbout zei te ver wachten dat „de prioriteiten van de PvdA de komende vier jaar uitgehold zullen worden". Zijn woorden von den echter weinig weer klank. Eikerbout (die ooit zelf een dergelijke samenwerking tij dens de borrel had gesugge reerd) noemde de coalitie ontleend aan „de morbide creativiteit van iemand die aan het hallucineren is". Dat de fractie unaniem een der gelijk voorstel was gekomen, was volgens Eikerbout te wij ten aan het feit dat „wie A zegt ook B moet zeggen. Uit eindelijk kom je zo op D uit". De PvdA-achterban was het er wèl over eens dat het de komende vier jaar enerver end aan toe zal gaan in de ge meenteraad. „Een college met veel herrie en rotzooi", voorspelde Tesselaar. Opti mistischer gestemde leden spraken van een college met „dynamiek". Voormalig PvdA-fractievoorzitter L. Meijer zag het er ook al niet beter op worden: „Het colle ge van PvdA en de VVD was er één van de wolf en de kool. Kennelijk vindt men het nodig daar nu ook de geit bij te zetten". iet bijdragen van 17rank Buurman, Mar- 2fl Gelauff, Paul van er Bijl, Willem Spier ijk en Gert Visser, d toto: Wim van Noort. •duratief aanbod rouw en Werk". Onder dit itto had deze week een in- •matiemarkt plaats in het idsbureau. Tal van in- inties waren present om louwen de mogelijkheden op l arbeidsmarkt te schetsen, aar was ook het „Centrum 5or Beroepsoriëntatie en Be- Tepsoefening". Een raadsel- ihtige benaming, maar ge- ikkig verschaft de dame :hter de stand een informa- e-map. en citaat hieruit: „De positie 7fcn het CBB in het plaatselij- e en regionale educatieve inbod voor volwassenen is 07-paald door het basis-educa- ëve aanbod, dat een deel van e instroom verzorgt, en de eroepsopleidingen waar een root deel van de uitstroom an de cursisten naartoe ge- Ihakeld wordt", let lijkt een goede zaak wan eer de schrijver van het in- irmatie-stencil zelf eens een _jirsus volgt bij het CBB. Een jrsus is volgens datzelfde '6jencil immers aan te bevelen 'anneer er sprake is van „on- oldoende vaardigheid in het ^bruik van de Nederlandse lal". Of is hier sprake van en situatie waarin het CBB olgens het stencil geen hulp __an bieden, namelijk: „een ntwikkelingsstoomis die niet ooi^een CBB-cursus verhol en kan worden". iol ot lajeatrix van Puffelen heeft lAernietigend toegeslagen in ^teimuiden. De nagel aan de oodkist van de inmiddels aar Lisse verhuisde burge- -jieester Van der Kroft be- '^jaalt nu als wethouder het ge meentelijke beleid. Leimui en 2000 en de VVD hebben een coalitie gevormd en het CDA, de grootste partij in de gemeenteraad, aan de kant gezet. Van Puffelen verkeerde ja renlang op voet van oorlog met de oud-burgemeester wiens overgang naar Lisse door sommigen een vlucht voor het enfant terrible van Leimuiden werd genoemd. De „krijsende kenau" ging keer op keer met Van der Kroft in de slag over de openbaarheid van de stukken tot aan de Raad van State toe. Van der Kroft had overigens niets te maken met de graf krans, die ooit een keer op de zetel van Trix van Puffelen werd neergelegd door iemand die haar krachtige politieke optreden niet zag zitten. Lei muiden 2000 werd echter niet ten grave gedragen. Integen deel, de partij won een zetel bij de gemeenteraadsverkie zingen en dat maakte een sa mengaan met de VVD moge lijk. Voor CDA-wethouder J. den Haan zijn de druiven erg zuur. Hij wordt verdreven door de vrouw die ook hem ■het bloed onder de nagels vandaan haalde. Vraag blijft hoe het recalcitrante raadslid het zal doen als wethouder van sociale zaken. Beleid aan vallen is iets heel anders dan beleid maken en het CDA zal ongetwijfeld vanuit de opposi tie op de loer liggen om haar op fouten te betrappen. Zeker is dat de verhouding tussen Beatrix en de nieuwe burgemeester Boelen heel wat beter is dan die tussen haar en Van der Kroft. Wellicht is „Terrible Trix" dan toch ein delijk geheel tot rust geko men. Eenvoud Nieuwveen. Ruim 3000 inwo ners en een toonbeeld van po litieke stabiliteit. Al jarenlang bezetten slechts twee partijen de elf zetels in de plattelands gemeente: het CDA en Ge meentebelangen. En kenne lijk tot volle tevredenheid van de burgerij. Bij de ge meenteraadsverkiezingen in maart behaalden beide partij en op de tiende procent nauwkeurig dezelfde percen tages als vier jaar daarvoor. De zetelverdeling bleef der halve dezelfde: zeven voor het CDA en vier voor Ge meentebelangen. Alles bij het oude, zo leek het. De doorgaans vrij rimpelloze Nieuwveense politieke vijver werd de afgelopen weken Het voortrazende snelverkeer op smalle polderwegen is om wonenden vaak een doorn in het oog. Op de Herenweg in Rijnsaterwoude heeft men daarom een maximum-snel heid van 30 km/u verordon neerd. Een verkeerssluis moet de hardrijders definitief tot snelheidsmindering dwingen. De combinatie van beide, kan echter voor enig misverstand zorgen. Wie de borden zeer nauwkeurig volgt, krijgt in deze situatie de neiging om plankgas te geven. Om even verder geconfronteerd te wor den met de onverbiddelijke verkeerssluis. Gebruik maken van het recht op voorrang lijkt niet verstandig in het zicht van een robuuste vrachtwagen van de firma Boot Beton. echter danig in beroering ge bracht. Gemeentebelangen eiste één van beide wethou derszetels op. Zetels die de af gelopen vier jaar door CDA'ers werden bezet- Op zich geen reden tot opwin ding. Het CDA pleit landelijk voor afspiegelingscolleges en mede gezien de verhouding in de Nieuwveense raad zou het logisch zijn wanneer de chris ten-democraten met het ver zoek zouden instemmen. Maar nee, het CDA vindt de situatie best zo en heeft hautain per brief laten weten niets voor een wijziging van de verhou dingen binnen het college te voelen. Gemeentebelangen was danig op de tenen getrapt, mede omdat het CDA niet eens wil de praten, maar de kwestie eenvoudig per brief afdeed. De partij heeft inmiddels via een open brief laten weten niet van plan te zijn om „con structief en prettig te gaan sa menwerken Als de standpunten zich blij ven verharden, wordt de Nieuwveense politiek hele maal van een ontroerende eenvoud. Het CDA wijst voortaan schriftelijk ieder voorstel van Gemeentebelan gen van de hand en laat de beide christen-democratische wethouders het beleid bepa len: Gemeentebelangen wil toch niet samenwerken. De partij reageert hooguit met een boze open brief. Mis schien niet zo'n goede zaak voor de democratie, maar ie dere Nieuwvener kan dan in elk geval begrijpen hoe de po litiek in zijn gemeente werkt. Hoeveel kost een wethouder de Leidse gemeenschap jaar lijks? De meningen daarover liepen scherp uiteen, nadat de PvdA op verzoek van de VVD het aantal van zes wet houders met één wilde uit breiden. PvdA-wethouder Dick Tesselaar houdt het op twee ton. Zijn eigen salaris plus het salaris van een be- stuursmedewerker telde hij op om tot dit totaal te komen. Door het CDA werd dat on middellijk honend weggela chen. Vijf, zes, ja zelfs zeven ton mocht niet worden uitge sloten. Want behalve een be- stuursmedewerker moet zo'n nieuwe wethouder over een kamer, een bureau en op zijn minst één telefoon beschik ken. Ook wordt niet uitgeslo ten dat die wethouder daad werkelijk wat wil doen. Hij of zij gaat beleid maken, ideën uitvoeren, opvallen, wil zich profileren. Een wethouder ex tra leidt dus tot meer verga deren, meer copiëren, meer linten doorknippen, een extra setje stropdassen, meer recep ties, meer bezoeken aan bui tenlandse congressen en mis schien ook wel meer ambte naren. Of zelfs zeven ton per jaar dan nog genoeg is, is in elk geval geen vraag voor de SP. Die komt uit op een miljoen gulden per jaar en dat zou zijn gebaseerd op ervaringen el ders. Wie er gelijk heeft In dit ka der doet het eigenlijk niet zo veel te zake. Boeiender is, dat Leiden failliet is. En een fail liete stad krijgt om de zoveel jaar bezoek van een inspec teur van het ministerie van binnenlandse zaken. Die komt kijken of de desbetref fende gemeente zijn centen en de aanvullende uitkering van het rijk wel goed besteed. Het eerste volgende bezoek van die inspecteur staat op het programma voor 1988. Wanneer het tegenzit kan die zevende wethouder dus al over twee jaar worden ge schrapt. Drama (1) Is het kiezersbedrog als een getuigenispartij zich plots be stuurlijke aspiraties aanmeet De leden van Links Leiden zijn het daar afgelopen week niet over eens kunnen wor den. Weliswaar was zo'n 75 procent van de aanwezige achterban warm voorstander van deelname aan een college maar met name in PSP-gele- deren spande het erom. Met één stem meerderheid binnen de PSP werd het akkoord ge tekend waaruit blijkt op wat voor smalle marges de mede werking van Links Leiden festoeld is. ïocht de stemming binnen de PSP anders zijn uitgevallen, waren de gevolgen voor Links Leiden niet te overzien geweest. Dan had niet alleen de deelname aan het college maar ook het voortbestaan van de linkse samenwerking op het spel gestaan. Die ramp is Links Leiden bespaard ge bleven, de schade bleef be perkt tot de PSP. Waarvan wordt verwacht dat er de ko mende periode klappen gaan vallen. Insiders voorspelden zelfs dat de op landelijk ni veau eerder al verdeelde par tij ook in Leiden uit elkaar zal vallen. Dergelijke vooruitzichten hebben het bestaan van Links Leiden-lijsttrekker Hans de la Mar, zelf PSP-lid, er niet vro lijker op gemaakt. De la Mar stond toch al niet te trappelen om in het college te gaan zit ten. Zondagavond was hij nog tegen, drie dagen later, na consultatie van de organisa ties die zijn partij een warm hart toedragen, ging hij aarze lend akkoord. Drama (2) De la Mar lijkt tot in het diepst van zijn hart te twijfe len over het genomen besluit. De feiten maken het hem ook niet makkelijk: een verdeelde partij, een verdeelde fractie, een te magere portefeuille en samenwerken met de zo ver guisde VVD, dat biedt geen prettig vooruitzicht. Daarbij heeft De la Mar nog heel wat uit te leggen. De steun van Links Leiden aan de komst van een zevende wethouder die de gemeen schap de komende vier jaar een hoop geld kost, lijkt haaks te staan op elk links voorne men om<de Leidse burgerij fi nancieel te ontzien. Moeilijker krijgt De la Mar het wanneer hem gevraagd wordt welke politieke identi teit het college heeft waar hij zich aan verbonden heeft. Voor de verkiezingen liet hij te pas en te onpas weten dat er een einde moest komen aan de samenwerking tussen PvdA en VVD. „De kiezer begrijpt niets van een derge lijke samenwerking", betoog de hij. Of die kiezer de zin van een dergelijk college no- tabene uitgebreid met Links Leiden nog zal kunnen door gronden, laten we maar liever onbeantwoord. Het heeft er alles van weg dat het Links Leiden allemaal een beetje te snel is gegaan. Nog geen maand geleden was de tactiek de onderhandelin gen alleen aan te gaan om de VVD op de knieën te krijgen en ruimte te scheppen voor een echt progressief college. Sindsdien is klein links haar afkeer stapje voor stapje kwijtgeraakt met de bereid heid tot deelname als drama tische apotheose. Links Leiden heeft program matisch stand gehouden, zo werd de afgelopen week meermalen geconstateerd. Kennelijk moest daar het in leveren van de eigen identi teit tegenover staan. (ADVERTENTIE) Dat vindt Ton Pieters (van de Stadsredactie) van 'zijn' krant. Elke dag werkt hij met veel plezier aan het nieuws uit uw directe omgeving, dat zo'n belangrijk onderdeel uitmaakt van de Leidse Courant. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13