'och koninklijke begrafenis voor omstreden hertogin van Windsor is de enige tandpasta met het snelwerkende Aminfluoride. EG gaat informatie over terrorisme uitwisselen Brief Habib geeft hoop op doorbraak Midden-Amerika Elmex,Vraaguw tandarts waarom YS: Waldheim mogelijk ongewenst vreemdeling YS machteloos tegen drugssmokkel ■rmee is direct de onge- Jckelijke verhouding ge- ptst tussen het Britse vor- ihuis en de vrouw, wier de voor de toenmalige __pnprins in de jaren dertig Britse imperium op zijn -n>dvesten deed schudden. Bie Wallis Simpson voor de tweede maal ge- jwd ontmoette in 1931 prins van Wales en latere ling Edward de Achtste, romance nam al gauw pro- ties aan die de Britse ko- klijke familie, staatskerk kabinet verontrustten en 14|e hele wereld opzien baar- i. Wallis scheidde voor de ^ede keer. Zij was vrij en -inand twijfelde er meer i dat de prins met haar zou uwen. De hertog en hertogin van Windsor in 1951 op de dansvloer van een hotel in New York. De reacties in Groot-Brittannië op de dood van de hertogin zijn eensluidend: ,,een van de grootste liefdesgeschiedenissen van deze eeuw is definitief ten einde". De prins van Wales, die 42 jaar en nog vrijgezel was, werd koning Edward VIII. Hij wilde dat echter niet zon der Simpson aan zijn zijde. De koninklijke familie, het kabi net van premier Baldwin, de eerste-ministers van de Ge- menebestlandeti en de aarts bisschop van Canterbury von den dat de plicht voor alles gaat. Zij verzetten zich ook te gen de mogelijkheid, dat de Britse koningin een twee maal gescheiden Amerikaanse zou zijn. De nog ongekroonde koning mateloos volk populair bij d voor de het keus gezet: Simpson opgeven of af stand doen van de tropn. Ed ward koos voor het laatste. Hij trad op 10 december 1936 af ten gunste van zijn jongere en onvoorbereide broer, de hertog van York en vestigde zich met zijn geliefde in Pa rijs. Als eerste officiële besluit verleende de nieuwe koning, George de Zevende, zijn broer de titel Z.K.H. hertog van Windsor. Bessie Wallis War- field kreeg de titel van herto gin, maar zonder het „H.K.H.". De ex-koning was daar uiterst boos over. Hij eis te dat iedereen in zijn omge- ADVERTENTIE Mixprogramma >r gecombineerd wassen. Voor 't eerst kunt u nu jschiilende soorten (kleur- hl) wasgoed iegeli|k was p Dé uitkomst voor kleinere tinnen en alleenwonenden Bar ZANKER biedt nog meer zoals sort start voor centrifugeren, met 20% behoed- WASHINGTON Een brief van de Amerikaanse gezant Philip Habib waarin deze verklaart dat de Amerikaanse regering de hulp aan Nicaraguaanse rebellen zal staken als Nicaragua een voorstel voor een vredesovereenkomst tekent, werd gisteren in de VS in brede kring gezien als een mogelijke doorbraak in het conflict in Midden-Amerika. De brief was gericht aan drie Democratische congresleden die in Panama een bijeenkomst bijwonen in het kader van het Conta- dora-vredesinitiatief. „Ik denk dat hij ons een historische mogelijkheid biedt om de Contra-oorlog te beëindigen, ik hoop dat ieder deze gelegenheid met beide handen zal aangrijpen", zei Jim Slattery, één van de drie en tegenstander van hulp aan de contra's. Een andere tegenstander van hulp aan de contra's, afgevaardig de Jim Leach, noemde de brief buitengewoon en een zeer hech te basis voor verzoening. In de brief schreef Habib dat de VS bestaande ontwerp-overeen- komsten van de Contadora-groep zo interpreteerde dat bij on dertekening ervan iedere hulp aan ongeregelde troepen of op standige bewegingen gestaakt diende te worden. Hi) zei dat de VS een alomvattende, controleerbare en weder zijdse uitvoering zou steunen en nakomen van een overeen komst die recht doet aan de doelstellingen van de Contadora- landen. De Contadora-groep heeft ondermeer opgeroepen tot verminde ring van de militaire dreiging van Nicaragua jegens zijn buur landen en nieuwe verkiezingen en herstel van democratische instellingen in dat land. Britse waaghalzen slaan slag NEW YORK Twee Britse waaghalzen zijn gisteren met een para chute van de 86e ver dieping van het Empire State Building in New York gesprongen. Ze landden ongedeerd op Fifth Avenue. De chef van de veiligheidsdienst van het gebouw zei dat hij nog nooit zoiets vreemd had meege maakt sinds „King Kong". De politie vatte de 25-jarige Londenaar Michael McCarthy in de kraag, omdat hij met zijn parachute kwam vast te zitten op een verkeerslicht. Het deer de hem niets, integen deel: „Het was prachtig. Gearresteerd worden maakt het helemaal af". De aanklacht luidde: parachutespringen in de bebouwde kom zonder officiële toestemming. Hij kwam er uiteinde lijk vanaf met een be keuring. De andere pa rachutist wist met zijn valscherm in een taxi te springen en te ontko men. Het Ammfloonoe werkt snet en jorgt voor een glad laagje waardoor tandplak «h mo&li|kef kan hectwen Ü'ITENLAND CcidóeSomant VRIJDAG 25 APRIL 1986 PAGINA 5 Spifest Marx voor jf geld te koop HjpEN In Londen wordt I mei het Communistisch [est openbaar verkocht, er is een kapitalist voor 1 om er het geld voor op te >n brengen. Het veiling- lotheby's noemt het mani- i „onbeduidend uitziend van 23 bladzijden". Het 21 x 14 cm en neeft zelfs nnslag. Toch verwacht So- 's dat het tussen de 50- en gulden zal opbrengen, dit is bepaald niet wat Marx in '1848 voor ogen toen hij het manifest van jmmunistische partij in ipstelde. Graf ontdekt van Mayakoning ALABANY Ameri kaanse archeologen heb ben in het Middenameri- kaanse land Belize een graf van een Mayakoning gevonden. De archeolo gen troffen het vrijwel ongeschonden graf aan in de oude mayastad Nim Li Punit, in het zuiden van Belize. Een woordvoerder van de universiteit van Albany zei dat het graf onder andere 39 voorwer pen van keramiek, parels en tanden van een jaguar bevatte. Weerman geprezen om kaal hoo fd BALTIMORE Een Amerikaanse weerverslaggever heeft een op schudding veroorzaakt door op te levisie te verschijnen zonder het haarstukje dat hij negen jaar lang had gedragen. De 31-jarige Marty Bass ontving zo'n zevenhonderd re acties van mannen die hem prezen om zijn moedige besluit en van vrouwen die hem kaal aantrekke lijker vonden. Het haarstukje was hem aan het begin van zijn televi siecarrière aangeraden, maar hij mocht het van zijn directeur niet meer aflaten. Een nieuwe directeur vond een kale Bass echter ook pri- Russische vrouw wegens afpersing geëxecuteerd MOSKOU Een vrouw die in 1984 wegens afpersing in het zuiden van de Sovjet-Unie ter dood was veroor deeld, is gefusilleerd. Dit heeft het Russische tijdschrift Literatoernaje Rossija deze week gemeld. Berta Bo- rodkina, een 59-jarige weduwe met de bijnaam „Bella van ijzer", werd veroordeeld wegens verduistering, omkoperij en afpersing in de stad Gelendzjik aan de Zwarte Zee. Zij zou miljoenen guldens hebben ver gaard. In de Sovjet-Unie worden jaarlijks nog zeker honderd mannen ter dood veroordeeld, maar zelden VS weren buitenlandse aids-patiënten WASHINGTON De Amerikaanse rege ring heeft een wettelijke bepaling in voor bereiding op grond waarvan buitenlanders die aids hebben de toegang tot het land ge weigerd kan worden. Zodra deze wijziging van de immigratiewet is goedgekeurd kun nen ambassades en consulaten mensen die om om visum verzoeken verplichten zich aan een medisch onderzoek te onderwer pen om vast te stellen of zij met het aidsvi- rus besmet zijn. Deze verplichting kan ook voor toeristen gelden als er reden is „ver denkingen" tegen de aanvrager te koeste ren. In de immigratiewet wordt al een aan tal besmettelijke ziekten opgesomd die re den zijn bezoekers de toegang tot het land te weigeren. Hierbij zijn tuberculose, lepra en de meeste geslachtsziekten. List met verf bom deels geslaagd WENEN De Weense politie had een origineel idee om een bankrover de lust tot stelen te ontnemen: toen een circa 30-jari- fe man gisteren een bankfiliaal innendrong en geld eiste onder dreiging van het werpen van handgranaten, kreeg hij van de kassier ruim 18.000 gulden. Maar in het geld pakket was een verf- bom verstopt, die opensprong toen de man een belendende die renwinkel binnenging. De man kreeg een rode laag over zich heen. De winkelier dacht aan een smakeloze grap en werkte hem met een bezem zijn zaak uit. Het geld bleef echter op de toonbank achter. Turkije voorzitter Raad van Europa STRAATSBURG/ANKARA Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft gisteren besloten om Turkije komend najaar het voorzit terschap te geven van de Raad als waardering voor de vooruitgang die in dat land wordt gemaakt met de democratisering en de veranderin gen in het mensenrechtenbeleid. Het besluit wordt gezien als een diploma tieke overwinning voor Turkije. Griekenland, Denemarken, Cyprus. Luxemburg, Malta en Noorwegen waren echter tegen. Zweden ont hield zich van stemming. Turkije had vrijwillig afstand gedaan van zijn aanspraak op het roulerend voorzitterschap van de Raad van Eu ropa na de militaire coup in 1980. koninklijke gebeurtenissen, zoals het huwelijk van prins Charles en lady Diana Spen cer in 1981. Na haar dood kan de Britse koninklijke familie de herto gin van Windsor niet nege ren. Dinsdag zal zij naast haar man worden begraven op het particuliere koninklijke kerk hof van Windsor Castle. In 1957 hadden de hertog en hertogin van Windsor een graf gekocht op het kerkhof Green Mount in Baltimore in Maryland. Als koningin Eliza beth in 1965 niet had inge stemd met een semi-konink- lijke begrafenis voor de herto gin, zou zij met het vooruit zicht hebben gezeten dat een voormalig koning van Enge land en keizer van India voor altijd begraven zou liggen op een openbaar kerkhof in de Verenigde Staten. „Zuiver chantage van de kant van de hertog", aldus Harold Brooks- Baker, hoofdredacteur van Burke's Peerage, het register van de Britse adel. „De ko ningin moest toegeven". Echtscheiding, waarover de monarchie in 1936 bijna strui kelde, blijkt een halve eeuw later voor de Britse koninklij ke familie niet meer zo'n ta boe als toen. De zuster van koningin Elizabeth, prinses Margaret, scheidde in 1978 van haar man, Lord Snow- don. De erfgenaam van de kroon, prins Charles, trouwde met de dochter van geschei den en hertrouwde ouders. Ook de schoonouders van zijn broer prins Andrew zijn ge scheiden en opnieuw ge trouwd, terwijl diens aan staande echtgenote, Sarah Fergusson, geruime tijd met een man heeft samengewoond voor zij de prins leerde ken nen. WASHINGTON Het Bureau Speciale Onderzoekingen (OSI) van het Amerikaanse ministerie van justitie heeft aanbevolen om de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties en huidige kandidaat voor het presidentschap van Oostenrijk, Kurt Waldheim de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen wegens zijn activiteiten tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dat is vandaag gemeld door The New York Times en The Washington Post. Beide kranten meldden dat Neil Sher, hoofd van de OSI bij mi nister van justitie Meese heeft aangedrongen om Waldheim tot ongewenst vreemdeling te verklaren. Sher zou hebben aange voerd dat uit oorlogsdocumenten blijkt dat Waldheim officier in buitengewone dienst was van de afdelingen Spionage en Contra spionage van een eenheid van het Duitse leger die betrokken was bij vergeldingsacties tegen burgers in de Balkan. Waldheim zelf heeft dit herhaaldelijk ontkend. De verklaringen van de Oostenrijkse president Kirchschlëger over de crisis rond de conservatieve presidentskandidaat Kurt Waldheim „bevestigen" volgens kanselier Fred Sinowatz de on geloofwaardigheid van de vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties. De regeringsleider, die ook voorzitter is van de socialistische partij van Oostenrijk (SPO) zei voorts dat het zijn partij niet is aan te rekenen dat juist vlak voor de verkiezin gen beschuldigingen tegen Waldheim worden geuit. De kanse lier zëi het te betreuren dat de crisis, rond Waldheim tot een he ropleving van het antisemitisme heeft geleid. (ADVERTENTIE) ving zijn vrouw met „konink lijke hoogheid" aansprak. De hertog en hertogin van Windsor zwierven doelloos over de wereld rond Een be zoek in 1937 aan Hitler in München deed veel stof op waaien. Volgens historici wa ren de twee gewoon naïef. Toen de Tweede Wereldoor log uitbrak meldde de ex-ko ning zich voor dienst voor zijn vaderland. Het enige dat hij kon krijgen was hét gouver neurschap van de Bahama-ei- landen. Na de oorlog kreeg de ex-koning geen officiële ta ken meer te vervullen en woonde hij met zijn vrouw in een landhuis in het Bois de Boulogne buiten Parijs. De hertog overleed in 1972 aan kanker en de hertogin bleef achter met een steeds zwakkere gezondheid, uitein delijk te zwak om bezoekers te ontvangen wat een van haar grootste genoegens was geweest. De laatste jaren van haar leven bracht zij uitslui tend door in haar slaapkamer, waar zij gistermorgen over leed. Edward en Wallis leken geen van tweeën het verleden te betreuren. Een jaar voor zijn dood zei de hertog in een in terview dat hij een uitermate tevreden echtgenoot was ge weest. En de hertogin zei: „Elke vrouw die is bemind zoals ik en die, op haar beurt, heeft liefgehad, heeft tenvolle van het leven genoten". De hertog werd na zijn over lijden in 1972 bijgezet in de particuliere begraafplaats van de koninklijke familie te Windsor Castle. De hertogin verbleef tijdens de begrafenis plechtigheid in het paleis, maar keerde kort daarna naar Parijs terug en werd niet meer uitgenodigd voor grote (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De twaalf landen van de Europese Gemeenschap gaan nau wer samenwerken in de strijd tegen het terrorisme en andere vormen van zware criminaliteit, zoals handel in wapens en drugs, handel in mensen, ontvoeringen en interna tionale fraude. Dit hebben de ministers van justitie en binnenlandse zaken van de EG gisteren tijdens een conferentie in Den Haag besloten. De ministers zullen meer in formatie en deskundigheid uitwisselen. Op verzoek van de Belgische minister van No- thomb en ziin Britse collega Hurd zullen de EG-landen ook nauwer gaan samenwerken bij het bestrijden en voorkomen van geweld en vandalisme bij internationale voetbalwedstrij den. Volgens Korthals Altes zal de EG indien nodig ook met niet-EG-landen, zoals de Verenigde Staten en Israël, in formatie uitwisselen over ter rorisme en andere vormen van zware criminaliteit. Voor afgaande aan de conferentie voerde de Nederlandse be windsman overleg met de Amerikaanse minister van jus titie Meese, die speciaal voor deze gelegenheid was overge komen. Op initiatief van Kort hals Altes is verder besloten dat op 29 en 30 mei aanstaande in Den Haag een bijeenkomst zal plaatsvinden van alle poli tiechefs van de Europese luchthavens. Zij zullen spre ken over verbeteringen die kunnen worden aangebracht in de beveiliging van vliegvel den, met name tegen terroris tische activiteiten. De kwestie- Libië is tijdens de conferentie van gisteren niet afzonderlijk aan de orde geweest, zo deelde Korthals Altes na afloop van het beraad mee. Hij ontkende geruchten als zouden de EG- ministers een lijst hebben vast gesteld met landen waarvan men zeker weet dat zij bij het internationale terrorisme zijn betrokken. Frankrijk heeft batterijen Ro land-1 en Roland-2 raketten geplaatst op militaire bases langs de Franse Middellandse Zeekust. Dit hebben zegslieden uit kringen van het Franse ministerie van defensie mee gedeeld. De raketten, die in het begin van de week werden geplaatst, vormen, aldus deze zegslieden, een onderdeel van een algemeen plan van waak zaamheid. De maatregelen vallen samen met de aankomst in de haven van Toulon van twee transportschepen van de Amerikaanse Zesde Vloot. Een krant in de Verenigde Arabische Emiraten heeft be richt dat Libië zendingen wa pens, waaronder luchtdoelra ketten, heeft ontvangen uit de Sovjet-Unie. De regerings krant Al Ittihad citeerde een welingelichte Libische bron die zei dat het ging om zeer geavanceerde wapens die zelfs de Warschaupact-landen nog niet hebben gekregen. Carlos geëerd Koning Juan Carlos van Spanje werd gisteren tijdens een plechti- Het telefoongesprek van Linke Lowietje ïde héél lang. Zó lang zelfs dat smidje Ver- In intussen al lang was thuisgekomen, zich ën vlot genopte pyjama had gestoken en nu iiwachtig door zijn zitkamer rondliep, in keu- S kringetjes, telkens opnieuw langs het buf- Deze dwaze wijze van voortbewegen-zon- •een-meter-verder-te-komen wordt nog al I toegepast door lieden, die eigenlijk niet in wat te moeten doen. Men noemt het wel fleren" en zo ijsbeerde onze smidje Verho- dus ook vruchteloos rond, bijna een uur I, en in zijn gevoelige natuur pijnlijk getrof- poor de vele klemmende vraagstukken aan- hde zijn kleine leerjongen Kareltje Knetter, botte ging de smid maar naar bed, doch ook tussen de wollen dekentjes vond hij geen rust. Met open ogen lag hij in het niets te staren en slechts één woord spookte door zijn brein. Dat ene woord was „moeilijkheden". De smid was daar namelijk zeker van. Er zouden moei lijkheden komen. Vele moeilijkheden. En daar kon hij bepaald wel eens gelijk in hebben, want als hij de sinistere figuur had kunnen zien met wie Linke Lowietje nu aan het telefoneren was.nou, dan was-ie beslist niet rustig in zijn bed blijven liggen. Deze figuur was immers nie mand minder dan de onbetrouwbare garage houder en handelaar in derdehands auto's, Bennie de Klapper.„Ik zal zien wat ik doen kan.zei Bennie. ge ceremonie geëerd door de Oxford universiteit in Engeland. Naast hem de rector van de universiteit, Harold Macmillan. ^jRIJS/LONDEN In VSt. Georgekapel van Britse paleis van tidsor wordt dinsdag korte rouwdienst ge- wttden voor de gisteren iffi9-jarige leeftijd in Pa- overleden hertogin W\ Windsor. Zij was de ptreden Amerikaanse jtgenote van ex-koning tvard de Achtste, die wille van haar zijn on opgaf. De Britse ko- Igin Elizabeth zal naar t waarschijnlijkheid M korte rouwperiode Kondigen. „Omwille hèm, haar oom, een Brmalig koning; niet Ihaar", aldus een inge- pe. Grote belangstelling van de pers voor minister Korthals Altes en zijn EG-collega's voor het begin van hun vergadering, gisteren in Den Haag. WASHINGTON De Ameri kaanse autoriteiten staan machteloos tegenover de toe nemende smokkel van verdo vende middelen naar de Vere nigde Staten. Congresleden hebben deze week de nood klok geluid na het verschijnen van een rapport, waarin staat dat dit jaar meer drugs dan ooit het land worden binnen gesmokkeld. „Onze grenzen zijn volledig onverdedigd voor dee invasie een invasie die even schadelijk is voor de ge zondheid en veilgheid van de Amerikanen als een terroristi sche aanval", zo verklaarde Charles Rangel, voorzitter van de commissie voor narcotica- misbruik in het Huis van Af gevaardigden. Volgens Rangel komen grote hoeveelheden drugs het land binnen via de grens met Mexico, Florida en iedere grote luchthaven. HETKNETTERCARTER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5