Omwegen 0e NKJB in Hoogmade meeft vijftig kar geheel doorgeleefd Ik heb meer respect voor ambtenaren gekregen Leids feestprogramma Koninginnedag getuigen steunen alibi iotterdamse kastelein EN OMGEVING CcidócSotrLant VRIJDAG 25 APRIL 1986 PAGINA 13 an' 'P [NJEUGDCENTRALE TOT JOZEFGEZELLEN; cm DAN NOG UITERST CELIBATAIR n 9< n_ n ilfl de dl on< jwegingen onder de (ka- ieke) jeugd in ons land, de jaren vóór de oorlog, »n gevolgen gehad. Er er die de „nieuwe idee- overleefd hebben en nog /d^iglevend zijn. Zoals in 'igmade, het „roomse" part de de gemeente Woubrugge. veff heb je de NKJB. Er zijn de maar weinig jongeren ervw weten dat dit „Neder- tru|s Katholieke Jongeren 1 z,id" betekent. Maar dat J^jnt niet weg, dat die 'n tïet kerkdorp al- '°rlr 50 jaar bestaat. Het is tefc zo, dat Hoogmade zon- j- ^deze NKJB niet meer keïcbaar is. De vereniging ;t- ft donderslagen overleefd, "S1 bijna buiten deze tijd te b°yi, maar is nog steeds een '5 fnde realiteit. Dat zal ook de„ iets met gemeenschaps- e maken hebben. sHlB een bindende factor ke^le Hoogmadese jeugd van ^.Jt, zeg maar, 25 jaar Er is na een halve eeuw van JH^horigheid. Er zijn zelfs de^sen die zeggen: „Wat zou zijn zonder NKJB?" Dan zou er op het dorp geen toneel meer zijn, geen jeugddisco's (hoewel dat mij niet de ergste aderlating toe zou schijnen; want in m'n eigen omgeving krijg ik daar een punthoofd van; maar ja, wie ben ik!), maar ook geen optredens meer van bands, geen fietstocht, geen hard loopwedstrijd, geen carnaval, geen.., nou ja, dat zou gewoon niet kunnen. Laten we nog even samen terugblikken, vóór deze editie sluit. In de vooroorlogse dertiger i'aren, het tijdsgewricht van iet opkomend nazisme, ont stonden overal „bewegingen" die de jeugd op sleeptouw wilden nemen; omdat de jeugd nu eenmaal de toe komst heeft en eens het vaandel en de idealen van de ouderen moet overnemen. Dacht men toen. Tegenwoor dig lapt de jeugd zoiets aan de laars. Behalve in Hoogma de, schijnbaar. Oud-bestuurlid Leen Eist- geest kan het zich nog best herinneren: „Je had in 1936 kapelaan Burcksen, die iets had opgevangen van de nieu we, vitale geest die er was ontstaan om de jongeren in het katholiek gareel te hou den. In 1936 stichtte hij hier de Katholieke Jeugd Centra le. Het was toen een beetje naar Duits voorbeeld, die KJC. En het waren ook alle maal .jongemannen", die uniform een groene bloes droegen, met een gele strop das en een zwartfluwelen korte broek met riem en ster. Na een paar jaar echter ging de nieuwe vereniging over naar de St.Josephgezellen, waarvan het voorbeeld in Duitsland lag, met Kolping en in Nederland bij praeses Van Nispen". Dat werden de Nederlandse „Wanderburschen", met het kruis in hun vaandel. Het katholieke geloof moest on der de jeugd blijven leven, en geüniformeerd ging dat 't best. Cultuur en arbeid, daar ging het om. Maar dan in ka tholieken zin en exclusief voor jongemannen vanaf 17 tot aan nun huwen. Na de oorlog werd de beweging, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pintors ook in Hoogmade natuurlijk (onder directe invloed van Leen Elstgeest en Joop Baak), omgedoopt tot KAJ, katholieke arbeiders jonge ren;, de Kajotters, zei men. En op een gegeven moment (maar niemand schijnt pre cies te weten wanneer) noemde men zich NKJB, en daar werden ook enkele los lopende clubjes in Hoogmade bij betrokken. Tot dan waren alle jongens van het dorp lid van de Jozefgezellen ge weest, maar rond '53 moch ten ook meisjes en jonge vrouwen lid worden van de vereniging. Hoi, was dat. Er werd volop gefeest en ge danst en aan handenarbeid gedaan, en er waren zo begin '50 ook lezingen over emigre ren; want iedereen die het in Nederland niet meer zag zit ten wilde naar Canada, Au stralië ot Z-uid-AtriKa. Maar een uniform bleef: zwarte lange broek en witte bloes met rode stropdas. Met het binnenhalen van de meisjes kreeg de parochiële geeste lijkheid een nieuw punt hoofd. De geschiedschrijver van de NKJB vermeldt dit ontstaan van het probleem: „de vrees voor een verval van de zedelijkheid". En dat met al die briljantinekopjes van de jongens; en ze roken (stonken) dan ook nog. De zieleherders moeten het be paald moeilijk hebben gehad in die overgangsjaren van de Kajotters naar de NKJB; ze mochten allang blij zijn dat het nog steeds K was. Maar de gemengde jongerenvereni ging hoe die ook zou mo INGANG p°»0 jaar oktober waren de jeugdleden van de NKJB Hoogmade (van 6 tot 13 jaar) op Duinrell in Wassenaar. gen heten was niet meer tegen te houden. De activitei ten regen zich aaneen: van modeshows op een landelijke jongerendag tot de zeer popu laire disco's bij Van Gozen in de zestiger jaren. Rond '75 werd „De Stal" geo pend en sindsdien is bij de NKJB het hek van de dam; desnoods met inachtneming van de zedelijkheid. Maar men blijft fietsen en roeien, en daar is ook bijvoorbeeld Yoga bijgekomen. Onder voorzitterschap van José Hoogeveen, die als rechter hand Kees van der Star als secretaris heeft. En José zegt, in een rondschrijven: „Het is belangrijk, denk ik, dat de NKJB blijft leven; dat ze ook de 100 haalt en dan nog steeds aan iedereen plezier en vertier brengt. Een stukje cultuur is waard om te blij ven bestaan". De jeugd van Hoogmade kan zichzelf blij ven. In de NKJB. Het zal de jongelui niet deren hoe de club heet. Als het maar gezel lig is en fijn met elkaar. Dat heb je op een dorp, en dat is maar goed ook. Feest week: we zitten er bijna al midden in. Ik hoef daar niet verder over uit te wei den, want iedereen in Hoog made weet onderwijl wat er aan de hand is. Het is zelfs bijna achter de rug. Dan is er nog zaterdag, 26 april, met een onvervalste NKJB-mis, in de opgeknapte kerk van Hoogmade, met medewer king van het jongerenkoor uit het bevriende Oude We tering. Op 27 april is de re ceptie, benevens reünie van oud-leden (met rimpels, baar den en snorren) in „De Does"; op de middag. Wie verder meent nog bindingen met de Hoogmadese NKJB te hebben, kan ook nog terecht op een bijeenkomst tot een uurtje of 7. In „De Does". Op Koninginnedag is er voor de kinderen nog een optocht met versierde fietsen, en op 2 en 3 mei wordt het gouden NKJB-feest afgerond met to neel en cabaret, met als cen trale figuur „Judocus de On verwachte". Zet u zich maar schrap en kom kijken; je lacht je te barsten als je een maal bij baas Kriek beland bent. De NKJB Hoogmade staat nergens voor. Vrijdag 25 april 19.30 Start Singelloop. Woensdag 30 april 09.00 Vlaghl|sing Stadhuisplein. NOORD-RIJNEVEST 09.30 Viswedstrijd. 10.00-24.00 Clubhuls Noord Rijnevest: verkleedwedstrijd, spelletjesmarathon, play-back-wedstrijd. touwtrekwedstrijden, buurtfeest. MORSKWARTIER 10.00-15.00 Speeltuin Morschkwarlier: kinderoptocht, kinderspelen, rol- schaatswedstrijden, crosswedstrijd. 20.00 Familie-bingo. MAREDORP 12.00-14.00 Bij goed weer: Vrouwenkerkplein. Bij slecht weer grote zaal Volks huis: Ballonnen oplaten, step- en driewieler ronde, kinderspelen, play back en soundmix show, buun-avond. MEERBURG 09.30-24.00 Clubhuis Matilo: Rondgang drumband, kinderspelen, autopuzzel- tocht, big-band Frits Landesbergen, feestavond. PIETERS- EN ACADEMIEWIJK 11.00 Voorjaarsmarkt Rapenburg. 13.00-J5.00 Wedstrijden met waterfietsen In Rapenburg en sponsorloop. 15.00-16.30 Inloopconcert in Rijksmuseum van Oudheden. 15.15-17.00 Volksdansinstuif, Pieterskerkhofplein. GROENOORD 11.30-18.00 Buurthuis Groenoord: Kinderoptocht, sportdemonstratie. kinder spelletjes, kindertheater, muzlekoptreden. MARSDIJK 11.00-24.00 Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk: Fancy fair, kinderop tocht, poppententoonstelling, touwtrekken, play-backshow, llve-muziek, disco, hele dag extra groot domino spel. MERENWIJK (LEEDEWIJK) 11.00-13.00 Schoolplein kardinaal Alfrinkschool, Broekplein, bliklopen. kege len. hengelspel, aardappelrace. spekhappen, speurtocht, draaiorgel. MERENWIJK (MERENDROOM) 10.00-15.00 Buurthuis Op Eigen Wieken: optocht, prijsuitreiking, optocht, pop pentheater. KOOIKWARTIER 19.30-14.00 Speeltuin Oosterkwartier» Kinderspelen, zeskamp. 14.00 Dienstencentrum: feestmiddag ouderen. 20.00 Disco. NOORD 10.00-24.00 Dienstencentrum, Van Moogendorpstraat 36: Gezellige dag oude ren, kinderbingo, avondfeest. VREEWIJK 12.30-15.00 Plein voor universiteitsbibliotheek Witte Singel: muziek, optocht drumband. TUINSTAD/STAALWIJK 10.00-16.00 In en om gebouw de Linde, Herenstraat 64: Oranjemarkt. 20.00 Klaverjastoernooi. PROF.- BURG.- EN RUNDIJKWIJK 10.00-24.00 In en om buurthuis Cornells Joppensr kinderoptocht, prijsuitrei king, kinderkermis, poppenkast, tienerspelen, rad van avontuur, barbe- que. JUWELENBUURT 10.45-11.45 In en om buurthuis Morschwljck, Topaaslaan: Mars drumband en majorettenkorps, kwartjes-speien-markt, tienerdisco, volksspelen, race voor volwassenen, poppentheater, race voor kinderen, volksspelen, play back- en modeshow. ZUID-WEST 10.00-15.00 Speeltuinvereniging Beatrix: Kinderspelen, poppenkast, prijsuitrei king, optreden Holy Shoes, rommelmarkt, grabbelton, sjoelen, panne koeken bakken. 10.30-19.55 Op en rond het feestterrein aan de Bazelstraat: bloemschikken, Leidse artiesten. Stage band K&G, sportdemonstraties, Senioren K&G. moonwalk, mini-rommelmarkt. ZUID-WEST 100 09.00-20.00 Vlag uitsteken, muzikale rondgang, balonnenwedstrijd. kleuterspe- len, jongerenspelen, lunch op Paganlniterras, zeskamp, tweede hands markt, volleybalwedstrijden, optreden clown, prijsuitreiking. STEVENHOF 10.30-24.00 n en om buurtcentrum Stevenshonk en veld H. Verburgstraat: Schrr» nken, optocht, prijsuitreiking, spelletjes, kinderfim, bingo. BUURTHUIS MIERENNEST 10.30-17.00 Optocht, kinderkermis, verkoop loten, rad van avontuur, bar. straattekenwedstrijden, touwtrekwedstrljden, kindertheater. 19.30-24.00 Bingo, klaverjaswedstrijden. AUGUSTINUS (RAPENBURG 24) 11.00-02.00 Balonnen oplaten, spelletjesparcours, poppenkast, acrobaten, oranjediner, film Police Academy, optreden band Spottaluney, disco. TERREIN PERNIX (BIJ GROENOORDHALLEN) 12.00-15.00 Rommelmarkt en fancy-fair. Na afloop Pemix strafworpentoernooi en wedstrijd tussen Pernix I en oud-Pernix I. :<ïn jaar gevraagd voor poging tot huurmoord Ie 3 dj HAAG/NOORDWIJK De Haagse officier van justitie, efbuw mr. I. Klopper, heeft gisteren zeven jaar gevangenis- rVgeëist tegen de 39-jarige Rotterdamse kastelein Johnny, alfanatiek ontkennende verdachte wordt beschuldigd van de tokte huurmoord op de eveneens 39-jarige projectontwikke- lit Noordwijk, in de nacht van 30 op 31 december van het afjaar. Als door een wonder overleefde, die door vier kogels tqsgevaarlijk werd gewond, cjeze aanslag op zijn lev^n. dfrdracht om de Noordwijker uit de weg te ruimen zou eind Z jaar zijn gegeven door diens voormalige compagnon, een (ige makelaar in onroerend goed uit Nootdorp. Deze zou (Jebben kunnen verkroppen dat de Noordwijker hem inder- (\getild" heeft voor een bedrag van drie miljoen gulden, y dat zijn vroegere partner zijn inziens ten onrechte heeft jjtreken na een transactie rond een stuk grond aan de Ko- n Wilhelmina-boulevard in zijn woonplaats. Op die plek 2 thans gebouwd aan het Oranje-hotel, beter bekend als Tiotel. Het Openbaar Ministerie wil overigens eerst het re- ■^t van de strafzaak tegen de kastelein afwachten alvorens Jot vervolging beslist in de zaak van de Nootdorper, waarin "al draaien om de veel moeilijker te bewijzen uitlokking tot d. De in de Rotterdamse penose-wereld bepaald niet onbe- e horeca-exploitant Johnny bezwoer de rechtbank gisteren r jek en ziedend dat hij in elk geval niets met de moordaan- e maken heeft. Al vanaf de eerste minuut dat hij voor het Jchtenhekje plaatsnam, richtte de kastelein zijn woedende "len op officier van justitie mevrouw mr. Klopper, die hem loging tot moord ten laste heeft gelegd. „Zij is in dit proces "aard, ik het karretje en de rechtbank zit er bovenop. Ik zit 1 106 dagen onschuldig in de cel. Al die tijd krop ik mijn les op. Ik wil hier niets anders dan de waarheid vertellen, jaar geleden heb ik de weg van de verrotting definitief Tr me gelaten en ben in het zakenleven gestapt. Auf wieder- Ji, heb ik toen gezegd: misdaad loont niet", lijn onschuld te staven had hij verschillende getuigen uit lotterdamse uitgaansleven laten opdraven, die allen onder jevestigden dat Johnny rond het tijdstip dat de moordaan- ^erd gepleegd 's nachts rond tien over half een dron- ïn „onsmakelijk" happend in een broodje warm vlees is ge- Jeerd in de plaatselijke discotheek „New York New York". Vapstertje van de Rotterdammer, Jacqueline, leverde een fgrijke bijdrage aan zijn alibi. Zij vertelde rechtbankpresi- mr. P. Koningsveld dat zij de ochtend na het misdrijf nog gezien dat een collegaatje Johnnies lange manen heeft ge- iekt. Johnny: „Ik leek op een Beatle". Dat was een uiterst wekkende mededeling, omdat het slachtoffer bij de tot- oming van de reconstructiefoto's en -tekeningen van het Jlement van de dader er steeds van is uitgegaan dat de .»ter een kort kapsel droeg. Pas nadat de politie hem een zes ^>ude foto van Johnnie mét lange haren had getoond, her- )Ce de Noordwijkse projectontwikkelaar diens gezicht als het jet van de dader. De door advocaat mr. B. Rietbergen als jiindige opgeroepen zenuwarts dr. W. Boerrigter uit Heiloo, ,alist op het gebied van foto-herkennningen, verklaarde tver gisteren dat deze wijze van onderzoek op zijn minst t elachtig genoemd mag worden, lis op 8 mei. PETER VIERING KATWIJK Wethouder N. Parlevliet van Katwijk slijt momenteel zijn laatste dagen als gemeentebe stuurder op een, naar zijn zeggen, comfortabele ma nier. Terwijl er in politie ke kringen druk verga derd wordt over het nieu we collegeprogramma en de portefeuilles, staat hij letterlijk en figuurlijk aan de zijlijn. De vorig jaar au gustus vijfenzestig jaar ge worden oud-reder vindt dat hij ruimte moet ma ken voor de jongeren. „Het is welletjes geweest", aldus de goedlachse Kat- wijkse notabel, die verder vindt dat zijn vrouw zo langzamerhand ook eens wat over de invulling van zijn tijd te zeggen mag krijgen. Van de twintig jaar die Parlevliet in de raad zat, voor drie partij en, was hij acht jaar wet houder. „Een leerzame en interessante job", vindt de oud-ondernemer, die in deze tijd waardering voor ambtenaren leerde krij gen. Als woensdag de wethouder voor vorming, zorg en perso neelszaken de voorzittersha mer doorgeeft aan zijn opvolg ster rest hem in bestuurlijke zin slechts het voorzitterschap van de Redersvereniging van de Nederlandse Zeevisserij. Nadat de Katwijker L. Ouwe hand zeven jaar lang deze functie bekleedde, aanvaardde Parlevliet in maart opnieuw het voorzitterschap. Hiermee lijkt de cirkel rond: de wet houder keèrt weer terug in het vaarwater dat hem beroeps halve altijd beroerde, de zee visserij. Stammend uit een oud redersgeslacht was en bleef Parlevliet verbonden met de visserij en visverwerking. Op 1 januari 1946 kwam hij bii zijn vader in de zaak. Officieel tot aan 31 augustus van het vo rige jaar naast zijn wethou- derspost bleef hij in naam mede-directeur leidde hij het familiebedrijf, dat naast het verwerken van vis ook een aantal schepen had varen. Van 1958 tot 1967 zat Parle vliet in de raad namens de Anti-Revolutionaire Partij. In 1967 vergde het bedrijf de vol le aandacht en stapte Parle vliet uit de plaatselijke poli tiek. De volgende periode ech ter had hij wederom zitting in de raad, zij het nu voor de Combinatie Christelijke Partij en (CCP), een soort plaatselij ke voorloper van het CDA. Aan het eind van deze raads periode kwam Parlevliet veer tien stemmen tekort om als nummer vier op de lijst van de CCP terug te keren in de raad. De op bestuurlijk gebied actie ve Katwijker vond dit niet echt erg. „Het was soms toch al schipperen met de tijd om alles zo goed mogelijk te reali seren. Vanaf het moment ech ter dat ik in de zaak stapte had ik het gevoel er nog iets an ders bij te moeten doen. Ik wilde niet alleen opgaan in het bedrijf en de vis. Trouwens in mijn kringen, de gereformeer den, voel je het toch als een plicht of roeping om iets in het algemeen maatschappelijk le ven te verrichten. Vooral om dat we nogal een kritiek leve ren op de gang van zaken, dient er de bereidheid te be staan zelf te functioneren in de maatschappij". Parlevliet werd in het midden van de zestiger jaren gevraagd om een wethouderspost te aan vaarden, maar hij weigerde. Het combineren van twee functies was te tijdrovend. De vraag om wethouder te wor den, nu voor het CDA, her haalde zich in 1978. Aangezien het perspectief in de visserij minder werd en het voor ie mand van 58 jaar aantrekke lijk is nog eens te veranderen van werk, een nieuwe uitda ging met een totaal andere di mensie, nam Parlevliet de uit nodiging aan. Ook het besef dat er binnen het CDA een ge- brfek was aan een wethouders- Wethouder Parlevliet neemt afscheid van Katwijkse politiek korps, personeelszaken viel in zijn portefeuille, ontving hem met enige scepsis. Als onder nemer en als raadslid had hij zich menigmaal geopenbaard als criticus ten opzichte van de ambtenaren. „In de acht jaren van mijn wethoudersschap heb vliet terug aan de reacties bij ik wel heel anders tegen hen zijn aantreden als wethouder, leren aankijken. Ze staan vaak Met name het ambtenaren- ondgr sterke druk als mede kandidaat van AR-huize speel de daar een rol in, herinnert Parlevliet zich. Scepsis Met enig plezier denkt Parle- Wethouder Parlevliet vertrekt na 20 jaar Katwijkse poltiek: „Als de tribune vol stroomde met ambtenaren of bijvoorbeeld school bestuurders, maakte ik gebruik van hun aanwezig heid". beleiduitdenkers. Samenvat tend kan ik rustig stellen dat ik respect heb gekregen voor de ambtenaren, ook al kom je onder hen evenzo negatieve- lingen tegen". Parlevliet wil geen opsom ming geven van gerealiseerd beleid onder zijn verantwoor: delijkheid. „We hebben hier in Katwijk altijd als een College van Burgemeester en Wethou ders gewerkt. Dat wil zeggen, dat je in feite gemeenschappe lijk verantwoordelijk bent. Daarnaast heeft de raad de uiteindelijke beslissing. Hoog tepunten, als je ze noemen wil, zijn in mijn ogen de hele ope ratie op het gebied van het ba sisonderwijs. Het integreren van het kleuter- en lager on derwijs betekende nieuwbouw, sanering, samenvoeging en aanpassen. In de afgelopen pe riode is dat vlekkeloos gegaan, maar het kostte wel heel wat organisatorisch werk". „De huisvesting van het werk voorzieningsschap 't Heem in het industrieterrein ervaar ik ook als een belangrijke stap. Politiek gezien is misschien de vestiging van het Hoornesfili- aal van de Openbare Biblio theek het grootste succes. Uit eindelijk wist ik een vrijwel unanieme tegenstand van de raad om te buigen tot het te genstemmen van één of twee raadsleden". Glimlachend wiist Parlevliet op zijn „tac tiek" om belanghebbenden of ambtenaren te tippen, als een onderwerp ter sprake kwam dat misschien in de commissies moeilijk lag. „Als de tribune dan vol stroomde met ambte naren of bijvoorbeeld school bestuurders, kon ik gebruik maken van hun aanwezigheid. Het laten opdraven werkte vaak heel effectief". In zijn algemeenheid beoor deelt de scheidende wethouder de gemeenteraad heel wat mil der dan in ziin raadsperiode. „De raad heeft het college in ieder geval de laatste acht jaar volop de ruimte gegeven haar beleid uit te voeren, en dat is ook heel wat waard". AAD VAN DUWN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13