HH de Klerk komt weer aan lig mt de hoek. Tamils gooien igen glazen in' HP Vraag naar oorsprong van het dromen /uit de weekbladen deHHlENE De Koning: ARP meer met belijden dan met beleid bezig ioxine in ioedermelk jkt niet thadelijk Mxxt/mmé Japanse haven Kobe bedreigt Rotterdam Hff DE TIJD HH de Klerk bestaat 112 'A jaar. En dat baar in diverse stoffen en kleuren, vieren we met een aantal prachtige De jubileumprijs: 2.895,-. aanbiedingen. Bijvoorbeeld deze TT| I TVf? 1Z¥ ¥71)17" royale hoekbankkombinatie. Lever- Oil aJtU ZvLljZVlV DE WOONIDEEËNWERELD VAN HH DE KLERK BRENGTWONEN WEER TOT LEVEN. Rotterdam: BuinerwegptenWliinbaan-CapeOe aAi Ifssel: Lylantsebaan. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER DEN HAAG Vandaag en morgen ligt het centraal schriftelijk examen stil in verband met het Israëlisch Paasfeest. Pas maandag gaat het verder, maar ook die tweede examenweek wordt orfderbroken, in verband met koninginnedag en 1 mei. (Zelfs de derde examenweek is onderbroken door feestda gen: 5 mei en Hemelvaarts dag. Vandaar dat de lange examenperiode tot en met 12 mei duurt). Bij Duits kregen de vwo'ers te maken met gevarieerde en interessante onderwerpen, wisselend van moeilijkheid, maar zeker niet moeilijker dan verleden jaar. De eerste tekst handelde over de oor sprong van het dromen, niet alleen bij de mens maar ook bij andere levende wezens. De opvatting dat de hersen stam als een droomfabriek fungeert is achterhaald, stelt de tekst. De dromen geven weer welke sensaties van vrees en woede mensen door maken. Daarna volgden een tekst over de wel zeer grote be langstelling voor de fotogra fische kunst in vergelijking met andere vormen van mo derne kunst en een tekst over het nationaliteitsbesef en de wens tot integratie voor buitenlanders. De laat ste tekst ging over de vraag of een referendum over ont wapening wel juist was. De opgaven 1 en 2 waren niet moeilijk, aldus mevr. C. v.d. Lee van het St. Janscollege in Den Haag, de opgaven 3 en vooral 4 waren een stuk pittiger door het abstracte karakter en het woordge bruik. Ook de leerlingen zelf waren wel tevreden over de teksten en de meerkeuzevra gen. Pocketboeken Ook bij de havo leverde het examen Duits heel geschikte teksten op: concreet en be grijpelijk was het oordeel van lerares C. de Gelder van het Lucas College in Voorscho ten. Het woordgebruik was acceptabel, de vragen zaten goed in elkaar en waren echt inhoudelijk. Er werden wei nig grammaticale kwesties aangeroerd. Maar hoe be trekkelijk is zo'n oordeel, al dus deze lerares, want er wa ren leerlingen die het exa men zeer moeilijk vonden. Onderwerpen waren de ont wikkeling van pocketboeken en de hang naar meer ver zorgde uitgaven, een erg lan ge tekst over sport en geweld en het vervagen van de grens tussen science fiction en werkelijkheid. Als voor beeld van dat laatste werd het plan genoemd om ijsber gen te verslepen naar de Rode Zee. Duits voor mavo en lbo was uiteraard op twee niveaus: C en D. Het begon, net als dins dag bij Engels, met een aan tal uiteenlopende adverten ties en berichten. Daarover werden in het Nederlands (tien) meerkeuzevragen ge steld. Vervolgens werd de mans) ging over de vraag of je beter maar niét met va kantie kunt gaan als je psy chische problemen hebt. Een als heel gemakkelijk gewaar deerd examen door de leer lingen, die dan ook veelal ruim voor tijd klaar waren. Docent Den Tenter van het Leidse Bonaventuracollege vond het examen zelfs te ge makkelijk. Bepaalde vragen konden er toe leiden dat men te ver ging zoeken, terwijl het antwoord eigenlijk voor de hand lag. Een te opper vlakkig geheel, luidde het eindoordeel. Loodvrij Bij economische wetenschap pen I en recht bij vwo was de eerste opgave een actuele. Deze ging over het invoeren van loodvrije benzine en de mogelijkheden om het ge bruik ervan te stimuleren door bijvoorbeeld de accijns te verlagen. De leerlingen hadden hun handen vol aan vragen als: hoe laag moet de accijns zijn dat het prijsver schil met loodhoudende ben zine wegvalt. De tweede opgave ging onder meer over het zwarte circuit, waar aan de hand van een voorbeeld verschillende juri dische constructies moesten worden doorberekend. Ook vragen over belastingparadij zen. Opgave drie ging over de geldhoeveelheid in Neder land en hoe deze beïnvloed kan worden door onder an dere de betalingsbalans. Dit aan de hand van citaten uit het jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank. Opgave vier was een standaardopga- ve over een economisch mo del van de Nederlandse eco nomie. Al bij al was het een vrij mooi examen, waarbij je een behoorlijk begrippenka der moest hebben, aldus do cent r. Kemper van het Veurs College in Leidschen- dam. Werkgelegenheid De meerkeuzevragen bij han delskennis (nieuw program ma) voor mavo-D waren re delijk te beantwoorden. Wel wat anders was het gesteld met de open vragen die vrij moeilijk en bepaald eenzijdig waren, aldus docent E. v.d. Hoeven van het Lucascollege in Voorschoten. Die vragen betroffen één groot onder werp: werkgelegenheid en arbeidsmarkt. Een aardige vraag betrof een vergelijking tussen werkgelegenheid in jaren en in personen, waarbij gedacht moest worden aan parttimers. Het nieuwe van het programma houdt in dat het examen de algemene eco nomie tot onderwerp heeft, waarbij veel verbanden en verklaringen worden ge vraagd. Rekening houdend met het commentaar op het vele lees werk van het vorig jaar had men zich nu enigszins be perkt in de tekst, ook al om te voorkomen dat de norm net als het vorig jaar weer flink zou moeten worden aangepast. NENLAND/BUITENLAND EeidócSouocmt (itkeringsgeld kruiken voor ijien bij politie'" {tERDAM De perso- ktekorten bij politie, ge- ten isbewaarders en in de hdheidszorg kunnen Uen opgelost door ar- Eplaatsen die pas in 1988 tö89 zullen worden bezet is dit jaar te bezetten. Dat [t dan gebeuren door Jdurig werklozen en met Lip van uitgespaarde uit- itigsgelden. Dat schrijft )G. Enning in het econo- olad Economisch Statisti- Berichten van deze DEN HAAG Het is maar goed dat de ARP in 1980 is op gegaan in het CDA want als de antirevolutionairen afzon derlijk waren blijven bestaan zou er van hun partij momen teel nauwelijks meer iets over zijn. Minister Jan de Koning (sociale zaken), oud-voorzitter van de ARP trok deze conclu sie gisteren bij de presentatie van het boek „De aftocht van de ARP", geschreven door Pierre van Enk, voormalig po litiek redacteur van dagblad Trouw. In dat boek beschrijft Van Enk nauwgezet hoe het de ARP verging in de jaren ze ventig, toen zij worstelend met zichzelf en met KVP en CHU op weg was naar het CDA. „Het is een boek over vrome vechtersbazen", vatte Van Enk zijn werk samen. De Koning, die het boek van de schrijver in ontvangst nam, gaf er duidelijk blijk van dat hij niet rouwt om de teloor gang van zijn oude partij. „De ARP was in de laatste iaren van haar bestaan meer bezig met het belijden dan met het beleid. Zo'n opstelling leidt niet tot prakticabele politiek, heb ik inmiddels geleerd", al dus De Koning. Hoewel hij het boekwerk prees als een uitste kend middel voor oud-AR- P'ers om nog één keer een „sentimental journey" te ma ken door het nabije verleden, toonde hij zich niet gelukkig met de titel. „Het had eigenlijk moeten heten: „De intocht van de ARP", en daarmee bedoel ik dan de intocht in het CDA". Eén der fraaiste illustraties van de moeizame weg die de ARP aflegde in de richting van het CDA is nog altijd de „Bergrede" die Wim Aantjes als fractieleider van de ARP hield tijdens een congres van KVP, ARP en CHU in 1975. In die rede hield hij zijn ge hoor aan de hand van Mat- theus 25 voor wat christelijke politiek in de dagelijkse prak tijk zou moeten inhouden. Van Enk constateert in zijn boek dat Aanties' betoog, dat inder tijd op bijbelvaste ARP-aan- hangers diepe indruk maakte, in feite de vorm van een smartlap had. De Koning haakte daar giste ren op in en vertelde dat de bewuste rede van Aantjes ei genlijk helemaal niets nieuws bevatte. „Hij had diezelfde toe spraak al een jaar eerder ge houden, in Zwolle, maar geen hond heeft daar toen aandacht aan geschonken", aldus de mi nister. „Ik had overigens per soonlijk wel enige kritiek op de manier waarop Aantjes met de bijbelse Bergrede was om gesprongen. Maar toen ik te gen hem zei dat ik nog nooit zo'n uitleg van Mattheus 25 had gehoord, antwoordde Aantjes: Ja Jan, maar dat is theologie. We zijn nu met poli tiek bezig". DICK VAN RIETSCHOTEN P. L. van Enk: „De Aftocht van de ARP. Uitg. Kok, Kampen. Prijs: ƒ29,50 d y^HEMSE PENSION-EIGENAAR BEGRIJPT SHEID VLUCHTELINGEN, MAAR MEENT: JtECHT Voor de Ge- Wheidsraad zijn de alarme- Ide berichten over gechlo- Irde dioxine in moedermelk ip-alsnog geen reden om mtvoeding af te raden. Dat "idpunt is gebaseerd op bui- landse gegevens en op de iltaten van een oriënterend lerzoek naar de gehaltes deze giftige stoffen in Ne- ^andse moedermelk door T M. van den Berg. Deze fnoveerde gisteren op dit fflèrzoek aan de Universiteit |<J Amsterdam. i groot aantal verbindingen ^Igevreesde stof is verwant i het beruchte dioxine dat J giframp in Seveso heeft börzaakt. Het „Seveso- Kine" is overigens in de edermelk niet aangetroffen, verbindingen zijn bijpro- tten bij de fabricage van imige chemische stoffen zo- pesticiden. In Nederland is vuilverbranding er de be- I grijkste oorzaak van dat ze jiet milieu voorkomen. Ze Spreiden zich door lucht en Ier De mens wordt er jgstwaarschijnlijk aan btgesteld door de consump- 'van vlees en vis. De ver- jdingen worden uitgeschei- l met de moedermelk. Er I volgens de Gezondheids- d geen aanwijzingen voor I verhoogde kans op ont- tkelingsstoornissen ten ge- ge van dioxinen bij kinde- I die borstvoeding krijgen, pt is echter niet mogelijk te tien dat er absoluut geen ri- is", aldus de raad. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE 1 Toen het sluitingstijd was geworden, ver- smidje Verholen als laatste de gerenom- erde dorpsherberg. Men trekke hieruit vooral In voorbarige conclusies, want ons smidje, B zich heus niet te buiten gegaan. Hij had h in zijn drankgebruik welbewust beperkt tot tele glaasjes prikkelproost en een kopje kof- en hij was dus héél wel in staat diep na te Jizen over Kareltje Knetter, zijn kleine piente- leerjongen. die een grote uitvinding scheen te iben gedaan. De smid peinsde zelfs zóveel, I er op de duur niets meer te peinzen over- Jef en hij van binnen even leeg was als de 'berg, die hij zojuist verlaten had.Maar ih wilde alles er bij de smid niet erg in. Hij n het zich maar moeilijk voorstellen. Stel je voor.gaatjes boren in een motorblok.Zou dat heus alles zijn? Dat was een vraag, die natuurlijk nog vele antwoorden overliet. Dat vond trouwens ook de kwalijke persoon, die naar de welluidende naam van Linke Lowietje luisterde. Die stond namelijk nu te telefoneren en dat gesprek duurde héél lang. Hij vertelde al les wat hij via radio en pers van het knettercar ter had gehoord en gezien en het was duidelijk, dat er allerlei lepe plannetjes in zijn brein opdo ken. Plannetjes, waarmee een hoop geld te ver dienen zou zijn en waarin het knettercarter een hoofdrol speelde. Maar dat zijn ogen daarbij boosaardig flikkerden voorspelt niet veel goeds. oude procedure weer ge volgd. Dat betekende voor de C-kandidaten twee teksten met de bijbehorende 25 keu zevragen. De eerste tekst be handelde een zeer intensieve grenscontrole, terwijl de tweede tekst het spijbelen als thema had. Het examen werd afgesloten met tien open vra gen die min of meer verband hielden met de beide teksten. Het was niet te moeilijk. De D-kandidaten kregen uit sluitend meerkeuzevragen over drie teksten met als on derwerpen: de fiets, de aan trekkingskracht van de stad voor dieren en diefstal van rijwielen. Dit examen was in moeilijkheidsgraad te verge lijken met dat van andere ja ren. Blijf thuis De tekstverklaring Neder lands bij havo onder de ti tel „Blijf thuis!" (van de psychotherapeut Theo IJzer- ?nrvolg van de voorpagina) jeCHEM „Op deze lier gooien de Tamils eigen glazen in", jjlnt eigenaar Kleins- 1 van het Lochemse lion P.W. Jansenhuis. - (vragen met deze actie s (vrijbrief om collectief e^rland te worden uit- erjt. Dit is zuiver vanda- |e. Als men iets heeft minister Brinkman, N moet men dat niet yieren op andermans lid ommen". lisman zegt niet langer te ~1en instaan voor de veilig- jvan de mensen die in zijn uw verblijven. Daarom nij de afgelopen nacht aan ■^meester Wilmink ge- gd het gebouw te laten ontruimen. Dat gebeurde ech ter niet. Kleinsman kan zich best voorstellen dat de Tamils boos zijn na hetgeen zich in politiek Den Haag heeft afge speeld. „Maar ik oen minister Brinkman niet". Over de omvang van de scha de die aan het P.W. Jansen huis is aangebracht kan Kleinsman nog geen uitspraak doen. „Ik heb aangifte gedaan bij de politie vanwege collec tief vandalisme. Vandaag zal ik met een expert de schade opnemen en contact opnemen met het ministerie van WVC om te vragen wat er verder gaat gebeuren. De verant woordelijkheid voor de situatie wil ik niet langer dragen". Volgens Kleinsman is de zaak in Lochem onder controle ge houden doordat hij en de poli tie snel ter plaatse waren en drie militairen met een jeep toevallig voorbijkwamen. Kleinsman zegt de reactie van „zijn" Tamils niet helemaal te begrijpen omdat juist in Lo chem veel voor hen is gedaan door de bevolking. „Maar er is duidelijk sprake van een be paald scenario. De Tamils wa ren goed geïnformeerd over wat er elders in ons land ge beurde". Burgemeester mr. E. Wilmink van Lochem, die afgelopen nacht tot bijna twee uur in het P.W. Jansenhuis is geweest, zegt dat WVC verantwoorde lijk is voor hoe het nu verder moet gaan. Om die reden gaat hij vandaag met WVC en de officier van justitie praten. Volgens Wilmink zal er pro ces-verbaal worden opgemaakt vanwege vernieling. „En eige naar Kleinsman van het P.W. Jansenhuis zal de schade op kosten van het ministerie moeten herstellen. WVC heeft ook gezegd de schade te zullen betalen. Ik vind de situatie wel ernstig, maar het is nog niet zo dat de fundamenten hebben Boze Tamils zitten schreeuwend staan trillen", relativeert Wil mink de Lochemse situatie. Wilmink stelt wel dat de waarschuwingen van Lochem achter een rij struiken van hun helaas zijn uitgekomen. „Wij hebben altijd kritiek gehad op de wijze waarop WVC het Ta- milprobleem heeft aangepakt. Die was zonder meer fout. seis vernielde opvangcentrum. WVC heeft onderschat dat het concentreren van een grote groep mensen op een geïso leerde plaats tot moeilijkheden moet leiden". DONDERDAG 24 APRIL 1986 PAGINA 5 l.l.qÜLKS Op de omslag van Elsevier, het weekblad waarvan de redactieleden voor opheffing vrezen omdat de oplage drastisch is teruggelopen, waarschuwt Wisse Dekker, de scheidende topman van Philips: „Dit land staat met zijn rug tegen de muur". Een voorbeeld. „Als we met het oog op Rotterdam niet alle zeilen bijzetten en de haven- "werken niet met de best mo gelijke faciliteiten uitbrei den, voorspel ik dat de Ja panse havenstad Kobe bin nen twee, drie jaar Rotter dam heeft overvleugeld". Elders de vaststelling dat het Haagse drama de abortusdis cussie heeft heropend. De ethicus prof. P. Sporken: „Als we weigeren een kind te accepteren, ruimen we het maar op. Lamstralen die we zijn. Euthanasie is ook al een vlucht voor onze eigen lijke opdracht: erbij te zijn als mensen sterven. Ik blijf drammen dat het niet goed is wat we aan het doen zijn". De bekende dichter Bertus Aafjes blikt terug op zijn le ven. „Dat ik mij niet meer katholiek voel, dat heeft als een eerste aanleiding het feit dat mijn katholieke vader ineens in de grond moest bij de ongedoopte kinderen en de zelfmoordenaars". Het omstreden Britse kamerlid Enoch Powel: „Natuurlijk zijn wij in cultureel opzicht Europeanen, maar elke keer dat ik voet aan land zet in Calais, bevangt mij de hui veringwekkende gedachte: dit land gaat door tot aan Wladiwostok". Verder een bijlage „verkiezingsgids 1986". De ethicus prof. P. Sporken in Elsevier: „Als we weigeren een kind te accepteren, rui men we het maar op. Lam stralen die we zijn. Euthana sie is ook al een vlucht voor onze eigenlijke opdracht: er bij te zijn als mensen ster ven". De Haagse Post praat met staatssecretaris Van der Reijden over de medische ethiek. „Nu plegen we abor tus omdat de vrouw in psy chische of fysieke nood is. Maar wie garandeert mij dat, als straks bij het gestoei met degenen het te verwachten resultaat tegenvalt, we ook niet zullen zeggen: dat wordt dus een abortus. Waar liggen onze ethische grenzen? En wie stelt die vast?" In dit ka der ook veel aandacht voor de Haagse abortuszaak. Dr. Willems van de Stimezo-kli- niek aldaar: „Wat er bij de mensen blijft hangen, is een vage associatie van: Den Haag - abortus - iets ver keerds. Ik hoorde al dat een vrouw uit Den Haag in Haarlem om een spiraaltje is komen vragen, want in Haagse klinieken had ze niet zoveel vertrouwen meer. Voor zo iemand is meteen de hele stad besmet". Een ge sprek voorts met lijsttrekker Van Hooft van de Socialis- tiese Partij die kans maakt op een kamerzetel. „Met het feminisme heb ik weinig op. Het is toch geen wonder dat de CPN de hardste klappen krijgt. Een oude arbeider in Groningen snapt niet waar om vrouwen tegen mannen opgezet moeten worden". Vrij Nederland gaat verder in op het omstreden pensi oen van de weduwe Rost- Van Tonningen. „Wanneer komt het eerste telefoontje van één van al die andere zwarte weduwen in Neder land bij Binnenlandse Zaken binnen? Trouwens: waarom alleen weduwen?" Elders een gesprek met drs. Wibren van der Burg die een be kroonde studie over burger lijke ongehoorzaamheid heeft geschreven. „Ik denk dat er niet per definitie in stemming met het heersende systeem behoort te bestaan. Ik ga ervan uit dat de over heid er is ten behoeve van de burgers en niet andersom. De overheid dient gehoor zaamheid te verdienen door haar gedrag en niet door goddelijke legitimatie, tradi tie of dat soort zaken". De hoogleraar cultuurweten schappen Hans van den Bergh bespiegelt over de vraag: republiek of Oranje? „Nog onlangs heb ik bij een bezoek van koningin Beatrix aan Zuid-Limburg mogen vaststellen hoe een voor haar bestemd toilet van te voren door een hofdame werd geïnspecteerd en ver volgens afgesloten tot na de koninklijke verpozing. In - wat voor eeuw leven we ei genlijk?" Aandacht ook voor de cocaïnesmokkel via Suri name. Publicist Willem Olt- mans, vriend van de leger leiding: „Is het nu werkelijk zo vreselijk wat er gebeurt? Ach, die jongens pikken een graantje mee. Zoiets gebeurt in elk ontwikkelingsland". De Groene Amsterdammer portretteert „een fabriek van omstreden beleid", zijn de het ministerie van sociale zaken. „Het valt op hoe ne gatief sommigen hier den ken over mensen met een uitkering. Bij mensen die hier bij Sociale Zaken car rière willen maken, begint het zelfs een beetje bon ton te worden. Borrelpraat, zo van: je ziet het toch zelf om je heen, die mensen willen liever klussen dan echt werk hebben". Dit blad wijdt een profiel aan de So- cialistiese Partij. De Vlaar- dingse fractievoorzitter Pop- pe over het succes: „Wij zijn geen kletsclub over minder heden. Wij gaan met een ploegje mensen de stad in, we kijken hoe de belangen daar liggen, dan vormen we een standpunt en vervolgens verdedigen we dat. Kenne lijk hebben we het herken baar gedaan". En nog een portret, ditmaal van Annie M.G. Schmidt: „Ik schrijf voor mijn vriendin Truus die met een snoepzakkie achter in de zaal zit; voor mijn buren, dat zijn toch lie ve mensen, daar hou ik Een artikel in Hervormd Nederland noemt totaalwei geraars de toetssteen van de democratie. „Ze vormen de idealistische voorhoede in een proces van verandering van opvattingen. Zo'n voor hoede heeft het moeilijk in iedere maatschappij. Vroe ger kwamen ze op de brand stapel terecht, nu in werk kampen, gevangenissen en psychiatrische inrichtingen". Mr. W.J. Geertsema, de nes tor van de VVD, zegt in een vraaggesprek: „Ik zou dol graag willen zeggen dat VVD'ers toleranter zijn dan anderen, maar ik ben bang dat ik dan de waarheid ge weld aan doe. Van nature zijn we een volstrekt intole rant volkje. Wat hebben we voor de oorlog gedaan met de joden? Het enige wat we niet deden, was ze dood slaan". Ook wordt gepraat met de sexuoloog Cees Stra- ver. „Als er geen enkel ver schil tussen mannen en vrouwen zou bestaan, zou dat het einde zijn van de erotiek. Zelfs als het theore tisch mogelijk zou zijn, ge loof ik niet dat de vrouwen en de mannen dat willen. Wanneer dat de consequen tie zou zijn, zou de emanci patie niet doorgaan". Een gesprek ten slotte met dich ter Jan H. de Groot die op zijn 85e weer is gaan schrij ven. „Het ware dichten is sinds Auschwitz en de bom niet meer mogelijk. Die heb ben een eind gemaakt aan de literatuur, want wat on voorstelbaar is, kan niet voorstelbaar worden ge maakt; er is geen woord te gen opgewassen". De Tijd stelt vast dat er rond de vliegbasis Soester- berg een terreurfobie heerst. „Iedereen zegt hier gebeurt niets. Daar houd ik niet van. Waar men het niet ver wacht, slaan terroristen toe. Mijn man en ik controleren iedere dag onze auto's: zijn de sloten geforceerd, zit er niets aan de bodem? En de post. Als we de afzender van een pakje niet kennen, ne men we het niet aan". In een reportage uit Oostenrijk zegt een woordvoerder van de joodse gemeenschap: „We worden altijd bedreigd. Dat vinden we hier normaal. Maar het is nu wel veel er ger geworden. We zullen blij zijn als het eenmaal 4 mei is geweest en die Waldheim is gekozen. Wat ons betreft mag hij president worden. Dan zijn we er weer voor een tiidje vanaf". Het blad weet te melden dat Stoker, alias Hugo Brandt Corstius die de P.C. Hooft- prijs niet kreeg, stopt met zijn veelbesproken dagelijk se rubriek op de voorpagina van de Volkskrant. „In klei ne kring heeft hij laten we ten dat hij er weinig in ziet ook een volgend kabinet nog voor de voeten te lopen"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5