;VS: maatregelen EG nog niet voldoende s a „Astronauten Challenger leefden nog minutenlang' Meer dan 100 kernproeven nodig voor SDI-onderzoek Een bijdetijds geschenk ~iv Zeldzame apen in China ontdekt Amerikaanse steun aan IRA gelaakt Waldheim voor belangrijk deel vrijgepleit Koren zeggen toernee af -dg\—i ITENLAND CcidócSouxont woensdag 23 april 1986 pagina 5 "gjaar tl doden gj695 aanslagen IJSANNE Bij 695 terro- n iche aanslagen zijn vorig lrej in de hele wereld 841 ie|sen om het leven geko- T» en 1.103 mensen gewond ddiakt, aldus een Zwitsers Tekeringsinformatiebureau i Lausanne, dat zich baseert [n<rond van cijfers van het d/ttrikaanse ministerie van ie£nlandse zaken. Het aantal djïrikaanse slachtoffers was vier maar een fractie van geheel: in 1985 kwamen ntien Amerikanen bij agen om het leven. De dood van de 18-jarlge Ja panse popzangeres Yukiko Okada heeft veel jongeren tot zelfmoord gebracht. Golf zelfdodingen na dood popster TOKIO In Japan hebben tor. dusver 28 jongelui zichzelf van het leven beroofd na de dood van een popzangeres, die twee weken geleden van een gebouw in Tokio sprong. Het 18-jarige popidool Yu kiko Okada pleegde zelfmoord uit wanhoop over een mislukte rela tie. Twee dagen later begon een golf van zelfmoorden van gemid deld één per dag. Onder de eer sten die de hand aan zichzelf sloe gen waren twee zussen van 12 en 18 jaar, die van het 30 meter hoge dak van hun flatgebouw spron gen. Het jongste slachtoffer was negen jaar. PEKING Op de berg Huangshan in de provincie Anhui in het oosten van China is een kolonie ontdekt van ongeveer twintig zeer zeldzame apen. Vorig jaar al was een exem plaar gevangen en dat was door de pers omschreven als „wild mens" omdat het dier er geen enkele moei te mee had menselijk gedrag na te bootsen. Wetenschappers hebben verklaard dat de „apen met de kor te staart" ruim een meter lang zijn, ongeveer 22 kilo wegen en een hoge graad van intelligentie hebben. Dodental gifwijn gestegen tot 23 MILAAN In een ziekenhuis in het Italiaanse Piemonte is het 23ste slachtoffer overleden na het drinken van wijn, ver giftigd met methylalcohol. Het betrof een 50-jarige vrouw, die een maand eerder in het zie kenhuis was opgenomen. De wijn die zij had gedronken bleek tien procent mythylalco- hol te bevatten. Sinds de gif wijnen in beslag zijn genomen en het publiek is gewaar schuwd om bepaalde merken niet te drinken, zijn de laatste twee weken geen nieuwe ge vallen van vergiftiging bekend geworden. Luns krijgt Vredesprijs ANKARA De voormalige minister van buitenlandse za ken en secretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph M.A.H. Luns, is gisteren in Ankara als eerste onderscheiden met de jaarlijks toe te kennen „Inter nationale Atatürk-Vredes prijs". De woordvoerder van de Turkse regering zei dat mr. Luns was gekozen voor zijn „bijdragen aan de wereldvrede en bevordering van de inter nationale betrekkingen". Mr. Luns zal de prijs van 15.000 dollar op 19 mei in ontvangst Nieuw Sovjet-voorstel over chemische wapens GENÈVE De Sovjet-Unie is bereid om in het kader van een akkoord buitenlandse inspecteurs toe te laten, die toezicht uitoefenen op de vernieti ging van fabrieken waar chemische wapens wor den gemaakt. Dat heeft de Sovjet-delegatie bij de ontwapeningsgesprekken in Genève bekendge maakt. Ook voorzien de voorstellen in internatio nale inspectie van fabrieken die gebruikt zijn om deze wapens te vernietigen. Volgens de Russische onderhandelaars kunnen de plannen een belang rijke doorbraak betekenen in de al achttien jaar durende onderhandelingen over chemische wa pens. Overigens wil de Sovjet-Unie zich het recht voorbehouden om een inspectie te weigeren, als daarmee de nationale veiligheid in gevaar kan worden gebracht. Dat laatste punt is echter onaan vaardbaar voor de Amerikanen. jicn haag/washing- dl)N De Amerikaanse tering heeft tevreden ,rjreageerd op de beslui- van de eg om het tal Libische diploma te verminderen, maar •ft tevens verklaard ze niet genoeg zijn om (t internationaal terro- e te bestrijden. De besloot maandag on- ir meer dat de staf van Ibische volksbureau's bassades) in de eg it groter mag zijn dan van hun eigen ambas- vdes in Tripoli. de Libische hoofdstad zijn iie Nederlandse, vier Belgi sche en geen enkele Luxem burgse diplomaten gestatio neerd. Het Volksbureau voor de Benelux in Brussel telt echter veertien Libische di plomaten. Omdat het volks bureau in Brussel ook als ver tegenwoordiging bij de EG fungeert, zullen waarschijn lijk niet alle zeven „overbodi ge" Libische diplomaten Brus sel moeten verlaten Van Nederlandse zijde is men zeer discreet over de verte genwoordiging van de Libi sche Luchtvaartmaatschappij in Amsterdam. De afgelopen maanden heeft Nederland Amerikaanse druk weerstaan om de wekelijkse KLM- vlucht op Tripoli te staken. De Britse regering was giste ren de eerste, die de nieuwe EG-afpsraken in de praktijk bracht. „In het belang van de nationale veiligheid" moeten 21 jonge Libiërs, meest stu denten, naar hun vaderland terugkeren. Zij worden op po litiebureaus vastgehouden tot dat er een vliegtuig beschik baar is dat hen kan wegbren gen. Volgens minister van binnenlandse zaken Douglas Hurd waren zij „actief betrok ken bij revolutionaire activi teiten". Enkele Libiërs volg den een opleiding tot ver keersvlieger, Onlangs werd hun verboden solo-vluchten te maken, nadat een van de leerlingen in een telefoontje aan de Libische radio had aangeboden „een zelfmoord- commando tegen Amerika te vormen". In totaal verblijven in Groot-Brittannië zo'n 1.300 Libiërs. In Libië verblijven naar schatting 5.000 Britten. Hun belangen worden behar tigd door de Italiaanse ambas sade. De Amerikaanse president Reagan begeeft zich overmor gen via Hawaii en Indonesië op weg naar Japan voor de topconferentie van de zeven grote, geïndustrialiseerde westerse landen. Reagan lijkt van plan in Tokio voorrang te geven aan de strijd tegen het terrorisme boven de bespre king van economische vraag stukken. Overigens verwacht men in Washington niet dat de topontmoeting in Tokio tot een gespierde verklaring van de betrokken landen zal lei den. Amerika schijnt daar trouwens niet op uit te zijn. „We hebben liever een open en eerlijke discussie over het vraagstuk van het terrorisme, waarbij we de bondgenoten van de noodzaak tot samen werking met de VS kunnen overtuigen", zei Witte-huis- woordvoerder Larry Speakes. 'jonden washing- e/ON De Britse rege ling heeft van de Vere ngde Staten een aantal '^gemoetkomingen ge daagd, als bewijs van er- inentelijkheid voor de eilritse hulp bij de aanval s® Libië. Zo wil de rege ling in Londen dat de VS *fet handelsconflict met iuropa niet op de spitst "Tijven én dat de VS min- |l?r obstakels opwerpen nj de uitlevering van le en van het verboden |rs Republikeins Leger ashington weigert deze per- nen uit te leveren, omdat ze ilitieke motieven zouden ibben voor hun misdaden, steun die de IRA vanuit VS krijgt is ook door ande- n bekritiseerd en als bewijs ngevoerd, dat de Europea an op hun beurt lang niet al- d op steun van Amerika innen rekenen in hun strijd gen het terrorisme, ilgens de Britse Times heeft llonel Khadaffy niet meer de touwtjes in Libië in handen. Het land wordt mo menteel geregeerd door een vijf man sterke militaire jun ta. Dat wordt afgeleid uit het optreden van naaste mede werkers van Khadaffy gedu rende de afgelopen week. Libië dat officieel de „Arabi sche Socialistische Volks Ja- mahiriya" heet, heeft een nieuwe naam gekregen en heet voortaan de „Grote Ara bische Socialistische Volks Ja- mahiriya". Volgens Khadaffy is met dit besluit „recht ge daan aan talrijke verzoeken in die zin", aldus de Libische televisie. De Israëlische premier Peres heeft in een toespraak voor de Assemblée van de Raad van Europa gezegd dat het een „vaste verplichting van de vrije wereld en de landen van Europa" is het internationale terrorisme „onverwijld, hard nekkig en compromisloos te bestrijden". De politie in West-Berlijn heeft na de arrestatie van een Palestijn, afgelopen vrijdag, meer aanwijzingen dat Libië betrokken is geweest bij de bomaanslag op de discotheek La Belle. De arrestant, Ah med Nawaf Mansur Hasi (35), is echter niet de hoofdver dachte, aldus de politie. Deze foto van de Libische leider Khadaffy en zijn vijftien maan den oude pleegdochterje dat bij de Amerikaanse aanval om het leven is gekomen, is zonder twijfel voor propaganda-doeleinden verspreid. De Libische autoriteiten hebben zich de afgelopen dagen meesters getoond in het produceren van propaganda- foto's. Zo bleken ook kinderen die volgens foto's van het Libi sche persbureau JANA gedood waren, volgens foto's van ande re persbureaus springlevend te zijn. Bewaking FOTOMATERIAAL BEWIJST TEGENDEEL NASA-VERKLARING: (Van onze redacteur ruimte vaart) Sjoerd van der Werf) HOUSTON In de Vere nigde Staten is opschud ding ontstaan door berich ten als zouden de zeven astronauten van de Chal lenger niet direct dood zijn geweest na de ont ploffing van het ruimte veer op 28 januari. De be richten zijn in strijd met de officiële NASA-verkla- ring van circa twee maan den geleden, waarin werd gezegd dat de inzittenden van het pendel wel op slag dood waren. Hoewel de meningen onder deskundigen nog verdeeld zijn, lijken er nu toch op grond van computerbewerkte foto vergrotingen aanwijzingen te zijn dat in elk geval een paar van de astronauten nog bijna vier minuten hebben geleefd en hun val van ruim veertien kilometer hoogte bij volle be wustzijn hebben meegemaakt. Ze vonden pas de dood toen het compartiment waarin ze zich bevonden, met een snel heid van bijna driehonderd km per uur het wateropper vlak raakte en door de klap vrijwel werd versplinterd. Dit zou met name gaan om ge zagvoerder Francis Scobee en de astronauten Michael Smith, Ellison Onizuka en Judith Resnik, omdat die in de bo venste verdieping van het compartiment zaten. Dit ge deelte zou slechts weinig scha de hebben ondervonden door de klap van de explosie en be trekkelijk „heel" van het ge deelte met vrachtruim en mo toren zijn losgerukt. Het on derste deel van het comparti ment werd veel zwaarder ge havend. Daarin bevonden zich de Ronald McNair, de onder wijzeres Christa McAuliffe en Gregory Jarvis, van wie als laatste vorige week donderdag de stoffelijke resten konden worden geïdentificeerd. Een patholoog die bij de iden tificatie betrokken was, had ruim een maand geleden al ge zegd dat hij „het idee had dat de inzittenden meteen na de explosie buiten kennis waren geraakt en niets meer hadden gemerkt van de val naar de aarde". Maar hij had er wel aan toegevoegd dat de wens hierbij misschien toch wel de vader van de gedachte was. Pas later kwamen er aanwij zingen, dat vooral het voorste deel (neus en cockpit) van de Challenger veel minder scha de had opgelopen bij de explo sie dan in eerste instantie was aangenomen en dat dit gedeel te „redelijk intact" het water oppervlak had geraakt. Programma ten van de astronauten komen op het moment dat de NASA heeft laten doorschemeren het ruimtevaartprogramma in de zomer van 1987 te hervatten. De kans is groot dat militaire missies dan voorlopig voor rang krijgen en dat het lance ren van satellieten voor der den, met name communicatie kunstmanen, voortaan wordt uitgevoerd door particuliere, commerciële bedrijven als Ari- anespace (Europa) en soortge lijke ondernemingen in de VS zelf. De nieuwe directeur van het Space Shuttle-project, ex-a stronaut Richard H. Truly, heeft intussen laten weten dat de eerstvolgende ruimtepen- delmissie onder zeer speciale veiligheidsvoorschriften wordt ehouden. Zo zal de lancering uitsluitend bij daglicht en re delijk hoge temperaturen mo gen plaatsvinden. Aan boord zullen uitsluitend beroepsa stronauten zijn, dus geen spe ciale gasten zoals senator Jake Garn of de onderwijzeres Bar bara Morgan, die de plaats van de omgekomen Christa McAu liffe heeft ingenomen. De lan ding wordt niet uitgevoerd op Cape Canaveral, maar op de Caiifornische basis Edwards, waar de uitloopmogelijkheden voor het toestel veel groter zijn en de weersomstandighe den meestal beter. Momenteel vindt nog onderzoek plaats naar het mogelijk inbouwen van schietstoelen in ruimteve ren. (Vervolg van voorpagina) WENEN De Oosten rijkse president Rudolf Kirchschlager heeft Kurt Waldheim voor een be langrijk deel vrijgepleit van de beschuldigingen over zijn oorlogsverleden. In een televisie-toespraak zei Kirchschlager gister avond dat niet gebleken is dat Waldheim als Wehr- machts-officier op de Bal kan oorlogsmisdaden heeft begaan of dat hij wist van de jodendeporta ties. Waldheim moet vol gens Kirchschlager echter wel op de hoogte zijn ge weest van de Duitse ver geldingsmaatregelen in de partizanenoorlog op de Balkan. Kirchschlager heeft de afgelo pen weken de dossiers en do cumenten onderzocht op grond waarvan het Joodse Wereld Congres (JWC) in New York zware beschuldigingen tegen Waldheim heeft geuit. De pre sident kroop in de moeilijke rol van scheidsrechter, omdat hij van mening is dat de dis-- cussie over presidentskandi daat Waldheim het aanzien van Oostenrijk ernstig schaadt. Van het zogenaamde oorlogs- midadendossier van de Vere nigde Naties over Waldheim liet Kirchschlager niet veel heel. Het dossier is afkomstig van de Joegoslavische Staats commissie voor Oorlogsmisda den. De aantijgingen tegen Waldheim waren volgens Kirchschlager zo mager dat de Joegoslaven indertijd al afza gen van vervolging. „Als ik in de rol zou zijn van de officier van justitie, dan zou ik het niet wagen om op grond van deze mij voorgelegde bewijzen een aanklacht bij een rechtbank in te dienen". Uit de dossiers van het JWC is volgens Kirchschlager niet duidelijk geworden dat Wald heim op de hoogte was van de jodendeportaties vanuit Salo- niki, zoals het congres steeds beweerd heeft. De verklarin gen van Waldheim dat hij nauwelijks weet had van wat er op de Balkan plaatsvond, zijn volgens Kirchschlager echter ongeloofwaardig. jreker jdgeklemd RENBERG Een 34-ja- uit Beieren heeft een taakpoging in Neurenberg de dood moeten bekopen: h hij zich door een deurope ning wilde wringen, bleef hij steken. Daarbij werd de hoofd slagader in het onderlichaam afgeklemd. Het slachtoffer probeerde zich door een deur opening te wringen van 30 bij 18 centimeter. Toen politie en brandweer arriveerden was het al te laat om de man los te krijgen. Nazaat keizer Franz Josef getrouwd MADRID In de kerk van het Escoriaal nabij Madrid is gisteren de achterkleinzoon van keizer Franz Josef van Oostenrijk-Hongarije, Zijne Keizerlijke Hoogheid aartsher tog Andreas Salvador van Oostenrijk-Toscane, in het hu welijk getreden met de Spaan se aristocrate Dona Maria de la Piedad Espinosa de los Monte- ros. De aartshertog, die al ja ren in Spanje woont, is een kleinzoon van de jongste doch ter van Franz Josef, Maria Va leria. Haar broer Rudolf, die troonopvolger was, stierf in het jachtslot Mayerling met zijn maitresse, barones Marie Vetsera. WASHINGTON Twee groepen Amerikaanse zangkoren heb ben besloten de toernee die zij door verschillende Europese lan den, waaronder Nederland, zouden maken, af te zeggen uit vrees voor terroristische aanslagen. Het ene koor is de Glee Club van de Yale-universiteit, een groep van 65 zangers dat van 27 mei tot 22 juni een dertigtal concerten zou geven in Scandina vië, West-Duitsland en Nederland. Een Glee Club van 265 mid delbare scholieren uit Twin Lake in Michigan besloot vorige week de optredens in Nederland, Luxemburg en West-Duitsland af te zeggen. 1IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Toen de televisievoorstelling was afgelo- I. geraakte smidje Verholen in een ernstig iprek met veldwachter Eelco Eelkema. „Je mien goed begriep'n, Verhool'n," verklaar- ielco. „Die hiephoi-kletsmajoor voor het tel ler, die mag mien de saab'l sliep'n. Ik heb met hem te maak'n en ik wil ook niks met te maak'n hebb'n. Ik heb alleen te maak'n de wett'n en voorschrift'n. En als in de 'n staat dat jeugdige persoon'n beneed'n 1, achttien jaar niet in het bezit van een rijbe- s kunn'n word'n gesteld en als ik zo'n per- J>n zich dan langs de oop'nbare weg zie Ortbeweeg'n in een vierwielig motorvoertuig, b weet ik dat die zaak'n scheef zitt'n. Dan Int mien politiebloed in opstand en dan voel me genoodzaakt procesverbaal op te maak'n. II geldt óók voor Kareltje, Verhool'n, al heeft reek'l dan ook honderd keer het knappercar- 1 uutgevond'n. En nou is dat b^ksemse jong ook nog in de krant en in het tellevizierkiekkas- sie gekoom'n. Daar koom'n moeilijkheed'n van. Verhool'n. Daar komm'n die petjesgast'n uut de onderwereld weer op af zoals vlieg'n op de ho ning!" En Eelco's wijze woorden lagen niet ver van de waarheid af, want juist op dit ogen blik zat een zekere Linke Lowietje zwaar te peinzen over de aantrekkelijke mogelijkheden, die het knettercarter hem kon bieden om zeer snel zeer veel pingping te verdienen. Genoemde Linke Lowietje was te Gravendrecht woonachtig in een slonzig en uitgewoond optrekje en hij had alles aangaande het knettercarter gelezen in de krant en gehoord over een gammele radio, die hij zelf in elkaar geknutseld had. Linke Lowietje peinsde dus diep na, want Lowietje had geld nodig... Ook smidje Verholen overdacht alle mogelijkheden en hij zei zuchtend: „Je kon wel eens gelijk hebben, Eelco. Daar komen grote moeilijkheden van... WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren opnieuw een on dergrondse kernproef ge nomen, de derde van dit jaar. Dit heeft het Ameri- Kaanse ministerie van energie bekendgemaakt. Volgens deskundigen zul len er voor de perfectio nering van het SDI-pro- gramma nog meer dan honderd kernproeven no dig zijn. De explosie van gisteren in de Nevada-woestijn, die de code naam Jefferson had, had een kracht van 150 kiloton TNT, twaalf keer de kracht van de bem op Hiroshima. Naar ver luidt was de proef ook bedoeld een nieuwe methode voor de meting van de kracht van kernproeven te testen. Vol gens het Russische persbureau Tass wordt de gespannen situ atie in de wereld door de Amerikaanse kernproeven verder gecompliceerd en wor den de kansen op een akkoord over bewapeningsverminde ring vernietigd. Amerikaanse wetenschappers en deskundigen op het gebied van de wapenbeheersing heb ben afkeurend gereageerd op berichten uit de Amerikaanse laboratioria, dat er waarschijn lijk meer dan honderd kern proeven nodig zullen zijn om president Reagans SDI te tes ten en te perfectioneren. Hoe- \y*l president Reagan er meer dere malen op heeft gehamerd dat zijn Star Wars een „niet- nucleair" project i£, zijn er in de begroting voor het ministe rie van energie flinke bedra gen uitgetrokken voor het tes ten van de zogenaamde „der de-generatie" kernwapens, buiten de „gewone" proeven met atoom- en waterstofbom men (de eerste en tweede ge neratie kernwapens). Tot deze derde-generatie wapens beho ren ondermeer X-ray lasers, microgolven, elementaire- deeltjesbundels en optische la sers. Het perfectioneren van derde-generatie wapens is „ui terst moeilijk", aldus dr. Ri chard Garwin, fysicus bij IBM. „De controlemaatregelen voor deze test zijn absoluut duize lingwekkend. Er zijn veel, ve«tl explosies voor nodig". Wm brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 11 it quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware •J grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan- I Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Telefoon:(\oor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam:_ Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen se Courant, Antwoordnummer I :talen wij). I Vapsl £eid<s«(Bouaa/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5