merican High Schoolband loopt wegens /ibië-kwestie niet mee in Bloemencorso Betiteling 'enfant terrible'zie ik als onderscheiding foidaeSomcwt Schildersbedrijf mag bouwen aan Herenweg oninklijke onderscheiding en een \es jenever voor wethouder Westerbeek OVEREENSTEMMING OVER WARMONDS COLLEGEPROGRAMMA Noordwijk tekent op elf punten bezwaar aan tegen streekplan PvdA/PPR-Valkenburg pleit voor huisvesting ongebondenen" van 99 ITDEN OMGEVING WOENSDAG 23 APRIL 1986PAGINA 15 s|iens boos over uitblijven kachels -pRSCHOTEN Het Voorsehotens D66-raadslid J njns is verbolgen over de „laconieke" houding van B en Ojn aanzien van het buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest, kachels in het buurthuis werden begin deze maand bui- jtfebruik gesteld, nadat het gemeentelijk energiebedrijf ze Vgekeurd. Islid G Both (PvdA/PPR) vroeg tijdens een gecombi- He commissievergadering aan B en W wat ze aan de situ- Hjachten te doen, omdat het te koud zou zijn in het ge- Het antwoord luidde dat het probleem zich vanzelf ^jf/plossen omdat het warmer zou worden. „U bent kenne- 'gjen onrechte uitgegaan van een adequate meteorologi- deskundigheid binnen uw college", aldus Aikens in een aan B en W Hij vraagt zich af waarom er niet vier ka- aangeschaft konden worden Aikens meldt voorts bij hte vernomen te hebben dat er aan het einde van de r een nieuw onderkomen gereed zou zijn. De kachels n dan volgens de D66'er ergens anders gebruikt kun- •orden. Willibrordschool in Klassewerk OEGSTGEEST Leerlingen van de rooms-katholieke Wil librordschool in Oegstgeest gaan vrijdagmiddag naar Hil versum voor de opnamen van het televisieprogramma Klas sewerk. De oudste leerlingen van de school moeten het in dit spelprogramma. dat gepre senteerd wordt door Hans van Willigenburg, opnemen tegen de Cobbeekschool uit het Bra bantse Veldhoven. Ook gaat er een fors aantal supporters mee. De uitzending van het KRO-programma is zondag middag vanaf vier uur op Ne derland I. NOORDWIJK De gemeenteraad heeft gis teravond zijn fiat gegeven aan het verzoek van Admiraal Schilders B.V. uit Noordwijk om aan de Herenweg-Verlengde Beeklaan kassen te mogen vervangen door een bedrijfsruimte Daarvoor is een wijziging nodig van het be stemmingsplan Buitengebied. Aan de raad werd gevraagd een voorbereidingsbesluit te treffen. Dat ging niet geheel zonder slag of stoot. W.J. Plug (PPR/PSP) en mevrouw J.J Voorham (PvdA) spraken hun bezorgdheid uit over de aantasting van het buitengebied. De fractievoorzitter van de socialisten meende, dat het beter is af te wachten of Noordwijk alsnog de beschikking krijgt over een industrie/bedrij ven terrein tje. Volgens haar zou de beoogde be- drijfsbouw namelijk wel eens een blokkade kunnen zijn als er ooit uitbreidingsgebieden voor woningbouw nodig zijn. J. Willms (CDA) meldde dat zijn fractie ak koord ging met het nemen van een voorberei dingsbesluit. Het bedrijf is daar nu eenmaal ge vestigd. betoogde het raadslid, en dan kan de gemeente een uitbreiding nu niet gaan afrem men. Wel vroeg Willms om bijzondere aan dacht voor het aanzicht van de buitenkant. Ook de VVD verklaarde zich akkoord met de her bebouwing van het terrein. „Wij hebben het niet voor elkaar kunnen krijgen, dat Noordwijk over een industrieterrein kan beschikken", merkte wethouder C van Duijn op ..Voor be drijven. die uitbreiding behoeven zullen we aan dergelijke oplossingen moeten medewerken". Het voorstel werd aangenomen met de stem men van de PPR/PSP en de PvdA tegen. De American Schoolband uit inheim zal zaterdag, in istelling tot hetgeen Ier werd gemeld, niet lopen in het Bloemen- van de Bollenstreek, n de internationale itie hebben de Ameri- ]ise autoriteiten beslo- dat het onverant- jrd is zo'n grote groep lit Duitsland naar Ne- ind te laten reizen, lanwezigheid van deze grote band was een tradi tie geworden, maar nu moest op het laatste mo ment worden afgezegd. De organisatie van het bloe mencorso van de Bollenstreek draait op volle toeren. Zoals bekend is, wordt het corso dit jaar geplaagd door een tegen stribbelende moeder natuur Het corso zal daarom anders zijn dan in andere jaren. Dankzij de spontane medewer king van onder andere de kwekers in alle mogelijke bloembollenteeltgebieden is men er namelijk ingeslaagd om een fikse voorraad andere bolbloemen dan hyacinten in bezit te krijgen. Dinsdagavond laat werd be kend, dat een kleine hoeveel heid hyacinten uit Frankrijk naar de Hobaho-hallen in Lis- se zal worden overgebracht. Ook in de zuidelijke gebieden heeft men wat de groei en bloei betreft duidelijk met te genslagen te kampen gehad en daardoor kan de corso-organi satie niet over grote hoeveel heden hyacinten uit Frankrijk beschikken zoals in voorgaan de jaren nog wel eens het ge val kon zijn. Maar zoals gezegd, er is zicht op vele duizenden andere bloemen. Tulpen bijvoorbeeld in velerlei kleuren en soorten. De eerste balans toonde reeds een beschikbaarheid van on geveer een half miljoen tulpe- bloemen (koppen); eenzelfde aanzienlijke hoeveelheid nar cissen en ongeveer een kwart miljoen hyacinten Daarnaast zal men op plaatsen waar dit verantwoord is dat werd vorige week al gemeld iets royaler gebruik gaan maken van zijde en worden er aan zienlijk meer bloemstukken aangebracht. De uitbreiding in dat verband zal ongeveer 30 procent meer bloemstukken bedragen tot een totaal van ruim 500. Die nieuwe inzet vereist niet alleen een financiële injektie, maar onder andere ook het aanpassen van de ontwerpen, waarmee men thans zeer druk bezig is. Dat karwei moet mor gen rond moet zijn, want don derdag komen de honderden mensen de hulpvaardige han den uitsteken en zal met man en macht gewerkt worden om die honderdduizenden bloemknoppen stuk voor stuk op de figuren van het corso ,.De Dierentuin" te prikken. Daarmee al men naar ver wachting pas heel laat op de vrijdag klaar zijn. Voor het publiek dus de kans om uitge breid te zien hoe die vele nij vere handen zo'n corso opbou wen en ook om mee te beleven tijdens het Corso Expositie in de Hobahohallen in Lisse op donderdag van 12.00 tot 24.00 uur en op vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. De entreeprijs daar voor bedraagt vijf gulden. iJENHEIM Wet- er P. Westerbeek van nheim is gisteravond er in de Orde van je Nassau geworden. Ik reeg de bij deze ko- klijke onderscheiding ?tnde versierselen op geld door burgemees- 1LJ. Kret. Dat gebeur- t [tijdens een buitenge re vergadering van de gemeenteraad waarin af scheid werd genomen van vijf van de vijftien leden van de Sassenheimse ge meenteraad. Westerbeek. die gedurende een periode van 26 jaar werkzaam was in de raad vor het CDA, kreeg daar- naasr de gebruikelijke ge denkpenning van de ge meente. Die viel ook het CDA-raadslid N. Slingerland en de VVD-raadsleden G Cigaar, J. Hardenberg, J. Rotteveel als waardering voor hun activiteiten ten deel. Overigens kreeg de hele af- scheidsvergadering nog een amusant tintje. De scheiden de VVD'er J. Rotteveel maakte een tijdje geleden kenbaar dat hij het beëindi gen van de ambtsperiode van Westerbeek een dubieuze zaak had gevonden, „bij CDA'ers weet je het maar nooit". Dat resulteerde in een weddenschap met Wes terbeek. Zou hij inderdaad het college vaarwel zeggen, dan zou Rotteveel als ver liezer daar een fles jene ver tegenover stellen Een in een VVD-tasje verpakte fles werd dan ook als bezegeling van deze ongebruikelijke weddenschap overhandigd. Tkenburg krijgt Ier twee A-wethouders (KENBURG De twee -wethouders zullen ook komende raadsperiode post blijven. Dit maak- le fractievoorzitters gister- lid bekend, overigens tot moegen van mevrouw A. i den Broek (PvdA/ l) en het VVD-raadslid !j Mizee die dit voorstel van CDA-fractie niet willen Al eerder had me- Van den Broek laten in moeite te hebben met 'feit dat het college van B ■W ..het predikaat CDA" ■igt. Het CDA gaat er van Üat ze in de gemeenteraad tnover iedere CDA-wet- der twee raadsleden kan (en. De fractie van GPV/ F gaat akkoord met het jongeren van de twee k-wethouders M.J. Vos en ran der Nagel. Voor de ko- Ide raadsperiode zijn zes i-raadsleden, twee GPV/ F, twee PvdA/PPR en een D-raadslid gekozen. Voorts het in de bedoeling dat'de Tl eens per vijf weken zal inkomen in plaats van rheen eens per zes weken, (der zullen er in de toe- ®st op dinsdagavonden te commissievergaderingen tden gehouden in plaats (één. tovincie pakt irvuilers aan bsTGEEST/DEN HAAG )e provincie Zuid-Holland dit jaar optreden tegen 13 treders van de Afvalstof- vet. Eén van de zaken be- een geval van vervuiling egstgeest. De vervuiler be- "t bij de eerste vier over- ers die binnenkort worden [eschreven. De overige ge- ?n spelen zich af in Bos- Hardinxveld-Giessen- 'Naaldwijk. Het gaat in van de vier zaken om sen die illegaal gebruik ien gemaakt van slakken, restanten van verbrand vuil uit vuilverbrandings- illaties. De vierde overtre- heeft een erf verhard met ialen elektriciteitskabels. provincie wil nog niet Idelen om welke bedrijven jarticulieren het gaat. Se aanschrijving hebben de ftreders drie maanden de om de slakken en 'de ka- l te verwijderen. Zijn er len die tijd geen maatrege- genomen, dan gaat de pro- tie de maatregelen zelf uit ren, op kosten van de over- ler De slakken, waarbij bij drie van de vier over- ters om gaat, bevatten gro- loeveelheden zware meta- öls lood, koper, nikkel en (om. De slakken mogen al- i met vergunning, worden WARMOND De fracties van CDA, VVD en Progressief Warmond hebben in grote lijnen overeenstemming be reikt over het collegeprogramma voor de komende vier jaar. De onderhande lingen over de portefeuilleverdeling van burgemeester en wethouders zijn nog gaande maar de verwachting is in alle kringen dat er enige verschuivin gen zullen plaatsvinden in het college dat nu door Progressief Warmond en het CDA wordt „bemand". Als enig struikelblok bleef ook dit keer bij de programonderhandelingen weer overeind: de verkoopregulerende maat regelen. Deze maatregelen die ervoor moeten zorgen dat ook premie-koopwo ningen zolang mogelijk beschikbaar blijven voor Warmondse woningzoe kenden. Die maatregelen zijn voor de VVD onaanvaardbaar. Bij het opstellen van het vorige collegeprogramma wei gerde de VVD zelfs (mede op grond van bovengenoemd punt) het program ma te onderschrijven en ging dus in de oppositie. Nu ondertekende de VVD, op verzoek van Progressief Warmond, het collegeprogramma wel, zij het dat er een aantekening werd gemaakt dat de VVD de verkoopregulerende maatrege len niet onderschrijft. Zelfs rond moei lijke zaken als de onderwijsenquête, woningbouw en bouwlokaties leken de standpunten in feite niet ver uit elkaar te liggen en kon dus overeenstemming worden bereikt. NOORDWIJK De Noordwijkse gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het indienen van een elf punten tellend be zwaarschrift tegen het ontwerp-streekplan Zuid-Holland West. In een ontwerp-bezwaarschrift van B en W, dat aan de raad werd voorgelegd, blijft van het plan geen spaan heel. Met name de ingrijpende beperking van de woningbouw is het college en raad een doorn in het oog. In plaats van de nodige geachte 185 woningen, zouden er per jaar slechts 85 huizen mogen worden gebouwd, en dat zou funest zijn voor de honderden Noordwijkse woningzoekenden ,,In en in triest", noemde CDA-fractievoor- zitter L.G.J. Alkemade de gevolgen van het streekplan. De elf punten in het ontwerp-bezwaarschrift van B en W tegen het „Terug naar de stad"-plan werden door de CDA-fraktie vol ledig gedeeld, verklaarde Alkemade. A,Th. van Rijnberk (D66) stemde in met het bezwaarschrift, maar verwachtte er overigens niet veel van .,'t Is één grote jammerklacht", stelde mevrouw J.J. Voorham (PvdA) die meer heil ziet in een positieve benade ring van het plan. Vandaar haar verzoek om een geheel andere aartpak. In het ontwerp-bezwaarschrift miste zij onder meer het door Noordwijk gehanteerde toewijzingsbeleid, het woningbe hoefteonderzoek, en dergelijke zaken W.J. Plug (PPR/PSP) liet zich in gelijke geest uit. maar noemde uitwerking van het ont werp-streekplan voor Noordwijk wel desastreus. Met de kritiek in het bezwaarschrift kon hij het overigens wel eens zijn. J. Smit (VVD) bepleitte uitstel, omdat de provincie de indieningstermijn van de bezwaarschriften met 2 tot 3 maanden heeft verlengd. Wethouder C. van Duijn voelde niets voor de suggestie van Voorham het bezwaarschrift een andere benadering te geven. Hij wenste de nieuwe raad veel vechtlust op dit punt toe Hij voegde er aan toe: „Volgend jaar zijn er weer verkiezingen voor Provinciale Staten en dan kan er op het Provinciehuis weer een andere wind gaan waaien". VALKENBURG Men sen die elders geen onder dak kunnen krijgen, moe ten de kans krijgen in Valkenburg onderdak te komen ook al hebben zij geen economische of maatschappelijke binding met deze gemeente. Dat bepleitte PvdA/PPR-frac- tievoorzitter mevrouw A. R. van den Broek gister avond tijdens de vergade ring van de gemeente raad. Op tafel lag de her ziening van de woonruim teverordening. Volgens wethouder H. van der Nagel is het nu reeds merkbaar dat Valkenburg in deze gevallen als overloop gaat fungeren. Hij pleitte voor voorzichtigheid omdat Valkenburg weer geen rijks subsidie voor woningbouw toegewezen heeft gekregen, daarom menem B en W dat de gemeente zich in moet dekken door via het woning- beleid zeker te stellen dat Valkenburgse woningen be stemd zijn voor eigen bewo ners uit het Rijndorp. De toename van de ver keersdrukte door Valken burg in verband met de weg- omlegging wegens werk zaamheden aan de Sandtlaan in Rijnsburg, kwam gister avond ook ter sprake. Na al twee dagen is de overlast daardoor volgens het raads lid A.P. Bremer (PvdA/PPR) goed te bemerken. Met hem was burgemeester C. Sinke van mening dat het college van B. en W. wat dit betreft, de vinger goed aan de pols zullen houden. De raad ging ook akkoord met het college voorstel om voorlopig voor 1 jaar toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling van kunstuitleen te Leiden. B en W stelden de raad voor toe te treden tot de regeling kunstuitleen voor een kwar tje per inwoner. Burgemees ter Sinke nam tot slot met enige welgekozen woorden afscheid van het raadslid A. Oosterlee (VVD), die in de nieuwe raad niet meer terug zal keren. Hij kreeg als aan denken het wapen van Val kenburg in glas-en-lood. Te vens kregen alle raadsleden uit handen van hun voorzit ter een fotoschilderij „De paardenmarkt te Valken burg" van Salomon van Ruysdael 1633. VOORSCHOTENS WETHOUDER VAN LEEUWEN KIEST VOOR BAAN EN GEZIN 99 VOORSCHOTEN Na acht jaar raadlidmaat- schap waarvan zes jaar als wethouder van openbare werken komt ir. Jan van Leeuwen op eigen ver zoek niet terug in de nieuwe Voorschotense gemeenteraad. Tijdens de laatst gehouden raadsver gadering nam burge meester mr. P. Cannegie- ter officieel afscheid van hem met de woorden: „Het college van burge meester en wethouders raakt het enfant terrible kwijt. Een pure Voor schotenaar, die zich met alles bemoeide, maar kei hard werkte voor zijn dorp. Wij zullen hem mis sen en zeker ook de me dewerkers van de ge meente voor wie hij een soort collega was". In de ruime, moderne living van zijn riante huis in de wijk Blijdorp, is de scheidende wethouder graag bereid een en ander toe te lichten om trent zijn vertrek uit de ge meenteraad: „Ik zie niet op tegen het afscheid. Als 35-jari- ge denk ik dat het echte af scheid uit het werkende leven eerst over dertig jaar zal plaats vinden. Ik heb dit keer duidelijk voor mijn gezin ge kozen. Mijn dochter is bijna zeven en mijn zoon twee jaar en mijn Annemarie heeft er recht op dat ik iets meer thuis ben. Bovendien doet het di- rekteurschap van een compu terbedrijf, waarvoor ik regel matig naar het buitenland moet ook al een extra beroep op mijn gezin. Daarnaast heb ik het raadslidmaatschap nooit geambieerd, ik ben er gewoon als het ware inge rold". Jan van Leeuwen („zet alsje blieft Jan") is een geboren en getogen Voorschoter. Geboren als zoon van een kruidenier op de Voorstraat. Hij mocht van zijn ouders door studeren en kwam aan de T H. te Delft, alwaar hij na vijf jaar afstu deerde als vliegtuigbouwkun dig-ingenieur. Op de vraag hoe een gereformeerd opge voede jongeman, die boven dien trouwt met een rooms katholiek meisje en wel de dochter van de helaas overle den Wassenaarse dorpsjourna list Piet Zonneveld, uiteinde lijk bij de PvdA terecht komt, moet hij even goed nadenken. Dan formuleert hij precies: „Tsja, dat is een goeie vraag. Ik zat op de School met den Bijbel van meester Verrips en daar heb ik veel geestelijke wijsheid opgedaan en heel goed onthouden twee spreu ken. De eerste is „Ledigheid is des duivels oorkussen" en de tweede: In het zweet des aanschijns zult gij uw brood verdienen. Mijn ouders leef den ook volgens die spreuken en als je dan opgroeit in een tamelijk beschermd midden standsmilieu en je verlaat je dorp, dan gaan je oren eerst goed open". „Bovendien wilde ik graag extra zakgeld hebben en zo werkte ik 's nachts in de ha vens van Rotterdam of bij de Unilever en ontdekte dat er veel aan die werksituaties ontbrak. Naar mijn overtui ging toen en nu is de PvdA de enige partij, die er iets aan wil verbeteren en daarom hebben Annemarie en ik ons aange sloten bij de partij, waarvoor ik dan acht jaar in de ge meenteraad heb gezeten". Dat „rollen" in de gemeente raad verklaart Jan van Leeu wen als volgt: „Bij mijn terug keer in Voorschoten werd ik voorzitter van de contactcom missie Leidseweg-Noord en daarnaast was ik secretaris van de Vooschotense afdeling van de PvdA. Ik werd heel snel wethouder omdat Ab Eveleens halverwege de vori ge rit moest afhaken omdat hij benoemd werd tot burge meester". De uitdrukking „enfant terri- Wethouder Jan van Leeuwen van Voorschoten: „Er zijn raadsleden, die niets anders gedaan hebben dan de voorstellen van B en W bekritiseren, terwijl ze zelf geen steen hebben aangedragen". Zelf stak hij regelmatig daadwerkelijk de handen uit de mouwen. ble" ziet hij als een onder scheiding: „Letterlijk bete kent het: het kind, dat oude ren in verlegenheid brengt omdat het er alles uitflapt. Nu dat is gewoon waar. We heb ben in Voorschoten een colle giaal bestuur en dat leg ik uit om mijn manier en wel dat ik me ook bemoei met de porte feuilles van de andere wet houders. Tussen mijn beide collega-wethouders en ik zelf, zit een leeftijdsverschil van bijna dertig jaar. Tijdens de eerste periode van wethou derschap waren er steeds twee die als het ware over de tafel rolden te weten Marselis en ik en een derde was de goeiege Daan (van Dalen)". „Tijdens deze periode waren er drie wethouders, die flink met elkaar stoeiden en was het de burgemeester, die af en toe met enige stemverheffing „heren, heren," moest roepen. Begrijp me goed, in het per soonlijke vlak was de sfeer absoluut goed, maar zodra we rond de tafel zaten in het ge meentehuis kwamen de grote politieke verschillen naar bo ven. Er is desondanks door alle drie steeds ontzettend hard gewerkt en met name door wethouder Marselis en ik vond het nodig om die man af en toe op het verkeerde been te zetten". Initiatieven leden die klaagden dat de ge meenteraad zo duf en saai is geweest. Wethouder Van Leeuwen heeft daar een ant woord op: „Veel van de werk zaamheden, zo niet alles, is aangedragen en uitgevoerd door het college van burge meester en wethouders. Het aantal initiatieven vanuit de gemeenteraad is te tellen. Wanneer de raad zelf wat ac tiever was geweest, dan had dat zeker zijn goede stempel gedrukt op alle discussies. Er zijn raadsleden, die niets an ders gedaan hebben dan de voorstellen van B en W bekri tiseren, maar zelf geen steen aangedragen hebben. Er is deze periode veel tot stand ge komen, kijk alleen maar naar de grote aantallen nieuwe wo ningen, de start van de uit breiding van het gemeente huis en de rekonstruktie van het dorpscentrum". Bekendheid heeft Jan van Leeuwen gekregen doordat hij kans zag de verziekte sfeer tussen middenstand en ge meente weer redelijk gezond te maken: „Wanneer ik de commissie middenstandzaken voor zit, dan voel ik als on dernemer mee met die zaken mensen, die dikwijls geremd worden door allerlei ambtelij ke voorschriften. Dat wil niet zeggen dat ik ze altijd gelijk geef, want ook in die commis sie ging het er soms hard aan toe, maar dat kan wel eens heel nuttig zijn". Over zijn politieke toekomst maakt Jan van Leeuwen zich niet druk. Eerst komt zijn ge zin en zijn werkkring en dan pas een keer de vrijetijdsbe steding. Hij was nu de jongste wethouder die Voorschoten ooit had en zijn aard kennen de komt hij waarschijnlijk nog wel eens terug als wet houder van Voorschoten. Want Voorschoten is het mooiste plekje van deze aard bol, zegt Jan, die twee weken geleden nog een zakelijke rondreis maakte door grote delen van India en vrijwel alle landen een keer bezocht heeft. Op dinsdag 29 april biedt het gemeentebestuur hem een af scheidsreceptie aan en op zijn eigen verzoek in het Am bachtshuis. Jan van Leeuwen zou het plezierig vinden, wan neer de gewone man de over hand zou hebben tijdens die receptie, want het verdriet hem erg, dat ook in Voorscho ten de afstand tussen gemeen teraad en gewone burger zo ontzettend groot geworden is. JOOP PEETERS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15