Sou/temt 4* ereikbaarheid AZL iterk verbeterd door voetgangerspassage STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht van PvdA „volstrekt verwerpelijk" Tieuwpolitiebureau is wee kunstwerken rijker „Ook de Merenwi jk wordt ouder" Dat vindt Milan Konvalinka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie. Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. WOENSDAG 23 APRIL 1986 PAGINA 13 tienwerking in ]-farmacie slaagt pEN De samenwerking tussen het Cen- F voor Bio-farmaeeutische Wetenschappen Ble Leidse universiteit en het bedrijfsleven A succes. Sinds de oprichting in september heeft het centrum samen met de interna- le farmaceutische industrie 18 onderzoeks- cten met een totale omzet van 2,1 miljoen >n opgezet. Voor 1986 wordt een omzetstij- tot boven de 3 miljoen gulden verwacht. Indien heeft een enquete onder farmaceuti- jbedrijven de basis gelegd voor de verzor- van gespecialiseerde post-doctorale cursus- |die zijn toegesneden op de behoeften van edrijfsleven, aldus de universiteit. Volgens liversiteit weerspreekt dit resultaat de veel ?de stelling dat universitaire en industrië- ingen niet of nauwelijks met elkaar kun- orden verenigd. Afscheid van 12 raadsleden LEIDEN De Leidse ge meenteraad nam gisteravond afscheid van twaalf raadsle den. Enkelen keren (voorlo pig) niet terug omdat zij op een onverkiesbare plaats ston den, anderen zeiden de plaat selijke politiek na vele jaren definitief vaarwel. Het gaat om de volgende personen: C. Elzenga, E. Brouwer, J. van Cruijsen en T. Laken (allen VVD); C. Vink en J. van Zijp (beiden CDA); R. Eikerbout, T. Fallaux en C. Snelders (allen PvdA) en J. Brands (voorma lig CPN), P. Middendorp (Links Leiden) en E. Snelders (D66). GEVAARLIJKE MEDICIJNEN VERLOREN LEIDEN Een Leidse vrouw uit de Peter van Amrooystraat heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van medicijnen. De vrouw heeft de medicijnen vermoedelijk verloren, maar ook is het mogelijk dat de me dicijnen, die op de smarties (snoepjes) lijken, uit haar tas zijn gehaald. De vrouw had de medicijnen het laatst gezien toen zij in de school aan de Maresingel was. De medicijnen met de naam Tofranil, kunnen bij gebruik door kinderen le vensgevaarlijk zijn. Illegalen aangehouden LEIDSCHENDAM Bij een controle onder enke le kwekersbedrijven in Leidschendam stuitten politie en loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken giste ren op een bedrijf waar vijf illegaal in ons land verblijvende buitenlan ders werkzaam waren. Het ging om 4 Marokka nen en een Pool. Het vijftal zal over de grens gezet worden. Tegen de kweker is proces verbaal opgemaakt. Vrouw breekt sleutelbeen LEIDEN Een 33-jarige Leidse vrouw is afgelopen maandagavond omstreeks kwart over tien gewond ge raakt bij een aanrijding op de hoek Hoge Rijndijk, Meer burgerkade. Een 54-jarige automobilist uit Voorschoten, die rechtsaf de Meerburger kade op wilde rijden, gaf geen voorrang aan de Leidse bromfietster die over de Hoge Rijndijk reed. De vrouw is met een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Lange files rond Lammenschansplein LEIDEN De automobilist die ge bruik maakt van het vernieuwde Lammenschansplein moet er voorlo pig rekening mee dat er zich kinder ziektes voordoen. De werkzaamheden aan het plein zijn nog niet volledig af gerond en gistereen leverde een tech nische storing problemen op. Dat be tekende dat er in de avondspits files ontstonden. Met name op de Lam- menschansweg was sprake van flinke vertraging, maar ook op de Voorscho- terweg en de Europaweg stonden rij en auto's. Buiten de spits waren er nauwelijks problemen. Voor de rest lijkt het er volgens de politie op dat het deze week heropende plein de verkeersstromen goed kan verwer ken. Ombudsman ziek, college afgelast LEIDEN Het actualiteitencollege dat mor gen door de nationale ombudsman dr. J.F. Rang aan de Leidse universiteit zou worden gegeven, gaat wegens ziekte van Rang niet door. Een andere datum is nog niet vastge steld. Rijnsburgersingel vrijdag geasfalteerd LEIDEN De Rijnsburgersingel, tussen Stationsweg en Schuttersveldweg, wordt vrijdag 25 april geasfalteerd. Geparkeerde auto's moeten daarom voor vrijdagmorgen zeven om uur zijn verwijderd. Auto's die niet zijn weggehaald, zullen weggesleept worden. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk in één dag geklaard kunnen worden. )EN Een college van PvdA, VVD en s Leiden is „volstrekt verwerpelijk". Tot onclusie kwam het PvdA-raadslid R. El- gisteravond in zijn afscheidsspeech in Eikerbout zei te verwachten e moeizame start van dit college tekenend de wijze waarop het college zich de ko- le jaren zal manifesteren. rbout, die de gemeenteraad gaat verlaten, de door zijn eigen partij beoogde coali- alle fronten. Het voorstel van de PvdA amen met de VVD en Links Leiden een college te gaan vormen is gedaan „om de inter ne verdeeldheid te maskeren en de lieve vrede in de fractie te bewaren", zei Eikerbout. Hij sprak van een college dat niemand wil. „Het CDA niet omdat de partij er niet in zit, de VVD niet omdat het een onwelgevallige combinatie is en Links Leiden niet omdat deze partij er al leen maar op uit is de PvdA van zich afhanke lijk te maken. Wanneer Links Leiden toch be sluit om mee te doen, maakt ze zich voor min der dan een ons medeverantwoordelijk voor het collegebeleid maar voor meer dan een pond medeplichtig", aldus Eikerbout. Eikerbout hekelde het besluit van de PvdA- fractie om de macht in het college uit handen te geven door Links Leiden en VVD gezamen lijk drie wethouders te geven. Deze „verzwak king" van de PvdA is volgens het raadslid on toelaatbaar. De komst van een zevende wet houder noemde het scheidende raadslid een „onverantwoorde besteding". Ook binnen de gelederen van Links Leiden is er oppositie tegen de opstelling van de eigen fractie ontstaan. Drie partijleden hebben er in een open brief op aangedrongen alsnog in te stemmen met deelname van Links Leiden aan een college met PvdA en VVD. De onderhan delaars van Links Leiden lieten eerder weten het PvdA-aanbod te mager te vinden. Het drietal meent dat Links Leiden program matisch voldoende heeft binnengehaald en dat de partij zich in de aangeboden wethouder-por tefeuille voldoende kan profileren. Bovendien kan Links Leiden door toch deel te nemen „po litieke successen boeken in de praktijk van al ledag", schrijft het drietal. Vanavond komen de leden van Links Leiden bijeen om te oordelen. Ook de leden van de VVD zullen zich van avond uitspreken. WETHOUDER KUIJERS: LEIDEN „De Merenwijk met zijn 18.000 inwoners is een jon ge wijk, maar ook een jonge wijk wordt ouder". Deze woorden werden gistermiddag gesproken door wethouder F. Kuijers (van onder meer welzijn) bij de opening van de activiteitenruimte van het Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk (DGB) in de Merenwijk. Ook WVC-minister L.C. Brinkman (evenals Kuijers bewoner van de Merenwijk) was aanwezig bij deze officiële opening. Het nieuwe onderkomen is gelegen op de begane grond van het flatgebouw De Rosmolen, tegenover de bibliotheek en bestaat uit een zaal en een kleinere ruimte. De zaal kan worden ge bruikt voor activiteiten als volksdansen, hobby cursussen, en voorlichtingsbijeenkomsten. De kleine ruimte is geschikt voor gespreksgroepen en dergelijke. Overigens is in het gezondheids centrum van de Merenwijk al enige jaren een medewerkster van het DGB actief. Zij beweegt zich vooral op het terrein van de hulpverlening. Door de nieuwe ruimte worden de mogelijk heden voor de 55-plussers in de Merenwijk veel groter. Er wordt momenteel hard gewerkt aan een activiteitenprogramma. De zaal zat gisteren vol toen Kuijers en Brinkman het woord voer den. De wethouder zei onder meer dat de wijkouderenraad zelf standig moet kunnen functioneren ën moet worden ondersteund door het DGB. „Er mag geen sprake zijn van betutteling", liep de wethouder vooruit op de discussie over de relatie wijkoude- renraad-DGB. De raad heeft zich op het standpunt gesteld dat er ten opzichte van het DGB geen ondergeschikte postitie mag zijn. „Ik denk dat we wel uit deze discussie komen", merkte Kuijers op. De wethouder zorgde vervolgens voor de officiële opening door een serie uithangbordjes omhoog te hijsen. Minister Brink man hield zijn gehoor voor dat hij het belangrijk acht dat oude ren blijven deelnemen aan maatschappelijke activiteiten en dat mensen vanaf 55 jaar oud niet in een hokje mogen worden ge duwd. „Ik heb de problemen die er op gebied van het ouderen beleid bestaan niet weggepraat", zo wees hij deze week geuite kritiek van de hand. „Er zijn nog wel degelijk problemen", gaf de minister toe. Brinkman wees op de mogelijkheid dat hij in de verre toekomst ook wel eens gebruik zou kunnen gaan maken van de nieuwe activiteitenruimte. De rest van de week staan allerlei activiteiten op het program ma. Vandaag zijn demonstratielessen gegeven, morgen zijn er lessen creatieve handvaardigheid, tekenen en schilderen en kantklossen, vrijdag staat volksdansen op het programma en is er van 14.00-17.00 open huis en zaterdag wordt van 13.00 tot 17.00 een feestmiddag voor 55-plussers gehouden. Voor het nieu we dienstencentrum (het achtste in Leiden) worden overigens nog vrijwilligers gezocht. REIDEN De bereik baarheid van het Acade misch ziekenhuis is sterk Jerbeterd door de nieu- ye passage. Voetgangers kunnen nu direct vanuit iet station het terrein an het ziekenhuis op andelen. Voorheen loesten treinreizigers tich door een smal hekje ringen om bij het AZL komen. Vrijdag wordt le officiële opening ver- icht van het project, 'aarbij de Nederlandse lorwegen, het zieken- is en de gemeente sa- ienwerkten. K^ie de eenvoud van de op ing om het ziekenhuister- ;in beter te ontsluiten ziet, raagt zich af waarom aan de itstandkoming van de voet- ingerspassage jarenlang on- erhandelen vooraf is ge- aan. De drie instanties, NS, emeente en ziekenhuis, onden het maar moeilijk ens worden. AZL-directeur .H. Peters: „De passage is as na heel wat praten en lisverstanden gerealiseerd. !en ogenschijnlijk eenvoudig ebeuren is uiteindelijk een restigieus onderwerp ge- irorden. Toen overeenstem- Hing was bereikt, is de voet- langersdoorgang ook in re- {ordtempo tot stand geko- |nen. Het is al met al een achtig project geworden iet een futuristische aan- ük. Het symboliseert een sa- •nwerking die er wel moet De fraaie passage die de bereikbaarheid van het AZL sterk heeft verbeterd. zijn, maar er in de praktijk vaak niét is". Het project, dat losstaat van de nieuwbouw van het zie kenhuis, heeft meer dan een miljoei^ gulden gekost. Het leeuwendeel van dat bedrag is opgebracht door het AZL. De Nederlandse Spoorwegen hebben ongeveer een ton uit getrokken voor verbouwin gen aan het station. Directeur Peters verwacht dat de nieuwe passage het drukste voetgangerspunt in Leiden wordt. „In de spitsu ren zullen er zeker duizend mensen voorbij komen. Het is niet alleen een toegang tot de nieuwbouw, maar ook tot het oude gedeelte van het ziekenhuis. Daarbij kan men via de passage ook snel de Vogelwijk bereiken. Het AZL is nu het best bereikba re academisch ziekenhuis van Nederland geworden". De opening van de voetgan gerspassage is de eerste festi viteit in een lange reeks in en om de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis. Op 12 mei opent minister W.J. Deetman de eerste fase van de nieuwbouw. De openings handeling is te volgen op mo nitors, die opgesteld worden op het „Leidse plein" van het ziekenhuis. Deze open ruimte in het nieuwe gedeelte moet het centrum worden van het ziekenhuis. Naast horeca- voorzieningen komen er on der meer een filiaal van boekhandel Kooyker en een „giftshop". Een dag na de officiële ope- MER EN BEELD VANMAJA VAN HALL EN UITHANGBORDVAN RONALD VANMEEKEL ning (13 mei) zal de galerie van het AZL officieel geo pend worden. De galerie gaat van start met een tentoon stelling van Nederlandse kunstenaars. Het bedrijfs leven zal verschillende van de tentoongestelde werken (met een waarde van enige tienduizenden guldens) aan het ziekenhuis aanbieden. Op 14 mei opent de ambassa deur van Italië een foto-ex positie van Dirk Ketting, die als fotograaf is verbonden aan het bureau voorlichting van het AZL. De expositie heeft het Carnaval in Vene tië als onderwerp. De vierde openingshandeling van die week heeft op 15 mei plaats. Dan gaat een tentoonstelling over de geschiedenis van het Academisch Ziekenhuis Lei den van start. De festiviteiten rond de ope ning van de nieuwbouw wor den op zaterdag 17 mei afge sloten met een open dag voor belangstellenden uit de Leid se regio. [DEN Er heerste jeren in het nieuwe po lbureau aan de Lange- pht een opgewonden Er werden maar t twee kunstwerken Gistermor- werden de twee ge- houten kis- die al dagen in de hal het politiebureau iden en die de nieuws- igheid van de voorbij- tartte, eindelijk epakt. In de kisten zat kunstwerk van Maja Hall-. Onder leiding Maja plaatste een ii van deskundige in paar uur het ruim kilo wegende witte meren kunstwerk. De iester was de aanlei- voor het beeld. „Eigenlijk", zegt "Maja van Hall „is dit beeld nog maar de helft van mijn oorspronkelijke idee. Ik wilde de positieve kenmerken van de politie be nadrukken en kwam toen op de spreuk in het poltievignet „Vigilat ut quiescant" of „U rust terwijl wij waken". Buiten moest het waken komen en binnen het rusten. De grote witte marmeren ster in de hal zou het rusten moeten ver beelden en buiten had ik een hoge grijze hardstenen zuil ontworpen met een groot oog erin. Dat was het waken. Maar voor de zuil buiten was de po litie niet echt warm te krijgen en het is alleen bij de witte marmeren ster in de hal geble ven. Met het resultaat ben ik trouwens erg tevreden. Ik kan er helemaal achter staan. Ach, misschien komt die zuil met dat oog nog eens. Nu ze dit hebben gezien willen ze mis schien die volgende stap ook wel wagen". In het politiebureau is men erg enthousiast over het beeld, vooral omdat Maja er duidelijk haar ster van gemaakt heeft. Heel erg oer en rond. Door stukken super glad te polijsten en andere delen juist ruw in gehakt te hebben, nodigt het monumentale beeld, waarop mensen kunnen zitten, uit tot aanraken. „Dat is juist de be doeling zegt Maja van Hall „Het marmer moet ook romig worden van kleur, van al die handen die eraan zitten". Niet alleen de hal van het nieuwe politiebureau werd gis teren verfraaid met een kunst werk, ook aan de gevel werd een kunstwerk bevestigd. De kunstenaar Ronald van Meek- el is verantwoordelijk voor het groot soort „uithangbord" ter markering van de ingang en ter aanduiding dat het lange gebouw aan de Langegracht een politiebureau is. Het in kunststof uitgevoerde en dag en nacht licht gevende object De Noordwijkse kunstenares Maja van Hall zit op haar marmeren kunstwerk in de hal van het nieuwe politiebureau. „Daarom koos ik dit gegeven als meest herkenbaar voor de politie. Ik heb er een stripach tige draai aan gegeven, waar door het ontwerp vriendelijker aan zou doen. Het blauw met witte zwaailicht lijkt nu zo uit een stripboek te komen en het is een cadeau van een lichtre- clamebedrijf in Leiden. „Veel mensen associëren „po litie" met een zwaailicht en het oplichtende woord politie, zoals dat op het dak van de meeste poltie-auto's te zien is", zegt Ronald van Meekel. rode bord met „politie" is een vergrote versie van de borden op het dak van de politieauto. Dat blauw en rood in die com positie maken het tot één dui delijk herkenbaar geheel", al dus Van Meekel. Het Academisch Ziekenhuis is sinds vanmorgen van verre her kenbaar zijn door het enorme neon-vignet, dat op één van de nieuwbouw-torens is geplaatst. De carré met zijden van zes meter kost inclusief de opbouw tweehonderdduizend gulden. Het vignet is een cadeautje van de Ziekenhuis Diensten Groep, de exploitant van de horeca-voorzieningen op het zo genaamde Leidse Plein in de nieuwbouw. Gisteren zou de grootste hoogwerker van Nederland het immense vignet op het dak plaatsen. Wegens de harde wind moest die operatie worden afgelast. Daarom werd de operatie tot vanmorgen uit gesteld. Toen lukte het na enige vertraging door een tech nische probleem met de kraan wel. Vignet van twee ton

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13