Oorlog tussen gangsters in New York op hoogtepunt k Mavo verrast door Ontheffing stilligregeling soepeler" dan verwacht Ccidóc Courant Analfabetisme in VS hoger dan verwacht VNO:. De Koning bemoeilijkt r onderhandelinget BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 22 APRIL 1986PAGI] Bernhard inspecteert studenten Studenten in het ga- reel tref je niet elke dag aan en daarom gunde prins Bernhard zich gisteren in Am sterdam alle tijd bij de inspectie van de ere wacht van de geza menlijke ..Studenten Weerbaarheid". Het defilè was onderdeel van de viering van het 21e lustrum van de Koninklijke Studenten Schietverenging. Tegenkandidaat Waldheim zat in voorarrest WENEN De socialisti sche tegenkandidaat van Kurt Waldheim tijdens de presidentsverkiezin gen Kurt Steyer blijkt in 1945 zes weken in voor arrest te hebben gezeten op verdenking van een illegale abortus. Steyrer was toen 25 jaar. De ont hulling werd vandaag gemeld in de uitgave van het weekblad Wo- chenpresse. Het voorarrest komt niet voor in de Steyers biografie, maar diens woordvoerder zei dat hij ook nooit was ver oordeeld of beschuldigd we gens het uitvoeren van een illegale abortus. Steyer zelf noemde de onthulling mis plaatst en onderdeel van een doelgerichte lastercampagne. Steyer staat al onder druk vanuit de katholieke en con servatieve hoek, omdat hij tegen de oprichting was van een na-oorlogs Oostenrijks leger en omdat hij zich uit de katholieke kerk heeft la ten schrijven. In het over wegend roomse Oostenrijk kunnen de geuite beschuldi gingen vervelende gevolgen Wijlen de Joegoslavische lei der Tito was op de hoogte van de positie die de Oosten rijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim bekleedde tijdens de Tweede Wereld oorlog. Dit heeft de Joego slavische oud-premier Mitja Ribicic verklaard in een vraaggesprek met het Oos tenrijkse dagblad Kurier dat zondag verschijnt. Volgens de oud-premier maakte Joe goslavië zich niet druk om vergelding: „We lieten dui zenden Italianen en Duitsers naar huis gaan". 8' WASHINGTON Uit een onderzoek van het rikaanse bureau voor de statistiek is gebleken da analfabetisme in de VS hoger is dan aanvanli werd aangenomen. Dertien procent van de volw nen in de VS beheerst de Engelse taal zo slech van analfabetisme mag worden gesproken. N procent van de oorspronkelijk Engels sprekende volking kan lezen noch schrijven. Acht en ve procent van de Amerikanen die oorspronkelijl niet-engelstalige landen komen, is eveneens an beet. Hei meeste analfabetisme komt voor aai „onderkant" van de Amerikaanse samenleving. werkloosheidspercentage onder de analfabete zeer hoog. Analfabetisme wordt het meest gesi leerd bij groepen met de laagste inkomens. Aan kelijk werd aangenomen dat slechts een half proe van de Amerikaanse bevolking als analfabeet m worden beschouwd. NEW YORK De VS lijken tegenwoordig over een vorm van binnen landse terreur te be schikken, die misschien wel een grotere bedrei ging vormt dan buiten landse vijanden als Libië. Met de jongste maffia- moord heeft een al tijden woedende gangsteroor log in New York haar kritieke punt bereikt. Afgelopen maandag ontplofte er voor een beruchte ontmoe tingsplaats van gangsters in Brooklyn een bom in de auto van Frank de Cicco, de 52-ja- rige „tweede man" van de gangsterfamilie Gambino. Het was een beslissende slag in de strijd om het leider schap van deze machtige misdaadorganisatie, die naar schatting jaarlijks zo'n hon derd miljard dollar en waar schijnlijk nog veel meer weet binnen te halen. Récente rechtszaken in New York hebben weer eens dui delijk gemaakt hoe de familie Gambino met georganiseerde terreur haar zaakjes weet te verdedigen. Een man, die een aanklacht wegens ge weldpleging tegen een maf fia-leider had ingediend, werd zó lastig gevallen dat hij plotseling op onverklaar- 'bare wijze zijn geheugen ver loor, weigerde te getuigen en verdween. Toen de getuige weer boven water was, ver telde hij dat hij de man die hij beschuldigd had toch niet kon identificeren als degene die hem had aangevallen. De Amerikaanse regering heeft de huidige gangsterlei der John Gotti, die eind vo rig jaar aan de macht kwam, een proces aangespannen we gens afpersing en intimida tiepraktijken. De rechtzaak is nog niet begonnen, maar één van de kroongetuigen is al twee maal door nep-detecti- ves met dreigementen bena derd. Rechter Eugene H. Nic- kerson heeft deze zaak zeer ernstig opgevat en John Got ti en de zes andere beklaag den gewaarschuwd zich abso luut niet met de getuigen te bemoeien. Een informant van de rege ring, die te horen had gekre gen dat hij moest getuigen in de zaak Gotti, is spoorloos verdwenen. De rechter heeft nu besloten de namen van de andere kroongetuigen ge heim te houden totdat ze hun verklaring in de rechtzaal af leggen. In tegenstelling tot de oude „godfathers", die er in hun stadskleren altijd uitzagen als verklede boeren en zich waarschijnlijk beter thuis voelden op Sicilië, horen Gotti en zijn clan tot de nieu we gangstergeneratie die vol komen ingeburgerd is in „the American way of life". Eén vari hen woont zelfs in een exacte kopie van het Witte Huis. Nieuwe leider De huidige gangsteroorlog begon toen er eind vorig jaar op de gebruikelijke manier van leider gewisseld werd: door moord. De man die af gelopen maandag om het le ven kwam, was een trouw aanhanger van de oude maf fialeider en had zijn positie als tweede man waarschijn lijk gekregen om de volgelin gen van de oude leider zoet te houden, totdat de nieuwe leiding de zaken volledig on der controle had. Aangenomen wordt dat het nieuwe leiderschap zich nu sterk genoeg in zijn schoenen voelt staan om de tweede man op te ruimen en hun ei gen kandidaat te benoemen. Inzet van de strijd om het lei derschap is de leiding over corrupte vakbonden en het „eigenaarschap" van over heidsinstellingen in wijken als Queens. De gangsteroorlog speelt zich zoveel mogelijk af in de voorhoede, waar bedreigin gen, gewelddadige overre dingskracht en moord de strijd gaande houden zonder dat het gewone publiek er al te veel van merkt. Recente successen van de po litie, die vooral te danken zijn aan het gebruiken van informanten en moderne elektronische apparatuur, hebben er echter voor ge zorgd dat een aantal ver meende maffia-leiders toch in de rechtszaal terecht is ge komen. Daar concentreren de gang sterleiders zich voorlopig op het vertragen, uitstellen, of zelfs annuleren van hun pro ces. De advocaten van John Gotti bijvoorbeeld hebben de rechter gevraagd de zaak uit te stellen totdat de publiciteit wat afgenomen is. maar de rechter heeft hun verzoek geweigerd. Het grote probleem is nu om een jury samen te stellen. Er zijn veel mensen die nerveus worden bij het vooruitzicht aan een maffia-proces mee te moeten werken en die elk excuus aangrijpen om er on deruit te komen. Anderen zeggen dat ze in dit geval te bevooroordeeld zijn, De jury leden willen in ieder geval dat hun identiteit geheim wordt gehouden en dat er nog meer veiligheidsmaatre gelen komen om hen tegen intimidatie te beschermen. W.J. WEATHERBY Copyright The Guardian Taart i Koningin beth en echT noot prins P c kunnen harf^ lachen enorme taartb; de koningin teren kreeg 5 gelegenheid haar zesti^c verjaardag, feest Is op bundige wijze a vierd op Buck I ham Palace, dat het konint gezelschap eti een mis bijwdu de in de f I George kapel taart is inmidj naar een dens kinde| kenhuis stuurd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MFT INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG De mavo- -leerlingen die biologie in hun pakket hadden geko zen waren gisteren verrast toen ze het schriftelijk examen onder de neus kregen. In plaats van de doorgaans veertig tot vijf tig vragen kregen ze nu plotseling 75 vragen te be antwoorden. Voor het eerst waren er naast de meerkeuzevragen ook tweekeuzevragen in het examen opgenomen. Een experiment voor een keer, want volgend jaar zullen slechts vier- en driekeuze vragen worden gesteld. Volgens docente mevr. J. Bes- sing van het Veurs College in Leidschendam konden de leer lingen door de grote hoeveel heid informatie bij de twee keuzevragen ook op het ver keerde been worden gezet: lang niet altijd was de inlei ding nodig om de gestelde vraag te kunnen beantwoor den. De vragen waren door gaans van een redelijk niveau. Opvallend was het geringe "aantal vragen over het zenuw stelsel. De tekeningen bij de opgaven waren erg duidelijk. Videoclip In de ochtenduren hadden de mavo'ers (en de lbo-leerlin- gen) zich moeten buigen over een Nederlandse tekst die goed aansloot bij hun bele vingswereld. Zowel het D- als het C-examen handelde over de videoclip en voor de start van de lange examenperiode was het een aardige binnenko mer. Er werden zowel open als meerkeuzevragen gesteld. Bij het D-examen was de eer ste van de drie teksten afkom stig van -jockey kom. Die tekst was genomen uit het blad Nederland en Mu ziek. De tweede tekst van pop zanger Joe Jackson kwam uit De Volkskrant en luidde ..Moet je Joe Jackson horen!". De derde, getiteld „Televisie als huisdiscotheek" kwam uit het filmtijdschrift Skrien. De teksten waren heel goed leesbaar, aldus docent H. Vla ming van het Leidse Bonaven- turacollege. De leerlingen wa ren zeer tevreden want het ge heel was overzichtelijk en de antwoorden konden met wei nig woorden gegeven worden. Alleen het grote aantal meer keuzevragen verbaasde wat. Mavo-C had evenals het lbo-C naast de Jackson-tekst drie andere teksten: van Henk van Gelder, van Van Oosterwijk en van een van de meest be luisterde disc-jockeys van de radio, Frits Spits. De laatste geeft de Engelse popmusicus Jackson gelijk als deze zegt geen clips meer te willen ma ken met het doel om zijn pla ten beter te verkopen. De titel van Spits' tekst luidt dan ook „Muziek is belangrijker dan videoclip". Mevr. I. van Duijne (Sancta Maria Goretti in Den Haag) had als docente bij het lbo toch een bedenking: waarom tek sten uit een krant die door lbo-leerlingen nauwelijks gele zen wordt en die moeilijke woorden bevatten als desa streus en frustraties? Verder werd in het examen weinig aandacht besteed aan verwijs woorden, waar op de scholen flink op geoefend was. Wel was er een vraag over zinnen van gelijke betekenis. De vra gen moesten goed worden ge lezen, maar de leerlingen wa ren in het algemeen niet onte vreden. Handel Het havo begon dit jaar als enige niet met Nederlands, maar met handelswetenschap pen en recht. Een standaar dexamen met weinig echt las tige dingen, aldus docent D. Zwikker van het Lucas Colle ge in Voorschoten. Weer geen fabrieksboekhouding maar wel een kostprijsberekening en verschillende analyses, een vast nummer tijdens het exa men. De tweede opgave betrof de permanentie van kosten en opbrengsten bij een taxibedrijf, de derde opgave een wat lasti ge herwaardering van gebou wen en een annuïteitenbere kening. De vierde opgave be trof kengetallen. Al met al geen examen dat onvoorziene moeilijkheden opleverde. In de middaguren had ook het havo biologie. Een niet echt moeilijk examen, aldus leraar H. Ploeger van het Veurs Col lege in Leidschendam. Er wa ren leuke vragen bij zoals: waarom groeien er brandne tels op de plaats waar ik mijn hond uitlaat? Moeilijker waren enkele erfelijkheidsvragen die hetzelfde waren als voor het vwo. Erg actuele kwesties als zure regen kwamen in dit exa men niet voor. Toenadering Het biologie-examen voor vwo deed maar zeer matig beroep op de creativiteit en inventivi teit van de kandidaten. Vol gens leraar Ploeger was het examen wat vlak wat de on derwerpen betreft met enkele zeer simpele vraagjes. Dit jaar ook minder taalproblemen in de opgaven dan vorig iaar. De samenvatting Nederlands (2200 woorden terugbrengen tot 500), waarmee de vwo-kan- didaten gisteren het examen mochten aanvangen, betrof een speech (van eind 1984) van oud-VVD-minister van onder wijs Pais. De titel ervan luid de: „Liberaal-socialistische toenadering?", waarin de stel ling dat er een tweede kabi net-Den Uyl had kunnen ko men. Opvallend was een soortgelij ke passage als waarover Joop den Uyl nog onlangs in het nieuws is geweest: „Het gees- teslicht dat de CDA'er ver spreidt is van betere komaf. Natuurlijk, hij respecteert als goed democraat de humanist, de ongelovige, zelfs de dwa lende geloofsgenoot, maar als puntje bij paaltje komt is de ei gen inspiratiebron toch supe- Docent H. den Tenter (Bona- ventura, Leiden) noemde het een tekst met een duidelijke samenhang, die soms woorde lijk staat aangegeven. Boven dien waren de kandidaten dit jaar niet verplicht de samen vatting uitsluitend in eigen, woorden te geven, hetgeen aansluit bij wat in hun verdere studie te wachten staat. Toch waren er wat moeilijkheden. Er werd enige kennis van de moderne geschiedenis (Troel stra, Oud) verondersteld even als van de politieke actualiteit. Sommige termen werden ver klaard, andere (het rentmees terschap van het CDA en de confessionalisering) niet. Al met al een aardig gekozen exa men, waar de kandidaten vrij zinnig mee bezig konden zijn. Huisjesslak Van het lbo kwam gistermid dag alleen het landbouwon derwijs op het schriftelijk exa men in actie met biologie. Een examen van goed niveau, niet te hoog maar zeker ook niet te laag, aldus de heer E. van der Kolk (chr. lagere tuinbouw school Boskoop). Alleen jam mer dat er geen aansluiting was bij de praktica, die in het onderwijs zo'n belangrijke plaats innemen. Er waren drie hoofdstukken met elk vijf op gaven, waarvan de leerlingen er steeds drie konden kiezen en daarmee konden aansluiten aan de situatie (biotoop) in hun woonomgeving en de daarbij behorende gewassen. Bij het hoofdstuk bescherming van het organisme kwamen zaken als gebitsverzorging en passief roken aan de orde, bij de voortplanting nu eens niet het fruitvliegje maar als verras sing de huisjesslak. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen/Weesp 99 DEN HAAG Vissers die in moeilijkheden ko men omdat ze vanwege de vangstbeperkingen op schol en tong hun schepen tien weken aan de kant moeten houden, kunnen rekenen op soepelere ont heffingsmogelijkheden dan tot nu toe werd aan genomen. Dat is de strekking van een pleidooi van landsadvocaat mr. L. Keus, die gisteren in een kort geding voor de Haag se rechtbank het standpunt van de staat verdedigde inzake de gewraakte „stilligregeling". Ruimere ontheffingsmogelijk heden gelden sinds zaterdag met name voor vissers die voor drie kwart afhankelijk zijn van de opbrengst van schol en tong. Staatssecretaris Ploeg van landbouw en visse rij besloot afgelopen weekein de onverwacht de norm van 90 procent tot 75 procent te verlagen. Ondernemers die tijd te kort komen om de toe gestane hoeveelheid uit zee op te vissen, kunnen niet alleen ontheffing aanvragen, maar ook hun hele of een deel van hun contingent aan andere vissers overdragen, adviseerde mr. Keus. Voor zijn tegenpleiter, mr. H.J. Bronkhorst, bood één en ander echter onvoldoende ga ranties voor bijvoorbeeld de haringvissers, die schol en tong slechts als „bijvangst" be schouwen. „Ze halen die 75 procent nooit, maar moeten toch tien weken plat". De raadsman voerde het woord namens de Urker Vis sers, verenigd in de producen tenorganisatie Oost-Neder land, en de Federatie van Vis serijverenigingen (Urk, Den Helder, Texel, Goedegereede en Breskens), plus één particu liere ondernemer. Hij stelde dat de staatssecretaris zijn ont- heffingsbeleid zo vaag heeft geformuleerd, dat het geen recht doet aan de individuele posities van de vissers. „De ambtenaren op het ministerie kunnen de regeling zomaar van de ene op de andere dag veranderen". Hij eiste in dit verband een grotere invloed van de producentenorganisi- ties op het uit te stippelen be leid. Ook vice-president mr. J. Bakker vond dat Ploeg wel wat duidelijker had mogen zijn tegenover de vissers. De rechter putte hieruit voldoen de steun om de producenten organisaties en de directeur der visserijen er nog éénmaal toe te bewegen met elkaar rond te tafel te gaan zitten. DEN HAAG Volgens het Verbond van Nederlaif Ondernemingen (VNO) bemoeilijkt minister De L ning (Sociale Zaken) met zijn uitlatingen over de111 urige werkweek de cao-onderhandelingen. Het pleidooi voor een 36-urige werkweek van de minister ii blad van de FN V-Industriebond en de kritiek die hij daart de werkgevers uit, passen volgens de werkgevers niet bij d< trale onderhandelingen. Het VNO vindt het ook volstrekt! op z'n plaats dat elk akkoord of iedere opschorting van on| handelingen door de minister van een inhoudelijk oordeel w voorzien. „Dat is geen taak van de centrale overheid en M niet worden verwacht van een minister die elders meerm heeft verklaard voorstander te zijn van het overleg op nil van bedrijven en bedrijfstakken", aldus de kritiek gevers. Premier Peres van Israël neemt op de trappen van Elysee afscheid van president Mitterrand. Peres, dit ter nog een ontmoeting had met premier Chirac w; Frankrijk om te praten over de levering van een kt centrale aan zijn land. Economisch wel en wee Leiden Handelsnaam soort bedrijf van Mini-Storage Europe B.V., Karei Doorman weg 1, gewij zigd in: Webaco B.V., reinigen en vernieuwen van riolerin gen. Aan Aletta Jacobslaan 19 is fevestigd: ERA Noord Bra- ant, klnh. in boeken, studie pakketten software, hardwa ren en kantoorbenodigdheden d.m.v. een postorderbedrijf; verkoop van gespecialiseerde naslagwerken aan particulie ren, bedrijven en instellingen; verkoop computerboeken aan detaillisten, opleidingsinstitu ten etc. Handelsnaam Aktiv Keu kens en Pak Op, Hoge Rijndijk 94-96, zijn veranderd in geer Beheer B.V. Aan Hoge Rijndijk 94-9 N gevestigd: B.V. Exploitatie I WIM, Beheermij. Hein from Holland B.y Hein Kuipers Beheer IJ groothandel bloemen, ex tatie o.g. etc., Veerhuis 1 verplaatst naar Zevenhov» j Aan Morsweg 73 is geves !l H. G. v.d. Hoeven, klein! f brood en banket (nevenvj' ging). Aan Verbeekstraat 10-1 gevestigd: De Snelle Rl B.V., luchtvervoer en zaku ke spoedeisende en zorg vi sende goederen. s ii Changes B.V., herenkap» Doezastraat 7, is opgeheve v Modehuis Stam, Breestjr 113, is opgeheven. rl Exportslachterij B. Bos I r( export van schapen etc., teurstraat 1, is opgeheven, j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6