VdA en CDA leien gunst van udere kiezer Oppositie blokkeert debat kerncentrales Gesprek huisartsen staatssecretaris mislukt Ruding: 150 miljoen bezuinigen op gescheiden vrouwen In 1990: één op zes schoolverlaters nodig in de verpleging KIEZEN 0PH ELK NNENLAND £ckbe€Wumt DINSDAG 22 APRIL 1986 PAGINA 3 er rechercheurs bij Jerzoek ontvoering DHOVEN De politie van jlhoven heeft het rechercheteam [probeert de ontvoerde Wcstduit- isino-eigenaar P. Hertel op te jen met vijf man uitgebreid. Er nu 22 politiemensen bij het on- £oek betrokken. Uitbreiding van •team was nodig omdat het na- [ken van de binnengekomen tips meer werk met zich meebrengt was gedacht. De politie kreeg r dan 700 tips binnen, die nog i hebben opgeleverd. Een paar i na de verdwijning van Hertel maart eisten onbekenden een teld van 3,5 miljoen gulden. Se- jdien is niets meer van Hertel of ontvoerders vernomen. Boom stoort treinverkeer UTRECHT Het trein verkeer tussen Amersfoort en Zwolle is gisteren ern stig verstoord door een ge rooide boom bij Nunspeet, De boom viel door een fout bij het rooien de ver keerde kant op en kwam op de bovenleiding te recht. Er was daardoor maar één spoorlijn be schikbaar, wat tot vertra gingen van een half uur leidde. Net voor het spits uur kon de normale dienstregeling worden hervat. Controle borstkanker kan eenvoudiger EINDHOVEN Het is niet zinvol bij regelma tige controle van behandelde borstkanker-pa- tiënten ook steeds röntgenfoto's te maken en een bloedonderzoek te verrichten. Deze onder zoeken schieten vaak tekort om uitzaaiingen van de kanker in een klachtenvrij stadium op te sporen. Tot die conclusie komt de arts-assis- tistcnt E. Rutgers na een promotie-onderzoek in het Eindhovense St. Josephziekenhuis. De re sultaten van het onderzoek zijn gisteren be kendgemaakt. Jaarlijks wordt in Nederland ze ven miljoen gulden uitgegeven aan röntgen- en bloedonderzoek bij de controle van borstkan- kerpatiënten. Volgens Rutgers kan dat geld be ter worden besteed aan andere, zinvollere be stemmingen in de gezondheidszorg. Verkeersproef voor alle basisscholen UTRECHT Bijna 200 000 leerlingen van de twee hoogste klassen van alle ba sisscholen in ons land zullen overmorgen meedoen aan de schriftelijke verkeersproef die door Veilig Verkeer Ne derland (VVN) is samenge steld. De proef is in de plaats gekomen van het verkeers- examen en vormt een on derdeel van het verkeerson- derwijs dat in 1964 verplicht is ingevoerd op de lagere scholen. Volgens VVN is het halen van het verkeersdiplo- ma nog geen garantie voor „verkeersrijpheid". Ziekenfondsraad: breid inentingprogramma uit AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad vindt dat het inentingsprogramma per 1 januari 1987 uitgebreid moet worden. In een ontwerp-advies stelt de raad voor kin deren op hun eerste en negende levens jaar in te enten tegen bof, rodehond en mazelen. Omdat rodehond tijdens de zwangerschap gevaarlijk is voor het onge boren kind worden meisjes er nu op 11- jarige leeftijd tegen ingeënt. Het maxima le effect daarvan wordt echter pas rond het jaar 2005 bereikt, waardoor het virus blijft circuleren. Door eerdere inenting kan daar binnen ongeveer vijf jaar een eind aan komen. De Ziekenfondsraad stelt bovendien voor de inenting tegen bof en mazelen, die kinderen krijgen als de kin deren 14 maanden oud zijn, te herhalen als ze negen jaar oud zijn. fHEM De Partij de Arbeid en het gaan ongeveer gelijk de strijd om de gunst de oudere kiezer. Br schatting 26 procent k de mensen van vijfig f en ouder denkt bij de ..[kiezingen voor de Jjeede Kamer* op de J1A te gaan stemmen, i CDA heeft de voor- 1 ir bij 25,8 procent van e [oudere kiezers, terwijl VVD op 9,8 procent ^jtomt. I blijkt uit een onderzoek jonlangs door Bureau Into- is gehouden onder dui- ouderen, in opdracht van Algemene Nederlandse voor Ouderen (ANBO). [egevens vormden de uit- punten van een congres dat vandaag in Arnhem werd gehouden in verband met het 85-jarig bestaan van deze ou derenbond. Opmerkelijk in de uitkomsten van het onderzoek is vooral het feit dat zich onder de ou deren een zeer groot aantal twijfelende kiezers bevindt. Bijna een kwart van de vijftig plussers zei nog niet te weten op welke partij men zal gaan stemmen. Uit het onderzoek blijkt ver der dat bijna veertig procent van de ondervraagde vijftig plussers vindt dat de overheid in de politieke praktijk meer aandacht besteedt aan jonge ren dan aan ouderen. Maar liefst een kwart van de oude ren vindt het een positieve ontwikkeling als de kinderen later in toenemende mate hun ouders tijdens de oude dag moeten verzorgen. Vooral on der oudere CDA- en VVD- stemmers vindt dit voorstel steun (33 en 30 procent); slechts 16 procent van de PvdA'ers is het hiermee eens. Driekwart van de ouderen vindt dat de mensen van hun leeftijds voldoende mogelijk heden hebben om zelfstandig te blijven zolang men dat zelf wil. Veertig procent van de vijftig-plussers in ons land vindt dat de plicht om op een vastgestelde leeftijd met pensi oen te gaan moet worden afge schaft. Tijdens het congres pleitte ANBO-voorzitter K. J. Kuiper voor een verhoging van de overheidsbesteding voor oude ren. Het Sociaaf Cultureel Planbureau heeft becijferd dat er forse bedragen nodig zullen zijn om ook in het jaar 2000 de voorzieningen voor de oude ren in stand te houden, moge lijk wel een bedrag van tussen de vier en acht miljard extra. ,,Dat laatste lijkt me reëler", aldus Kuiper. ier maanden ^ëist tegen "Uroerend- jjedhandelaar ouASTRICHT „Het is be- rSvld niet het meest kwalijke in de ABP-zaak dat terecht staat". Met die e plificatie besloot officier eH justitie mr. H.J. Laumen z| requisitoir tegen de Rot- Öamse onroerend-goedhan- aar Niels H. (43). die zich |eren voor de rechtbank in astricht moest verantwoor- d voor zijn geringe aandeel fie fraude-affaire rond het Burgelijk Pensioen- draait om het Rotterdamse Mena-gebouw dat in mei oit3 door H. aan het ABP met A I miljoen gulden winst werd islköcht. De officier achtte jjvezen dat H., door middel L een valselijk opgemaakte van het ABP 486.750 gul- provisie heeft geïncas- waarop hij geen recht Mr. Laumen eiste daarom in H. vier maanden gevan- [isstraf, 50.000 gulden boete lontneming van het weder- telijk genoten voordeel, de rijksaccountant afge- op 492.500 gulden. Het xzoek tegen de hoofdver- :hte in de ABP-affaire, ex- tcteur beleggingen mr. drs. I.M. Masson. duurt intussen en de afronding is nog in zicht. (ADVERTENTIE) Getik in tas zaait nodige paniek AMSTERDAM Getik in een tas in een Amsterdamse tram heeft gisteren de nodige paniek gezaaid en geleid tot de afzetting van het drukke Rokin in Amsterdam waar on der meer het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al is gevestigd. Nadat een vrouw bij het Spui tegenover het kantoor van El Al uit de tram was gestapt en een tikkende tas had achtergelaten, werd alarm gesla gen. Passagiers die het luide tikken hadden gehoord, vluchtten ijlings de tram uit. Toen politiemannen voorzich tig een kijkje namen in de tas. ontdekten ze dat het getik afkomstig was van een een voudige wekker. De eigenaresse van de tas meldde zich korte tijd later bij een politiebu reau. Ze zei dat ze de tas inderhaast had vergeten en dat ze de wekker even tevoren had gekocht. Terwijl de PvdA in het Tweede Kamergebouw het debat over de bouw van kerncentrales wist uit te stellen, speelden tegenstanders van kernenergie buiten spelletjes onder het motto: „Stem tegen". DEN HAAG De opposi tiepartijen hebben giste ren tot grote ergenis van de regeringspartijen een debat over de bouw van kerncentrales geblok keerd. De PvdA was met zo'n grote vertegenwoor diging komen opdagen dat een voorstel van PvdA'er Zijlstra om het debat uit te stellen een meerderheid achter zich kreeg. Zijlstra stelde dat het indica tief meerjarenprogramma mi lieubeheer van minister Win- semius (Milieu) en de planolo gische kernbeslissing (pkb) van elkaar afwijken, doordat ze verschillende risiconormen hanteren. Zijlstra noemde bei de stukken „onverenigbaar". Hij diende daarom een orde voorstel in, waarin de minis ters Winsemius en Van Aar- denne (Economische Zaken) nadere uitleg over dat verschil gevraagd wordt. Omdat dit voorstel werd aangenomen, kan het debat pas na de reac ties van de ministers voortge zet worden. De ministers en de regerings partijen vinden nadere uitleg overbodig. CDA-kamerlid Lansink keerde zich gisteren tegen ieder uitstel van het de bat, daarin gesteund door zijn VVD-collega Braams. Volgens Lansink pleegde de PvdA een „overval", omdat de socialisten in de voorbereiding van de vergadering niet over uitstel hadden gerept. „De rest van de Kamer wordt op deze ma nier monddood gemaakt," al dus Lansink. CDA en VVD hebben nu voorgesteld het debat voort te zetten op 1 mei, vanouds een socialistische feestdag. Volgens Lansink is dit een „zeer leu ke" vergaderdatum. Op die datum kan dan ook gestemd worden over de bouw van de kerncentrales. Inmiddels staat wel vast dat de Eeerste Kamer de regeringsplannen niet meer voor de verkiezingen van 21 mei kan behandelen. Spoor bijster Twee rijtuigen van een personentrein van de NS waren gisteren op het tra ject van Groningen- Weener op West duits grondgebied even het spoor bij ster na een botsing met een vrachtauto. De 36-jarjge machi nist J. van der Laan uit Groningen raak te slechts licht ge wond en de chauf feur van de vracht auto liep een shock op. DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) denkt 150 miljoen te bezuinigen op bijstandkosten voor gescheiden vrouwen. Dat kan wanneer een deel van die kosten wordt verhaald op de ex- echtgenoten. Daarvoor zou de wet moeten worden veranderd en dat is nog niet gebeurd. Dit antwoordt Ruding op kamervragen van het Tweede-Kamerlid voor het CDA, Kraaijeveld-Wouters. Een deel van de betreffende wet is al gewijzigd door het buiten werking stellen van het zogenoemde nihilbeding. Dit hield in dat het scheidende echtpaar onderling bepaalde financieel onaf hankelijk van elkaar verder te leven. Ondermeer bijstandsvrou wen hebben krachtig geprotesteerd tegen het buiten werking stellen van dit beding. Hun zelfstandigheid wordt daarmee on dermijnd, stellen zij. Gezien de jaarlijks uitgesproken echtschei- dingsvonnissen houdt de minister rekening met een jaarlijkse stijging van 10.000, hetgeen de jaarlijkse kostenstijging voor de bijstandskassen op 200 miljoen gulden brengt. rcê MasJö? 2e\ o»r munscblhtb INZICHT IN DE STOF ERFE2.II H'J ZEI' WIE ZO'N STOM JOCITC m SCHOOL DCET rilSTiNZh bUfier x JK is.m.j /S\ J0p2o'-Nj \T) Eén dag raadslid CAPELLE AAN DEN IJSSEL De D66'er Van Waalwijk mag volgende week maandag één dag lid zijn van de ge meenteraad van Capelle aan den IJssel. Hij volgt die dag de oud-fractievoorzitter Derksen op. Derksen werd voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart dit jaar geroyeerd en wilde alleen dan opstappen als een ander lid van D66 in zijn plaats kwam. Dat is Van Waalwijk geworden. Hij volgt Derksen op in de oude ge meenteraad. Maar een dag na zijn intrede wordt in Capelle de nieuwe raad geïnstalleerd. UTRECHT In de intramurale gezondheidszorg zul len de komende vijf jaar alleen al in de verpleging 100.000 jongeren nodig zijn om de patiënten in zieken huizen, verpleeghuizen, psychiatrische inrichtingen en zwakzinnigeninrichtingen hulp te kunnen blijven ga randeren. Dit komt er op neer dat in 1990 één op de zes schoolverlaters in de verpleging zou moeten kunnen gaan werken. Het Nationaal Ziekenhuis Instituut dat dit heeft berekend is zelf geschrokken van de uitkomst. Als er niets gebeurt, zal volgens drs. Hogewind van het NZI in 1990 ruim 30 procent van alle nu volliggende bedden leegstaan. Het rapport van het NZI heet „Gevraagd: 100.000 schoolverlaters". Het noemt verschillende oorzaken van de verstoring van het evenwicht tussen de, gro tendeels door de instellingen zelf verzorgde, opleidingen en de aantallen gediplomeerden die nodig zijn. De bezuinigingen heb ben ertoe geleid dat de instellingen uiterst voorzichtig zijn ge worden met het aantrekken van leerlingen. Anderzijds vermin derde de belangstelling bij de schoolverlaters „onevenredig" na dat ongeveer vijf jaar geleden overigens op slechts zeer be perkte schaal leerlingen die hun dipoloma haalden werden ontslagen. Daar is dan ook de arbeidstijdverkorting nog bijgeko men en die werkt extra hard door in een sector waar dag en nacht wordt gewerkt. Verder neemt het verloop van gediplo meerden volgens het NZI op dit moment sterk toe, evenals de mate waarin in deeltijd wordt gewerkt. Ook is onlangs een jeugdplan ingevoerd met een herziene opleiding die uitgaat van nog verdergaande arbeidstijdverkorting voor leerlingen (tot 36 uur), waarbij het aantal theoretische lesuren aanzienlijk is uitge breid. LEIDSCHENDAM Het overleg tussen de Lande lijke Huisartsenvereniging en staatssecretaris Van der Reijden (WVC) over de inkomens van de huis artsen heeft gistergavond volgens LH V-voorzitter W.J. de Regt geen enkel resultaat opgeleverd. De procedures die de staatsse cretaris heeft voorgesteld komen neer op een op de lange baan schuiven, al dus De Regt, die dit „vol strekt onaanvaardbaar" noemde. De inkomens van de huisart sen staan onder druk doordat ze gemiddeld al niet meer het aantal patiënten hebben dat nodig is voor het norminko men. Bovendien betalen parti culiere patiënten volgens hem te weinig. Dit klemt des te meer, nu per 1 april 600.000 mensen die vrijwillig bij het ziekenfonds verzekerd waren, door de stelselwijziging zijn overgeheveld naar de particu liere ziektekostenverzekering. De LHV had daarom een ver hoging van de particuliere ta rieven met 1,50 gulden per consult of visite (nu 23,50 gul den) voorgesteld of een abon nementssysteem voor particu lier verzekerden, net zoals voor ziekenfondsverzekerden voor wie ze ongeveer honderd gulden per jaar krijgen, onge acht het aantal visites of con sulten. Gerrit Brokx: Lubbers en ik bekeren die lui wel" AMERSFOORT CDA- staatssecretaris Gerrit Brokx, die na de verkiezingen maar al te graag (liefst als minis ter) terugkeert op de post Volkshuisvesting, wil ook in een komende kabinetsperio de vasthouden aan ..zijn" volkshuisvestingsbeleid. Dat betekent onder meer geen af bouw van de subsidies en ook geen fcrrse bezuinigingen op de individuele huursubsidie. De CDA-mioisters De Ko ning en Ruding hebben dat onlangs wel voorgesteld „maar Lubbers en ik bekeren die lui wel", aldus een zelf verzekerde Brokx gisteren tijdens het politiek debat dat de FNV Bouw- en Houtbond in Amersfoort had georgani seerd. Gerrit Brokx vervulde naast VVD-minister Neelie Smit- Kroes een hoofdrol in het middagdebat, dat door ka mervoorzitter Dick Dolman persoonlijk werd voorgeze ten. De discussie over het „toekomstig bouwbeleid" ging al snel over in een par tijpolitiek debat, waarbij het PvdA-kamerlid Wöltgens en de volkshuisvestingsdeskun- dige bij uitstek, prof. Prie- mus, moesten zorgen voor het nodige oppositionele weerwerk. De verzamelde FNV-kaderleden mochten zich van Dolman eveneens, zij het in bescheiden mate, bemoeien met de discussie. Een aantal pittige stellingen, namens de VVD geponeerd door Smit-Kroes, maakte nog eens duidelijk dat bewinds- lieden van CDA en VVD er geenszins een punt van ma ken, dat over essentiële za ken heel verschillend wordt gedacht. Zo kon de VVD- stelling, dat de volkshuisves tingssubsidies geleidelijk moeten worden verminderd, Brokx niet deren. „Ik geef niet zoveel om wat er in het VVD-program staat; dat doen ze zelf waarschijnlijk ook niet". Volkshuisvesting is vrijwel per definitie CDA-beleid, zo moesten de aanwezigen in Amersfoort van Brokx be grijpen. Want ook in een ka binet met de PvdA zou er weinig veranderen: „Ik houd vol dat een beleid met de PvdA er niet anders had uit gezien", aldus Brokx, die als voorbeeld de bezuinigingen op de individuele huursubsi die noemde. Protesten van Wöltgens op Brokx' bewerin gen bleven geheel achterwe ge. Gerrit Brokx, die nu al lan ger dan al zijn voorgangers de portefeuille beheert, kreeg van voorzitter Dolman overi gens nog een rake opmerking toegesmeten. Brokx' bewe ring dat Ruding en De Ko ning wat hun bezuinigings drift op de huursibsidie be treft door „de baas zelf zijn teruggefloten", was volgens Dolman niet juist. „Niet Lub bers is de baas, dat zijn de kiezers!". Te min voor De Korte DEN HAAG Is een PvdA-kamerlid als discussie-partner ineens geen partij meer voor het voormalige VVD-kamerlid De Korte, sinds kort onze minister van binnenlandse zaken? Door de brief, die de socialist Wöltgens onlangs van de PvdA- afdeling Wassenaar ontving, wordt die indruk geval wel enigszins gewekt. In de brief laat de secretaris van de Wassenaarse PvdA, Her man de Bruyn, weten dat de forumdiscussie met De Korte die voor 28 april was gepland helaas is geannuleerd: Volgens de VVD-campagneleiding zou het voor De Korte, nu hij minister is, niet meer interessant zijn met een .gewoon" kamerlid in discussie te gaan". Wel heeft de WD. aldus de brief, erop aangedrongen de ongekroonde PvdA-koning Wim Kok in Wöltgens plaats te arrangeren. De PvdA heeft haar liberale plaatsgenoten echter laten weten dat ze zoiets niet eens wilden proberen en dat de liberalen blij mochten zijn met iemand van Wöltgens' kaliber. „De Korte zal nu voor eigen parochie een one-manshow opvoeren", al dus de brief aan Wöltgens. Wöltgens kan er wel om lachen en wellicht niet zonder re den. Want het is een lang bewaard geheim, dat hij -en De Korte tijdens kamerdebatten in een nogal merkwaardige ver houding tot elkaar stonden en staan. Wöltgens, die als finan cieel specialist van zijn fractie de nodige achting geniet, schijnt VVD-tegenstrever De Korte alleen al door een blik van misprijzen aardig van zijn stuk te kunnen brengen. Wel licht dat De Korte daarom toch al niet met vreugde uitzag naar een confrontatie met deze immer pijprokende PvdA 'er. D66: „Andere politiek" DEN HAAG Onder de slo gan „Andere politiek" gaat D66 de verkiezingscampagne in. Partijvoorzitter Kohn- stamm zegt dat de partij hier mee twee oogmerken heeft. Allereerst staat D66 een an der beleid voor bij de bevor dering van de als werkgele genheid (via een sociaal con tract tussen overheid en soci ale partners) en de decentra lisatie: jaarlijks moet het aan tal rijksambtenaren met vier procent verminderen. Twee de doel is de verandering van de politieke cultuur in ons land, waarbij de machtsstruc turen moeten veranderen. Het D66-voorstel, om de kie zer twee stemmen te laten uitbrengen, één voor de ge wenste regering en één stem voor de Tweede Kamer, is daarvan een uitwerking. D66 heeft overigens met op zet gekozen voor de uit de ja ren dertig stammende onder titel „Stemt allen lijst 4". Oorspronkelijk wilde de par tij daar nog het woordje „Burgers..." aan vooraf laten gaan, maar daarvan is men toch afgestapt. Volgens Spier is die ondertitel een grapje, „appellerend aan nostalgi sche gevoelens". Voorzitter Kohnstamm hoopt dat lijsttrekker Van Mierlo waarschijnlijk eind deze week weer voor de partij zal optreden. Van Mierlo ver blijft vanwege darmklachten in het Academisch Zieken huis van Amsterdam en heeft daarom allerlei spreek beurten moeten afzeggen. „Vrouwen hebben voorrang" Zowel mannelijke als vrouwelijke verkeersdeelnemers zullen er raar van opkijken, maar in Utrecht vond giste ren een studieconferentie plaats met als titel „Vrouwen hebben voorrang". Onder de sprekers waren (v.l.n.r.) Annemarie Grewel (vice-voorzitster van de Emancipatie- raad), Ingrid Christochowitz namens staatssecretaris Kappeyne van de Copello, hoofdcommissaris Brand van de Utrechtse gemeentepolitie en de Leidse sociologe A.M. De Jong.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3