CDA en VVD leveren wethouders in Lisse 'rominent GD A-duo ia vele jaren uit •ïoordwijkse raad Voorhout blij met verbinding Sportlaan met Nolenslaan „Werkloosheidscijfer is 100.000 te hoog" tir |N DUIJN EN ALKEMADE AKEN RUIMTE VOOR DE JEUGD -■UDEN OMGEVING fi&idaeSou/uvnl DINSDAG 22 APRIL 1986 PAGINA 15 VOORHOUT De leden van de commissie onderwijs van Voorhout hebben gister avond verheugd gereageerd op de aankondiging van een verbinding tussen Prof. No lenslaan en Sportlaan. Voor al voor voetgangers en (brom)fietsers zal dat een verbetering betekenen. Tot op heden is het zo dat de meeste weggebruikers uit deze categoriën zelf maar hun weg zoeken en herhaal de controles door de politie hebben daartegen niets uit gehaald. Met de wensen van de bewoners van het Park Overbosch wordt overigens rekening gehouden door de instelling van een parkeer verbod ter hoogte van de in rit. Verder werd gisteravond ge sproken over een notitie van het bestuur van de Schoolart- sendienst Duin- en Bollen streek over de schoolartsen en hun prioriteiten in de taakstel ling op korte en langere ter mijn. Uit deze notitie blijkt, dat uitvoering van het vastge stelde programma voor het cursusjaar 1984/1985 door di verse oorzaken niet mogelijk is. Door het schoolonderzoek efficiënter en sneller te ver richten kan een vermindering van de dienstverlening wor den voorkomen of beperkt. Versnippering van tijd kan onder meer worden voorko men door gebruik te maken van een centrale onderzoeks ruimte. De commissie onder wijs betwijfelde, of deze oplos sing nu wel de juiste zou zijn. deleden hebben bedenkingen over de in het rapport ge noemde cijfers. De commissie wil eerst een beeld van de kos ten krijgen voor er wordt be slist over een lange termijn- beleid. De wethouder zal hier over met de schoolhoofden spreken. In mei voorstel muziekonderwijs VOORHOUT Wethou- der B. Joon hoopt ko mende maand met een afgerond voorstel te ko men voor het muziekon derwijs in Voorhout, dat deelde hij gisteravond me na vragen in de com missie onderwijs. Veel leerlingen vragen zich bezorgd af hoe het volgend jaar zal gaan. Wethouder Joon liet aan duidelijkheid niets te wensen over: „Gestreefd wordt naar een nieuwe Stichting, waarin de oude leerkrachten kun nen participeren". MINISTER DE KONING BIJ OPENING ARBEIDSBUREAU WESTLAND: NAALDWIJK Het werkloosheidscijfer dat nog steeds wordt gepubliceerd, is ongeveer 100.000 te hoog. Op grond van steek proeven schat men het aantal feitelijk werklozen op 630.000. Dit zei minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid gistermiddag in Naaldwijk waar hij het Arbeidsbureau Westland opende.' Het verschil wordt volgens de minister veroorzaakt door de „vervuiling" van de statistische gegevens, feitelijk slechts een „bijprodukt", van de gewestelijke arbeidsbureaus. Dit komt vooral door de wijze van registreren. Het arbeidsbureau kan pas mensen uitschrijven als bekend is dat zij een baan hebben ge vonden. Als het arbeidsbureau de werkloze zelf aan een baan helpt is dat natuurlijk bekend, maar het gebeurt vaak genoeg, dat iemand al een Daan heeft gevonden, maar dit niet tijdig doorgeeft. Uit steekproeven in de tweede helft van het vorig jaar is gebleken dat het om ongeveer 45.000 mensen gaat. Daar naast komt het voor dat werklozen tijdelijk werk verrichten, maar dat niet melden. Een steekproef onder een aantal uitzend bureaus heeft aangetoond dat het om ongeveer 50.000 ingeschre venen gaat. Om een wat beter zicht te krijgen op de werkloosheidscijfers worden vanaf de komende maand in het maandelijks verslag van de arbeidsmarkt voor het eerst de stroomcijfers gepubli ceerd: het aantal mensen dat in een bepaalde maand werkloos wordt en het aantal dat in diezelfde maand wordt uitgeschreven door het arbeidsbureau. Daarnaast kondigde de minister een landelijke uniforme regeling voor de indeling van het werklo- zenbestand aan. Bovendien is de minister van plan de geldig heidsduur van het inschrijvingsbewijs (ingeschrevenen moeten zich van tijd tot tijd melden op het arbeidsbureau) te verkorten. Verder kunnen de arbeidsbureaus gaan werken met nieuw MOA-regeling (Maatregel ter Ondersteuning van Arbeidsinpas- sing). De maatregel heeft tot doel om landurig werklozen weer aan de slag te helpen. Werkgevers die een langdurig werkloze (iemand die langer dan een jaar bij het arbeidsbureau staat inge schreven) in dienst nemen, kunnen via het arbeidsbureau een subsidie ontvangen als tegemoetkoming in de kosten van trai ning en begeleiding van de nieuwe werknemer. Die subsidie kan maximaal een half jaar lang worden verleend tot ten hoog ste 1000 gulden per maand. Uister De Korte bij VVD-Wassenaar jSENAAR „Alleen deelneming van de VVD aan jieuwc regering biedt zekerheid dat het sinds 1982 ?rdc beleid, dat al een krachtig economisch herstel rkle. ook na de Tweede Kamerverkiezing van 21 voortgezet". Dat thema koos minister dr. R.W. de voor een spreekbeurt die hij op maandagavond n woonplaats Wassenaar houdt. .00 uur begint dan in de Schaapskooi in het re- jpark Duinrell een openbare bijeenkomst die is ;aniseerd door de VVD-afdcling Wassenaar De die op 12 maart de plotseling overleden minister ;erk van binnenlandse zaken opvolgde,m was roor de financieel en sociaal-conomiscn specialist Ie VVD in de Tweede Kamer. Hij promoveerde in s- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit Leiden n boek „Naar een vrije sa.menleving" kreeg grote ïdheid studeerde aan de Harvard Business ol. is sinds 1977 Kamerlid en was voordien direc- van Unilever-Emery. EHBO-diploma's Alle 27 cursisten uit Sassenheim zijn geslaagd voor hun EHBO-examen. Daarom kregen zij gisteravond in de kantine van V.V. Teylingen het EHBO- diploma uit handen van burgemeester A.J. Kret van Sassenheim. De gediplo meerden zijn: de dames E. v.d. Berg; G. A. Bijsterbosch-v.d. Lans; C. J. Duiven voorden; 1. Hoogervorst; R. Hulskamp- Elstgeest; B. v.d. Klugt-Visser; N. Kool- v.d. Wagt; L C. v. Loo-Bos; J. M. v.d. Poll-v.d. Zwet; C. Vergeer; R. de Vogel- Hilliger; J. D. de Vries-Jellema; M. v.d. Wijden; L. J. v.d. Zee-Bogaerd; S. v.d. Zee; P. P. M. Zwaan; S. Zonneveld en C. D. Jonkman-Jansen. De heren waren J. M. Beelen; A. C. Heemskerk; S. E. de Koster; G. Lubbersen; R. W. v.d. Mey; F. Verbij; W. C. v.d. Wiel; J. O. v. Zuylen en M. P. M. v.d. Vooren. I)ronk op nieuwe Rotary Club in Wassenaar WASSENAAR De nieuwe Rotary Club Wassenaar-ter Horst hoort er nu officieel bij. In 't Praethuis in Duinrell kreeg het afgelopen weekeinde voorzit ter mr. S. van Opstal van de vorig jaar opgerichte club een oorkonde, het zoge heten charter, uitgereikt door het Rota ry hoofdkantoor in het Amerikaanse Evanston. Behalve de 24 leden waren burgemeester drs. P.H. Schoute aanwe zig, alsmede vertegenwoordigers van andere Wassenaarse clubs als de Lions, de Ronde Tafel en de Rotary Club Wassenaar, waarvan het initiatief voor de oprichting van een nieuwe club is uitgegaan. Nederland telt ongeveer 320 Rotary clubs met in totaal ongeveer 14.000 leden. Bejaarde met fiets in sloot OEGSTGEEST Een 70- jarige Oegstgeestenaar is gisteravond met zijn fiets in de sloot langs de Dorps straat in Oegstgeest be land. De man kwam uit Rijnsburg waar hij een be grafenis had bezocht en na afloop met vrienden een borreltje had gedronken. De bejaarde Oegstgeeste naar is met een snee in zijn neus en een bult op zijn hoofd voor onderzoek naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden ge bracht. Kerkevciling SASSENHEIM Het kerkeveilingcomité van de Pancratiuskerk in Sassenheim organi seert een loterij, waar van de opbrengst be stemd is voor een op knapbeurt van de kerk. Tot en met 1 iuni zijn loten ver krijgbaar bij sigaren magazijn Vink aan de Hoofdstraat 208, bak kerij Oomen aan de Hoofdstraat 255 en W. Hartman. Berkenlaan 17. tel. 02522-13205. De loten kosten ƒ2,50. De trekking wordt gehou den op 3 juni in ge bouw Casanova. (tersportbeurs Warmond >dt handel amusement IMOND De Stichting jiionder Recreatiebeurzen |t zaterdag 26 en zondag pril de tweede surf- en rsportbeurs op het terrein i Padox-Panagro in de (polder te Warmond. Op eurs kunnen particulieren lollige spullen kwijt of te- ten redelijke prijs iets op bp tikken. Naast de moge- pid tot handel biedt de fc ook amusement in de van muziek en diverse bnslraties. jeide beursdagen is er Ie le dixielandmuziek, er jen demonstraties gegeven rnodelboten, verschillende h surfplanken en de surfs- ptor. Een duikteam ver- l demonstraties in een gro- Ink die binnen staat opge ien de nieuwste vrijetijds- p zal meerdere malen len vertoond. De beurs l de beschikking over een I buitenterrein, loods en jiaventje, zodat alle artike- p de juiste entourage kun- iworden gedemonstreerd. ifwijking tot vorig jaar i de beurs nu ook open 'bedrijven, maar de mees- Indacht gaat toch uit naar rulieren. Vorig jaar werd van de aangevoerde sche- verkocht en toen waren weersomstandigheden on- ig. Voor de komende beurs (nen de organisatoren op meer succes. >eurs is geopend van 10.00 |7.00 uur. Informatie om- i inbreng van goederen en ^voorwaarden worden Irekt via telefoonnummer 1-12059. I aan jongere opvolgers ter be schikking te stellen. Een voornemen dat hij «1 bij het begin van de raadsperiode kenbaar maakte. „Er gaat toch iets van je enthousiasme en spankracht verloren. Het gevaar dreigt dat je gaat den ken dat je dingen op je routi ne afkan", Van Duijn was wel van plan om gewoon raadslid te blij ven. Een plan waar hij vanaf zag door zijn ongenoegen over de landelijke CDA-koers, met name waar het gaat om het besluit tot plaatsing van nieu we kruisraketten op Neder landse bodem. Het anti-revo lutionaire hart dat in opstand kwam? Lachend: „Misschien wel. De houding van het CDA in de kruisrakettenkwestie was voor mij in elk geval het breekpunt. Dat is voor mij een principiële zaak. Die hou ding verdraagt zich niet met mijn opvattingen. Of ik nog lid blijf? Daar denk ik nog over na". Op de valreep van hun loop baan maakten de beide cory feeën nog de opkomst van Noordwijks Belang mee, een partij die bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen drie zetels veroverde. Volgens sommigen een uiting van on tevredenheid met de bestaan de partijen. Volgens Alkema de en VAn Duijn eerder een gevolg van conflicten binnen de VVD en een professioneel gevoerde verkiezingscampag ne. „Helemaal analyseren kan je het nooit. Maar ook het feit dat men een liist samenstelde van mensen die individueel stemmen trekken heeft waar schijnlijk meegespeeld", aldus Van Duijn. „Ik vind het trou wens verbazingwekkend dat de VVD niet in staat is ge weest om het conflict met Ru- bingh op te lossen. Ik heb het gevoel dat dat toch binnens kamers had moeten lukken". Op de vraag wat de invloed van Noordwijks Belang op de plaatselijke politiek zal zijn. kijken beiden elkaar afwach tend aan. En besluiten vervol gens daar geen oordeel over uit te spreken. Het cynische lachje van Alkemade verraadt echter dat zijn verwachtingen niet bijster hoog gespannen zijn. Advies Na komende donderdag wil Alkemade de politiek verder zo veel mogelijk de politiek laten. „Ik wil graag nog ad vies geven, sta open voor alle vragen. Maar ik wil geen in vloed meer uitoefenen op het beleid van de fractie. Dat zou geen goede zaak zijn". Hij wil de vrijgekomen tijd gaan vul len met lezen en het bijhou den van zijn postzegelverza meling. Van Duijn sluit niet uit dat hij nog wat met de politiek te maken zal krijgen. „Ik ben een politiek dier. Mijn inte resse en betrokkenheid zijn zo groot dat ik nog wel eens zal opduiken. De politiek heeft zoveel raakvlakken, ik krijg daar vast nog wel eens con tact mee. Op wat voor ma nier? Dat weet ik nog niet precies". Van Duijn heeft zich in elk geval bereid verklaard om Victor Salman, de nieuwe, nog jeugdige CDA-wethouder, van advies te dienen als dat nodig mocht zijn. „Het is een hindernis om direct als wet houder te moeten beginnen, zonder dat je in de raad hebt gezeten. Je wordt meteen in het diepe gegooid, je krijgt met allerlei lopende zaken te maken. Ik zal ondersteuning geven als dat nodig is. Zijn portefeuille is bepaald niet de lichtste. Maar ik denk dat Noordwijk een goede wethou der krijgt". Burgemeester mr. J.M. Bonni- ke zal donderdag met waar schijnlijk met enige weemoed de oudgedienden uitzwaaien. Van Duijn en Alkemade zijn de enige twee raadsleden die zijn installatie in 1966 nog hebben meegemaakt. „Ik kan me dat nog wel'herinneren. Romme zat toen nog in de zaal. Die was, geloof ik, fami lie van hem", herinnert Van Duijn zich. „Laten we er maar over ophouden", ver zucht Alkemade. „Anders lij ken we echt van die oude mannetjes". PAUL VAN DER BIJL PVDA/PPR ZEER TELEURGESTELD LISSE De wethouders zetels in Lisse zullen de komende vier jaren even als in de voorgaande raadsperiode worden in gevuld door wethouders vanuit het CDA en VVD. Voor het CDA zijn dit de heren G. van den Berg en H. Smith en voor de VVD blijft mevrouw J. Meule- mans-Seelen vertegen woordigd. Gisteravond zijn de besprekingen, die rond de collegevorming werden gehouden afge rond, met als resultaat dat niet de fractie PvdA/PPR een wethouder zal leve ren, maar die van de VVD. Alle drie betrokken fracties waren akkoord met het colle geprogram en dus moest er op andere gronden tot het kiezen van een derde wethouder wor den overgegaan. Vaststond toen al dat het CDA twee wet houders zou leveren, waaron der de reeds zitting hebbende heer Van den Berg en als nieuwe wethouder de heer Smith inplaats van de heer De Kort. In de afwegingen ging meetellen, dat de PvdA/PPR iets meer stemmen heeft be haald dan de VVD, doch dat zowel bij het kiezen van een PvdA/PPR-wethouder als die vanuit de VVD-fractie, een zelfde afspiegeling zou worden bereikt. Een derde punt is. dat in de afgelopen jaren in redelijke te vredenheid met de VVD in het college is samengewerkt en het CDA acht het niet juist om zonder duidelijke redenen van college-partner te wisse len en het CDA wil een conti nuïteit van het huidige beleid in Lisse, hetgeen resulteerde in het kiezen van een VVD- wethouder. „De VVD-fraktie is erg blij met deze ontwikkeling", aldus mevrouw Meulemans. „We willen graag doorgaan en het is een goede zaak dat de coni- nuileit gehandhaafd blijft, ook al omdat we in Lisse zeker niet de gemakkelijkste jaren tegemoet gaan. In het pro gramma zijn de hoofdlijnen voor die jaren aangegeven en daarin kunnen we ons heel goed vinden". Een duidelijk verheugde reaktie dus. Zeer teleurgesteld is daarente gen de fraktie PvdA/PPR. Fractievoorzitter W. Rosdorff is duidelijk teleurgesteld. „We wilden een wethouder leve ren. Eigenlijk voelen we ons een beetje bestolen. We zijn de tweede partij in Lisse gewor den. maar dat telt niet en vra gen ons nu af wat er nu eigen lijk moet gebeuren, voordat we in Lisse in een college plaats kunnen gaan nemen. In elk geval hebben we de pro grammabesprekingen geen ar- gumenten aangevoerd om ons uiten te houden. Het enige argument is nu de continuïteit, maar dat vinden we een zwak argument want we vinden me vrouw Meulemans een zwak wethouder, zoals trouwens ook de CDA-fractie al meerdere malen heeft laten blijken, dat ze deze wethouder zwak vindt. Hoe nu verder. We worden in een oppositierol gedrukt en dat verdienen we eigenlijk niet. Ook ons eerste voorstel om vier wethouders te benoe men en dan tot een nagenoeg totale afspiegeling te komen met 18 van de 19 zetels, is af geketst. Je zou je af kunnen vragen, waarom willen ze ons eigenlijk niet? Kortom, de PvdA/PPR is zeer teleurge steld over de ontwikkelingen. Maar we gaan natuurlijk niet bij de pakken neerzitten. We hebben onze verantwoording en we zullen ons naar behoren van onze taken kwijten", aldus de heer Rosdorff. Smith De nieuwe CDA-wethouder H. Smith onderschreef de gevolg de procedure tenvolle. „We hebben een goede procedure gevolgd om uit te zoeken wie er met het CDA gaat werken en er is geen duidelijke reden die aangeeft dat een verande ring in de partner noodzake lijk moet zijn. We hebben dus voor de VVD gekozen. De te leurgesteldheid van de PvdA/ PPR begrijpend zei Smith te vens, dat het voor de CDA- fractie ook beslist geen gemak kelijke taak is geweest om op deze wijze tot een keuze te moeten komen. De rol van op- Kjsitiefractie zoals de heer osdorff die schetste wijst Smith af. „Dat komt in een ge meentebestuur niet aan de orde en duidelijk moge hoe dan ook zijn dat een college in feite niet meer is dan een da gelijks bestuur, dat door de raad (het werkelijke gemeen tebestuur) wordt gecontro leerd". Smith vertelde tevens, dat in de loop van de week verder zal worden gesproken over de invulling van de portefeuille verdeling en dat daarvan niet bijvoorbaat vaststaat, dat de reeds zitting hebbende wet houders ook dezelfde porte- feulles als in de vorige periode zullen behartigen. Daarover moet nog worden beslist en binnen enige tijd zal de uitslag van die portefeuille-verdeling bekend gemaakt worden. Tulpen Koningin geariveerd De uit Nieuw Zeeland afkomsti ge Tulpen Koningin van 1986 is gistermorgen op Schiphol aan gekomen. Het was een barre kennismaking met Nederland voor de uit Christenchurch af komstige Frances de Vries (midden op de foto met rechts een nichtje). Hartverwarmend was echter de verwelkoming door de in Nederland wonende naaste familieleden, die maan dagmorgen naast een afvaar diging van de KLM en het Cor so Comité uit de Bollenstreek bij de uitgang van de luchtha ven op Frances stonden te wachten. Frances rijdt onder meer mee op de praalwagen van de KLM tijdens het Bloe- menveorso van de Bollen streek op komende zaterdag. ORDWIJK De •A-fractie in de Noord- kse gemeenteraad ïmt donderdag af- jeid van een illuster C. van Duijn, wet- ider van ruimtelijke lening, volkshuisves- g en verkeer, verlaat j plaatselijke politieke eel na 20 jaar raadslid- latschap, waarvan 16 I* als wethouder. Ook ctievoorzitter L. G. J. kemade houdt het voor tien. Na 24 jaar zegt hij Noordwijkse raad irwel. Afscheid met i zweem van weemoed, lar zonder aarzelen. )e vertrekken met een rust hart", zo bena- likken beiden: de op- Iging staat klaar. zo zal op 29 april, bij de in- latie van de nieuwe raad, )r het eerst sinds vele tien- len jaren de naam Alkema- ontbreken op het lijstje van raadsleden. De CDA-frac- leider acht de tijd rijp om l politieke carrière af te iten. Een carrière die 24 r geleden begon, toen Al- (nade ziin vader opvolgde j raadslid: „Ik belandde op (groslijst van de KVP en (am tot mijn eigen verba lg ook nog op een verkies- S plaats terecht. Het feit mijn vader in de raad zat er mee ophield, heeft irschijnlijk wel meege- ?ld i de protestants-christelijke it, een combinatie van de tP en de CHU, verscheen ns de aanloop naar de ge- [enteraadsverkiezingen in '1 ook de naam van C. van lijn. Op een onverkiesbare lats, dat wel, maar vier jaar Ier maakte de anti-revolu- inair toch zijn entree in de iordwijkse raad. Om ver- jlgens in 1970 wethouder te |rden, een post die hij voor prdwijkse begrippen een tordtijd vervulde. In het roemruchte Noord wijkse etablissement Het Hof van Holland aan de Voor straat blikken de beide chris ten-democraten terug. Alke made bedachtzaam aan zijn pijp trekkend, voorzicht for mulerend uit angst verkeerd begrepen te worden en soms met een geamuseerde blik in de ogen. Van Duijn is bedui dend spraakzamer, formuleert omstandig en gooit er af en toe een joviale lach tussen door. Accepteren Meer dan twintig iaar dorps politiek, een gedachte die sommigen de koude rillingen over de rug doet lopen. Zo niet Van Duijn en Alkemade. die met veel genoegen terug kijken op hun bestuurlijk werk. „Je moet vooral kun nen accepteren", aldus Alke made. Van Duijn: „Ik heb al tijd gedacht: als je jezelf be trapt op een blijvende erger nis dan moet je opstappen. Kijk. incidentele ergernis heb je altijd, dat is overal zo. Als je daar na een paar dagen maar overheen bent, en dat is bij mij altijd gebeurd". Verhuisde Van Duijn reeds vier jaar na zijn entree in de raad al naar de andere kant van de collegetafel, Alkemade is in al die jaren nooit op een wethouderszetel gaan zitten. Reden: hij wilde zijn bouwbe drijf blijven bestieren. „Ik heb dat nooit willen combine ren uit angst dat ik dingen half zou gaan doen. Een wet houdersschap kost toch altijd veel meer tijd dan een raads lidmaatschap". Van Duijn aanvaardde na vier jaar een wethouderszetel en zegde zijn baan als electro- technicus voor de helft op. „In die tijd wisselden de CHU en de ARP elkaar af op de wethouderspost van de pro testants-christelijke partij. Toen ik kwam zat wethouder De Geus namens die partij in het college. Die werd opge volgd door iemand van de AR, dat werd ik dus. Toen ik mijn zetel moest afstaan vond men de formule echter ach terhaald en ben ik blijven zit ten". Een loopbaan in provin ciale of landelijke politiek heeft hij nooit geambieerd. „Ik ben via-via wel eens ge polst voor de provinciale sta ten, maar de drang was er niet. Hier zit je midden in de plaatselijke gemeenschap met zijn al doen en laten. Dat trekt me veel meer". Van Duijn en Alkemade kij ken met voldoening terug op de ontwikkelingen in de Noordwijkse politiek in de af gelopen jaren. Met name het voorspoedige woningbouw programma en de definitieve uitbreiding van het raadhuis tonen beiden zich tevreden over. „Je bent in de plaatselij ke politiek bij alles betrok ken. Bij de problemen van een enkele burger en bij de woningbouw. Dat laatste is aardig op de rails gekomen. Jammer dat het er somber uit gaat zien voor de woning bouw door het provinciaal be leid", aldus Van Duijn. Jonge kandidaten Alkemade houdt het nu na 24 jaar voor gezien, omdat hij meent dat er nu jonge mensen aan bod moeten komen. „Ik vind het genoeg en er zijn goede jonge kandidaten voor handen". Een jaar geleden be sloot hij dan ook om zijn ver trek aan te kondigen. Ook Van Duijn achtte de tijd geko men om zijn wethouderszetel accepteren". CDA'ers Van Duijn en verlaten Noordwijkse politiek. „Je

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15