Biish: Aarzeling Europa is steun voor Khadaffv Top dit jaar nog steeds mogelijk FME ziet kansen voor cao-overleg WORTELTJES EN HAMLAPPEN VJV', Wegwijzer BON: 0 INWB haalt zem door ganisatie Bondgenoten geïnfecteerd door angst voor terreur ogere Agrarische School j voorkeur in Delft „Eregeld" voor ex-KNIL-militairen Hotel ontruimd na brand ■S'foidóc Courant 2eicUc6omo/nt f Uitgave Weslerpers. behorende totSijthott Pers. Apolhekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 122244, Voor abonnementen: te! 071 313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: 11 Hallewas.Chefredacteur: Wim Bui|teweg. Abonnementen: (incl.5%BTW)per maand I. 22.49(aut.betalingl.kwarlaa! I 67.43 iaar I 2568S Klachten bezorging: maandag t/m vnidaq van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 1 S.00 uur tel.071 122248. Advertenties, (excl.5% BTW) I. 0.63 per mm. kleintjes 0.44 per mm. Losse Maandag 21 april 1986, 77e jaargang no. 23480 Af en toe zon. met kans op een bui. Vannacht omstreeks 5, middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Matige wind uit zuidelijke richtingen, om streeks kracht 4. Zon op: 06.28; onder: 20.49. Schev. hoog water: 2.30 en 14.39; laag water: 10.27 en 23.06 uur. Y erboot zinkt, doden en vermisten 0. - Zeker 150 mensen zijn ver- iken toen gisteren in de buurt van i in Bangla Desh een veerboot zonk. 250 mensen worden vermist. Ge- 1 wordt dat ook zij omgekomen zijn. rerongelukte veerboot had haast 1.000 aan boord. De boot was van de dstad Dhaka op weg naar Barisal aan cust van Bangladesh toen die in een i terechtkwam waarin zich windvla- van 90 kilometer per uur voordeden. de mensen die verdronken zijn vrouwen en kinderen. Reddingssche- konden vanwege harde wind en zwa- sgenval pas 's morgens de plaats van ingeluk bereiken. GORBATSJOV: Michail Gorbatsjov POTSDAM De Russische partijleider Michail Gorbats jov meent dat het nog steeds mogelijk is dat het voor het eind van dit jaar komt tot een topontmoeting tussen hem en de Amerikaanse president Ronald Reagan. Gorbatsjov zei dit gisteren in Potsdam tegen westerse journalisten. De Sovjet-leider noemde twee voorwaarden. Enerzijds moet er een reëele hoop be staan dat er iets wordt be reikt op zo'n top. Anderzijds moet Washington stoppen met het „vergiftigen van de internationale betrekkingen en ophouden met acties die indruisen tegen de geest van Genève". Gorbatsjov noem de het Amerikaans-Libische conflict niet, maar het was duidelijk dat hij er wel op doelde. In Genève ontmoetten Gor batsjov en Reagan elkaar in november voor het eerst en de leiders spraken af dat zij zich in 1986 opnieuw zouden treffen in Washington en in 1987 in Moskou. Tot nu toe werden de twee supermo- gendheden het echter niet eens over het tijdstip van de top in de VS. De topontmoe ting moet doorgaan, zo stelde ook Donald Regan, de staf chef van het Witte Huis, gis teren. „President Reagan zal dan in 1987 een tegenbezoek aan de £ovjet-Unie bren gen". Honderd doden na doorbraak waterreservoir COLOMBO Een enorm water reservoir is zaterdagavond door zijn oevers gebroken en heeft Kantalai, een welvarende stad in het oosten van Sri Lanka, geheel onder water gezet. Zeker hon derd mensen zijn bij de ramp om gekomen. Het reservoir dat ten tijde van het scheuren van een van de sluizen bijna geheel ge vuld was, kan 134 miljoen kubie ke meter water bevatten. Naar schatting 18000 mensen zijn dak loos geworden. Het reservoir diende om grote suikerrietplanta ges van water te voorzien. HAAG De ANWB ook dit jaar met een zitten, zij het niet zo als dat van vorig jaar het verlies van 22 mil- gulden voor de ANWB 'ding was haar activi- als touroperator te sta- •dag werd op de bonds- dering van de kend dat een bezui- jsoperatie dit jaar nodig een verlies van ongeveer Ijoen gulden te dekken, operatie voorziet in be- ingen op de kosten van NWB Alarmcentrale, de nwacht, de technische le- rviee. de vijftig ANWB- Dren, een personeelsstop in promoticstop. Er zullen ir geen gedwongen ontsla- irallen, zo deelde de voor- van net dagelijks bestuur F.H. van der Linde van nkhuizen, de bondsraad De voorzitter van de on- emingsraad, P. Langeweg, at de flop met de Spanje- tenland-reizen maar een is van het werkelijke pro- De organisatiestructuur en de ANWB moet wor- verbeterd en aange- pt. zo zei hij. De ANWB *t ppp jaarlijkse omzet van 500 miljoen gulden, met dan 2,5 duizend perso- leden en ongeveer 2,5 en leden de grootste vere- ig in Nederland, na 3: Onduidelijkheid kNWB door gedeelde ntwoordelijkheden rkrachter igehouden 5SENAAR/DEN HAAG wee werknemers van de >e Duinwaterleiding ichappij hebben vanmor- bij Meyendell in Wasse- omstreeks zeven uur en v gered uit de handen een verkrachter. De twee dat de vrouw met kle- itukken uit het raampje een geparkeerde auto lide. De vrouw riep dat ze racht werd. IDM-werknemers trokken uit de auto van de dader, 29-jarige Hagenaar. Deze te direct daarna zijn auto. .eerde snel zijn auto om op •vrijders van de vrouw in jden. Eén van die mannen zijn dienstpistool, maar :hot op één van de ban- miste doel. De verkrachter n toch niet ver, want bij 'lucht van het terrein' bot- ij met zijn auto tegen een rover van de Haagse waterleiding Maatschap lij raakte gewond aan zijn en kon door de inmiddels irschuwde politie worden •houden, man bleek onder invloed alcohol te zijn. 99 HOUSTON T)e aarzeling van sommige Europese landen de Amerikaanse aanval op Li bië te steunen, heeft de Libi sche leider Khadaffy in de kaart gespeeld bij diens poging een wig te drijven in het At lantisch bondgenootschap. Dat is de mening van vice-presi dent Bush van de Verenigde Staten. Hij beschouwt de Euro pese houding als een soort van Libië maakt dankbaar gebruik van de massale aanwezigheid van westerse journalisten voor een heftige campagne tegen de VS. Onderdeel daarvan zijn uitgebreide „excursies" naar de slachtoffers van de Amerikaanse aanval in de ziekenhuizen en een bezichtiging van brokstukken van een Amerikaanse bom (foto). steun voor Khadaffy. „Het Amerikaanse volk begrijpt niet, waarom het alleen staat in de strijd tegen het terrorisme en waar om een paria als Khadaffy niet ef fectief wordt geboycot door onze vrienden", aldus Bush. Zonder lan den met name te noemen, zei Bush ook niet te begrijpen dat Ameri kaanse vliegtuigen uren moesten omvliegen op weg naar Libië. Frankrijk en Spanje weigerden de toestellen door hun luchtruim te la ten vliegen. „Het is een soort van morele ontwapening, die onze bond genoten in zekere mate heeft geïn fecteerd". De vice-president prees Groot-Brittannië, dat steun aan de operatie geboden heeft. Het is zeer ongebruikelijk dat een Amerikaanse vice-president zich in dergelijke scherpe bewoordingen uitlaat over de Europese bondgenoten van de VS. De Britse minister van buitenlandse zaken. Sir Geoffrey Howe, heeft ge zegd dat hij niet uitsluit dat militai re bases in Groot-Brittannië ook in de toekomst gebruikt zullen worden als springplank voor Amerikaanse acties. „Groot-Brittannië staat in de frontlijn van door Libië geleid staat- sterrorisme", aldus Howe, die van daag in Luxemburg zal proberen zijn EG-partners te overtuigen van de noodzaak van strengere straf maatregelen tegen Libië. Pagina 5: Amerika in greep van de angst. Italië waarschuwt Li bië. ZOETERMEER De FME, de werkgeversorga nisatie in de metaal- en elektrotechnische indus trie, vindt de verschillen tussen haar eigen voor stellen en die van de bon den voor de metaal-cao VIES WERKGROEP: iFT De nieuwe Hogere Agrarische School (HAS) moet bij keur worden gevestigd in Delft. Tot deze conclusie komt de kgroep Locatie, die adviseert bij de fusiebesprekingen tussen ere Agrarische School van het Koninklijk Nederlands Land- iv Comité (KNLC) te Dordrecht en de Rijks Hogere Tuin- wschool te Utrecht (en als waarnemer de Rijks Hogere Dol voor Tuin- en Landschapsinrichting te Boskoop). De kgroep Locatie heeft Leiden, Zoetermeer en Delft onder- ht als vestigingsplaatsen advies van de werkgroep Locatie is gerapporteerd aan de irgroep HAS-West. Als de stuurgroep hiermee instemt, dt dit advies voorgelegd aan het KNLC en het ministerie landbouw. Deze instanties nemen de uiteindelijke beslissing, tet onderzoek was de „driehoek" Leiden-Delft-Zoetermeer ïchtlijn genomen. Dit vanwege de centrale ligging van deze hoek, de nabijheid van een gevarieerd agrarisch bedrijfs- n en de goede trein- en autoverbindingen. De voorkeur d gegeven aan middelgrote steden. Delft is uitverkoren om- in die stad zowel wetenschappelijk (TH) als ander hoger be- inderwijs aanwezig is. Deze bieden mogelijkheden tot ver samenwerking in de toekomst. Bovendien ligt Delft relatief it bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam en de toekomsti- "aagse informatica-onderwijsinstelling. Daarrnaast bleek in 'X een goed bereikbare en aan de wensen voldoende plaats ihikbaar en wel in Delft-Zuid, bij het TH-gebied. „overbrugbaar". Daarom heeft de FME de bonden uitgenodigd de cao-onder handelingen vanavond voort te zetten. De FME zegt bereid te zijn in een discussie over de koop krachtontwikkeling hier bij de effecten op het net to-loon van een verhoging van een werknemersaan deel in de VUT-premie te betrekken. De regeling voor vervroegd uittreden (met 60 jaar) die de FME heeft voorgesteld levert nog eens een verkorting van de arbeidsduur op levensba sis met vijf procent op. Het gaat hierbij om circa 4000 werknemers boven de 5000 die al aan de regeling deel nemen, aldus de FME. Het voorstel leidt echter wel tot een verdubbeling van de huidige kosten. Intussen breiden de stakings acties zich heel langzaam uit. Behalve bij Mercon in Go- rinchem en Kloos in Kinder dijk wordt sinds vanochtend ook voor onbepaalde tijd bij het Rotterdamse elektrotech nische bedrijf Brown Boverie (700 werknemers) gestaakt. Er waren vandaag ook enke le korte kantine- en poortac ties. Bijvoorbeeld bij Philips in Eindhoven, de Schelde in Vlissingen en Boele Bolnes en DSM Resins in de regio Rotterdam/Dordrecht. Grote stakingen worden verwacht bij ondermeer Penn en Bau- duin, Hollandia, Cascade en RDM. Pagina 3: De Koning: Over twee jaar overal 36-urige werkweek JAARLIJKS 2000 GULDEN DEN HAAG Oud-KNIL-militairen (of hun weduwen) krijgen een uitkering van tweeduizend gulden per jaar. Dit „eregeld" is een teken van „waardering voor de inzet waarmee de Moluk- kers Nederland in het verleden hebben gediend". Ook is het bedoeld als genoegdoening voor de door de Moluk- kers ervaren „smart en teleurstelling" na aankomst in Neder land, nu 35 jaar geleden. De regering zal met de Molukse ge meenschap deze aankomst herdenken. Mede daartoe komt er een Moluks museum met ere-gedenkplaat. Dat staat in een gezamenlijke verklaring van de Nederlandse re gering en de Badan Persatuan, de grootste vertegenwoordigende Molukse organisatie in ons land. De verklaring werd vanmorgen in Den Haag voorgelezen door minister De Korte van binnen landse zaken. Deze kondigde ook een aantal maatregelen aan om de hoge werkloosheid onder Molukkers te bestrijden en om de huisvesting te verbeteren. Ontucht met 7-jarig meisje LEIDSCHENDAM De poli tie heeft vrijdagavond een 38- jarige Leidschendammer we gens ontucht aangehouden. De man pleegde het afgelopen jaar ontuchtige handelingen met een 7-jarig meisje uit zijn woonplaats. Tegen de. man is proces verbaal opgemaakt en hij wordt voorgeleid aan de of ficier van justitie. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teletoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte ffl worteltjes, zak ±500 gram Hamlappen, 500 g»S 5.98 irtQQ kilo i 14.9g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Spanjaarden ontvangen ton bij bereiken finale van WK BARCELONA De 22 spe lers van het Spaanse natio nale elftal krijgen ieder in totaal f 100.000 indien de fi nale wordt bereikt van het WK-voetbaltoernooi, dat op 31 mei van start gaat in Mexito. Trainer Miguel Mu- noz wordt bij een finale plaats met een premie van maar liefst f 200.000 beloond. De spelers van het Spaanse nationale elftal verdienden tot nu toe ieder al f 30.000 als beloning voor het berei ken van de eindstrijd in Mexico. Het bereiken van de finale levert ieder van hen nog eens een slordige f 70.000 op. De Italiaan Moreno Argen- tin won voor de tweede ach tereenvolgende keer de wie lerklassieker Luik-Bastena ken-Luik. In de eindsprint van een kopgroep van vier versloeg hij Adri van der Poel, de Noor Dag-Erik Pe- dersen en de Belg Claude Criquielion. Met enkele se conden achterstand eindigde Steven Rooks op de vijfde plaats. De 29ste ronde van de eredi visie leverde het beeld op, dat de laatste weken zo ver trouwd is geworden: koplo per PSV speelde slecht tegen Sparta en leverde een punt in, Feyenoord speelde zo mogelijk nog rommeliger, maar won en Ajax versloeg W een zwakke club met ruim verschil. Louis van Gaal bracht Sparta in Eindhoven twee minuten voor het einde van de wedstr hoogte met PS' Spanning levert nog wel de strijd om de vierde plaats op de ranglijst op. Deze klasse ring geeft bij een bekersuc ces van Ajax recht op deel neming aan het UEFA Cup toernooi. De ontmoeting tus sen Roda JC en FC Den Bosch leverde geen doelpun ten op. FC Groningen zette zijn opmars voort tegen FC Twente. Alleen Heracles lijkt zeker van degradatie. In eigen huis werd de debutant in de eredivisie met 3-0 verslagen door Fortuna Sittard. NEC won met veel pijn en moeite van concurrent MVV. FC Den Haag was in Arn hem dicht bij de eerste ne derlaag van het seizoen, maar door een late treffer van Heini Otto werd alsnog 1-1 tegen Vitesse. Ronald Koeman passeert Remy Reynierse in het duel WV- Ajax. Verder onder meer in Sporttribune: Pleidooi voor Lambregts Anderlecht en Club Brugge in play-offs Adri van der Poel geeft tweede plaats glans Aftellen begonnen bij volleybalsters Jongejansen weer op dreef UVS acht punten in negen dagen Schotloos Quick Boys raakt verder achterop Foreholte zet kroon op het werk Casino en Dekker Tennis overtuigend AMSTERDAM Een brand in een vidotheek in Amsterdam heeft dit weekeinde geleid tot de ontruiming van een bovenlig gend hotel. Ongeveer 160 buitenlandse toeristen moesten het ho tel wegens zware rookontwikkeling verlaten. Zij konden na eni ge uren weer terug keren. De brand, die snel onder controle was, is vermoedelijk aangestoken, aldus de politie. Het is allemaal te koop in de groentewinkels: spinazie, andijvie, prei, raapsteeltjes, bospeen, bloemkool, postelein, snijbonen, sperziebonen, snijbonen, spruiten, boskrootjes, rode en witte kool, kroten en koolrapen, uien en courgettes, koolrabi, Chinese kool, aubergines, groene en rode paprika's, gewone en vleestomaten, komkommers, appels en aardbeien. Maar erg goedkoop zijn die produkten niet, want door het koude weer zijn de prijzen nogal sterk opgelopen. Vandaag vindt u de wekelijkse wegwijzer in de wereld van groenten en fruit weer in de Leidse Courant. I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1