DDR beste leerling van klas- Gorbatsjov Onenigheid over gevolgen wijziging sociale stelsel Politie in Zuid-Afrika martelt zwarte kinderen Leao en Ihno: 160 aanslagen per minuut CeidócSowuvnt herhalen schade ojoor wao'ers vaak leilloze weg \China- \iausse" in Wederland Weinberger: doorbraak in onderzoek Star Wars JX&CWWW' [NNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 18 APRIL 1986 PAGINA 7 rijspraak voor «metroschutter' W YORK Een Amerikaan die Ae metro vier jonge mannen door hij zich bedreigd voelde ernstig wondde met schoten uit een pis- waarvoor hij geen vergunning is gisteren door een hof van be- opnieuw vrijgesproken van lachten wegens poging tot ird en mishandeling. Een hoge iter had al bepaald dat de 39-jari- 00 Bernard Goetz, die eerder het hloffer was geweest van een rval, zich met recht bedreigd |de toen een van de vier hem om dollar vroeg. De jongens zeiden 'im< zij geld bijeen bedelden voor vi- c spelletjes. Iacocca trouwt ex-stewardess NEW YORK Lee Iacoc- ca. de man die het Chrys ler-concern er bovenop hielp, een veelverkochte autobiografie schreef en de gedoodverfde (Democra tisch) presidentskandidaat is van de VS. trad gisteren in de St.-Pauiskathedraal van New York in het huwelijk met de ex-stewardess Peggy Johnson. De 61-iarige topza kenman, die ook geld inza melde voor de renovatie van het Vrijheidsbeeld, trouwde voor de tweede keer. Zijn eerste vrouw overleed in 1983. Waldheim: VN-dossier is „totaal onjuist" WENEN Kurt Waldheim heeft gisteren verklaard dat het dossier van de commissie voor oorlogsmisdaden van de Verenigde Na ties over hem ..geheel onjuist is". Hij rea geerde voor het eerst op het rapport, dat nem ter inzage was gegeven door de Oos tenrijkse president Kirchschlëger. Deze wil de eerst een reactie van Waldheim voordat hij met een conclusie komt. Hoewel Wald heim niet op de inhoud van het dossier wil de ingaan verklaarde hij „in even geringe mate schuldig te zijn als de honderduizen den andere Oostenrijkers die in de Wehr- macht hebben gediend". De prominente Amerikaanse advocaat Martin Mendelsohn kriigt overigens van Joegoslavië inzage in stukken over het oorlogsverleden van Kabinet-Aquino is een „miljonairsclub" MANILA Het nieuwe Filipijnse kabinet van president Corazon Aquino is een club van miljonairs. Althans voor Filipijnse be grippen. Dit blijkt uit de opening van zaken die gisteren is gegeven over het vermogen van de kabinetsleden. De president zelf neemt met een netto-vermogen van 18 mil joen pesos 180.000) de vijfde plaats in. De minister van toerisme, José Antonio Gonza lez, is met een netto-vermogen van 81,4 mil joen pesos het rijkste kabinetslid. Voordat hij minister werd, was Gonzalez handelaar in dameskleding en lingerie. De minister van defensie, Juan Ponce Erile, die aan het hoofd stond van de militaire revolte tegen Ferdinand Marcos, gaf een netto-vermogen van 23,5 miljoen pesos op. Hij bezet daarmee de vierde plaats in de „Miljonairsclub". -f lfTTERDAM Het ver- Jinjen van schade op der- iei p door mensen die als 9<»olg van een ongeluk in rs"lwao zijn terecht geko- jg-jn, is een lange en vaak lloze weg. Dit blijkt uit I onderzoek dat de we- i iichapswinkel van de 3"bmus Universiteit in |racht van het Wao- iorm in Rotterdam ichtte. iktlr we'n'8 mensen maken ik van de mogelijkheid voorbeeld inkomensder- lie het gevolg is van hun arbeidsongeschiktheid te ver halen op de schuldigen. Dit heeft onder andere te maken met de ingewikkelde procedu res. waardoor het vaak nood zakelijk is een advocaat in de arm te nemen. Ook is het be wijsmateriaal in de regel moei lijk te verkrijgen. De weten schapswinkel zocht contact met wao-ers die door een ver keersongeval, een bedrijfson geval of door foutief medisch ingrijpen arbeidsongeschikt waren geworden. In de laatste categorie wordt vrijwel nooit een eis tot schadevergoeding ingediend. In de twee andere gevallen blijken de procedures vaak vijf tot tien jaar te lopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf van so ciale zaken en werkgele genheid houdt staande dat slechts twee procent van de huidige uitkeringsge rechtigden het risico lo pen er als gevolg van het nieuwe stelsel van sociale zekerheid op achteruit te gaan. De Graaf bestreed gisteren in de Tweede Kamer bij de be handeling van de Invoerings wet van het nieuwe stelsel de bewering van PvdA-woord- voerster Ter Veld dat ook be jaarden, bijstandstrekkers en invaliden zullen worden ge troffen. Volgens de bewindsman gaat het alleen om 60.000 wao'ers, jonger dan dan 35 jaar die her keurd zullen worden. Verder vallen alleen de „nieuwe ge vallen" onder het regime van de nieuwe sociale zekerheid. Zij die voor de invoering van het nieuwe stelsel (De Graaf gaat nog steeds uit van 1 okto-% ber) al een uitkering ontvin gen blijven buit schot. Sommi ge mensen gaan er volgens de staatssecretaris als gevolg van het nieuwe stelsel zelfs op vooruit. Met een imposante lijst van fictieve voorbeelden probeer de PvdA-woordvoerster Ter Veld aan te tonen dat de „slachtoffers" zullen vallen onder 79.000 invaliden met een aaw-uitkering, 50.000 bij standstrekkers en 50.000 be jaarden. De Graaf noemde de aantallen van Ter Veld on juist. Wel gaf hij toe dat het kan gebeuren dat mensen met een bijstands- of aow-uitke- ring als gevolg van de nieuwe „partner-definitie" niet langer als alleenstaande, maar als sa menwoner zullen worden be schouwd. Het gaat hier bij voorbeeld om samenwonenden van gelijke sexe, die nu als voordeurdeler ieder 60 procent ontvangen, maar straks als eenheid ieder 50 procent krij gen (zoals de uitkering aan ge huwden). CDA en VVD zijn het overi gens nog steeds niet met de staatssecretaris eens wanneer er nu precies sprake is van sa menwonen. De regeringsfrac ties gaan uit van een gezamen lijke huishouding waarbij sprake is van „duurzaamheid' (minimaal drie maanden) en verwerpen het criterium van De Graaf die daarnaast ook wil kijken of er sprake is van „partnerschap". Volgens De Graaf zijn er ook mensen zijn die duurzaam een gezamenlij ke huishouding voeren maar die niet kunnen worden aan gemerkt als partner. Hij vindt dat in geval van onduidelijk heid de uitkeringsgerechtig den het voordeel van de twij fel moeten krijgen: een zelf standig recht op uitkering. De sollicitatieplicht die kan worden opgelegd aan partners van mensen met een IOAW- uitkering (Inkomensvoorzie ning Oudere en Arbeidsonge schikte Werknemers) wordt versoepeld. Staatssecretaris Kappeijne van de Coppello zei gisteren dat alleen partners met een „recent" arbeidsverle den daartoe kunnen worden verplicht. Bovendien zal een partner die de zorg heeft voor jonge kinderen van die plicht verschoond blijven. Volgens staatssecretaris De Graaf zal de definitie van „recent ar beidsverleden" aan de uitvoe ringsorganen worden overge laten. Het marathondebat wordt vol gende week voortgezet. MANIFESTATIE W AMSTERDAM AMSTERDAM Veel Nederlandse scholen wil- Dfcn iets aan China doen. Jn zelfs de Bijlmerbajes leeft belangstelling. De Amsterdamse stadsver voermaatschappij laat ex- fa bussen en trams rij- Ien, als ware het Ajax- Jeijenoord. Maar nee, Rotterdam, maar hina komt naar Am- ;erdam. Op 25, 26 en 27 j>ril. Dan zijn de China- gen in het Tropeninsti- liut en kunnen bezoe- ers China proeven, voe lt, ruiken, horen en na- Jurlijk zien. i.folgens de organisatoren is in Nederland op 't ogen lik sprake van een „China- msse". De overdadige he istelling voor de Teleac- „Ni hao?" („Hoe kt u het?") was de directe leiding voor het organise- pn van de manifestatie, die ook geopend wordt door inmiddels bekende tv-fi- Oma en Shi uit „Ni Teleac had gerekend 4000 deelnemers, maar hei rden er maar liefst 15.000. is de bedoeling vooral dagelijks leven in China een speelse manier in ld te brengen. Studenten 1 de Gerrit Rietveld Aca- Op de China-manifestatie (25, 26 en 27 april in het Tropenin stituut in Amsterdam) is een modeshow met traditionele Chi nese kostuums te zien. demié gaan het hele gebouw van het Tropeninstituut Chi nees en in felle kleuren aan kleden. Efi het programma barst uit z'n voegen. Het is veel teveel om op te noemen. Er zijn bijvoorbeeld talloze lezingen, films en dia-presen taties. Doorlopend vinden er demonstraties plaats: calligra- feren, acupunctuur, schilder kunst, vechtsporten, enzo voorts. Verder zijn er mode shows. tentoonstellingen, to neel. muziek, zang en dans, dit alles georganiseerd door Teleac, het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen en de Vriendschapsvereniging Ne- derland-China. De lichthal van het Tropen museum wordt omgebouwd tot een Chinees plein, com pleet met typische Chinese theeterrassen, toko's en win keltjes waar allerlei Chinese waar te koop is. Op het „plein" wordt Chinese mu ziek gemaakt, terwijl er on dertussen Mah Jong kan worden gespeeld of een par tijtje Chinees schaak. Kranten Chinese kranten, aldus Tele ac. zijn uiterst lovend over dit Nederlandse initiatief. De vriendschappelijke banden tussen ons landje en China ietwat aangetast door de Tai wanese duikboten-affaire zullen door dit gebeuren ver beteren. Misschien dat de Ne derlandse export er straks nog een graantje van mee pikt... Het is echter niet allemaal rozegeur en maneschijn met China. In China zelf is de de mocratie er niet één van het zuiverste water, terwijl min derheden, zoals de Tibetanen, er niet bepaald rooskleurig behandeld worden. Maar daar komt de nadruk op de China-dagen dus niet op te liggen. En Evenmin op de in tegratie van Chinezen in ons land (lees: Amsterdam) nog steeds een probleem; de Chi nezen leven uiterst terugge trokken. En „De Chinees" om de hoek heeft in toene mende mate te leiden onder de allesverslindende „fast food"-rage. Misschien dat mede daarom ook veel aandacht besteed is aan Chinees eten. En dan niet in de eerste plaats aan Tjap Tjoi of Foe Yong Hai, maar aan „authentieke Chi nese gerechten. Volgens de organisatie is er echter ook een andere reden om veel aan eten te doen. „Met name voedsel heeft door de historie heen een zeer belangrijke rol gespeeld in de Chinese sa menleving. Niets heeft zo'n diepgewortelde verbonden heid met de cultuur als juist het eten en de bereiding er van". MARTIN VOORN (c) Standaard Uitgeven), Antwerpen/Weesp AMERIKAANS RAPPORT: JOHANNESBURG Amerikaanse advocaten hebben gisteren een rap port gepubliceerd, waarin de Zuidafrikaanse politie ervan beschuldigd wordt duizenden zwarte kinde ren te hebben gearres teerd, gemarteld en ge dood, in een meedogenlo ze campagne om alle op positie uit te roeien. Rechten van de Mens, is geti teld „De oorlog tegen kinde ren, Zuid-Afrika's jongste slachtoffers". Het geeft tiental len gedetailleerde voorbeelden van wreedheden, begaan door de Zuidafrikaanse politie en het leger tegen zwarte kinde ren. In plaats van gespaard te wor den voor de ergste repressie, worden deze kinderen vaak uitgekozen als speciale doel witten van het door de staat goedgekeurde geweld, aldus het rapport. Het rapport is samengesteld op basis van vraaggesprekken, die het afgelopen jaar in Zuid- Afrika werden afgenomen, beëdigde verklaringen, nieuwsberichten en verklarin gen van de Zuidafrikaanse re gering. Van januari 1985 tot medio fe bruari 1986 zijn 206 kinderen om het leven gekomen. Een van de slachtoffers, de 4-jarige Mitah Ngobeni, werd in de tuin van haar huis vanuit een politieauto met een rubberko gel in het hoofd geschoten. WASHINGTON Volgens de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, zijn „belangrijke technologische doorbraken" bereikt bij het onderzoek naar de bouw van een rakettenschild in de ruimte, (SDI). Het gaat om superlicht materiaal voor in de ruimte gestationeer de raketten en een computerprogramma dat het mogelijk maakt om vijandelijke kernraketten kort na hun lancering te vernieti gen. Een SDI-functionaris zei dat de Amerikaanse luchtmacht vorige maand geslaagde proefnemingen heeft gedaan met een „lichte en zeer krachtige" legering die kan worden toegepast voor klei ne raketten die vanaf ruimteplatforms worden gelanceerd om vijandige kernraketten te vernietigen. De tweede doorbraak is een verbeterd computerprogramma waardoor sensoren op onderscheppingsraketten een onderscheid kunnen maken tussen de vijandelijke raket zelf en de straling en het hittespoor die de raket vlak na de lancering van de aarde afgeeft, zo zei Weinberger. In twee overeenkomsten die de VS met West-Duitsland in het kader van SDI gesloten hebben ligt vast, dat Washington be paalt welke onderzoeksresultaten het aan deelnemende West- duitse bedrijven doorgeeft. Dit schreef het dagblad „Express" gisteren. Dissidenten uit Rusland in Wenen aangekomen WENEN Twee dissidenten uit de Sovjet-republiek Geor gië, de broers Goldstein, zijn gisteren in Wenen aangeko men. De 55-jarige wiskundige Grigori Goldstein was in Ge orgië lid van een niet-officiële groep die toezicht hield op de naleving van de Akkoorden van Helsinki. Met zijn broer Isai, een 47-jarige computer deskundige, vroeg hij al in 1971 toestemming om naar Is raël te emigreren. Na hun emigratieverzoek hebben de broers veel last gehad met de autoriteiten. Grigori werd in 1978 tot een jaar cel gevange nisstraf veroordeeld wegens „parasitisme", nadat hij zijn baan was kwijtgeraakt door zijn emigratieverzoek. Isai hing een proces wegens „spio nage" boven het hoofd. Sovjet-leider Michail Gorbatsjov applaudiseert met DDR- leider Erich Honecker bij de opening van het elfde Oost- duitse partijcongres. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Bij de start van het elfde congres van de Oostduitse communistische partij, de SED, staat partijleider Erich Honecker op het hoogtepunt van zijn macht. Binnen de SED is en blijft hij onbe twist nummer één. Dat de 73-jarige ook in Moskou groot respect geniet, bewijst de aanwezigheid van de Russische partijleider Gorbatsjov, die zich zelfs door het Amerikaans-Libische conflict niet van de trip naar Oost-Berlijn heeft laten afbrengen. De DDR is voor Gorbatsjov de beste leerling uit de klas. Bij zijn pogingen de Russische economie nieuwe impulsen te geven en te moderniseren, kijkt de Kremlin-chef meer naar de DDR dan naar Hongarije. Het Hongaarse model, met steeds meer ruimte voor particulier initiatief en het westerse marktmechanisme, werkt volgens Gorbatsjov in Rusland niet. Het kan in Gorbatsjovs' optiek slechts functioneren in een kleine, homogene, staat als Hongarije, maar niet in een ko lossaal land als Rusland met zijn enorme regionale ver schillen. Voor Rusland wil Gorbatsjov vast blijven houden aan de centraal geleide planeconomie. Het moet alleen be ter, efficiënter en sneller. Zoals in de DDR. Hoewel er ook in Oost-Berlijn, Dresden, Leipzig lange rijen voor de winkels staan voor iets niet alledaags, is de DDR het meest welvarende land van het Oostblok. Zonder voor miljarden in het Westen te lenen, zoals Polen. Gorbatsjov wil bezien wat hij kan opsteken van de planners in Oost- -Berlijn die door het communisme hun typisch Duitse zin voor organisatie en efficiëntie niet verloren hebben. Politieke koffiedikkijkers vragen zich af of het Honeckers laatste partijcongres is. De 73-jarige, die zijn gezondheid met zwemmen en lange wandelingen op peil houdt, toont nog geen tekenen van verminderde activiteit. Toch is de kans groot dat over vijf jaar Egon Krenz de openingswoor den voor het twaalfde congres van de SED spreekt. Honecker is bezig Krenz als zijn opvolger naar voren te schuiven. In 1983 haalde hij de leider van de communisti sche jeugdorganisatie FDJ in het politburo, waar hij hem al snel een sleutelpositie gaf. Met kroonprins Krenz achter de hand kan Honecker, die al vijftien jaar aan de macht is, in alle rust zelf bepalen wanneer hij een stap terug doet. In elk geval wil Honecker, die als een van de weinige com munisten bij de DDR-bevolking een zekere populariteit ge niet, niet het lot ondergaan van zijn voorganger Walter Ul- bricht, die zolang bleef zitten dat hij in 1971 door Moskou tot aftreden werd gedwongen. Het elfde partij-congres zal weinig verrassingen brengen. „Waarom zouden we wat moeten veranderen?" zei presi dent Horst Sindermann van de DDR-Volkskammer on langs in Bonn. En het politburo staat achter Honecker. Veel belangrijker dan het congres zelf, zijn de langdurige gesprekken die Honecker en Gorbatsjov voeren. Krijgt Ho necker, na de Amerikaanse bommen op Tripolis, van de machtige broeder uit Moskou toestemming om zijn politiek van voorzichtige toenadering tot Bonn voort te zetten? Of laat Gorbatsjov weten dat hij zich moet voorbereiden op een nieuwe ijstijd in de betrekkingen tussen oost en west? Als Honecker groen licht krijgt om zijn huidige politiek voort te zetten dan wordt dat waarschijnlijk onderstreept door een bezoek aan de Bondsrepubliek, nog voor de zo mer. DEN HAAG Leao en lhno beten gisteren en vandaag het spits af bij het schriftelijk eindexa men met het vak machi- neschrijven. Twee dagen duurt het afnemen van dit examenonderdeel, want veel scholen zijn niet in staat alle leerlingen tege lijk te examineren. Giste ren en vandaag dus gelijk soortige examens, ver schillend van onderwerp maar vergelijkbaar van moeilijkheidsgraad. Het examen bestaat uit twee maal een vaardigheidsproef, waarin in tien minuten 1600 aanslagen moeten worden ge haald, blind getikt. Daarnaast zijn 140 minuten beschikbaar voor het maken van zes werk stukken. Mevr. H. Dijkman, betrokken bij het examen op de Sancta Maria Gorettischuol in Den Haag, omschrijft het opgaven van dit jaar als „best te doen, maar toch vrij veel". Vorig jaar was de examencom missie begonnen met wat lan gere werkstukken die overi gens vrij klein gedrukt waren. Dit jaar was rekening gehou den met de problemen die daar vorig jaar uit waren ont staan, aldus mevr. Dijkman. De werkstukken omvatten een brief naar Rijkswaterstaat. Vereist werd een doorslag en zelfgemaakte indeling. Pro bleem hierbij was dat Rijkswa terstaat voor de meeste leer lingen geen bekend begrip is. De rapportering behandelde het „efficiënter werken met de mobilofoon", het stuk proza handelde over de otter. De re kening omvatte vijf posten met korting en btw, die vol gens de gestelde regels moes ten worden ingedeeld. Het staatwerk betrof vliegvakan- tiereizen, waarbij de leerlingen in de verleiding konden ko men het guldenteken steeds te herhalen in de kolommen. Tenslotte een klein briefje voor een vensterenvelop, han- delend over onderhoud van een offsetmachine. Bij al deze werkstukken zijn de moeilijkheden steeds de zelfde: het goed behandelen van Franse leestekens en ac centen, het werken met haak jes en cijfers e.d.,'aldus mevr. Dijkman. De inhoud van de stukken levert doorgaans geen probleem, omdat de leerlingen hebben geleerd analytisch te typen om zo min mogelijk fou ten te -maken. Alleen bij de brief moet, om een goede inde ling te maken, de tekst wor den begrepen. Overleg zuivel-cao vastgelopen UTRECHT De onderhande lingen over een nieuwe cao voor de zuivelindustrie (20.000 werknemers) zijn gisteren vastgelopen. De Voedingsbond FNV en de Industriebond FNV zullen de komende da gen stakingsvergaderingen be leggen. Volgende week don derdag gaat er een ultimatum naar de werkgevers en als die daar niet op ingaan breken er op 1 mei stakingen uit, aldus een FNV-woordvoerder. Ook de cao-onderhandelingen in de vleeswarenindustrie (12.000 werknemers) en bij het rub berconcern Vredestein (3000 werknemers) verlopen zeer stroef.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7