Ierse wist niets van bom in bagage Londen betaalt een hoge prijs voor steun aan de Amerikanen ggidaeSouftonl uropees 'arlement eroordeelt anval JUMBO EL AL AAN RAMP ONTSNAPT feel buitenlanders akken hun koffers „Middellandse Zee niet alleen speeltuin van VS" Washington steeds meer een vesting Buitenland VRIIDAG 18 APRIL 1986 PAGINA 5 )rie kwart Amerika taat achter Reagan 'W YORK Meer dan drie kwart van de Ameri- nen staat achter het Amerikaanse bombardement 1 Libië. Het vertrouwen in president Ronald Rea- s buitenlandse politiek is erdoor gestegen. Dat kt uit een opiniepeiling in de New York Times, [temin bleek een meerderheid van de 704 Ameri- ien die dinsdagavond, een dag na de aanval, door Newyorkse krant en de televisiemaatschappij b,fo werden gepolst, van mening te zijn dat het bom- ,j]<] rdement een heropleving van het terrorisme in de ■reld te zien zal geven. Ondanks die vrees heeft l bombardement op Libië het vertrouwen in Rea- ns buitenlandse politiek fors vergroot. Zesenzeven- procent van de Amerikanen vindt dat de presi- nt op dit terrein uitstekend werk doet, tegen nog iar 51 procent vorige week. Inlichtingendiensten VS boos over onthullen code MOSKOU De inlichtingendiensten in de VS heb ben geprobeerd te voorkomen dat president Reagan zou onthullen dat zij gecodeerde Libische boodschap pen hebben ontcijferd waarin de bomaanslag op de Amerikaanse disco in West-Berlijn werd gemeld. Reagan en andere leiders hebben gezegd dat die ont cijferde boodschappen de directe aanleiding waren voor de Amerikaanse bombardementen op Tripoli en Benghazi. Het Nationaal Veiligheids Bureau had zich verzet tegen de bekendmaking. Maar volgens ano nieme functionarissen werden bezwaren wegge wuifd, omdat de president de informatie nodig had om steun te krijgen voor zijn vergeldingsactie tegen Libië. Het Duitse Bild publiceerde gisteren de tekst van de onderschepte boodschappen tussen het Libische Volksbureau en Tripoli. „Het zal snel gebeuren. De bom gaat ontploffen. Amerikaanse soldaten moeten worden getroffen". Een dag na de aanslag, waarbij een Amerikaanse militair en een Turkse vrouw om het leven kwamen en 204 mensen gewond raakten, meldde het Volksbureau: „Opdracht uitgevoerd. Geen spoor achtergelaten". Bondskanselier Kohl meldde dat Duitse inlichtingendiensten „duidelijke aanwijzingen" haddden om de Libische schuld vast te stellen. Kohl had eerst „afdoende bewijzen" willen melden, maar dat werd onder druk van minister van buitenlandse zaken Genscher afgezwakt. De Sovjet- Unie is boos op de Verenigde Staten omdat die de schijn hebben gewekt dat Moskou betrokken is bij het internationale terrorisme. Dit heeft woordvoer der Lomeiko gisteren verklaard. De Sovjets zouden niets tegen de voorgenomen aanslag op de disco heb ben willen doen. Lomeiko zei dat de VS ruim vóór de aanslag op de disco contact met de Sovjet- Unie hebben opgenomen. De VS zeiden dat er iets ophanden was. maar konden volgens Lomeiko geen bewijzen op tafel leggen. Hadden ze dat wel gedaan, dan zou de Sovjet-Unie zeker meegewerkt hebben. De DDR ontkent ook iedere betrokkenheid bij de aanslag. RAATSBURG Het Eu- >ees Parlement in Straats- g heeft de Amerikaanse "^Tval op Libië veroordeeld een grove schending van internationale recht, een baarlijke escalatie van ge ld in het Middellandse- igebied en een bedreiging i de internationale vrede veiligheid. Het is boven- n „een volstrekte veront- ïtzaming van de Europese *"Ansen en belangen" zoals door de nninisters van tenlandse zaken werden órmuleerd, aldus het par 's, ïent in een resolutie, die Ui I stem meerderheid werd ïgenomen, bij twee ont- udingen. Het parlement roordeelde verder elke '<f5 rm van internationaal ter- isme „zoals dat ook door jBfbië onder leiding van kolo- Zl 1 Khadaffy wordt ge- n. und". Volgens de Neder- idse christendemocraat an Penders was het voor ropeanen „die zo laks en m ag zijn in het bestrijden n het internationaal terro me, weinig fraai een ver delende vinger uit te kken naar een land dat verantwoordelijkheid Een Boeing- 747 van El Al, waarvan op deze foto alleen de staart is te zien, is giste ren dank zij de strenge controles op Heathrow aan een ramp ont snapt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Ierse vrouw die gisteren op het Londense vliegveld Heathrow werd aange houden met in haar baga ge een bom, zou de dupe zijn geworden van een ac tie van haar Arabische „vriend". Althans, dat vermoedt Scotland Yard, die het onderzoek leidt. De bom, die in de handbaga ge van de vrouw verborgen zat, was krachtig genoeg om de Jumbo van El Al, met aan boord bijna vierhonderd in zittenden, in de lucht te laten exploderen. Het ontstekings mechanisme was zo afge steld, dat de bom zou ont ploffen als het toestel halver wege de reis naar israël was. Passagiers en bemanningsle den zijn aan de dood ont snapt dank zij de waakzaam heid van het El Al-personeel. Bagage met bestemming Is raël wordt niet alleen elek tronisch gecontroleerd, maar vlak voor het instappen ook nog eens door El Al-veilig heidsagenten. Daarbij kwa men de valse bodem en de explosieven in de reistas van de jonge Ierse aan het licht. De Ierse is vooraan in de twintig. Zij zou op haar een tje een vakantiereis maken naar Tel Aviv. Haar Arabi sche vriend, Nezar Hindawi, een man van ongeveer 35 die ze een jaar kende, had haar weggebracht en is kunnen ontkomen, ondanks het feit dat de politie gelijk een grote speuractie begon. Aangeno men wordt dat Hindawi zijn naieve jonge vriendin had uitgestuurd op een zelf moordmissie, waarvan zij zelf niet op de hoogte was. De vlucht naar Tel Aviv werd met een vertraging van vijf uur voortgezet. IPOLI Steeds meer westerlingen in Libië wordt grond te heet onder de voeten en wensen het land verlaten. Dat is gebleken in westerse diplomatieke ngen in de Libische hoofdstad. Zo zou de helft van 5.000 Britten hopen op een spoedig vertrek, terwijl Canadese zegsman te kennen gaf dat 300 van de r schatting 1.000 Canadezen hun koffers hebben ge it. Over de ongeveer 300 Nederlanders in Libië zijn n bijzonderheden bekend. e Libische olie-industrie werken ongeveer 18.000 Westerse undigen. Daarnaast bevinden zich in het land rond 30.000 ken en naar schatting 30.000 Zuid-Koreanen. Libië heeft een ilking van ongeveer vier miljoen mensen. Het is overigens lastig het land te verlaten, omdat de luchthavens en de izen zijn gesloten. Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken ontkende be ten, als zou Italië voorstander zijn van een multinationaal cuatieprogramma. Een woordvoerder erkende echter dat de aanse regering verschillende plannen bestudeert om de naar itting 7.000 tot 8.000 Italianen in het land behulpzaam te zijn vertrek. in Londen weigerde het ministerie van buitenlandse zaken ledelingen te doen over mogelijke evacuatieplannen. De ten in Libië is geadviseerd binnenshuis te blijven en af te chten. :ijn in Libië ook nog ongeveer 800 Amerikanen, die zijn ach- ibleven ondanks orders van de Amerikaanse regering het te verlaten. Een.aantal van hen werkt bij de vijf in Libië kzame Amerikaanse oliemaatschappijen. Deze hebben ver- ard dat zij zich niet overhaast uit het land zullen terugtrek- Het wordt de Libische leider Khadaffy niet gegund via een haast vertrek van de maatschappijen kostbare installaties in iden te krijgen. De waarde van de installaties van de vijf on- lemingen in Libië wordt geraamd op ongeveer een miljard _ir. Amerikaanse regering heeft gisteren meer dan 300 landgeno- vooral vrouwen en kinderen, geëvacueerd uit Soedan en Kenia gebracht. De VS vrezen dat de Soedanese hoofdstad irtoem doel wordt voor vergeldingsactie van Libië. De eva- atie volgde op het neerschieten, woensdag, van een Ameri- ise diplomaat in Soedan. (ADVERTENTIE) NIEUW VANAF 24 APRIL MAGIC EGG/PICTURE HOLLAND Kombineer een reis door computerland met een uitzonderlijke Nederland-Toer OMNIVERSUM Ook dagelijks 'THE DREAM Controle op Schiphol De Rijkspolitie heeft gisteren op Schiphol gedurende ongeveer drie uur al het verkeer naar de luchthaven aan een zeer strenge controle onderworpen. Met behulp van „verkeersfuiken" werden de auto's naar een plaats geleid, waar zij aan alle kanten werden onderzocht (foto). De actie was een gevolg van tips uit binnen- en buitenland over een mogelijke terroristische aanslag. De politie controles leverden niets op. Aanval VS moet coup aanmoedigen'' WASHINGTON De Amerikaanse luchtaanval op Libië had onder andere tot doel de opponenten van de Libische leider Khadaffy binnen de strijdkrachten aan te moedigen. Dat heeft minister van buitenlandse zaken Shultz tijdens een persconferentie in Was hington verklaard. Hij ont kende dat er een strategie was om Khadaffy persoon lijk te treffen. „Een staats greep waarbij Khadaffy wordt afgezet zou goed zijn voor Libië", aldus Shultz. Het was voor het eerst dat een regeringslid openlijk verder ging dan de verkla ring, dat de aanval bedoeld was Khadaffy van verdere terroristische daden af te houden. De minister voegde er aan toe dat hij niet kon zeggen of er aanwijzingen zijn voor een coup en wilde niet speculeren over de be tekenis van de schoten, die woensdag en gisteren in Tripoli te horen waren. (Vervolg van voorpagina) OOST-BERLIJN Op het congres van de Oostduitse Commu nistische Partij hebben de DDR en de Sovjet-Unie gewaar schuwd voor een onbeheersbare escalatie van het Amerikaans- Libische conflict. Gisteren liet de Sovjet-Unie al weten, dat zij haar recht zal laten gelden op een vrije doortocht in de wateren en het luchtruim rond Libië. Waarnemers zeiden nog geen aanwijzingen te hebben voor Rus sische oefeningen of een uitgebreidere aanwezigheid van de Russische vloot in de Middellandse Zee. Westerse dioplmaten waarschuwden daarom tegen overdramatisering van de mede delingen uit het Kremlin. „Het gaat er Moskou kennelijk vooral om te tonen, dat de wateren voor Libië niet alleen de speeltuin van de Verenigde Staten zijn", aldus een diplomaat. In zijn rede voor het Oostduitse partijcongres waarschuwde DDR-leider Honecker dat „de actie een catastrofe tot gevolg zou kunnen hebben die de gehele mensheid in het inferno van een nieuwe wereldbrand kan stort". Westerse bronnen in Oost-Ber- lijn wezen er echter op dat Honecker in zijn betoog de Libische leider Khadaffy niet openlijk heeft verdedigd. „Hij noemde zijn naam niet eens", zei een diplomaat. „Men let erop zich solidair te verklaren met het Libische volk, niet met hun leider". (Vervolg van voorpagina) LONDEN/BEIROET Groot-Brittannië betaalt met de moorden op de ontvoerde Britten in Bei roet een hoge prijs voor de politieke en logistieke steun, die het zonder te rughoudendheid heeft ge geven aan de Amerikaan se luchtaanvallen op Li bië. Britse bases op Cyprus werden gisteren in staat van paraat heid gebracht voor de mogelij ke evacuatie van alle Britten uit Libanon, nadat bekend werd dat gewapende benden in West-Beiroet jacht hadden gemaakt op buitenlanders om wraak te nemen wegens de Amerikaanse aanval op Libië. Zij zouden het vooral hebben gemunt op Britten en Ameri kanen. Volgens de BBC trachtte het Libanese leger de buitenlanders in het islamiti sche West-Beiroet met heli kopters naar het veiliger ge achte Oost-Beiroet te brengen. Voor de Britten Leigh Douglas (34) en Philip Patfield (40) en het derde slachtoffer was er geen redding meer mogelijk. In een verklaring die bij hun lijken werd gevonden zeiden de „Cellen van de Arabische Strijders": „Terechtgesteld ter vergelding voor de (Ameri kaanse) aanval tegen het Ara bische volk van Libië, uitge voerd met steun van de Britse regering". De groepering kon digde meer geweld en wraak aan. Welingelichte Palestijnse bronnen hebben gezegd dat de „Arabische Cellen" banden hebben met de dissidente guerrillaleider Aboe Nidal, de meest gezochte terrorist ter wereld. Leigh Douglas en Philip Pad- field werden op 28 maart ont voerd. De 64-jarige schrijver Alec Collett, die mogelijk het derde slachtoffer is, bevindt zich sinds maart 1985 in han den van Libanese extremisten. Behalve de Britten worden in Libanon nog zes Amerikanen, acht Fransen, een Italiaan, een Ier en een Zuidkoreaan ver mist. Een hoge functionaris van de cher of zij „haar persoonlijke verantwoordelijkheid aan vaardt voor de versterking van de politieke steun aan ko lonel Khadaffy en voor het blootstellen van Britse burgers aan toegenomen fanatisme en terrorisme? Ziet ze nu niet in wat er gebeurt als je van de Britse bulldog een Reagan- poedel maakt? „Als u weigert het terrorisme te bestrijden uit vrees voor Progressieve Socialistische vergelding, is het terrorisme Partij (PSP) in Beiroet ver- de winnaar en zal dat u in gij- klaarde dat de drie mannen in reling houden nep de pre- het hoofd zijn geschoten en dat mier uit onder loeiende protes- zij zijn doodgeschoten kort ten uit de oppositiebanken. voor zij gevonden werden. Zich richtend tot de Labour- oppositie zei Thatcher „ik hoop dat in de toekomst de op- De moorden in Beiroet leidden positie zal stemmen voor het gisteravond tot een zeer emo- voorkomen van terrorisme", tioneel debat in het Britse La- Labour-leider Neil Kinnock gerhuis. De liberale leider Da- sprong op en zei Thatcher: vid Steel vroeg premier That- „Dat neem ik niet van de eer- Premier Thatcher bleef herha len, dat president Reagan toe stemming moet vragen als hij nogmaals gebruik zou willen maken van Britse vliegvelden. Maar zij weigerde opnieuw te beloven, dat zij hem die toe stemming een volgende keer zal weigeren. De vader van een van de ver moorde gijzelaars, Edgar Dou glas, zei in een emotioneel te levisievraaggesprek dat hij ge loofde dat zijn zoon nog in le ven zou zijn als de Ameri kaanse toestellen niet vanuit Groot-Brittannië waren opge stegen. Britse opinie-onderzoe ken tonen aan dat minstens twee derde van de Britten te gen de Amerikaanse actie en tegen de Britse betrokkenheid daarbij is. 1MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER „Hiep hoi, aangenaam. De naam is Sipko unt," zei de dikbetaalde verslaggever, terwijl zich voor Kareltje Knetter opstelde. „Ik ruik Bn boeiend artikel, vriendje. Een héél boeiend rtikel, dat mooi opgemaakt op de voorpagina oet komen. Ik vind het tenminste maar rare raktijken van die levensgrote agent Meris. dat met zijn snerpende fluitje assistentie oproep! m een héél klein jochie met een speelgoedauto i vangen. Wat jij? Hiep hoi!" - „Dat is het hem list," legde Kareltje uit. „het is helemaal geen Jeelgoedauto. Er zit een echte motor in met en knettercarter en hij rijdt wel duizend kilo- neter per uur." - „Wat zeg je me daar? Een nettercarter? Hiep hoi! Zie je wel, tóch een pri- leur!" lachte de verslaggever. „Maar wat die duizend kilometer betreft, jonge jonge, da's straaljagersnelheid! Hiep hoi! Dat wil ik tóch wel eens even controleren. Om wat indrukken op te doen, zie je. Kom maar eens mee naar het sta dion, manneke. Daar is het nu rustig. Op de sin- telbaan kunnen we je knettercarter dan even testen. Hiep hoi!" De verslaggever borg Kareltje en zijn autootje onzichtbaar op in de bagage ruimte van zijn malle wagentje en reed toen on gehinderd tussen de vele politiemannen door, die kennelijk óók op het snerpende fluitje van de agent Meris waren afgekomen;l/vaaruit al weer duidelijk blijkt hoeveel het waard is, als men de toverwoorden PERS op zijn wagen heeft staan. En zo duurde het niet lang of in een afge legen buitenwijk kwam het stille stadion in zicht Betoging loopt uit de hand In talrijke landen wor den al dagenlang de monstraties gehouden tegen de Amerikaanse actie tegen Libië. In veel gevallen komt het daarbij tot ongeregeld heden. Dat was giste ren ook het geval in Amsterdam, waar een demonstratie bij het Amerikaanse consu laat op het Museum plein uit de hand liep. Een groep van onge veer 300 betogers gooide stenen naar het consulaat, probeerden over de hekken te klimmen en ze zelfs omver te halen. De ME werd ingezet om de orde te herstelen. Er zijn drie arrestaties verricht. In totaal na men volgens de politie vier- tot vijfduizend mensen aan de de monstratie deel. (Van onze correspondent) WASHINGTON Was hington, het zenuwcen trum van de Amerikaanse politiek, is de laatste jaren al steeds beter beveiligd tegen aanslagen. Maar na de aanval op Libië heeft de Amerikaanse hoofdstad het aanzien gekregen van een belegerde vesting. Het Witte Huis, het State De partment, het Pentagon en an dere belangrijke regeringsge bouwen werden altijd al streng beveiligd. Al was het maar te gen éenmansacties van ge griefde Amerikanen. Maar Li bië, Khadaffy en „Heilige Oor log" hebben de regering doen beseffen, dat het schilderachti ge hek om het Witte Huis al leen niet voldoende is. Veiligheidsfunctionarissen stonden vorig jaar januari pijn lijk voor schut toen tijdens de inauguratie van de president een wildvreemde man uit Co lorado ongehinderd het Witte Huis binnenliep. De man, die niets kwaads in de zin bleek te hebben, werd pas gepakt toen hij al in de woonvertrekken van de Reagans was. Veilig heidsfunctionarissen verkla ren dat zulke fouten onvermij delijk zijn. Sindsdien zijn de maatregelen verder verscherpt. Omheinin gen van beton om het Witte Huis, zware lijfwachten met machinegeweren en speurhon den met een gevoelige neus voor explosieven, speciale „ram-autos" met voortdurend draaiende motoren, scherp schutters op het dak en lucn- tafweerraketten op het ter rein, moeten de regeringszetel beschermen tegen projectielen, bomaanslagen en fanatieke zelfmoordcommando's. Sommige critici beweren dat de regering overdrijft. Ande ren daarentegen noemen de steeds strengere beveiliging een „verstandige daad Kha daffy heeft immers herhaalde lijk gedreigd zelfmoordcom mando's naar de VS te sturen. Na de bombardementen op Li bië zouden deze dreigende woorden wel eens in daden kunnen worden omgezet, zo vrezen deskundigen. Daarnaast worden de 3.281 Li- biërs in de VS streng in de ga ten gehouden. Hun namen be vinden zich in tal van compu terbestanden en hun gangen worden nauwlettend gevolgd. Ongeveer 1.200 Libiers zijn op studentenvisa in de VS. Func tionarissen beschouwen juist deze jongelui als een veilig heidsrisico, ofschoon ze bij het betreden van de VS uitvoerig zijn verhoord. Er zijn al stem men opgegaan alle Libiers naar huis te sturen, maar de Amerikaanse heeft regering nog geen stappen in die rich ting ondernomen. Iraniërs, Je- menieten en Libanezen wor den eveneens streng in de ga ten gehouden. De grootste zorg besteden de veiligheidsfunctionarissen evenwel aan Amerikaanse ambassades, consulaten en be drijven in het buitenland. Vooral Amerikaanse instellin gen in Europa worden als ui terst kwetsbaar beschouwd. Er zijn enkele maanden geleden miljarden kostende maatrege len aangekondigd voor het be veiligen van Amerikaanse in stellingen in het buitenland. Sommige ambassades zullen zelfs helemaal worden vervan gen. Anderen worden ingrij pend verbouwd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5