Apothekers geven voorlichting lan politie over medicijnen „Dierenpark Wassenaar gaat nooit meer open" £eidóe Gouaa/nt Bromfietsster ernstig gewond ERSTE GASTCOLLEGE AAN NOORDWIJKERHOUTSE POLITIESCHOOL V. Salman (26) in Noordwijks college Uitbreiding openbare basisschool in Oosthout foorschotens college gereed adsbewoner niet jinig op natuur Uitbreiding Flora PROVINCIE ZUID-HOLLAND: KATWIJKSE RAADSLID MAAKT DENKFOUT DEN OMGEVING VRIJDAG 18 APRIL 1986 PAGINA 21 ordwijkers winnen Med-volleybaltournooi STGEEST De Volleybal Club tgeest (VCO) hield gisteravond in porthal aan de Apollolaan een d-volleybaltoernooi. In elk team oc ten tenminste twee dames worden nj! leeld. Aan het toernooi, dat uitliep het middernachtelijk uur, werd 'mi 24 teams deelgenomen. De finale ,Z0J I gespeeld tussen een team van de ,der Berghstichting uit Noordwijk lie en team van de Eigen Vervoers irneming (EVO). Voorzitter Wie van VCO kon de beker overhan- tu' i aan eerstgenoemd team. Tweede EVO gevolgd door „Losse Flod- Nieuwerood (verpl. AZL). Het ■j, samengesteld uit ambtenaren van 10 imeente Oegstgeest, eindigde op de ?e1 >laats. Verkeersexamens Oegstgeest OEGSTGEEST De vere- niging voor Veilig Verkeer hield met de rijkspolitie gis teren een praktisch ver- keersexamen. Hieraan werd deelgenomen door 171 leer lingen van de hoogste groe pen van alle basisscholen Rond de Hofdijck was een parcours uitgezet. De fietsen werden eerst gekeurd. Vijf waren niet in orde. Volgende week volgt het theoretisch gedeelte van het verkeers- examen. Daarna reikt burge meester Scheenstra de diplo ma's uit. Circus voortijdig vertrokken OEGSTGEEST Circus Renz is onder leiding van direkteur Nol van der Veght op toernee met een uitstekend program ma voor jong en oud. Dinsdag avond arriveerde het circus in Oegstgeest. Aanvankelijk zou men de tent. een viermaster, opzetten op het parkeerterrein Lijtweg, gelegen in het cen trum van de gemeente. Maar vanwege de omvang verhuisde men naar het excentrisch gele gen parkeerterrein „De Vos- cuyl". Daar liet het Oegstgees- ter publiek het afwegen. Gis teravond ging de avondvoor stelling niet door en vertrok men voortijdig uit Oegstgeest. Chinese karper vreet Voorschotens groen VOORSCHOTEN Zeker 200 graskarpers werden gister middag uitgezet in de singels bij de Grieglaan in Voorscho ten. De Chinese karpers zijn geïmporteerd door de hengel sportvereniging Voorschotense Visserij Belangen (VVB) en hebben tot taak het overvloedige groen in de vaarten en sin gels te beteugelen. VVB constateerde dat tijdens de zomer maanden vele wateren in Voorschoten bedekt werden met een groene drap van algen, die de levende have in het water verstikt. Vandaar de actie. De Chinese graskarper moet geïmporteerd worden omdat het klimaat in Nederland niet geschikt is om de vissen aan t€ zetten tot voortplanting. De karpersoort heeft echter, nog meer dan haar Europese neef, de neiging om alles wat groen is te verorberen. Een aardige bijkomstigheid is dat de vis ook plezierig is voor de hengelsport. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft bepaald dat de Chinese graskerper uitgezet mag worden in gebieden, die afgesloten kunnen worden van het open oppervlakte water en in Voorschoten wordt thans een proef genomen. Bedrijvencomplex in Sassenheim SASSENHEIM Op het bedrijventerrein „Jagtlust" in Sassenheim heeft Terwege Onroerend Goed B.V. een perceel grond gekocht van de gemeente met de bedoe ling een bedrijfsverzamelgebouw op te richten. Het gebouw dat een oppervlakte van circa 6000 m2 zal hebben, moet ruim te bieden aan vooral kleinere bedrijven en kleinschalige kantoren Omdat het pro vinciaal beleid ten aanzien van dit bedrij venterrein herzien is en niet langer gere serveerd hoeft te worden voor plaatselijke en in de regio gevestigde bedrijven, kun nen belangstellenden zich in dit gebouw vrij vestigen. Binnenkort zal met de bouw van dit bedrijven komplex begonnen wor den. De gemeente Sassenheim is zeer te vreden over dit besluit en verwacht ervan een impuls voor de plaatselijke werkgele genheid. NOORDWIJKERHOUT Een 17-ja- rig meisje uit Noordwijkerhout is gis teravond met een dubbele beenbreuk en schedelletsel naar het Academisch Ziekenhuis gebracht nadat zij rond half acht op de 's Gravendamseweg was aangereden door een auto. Het meisje stak ter hoogte van het benzine station met haar brommer plotseling de weg over en een 36-jarige man uit Hillegom kon haar niet meer ontwij ken. U5>ORDWIJKERHOUT Een automobilist rijdt een rechte weg met 'iinig verkeer en knalt antseling om onduidelij- redenen tegen een °p.om. „Verloor door on- leende oorzaak de "aa cht over het stuur" lat er in het politierap- an "t, of: „De bestuurder n(Tklaarde dat hij een ick out kreeg". De toe- inelde agenten kunnen in alcoholgebruik con- teren, maar de auto mobilist maakt wel de in- )aik niet geheel fris te "®i. Dikke kans dat de Jj, jkkenpiloot onder in- itped van medicijnen is. ook politieagenten meer mis bij te brengen over de aren van geneesmiddelen het verkeer geeft de Lei- :e' dorpse apotheker me- luw A C. Huizer-Boehmer jaar 20 lessen aan de Ver- »rsschool voor de Gemeen- olitie in Noordwijkerhout. teren gebeurde dat voor de ■^ste keer Op de Verkeer- lool volgen agenten en inèfdagenten van politiekorp- vi uit het hele land geregeld m om bijgeschoold te wor- op het gebied van ver- irszaken. Ook de gevolgen i het gebruik van alcohol het verkeer komen daar sprake Met de gastcolle- van mevrouw Huizer nu ook uitgebreid aan- ht geschonken aan de in- d van medicijnen. In de omst zullen ook agenten de Rijkspolitie door apo- ikers voorgelicht worden r het gebruik van genees- Idelen in het verkeer. Mevrouw A.C. Huizer-Boehmer geeft de eerste voorlichtingsles aan de Verkeersschool voor de Gemeentepolitie over het gebruik van medicijnen in het verkeer. „We kwamen op een bijeen komst waar het probleem werd besproken in contact met de KNMP, de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharma- cie. Die startte vorig jaar in samenwerking met de ANWB en Veilig Verkeer Nederland de campagne "„Geneesmidde len en Jleaktievermogen". Zo kwamen we op het idee om ook op onze school aandacht aan die problematiek te schenken", aldus de heer R. Sturkenboom. chef van de af deling verkeersopleidingen. Het probleem van het gebruik van geneesmiddelen in het verkeer wordt nog steeds on derschat. Volgens een onder zoek van de oud-hoogleraar prof dr. F.A. Nelemans val len er in Nederland jaarlijks 200 doden in het verkeer, doordat weggebruikers onder invloed van medicijnen ver keren. Bovendien zijn er nog vele honderden gewonden en loopt de veroorzaakte schade in de miljoenen. „Alcoholge bruik in het verkeer wordt door de meeste mensen als een misdaad beschouwd, ter wijl men tegenover medicij nen veel toleranter is. Medi cijnen moeten nu eenmaal, denken de meesten. Terwijl het net zo misdadig is als je onder invloed van geneesmid delen rijdt", aldus voorlichter G. Voituron van de KNMP. Onderzoeken in de Verenigde Staten, West-Duitsland en Scandinavië wijzen uit dat één op de tien automobilisten medicijnen in het lichaam heeft die de rijvaardigheid kunnen beïnvloeden. Bij het gebruik van dergelijke mid delen is de kans op een onge luk twee tot vijf maal zo groot. Het hoeft daarbij niet om zware pijnstillers te gaan. Een bij de drogist verkrijg baar hoestdrankje dat codeïne bevat, kan het risico al be hoorlijk vergroten. Zo n 40 procent van de medicijnen kan bij innemen een vermin derd reactievermogen tot ge volg hebben. De ongelukken waarbij medicijnen in het spel zijn gebeuren vaak op rustige wegen, waar de gebruiker makkelijk slaperig wordt. Bewijsbaar Voor de politie doet zich het probleem voor dat het medi cijngebruik vaak moeilijk be wijsbaar is. Alcohol valt via een blaaspijpje meteen te con stateren, maar bij geneesmid delen ligt dat anders. „Een politieagent moet dan uitgaan van een oppervlakkige waar neming", aldus Sturkenboom. Om die reden leren de agen ten ook de werkingen en bij werkingen van groepen ge neesmiddelen. „Een agent met wat meer kennis kan dan doorvragen. Mensen blijken dan vaak ten onrechte in de veronderstelling te verkeren dat een middel al is uitge werkt". De politie kan daarbij ook gebruik maken van een Handwijzer Geneesmiddelen en Reactievermogen, een fol dertje dat aangeeft wat de klachten kunnen zijn bij het gebruik van een bepaald soort middel. De KNMP wil de Handwijzer ook op grote schaal gaan verspreiden on der mensen die medicijnen gebruiken. Heeft de politie medicijnge bruik geconstateerd. dan komt ze vaak tot de ontdek king dat het Openbaar Minis terie van vervolging afgeziet. Apotheker mevrouw Huizer- Boehmer: „Juridisch ligt het allemaal vrij moeilijk. De Of ficier van Justitie gaat er vaak vanuit dat iemand met een medicijn in het lichaam beter functioneert dan wan neer hij of zij dat medicijn niet inneemt en seponeert de zaak. Ook hier zie je dat er meer bekendheid moet wor den gegeven aan het pro bleem". Voituron schetst de situatie in de Scandinavische landen, waar het publiek sinds 1981 uitgebreid voorgelicht wordt over het gebruik van medicij nen. Fabrikant, arts en apo theek informeren de gebrui ker schriftelijk en mondeling over de werkingen van een geneesmiddel. „De rechter kan dan ook uitgaan van de eigen verantwoordelijkheid van de gebruiker, die wist dat hij beter niet kon rijden", al dus Voituron. De voorlichting in Nederland is eigenlijk vorig jaar pas goed op gang gekomen. Die voor lichting blijkt hard nodig, want onderzoeken wijzen uit dat drie kwart van de medi cijngebruikers zich niets aan trekt van de waarschuwing dat het middel de rijvaardig heid kan beïnvloeden. Ken nelijk is men zich niet bewust van de gevaren. Ook het ge bruik van alcohol en medicij nen, een zeer gevaarlijke combinatie, komt veelvuldig voor. Sturkenboom benadrukt dat de voorlichtingslessen op de Verkeersschool niet louter be doeld zijn om automobilisten die onder invloed van medi cijnen verkeren aan te pak ken. „We doen dit duidelijk ook met het oog op hulpverle ning. Wanneer een agent ie mand aantreft die duf kijkt en abnormaal reageert, dan moet hij of zij dat kunnen herkennen en eventueel hulpverleners inschakelen". PAUL VAN DER BIJL NOORDWIJK De formatie van het Noordwijkse college is rond. Onder leiding van CDA-lijstaanvoerder F.G.Th. Warmer dam blijkt men het eens te zijn geworden over het beleid, dat de komende vier jaar wordt gevoerd. Wie de wethouderszetels gaan bezetten, is inmiddels ook bekend. Evenals in het vorige college zal het CDA twee wethouders le veren en de fracties van VVD en PvdA elk één. Het is wel ze ker. dat voor de beide laatste groeperingen de heren A.E. Admi raal en J. Bedijn hun wethouderschap zullen prolongeren. Voor het CDA zal formateur Warmerdam opnieuw in het college zit ting nemen. Hoewel de portefeuille-verdeling officieel nog niet vast staat, kan met zekerheid worden aangenomen, dat War merdam wederom financiën gaat beheren. Nieuwkomer in het college is Victor Salman. Met het naar voren schuiven van deze jonge (26) doctorandus heeft het CDA de verkiezingsleus ge stand gedaan, dat bij het CDA de jongeren meetellen. Salman volgt C. van Duin op, die van de politiek afscheid gaat nemen. Noordwijks Belang lijkt bij de formatie uit de boot te zijn geval len. Het CDA streefde naar een voortzetting van de huidige coa litie, die het naar de mening van de christen-democraten goed heeft gedaan. In deze coalitie past Noordwijks Belang niet. VOORHOUT Een stu die naar het aantal te ver wachten leerlingen voor de Voorhoutse basisscho len, zal binnenkort uit sluitsel moeten geven over de wijze van uitbrei ding van enkele schoolge bouwen. Daarbij staat de vraag centraal of men gaat uitbreiden met nood gebouwen of in een defi nitieve vorm. De gemeen teraad ging gisteravond akkoord met het verstrek ken van een krediet van 13.500 gulden voor het maken van de prognose. Voorhout telt thans 4 basis scholen, waarvan 2 rooms- katholieke. 1 protestants- christelijke en 1 openbare school. Met name de openba re school kampt met ruimte gebrek, vooral ontstaan door de bewoning van de nieuw bouw in Oosthout. De voor zitter van de medezeggen schapsraad van de openbare school maakte de gemeente raad het verwijt „ernstig in gebreke te blijven bij het be schikbaar stellen van ruim- Enkele raadsleden vroegen zich af waarom er een prog nose gemaakt moest worden, terwijl tijdens de begrotings behandeling al is vastgesteld, dat er in Oosthout een open bare school en een school voor bijzonder onderwijs zal komen. Wethouder drs. B.J. Joon noemde de prognose belangrijk om de financiële consequenties te zien bij uit breiding van de basisscholen. Een noodgebouw bij de be staande school zou op lange re termijn bezwaren kunnen geven. Beter is het om voor uitlopend op de woningbouw een noodvoorziening in Oost hout te treffen. Hij zegde toe dat deze noodvoorziening aan het begin van het nieu we schooljaar in gebruik kan worden genomen. IRSCHOTEN Hoewel ieel eerst in de avond de 29e april de wethou- benoemd worden, is het leg over het nieuwe col- in Voorschoten thans ;d. Officieel worden mededelingen gedaan, bekend is dat er weinig veranderen. Wethouder ïarselis (CDA) behoudt elzijnsportefeuille, wet- er J. van Dalen (VVD) B ok in het nieuwe college financien gaan beheren le) 15 en J. Visser (PvdA/PPR) zal de nieuwe portefeuillehou der worden voor openbare werken. Volgens insiders verandert er weinig. Twistpunten zijn en waren de onmogelijke portefeuilleverdeling, waar door de burgemeester de uit voering van Cultuur zou krijgen en wethouder L. Marselis de voorbereidende taak van deze portefeuille. Dat bleek de afgelopen vier jaren een ramp voor de sek- tie Cultuur, die met twee le den van het dagelijks bestuur te maken kreeg. Binnen het overleg was er wel bereid heid om de burgemeester meer inhoud te geven aan zijn portefeuille dan alleen de opgelegde werkzaamhe den ten aanzien van politie, brandweer en coördinatie, maar daarover zal het colle ge van burgemeester en wet houders zelf dienen te beslis sen na 29 april. DEN/TIEL Stadsbewoners hebben wel een groeiende >efte aan natuur, maar voelen zichzelf niet verantwoor- k voor het behoud daarvan. Zij vinden dat de overheid moet zorgen dat die natuur schoon en heel blijft. Dit is urlijk een onhoudbaar standpunt. Op het punt van re- tie ligt er voor pedagogen en sociologen een taak om het ubewustzijn van de recreërende stadsbewoners te ver- n. Dit heeft ing. G.B.H. van Woudenberg van de ANWB »d op het symposium „Recreatie en Toerisme 1986" in Iruk op de recreatiegebieden in de Randstad wordt steeds «r. De commissie Vrijetijdsplanning van de European lure and Recreation Association (ELRA) kwam tijdens zesde Europese congres in Wenen, vorige maand, tot de ilusie dat drie kwart van de stadsbewoners de behoefte ft om de weekeinden door te brengen in de vrije natuur reactie op de dagelijkse sleur. Er zijn natuurlijke recrea- ebieden nodig, direct aansluitend aan de stad, zo zei Van jdenberg. Maar omdat de recreanten weinig milieube- t blijken te zijn, veroorzaakt dit een grote druk op de ogische waarden van die natuurgebieden. Geboren: Sandie Johan- B. Lemmers en M. e. d.v. C. P. J. Klerks en LVos; Martinus Johannes Maria, M. J. M. van der Lans en J. Knijf; Gijs. z.v. J. P. M. Dries- C A. M Fennes; Elias, z.v. M n M. W. van der Laan; Wil- Sophia Annelies, d v H J i en E. M Blok; Petronella Susanne. d v. H. J. Blikman M. Blok. Niels Roland, z.v. G. Ier en J. F. L. van der Veen; Helena, d.v. A. J. G. van l en H. M. van Leeuwen. Ge- Albertus Johannes, z.v. A. F. }roekhof en C. E. M. Geerlings; Christian, z v G. Varkevisser en A. C Pronk; Nicole Femke, d.v R. Mit chell en K. Oudnie; Menno Cornells, z.v. A. C. J. Groenenboom en M. M. van Leeuwen; Dorian, d.v. A. H. J van der Linden; Maria Johanna Geertruida, d.v. L. van der Linde en W. C. J. J. Sneijders; Mariëlla. d.v. H. Argün en J. van Duuren; Lisette Eli sabeth Adriana, d.v. G. A. Spek en C. M. E. Annard; Philips Willem Lode- wiik, z.v. W L. J. Broeker en A. H. J. T.'Vriends; Demmy, d.v. D W. Ultee en A. J Koster; Ronald, z.v. C. Groen; Kirsten, d.v. J. Seller en J de Tombe. Bernardien. d.v. H. J Winte- nnk en M. H M. Huijmans. Cathari- na Rolande Maria. d.v. P J Smit en de Poel, Bouk, z.v. G. J. M. Geloven en K. Groen; Daniël Vincent Patrick, z.v, D. van Ameide en H. A. Janssen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De heer W.A.J. van Nobe- len, voorzitter van Bloe menveiling Flora, heeft gis termiddag de eerste paal geslagen voor de uitbrei ding van het Rijnsburgse veilingcomplex. De nieuwe hal krijgt een oppervlakte van 11.000 vierkante me ter en is 's ochtends be stemd voor kopers die geen eigen box hebben en zal 's avonds dienst doen als aanvoerruimte. De nieuwe hal, ontworpen door het architectenbu reau Kraan. Markslag en Bruins uit Oegstgeest, zal in december klaar zijn. De kosten van het project, dat uitgevoerd wordt door bouwbedrijf De Raad, be dragen 9.500.000 gulden. WASSENAAR/DEN HAAG Dierenpark Wassenaar is niet ten on rechte gesloten. Veron derstellingen als zou een statutair vastgelegd veto recht van de familie Louwman de overname door het Van der Valk- concern hebben verhin derd, berusten op een „denk-fout", Bij de op richting van de nieuwe B.V. Dierenpark Wasse naar heeft nooit een over dracht van aandelen plaatsgevonden en van een verplichte acïe van le vering is derhalve geen sprake, aldus woordvoer ders van de provincie Zuid-Holland in een reac tie op een artikel in de Leidse Courant van giste ren. „Gemeenten die hebben meebetaald aan de renovatie en die nu denken dat de slui ting kan worden terugge draaid, kunnen dat idee be ter vergeten. Dierenpark Wassenaar gaat nooit meer open", aldus mr. G.G.M. Jo hannes, namens de provincie Zuid-Holland belast met de juridische voorbereiding van de oprichting van de nieuwe B.V. in 1983. Volgens de pro vincie heeft de familie Louwman, eigenaar van de grond van het park, het voorstel van het Van der Valk-concern vorig jaar om het park over te nemen niet afgewezen op basis van een veto-recht zoals overeenge komen in de statuten, maar op basis van de erfpachtsove reenkomst. Deze regeling, waarvoor die van Den Haag model heeft gestaan, schrijft voor dat de bouw van onroe rende goederen op een stuk grond nooit mag plaatsvin den zonder toestemming van de wettige eigenaar. Cruciaal waren in dit verband de plannen van Van der Valk om een restaurant op de grond neer te zetten. Die plannen gaven volgens de provincie de familie Louw man de gelegenheid, met een beroep öp de erfpachtsrege ling „nee" te zeggen tegen het aanbod van Van der Valk. „Niet aan de orde" „De redenering van het Kat- wijkse raadslid Van Reste ren berust op een begrijpelij ke denkfout", aldus woord voerder Johannes. „De fami lie Louwman bezat inder daad een veto-recht in de raad van commissarissen van de B.V en dit veto kan in derdaad in principe door de kanton-rechter, eventueel in een kort geding, ongedaan worden gemaakt. Maar bij de afwijzing door Louwman van het aanbod van Van der Valk was dit veto-recht niet aan de orde". De grond van Dierenpark Wassenaar kwam tijdens de renovatie in handen van Ni- mag B.V., de beleggings maatschappij van de heer Evert Louwman, die de be langen van de gehele familie behartigde. Een verwijzing naar de Haagse erfpachtsre geling had nooit bestaan en werd pas van kracht nadat de provincie in de nieuwe B.V. deelnam. Het Katwijkse raadslid C.L. van Kesteren betwijfelt te vens of bij de overdracht van de aandelen een betekende acte van levering heeft be staan. Die is volgens een ar rest van de Hoge Raad in 1982 verplicht. Echter, in het geval van Dierenpark Was senaar heeft nooit een feite lijke overdracht van aande len plaatsgevonden, aldus de provincie Zuid-Holland. „De familie Louwman en wij zijn destijds samen naar de nota rissen Nierop en Lourijssen gestapt en hebben een totaal nieuwe B.V. opgericht. Daar bij zijn nieuwe aandelen uit gegeven, niet op naam maar op toonderpapier". Burgemeester op de uitkijk SASSENHEIM Inwo ners van de gemeente Sas senheim die omstreeks 5 uur in de middag hun dorp komen binnenrijden, kunnen het treffen dat burgemeester A. Kret hen bij de gemeentegrens met een joviale armzwaai ver welkomt. Hoewel dit vriendelijke gebaar stellig door menig een op prijs gesteld zou worden, moet toch ver meld worden dat Kret met dit „postvatten" iets an ders beoogt. In zijn functie van voorzitter van de commissie voor verkeer- saangelegen heden neemt hij metterdaad de ver keersproblemen op het kruispun t Hoofdstraa t- Koetsiers weg-Zuiderstraa t in ogenschouw. Onlangs zijn hier verkeerslichten geplaatst. Uit klachten van bewoners en bezoekers van het nabijgelegen be jaardencentrum Huize Sint Bernard us" blijkt dat men met name rond het spitsuur moeilijk deel kan nemen aan het verkeer, omdat de automobilisten - wachtend voor de stop lichten - geen ruimte bie den om in te voegen. Zoals een goed burgerva der betaamt, neemt burge meester Kret op gezette tijden poolshoogte om de ernst van deze klachten te onderzoeken alvorens over te gaan tot het tref fen van afdoende maatre gelen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21