Qowuvnl Britten moeten het ontgelden Toerismebureau stopt werving van Amerikanen BON: Stroomverbruik 50 gulden per ;ezin goedkoper Moskou vraagt VN om bemiddeling SLAVENBURG VRIJGESPROKEN Vrouwen hebben er schoon genoeg van Typefout fl$*£eiclóe Soiwa/nt De Graaf verwijt PvdA zaaien van onrust HET WEER ibL'vM-KL-- Vrijdag 18 april 1986, 77e jaargang no. 23478 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave'Westerpers, behorende tot Siitholf Pers Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen: tel 071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur-hooldredacleur: I l.Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl.5% BTW) per maand I. 22.49 (aul betaling).kwartaal 1. 67.43. iaar I 256,85. Klachten bezorging: maandag l/m vnidag van 18.00 tol 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl 5%BTW)f. 0,63 per mm. kleintjes I. 0.44 per mm. Losse nummers 1. 1,10. fwijn gaat grif van de hand Igen champagneprijzen ME Nu de schrik over de wijn-met- Jhanol in Italië, die 22 doden maakte, is is het er goed zaken doen in gewor- De uit winkels en supermarkten ver- jnen goedkope wijn, wordt op de markt t voor de prijs van een fles champag- JVooral in de volksbuurt van de Via San- i de voet van de Sint-Jan-van- Late ien, gaat de wijn, die voorheen minder «te dan bronwater, melk of petroleum, de hand als ware hij een curiositeit, 'handel in vergiftigde wijn is nooit van Jerhand verboden, omdat de autoriteiten i uitgingen dat de niet geconfisqueerde jen uit de handel zouden worden geno- h na publikatie van de lijst met methanol- Grootse plannen „gouden Juliana en Bernhard DEN HAAG Er zijn plannen om het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard volgend jaar op 30 april groots te vieren. Daarbij wordt gedacht aan een ou derwets bloemendefilé, zoals dat vroeger op elke verjaardag van ko ningin Juliana op paleis Soestdijk werd gehouden, aldus de Rijksvoor lichtingsdienst. Prins Bernhard en prinses Juliana zijn op 7 januari 1937 getrouwd. NS-personeel bezet sporen CS-Amsterdam AMSTERDAM Ongeveer 400 ma chinisten, conducteurs en andere NS- ers hebben vanmorgen de sporen aan de oostzijde van het Centraal Station in Amsterdam bezet. Zij protesteerden daarmee tegen de voorgenomen „pro cesvereenvoudiging", waardoor het rijdend personeel van de spoorwegen vooral in de eigen districten moet gaan rijden. Het personeel vindt dat het werk daardoor saai wordt. De ac tievoerders legden het treinverkeer tussen half en negen en kwart over negen stil onder het motto: „De NS is zo gek nog niet, maar de bovenleiding is stapelmesjokke". „Boeiende mode" De klemmende vraag bij experi mentele mode is meestal: wie durft het te dragen Maar wie dit „boeiende" werk stuk van een eind examenkandidate van de Amster damse mode-aka- demie Charles Montaigne een maal draagt zit met een nog veel groter probleem: hoe krijg ik het weer uit? SPERVUUR VAN KRITIEK OP THATCHER BEIROET Groot- Brittannië lijkt een zware prijs te moeten betalen voor de hulp aan de Verenigde Sta ten bij de aanval op Li bië. Vanmorgen is vol gens de „Cellen van Arabische strijders" weer een ontvoerde Brit geëxecuteerd. Het zou gaan om de 30-jari- ge journalist John Pa trick McCarthy, die gis teren werd gekidnapt toen hij met Libanese collega's onderweg was naar de internationale luchthaven van Beiroet. Overigens is zijn lijk nog niet gevonden. Gisteren werden ten oosten van Beiroet de lijken ge vonden van twee ontvoerde Britten en een man, van wie de identiteit nog niet vaststaat. De vermoorde Britten zijn de 40-jarige Philip Padfield en de 34-ja- rige Leigh Douglas. Aan de veronderstelling dat het derde slachtoffer de 64-jari- ge journalist Alec Collett was, wordt nu getwijfeld. In Libanon wordt sinds 11 april ook Brian Keenan vermist, een Brits/Ierse me dewerker van de Ameri kaanse Universiteit in Bei roet. Volgens het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken in Londen is de der de dode vermoedelijk Kee nan. De moord op de Britten heeft gisteren in het Lager huis aanleiding gegegen tot een zeer verhit debat, waar- In West-Beiroet werd gisteren de residentie van de Britse ambassadeur in brand geschoten. Niemand liep verwondin gen op, terwijl het gebouw aanzienlijke schade opliep. Ove rigens is de residentie niet meer in gebruik. In verband met de onveiligheid in West-Beiroet woont de Britse ambassa deur in het christelijke oostelijke deel van de stad. NEW YORK De Sovjet- Unie heeft secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Vere nigde Naties verzocht zijn in vloed te gebruiken om de con frontatie tussen de Verenigde Staten en Libië te „de-escale ren". De Russische VN-ambas- sadeur Joeri Dubinin overhan digde Perez een boodschap van minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze met deze strekking. Volgens de Russi sche minister kan de Ameri kaanse aanval op Libië een volledige chaos veroorzaken in de internationale betrekkin gen. Perez de Cuellar heeft verklaard dat hij eerst wil af wachten tot welke maatrege len de Veiligheidsraad besluit, alvorens openbaar in te gaan op het Russische verzoek. Pag. 5 „Middellandse Zee niet alleen speeltuin van VS" in premier Thatcher ervan werd beschuldigd dat zij een golf „anti-Britse ter reur" heeft uitgelokt met steun aan de Amerikaanse bombardementen op Libië. Thatcher verdedigde het besluit de Britse bases te la ten gebruiken voor de aan val op Libië: „Dat is wettige zelfverdediging". Behalve de moord op de drie, of mogelijk vier gijze laars, en de ontvoering van een Britse journalist is in Libanon ook een aanval ge pleegd op het huis van de Britse ambassadeur, terwijl in Londen een poging werd verijdeld om een vliegtuig van El Al op te blazen. De VS hebben gisteren ver band gelegd tussen de moord op drie ontvoerde Britten in Libanon en Abu Nidal, een Palestijnse guer rillaleider die nauwe ban den heeft met Libië. Libië wordt ook verdacht van be trokkenheid bij de aanslag op een Amerikaanse diplo maat in Soedan. Vlakbij huizen van perso neel van de Amerikaanse ambassade in Tunis is een benzinebom gegooid naar een in de VS geregistreerde auto. De wagen brandde uit, maar niemand liep letsel op. De verantwoordelijkheid is niet opgeëist. Pag. 5: Londen betaalt hoge prijs voor steun aan Amerikanen in dode bij aanrijding op Rijksstraatweg een verkeersongeluk op de ksstraatweg in Wassenaar is termiddag de 25-jarige \.V. Sonneveld uit Werken- m omgekomen. Het ongeluk beurde omstreeks drie uur. slachtoffer wilde, komende naf de Zijdeweg, via de in- bgstrook de Rijksstraatweg rijden. Ondanks een verbod aar sloeg hij echter aan het de van de invoegstrook cs af in de richting van Den ag. Toen de auto bij deze noeuvre dwars op de weg id, boorde een personenau- komende uit de richting n Haag, zich in de linkerkant de wagen. Deze automobi- een man uit Katwijk, werd met been- en armletsel naar het Bronovo ziekenhuis ge bracht. Daar constateerden de artsen ook verwondingen aan de ogen, waarvoor de Katwij- ker moest worden opgenomen in het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. Vannacht afnemend buiig, en kele mistbanken en minimum temperatuur van omstreeks 3 graden. Morgen overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 11 graden. Matige weste lijke wind kracht 3 a 4. Zon op: 06.35; onder: 20.44. Schev. hoog water: 12.01 en 00.30; laag water: 6.22 en 19.31 uur. NS werft 65-plussers UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen werven gepensioneerde machinisten. Zij worden met ingang van de nieuwe zomer dienstregeling ingezet in met name de regio Amsterdam. De wervingsactie gebeurt om dat er met name in de Randstad te weinig voldoende gekwalificeerd personeel te vin den is, zo deelt Hans Meijer van NS-voor- lichting mee. NS heeft meer personeel no dig vanwege de ingebruikname van de Schipholspoorlijn, vervroegd uitgetreden personeel en de arbeidsduurverkorting. Woordvoerder B. Duym van de Vervoers- bond FNV vindt het op zich wel begrijpe lijk dat de NS naar dit soort lapmiddelen grijpt. Maar dat het zover moest komen hebben de spoorwegen volgens Duym aan zichzelf te wijten. Volgens de vervoersbond FNV is er bij de NS sprake van een falend personeelsbeleid. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen de ex-voorzitter van de raad van bestuur van Slavenburgs Bank, de 69-jarige mr Piet Slavenburg, vrijgesproken. De rechtbank acht niet bewezen dat hij feitelijk leiding heeft gegeven aan de valsheid in geschrifte die bij de bank is gepleegd. LEIDSCHENDAM Nu het Amerikaanse publiek ontevreden en boos rea geert op de Europese hou ding tegenover de Ameri kaanse luchtaanval op Li bië en daardoor veel Amerikanen Europa zul len mijden, heeft het Ne derlands Bureau voor Toerisme zijn wervings campagne in de VS ge staakt. Het NBT vindt het voorlopig niet juist om Nederland en Europa aan de Amerikanen te verko pen als ideale vakantiebe stemming. Europa zal dit jaar naar schat ting dertig tot veertig procent minder Amerikaanse toeristen trekken. Voor Nederland schommelt de daling tussen de 20 en 25 procent. Mochten de spanningen zich de komende maanden voortzetten, dan kunnen de cijfers nog nog ne gatiever uitvallen. In april en mei komt het toerisme uit Amerika doorgaans goed op gang. Vorig jaar bezochten 640.000 Amerikanen ons land. Dit jaar zal dit getal rond de 500.000 uitkomen. Volgens directeur S. Hodes van het NBT-kantoor in New York begrijpt het grote pu bliek in Amerika niet waarom bondgenoot Europa zich zo af wijzend opstelt. Daar komt bij dat de Amerikaanse dollar koers zo scherp gedaald is, dat de Amerikaanse toerist in Eu ropa veel duurder uit is. Het NBT had in de Verenigde Staten juist een grootscheepse campagne opgezet, waarvoor begin dit jaar extra geld was vrijgemaakt. Vooorlopig zal dit budget worden gebruikt voor voorlichtingsmateriaal aan Amerikaanse touroperators. Die „schreeuwen letterlijk om informatie over de veiligste manier van reizen en dergelij ke". DEN HAAG De meeste vrouwen hebben schoon genoeg van de jaarlijkse grote schoonmaak. Vooral jongere vrou wen doen er niet meer aan mee, zo blijkt uit een enquête onder tweehonderd leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Meer dan de helft van de ondervraag den heeft geen plannen voor een grote schoonmaakbeurt. Op de vraag welke speciale karweitjes nog wel tijdens een schoonmaakbeurt onder handen worden genomen, ant woorden negen van de tien: de kasten. Verder geven de meeste schoonmaaksters de zolder, kelder, schuur of gara ge een grote beurt. Het wassen van gordijnen is ook een vast programmapunt. mensen, a een gigantische overschrijving op hun bank- of girorekening is het bericht van vandaag over die Amerikaanse ambtenaar op zijn minst opmerkelijk. te, omdat hij minder dan dertig miljoen dollar aan inkomstenbelasting. Éi dat, terwijl hij „maar" dertigduizend dollar per jaar verdient. Altijd nog een mooi salaris van zon tachtigduizend Hollandse guldens, waarvan hij, als hij hier woonde, gemakkelijk een abonnement op de Leidse Courant zou kunnen betalen. Maar hij mist nu de kans in die krant te lezen, dat het allemaal te maken heeft met een doodgewone typefout. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vhjblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf van so ciale zaken en werkgele genheid heeft zich giste ren tijdens het kamerde bat over de sociale zeker heid „verbijsterd" getoond over een PvdA-persbe- richt naar aanleiding van het jongste compromis voorstel over de aow- nieuwe stijl. De Graaf noemde de PvdA-reactie gisteren een „schoolvoor beeld" van de onrust, die her en der onder de uitke ringsgerechtigden wordt gezaaid. Volgens de bewindsman sug gereert de PvdA ten onrechte dat wellicht 880.000 ongehuw de bejaarden het slachtoffer zullen worden van de aow- wijzigingen. Het gaat daarbij om de wettelijke gelijkstelling van ongehuwd samenwonen den met gehuwden, die tot april '88 zal gelden. In het be wuste persbericht noemt de PvdA het „onbegrijpelijk" dat de regering een zó vergaande wetgeving voor slechts ander half jaar durft voor te stellen. „Alsof alle ongehuwde bejaar den op een of andere wijze na de invoering van de voorge stelde maatregel gaan samen wonen", aldus De Graaf. Hij wees er nog eens op dat uit sluitend bejaarden die na de ingangsdatum gaan samenwo nen, er in vergelijking met de huidige toestand op achteruit zullen gaan: van ieder 70 pro cent naar elk 50 procent. Een ongehuwde bejaarde die sa menwoont met een jongere partner zal er bijvoorbeeld op vooruitgaan. „De maatregel kost volgend jaar niet voor niets dertig miljoeir,extra", zo hield hij de Kamer voor. Pag. 7: Onenigheid over ge volgen wijziging sociale stelsel. Ballon blijft aan de grond Foto: Tjcrk Heringa Opnieuw heeft het slechte weer ervoor gezorgd dat de ballon van de Nederlandse Hartstichting aan de grond moest blijven. Begin deze week ging het in Den Haag al mis en gistermiddag zou het vaartuig in het kader van de Nederlandse Hartweek vanuit het Van der Werfpark in Leiden opstij gen. Aan boord was burgemeester C. Goekoop, die glimlachend en onverschrokken plaats nam in het mandje naast commandant T. Kurvers. Even leek het er nog op, dat de tocht door zou gaan, maar Kurvers besloot uiteindelijk dat het toch te gevaarlijk was. NHEM De stroomprijzen len in het tweede kwartaal dit jaar verder omlaag in als gevolg van de dalende iprijzen. Volgens de VEEN ereniging van Exploitanten n Electriciteitsbedrijven in derland) kunnen de tarie- n in de gebieden waar de ktriciteit wordt opgewekt Dr gas met twee cent (exclu- btw) per kilowattuur om- ten opzichte van de prijs iet eerste kwartaal. Dat be ent dat de stroom ten op zichte van eind vorig jaar al drie cent (exclusief btw) goed koper per Kwu is geworden. De VEEN verwacht dat als ge volg van deze prijsdalingen een gezin met een gemiddeld stroomverbruik per jaar van 30.000 Kwu jaarlijks bijna 150 gulden inclusief btw goedko per uit is. Door de huidige ver laging behoort Nederland tot de landen met de laagste stroomprijzen voor consumen ten in Europa.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1