Langs Omwegen „De Vlam99gaat 40 jaar [gezelligheid onderstrepen JOJO KADO BIJ TEXACO ALLER LEI(DS) Streekplan moet opnieuw ter inzage BURGERLIJKE /STAND TEXACO GEEFT STERRENKRACHT ftrop voor Leidse Lporteur van «taliaanse wijnen BEIDEN OMGEVING QeidóeQowumt VRIIDAG 18 APRIL 1986 PAGINA 19 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar'via 071 - 12 22 44 op toestel 10. IN LEIDEN NOORD EN ZUID BLIJFT MEN PARAAT MAAR DEN HAAG/LEIDEN Een „vormfout". Zo wordt op het Pro vinciehuis aan de Koningskade in Den Haag de vergissing ge noemd waardoor de hele inspraakprocedure over het ontwerp- streekplan Zuid-Holland moet worden overgedaan. De ter visie legging van de plannen zou van 25 februari tot en met 24 april duren. In deze periode konden schriftelijke bezwa ren tegen het ontwerp worden ingediend. In de wet is echter voorgeschreven dat vooraf een advertentie in de Staatscourant moet worden geplaatst. Hierin is de provincie tekort geschoten. Het gevolg van deze „vormfout" is, dat de termijn voor het in dienen van bezwaarschriften opnieuw moet worden vastgesteld. Diverse gemeenten hebben al bezwaarschriften ingediend. Zij kunnen nu eventueel nieuwe kritiek op de plannen van de pro vincie kenbaar maken. Ook is de kans nu zeer klein dat de plan nen nog voor het eind van dit jaar van kracht worden. Volgens de oorspronkelijke termijn zou het ontwerp-streekplan in okto ber 1986 door Provinciale Staten moeten worden vastgesteld. Wanneer de fout hersteld gaat worden is nog niet bekend. GS moet nog een nieuwe datum vaststellen. LEIDEN Ondertrouwd: J. Bodijn en S. M. Heshof; K. Vehrs en A. J. H. Spruit; A. P. M. Rodenburg en N. Hemmes; C. J. O. M. van Strien en M. E. van Milaan; H. A. A. Knaap en T. Vlieland; B. Aarts en V. Korsah; W. M. A. Kalkman en L. E. Bogerd; A. J. J. van der Kwartel en C. M. E. M. Louwes; W. Rijsdam en S. Rijns- burger; J. L. M. Schamper en L. van Luijn; J. W. Bruggeman en I. E. C. Hoogeveen; N. M. Keulen en G. J. M. Nelissen; M. A. Dutrée en R. O. G. M. Meulenberg; J. P. Pardon en M. B. Mast. Geboren: Sandra Willemijntje Leon- tiena, d.v. H. Langeveld en I. G. Bie- mond; Kelly, d.v. J. Prins en I. Nie- boer; Margot Myrte, d.v. H. A. M. van der Klaauw en N. H. A. van der Voort; Eliberthus, z.v. E. Griffioen en M. Oosthoek; Carolien Elisabeth Ma ria, d.v. T. A. M. van Dam en E. M. S. B. Devilee; Karolien Casperina, d.v. K. C. van Ark en J. N. Hoogstraten; Tamara Esther Judith, d.v. G. Star en A. van Dort (ADVERTENTIE) Hilhorst Marijke Hilhorst ontvangt zondagmiddag 20 april om vier uur bij Stichting Burcht aan de Burgsteeg 14 weer en kele prominente gasten in haar praatprogramma „Hil horst houdt huis". De toe gang is gratis. Folkclub De Ierse groep Sugén treedt vanavond op in Folkclub Ho- rus, gevestigd in Le Bambou aan de Herenstraat 1. Het concert begint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Fietsinfomarkt De ENFB houdt zaterdag 19 april voor de derde keer een Fietsinfomarkt over fietsva kanties. De markt wordt dit jaar in De Waag gehouden van tien tot vijf uur en de toegang is gratis. Rommelmarkt De werkgroep Terre des Hommes Leiden en Omstre ken houdt zaterdag 19 april van tien tot drie uur een rommelmarkt in het gebouw aan het Noordeinde naast de bloemenkiosk. De opbrengst is bestemd voor een kliniek in de armste wijk van Lima, Peru. Open dag De coöperatieve werkge meenschap van jonge werk lozen De Klos houdt zondag 20 april open huis. In de vorm van een expositie door het hele gebouw, zullen in verschillende werkplaatsen (metaal, textiel, fotografie, zeefdruk, hout offset, fietsen, schilderen electronica en vi deo) de produkten getoond worden. De Klos bestaat sinds 1982 en is sinds 1984 ge vestigd in het Hartevelt-com- plex aan de Zandstraat 10. Er is ook een boekje verkrijg baar „Plannen zijn er om uit te voerenwaarin mede werksters van De Klos de ge schiedenis van dit project be schrijven. Tijdens de open dag, die van elf tot zeven uur wordt gehouden, zullen ver schillende bands voor een muzikale omlijsting zorgen. Reumafonds Het Nationaal Reumafonds houdt zaterdag 10 mei een re giobijeenkomst voor reuma patiënten (en familie) en -be strijders in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg. Deze bijeenkomst wordt gehouden ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van het Natio naal Reumafonds. Gesproken wordt over de vorderingen bij het Reuma-onderzoek en de financiën van het Fonds. Tevens is er ruime gelegen heid voor informeel contact en kan men een tentoonstel ling zien. De bijeenkomst be gint om half elf. Wie interes se heeft, kan schrijven naar het Nationaal Reumafonds, Regiobijeenkomsten, Ant woordnummer 1530, 2500 WL Den Haag. Een postzegel is niet nodig. Leraren in de uitverkoop Het eind van het schooljaar betekent behalve examens ook examenstunten, waarbij het elk jaar weer de kunst is iets origi neels en iets opvallends te be denken. De Leidse Louise de Coligny Scholengemeenschap slaagde daar gistermiddag aardig in. De school trok heel wat belangstelling met haar versie van de traditionele stunt. Terwijl misschien wel een paar honderd leerlingen op het Stadhuisplein toekeken, werden daar de leraren van de school bij opbod „geveild". Zij hadden voor de gelegenheid spandoeken meegenomen met opschriften als „Wij zijn jullie zat", „Leraren in de uitver koop" en „Louise weer gezel lig". De leraren werden op een platte wagen getrokken door een tractor aangevoerd naar het Stadhuisplein, waar een dreunende disco inmiddels de aandacht van voorbijgangers had getrokken. Op het plein werden de leraren stuk voor stuk op hun kwaliteiten en te kortkomingen gewezen en aan de hoogste bieder verkocht. Voor 20 Sterzegels neemt u al zo'n leuke jojo mee naar huis (winkel waarde f4,-). En dat gaat heel snel, want bij elke 5 liter benzine, 10 liter diesel of LPG en iedere liter Texaco motorolie krijgt u al een zegel. Wilt u geen jojo, dan levert een volle spaar kaart f 2,- kontant op. Texaco jojo alleen bij de stations met de aktieposter en zolang de voorraad strekt. I |nlDEN „Tot nu toe iben maar twee klan- een bestelling geannu- d. Maar andere reac- zullen niet uitblijven, ik". Dat zegt één de grootste invoerders ldA Italiaanse wijn, Fran- lio Cristofoli BV in Lei- naar aanleiding van Jnjiaanse wijnschandaal, 3 in Italië al tot twintig ha|en heeft geleid door verkopen van vergif- wijnen. Dit bedrijf (rziet onder meer de «te pizzeria's in Lei omgeving van l e-directeur F. Cristofoli pt dat in Italië op korte I lijn een oplossing wordt I inden om de wijn uit dat I I weer wat geloofwaar- lieid te geven. De invoe- van het al voorgestelde pel liteitscertificaat is vol- hem nog niet voldoen- „In het verleden waren lelijke certificaten ook al garantie voor goede iliteit". Cristofoli denkt verzegeling van de fles- een betere garantie is. Leidse importeur moet ^duimen draaien dat het ,r iek hem niet in de steek j „Het wijnaanbod is zo 1( t. de verleiding is voor lanten groot om nu maar vijn uit een ander land te stappen. Het wordt zware klus voor de im- eurs om het verknoeide |o van de Italiaanse wijn r te herstellen". Mocht wijnschandaal zich nog afsi'er uitbreiden, in Italië er inmiddels twintig do- te betreuren, dan zullen ^mporteurs van Italiaanse en de grootste schade tiel Pen» 's verwachting. jjjjens de Keuringsdienst Waren zijn er nog geen vergiftigde wijnen aangetrof fen in Nederland: „Net als vorig jaar bij het Oostenrijk se wijnschandaal hebben we ook nog eens monsters geno men van partijen wijn die nog niet op de lijst van ver dachte wijnen stonden", voegt hij er aan toe. Toch blijken de berichten uit Italië hun uitwerking niet te mis sen: „De mensen zijn bang. Om die angst te doorbreken, drink ik 't eerste glas van de fles voor hun neus op", zegt de eigenaar van een pizzeria. Hij probeert zo de vermin derde vraag naar Italiaanse wijn weer wat op te peppen. „Als ik dat nog een paar maandjes volhoud, gaat 't weer goed met de wijnver koop". Zijn verhaal over de vermin derde wijnconsumptie kan de eigenaar van een andere pizzeria bevestigen: „Er wordt opeens veel meer om bier en frisdrank gevraagd". Vanaf het begin van de Itali aanse wijnaffaire, kreeg hij grappenmakers in z'n restau rants die vragen om een „li tertje methyl". „Gewoon blij ven lachen". Hij laat een ge schreven verklaring aan arg wanende klanten laat zien. „Uit een onderzoek van TNO is gebleken dat er niet is ge knoeid met de wijnen die mijn importeur levert. Wie twijfelt, krijgt dat onderzoek bij de wijnkaart onder z'n neus gedrukt". Eén van de weinige winkels die gespecialiseerd is in wijn uit dat land is „Italy" in de Piet Heinstraat te Den Haag. Een aanwezige verkoper zegt nog niets te hebben gemerkt van teruglopende belangstel ling. „Het merendeel van onze klanten komt hier re gelmatig. Zij weten precies wat ze hebben willen, en we ten ook precies wat goed is. Die mensen schrikken niet van het wijnschandaal". JOJOËN IS DE NIEUWE RAGE! SPAAR NU VOOR 'N JOJO MET STERRENKRACHT. Maar mobilofonisch staan we met elkaar in verbinding. Deze keer, bij het 40-jarig be staan van onze personeels vereniging, is de feestavond op „Noord", op 2 mei. 's Mid dags een receptie met koud buffet en met muziek van een erg goed orkest. Verder is het een verrassing wat we die avond verder gaan doen. Maar het wordt een groot feest in die garage van „Noord", in een aankleding van veiling Flora, Rijnsburg, die de bloemen levert. Dan zijn er nog gordijnen uit de Stadsgehoorzaal en de Groe- noordhallen. Dat wordt een leuke ruimte. Maar de uitruk moet gegarandeerd blijven, met een ploeg waakzaam op „Zuid". Brandweerlieden en hun partners slaan op 2 mei aan het feesten. De wat grotere kinderen krijgen jaarlijks de kans te helpen bij het bedie nen aan buffetten en zo meer. Dus ook op het 40-jarig feest in de garage van „Noord". „De Vlam" is on verwoestbaar. Martie Paats: „We hebben een eigen zo merhuisje, „De koperen helm", in de gemeente Hel- voirt in Noord-Brabant. Voor de broodnodige recreatie van brandweerlieden met familie. Nou, voor de rest zorgen we niet voor video. Bewust niet, want het journaal willen zien en tegelijk ook een film, dat gaat niet samen. We zorgen wel voor biljartmateriaal, voor een fitnesscentrum, voor kaartspellen, en toebe horen voor badminton en ta feltennis. We houden ook de kantinevoorraad op peil. Dat is ook een taak van De Vlam". P. V. met alarm „De Vlam" is een bijzondere personeelsvereniging. Ge bonden aan de „omstandig heden" en altijd bedacht op „alarm". Brandweerlui „in ruste" hebben steeds iets om handen. Dat dank je ook de koekoek, want ook in de brandvrije uurtjes gaat de be taling door. Daar is een kan- tinedienst (met annex op „Zuid" verzorging van het aquarium, ook een „kind" van De Vlam. \En verder is zowat iedere brandweerman een vakman apart; het zijn mensen met civiele vakken nis: loodgieter, schilder, teke naar, metselaar, - metaalbe werker en schoenmaker. Zo juist is het eigen „logo", het huismerk, ontworpen door Joop van Egmond, hoofd brandwacht en tekenaar te vens. Maar als er nooit meer brand zou ontstaan in Lei den, zouden brandweer en De Vlam zich in hun hemd voelen staan. Het is goed, daaraan ook eens te denken... „En we hebben toch schitte rende branden rond Leiden meegemaakt, in de loop der jaren", zei Martie Paats, zon der enige spijt. Vignet uit de 50-er jaren: de Brandweer Stempeltocht, waar aan ook de burgerij kon meedoen. UI let kan biina niet anders of De Vlammoet iets met ■and te maken hebben. Velnu, „De Vlam" is de aam van de personeelsver- niging van de Leidse brand eer en die vlam bestaat nu [I jaar. Voor een brandweer- ian is 40 jaar iets heel bij- j jnders, want hij zal aan zo'n ibileum nooit toe komen, fant hij gaat op z'n 55ste al iet FLO, Functioneel Leef- Jjds Ontslag Dat is zijn Igrens. Heel misschien, dat de jómmandant de vier kruisjes dienst nog kan halen, rant die moet het tot z'n ite bij de brandweer zien it te houden. Je hebt luxe larden en werkpaarden als alarmbel gaat. Maar van- is het helm af voor De De gezelligheid en itspanning zijn aan de orde. e brandweerkerels houden ik van babbelen, zolang de haan niet kraait. En dan tor je ze met warmte en een ikere vurige geestdrift pra- in over een dot van een ■and. In de kantine, bijvoor- eld; de kantine van oord" of die van „Zuid" int brandtechnisch is Lei- in door een denkbeeldige n in twee operatieve secto- in verdeeld, sinds enkele ja- |n geleden aan de Gooi- ierlaan in de Merenwijk n modern onderkomen in ibruik werd genomen. Ik [rak in de kazernekantine in „Zuid" met hoofdbrand- icht Martie Paats (volle f van de Alphense burge- ster), die sedert zes jaar gekozen voorzitter ,V. De Vlam is. irzitter Paats gaat vanaf toen hij brandweerman Leiden werd, net zoals z'n i's, 24 uur op en 48 uur Wachtend op de brand- ilding. In de kazerne aan Langebrug heeft hij, net zijn dienstdoende ploeg- ikkers, een slaapplaats. Al- in tijdens die knapen, bij het eerste ferm uit de veren. „We wer- in met een grote regelmaat ^jeen 57-urige werkweek en rlopend levend tussen P.V.-voorzitter Martie Paats zet de helm af; het is tijd voor ontspanning voor de brandweerman. Dank zij De Vlam. de taken door in de huise lijke kantine. Vanmorgen is het hier vrij luidruchtig, en met de zekerheid van een ba rometer kun je dan wel zeg gen, dat er een brand op til is; een uitruk, gegarandeerd". Apart chapiter Tot na de tweede wereldoor log eigenlijk tot '43 as sisteerden in Leiden politie en brandweer elkaar. Bij een brand rukte de, toen nog vrijwillige, brandweer uit en politiemannen snelden daar op ter hulp. Dat werd in '43 anders, toen de brandweer zelfstandigheid kreeg. Maar dat is een chapiter op zich. We hebben het nu over de ontspanning van het beroeps matig brandwerend korps, een personeelsvereniging die rond de 90 leden telt, inclu sief een heel stel gepensio neerden. Voorzitter Paats: „De eerste jaren had je nog de cultuur met toneel, een kaartclub, stempeltochten, ook voor de burgerij. Nou, voor toneel kunnen we geen mensen meer vinden. Daar is televi sie voor. Maar we doen wel des te meer aan sport. We be schikken, bijvoorbeeld, over echt goeie hardlopers. „De Vlam" bezit in Noord en Zuid twee overvolle prijzen- kasten. Er is zo veel waar De Vlam zich mee bezighoudt terwijl de posten permanent bewaakt worden, want de vlammende realiteit staat al tijd voorop. We hebben een Nieuwjaarsreceptie, rond Pa sen een kaart- en sjoelavond, we vissen omtrent juli (vissen en het halen van natte pak ken). in de herfst is de Grote Avond en daarna de Kersta vond. Met de sportcommissie wordt telkens een keur aan sportevenementen opgezet: zaalvoetbaltoernooi, mara thon lopen in Amsterdam (Guus Sloos, ook een hoofd brandwacht, is één van de beste lopers van het land). Overal doen we hier in Lei den met onze P.V. aan mee" Elk jaar organiseert De Vlam een eigen volleybaltoernooi in Hazerswoude, waar de ac commodatie beschikbaar is, en een brandweer-polder loop. De feestavond is steeds om en om: het ene jaar in Noord en het andere in Zuid. Martie Paats: „We mogen niet bij elkaar over de vloer, want altijd moet er een ka zerne geheel bemand blijven.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19