'ntslag voor honderd erknemers Reed Tool a "J STAD OMGEVING Massaal afscheid van commissaris politie lleeste geschilpunten in collegevorming opgelost Een bijdetijds geschenk Willibrordschool in Klassewerk ndse vestiging Bastion betekent irt nieuwe Nederlandse hotelketen °jd oneens met lastenverzwaring duurdere woningen en bedrijven 1M VRIJDAG 18 APRIL 1986 PAGINA 17 ining nieuw AZL op 12 mei EN Minister W.J. Deetman van onderwijs en wetenschap- f! )ent maandag 12 mei op de Dag van de Verpleging de eerste 3n de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis (AZL). De le opening, die omstreeks half vier 's middags zal plaats heb- rordt life uitgezonden via het gesloten televisiecircuit van het huis. De volgende dag wordt de galerie van het AZL officieel nd. De galerie gaat van start met een tentoonstelling van de landsc kunstenaars René Daniels, Mariene Dumas, Joris JC.J. van der Heijden, Lucassen, Emo Verkerk en Carle tnSir De tentoonstelling duurt tot 15 juni. Weer een dag later, op dus. wordt op het Leidse Plein in het ziekenhuis de fototen- •lling „Carnaval in Venetië" van de Leidse fotograaf Dirk g geopend. De opening zal verricht worden door de ambassa- an Italië in Nederland, L. Carducci Artenisio. Op 15 mei zal (dn: derde verdieping in de nieuwbouw een tentoonstelling over de bQ. bouw van het AZL en de Medische Faculteit worden geopend, tiviteiten rond de opening worden op zaterdag 17 mei afgeslo- et een open dag (van tien tot vier) voor bewoners uit de regio, erdekte voetgangerspassage tussen de hal van het station en pel. ei ademisch ziekenhuis wordt vrijdag 25 april officieel geopend. Hoogste punt NBBS LEIDEN Hel nieuwe hoofdkantoor van de NBBS Reizen aan de Schipholweg 101 vordert gestaag. De bouw verloopt tot op heden perfect vol gens plan en gisteren werd het hoogste punt bereikt. Ver wacht wordt dat de verhuizing van het kantoor aan het Ra penburg 8 naar de Schipholweg per 1 september kan plaatst vinden. Heler en dief aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren met de spoorwegpolitie vier Leidse mannen en vrouwen aangehouden, die van heling en dief stal worden verdacht. Een functionaris van de spoorwegpolitie, die gisteren een vrije dag had en in de stationsres tauratie zat, zag dat een man een plastic zak overhandigde aan de buffetbediende. Daarna verdween de man met twee vrouwen richting Den Haag. Toen de buffetbediende even niet keek, onderzocht de spoorwegpolitieman de zak en vond daar afspeelapparatuur in. De 20-jarige buffetbediende werd door de Leidse politie aanghouden en de 29-jarige vermoedelijke dief en de vrouwen van 30 en 26 jaar werden op het station in Den Haag door de spoorwegrecherche aangehouden. De spullen in de plastic zak ble ken afkomstig te zijn van een inbraak in een woning aan de Lelielaan. Politie ontruimt woning LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren twee gekraakte wo ningen ontruimd. De ene woning aan de Charlotte de Bourbon- straat was al door de krakers verlaten toen de politie arriveerde. Het andere pand aan de Ververstraat werd na bemiddeling door de politie vrijwillig door de krakers verla ten. OEGSTGEEST De hoogste klas van de Oegstgeester Wil librordschool gaat op 21 april naar Hilversum. In de NOS- studio zullen de leerlingen deelnemen aan KRO's „Klas sewerk" onder leiding van Hans van Willigenburg. Het programma wordt zondag 27 april 's middags om 15.00 uur uitgezonden. Parketpolitie ook vandaag „ziek" DEN HAAG/LEIDEN De circa twintig par- ketpolitie-ambtenaren die werken bij het Paleis van Justitie in Den Haag die zich gisteren mas saal ziek hebben gemeld, zijn ook vandaag niet op hun werk verschenen. Het tekort aan perso neel bij de parketpolitie wordt zolang opgevan gen door de rijkspolitie uit het district Den Haag, die tien man beschikbaar heeft gesteld. Zes parketwachters de verloven en ATW-da- gen niet meegeteld Zijn al langer met ziekte verlof thuis. De meeste ziekmeldingen dateren overigens van deze week. De parketgroep Den Haag telt personen, inclusief kader. Van de la gere rangen hebben slechts vijf man zich van de actie gedistantieerd. De „wilde actie" van de Haagse parketwachters zou volgens collega's, die wel aan de slag gingen, in elk geval gisteren niet hebben geleid tot stagnaties van betekenis. lMERIKAANSE firma slachtoffer van ingestorte oliemarkt DEN Honderd knemers van het in Rooseveltstraat geves- le bedrijf Reed Tool ipany dreigen hun 2 verliezen. De ierikaanse firma, die de litels voor olieboringen Chf oduceert, is slachtoffer n de ingestorte olie- QOf arkt De vraag naar gei odukten van Reed iol is zowel in de Ame- 'v caanse moedervestigin- n als in de Leidse tak in het bedrijf met on- ID. veer zeventig procent rminderd ten opzichte enkele jaren gele- n. In Leiden zou vol- ns de plannen van de ectie alleen de ver- ipafdeling met rk voor twintig men sen blijven bestaan. Gisteren heeft de direc tie de vakbonden van de situatie op de hoogte ge steld. Op verzoek van de vakbon den gaat de directie van het bedrijf onderzoeken of de werknemers op een andere manier aan het werk gehou den kunnen worden. Ook willen de bonden dat Reed Tool de mogelijkheid van korter werken onderzoekt, maar zowel bonden als direc tie hebben niet al te veel ver trouwen in de goede afloop. Directeur J.M. Oelmeijer: „Het is voorbarig om nu al te stellen dat er honderd men sen op straat komen te staan. Wij zullen op verzoek van de bonden een aantal dingen onderzoeken. Ook zullen we overleg met de onderne mingsraad voeren. Het zou best kunnen zijn dat het er dan niet honderd, maar vijf tig mensen zijn", aldus de di recteur, maar hij had had gis teren geen idee in welke richting die alternatieven ge zocht moeten worden. N. de Jong. districtsbestuur der van de Industriebond FNV, twijfelt dan ook of het onderzoek van de directie iets zal opleveren. „De appa ratuur in het bedrijf is zeer specialistisch. Die kan niet zomaar voor iets anders wor den gebruikt". De FN V-be stuurder ziet evenmin iets in de suggestie van Reed Tool om het bedrijf „in de motte- ballen te zetten". Bij het aan trekken van de oliemarkt zouden dan weer mensen aangetrokken kunnen wor den. De Jong: „Zo'n struc tuur past niet in het Neder landse cultuurpatroon. Het is een echt Amerikaanse oplos sing, die in de Nederlandse arbeidsverhoudingen niet Reed Tool Company moest in 1983 ook al vijftig mensen op straat zetten. Een half jaar daarvoor had het bedrijf net eenzelfde aantal mensen aan genomen. De directie verwijt de overheid dat de firma te weinig orders van Neder landse oliebedrijven heeft ge kregen. Reed Tool had naar eigen zeggen maar 25 procent van de Nederlandse markt in handen, terwijl het bedrijf als enige in Nederland boorbei- tels produceert. Het bedrijf heeft het ministerie van Eco nomische Zaken ooit ge vraagd om oliemaatschappij en een importbeperking van buitenlandse produkten op te leggen, maar dat werd afge- ten op dit moment voor vijf tig procent van de gebruike lijke verkoopprijs op de markt aan te bieden en nog niet te kunnen verkopen. „Zulke cijfers maken duide lijk dat hier helemaal niets aan te doen is. Zelfs de Ame rikanen kunnen niets veran deren aan de situatie op de oliemarkt", aldus de vak bondsbestuurder. Niet alleen in Leiden (behal ve bij Reed Tool verdwijnen nog eens enkele honderden banen bij Aramco), maar ook in andere plaatsen zullen de komende tijd ontslagen val len bij bedrijven die produce ren voor booreilanden, ver wachten de bonden. FNV-be- stuurder De Jong: „De off shore sector maakt moeilijk tijden door. Daar zullen de Reed Tool zegt zijn produk- klappen vallen". mst Nederlandse sr discussie IN Tijdens een fo- cussie in sociëteit De aan de Burgsteeg 14 vrijdag 25 april minister Brinkman van WVC, ent Matthijs van Heij- cineast Ate de Jong, er/cineast Leon de directeur van het Rot- filmfestival Huub n de voorzitter van de andse bioscoopbond J.P. spreken over „De toe van de Nederlandse Discussieleider is de se- van de Raad voor de afdeling 'film, Renske ma. Van deze forumdis- zullen opnamen ge worden voor het I-radioprogramma „Fina- anvang 20.30 uur en de ig is vrij. LEIDEN Voorlezen uit ei gen verkiezingsprogramma. Zo kan het politiek forum voor studenten dat gister avond in de Stadsgehoorzaal werd gehouden, net beste worden getypeerd. Door de te strakke organisatie en de geringe animo bij de aanwe zigen kregen minister J. de Koning (CDA), H. Engwirda (D'66), mevrouw L. Rempt (VVD) en A. van der Hek (PvdA) nauwelijks de kans om elkaar in de haren te vliegen. De journalisten M. van Weezei en J. Terlingen, speciaal ingehuurd om lasti ge vragen te stellen, werden vaak, net op het moment dat zij goed op gang kwamen, door voorzitter J. Beenakker onderbroken. In plaats van Beenakker (rec tor magnificus van de J.eidse universiteit) hadden de orga niserende studentenverenigin gen overigens net zo goed een eerstejaarsstudent „tijdwaarne ming' als voorzitter voor het forum kunnen aanzoeken. Beenakker slaagde er niet in de discussie op gang te laten komen, vooral omdat hij op de meest ongelukkige momenten interumpeerde. Daarbij bood de indeling van de avond de aanwezige nauwelijks de mo gelijkheid echt op de proble matiek in te gaan. Het eerste van de twee onder werpen, het sociale zeker heidsstelsel, ontlokte aan de zaal de meeste reacties. Henny Groenen van de taakgroep ar beid van de Raad van Kerken afdeling Leiden, kruiste de de gens met minister De Koning. Het kandidaat-kamerlid voor het CDA, zoals de minister zichzelf betitelde, zorgde voor één van de meest opmerkelij ke uitspraken van de avond door de aantijging van de Raad van Kerken dat de her ziening van het sociale stelsel mensen tot bedelstand deed vervallen, als „gezwets". Groe nen ergerde zich aan die kwa- lifikatie en ging met De Ko ning in discussie over het aan tal procenten dat de minima achteruit waren gegaan de laatste jaren. Dicky Weerheim van de ANIB, de bond van gehandi capten en arbeidsongeschik ten, vroeg De Koning om bete re scholingsmogelijkheden voor jongere arbeidsonge schikten. Het verging me vrouw Weerheim zoals het vele vragenstellers in de nog komende verkiezingsdebatten zal vergaan: de spreker gaf antwoord, maar niet op de vraag... Een taart voor de scheidende commissaris, die vele honderden gelukwensen in ontvangst nam. LEIDEN Velen, zeer velen kwamen gistermid dag naar de Pieterskerk om afscheid te nemen van commissaris H.W. van Voorden. De belangstel ling was zo groot dat de bezoekers langdurig in de rij moesten staan, voordat zij de sympathieke chef van het Leidse politie korps en zijn echtgenote de hand konden schud den. De heer Van Voor den gaat met functioneel leeftijdsontslag. Burgemeester Goekoop was de enige die de heer Van Voor den, vanaf de kansel, toesprak. De commissaris had gevraagd om een gezellige receptie zon der sprekers. „Uw vertrek laat een leegte achter zo groot als het interieur van de Pieters kerk", zo zei de burgemeester. Hij roemde de commissaris om zijn gevoel voor humor, zijn relativerend vermogen en zijn grote belangstelling voor ie dereen. „U leidde het korps op harmonieuze wijze en u stond altijd achter uw mensen", stak Goekoop de loftrompet. De burgemeester noemde en kele operaties die onder lei ding van Van Voorden feilloos waren verlopen, zoals de ont manteling van de vliegtuig bom, de blokkade van de stad door stakende ambtenaren en de homodag die in Amersfoort uit de hand was gelopen, maar in Leiden vlekkeloos verliep mede dankzij de roze lintjes waarmee die dag de politie mensen rondliepen. „Nog nooit heeft een commis saris zo'n zootje achtergela ten", grapte Goekoop naar aanleiding van de verhuizing. De Leidse politie is deze week van het oude bureau aan de Zonneveldstraat naar het nieuwe gebouw aan de Lange- gracht vertrokken. De burgemeester merkte op dat er tussen hem en de com missaris altijd een perfect sa menspel is geweest. Hij verge leek Van Voorden met een pastoor uit het rijke Roomse leven. De scheidende korps chef ontving uit handen van de burgemeester de traditione le karaf met glazen, een enve loppe met inhoud, langspeel platen en platenbonnen. De commissaris is een groot lief hebber van Mozart. Tot slot vroeg de burgemeester of Van Voorden in de toekomst wil meewerken aan de promotie van het Bachkoor en de Pie terskerk. Van Voorden prees de contac ten met de burgemeester en de officier van justitie. Voorts dankte hij zijn vrouw voor het geduld dat ze al die jaren met hem heeft gehad. „Ik ben blij met mijn opvolger commissaris Mostert", zei Van Voorden. Hoofdinspecteur J.H. la Riviè- re neemt overigens de functie van waarnemend commissaris van Mostert over. „Ik kijk met grote voldoening terug op mijn Leidse tijd", besloot de com missaris zijn woord van dank. |)EN Met de ope- van het Leidse Bas- otel aan de Voor- prweg vanmiddag. burgemeester C. loop is het officiële pin gegeven voor de ging van een nieuwe feeten in Nederland, initiatiefnemers van otel, die zich hebben Jiigd in Bastion Hotels irland BV, zeggen dat in reten zo'n dertig ves ten moet gaan tellen, oltooiing van de ke- al echter nog jaren op milaten wachten. Sta-directeur J. Verheij n jiet ingaan op de vraag het tweede Bastionhotel ederland moet komen. SfSns Verheij is het daar he vroeg voor „maar bin nen vier tot zes weken zullen knopen doorgehakt worden. Wij hebben contacten met een groot aantal gemeenten". In elk geval zouden binnen een jaar nog twee vestigingen van Bastion tot stand moeten ko men. Wel wordt duidelijk dat de meeste Bastions in de drie hoek Alkmaar-Amersfoort- Rotterdam moeten komen. Leiden is gekozen als eerste vestigingsplaats, „omdat een bijzonder gunstige lokatie voorhanden was aan de rand van de stad in de buurt van doorgaande wegen en wegens de medewerking van de ge meente Leiden. Dat hebben wel elders wel anders meege maakt", aldus Verheij. De vestiging van een nieuwe hotelketen in Nederland, het geen een investering van tien tallen miljoenen guldens bete kent, komt voort uit de ge dachte dat er een flink gat in de hotelmarkt is. Volgens di recteur Verheij bestaat in Ne derland een groot aantal luxe hotels en weet degene, die zeer eenvoudig wil overnachten ook wel zijn weg te vinden. „De kwaliteit van traditionele familiehotels neemt echter steeds verder af", aldus Ver heij „en in luxe vier sterren hotels ben je al gauw vierhon derd gulden kwijt voor één nacht met ontbijt in een twee persoonskamer. Dat zijn prij zen die veel mensen maar ook bedrijven niet meer willen of kunnen betalen". Een kamer in Bastion kost 69,50 als hij door een persoon wordt gebruikt. Twee perso nen in dezelfde kamer kost 89,50 en die prijzen zijn ex clusief ontbijt. Bastion telt veertig volstrekt identieke ka mers. De andere Bastionhotels in Nederland zullen er in grote lijnen hetzelfde gaan uitzien. Het Bastionhotel aan de Voorschoter- weg. Dat het bouwen van dertig nieuwe hotels in Nederland mogelijk is (met totaal 1.200 kamers) blijkt volgens Verheij uit marktonderzoek. Verder is uitvoerig in Amerika rondge keken hoe men het daar aan pakt. Bastion drukt de kosten onder door meer geen restaurant op te nemen. Alleen ontbijt en een snelle „fast-food maaltijd" zijn mogelijk. Verder is er een minimale omvang van het aantal personeelsleden. Bas tion Leiden heeft twee werk nemers in vaste dienst in per soon van een echtpaar wiens inkomen afhankelijk is van de resultaten. De rest van het personeel wordt ingehuurd. 1 )EN Het merendeel van de veertig res- _jde geschilpunten tussen PvdA, VVD en s Leiden zijn opgelost. Dat is het resultaat Je onderhandelingsronde die gisteravond £had. De twee progressieve partijen zijn _Jchter nog niet eens kunnen worden met WD op het gebied van de woonlasten, —i en Links Leiden willen de reinigings- fin onderbrengen in de Onroerend Goed Hing via een systematiek waardoor vooral fiven en eigenaren van duurdere woningen moeten betalen. Daar is de VVD het niet Jens. Vooral de lastenverzwaring voor de ijven acht de VVD niet aanvaardbaar. Mdoeling van de regeling die beide progres- partijen willen doorvoeren, is dat de woonlasten van huurders en eigenaren van goedkopere woningen verminderd worden. De grens ligt bij huizen van 180.000 gulden. De meer kapitaalkrachtigen en de bedrijven zullen hun lasten hierdoor juist zien toenemen. Gisteravond werd opnieuw een groot aantal ge schilpunten tussen de drie partijen weggeno men. Naast de woonlasten plaatste de VVD kanttekeningen bij enkele onderwijszaken, maar voor het overige heeft de VVp, geen aan merkingen meer. De liberalen hebben onder meer ingestemd met het principe van erfpacht, het houden van een verkeersproef op de Bree- straat en het afsluiten van de Lange Mare. Af gesproken is dat met het autovrij maken van van de Marktenroute een proef zal worden ge houden. De VVD wil van „Leiden kernwapen- vrij" een vrije kwestie maken wat wil zeggen, dat de VVD-fractie hier in de gemeenteraad te gen zal stemmen. Voor Links Leiden rest nog wel een flink aan tal kritiekpunten. Het gaat dan om zaken als het woonwagenbeleid, uitbreiding van de Tech nisch Bewoners Adviseurs en geen opdrachten verlenen aan bedrijven, die aan de plaatsing van kruisraketten mee werken. Verder wil Links Leiden van de Marcagarage een vrije kwestie maken en vooral de VVD ziet daar niets in. Verder vinden de liberalen dat Links Leiden duidelijkheid moet verschaffen over het gewenste verkeersbeleid en „niets steeds aan onderdelen moet morrelen". Vandaag is getra'cht deze laatste geschillen weg te werken. Er is ook gepraat over de verdeling van de portefeuilles van de wethouders. Van avond komt de fractie van de PvdA bijeen om een definitief aanbod aan Links Leiden en de VVD vast te stellen. De boze brief van de VVD aan het adres van Links Leiden is gisteravond in enkele minuten afgehandeld. De VVD had van Links Leiden willen horen dat de partij serieus streeft naar een coalitie met VVD en PvdA. Toen Links Leiden op haar standpunt bleef staan dat het bestaansrecht van een dergelijk college nog niet bewezen is, werd de brief terzijde geschoven. Prof. Artin op Kloosterman-leerstoel LEIDEN - Prof. dr. M. Artin van het Massachusetts Institute of Technology zal als eerste de onlangs aan de Rijksuniversiteit in Leiden ingestelde Kloosterman-leerstoel bezetten. Dr. H.D. Kloosterman was vanaf 1930 aan de Leidse universiteit lector in de wiskunde en van 1947 tot zijn dood in 1968 gewoon hoogle raar in de wiskundige analyse. De leerstoel is ingesteld op voor stel van de wetenschapscommissie van de subfaculteit wiskunde en informatica. a it quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I A'cc Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: Adres Posicode/plaals: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: Adres: Postcode/plaais Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ccidóö Coumnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17