Atleet Klaas Lok Als „Ilaas Lok flngs RKAYY UYS zet zegereeks voort Emill Hagens vrijwel zeker weg bij Leiden jUgdunum op vilskracht DEN Een werklustig lunum boekte gisteren belangrijk succes in de aD tegen degradatie uit de ède klasse. De pupillen van lent Koster klopten VV, één van de mede-ge- jden voor een stap terug, 2-1. Veilig is Lugdunum zeker niet, maar met de punten die gisteravond i veroverd, kan de ploeg de resterende vijf met een wat geruster tegemoet zien. vaarde is wel, dat de rpolderploeg een even inzet blijft tonen als te- de Leidschendammers.. as immers vooral aan die üteit te danken, dat de :n in eigen huis bleven, de start van het seizoen St'jiKoster het al gezegd: „Ik sportuitslagen da Sp i BAL )AG KNVB Fo Jklaese B: H. Sneek-WKE 3-1. iklaase C: Caesar-Sparta '25 2- Ihelmina '08-Rood Wit (W) 2-1. klasse B: Nieuwenhoorn-Oud- 31|rland 2-2. UVS-VUC 3-0. Twee- A: Lugdunum-RKAW 2-1. ,Alrve derde klasse A: SJC 2- andia 3 2-2. Reserve derde qA« B: GSV 2-DHL 2 2-2. Woerden it t C 3 0-2 Jeugd, regionale klas- q 12: Overmaas-Slikkerveer 2-2, ïmbacht-Feyenoord 1-6, De i-Olympia 0-2. liga er Bremen-Borussia Mönchen- 5V ®ch 1-1, Hannover '96-Eintracht Afurt 0-0. aan kop: 1. Werder Bremen 2. Bayern München 31-45, 3. ssia MG 32-42. jkkaans voebal lyacem-Mas Fes 2-1, RS Kenitra- Casablanca 1-4, Raja Casablan- 3" 5 Settat 1-0, Berkane-SCCM imedia 3-1. US Mohamedia-EI K- a 0-1. aan kop: 1. Far Rabat 34-80, 2. T< Casablanca 32-77, 3. Raja Ca- 715 nca 32-76. 4. KAC Kenitra 34- Lrf! Mas Fes 33-71 6. Fus Rabat werk met een jonge, onerva ren ploeg. Daarvan mag ik niet verwachten, dat ze het met een aardige techniek red den. Zonder een grote portie werklust zullen we het nog moeilijk krijgen". Onervaren als het elftal as gister- te knok ken in elk geval nadrukkelijk aanwezig. Temeer omdat RKAVV de zaken wat rustiger op zijn beloop liet, resulteerde dit niet in een hoogstaande wedstrijd, maar wel in een ontmoeting waarin een groot aantal kansrijke situaties ont stond. In het eerste half uur werd sluitpost Wim Eradus met het nodige werk opgezadeld. Een fout van Peter Bekkering leid de een afstandsschot van Rob van Pruyssen in. Via de hand van Eradus verdween de bal echter over de lat. De Leidse doelman had na een klein kwartier het geluk aan zijn zij de toen de bal na een als voor zet bedoelde inzet van Frank Dobbe maar rakelings naast ging. De beste kans was echter voor de lange spits Frank Va der. Na een fout van Hans van As had hij een vrije weg naar het Leidse doel. Op de hielen gezeten door de Leidse verde diging werd Vader naar de zij kant van het doel gedreven, van waar hij, na een schijnbe weging, toch de bal kon in schieten. Van As herstelde zijn fout door de bal op de lijn te gen te houden. In de slotfase van de eerste rondgang plaatste dezelfde speler de bal gericht in de hoek van het Leidschendamse doel, waar doelman Hoogstad het leder met de punt van de voet tot hoekschop verwerkte. Eerder was Albert Siera al Cechvol geweest toen hij de al, na goed doorzetten van Cees van Tongeren, op de paal plaatste. Met Wim Oppelaar als ver vanger van Cees Schouten en Edwin Verhoogt op de plaats van Peter Bekkering, bleef Lugdunum na de pauze aan dringen. Na een klein kwar tier kwam Cees van Tongeren nog een voetje tekort, even la- £eUbe@owuvnt VRIJDAG 18 APRIL 1986PAGINA 13 irard Somer ndidaat bij Groningen 'ENTER - Gerard Somer Heracles is bij FC Gro- en kandidaat voor de op- ng van de naar AZ'67 ■okken trainer Han Ber- Somer is op voordracht aanvoerder Jan van Dijk FC Groningen in contact men met de noordelijke lh|visieclub Somer. die >ij FC Twente in de be- lelling stond, heeft al jesprek met het Gro- bestuur gehad. Somer i driejarig contract al- hij serieus op het aan- ingaat t fa mei ldl Op, Oo g( 19fcen INTER GEEFT KEIZER SCHULD ELIMINATIE MILAAN De Italiaanse voetbalclub Inter Milaan, die woensdagavond met 5-1 van Real Madrid ver loor en werd uitgeschakeld, heeft scherpe kritiek geuit op de Nederlandse scheidsrechter Jan Keizer en tegenstander Real Madrid. „Zij hebben Rumme- nigge en Altobelli buiten gevecht gesteld. Real was sterker, maar het is uiteindelijk de scheidsrechter geweest die ons verslagen heeft," aldus trainer Cor so van Inter. In de Europa Cupwedstrijd, die Real in de finale bracht, deelde Jan Keizer in totaal vijf gele en één rode kaart uit. Op één gele kaart na waren ze allemaal voor In ter-spelers, waardoor de Milane- zen flink aan kracht moest inboeten. Rummenigge: „De beslissingen van scheidsrechter Keizer waren op zijn zachtst gezegd zeer vreemd. Zo eindigde een bitter seizoen: we zijn weer uit het bekertoernooi verdwenen en ver van de titel verwijderd. Met onze onervaren mannen konden we tegen het sluwe Real Madrid niet opboksen". Werder verspeelt weer een punt BREMEN Werder Bremen heeft zich ge schaard in het rijtje van Europese topclubs, die vlak voor het behalen van de landstitel winstpunten verspelen. De Westduitse kop loper kwam gisteravond in een vooruitge- speelde wedstrijd niet verder dan 1-1 tegen Borussia Mönchengladbach. Werder kwam hierdoor uit op 48 punten uit 32 wedstrijden Bayern München kan de achterstand terug brengen tot één punt. Daarna zijn nog twee wedstrijden te spelen. Werder had gisteren voortdurend een veldoverwicht, maar kwam niet tot scoren. Neubarth maakte uiteindelijk in de 64e minuut toch zijn twintigste doel punt van dit seizoen. Borussia kwam, na een misverstand in de verdediging van Werder, fortuinlijk aan de gelijkmaker. LEIDEN Ook VUC heeft UVS niet kunnen stuiten op de weg die moet leiden naar de hoogste zondag amateur klasse. De Hagenaars hielden gisteravond een 3-0 nederlaag over aan het bezoek aan de Leidse Kikkerpolder en echt geflatteerd kon die ruime UVS-zege uiteindelijk niet worden genoemd. Met name in het tweede deel kwam VUC er tegen de voor deze gelegen heid in het roodwit gestoken thuisclub niet aan te pas. Een voor de Hagenaars minder ge slaagde gang van zaken waar vooral UVS-spits Hans de Kruijs debet aan was. De vlak na de pauze door de jeugdige puntspeler geproduceerde tweede UVS-goal maakte van VUC immers een vrijwel ge slagen ploeg. Met De Kruijs is onmiddellijk de meest opvallende speler UVS-speler van de laatste wedstrijden genoemd. De spits is alerter dan ooit, voetbalt met zeer veel zelfvertrouwen en scoort aan de lopende band uiterst belangrijke goals. Zo hielp De Kruijs UVS in de uit beurten tegen Hermes DVS en Sparta twee keer aan een 0-1 overwinning, en was hij het ook weer die gisteravond te gen VUC de openingstreffer voor zijn rekening nam door sterk voorbereidend werk van Theo van Seggelen en vooral Mario Faber flitsend inko mend af te ronden. Dat die goal in de 32ste mi nuut tot openingstreffer kon worden gepromoveerd, dank ten De Kruijs en UVS overi gens mede aan de bereidwilli ge medewerking van VUC- spits Peter Sprenkels. Spren kels had in de eerste tien mi- 1XDRTREKKERSROL IN MARATHON VAN ROTTERDAM «g v BILT „Eigenlijk is natuurlijk belachelijk, jacht op recordtijden", ie ontboezeeming van tas Lok tegen het eind i het gesprek plotse- g. „Bij elke marathon de omstandigheden U Iers, zowel qua par- m ;rs, als wat de weers- standigheden betreft, is maar goed dat de irnationale Atletiek isw ieratie hierbij geen of- ^ëel wereldrecord er- it. Dan zouden ze gek dan niet bewust devalueert 31-jarige Biltse hardloper deze woorden zijn eigen in Nederlands grootste ma- ïon, die Rotterdam morgen :ijn greep houdt. Klaas Lok n de havenstad voor één ,Haas" Lok, dan wel ik-haas". Hij heeft de - op 'aa oog - ondankbare taak als pomaker te fungeren op R eerste deel van de 42,195 j imeter lange jacht naar recordtijd. De allerbeste tot nu toe is 2.07.12, vorig jaar gelopen door Carlos Lopes in Rotterdam. „Je moet vooral zorgen dat de snelste lopers uit de wind kun nen blijven lopen", weet Lok, die ook in 1983 en '84 bij de Westland Marathon de „voor trekkersrol" vervulde. „Het is in het begin nou eenmaal meer ontspannend als je ach ter iemand kunt lopen. Als er een bocht naar rechts is en de wind komt van links, dan neem ik die bocht wat ruimer, zodat de koplopers beschut kunnen blijven. Er is een exact schema opgesteld en ik dien te zorgen dat de kopgroep op een vastgestelde tijd, na één uur en vijfenveertig seconden, bij het twintig-kilometerpunt aankomt. Ik mag niet te lang zaam, maar zeker ook niet te snel gaan. Onderweg moet je af en toe eens contact houden met de lopers. Om te vragen of het goed gaat. Als er bekertjes water langs de route staan, Êak je die om door te geven, lat is ook een taak van een tempomaker. Daar zijn geen afspraken over, maar dat gaat automatisch. Alleen als ieder een te drinken heeft gehad en er is nog over, neem ik zelf ook een slok". Het fenomeen „haas", in de baanatletiek al bekend sinds de jaren zestig, is in de mara thon nadrukkelijk in opmars. Waar deze waterdragers enke le jaren geleden nog alleen werden toebedeeld aan de al- lerbesten, worden zij tegen woordig ook ingezet voor de zogenoemde groepen 2 en 3. In Rotterdam moet Klaas Lok samen met Rob de Brouwer zorgen voor een „haastige" openingsfase van de favoriete Ethiopiërs Densimo en Me- konnen. „Tenzij zij er geen be hoefte aan hebben en toch hun eigen tempo willen lopen", zegt Jos Hermens, die de sa menstelling van het Rotter damse deelnemersveld heeft verzorgd. „In de tweede groep start onder meer Cor Lam- bregts en ook hij krijgt twee hazen". Zesvoudig nationaal kampioen veldcross Lok zegt absoluut niet het gevoel te hebben dat er misbruik van hem wordt gemaakt. „Ik doe gewoon mijn werk. Na twintig kilometer stap ik in een auto en dan dan hoop ik dat mijn kleren daarin liggen. Het zal me een zorg zijn wat er daarna gebeurt. Als je er niks voor betaald zou krijgen, ben je natuurlijk maf als je het doet. De financien maken het goed, verder kan het me niks schelen". Niet meer dan één briefje van duizend is weggelegd voor de voornaamste haas, die hooguit nog op een bonus aanspraak kan maken als er een record tijd uit zijn activiteiten voor- vloeit of als hij zijn rol gedu rende meer dan 20 kilometer weet vol te houden. „Maar het staat natuurlijk niet in verhou ding tot wat de winnaar krijgt", realiseert hij zich. Nederlands meest succesvolle marathonloper Gerard Nijboer veroordeelt de explosieve groei van de hazenpopulatie. „Het is een jammerlijke ont wikkeling", vindt hij. „Het wedstrijdelement gaat hier door kapot. Zo zal de mara- thonsport vooral voor het pu bliek minder aantrekkelijk worden. Zelf heb ik het liefst een taktische race, waarbij de einddtijd van ondergeschikt belang is. Zo'n haas fungeert voor twee of drie toplopers en dan wordt de spoeling wel erg dun. De toeschouwers zien toch ook liever een spannende strijd, al wordt die dan uitein delijk misschien een minuut Klaas Lok heeft in straatraces over kortere afstanden dan de marathon nog wel eens wat succesjes geboekt. langzamer afgelegd. Het stre ven naar goede tijden streeft zijn doel voorbij", meent Nij boer. Hij schaamt zich er ove rigens niet voor zelf ook als lokdier te hebben gefungeerd. „Dat was dan als test na een blessure". Verwarrend Voor Lok geldt morgen in ze kere zin hetzelfde. Hij kampt met een blessure aan het lin kerbovenbeen, maar is van &lan is in augustus of septem- er zijn vierde volle marathon af te leggen. Maar hij deelt deze visie van Nijboer niet. „Voor bijvoorbeeld Europese kampioenschappen zou het een foute boel zijn, maar in ge wone wedstrijden wil iedereen toch gewoon de snelste tijd. Dat is het meest spectaculair". Jos Hermens verdedigt rol van de hazen. „Zij kunnen ervoor zorgen dat er zo regelmatig mogelijk wordt gelopen. Het enige nadeel is dat het ver warrend is voor het publiek. Maar het taktisch lopen ge beurt toch pas in de tweede helft van het traject". Terug naar Klaas Lok, haasje- de-voorste in Rotterdam. „Ze moeten niet op mijn benen let ten als ze me volgen. Want ei genlijk heb ik een te lange pas voor de marathon. Het is niet de bedoeling dat de koplopers ook hetzelfde pas-ritme doen. Ook is het niet mijn taak om op de route punten te vinden die kunnen worden afgesne den. Ik moet op de wind let ten. Bij elke straat". De hunkering naar wereldtij den, drijfveer voor het aan trekken van Lok en de zijnen, zou er volgens sceptici bij ma rathonorganisatoren toe kun nen leiden dat ergens halver wege het parkoers een „frisse" haas wordt ingezet. „Gelukkig is dat in de reglementen ver boden. Want dan is het eind natuurlijk zoek", meent Lok. ROB LANGEVELD ïuten van de soms harde strijd Van Seggelen en Leo de Ja- -er ontvingen een boeking) wee goede mogelijkheden ge- lad de Haagse bezoekers op voorsprong te zetten. Tot twee keer toe mikte de alleen voor onzekere UVS-doelman Arno Schouten verschenen Spren kels evenwel over. Helemaal schadevrij kwam UVS die opening echter ook weer niet door, omdat laatste man Bert Jansen bij een poging die laat ste inzet van Sprenkels te voorkomen een spierblessure opliep en moest worden inge wisseld. Met geboren laatste man Aad Neuteboom en inval ler-voorstopper Henk Zand bergen als vervangers voor het vaste centrale duo Jansen en de ook gisteren nog gebles seerd afwezige Fred Filippo, werd UVS er verdedigend overigens niet zwakker door. Eén echte kans zouden de Lei- denaars in de persoon van ver der weer opmerkelijk fanatiek meeverdedigende Van Segge len nog weggeven, maar Henk van Dorp schoot voorlangs. Een fout die De Kruijs in de zesde minuut van de tweede helft niet maakte. Na door Sam Eradus te zijn aange speeld, haalde De Kruijs droog uit. Onderkant lat werd de 2-0 een feit. Diezelfde onderkant van de lat zou later in het duel nog lelijk in de weg hangen bij een steenhard schot van Fa ber, maar omdat Hans van Leeuwen op dat moment een combinatie met de dus toch nuttige Eradus al doeltreffend had afgerond, deed dat er niet zoveel meer toe. Ook VUC was door Melbi Ra- boen en zijn mannen aan de zegekar gebonden. En de daar aan verbonden puntenwinst is op dit moment het enige wat telt voor de ploeg die zo na drukkelijk naar de hoofdklas se der zondagamateurs sollici teert... GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 32. De Kruijs 1-0, 51. De Kruijs 2-0, 59. Van Leeuwen 3-0. UVS: Schouten. Orssagen. Jansen (Zandbergen). Neuteboom, Vermeer, Van Seggelen. Van Weerlee, Van Leeuwen,Faber, De Kruijs, Eradus. Ook Mario Faber in Nederlands zaalteam LEIDEN Ook Mario Faber heeft zich een plaats verworven in het Nederlands zaalvoetbalteam. Faber is met zijn ploegge noot van Bax, Hans van Leeuwen, en FC Lisse-speler Wim Bouckaert door bondscoach Teunissen uitgenodigd voor de in terland die het Nederlands team vrijdag 25 april in Turijn tegen Italië zal spelen. In de Italiaanse trip is nog een wedstrijd opge nomen. Een dag later vormt een meer regionaal samengestelde Italiaanse ploeg de opponent van het donderdag naar Italië af reizende Oranje. De uitverkiezing van Van Leeuwen en Faber voor deze zaalvoetbalinterland, heeft UVS, wat de voor donder dag 24 april vastgestelde uitwedstrijd tegen concurrent Nieu- wenhoorn betreft, in een lastig pakket gebracht. Het bestuur van de Leidse vereniging zal dan ook alle mogelijke actie onder nemen om dit duel te verplaatsen. Hoopvolle voorzitter Bart van Leeuwen dacht aan dinsdag 22 april als mogelijke alternatieve datum. Daan Kooimans (links) en Frank Dobbe maken het elkaar lastig. Lugdunum won de staartwedstrijd tegen RKAVV met 2-1. ter mocht hij via de paal, dat wel een strafschop in schieten nadat hij zelf was ge vloerd door Frank Dobbe. Tien minuten voor het slotsig naal vergrootte Albert Siera, voor wie gisteravond geen in spanning te groot was, de mar ge tot twee treffers. Vanuit een moeilijke hoek kreeg de linkerspits de bal in tweede Met nog zes minuten te gaan keerde de spanning terug. Een schot van Henk Hooimans werd van richting veranderd door Wim van As en kwam te recht bij Martin Munier, die eenvoudig de aansluitingstref fer kon intikken. De verdedi ging van de gastheer hield de resterende minuten het hoofd echter koel genoeg om een puntendeling te vookomen. PIETER EVELEIN Scoreverloop: 18. Cees van Tongeren 1-0. 34. Siera 2-0, 84. Munier 2-1. Lugdunum: Eradus. Cees van Tonge ren, Wim van As, Peter van Tonge ren, Hans van As, Brussee, Schouten (Verhoogt), Kooimans, Bekkering (Oppelaar), Siera, Ait el Houssi. Aspasia kampioen De Koudekerkse volleybalvere niging Aspasia is gisteravond kampioen geworden in de vierde klasse. De Aspasia heren speel den de kampioenswedstrijd te gen de Valken III uit Valkenburg. Met 15-1 won Aspasia met ge mak de eerste set. In de eerste helft van de tweede set leken de Valken even terug te komen, maar uiteindelijk verloren zij deze set met 15-8. De derde set won de kampioiensploeg even eens, met 15-5. Met deze laatste overwinning promoveert Aspa sia het komende seizoen naar de derde klas. „En het jaar daarna komen we in de tweede klas", zegt aanvoerder Piet Zoon optimistisch. Aspasia is het afgelopen seizoen voor het eerst in de volleybalcompetitie mee gaan spelen. Al jaren speel de de club, die binnenkort haar zestigjarig bestaan viert, recre anten volleybal. Het enthousias me voor de competitie is in de vereniging zo groot, dat Aspasia volgend seizoen met drie heren, drie dames; één jeugd- en één miniteam meedoet in de volley balcompetitie. LEIDEN Basketbalclub BS Leiden zal het in het komend seizoen vrijwel zeker moeten stellen zon der zijn eerste spelverde ler Emill Hagens. De Haarlemse fysiotherapeut ging eerder deze week mondeling accoord met een overgang naar Sport- life Canadians/Amster dam. Financieel is Hagens al rond met de sponsor van de hoofdstedelijke formatie. Volgende week woensdag neemt Hagens zijn definitieve beslissing. Voor Leiden, dat zich af gelopen woensdag verze kerde van een nieuwe sponsor, zou het verlies van Hagens een grote te genvaller zijn. „Ik vind het bijzonder jammer dat Emill niet langer heeft willen wachten", betreurt te ammanager Gé van der Weij- den het voortijdig afhaken -van Hagens. „Juist nu er een zeer gezonde basis in Leiden is ont slaan om verder te gaan. We Leiden anti-apartheid LEIDEN De basketballers van BS Leiden spelen zondag 20 april in de Leiderdorpse sporthal Op Dreef een wedstrijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Tegenstander van de Leidse ploeg, die zonder Hans Heijdeman, Toon van Helfteren en Daan van Egmond zal aantreden, is een Amerikaans selectieteam. De wed strijd begint om 16.00 uur. willen heel graag de huidige selectie bijeen houden, maar we zullen zeker niet aan prijs opdrijving gaan doen, om dat koste wat kost te bewerkstelli gen". Hagens zelf zal zijn beslissing laten afhangen van een moge lijke „reddingsactie" die Lei den nog zal ondernemen maar vooral van een gesprek met Canadians-coach Peter Rijse- wijk. „Ik wil graag zekerheid over de invulling van de Am sterdamse ploeg voor het ko mend jaar. Voor mij staat het vast dat ik bij een topper wil spelen. Leiden en Den Bosch zijn natuurlijk toppers, maar Amsterdam wil een topper worden, gezien hun beleid. Ik vind het jammer dat ik nu in een kies-situatie terecht ben gekomen: ik hang tussen wat ik moreel verplicht ben en iets wat ik niet graag doe. Maar in welke ploeg ik ook terecht kom, ik zal daar voor 100 pro cent achter staan". Intussen doet Leiden er alles aan om Hagens over te halen toch nog in Leiden te blijven. Stuurgroepslid Paul Reekers informeerde gisteravond bij een groot deel van de selectie (Heijdeman, Van Helfteren en Van Egmond zitten met de na tionale ploeg in Denemarken) naar de eisen voor het komend seizoen en belde ook Hagens. Ploeggenoot Bert Kragtwijk nam eveneens contact op met Hagens over de gang van za ken. Datzelfde deed coach Ruud Harrewijn, die zijn aanblijven bij Leiden onder andere laat afhangen van de toekomstige selectie. „Het gaat mij erom hoe het team eruit gaat zien. Is dat naar mijn wens, dan ko men Leiden en ik heus wel tot elkaar", blikt Harrewijn voor uit. Hagens zal daarin zeker een rol van doorslaggevend belang spelen. „Als Hagens wegvalt, moet dat gecompen seerd worden met een tweede Amerikaan", stelde Harrewijn alvast zijn eisen. „Ik denk dan aan een iets grotere Tony Par ker. Iemand die een ploeg over het dode punt kan schie ten, die voor wat spectacel kan zorgen, maar die wel binnen een concept-kan meedraaien". Aanvulling met Nederlanders ziet Harrewijn niet zitten: „Het budget is niet zo dat we om een speler als Ebeltjes kunnen gaan opbieden tegen Haaks bergen. En de Nederlandse ta lenten gaan allemaal naar Amerika". Het management van de Leid se club hoopt binnen een week de nieuwe selectie rond te hebben. „Anders raken we nog meer spelers kwijt", aldus Van der Weijden. JACOB BERGSMA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13