Verpleegkundige Leyenburg lad kinderarts kunnen bellen" Eindexamen: meer lboersminder mavo-leerlingen uit de weekbladen deGUbENE „IJswandelaar" teruggestuurd Topambtenaar schiet vier collega's dood JUR. DRS. VAN ALLER VAN BELANGENVERENING HET BETERSCHAP: Ombudsman Rang dreigt met opstappen DE TIJD Htf WENLAND/BUITENLAND £eidóe Qowiant DONDERDAG 17 APRIL 1986 PAGINA 7 If miljoen onesiërs ft malaria 1TA Meer dan een half mensen op het Indonesi- eiland Sulawesi zijn getroffen malaria. Dit is gisteren he rmaakt door het persbureau ra. Volgens Antara hebben de iteiten meer dan 160.000 hui- esproeid met het krachtige be- ingsmiddel DDT, dat in veel rse landen is verboden. In vij- en zelfs in baden in huizen en vissen gehouden die larven malariamuggen eten. Ruim )0 mensen, de helft van de be- g van Sulawesi, heeft de opgelopen. LITTLE DIOMEDE Een Amerikaan die twee weken gele den over de bevroren Straat van Bering naar de Sovjet-Unie was gelopen, en daar in hechtenis was genomen, is door een Russische helikopter naar Alaska terugge bracht. De 33-jarige John Wey mouth werd door de inwoners van Little Diomede verwelkomd. De Sovjet-Unie zei dat hij op 9 april was gearresteerd wegens het onbevoegd betreden van haar grondgebied. De FBI en Ameri kaanse legerinlichtingendienst willen met Weymouth spreken voordat hij wordt vrijgelaten. Eerste buisbaby van draagmoeder CLEVELAND In de Verenig de Staten is de eerste reageer buisbaby van een draagmoeder geboren. Onderzoek wijst uit dat zijn genetische code goed over eenkomt met die van de man en vrouw die zijn conceptie hebben mogelijk gemaakt. Het is het voor eerst dat een in een labora torium geconcipieerd kind is ge boren uit een andere vrouw dan zijn biologische moeder, aldus &rofessor Wulf Utian van het lount-Sinai-ziekenhuis van Cle veland, waar de bevruchting op 1 augustus van het vorig jaar plaatsvond. Draagmoeder en kind maken het goed. Tranen van lachen bij huilwedstrijd SEMARANG Sema- rang, de provinciale hoofdstad van Midden Java in Indonesië, hield in '84 een lachwedstrijd en vorig jaar een fluit- en een vleierijwedstrijd. Rachmad Setyoko heeft nu de eerste huilwedstrijd gewonnen. De 3.000 belangstellenden gingen overigens niet ge bukt onder de in tranen voorgedragen verhalen over een verloren liefde, dierbare overledenen en een gestorven moeder, en joelden en klapten dat het een lieve lust was. ZÜRICH Het hoofd van de bouwpolitie van Zu rich in Zwitserland heeft gisteren in zijn kantoor vier collega's doodgeschoten en een vijfde levensge vaarlijk gewond. Hij nam na zijn daad de benen en de zoekactie van de politie bleef tot nu toe zonder resultaat. Volgens het hoofd van de recherche van Zurich, Thomas Hug, moet het motief gezocht wor den in verschil van mening op het werk. Hug deelde mee dat de ambtenaar, de 45-jarige Günther Tseha- nun, aan het begin van de werkdag op zijn kantoor was verschenen en meteen het vuur was gaan ope nen op zijn collega's. Gisteren berichtte de plaatselij ke zender „Radio Z" dat in het huis van de ambte naar een „dodenlijst" is gevonden, waarop ook de namen staan van het hoofd van Bouw- en Woning toezicht, Hugo Fahrner, en de journalist Alfred Mes- serli. rRECHT Na de eut- 1 inasie-zaak in ver De Terp is ook rel rond de 27 weken ide foetus in Leyen- irg in de publiciteit ge- men dank zij ver- eegkundigen. Als die in mond hadden ge- mden, zou er waar- hijnlijk nooit sprake geweest van affaires, aarom stappen ver- eegkundigen naar poli- of pers, waar artsen J it doorgaans niet doen? andelen ze uit zuiver hische motieven, waar- eventuele gevolgen )or de eigen baan niet eetellen, of zijn er an- »re oorzaken? irucht zijn de frustraties bij irpleegkundigen over de mpetentiestrijd met artsen. erpleegkundigen hebben ets te vertellen of te beslis- n. Ze mogen dan wel eens jrdèn omschreven als „de en. oren en het geweten in de arts", maar als ze dat de praktijk brengen, zegt ezelfde arts doorgaans: aar bemoei je je mee?! Goed schouwd mogen verpleeg- 1 indigen niets, maar voor al- s wat ze toch doen zijn ze el (mede)verantwoordelijk, ilgens mr. drs. Renée van Ier, directeur van de be- 4 ngenvereniging voor ver- eegkundigen Het Beter- hap, is dat probleem op te ssen door verpleegkundi- i duidelijker en wettelijke roegdheden te geven. De ictie van de „verlengde zou dan moeten wor- ;n afgeschaft. Volgens Re- van Aller is een verleng- arm een ding, net zoals ringsleutel of een hamer, je derhalve ook niet aan- akelijk kunt stellen. „Ver- ïtwoordelijkheid en aan- iirakelijkheid gaan samen ;t bevoegdheid", vindt Van Ier. „En artsen hoeven zich zeker niet bedreigd te ilen en ook niet bang te voor hun status, want ze Bjven toch de opdrachtge- ;r. Nu echter is de situatie Korthals Altes onwetend van late abortussen DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) zegt er niet van op de hoogte te zijn dat in Nederland se ziekenhuizen tientallen keren per jaar levensvatbare foetussen worden geaborteerd, zoals de Ne derlandse Vereniging voor Kinder- geeskunde heeft beweerd. „Daar is mij niets van bekend", zei de be windsman gisteren in de Tweede Kamer. Hij sloot zich daarmee aan bij zijn collega Brinkman (WVC), die een dag eerder eveneens had verklaard dat hem vóór het ge ruchtmakende incident in het Haagse ziekenhuis Leyenburg nooit eerder dergelijke gevallen ter ore waren gekomen. Korthals Altes werd in de Kamer over de affaire Leyenburg ondervraagd door de vertegenwoordigers van SGP en RPF, Van Dis en Leerling. Volgens de minister is het niet mogelijk nu al uitvoerig op de juridische aspec ten van de zaak in te gaan, omdat er nog een gerechtelijk vooronder zoek gaande is tegen de drie artsen die bij het opzettelijk laten sterven van een levensvatbare foetus van circa 27 weken waren betrokken. van verpleegkundigen zo on doorzichtigste wat". Die stelling wordt onder schreven door de advocaat van de drie verdachte gynae cologen. mr. Spong. Die stelt namelijk ^at de verpleegkun dige niet genoeg informatie heeft gekregen over de zo omstreden abortus. Omdat zij daardoor niet wist wat er precies aan de hand was, is ze volgens Spong naar de politie gestapt. Geen twijfel Voor Renée van Aller is er geen twijfel mogelijk dat de verpleegkundige de zaak te recht openbaar heeft ge maakt. Van Aller: „Ook in de medische wereld moet je in calculeren dat er dingen fout gaan. Maar in dit geval gaat het duidelijk om een exces. In Leyenburg is onmisken baar een misdrijf gepleegd en de rol van de artsen daarbij is ook volstrekt duidelijk; die wisten dondersgoed wat ze deden. Over de rol van de verpleegkundige moet ik iets voorzichtiger zijn, want ik ken haar situatie niet precies. Maar ik neem wel aan dat ze in de hele zaak ook dingen heeft gedaan waarvoor ze zich zal moeten verantwoor den. Het zou me verbazen als deze verpleegkundige vrijuit zou gaan". Renée van Aller doelt daarbij vooral op de berichten dat de geaborteerde, maar tot ieders verbazing levende foetus on geveer anderhalf uur op het aanrecht heeft gelegen. „De verpleegkundige móet daar in die tijd toch ook zijn ge weest, al is het maar even. Ik kan me voorstellen dat ze zich in eerste instantie een ongeluk is geschrokken, maar dat neemt niet weg dat ze iets had kunnen zeggen of doen. Op z'n minst een de kentje over zo'n kind leg gen". Renée van Aller stelt ook onomwonden dat elke verpleegkundige het recht heeft om opdrachten te wei geren. Ze mag zich nooit ver- Hypocriet Is hier sprake van een dub bele moraal: eerst meewer ken aan zo'n abortus en dan achteraf zeggen dat die art sen iets verschrikkelijks heb ben uitgespookt? Renée van Aller: „Wat ik hy pocriet vind, is de houding van de directie van Leyen burg. Die roept dat dit niet was gebeurd als er geen Abortuswet had bestaan, ter wijl ze nota bene een vergun ning hebben aangevraagd! Dat is een afleidingsmanoeu vre. De wetgever heeft beslo ten dat abortus is toegestaan. Waar het in dit geval dan ook om gaat, is dat de periode van twintig weken waarop een foetus mag worden gea borteerd, is overschreden en dat het kind niet is verzorgd. Dat is het misdrijf". „Maar terug naar de vraag. Als een verpleegkundige vindt dat een arts, bijvoor beeld, een verkeerde dosis bij een injectie heeft voorge schreven, kan ze altijd weige ren die aan de patiënt te ge ven. Ik kan me best voorstel len dat zoiets moeilijk is, want je baan ben je dan meestal wel kwijt. Hoe af hankelijker je van een arts bent, des te sneller houd je je mond. Bovendien is het door gaans een kwestie van wel- les-nietes; het woord van de arts tegenover dat van de verpleegkundige. En als je al leen staat, doe je je mond nu eenmaal niet zo snel open. Maar geeft de verpleegkun dige die injectie met een te hoge dosering toch en gaét er iets fout, dan wordt ze net zo goed vervolgd als de arts". Geestelijke druk Is de handelwijze van de ver pleegkundige in Leyenburg toch niet net zo dubieus als van die gynaecologenZe heeft ongeveer anderhalf uur de tijd gehad om in te grijpen of om in elk geval moord en brand te schreeuwen. Renée van Aller: „Ik denk dat ik de kinderarts had ge beld, of zoiets. Had die ver pleegkundige ook kunnen doen, maar nogmaals: ik kan moeilijk haar situatie in schatten. Misschien is er door de artsen wel een enorme geestelijke druk op haar uit geoefend. Of misschien heeft een arts haar gewoon wegge stuurd. Het is ook heel goed mogelijk dat ze heeft gezegd: er moet iets gebeuren, en dat de arts „nee" heeft gezegd of één of andere smoes heeft opgehangen. Als je zo'n situa tie op de spits drijft als ver pleegkundige, krijg je een handgemeen en dan is er bij na een koning Salomo nodig om het op te lossen. Het kan ook zo zijn dat de verpleeg kundige heeft gedacht: 't zal wel loslopen, omdat ze de hele voorgeschiedenis niet kende. Daarnaast moest ze ook nog zorgen voor de pa tiënt, in dit geval dat zestien jarige meisje. Dat had ook verpleging nodig". Denk je ook nog dat 't wel zal loslopen als iemand drie dagen aan een infuus heeft gelegen, wat zéér ongebrui kelijk is bij een abortus? Renée van Aller: „Ja, een abortus gaat normaal via zuigcurettage. Daarvoor ver blijft een vrouw hooguit een dag in het ziekenhuis, en in veel gevallen gebeurt het al poliklinisch. Maar ook daar bij worden vrouwen nog wel eens aan een infuus gelegd. De verpleegkundige die in de operatiekamer of verloska mer de spullen klaar heeft gemaakt en staat te wachten, weet weinig of niets van de patiënt die wordt binnenge reden. Die denkt dat er een „nette abortus" binnenkomt. En dan zijn er natuurlijk si tuaties waarin je als ver pleegkundige gewoon moet aannemen wat de arts zegt. Je gaat er niet per definitie van uit dat er wordt gerot zooid. De situatie wordt on werkbaar als je overal maar aan gaat twijfelen of tegenin gaat' DICK HOFLAND ijaar doen 246.000 leer den centraal schriftelijk dexamen. Dat zijn ef 0 minder dan het vorig r. Ze zijn afkomstig van 0 scholen, 100 scholen nder dan in 1985. De grootste groep kandidaten wordt gevormd door het mavo: 87.500 kandidaten van 1200 scholen. Daarna volgt het lbo mët 60.000 kandidaten van 1200 scholen, gevolgd door het havo met 56.800 kandidaten van 520 scholen. Het vwo is hekkensluiter met 42.000 kan didaten van 550 scholen. Opmerkelijk is dat er bij het mavo 12.500 eindexamenkan didaten minder zijn dan het vorig jaar en bij het lbo 10.000 méér. (Overigens zijn de exa mens van lbo en mavo dit jaar verder gelijk getrokken op C- en D-niveau.) Bij het havo zijn het er dit jaar 3200 minder en bij het vwo 3000. De examens zijn uitgesmeerd over bijna vier weken. Er val len nogal wat dagen uit in ver band met feestdagen. Vandaag is op het lbo (bij lhno en leao) het examen begonnen met ma- chineschrijven. Maandag be ginnen mavo, havo en vwo. De examenrooster omvat dan Nederlands voor alle leerlin gen, uitgezonderd die van de havo die met handelsweten schappen starten, en biologie. De herkansing (in de eerste helft van juni) is dit jaar uitge breid. Het dient niet alleen om onvoldoendes weg te werken, maar kan ook gebruikt wor den om cijfers te verbeteren of in een hogere niveau te slagen (maximaal in twee vakken). JSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen/Weesp Steeds meer jongeren kiezen voor dag/avondschool DEN HAAG Het volwasse nenonderwijs bloeit. Terwijl de meeste scholen zitten te soebatten om een leerling meer pf minder, is het volwas senenonderwijs vanaf de ze ventiger jaren fors gegroeid. Sinds 1984 is landelijk gezien een stabilisatie en hier en daar een lichte teruggang opgetre den. Vanaf 1975 is de groei met sprongen gegaan in verband met de mogelijkheid om vanaf dat jaar per vak te studeren en examen te doen. Sinds 1978 wordt op veel dag/avondscho len ook overdag les gegeven. Van die mogelijkheid maken vooral jongeren en vrouwen veel gebruik. Het volwassenen onderwijs heeft mede door die omstan digheid de laatste jaren een grote toeloop gekregen van zo genaamde jong-volwassenen. Het zijn vaak jongeren die hun opleiding op een ander type school willen voortzetten en jongeren die gezakt zijn voor hun schoolexamen en voor het behalen van een diploma niet nog eens dezelfde klas willen doen. Op het nu gestarte centraal schriftelijk eindexamen kan een leerling zich bij een volle dig pakket veroorloven om voor een of twee vakken een onvoldoende te halen. Bij een studie per vak moet er per vak minstens een zes worden ge haald. Veel volwassenen en jong-vol wassenen wilen wel weer te rug naar school, maar dan wel naar een onderwijsvorm waar het niet zo schools aan toegaat. Met de cursisten wordt een soort werkafspraak gemaakt. Voor mensen die net het schoolse systeem achter de rug hebben, levert dit overigens wel problemen op. Geen drempel Bij het dag/avondonderwijs zijn er zijn nog twee dingen die aanspreken: het kent geen drempels en het is in veel ge vallen een bijna continube drijf, waar je praktisch nooit aan een gesloten deur komt. Per week zijn er 14 dagdelen (een dag bestaat uit drie dag delen: morgen, middag, avond) en de school is dus voortdu rend geopend. Kenmerken van het volwasse nen onderwijs zijn: het diploma (vwo, mavo, havo, meao) is volledig gelijk waardig aan dat van het dag onderwijs voor jongeren, maar het vereiste aantal vakken is de mavo-opleiding voor vol wassenen duurt 3 jaar, een jaar korter dan die voor jeugdigen; de havo-opleiding omvat al leen de leerstof van klas 4 en 5 en duurt 3 jaar; de vwo-opleiding omvat al leen de leerstof van klas 4, 5 en 6 en duurt 4 jaar; er wordt in principe alleen les gegeven in vakken, waarin examen kan worden gedaan; per vak wordt meestal slechts 2 lesuren gegeven in éfh blok. Het vraagt veel stu die thuis; waarschijnlijk behoefte heeft aan een groot kamp vuur". De Tijd heeft een vraagge sprek met ombudsman prof. Rang die door de Algemene Rekenkamer in opspraak is gebracht. „Als de Kamer blijft eisen dat een klachtbe handeling binnen drie maanden plaatsvindt zonder extra geld te geven, en dat r^cht heeft de Kamer, dan ben ik daarin laconiek en zeg ik. akkoord, dan ga ik wat anders doen, en dan moet je een andere ombuds man zoeken". Aandacht ook voor twee Nederlandse ver oordeelden die in een Duitse cel in hongerstaking zijn ge gaan uit protest tegen hun behandeling. Dominee Boe- schoten van de Stichting voor Pastorale Bijstand: „Het moet niet zo zijn dat de af stand tussen de opgelegde straf en wat de veroordeelde als rechtvaardig ervaart, al te groot wordt. Een straf oplegging moet innerlijk te verwerken zijn. Dat lukt in dit geval niet". Elders klapt de bekende reclameman Paul Mertz uit de school. „Reclamebureaus kunnen vaak geen maat houden. Er worden volstrekt ridicule sa larissen uitbetaald. Tekst schrijvers die tweemaal zo veel verdienen als de minis ter-president. Om nog maar niet te spreken van de in richting van veel bureaus. Men laat eigen tapijten we ven, terwijl de doorsnee-op- drachtgever vaak al jaren lang op dezelfde versleten stoel moet zitten". Een beel dreportage tenslotte over ou der worden. „Als je maar niet denkt dat ik eraan toe kom achter de geraniums een beetje voor me uit te gaan zitten koekeloeren. Eenzaamheid, daar heb ik geen tijd voor". Elsevier beschrijft hoe CDA-Kamerlid Van Dijk, voorzitter van de voormalige RS V-enquêtecommissie, doorvecht, maar hoe topman Van Rijn blijft zwijgen over de miljoenen aan smeergel den. Van Dijk: „Als de Hoge Raad deze man buiten ver volging stelt, betekent het dat de enquêtecommissie in de toekomst op dezelfde dichte deur bonst. Dat, als er werkelijk eens een keer sprake is van fraude, nie mand iets kan ondernemen". Het omslagartikel gaat uiter aard over de Amerikaanse aanval op Libië. „Het beleid van Reagan wijst erop dat hij zichzelf als de belangrijk ste strijder voor christelijke principes beschouwt. Hij be strijdt in Khadaffi niet al leen een exponent van het internationaal terrorisme, maar ook een man die de Is lam te vuur en te zwaard wil verbreiden". Elders een fo rumdiscussie over ons on derwijssysteem. Oud-staats secretaris Hermes: „De alge mene vorming heeft zich tot in het voortgezet onderwijs doorgetrokken. Dat heeft tot gevolg gehad dat het be roepsonderwijs zijn functie als beroepsonderwijs heeft verloren. En dat het be roepsonderwijs daarmee zijn aansluiting op de arbeids markt heeft verloren". Een geschreven portret tenslotte van Den Uyl. „Als ik weer premier word, zal ik een aantal dingen anders aan pakken. In elk geval korter vergaderen. Minder dialoog^ één ronde discussie zal vol staan. Dat is de geest van deze tijd en ik kan geen ijzer met handen breken". De Haagse Post voelt mi nister De Korte aan de tand over de VVD en de affaires. „Kamervoorzitter Dolman zoekt spijkers op laag water als hij zegt dat bewindslie den voor verkiezingsactivi teiten niet langer gebruik mogen maken van hun dienstauto. Er is trouwens wel wat voor te zeggen om ook kamerleden een auto met chauffeur te geven. Je kunt dan veel meer werk verrichten". Een portret van CDA-fractieleider Bert de Vries zoekt antwoord op de vraag of hij echt zo saai is. „Bang voor Ruud is hij in ie der geval niet meer. Inte gendeel, als een stier zet hij zijn hoeven in het zand met als enige boodschap: ik ver rek het, je kent mijn tele foonnummer, zoek het maar uit". Ook wordt gepraat met Mario Montessori, kleinzoon van de roemruchte Maria. „Regels zijn er om ervan af te stappen. Je hebt Montes- sorianen die het materiaal heilig verklaren, en heel zweverig praten over het vlammetje in het kind. Ze vergeten dat een kind meer is dan een vlammetje, en Vrij Nederland praat met de Amsterdamse burgemees ter Van Thijn over zijn stra tegie tegen de Centrumpar tij. „Blijf je met je rotpoten van ons rotraadslid af, dat is voor mij geen dilemma, om dat ik eigenlijk zeg: blijf met je rotpoten van onze demo cratie af. Ik vind het levens gevaarlijk als normen ver schuiven, als vormen van ei gen richting worden uitge probeerd. Maar ik zal nooit iemand van die partij een hand geven. Dat verdom ik ten ene male". Een groot in terview ook met filmactrice Monique van de Ven. „Het is tegenwoordig mode om films te maken waarin vrouwen of heldinnen zijn, of slacht offers. Ik zou de andere kan ten willen laten zien. Hoe gemeen en vals vrouwen kunnen zijn. Er gebeuren zulke vreselijke dingen". El ders aandacht voor de Haag se abortuszaak. De Amster damse specialist dr. Richard de Leeuw: „Als de behande lende arts de foetus in een couveuse had gelegd en al leen maar had gehoopt dat het dood ging, wat waar schijnlijk ook was gebeurd, dan was er niets aan de hand geweest". Voorts wordt gepraat met voetbaltrainer Han Berger, die weg moest bij FC Groningen. „Steeds meer trainers zie je met alle winden meewaaien als ze maar aan het werk kunnen blijven. Integere collega's die geen concessies doen, zit ten zonder werk. Volgens mij zijn er heel veel trainers die worden gemanipuleerd, beïnvloed zonder dat ze het in de gaten hebben". De Groene Amsterdammer is kort over de Amerikaanse aanval op Libië. „Als de ene gek is, betekent dat nog niet dat de ander goed bij zijn hoofd is". De hoofdredacteur van het blad reisde naar Wenen om de sfeer rond Waldheim te peilen. „Vier weken geleden leek hij on danks zijn oorlogsverleden op het presidentschap af te stevenen. Nu, vier weken voor de beslissende datum, dreigt hij dank zij zijn oor logsverleden tot eerste bur ger van de Alpen-republiek te worden verkozen". Elders de vraag hoe het justitiële apparaat zich opstelt tegen over de witte boorden-crimi- naliteit. Een fraude-officier: „Ik ben als een timmerman met een botte zaag en een stompe beitel. Je kunt ons vergelijken met het Poolse leger uit 1939, dat strijdt te gen de modern uitgeruste Duitse troepen". Veel aan dacht ook voor Nicaragua. „Het wordt tijd dat wij zeg gen: de Sandinisten zijn het beste wat er in Midden- Amerika gebeurt. Progres sieve en radikale mensen moeten de moed opbrengen om hen te verdedigen. Hun fouten zijn eindeloos opge somd. Laten we wat tegen druk geven". Hervormd Nederland in terviewt Seth Gaaikema. „Ik ben zoveel met die Seth Gaaikema bezig dat ik hem wel eens zat word. Die Seth Gaaikema komt me soms de strot uit Daarom ben ik blij dat ik ander werk erbij kan doen. Ik werk nu aan een musical: Publiek. Ik wil ook eens niet met mezelf bezig zijn". Voorts een onderzoek naar de macht van de van zelfsprekendheid in het hu welijk. „Aan veel vrouwen wordt onrecht gedaan, maar veel vrouwen zien dat niet als onrecht, en voorzover ze dat wel vinden, leggen ze zich erbij neer omdat ze den ken dat er toch niets te win nen valt". Bas de Gaay Fort man zegt in een vraagge sprek: „Van Mierlo heeft de rol van het CDA overgeno men. Vroeger maakte het CDA niet duidelijk wat het wilde. Nu is het CDA duide lijk, maar wat D'66 wil, is helemaal niet duidelijk en daar zit werfkracht in. Veel kiezers zelf twijfelen immers ook". In een commentaar de vraag of de herziening van het sociale stelsel een vorm van barbarij is. „Het kabinet moet vooral worden verwe ten dat het, in plaats van een beroep te doen op de solida riteit tussen de mensen met een baan en de mensen zon der een baan, deze solidari teit bij voorbaat heeft ont kend".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7