De Graaf komt Kamer tegemoet Bevriezing imbtenaren- jalarissen an de baan om Politici en topambtenaren hekelen overheidsbeleid Elmex is de enige tandpasta met het 1 snelwerkende Aminfluoride. Lubbers: werkgevers te bang voor sollicitanten met „vlekje" Wiegels recept geef CDA pluimen KIEZEN ELK iNNENLAND £eidóc6otnont DONDERDAG 17 APRIL 1986PAGIMA3 jsprek tussen minister familie dode kraker STERDAM Het nadere onderzoek op van minister Korthals Altes van justitie rde gang van zaken rond de dood van kra- Hans Kok in Amsterdam is rond. De ?ede Kamer ontvangt uiterlijk begin vol ei je week een brief van de minister over V| t zaak. aldus het ministerie in Den Haag. j| rapport telt ruim 1.000 pagina's. De minis- wil eerst een persoonlijk gesprek met de fa- ir je Kok. voordat het rapport bekend wordt aakt. De familie heeft inmiddels opnieuw kort geding aangespannen vanwege het tetdat haar vertrouwensarts Schumacher nog d niet nteft gesproken met politiemensen, Hans Kok eind oktober hebben gezien of ireken voordat de kraker dood werd aan- f offen in zijn politiecel. Het nieuwe geding u it op 23 april. Eis van 2,5 jaar in incestzaak LEEUWARDEN Officier van justitie mr. dr. J. de Valk heeft gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden 2,5 jaar gevange nisstraf geëist tegen de 62-jarige O. de J. uit het Friese Minnertsga. Zijn 42-jarige echt genote G. de V. werd van rechtsvervolging ontslagen wegens ontoerekeningsvatbaar heid in verband met haar geestelijke toe stand. Het echtpaar wordt ervan verdacht tussen 1978 en 1985 ontucht te hebben ge pleegd met hun zoon en dochter reeds van af 4-jarige leeftijd. Officier van justitie De Valk uitte tijdens de zitting ernstige kritiek op instanties op het gebied van volksge zondheid, maatschappelijk werk en medi sche zorg, die op de hoogte waren van de situatie in het gezin, doch verzuimden tijdig aangifte te doen bij de politie. De rechter doet op 29 april uitspraak. Behandeling mediawet voorlopig gestaakt DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer heeft gis teren ingestemd met een voorstel om de behandeling van de medi awet voorlopig te staken. Daar mee staat zo goed als vast dat mi nister Brinkman zijn mediawet in de huidige vorm niet meer door de Kamer zal kunnen sle pen. Het wetsvoorstel was in eer ste termijn, op verzoek van de VVD, al besproken. Het wachten was op het antwoord van de mi nister. Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer bleek al snel dat er tussen de coalitiepartners CDA en VVD geen overeenstem ming te bereiken was. KANALEN WORDEN FORSVERBREED HEEL Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft gisteren het officiële startsein gegeven voor de vernieuwing van een sluis in het kanaal Wessem-Nederweert in het Lim burgse Panheel. De sluis is een onderdeel van een omvangrijk project verbeteringen van een aantal vaarwegen in Limburg en Noord-Bra bant. Een aantal kanalen wordt tot 48 meter verbreed. Dat is twee keer zo breed als ze nu zijn. Voor zover ze de centra van Den Bosch en Helmond doorsnijden, worden ze om de stad geleid. Het gaat om een meerjarenproject dat naar verwachting in het iaar 2000 af zal zijn en naar schatting één miljard gulden zal kosten. Na renovatie van deze noord-zuidrou te kunnen schepen tot 1350 ton er gebruik van maken. Nu zijn deze kanalen amper bevaar baar voor schepen tot 600 ton. Besnijdenis loopt uit de hand AMSTERDAM De officier van Jus titie in Amsterdam heeft gisteren twee duizend gulden boete en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maan den geëist tegen een 29-jarige Utrechte naar wegens een uit de hand gelopen besnijdenis. Daarbij liep op 18 augustus vorig jaar een Marokkaans jongetje ernstig letsel op. „Meneer is één groot wandelend risico op het gebied van de volksgezondheid", aldus de officier. De verdachte is geen arts, had allerlei din gen nagelaten en wist ook niet dat het jongetje aan een besmettelijke ziekte leed. De officier vroeg de rechtbank B. ook te verbieden zijn „beroep" de ko mende zes jaar uit te voeren. Alsnog plan voor christelijk CIOS DEN HAAG Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs en we tenschappen) is alsnog van plan in Eelde een nieuwë opleiding voor sportleiders (CIOS) te vesti gen. Daarmee komt ze tegemoet aan de wens van het CDA-Ka- merlid Kraayeveld-Wouters, die vorig jaar september voorstelde om een verzoek tot oprichting van een CIOS op christelijke grondslag in te willigen. De staatssecretaris die nu algrote kritiek van verschillende zijde heeft moeten incasseren, weiger de aanvankelijk om de CDA-op- tie meteen te honoreren. )NCESSIES SOCIALE ZEKERHEID KOSTEN 600 MILJOEN (Van onze tarlementaire redactie) n*I HAAG Staatsse- aris De Graaf van so- i zaken en werkgele- r heid heeft zijn voor- en met betrekking tot iging van de sociale te ?rheid aangepast aan wensen van CDA en t Dit heeft tot gevolg de uiteindelijke bespa- je op de uitkeringen r 600 miljoen gulden nindert. ére concessies aan de Ka- versoepelingen in de -„•e werkloosheidswet) len tot een verlies van 500 ten. Dit betekent dat de opbrengst van het nieuwe stel- stel momenteel nog 3 miljard bedraagt waarvan ruim twee derde deel pas rond het jaar 2015 binnengehaald zal wor den. In zijn bijna tien uur durende betoog gisteren en vanmorgen in de Tweede Kamer haalde De Graaf in het sociale zeker heidsdebat bij tijd en wijle fors uit naar de PvdA. Hij conclu deerde dat grootste oppositie partij het in grote lijnen met de wijzigingen eens is. Het verschil van mening zit hem echter in het feit dat de PvdA op alle punten méér geld wil uitgeven. De bewindsman re kende de Kamer voor dat de wensen van de socialisten overeenkomen met een uitga- venverzwaring van 3,7 miljard gulden. Boos toonde de staatssecretaris zich over wat hij noemde de „campagnes van oppositie en maatschappelijk organisaties" als zouden zijn plannen leiden tot „afbraak van de sociale ze kerheid en alleen maar zijn in gegeven door bezuinigingsge dachten". Bovendien verwijt men de staatssecretaris haast werk en onzorgvuldigheid. Volgens De Graaf hebben deze uitlatingen tot onrust onder de uitkeringsgerechtigden geleid. De oppositie beet De Graaf toe dat hijzelf heeft bijgedragen aan die onzekerheid door op het laatste moment (gisteren) nog met versoepelingen op zijn bezuinigingsvoorstellen te ko men. De woordvoerders van de re geringsfracties hielden zich af zijdig van de vele en vinnige interruptiedebatjes tussen De Graaf en oppositie en toonden zich tevreden over de door de staatssecretaris overgenomen wijzigingen. Wijzigingen De tegemoetkoming van staatssecretaris De Graaf aan de wensen van de regerings fracties heeft betrekking op de volgende onderdelen van de wetsvoorstellen: de gedeeltelijk (werkloze) ar beidsongeschikten komen niet in de bijstand terecht. Zij krij gen een uitkering krachtens de IOAW, een uitbreiding van de IOW die nu Inkomensvoor ziening Oudere en Arbeidson geschikte Werknemers zal gaan heten. Bij deze uitkering wordt geen rekening gehou den met vermogen, bijvoor beeld in de vorm van een ei gen huis. gedeeltelijk arbeidsonge schikten die weer gaan wer ken krijgen gedurende twee jaar een hogere uitkering. mensen van 57,5 jaar en ou der die werkloos worden krij gen na afloop van de werk loosheidsuitkering (70 procent van het laatstverdiende loon) een uitkering tot hun aow van 70 procent van het minimum loon (vervolguitkering). In vergelijking met de oorspron kelijke voorstellen wordt ook deze categorie buiten de bij stand gehouden. de Toeslagenwet, die een aanvulling op de werkloos heids- of arbeidsongeschikt heidsuitkering tot het sociaal minimum voor een leefeen heid behelst, wordt versoepeld op het punt van het partnerin komen. de staatsecretaris ziet verder af van de zogenaamde „omke ring van de bewijslast" ingeval van (vermeende) fraude. ook wordt in de nieuwe werkloosheidswet de maxima le hoogte van de uitkering bij verwijtbare werkloosheid ge schrapt. De controverse tussen de staatssecretaris en de VVD- fractie over de wijzingingen in de aow is eveneens opgelost. De kleinste regeringsfractie heeft zich steeds tegenstander getoond van toekomstige kor tingen (vanaf 1988) op de aow als gevolg van inkomsten van een jongere partner. De Graaf stelt nu voor de gelijke behan deling van gehuwd en onge huwd samenwonenden ao- w'ers vooralsnog te laten gel den tot 1 april 1988. (Van onze parlementaire redactie) |l HAAG Bevrie- j van de ambtenaren- fissen is niet langer (stoots uitgangspunt het kabinetsbeleid, tister De Korte (bin- Jandse zaken) deelde cisteren mee na afloop het overleg met de itenarenorganisaties. hgens geldt dit gewijzigde |Jd pas voor 1987 en vol le jaren. Voor 1986 blijft -ievriezing van de lonen ^ambtenaren en trendvol- Iwel bestaan. De gesprek- lover de arbeidsvoorwaar- Ivoor dit jaar liggen trou- nog steeds volstrekt stil. Centrales van overheidspe- el willen pas verder pra- n ils duidelijk is hoe de he nrijkste cao's in het ijfsleven uitvallen, ster De Korte en de amb- renbonden gaan zeer bin- tort informeel met elkaar jicent hbo krijgt 38-urige werkweek praten over het inhalen van de achterstand, die in de sala rissen boven het modale ni veau zijn geconstateerd in de onlangs verschenen pakket vergelijking. Het goedmaken van die achterstand kost in to taal tien miljard gulden. Tegen die achtergrond hebben de bonden minister De Korte ge vraagd de bezuinigingen van 1,2 miljard die volgend jaar op de salarissen in de collectieve sector zouden moeten worden uitgevoerd, maar weer terug te nemen. Ook hebben de bonden er bij de bewindsman op aangedron gen niet steeds over het volu mebeleid te spreken. Daarmee wordt gedoeld om het beper ken van het aantal ambtena ren. waarvan De Korte een groot voorstander is. Volgens AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur wordt op die manier grote onrust onder het ambte narencorps gezaaid. De Korte zou volgens Van de Scheur daarop hebben benadrukt dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. HAAG Het onderwij- personeel op hbo's krijgt 38-urige werkweek. De ctaak wordt voortaan niet uitgedrukt in lesuren, het resultaat van het 1 april rinses Margriet woont in i Jaarbeurs te Utrecht in gedeelte bij van de hdelijke manifestatie van tt lager beroepsonderwijs |o). Deze manifestatie }rmt het sluitstuk van de Week van het lager be- lepsonderwijs". principe-akkoord dat minister Deetman (Onderwijs) gisteren heeft gesloten met de onder wijsbonden over een rechtspo sitieregeling voor het hoger beroepsonderwijs. Daardoor kunnen voortaan de besturen van hbo's zelf de organisatie vorm en het formatiebeleid vaststellen. Later op de dag zei Deetman in Leeuwarden dat hbo's zullen moeten fuseren willen ze in de toekomst nog in aanmerking komen voor extra geld. Ook zullen ze meerder terreinen van het on derwijs moeten beslaan. Deet man wil uiteindleijk bereiken dat de bestaande 350 scholen in het hbo samengaan tot eni ge tientallen „multi-sectorale instellingen". Deze zullen dan samen met de universiteiten het hoger onderwijs moeten vormen. Radio doet het nog De bestuurder van deze auto zal moeite hebben na te vertel len hoe hij in deze merkwaardi ge positie belandde. Maar na dige manier tegen een lan- een slip ter hoogte van Heer- taarnpaal. De bestuurder bleef hugowaard, stond de vrijwel ongedeerd en bemerkte toen geheel vernielde wagen toch hij uitstapte dat alleen de radio echt op deze uiterst merkwaar- het nog deed. ENSCHEDE Het over heidsbeleid in Nederland is te weinig doeltreffend, onvoldoende zuinig en wordt te weinig door de burgers gesteund. Het overheidsapparaat is te omvangrijk, maar het ver minderen van de over heidsrol heeft als bezwaar dat vooral zwakke groe pen in de knel komen. Deze overheersende mening van de politieke en bestuurlij ke top van Nederland blijkt uit het boek dat de Twentse bestuurskundige prof. dr. A. Hoogerwerf heeft geschreven aan de hand van vraagge sprekken met 57 ministers, staatssecretarissen, topambte naren, kamerleden en hun ad viseurs. Het boek, „Vanaf de top gezien: visies van de poli tieke elite" is vanmiddag in het gebouw van de Eerste Ka mer gepresenteerd. De namen van de ondervraagde politici en ambtenaren heeft Hooger werf in zijn boek niet ver meld. In het oog springende opmer kingen in de interviews zijn dat er op diverse departemen ten teveel bureaucratie, opeen hoping van macht en zorg voor „het eigen winkeltje be staat". Het financiële beheer krijgt er nauwelijks aandacht. Van de ondervraagden vindt slechts zeven procent dat de doeleinden van het overheids beleid voldoende worden be reikt. Bijna de helft van hen vindt de resultaten ontoerei kend en de rest beoordeelt het als deels onvoldoende. Prof. Hoogerwerf signaleert ook dat er onder de top-politici en -ambtenaren nogal eens wordt getwijfeld aan de ge schiktheid van ministers en staatsscretaressen. Bewind spersonen worden teveel uit het politiek circuit gehaald, vindt men. De meest genoem de problemen bij het recrute- ren van kamerleden zijn een tekort aan kwaliteit, een te veel aan regio- en sectorspeci alisten en een te geringe maat schappelijke ervaring. „Poli tiek heeft overigens weinig aanzien", zo wordt algemeen ervaren. Een CDA-parlemen- tariër merkt zelfs op dat een carrière in de politiek „als tweederangs wordt gezien". Ondanks alle problemen wil 72 procent van de door prof. Hoogerwerf ondervraagden niet van een crisis in het open baar bestuur spreken. De meest verwachte veranderin gen voor de komende 15 jaar in het openbaar bestuur zijn volgens de Haagse top: een kleinere rijksoverheid, meer kritische burgers, minder re gels, meer coördinatie en een kabinet van PvdA en VVD. (Vervolg van de voorpagina) Om de structurele werkloos heid werkelijk aan te pakken is het volgens Lubbers ook van belang dat werkenden in bedrijven via bijscholing door stromen naar hogere functies, zodat vooral de lagere functies voor de groepen werklozen vrijkomen: „Juist omdat be trokkenen moeilijk leren is het nodig een belangrijk aan tal mensen die reeds in bedrij ven werkzaam zijn via aanvul lende opleiding te belasten met hogere functies, zodat in de lagere functies meer in stroom kan plaatsvinden. Het tempo waarin de werkloosheid omlaag kan worden gedrukt zal vooral worden bepaald door het tempo waarin vol doende opleiding en her- en bijscholing zal plaatsvinden". Lubbers merkte richting werkgevers op, dat bedrijven eens wat minder angstig zou den moeten zijn om werk krachten aan te nemen „waar een vlekje op zit, omdat ze al langer werkloos zijn". Het onderwijs zal daarom de komende jaren weer een zeer belangrijke rol gaan spelen. Voor het grote aantal afgestu deerden zullen de kansen op een baan de komende jaren nog niet zo gunstig zijn, of schoon er wel sprake is van een toenemende vraag op de arbeidsmarkt. De premier zei er echter niets voor te voelen de uitstroom van afgestudeerden de komen de jaren in te dammen, door beperking van het aantal stu dieplaatsen in het hoger on derwijs: „Een fors dalend aan tal afgestudeerden zou bij een aantrekkende economie kun nen leiden tot aanzienlijke te korten aan hoger opgeleiden in de jaren '90". Taxi-chauffeur gegijzeld ZWOLLE Een onbekende man heeft gisteravond een 41- jarige taxi-chauffeur uit Zwol le gegijzeld. De man had zich bij de taxi gemeld voor een rit naar Wezep. In deze plaats aangekomen sneed hij echter de kabel van de mobilofoon door, zette de taxi-chauffeur een mes op de keel en dwong hem via allerlei binnenwegen naar Amsterdam te rijden. In Amsterdam beroofde hij de chauffeur van 180 gulden en stapte vervolgens uit. De taxi chauffeur bleef ongedeerd. HEMELS J££N kiKKefi. kun seew vteReM puiKfëN. Wadden verdenken weervoorspellers van boze opzet NES De Waddenfederatie is kwaad op de weervoorspel lers. Volgens directeur Ba zuin van het VVV op Schier monnikoog wordt er steeds ten onrechte gezegd dat het op de Wadden „enkele gra den lager is". Het is bekend dat het (koude) zeewater een (grote) invloed heeft op de temperatuur, maar vol^ns Bazuin maken het KNMI en andere weerdeskundigen het dikwijls te bont. ,,Ze zouden moeten weten dat ze met dergelijke berichten flinke economische schade kunnen aanrichten", meent Bazuin. Hij acht het niet uitgesloten, dat met name „vrije weer mannen als Pelleboer en Hans de Jong contacten heb ben met de reisbureaus. „Het is net of de weerhobbyisten geld onder de tafel krijgen van de reisbureaus. Door de slechte weerberichten gaan immers veel meer mensen naar het buitenland", zegt Bazuin. ETTEN-LEUR Niet schromen de CDA-bewinds- lieden pluimen op de hoed te zetten („het is ook hun kabi netsbeleid"), de PvdA niet katten („heeft geen enkele zin"), maar bestrijden met argumenten en voor het overige vastberadenheid uit stralen en je positief van de andere partijen onderschei den. Met die koers verwacht de commissaris van de konin gin in Friesland, Hans Wie gel, dat zijn partij in de ko mende vijf weken voor de verkiezingen nog wel uit de misère van de opiniepeilin gen omhoog kan klimmen. Wiegel gaf gisteren in de schouwburg van het Bra bantse Etten-Leur een lesje campagne voeren weg, waarin hij de bovenstaande ingrediënten in zijn toe spraak verwerkte. Alleen de positie van de VVD tegen over het CDA kwam daarbij niet zo duidelijk uit de verf. Wat de Friese commissaris betreft is dat ook niet zo no dig, want het gaat er vóór alles om dat het huidige ka binetsbeleid wordt geprolon geerd. „Dat beleid is geen CDA- of VVD-verdienste, het is puur coalitiebeleid", aldus Wiegel, die niet te be- roerd was om naast de eigen bewindslieden ook CDA-mi- nisters en -staatssecretaris sen als Lubbers, De Koning, Van den Broek en de „moe dige" De Graaf (stelselher ziening) met complimenten te kietelen. Daarom betreurt Wiegel het dat er vanuit de CDA-top zo nu en dan plaagstootjes wor den uitgedeeld richting VVD. Wat meer respect en verdraagzaamheid zou vol gens Wiegel geen kwaad kunnen. En daar passen geen stekelige opmerkingen in, als „de liberalen zijn ei genlijk onze erfvijanden" (Van Oostlander, directeur wetenschappelijk bureau CDA) en „de echte liberalen zitten bij D66" (CDA-voor- zitter Bukman). Voor de stabiliteit in een voortgezette coalitie zou het volgens Wiegel niet goed zijn als de ene partij te veel wint en de ander te veel zou verliezen. Een zetelverde ling 30-50 lijkt hem redelijk. „Met een beetje geluk en wijsheid redden we dat", al dus Wiegel. ,De volgende minister DEN HAAG PvdA-frac- tievoorzitter Den Uyl acht een versterking van de posi tie van de minister voor ont wikkelingssamenwerking geboden. In het volgende kabinet moet dit een krach tige minister zijn, die wordt gesteund door de ministers van financiën en economi sche zaken. Den Uyl zei dit gisteren bij de presentatie van een publikatie van de NOVIB over dit onderwerp. De huidige minister Schoo heeft geen eigen departe ment, maar is „onderge bracht" bij het ministerie van buitenlandse zaken. Aan het boek „De volgende minister" hebben onder meer de oud-ministers voor ontwikkelingssamenwerking Udink en Pronk, de kamer leden Voorhoeve en Weis glas (beiden VVD) en Aarts (CDA) een bijdrage gele verd. Dr. P.F. Maas, direc teur van het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis van de Nijmeegse universi teit, schreef een historische beschouwing over de rol die ontwikkelingssamenwerking heeft gespeeld tijdens de ka binetsformaties in de perio de 1965-1982. Kamerverkiezingen naar maart DEN HAAG De verkiezingen voor de Tweede Kamer moeten naar het oordeel van het kabinet vanaf 1990 eind februari of begin maart worden gehouden in plaats van in de maand mei. Dit blijkt uit een brief van minister De Korte van binnenlandse zaken aan de Tweede Kamer. Verder verschuiven de verkiezingen van gemeenteraden en Provinciale Staten naar eind april, begin mei, indien deze in hetzelfde jaar plaats hebben als de Tweede-Kamerverkiezin gen. In de jaren dat dit niet het geval is worden ze, zoals nu gebeurt, in maart gehouden, aldus het kabinetsvoorstel. Hiermee wordt een aanbeveling gevolgd van de staatscom missie-Biesheuvel. Eén van de overwegingen was het moge lijk te maken dat als althans de kabinetsformatie niet te lang duurt het nieuw optredende kabinet zelf de belang rijkste belissingen over de nieuwe begroting neemt. De poli tieke partijen hebben zich in meerderheid met dit voorstel akkoord verklaard. (ADVERTENTIE) Elmex,Vraaguw tandarts waarom. Het Ammfluoode werkt snel en zorgt voor een glad laagje waardoor larxlplak ach moeilijker kan hechten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3