Provincie dwaalt bii eddingsoperatie van Dierenpark Wassenaar hol era leidde in 1855 tot oprichting Zeevaartschool IIDEN OMGEVING £ekUe<2ou/imit donderdag n april i986pagina is Brinkman waarschuwt voor marketing in politiek LEIDEN Minister L.C. Brinkman (WVC) heeft gistermiddag bij de officiële opening van de Zeevaartschool gewaarschuwd voor het gebruik van marketing-technieken in de politiek. De speech van Brinkman werd uitgesproken door directeur-gene raal van het ministerie van WVC, AJ. Gijsbers, omdat de mi nister zelf op het laatste moment was verhinderd. „De burger lijkt aan ideologie minder een boodschap te hebben en wordt ook politiek meer geneigd te denken in termen van „marktaan- bod". Dat leidt er toe dat de politiek marketing-technieken gaat hanteren. Helemaal zonder risico's is dat niet. Door de eigen schappen van de televisie kan de kijker passief blijven. De kie zer hoeft steeds minder te doen, er wordt voor hem gedacht, ge discussieerd en becommentarieerd", merkte deze namens de mi nister op. GESCHIEDENIS COMPLEX NOORDEINDE IN „JANTJES VAN LEIDEN" OPGETEKEND ijn De nieuwe entree van het Dierenpark. Of het ooit nog eens open zal gaan, zoals het raadslid Van Kesteren uit Katwijk wil, valt nog te bezien. KATWIJKS RAADSLID BIJT ZICH ALS TERRIËR IN„GEDANE ZAAK" niet als zodanig is aangekon digd, compleet met oproe pingsbrieven, zoals dat hoort te gaan. Hieruit zou kunnen worden geconcludeerd dat het besluit om de aandelen toch maar niet aan Van der Valk over te dra gen niet met algemene stem men is genomen. Van Keste ren vindt dat hier sprake is van een onwettig besluit. En zo'n besluit zou dan ter vernie tiging moeten worden voorge dragen aan de rechter. Even tueel in een kort geding, dat de belanghebbenden samen zouden moeten aanspannen. De heer Van Kesteren is ook van oordeel, dat zo de pro vincie al vrede met het ver loop van de zaak heeft de erbij betrokken gemeenten het er in elk geval niet bij moeten laten zitten. De klok kan wor den teruggezet, zegt hij, mits men binnen een jaar na het genomen besluit tot juridische actie overgaat, dat wil zeggen vóór eind november 1986. Allereerst wil Van Kesteren dat Burgemeester en Wethou ders van Katwijk een machti ging van de raad krijgen om op korte termijn het overleg te heropenen tussen alle colleges van B en W van de subsidië rende gemeenten. Vervolgens moet ae gemeenteraad zijns inziens het college machtigen om overeenkomstig artikel 177 van de Gemeentewet een kort geding aan te gaan of bij de Haagse rechtbank een normale procedure te begin nen tegen de BV Dierenpark Wassenaar. Hoe eerder dit ge beurt, hoe beter het is, zo stelt het raadslid. Als de rechter de besluitvorming nietig ver klaart, zou de provincie zich weer in de positie van meer derheidsaandeelhouder bevin den en alle troeven in handen gelukkiger dagen, eind augustus gedeputeerde Borgman Dierenpark eigenaar van het park de hebben. Dan zou ook weer on derhandeld kunnen worden met het Van der Valkconcern over deelneming in de beslo ten vennootschap. Of Van der Valk nog belang stelling heeft, valt te betwijfe len. Een woordvoerster van Van der Valk in Nuland zei die kans niet erg groot te ach ten. De directie was enigszins verrast over de nieuwe activi teiten rondom het dierenpark. Sceptisch Topambtenaar K. van Soest van de provincie Zuid-Holland hij was secretaris van de raad van commissarissen van de BV Dierenpark staat enigszins sceptisch tegenover de mogelijkheid het dieren park alsnog te redden: „Die kans schat ik niet zo hoog in, al ken ik de gronden van de Katwijkse gemeentebestuur ders nog niet. We gaan bin nenkort met ze praten. Maar zelfs als er geen sprake zou zijn geweest van een veto van de familie Louwman, kun je je afvragen of je met iemand (Louwman, red.) verder moet blijven werken die niets voelt voor handhaving van het die renpark. De onderlinge sa menwerking heeft door de hele kwestie een flinke knauw gekregen". In gebrek aan des kundigheid van de zijde van de provincie gelooft Van Soest overigens niet zo. „We hebben destijds een externe advocaat in de arm genomen en de zaak juridisch zeer nauwkeurig be geleid. Dus ik denk niet dat het juridisch allemaal zo slecht heeft gezeten, maar we gaan het uitzoeken". Mocht inderdaad blijken dat niet uitsluiten dat het tot een kort geding kan komen: „Daarmee wil ik alleen aange ven dat wij de serieuze gege vens van Katwijk ook heel se rieus nemen". Volgens Van Soests collega Van der Kroft werkt de provincie nog aan een nota, waarin dieper wordt ingegaan op de mislukte red dingspoging. Niet om straks schuldigen te kunnen aanwij zen, zegt Van der Kroft, maar om te weten hoe het precies heeft gezeten en er lering uit te trekken. Provinciale Staten hadden in december om de nota gevraagd, die dit voorjaar klaar zou zijn. Heleboel geld Mevrouw drs. F.A.G. Vooys- Bosma heeft als voorzitter van het Gewest 's-Gravenhage be moeienis gehad met een po ging van vorig jaar om bij de gemeenten opnieuw geld in te zamelen voor het geval het park zou worden overgeno men door Van der Valk: „Van der Valk wilde het wel over nemen, maar dan moest er nog een heleboel geld op tafel ko men, want hij wilde geen in vesteringen doen. Ik weet niet of dat gelukt zou zijn, laten we dat eerst even vaststellen. Zo ver zijn we niet gekomen, om dat Louwman gebruik maakte van een veto. Nee, ik durf nog niet te zeggen of ik gelukkig moet zijn met de eventuele kans om de zaak terug te draaien. Het zou heel raar zijn. Als het klopt, had ik het liever eerder geweten. Nu is de hele boel al voor driekwart afge wikkeld". AAD VAN HOLSTEIN RENE VAN LEUSDEN IDEN Een cholera lidemie in 1855. Dat was directe aanleiding tot oprichting van de idse Zeevaartschool, iet was niet de eerste leer dat de gevreesde iekte toesloeg en dat eidde tot het besluit van ominee Rutgers van der x)eff het prototype 'an de negentiende leuwse filantroop een toging te doen de levens- imstandigheden in de tad te verbeteren. Hij chreef een bespreking lit voor een aantal mari- ieme notabelen met het dee een oplossing te zoe- :en voor „het lot der ver waarloosde vagebonde- ende jongens in de Leid- e achterbuurten". Het dee van een Zeevaart- "jchool was geboren. Jon gens zouden voortaan van \]He straat worden gehou- eriien en „de grondbeginse len van orde en tucht" gorden bijgebracht. beschrijft Rudie Kagie het yjintstaan van de Leidse Zee- aartschool in het boekje a Jantjes van Leiden" dat is ''uitgegeven ter gelegenheid ™'an de gistermiddag officieel leropende voormalige Zee- 'aartschool. Het met histori- :he foto's verluchtigde boek- is gemaakt in opdracht van Stichting Burgerschaps- :unde. De Stichting is in het omplex ondergebracht, nadat iet historische gebouw vorig ir volledig werd gerestau- rd. Een flink deel van het r Een kanonneerboot fungeerde boek bestaat uit letterlijke ci taten opgetekend na lang durig onderzoek in vooral het Leidse gemeentearchief waardoor Kagie de geschienis van de Zeevaartschool nauw keurig en gedetailleerd weet weer te geven. Spotternijen De Zeevaartschool ging oor spronkelijk van start in een bouwvallig huisje bij de Witte Poort aan het Galgewater. Maar eind 1855 kon de school al beschikken over een heuse kanonneerboot om de man voor de jongens als oefenschip. schappen op te leiden. De Ne derlandse regering stelde de boot ter beschikking, maar voor dat het schip op de plaats van bestemming arriveerde, moest een groot aantal proble men worden overwonnen: sommige bruggen waren te smal, zodat het vaartuig steeds klem kwam te zitten. Van veel bruggen moest de klap tijdelijk worden verwij derd en voor alle uitsteeksels aan het schip gold hetzelfde. „Veel spotternijen" waren het gevolg „zelfs van. het welge stelde deel der burgerij", maar het schip haalde uitein delijk toch het Galgewater. De eerste lessen gingen van start. In de jaren daarna zou de er kenning van de school aan vankelijk werd de creatie van Rutgers van der Loeff niet erg serieus genomen toch komen. In 1879 kon de Zee vaartschool het grote stenen, toen spiksplinternieuwe ge bouw waar nu de Stichting Burgerschapskunde is gehuis vest, in gebruik nemen. Op nieuw was dominee Rutgers van der Loeff één van de drij vende krachten achter de Zeevaartschool. De Leidse Zeevaartschool groeide uit tot een nationaal instituut en van pogingen elders in Nederland soortgelijke opleidingen op poten te zetten kwam weinig terecht. Leiden werd daaren tegen een „successtory" en kreeg van alle kanten finan ciële steun. „De Leidse Jan nen" waren de beste, citeert Kagie een geschiedschrijver. In de loop jaren zouden vele honderden jongens onder strenge tucht worden opgeleid voor het marinevak. Het verval van de Zeevaart school begon in 1894 en dat had een aantal oorzaken. Er zou in het vervolg een sterker accent worden gelegd op de theoretische vakken en min der aandacht worden besteed aan exercitie. De cursus artil lerie kwam te vervallen en de vooruitzichten bij de Marine werden slechter. De belang stelling nam daardoor af en dat werd nog eens versterkt door „de geest des tijds" die „anti-militairisme" met zich meebracht. De mobilisatie op 31 juli 1914 betekende de nek slag voor de school. Krakers In de jaren na 1914 zou de Zeevaartschool onderdak bie den aan een groot aantal vo gels van allerlei pluimage zo als de Sociaal Medische Dienst van de Marine, de Ne derlandse vereniging van huisvrouwen, toneelgezel schappen, een vormingscen trum en krakers. Rond 1970 zag het er naar uit dat het ge bouw zou worden gesloopt om plaats te maken voor een weg, gecombineerd met een brug voor auto's over het Glagewa- ter, maar van die plannen werd afgezien. Nadat ook de krakers het veld hadden ge ruimd, kom de Stichting Bur gerschapskunde de vertrek ken in gebruik nemen Waar eens „de behandeling dikwijls hard en wreed was" worden nu cursussen politieke vor ming georganiseerd. MARCEL GELAUFF Rudie Kagie: „Jantjes van Leiden". Een uitgave van de Stichting Burgerschapskun de. Vanaf maandag 21 april in de boekhandel. Prijs: 12,50, tot 1 juni: 10,-. De Jantjes van Leiden poseerden eind vorig eeuw met gepaste trots voor hun Zeevaartschool aan het Noordeinde. egn 'ervolg va n pagina 13) 'iTWIJK/ WASSENAAR (Vis eeri terriër heeft hij :Wl erin vastgebeten, het Z ;wijkse raadslid voor CDA, C.L. van Keste- Het zit hem dan ook rminst lekker, dat >r dan vijf miljoen gul- 1 aan gemeenschaps- i als het ware in een emloze put is verdwe- bij de volkomen mis te reddingsoperatie het Dierenpark Was- aar Van dat bedrag 14.000 harde guldens omstig van de gemeen- Katwijk. Aan de red- gsoperatie op gang racht door de provin- Zuid-Holland lever- verder nog achttien ere gemeenten, de JU vincie zelf en het Rijk bijdrage. Eind vorig werd plotseling dui- Aijijk dat het geld als ver- i t in moest worden be huwd. gaat het raadslid overigens eens zozeer om het terug leg ;en van het geld, maar r om na te gaan wat er •ies mee is gebeurd. Van ./-fleren is er inmiddels ach- gekomen dat het dieren- wellicht nog niet als ver- hoeft te worden be- 'd. De instanties, die bij eddingsoperatie betrokken geweest, zouden volgens samen een kort geding njnen aanspannen tegen het ro, g jaar genomen besluit van xJt andeelhouders van de BV l enpark Wassenaar om de n^lelen niet over te dragen het Van der Valkconcern, concern had belangstelling lond om het park over te n. Zoals bekend is het Jenpakket nu volledig in len van de familie Louw- de voormalige eigenaars het park. De Louwmans zorg voor de „af- de dierentuin. ieer Van Kesteren en de ?n kunnen zich niet aan de k onttrekken dat de pro- ie nogal wat fouten heeft aakt. Ze wijzen er vooral dat de provincie onjuist 't gehandeld waar het ging het overdragen van het -lenpakket van Dieren- Wassenaar BV. De aan hadden volgens hen r meer kunnen worden jedragen aan het Van der concern. Die vlieger ging niet. op, omdat de pro- in de veronderstelling :eerde dat de familie man, die twintig procent van de aandelen bezat, een ve torecht had waarmee de over dracht in één klap van tafel kon worden geveegd. De initiatiefnemers in Katwijk hebben geen verklaring voor de handelwijze van de provin cie. Aan de inzet van met name gedeputeerde Borgman voor het behoud van het park wordt niet getwijfeld. Wellicht ontbrak het op het provincie huis aan specifieke deskundig heid op dit gebied. De negentien gemeenten, die con amore bereid waren deze belangrijke attractie voor de Randstad de helpende hand toe te steken, zijn voor in to taal ongeveer 300.000 gulden aan toegezegde gelden het schip ingegaan. Negen ge meenten waren zo goed van vertrouwen en vlot van beta len, dat zij het geld nu al kwijt zijn. Dit zijn Katwijk (14.000 gulden). Leiderdorp (7350), Noordwijk (8050), Nootdorp (2275), Oegstgeest (5425), Val kenburg (1050), Voorhout (2450), Voorschoten (7700) en Zoeterwoude (2807). Den Haag zegde 157.000 gulden toe. De andere gemeenten zijn: Leiden (35 000), Leidschendam 10.500), Rijswijk (17.500), Sas- senheim (4450), Voorburg (14.901), Warmond (1750) en Wassenaar (10.500). Zoeter- meer en Rijnsburg hebben niet meebetaald. Het Rijk (in feite het ministerie van landbouw) schonk een bijdrage van 2,7 miljoen gulden. De provincie kwam met 1,8 miljoen op de proppen. Vijf personen Op 31 augustus 1983 werd de overeenkomst getekend voor de oprichting van de BV, waarin de provincie Zuid-Hol land als meerderheidsaandeel houder en de familie Louw man als minderheidsaandeel houder deelnamen. Op die dag is ook de financiering van het reddingsplan geregeld. In de raad van commissarissen wer den vijf personen benoemd onder leiding van de gedepu teerde, drs. J. Borgman. Twee zaten erin namens de familie Louwman. De twee resterende commissarissen v waren de ge deputeerde Noorland en de Haagse wethouder P. Vink, namens de gemeenten. Tot di recteur werd benoemd de heer J.M. van Doojteweert. In de overeenkomst werden zaken geregeld, die, aldus Van Kesteren, later niet bleken te zijn uitgevoerd. Zo zouden de Provinciale Staten vantevoren de voorwaarde hebben gesteld, dat er een „zakelijke zeker heidsstelling" op de gronden en opstallen van het dieren park moest worden geve^igd. Uit navraag bij het kadaster in Den Haag blijkt dat de perce len waarom het gaat nog ge woon in eigendom zijn van de Rotterdamsche Financierings maatschappij p/a E. Louw man, Kievietslaan 60 in Was senaar. Op al deze percelen was geen enkel zakelijk recht gevestigd ten gunste van de BV Dierenpark Wassenaar. Er was gewoon sprake van volle eigendom. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat de pro vincie een bedrag van ruim vijf miljoen gulden in de reno vatie van het dierenpark heeft gestopt zonder dat aan de voorwaarden van Provinciale Staten was voldaan. Een en ander kwam vorig jaar aan het licht toen de renovatiewerk zaamheden bleken tegen te vallen en het slechte weer par ten speelde. Het publiek bleef daardoor weg uit het vanzelf sprekend ook nog eens in een soort verbouwingssfeer verke rende dierenpark. Dat leidde tot steeds grotere financiële problemen. Reddende engel En toen kwam als een redden de engel het Van der Valkcon cern de eigenaar van weg restaurants, motels en Avifau na in Alphen aan den Rijn in beeld. Door het geplaatste aandelenkapitaal voor tachtig procent over te dragen aan dit concern zou voor niet minder dan 25 jaar het voortbestaan van het dierenpark zijn verze kerd. Van der Valk was zelfs bereid borg te staan voor een eventuele verliesgevende ex ploitatie. De provincie maakte echter al gauw daarna bekend, dat de minderheidsaandeelhouder Louwman niets voelde voor een overname. Deze houding was ingegeven door de vrees, dat de dieren niet goed zouden worden verzorgd. Bovendien wenste de heer Louwman geen concessies te doen voor de overdracht van de grond. Meegedeeld werd dat de min derheidsaandeelhouder ge bruik had gemaakt van een in de statuten van de BV Dieren park Wassenaar vastgelegd recht van veto. Voor het over dragen van de aandelen zou den, naar men veronderstelde, de statuten moeten worden ge wijzigd. Zo'n wijziging had het niet gehaald omdat Louwman daarmee niet akkoord zou zijn gegaan. Uit de statuten blijkt volgens raadslid Van Kesteren echter dat geen van de aandeelhou ders een vetorecht had voor wat betreft het overdragen van aandelen. Een simpele goedkeuring van de algemene vergadering van aandeelhou ders zou dus voldoende zijn geweest om de overdracht aan Van der Valk erdoor te krij gen. De meerderheidsaandeel houder de provincie dus heeft dit naar de mening van Van Kesteren niet beseft en daardoor een unieke kans om het dierenpark te redden on benut gelaten. Onwettig Overigens kon de zaak ook niet afketsen op de overdracht van de grond, want als de provincie haar zaken goed had gedaan en gehoor had gegeven aan de voorwaarden van Pro vinciale Staten zou er een eeuwigdurend erfpachtsrecht op de grond gevestigd zijn ge weest. De BV zou dan in de zelfde positie hebben verkeerd als de eigenaar nu. Inmiddels is ook duidelijk geworden dat het besluit over het niet over dragen van de aandelen is ge nomen in een vergadering van aandeelhouders, die helemaal

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15