talië is razend na )orlogsdaad van Libië i „Dolle ho krijgt een harde tik op de neus EG wil opheldering over Brits „dubbel spel" Dochtertje Khadaffy onder slachtoffers eagan: Eén slag in ereldoorlog tegen rrorisme gewonnen 5jj ITENLAND Cfiidóc Soivumt WOENSDAG 16 APRIL 1986 PAGINA 5 rael steunt VS .RETH De Israëlische pre- peres heeft de Amerikaanse ral op Libië als „een daad van jerdediging" gerechtvaardigd it Libië ongetwijfeld achter de janslag op een discotheek in -Berlijn stak. Peres zei dat Is- lfiiet is ingelicht over de operatie r totaal niet bij betrokken is ge it. Volgens een hoge ambtenaar het Israëlische ministerie van nlandse zaken houdt Israël re- ng met Libische terreuraansla- tegen Amerikaanse en Israeli- doelen. Op de lange termijn is lositie van Khadaffy verzwakt e stabiliteit van zijn bewind on- lijnd, terwijl de binnenlandse sitie is versterkt, zo zei hij. OPEC ziet niets in olie-embargo GENÈVE De Organisatie van Olie Exporteren de Landen OPEC is niet van plan een olie-embar go tegen de Verenigde Staten af te kondigen. Dat heeft OPEC-voorzitter Arturo Hernandez Grisan- ti, de minister van oliezaken van Venezuela, in Genève verklaard. Zeker twee lidstaten van de OPEC, Libië en Iran, hebben op zo'n strafmaatre gel tegen Washington aangedrongen. De over schotten op de wereldmarkt en de lage prijzen, waardoor de olielanden zoveel mogelijk moeten verkopen om rendabel te kunnen produceren, zijn enkele van de oorzaken van de weigering van de OPEC. Bovendien zijn de VS in belangrijke mate zelfvoorzienend op olie-gebied. Libië heeft al eer der dit jaar, eveneens zonder succes, getracht een olieboycot van de grond te krijgen. TRIPOLI Volgens westerse diplomaten heeft het Amerikaanse bombardement op Libië aan ongeveer 100 mensen het leven gekost. Een van de slachtoffers is Hanna, het nog geen jaar oude geadopteerde dochtertje van de Libische leider. Twee zoons van Khadaf fy van 3 en 4 jaar oud raakten zwaar gewond. De Libische leider heeft in totaal acht kinderen. Naar verluidt heeft Kha- daffy's vrouw een hevige shock opgelopen. De ko lonel zelf is ongedeerd. De Libische autoriteiten zijn zeer terughoudend met gege vens over slachtoffers. Jour nalisten werden gisteren rondgeleid door getroffen woonwijken, maar over de schade aan de militaire doelen is niets bekendgemaakt. Vol gens westerse diplomaten moeten ook daar talrijke slachtoffers zijn gevallen. Radio-Tripoli heeft gemeld dat onder de slachtoffers veel buitenlanders zijn. In het land verblijven circa 20.000 inwo ners van Westerse landen en talrijke inwoners van andere landen. Maar alleen Grieken land en Roemenië hebben melding gemaakt van respec tievelijk twee en vier gewon den onder hun onderdanen. De Libische hoofdstad was gisteren gedeeltelijk afgeslo ten en veel winkels bleven dicht. Het verkeer was onge bruikelijk rustig. Na zonson dergang werd de stad volledig verduisterd. De Libische regering beloofde gisteren journalisten mee te nemen naar het wrak van een neergehaald Amerikaans vliegtuig. Na een busrit van twintig kilometer keerde de bus echter om en reed terug naar Tripoli, zonder dat de journalisten een wrak hadden gezien. Verkeersvliegers zijn het eens over boycot LONDEN De internationale ver keersvliegers hebben besloten luchtha vens die passagiers niet voldoende be schermen tegen terrorisme en landen die kapers onderdak bieden voortaan te vermijden. De Internationale Bond van Verenigingen van Piloten van Luchtvaartmaatschappijen (IFALPA), die 61.000 vliegers uit 60 landen verte genwoordigt, besloot tot de maatrege len op zijn jaarvergadering in Londen. Tot dusver is alleen het vliegveld van Beiroet door een verbod van IFALPA getroffen, maar volgens vice-president John Le Roy zullen er meer luchtha vens volgen zodra zich ergens een ter roristische aanval tegen de burger luchtvaart voordoet. Libië heeft gis- het Italiaanse Mid- ndse Zee-eilandje 4 edusa (en daarmee [het grondgebied van BAVO) onder vuur ge len. Maar de projectie- I die op en bij het ei- |je kwamen hebben h schade veroorzaakt. t neemt deze „oorlogs- J", waarvoor kort daarna fcche bronnen de verant- fdelijkheid opeisten, hoog (Vannacht is de Libische hssadeur op het Italiaanse fcterie van buitenlandse b ontboden en de mantel tveegd. Naar Tripoli, Ita- ibeste handelspartner in de bische wereld, ging het he te protest van de laatste ja- e is flink geschrokken van anval op zijn zwakste en kt afgelegen stukje terri- (31 km2 groot, met 4000 bewoners). Premier Craxi was in de Senaat om verslag te doen over de Libische crisis, toen de verrassende berichten uit Lampedusa hem bereikten. Hij lichtte de senatoren direct in en veroorzaakte grote ont steltenis. Craxi verzekerde dat hij als reactie op de bomaanval op Lampedusa aan alle strijd krachten de opdracht had ge geven „alle middelen te hante ren om het elk deel van het grondgebied van de republiek te verdedigen". De bomaanval van Khadaffy op Lampedusa had overigens niet veel om het lijf. Kort voor 17.00 uur hoorden de bewo ners van het eilandje een paar doffe dreunen van bommen die ontploften. Gezien de fy sieke nabijheid van Khadaffy (Tripoli is 330 kilometer ver) en vooral gezien de oorlogssi tuatie in de Middellandse Zee, werd direct aangenomen dat Libië de projectielen had afge vuurd, kennelijk om het Ame rikaanse weer- en radarstation op het eiland te treffen. De Amerikaanse Coast Guard heeft sinds 1972 een kleine ba sis op Lampedusa. Dit tot grote woede van Khadaffy. die zich bedreigd zegt te voelen (de meesten van de 30 Amerika nen die het station bemannen zijn overigens burger). Eerst dacht men dat de projectielen waren afgevuurd van een Li bisch schip of van een vlieg tuig. Aangenomen wordt dat het gaat om lange-afstandsraket- ten van het type Scud, van Sovjet-fabrikaat. Deze projec tielen zijn in gebruik bij de Li bische strijdkrachten en heb ben een reikwijdte van 440 ki lometer. De raketten hebben hun doe len ruimschoots gemist. Ze kwamen terecht in de bran ding op enige honderden me ters van het terrein waarop het Amerikaanse weerstation is gebouwd. Van schade op Lampedusa is dus geen sprake, zo kon gisteravond een opge luchte burgemeester naar het' televisiejournaal in Rome bel len. Maar bewoners van dit anders zo doodstille eilandje zijn wel geschrokken. Vele Lampedu- sanen hebben de nacht in hun auto in de heuvels doorge bracht. Uit voorzorg heeft ook het Amerikaanse personeel van de basis hebben de afgelo pen nacht in hun auto in de heuvels doorgebracht. Er wordt overigens getwijfeld aan de doeltreffendheid van het zo veelgeprezen „elektro nische gordijn" dat het land moet beschermen tegen onver hoedse aanvallen. De Libische raketten waren door geen en kel Italiaanse radarstation op gemerkt. Alleen een Ameri kaanse satelliet boven de Mid dellandse Zee had de projectie len ontdekt. De Italiaanse dagbladen bren gen het nieuws uit Lampedusa met pagina-grote koppen zoals „Aanval op Lampedusa", alsof Rome zelf was geraakt en niet het nietige Lampedusa. De raketaanval zal in elk geval de (Italiaanse) geschiedenis in gaan als de eerste buitenlandse aanval sinds de Tweede We reldoorlog. De waakzaamheid van de strijdkrachten is gisteren dras tisch opgevoerd. Onderschep- pingsvliegtuigen zijn voortdu rend in de lucht. De verloven van alle militairen die dienst doen op de bases in het zuiden van het land zijn ingetrokken. Rond de grote NAVO-basis Si- gonella op Sicilië is een cordon gelegd dat mensen met kwade bedoelingen op ruime afstand moet houden. Extra maatregelen zijn getrof fen om de kruisraketbasis Co- miso te vrijwaren van verras singsaanvallen uit de lucht. Het gerucht ging gisteren dat de NAVO de tientallen kruis raketten die al „operationeel" zijn had verspreid over de re gio. De paus heeft laten weten de escalatie van het conflict te be treuren. Zijn woordvoerder haalde daarbij de slechts enke le weken oude paasboodschap van de paus aan. Daarin wor den zowel de terroristische aanslagen als de represailles die daarop volgen scherp ver oordeeld. (Vervolg van voorpagina) SHINGTON President Reagan heeft verklaard Mmet de Amerikaanse luchtaanval op Libië „alleen t één slag in een wereldoorlog tegen het terroris- is gewonnen". Hij zei dat de VS niet zullen rusten rdat het terrorisme is uitgeroeid. Reagan zei dat hij 3er|e voorkeur aan gaf zo'n aanval niet te herhalen, sier daar is volgens hem voor nodig dat Libië zijn ter- |Qj| opgeeft. De keuze is aan hen, aldus Reagan. vjzullen die strijd niet opgeven totdat de vrne, fatsoenlijke en van deze planeet zich aaneensluiten om de terreurplaag de moderne wereld weg te vagen". Hij waarschuwde de rikanen ervoor Khadaffy's vermogen om terug te slaan niet [derschatten. merikaanse VN-ambassadeur Walters verweerde zich te- xitiek op de Amerikaanse actie. „Het is huichelachtig om Intwoord op terrorisme gelijk te stellen met terrorisme. Dat tzclfde als misdadigers op één lijn te stellen met diegenen e misdaad bestrijden". —Iers beriep zich op het in het Handvest van de Verenigde es vastgelegde recht van zelfverdediging. Hij vertelde dat de Sanwijzingen hebben dat Libië plannen heeft om in de ko- de weken aanslagen op Amerikanen te plegen. •.fens Walters zijn in maart in Turkije twee mensen aange- en die bekend hebben dat zij uit naam van Libië aanslagen Mn Amerikaanse doel in Turkije voorbereidden, waarbij zo omogelijk slachtoffers gemaakt zouden moeten worden. Ook iHen de twee Libische diplomaten, die Frankrijk onlangs uit- betrokken zijn geweest bij de voorbereidingen van een lag op het Amerikaanse consulaat in Parijs. s ers zei dat twee Palestijnen die een paar dagen later door ;eni ranse regering het land werden uitgezet tot een Palestijnse urorganisatie behoorden en door Libië waren aangezocht O en aanslag te plegen op een Amerikaans doel in Frankrijk. !b lotte zou de Libische missie in Oostenrijk voorbereidingen >en getroffen voor een aanslag die op 17 april zou moeten svinden. ens de Amerikaanse woordvoerder van het Witte Huis, y Speakes, blijkt uit de vele telefoontjes die er bij het Witte zijn binnengekomen dat 80-procent van de Amerikanen de lent steunt. Protest In tal van landen, waaronder ook de VS zelf. zijn demonstraties gehouden tegen de Amerikaanse luchtaanval op Libië. In Westduitse steden werden ongeveer 30 protestmarsen en -bijeenkomsten gehouden. In Groot-Brittannië werd onder meer gedemonstreerd bij de bases van de Amerikaanse F-111 bommenwerpers. Tony Jillens (foto boven) was er al vroeg bij en kon de F-111's van hun missie terug zien komen. Bij een betoging in Napels werd de Amerikanen geadviseerd naar huis te gaan (foto onder). In Den Haag werd door een kleine honderd mensen betoogd voor de Amerikaanse ambassade. De Libische leider Khadaffy eerder dit jaar, omringd door enthousiaste aanhangers. De kolonel is na de Amerikaanse aanval nog niet in het openbaar gezien. DEN HAAG Het klei ne keffertje heeft te lang naar de broekspijpen van Uncle Sam gebeten. Met een welgemikte schop is geprobeerd een einde te maken aan het geblaf. Maar de „dolle hond" zal ongetwijfeld met venijni ge tandjes nog grote schade gaan aanrichten. Niet verwonderljk dus, dat president Reagan de onberekenbare Libische leider Khadaffy momen teel als een veel gevaar lijker en ongrijpbaarder staatsvijand beschouwt dan de „grote beer" aan de andere kant van Eu ropa. Het gevaar van de Ameri kaanse aanval kan zijn, dat Khadaffy opeens een veel- koppig monster blijkt te zijn. Zijn aanhangers staan be kend als even fanatiek als de kolonel zelf. Waar heeft die omhoog gevallen soldaat die onvoorwaardelijk trouw aan te danken? Als zoon van analfabete be- doeïnen, geboren in 1942 in een woestijntent en opge groeid met kamelenmelk, leek voor Mohhamar Kha daffy geen andere toekomst weggelegd dan geitenhouder. Maar vader Khadaffy vond het nodig dat zijn enige zoon een opleiding kreeg. De zelf bewuste Mohammar zat nog maar net op de middelbare school of hij organiseerde zijn eerst protestdemonstratie te gen de monarchie en tegen de toen regerende koning Idris. Hij zette zijn latere studie ge schiedenis aan de universiteit in Benghazi aan de kant en bracht het op de Militaire Akademie tot kapitein. In 1969 pleegden de Vrije Offi cieren. waartoe de 28-jarige Khadaffy toen behoorde, een geweldloze staatsgreep: ko ning Idris was op dat mo ment in Turkije en heeft zijn land niet meer terug gezien. Voor Khadaffy, die hoofd werd van de Revolutionaire Raad, brak de tijd aan om de ideeën van zijn idool, de Egyptische president Nasser, gestalte te geven. Dat kon met behulp van de belang rijkste inkomstenbron van Libië: olie. Tot aan de revolu tie vloeide het buitenlandse geld in de zakken van een kleine kliek rond de familie van koning Idris. Na de mili taire machtsovername werd het oliegeld, in 1969 rond de 265 miljoen dollar, aange wend om in razend tempo een moderne landbouw op poten te zetten. Er werden scholen gebouwd. Lager on derwijs werd gratis, maar verplicht. De Libiërs kunnen zich voor niets laten behan delen in talloze gezondheids centra die verspreid over het land zijn ingericht. Het ach terlijke en armoedige Libi sche volk is er sinds de revo lutie onder leiding van Kha daffy zeker op vooruit ge gaan. Khadaffy stoelt zijn ideeën op twee principes: socialisme en de islam. Het eerste komt het meest tot uiting in de vorm van regionale volks congressen waarin elke bur ger zijn zegje kan doen. Het belangrijkste orgaan is het 'Algemene Volkscongres, waarin de vertegenwoordi gers uit alle congressen ad vies kunnen geven. De uit eindelijke macht ligt evenwel bij de driekoppige Rovolutio- naire Raad. En wie het niet met deze bestuurlijke con structie eens is, verdwijnt of in het gevang of helemaal. Uit bovenstaande blijkt ook het achterdochtige en aggres- sieve karakter van Khadaffy, dat zich dus niet alleen uit door allerlei terreurgroepen te steunen. Het tweede prin cipe, de islam heeft tot gevolg dat alcohol en prostitutie ver boden werd en de kerken ge sloten. Khadaffy zelf, twee keer getrouwd en voor zover bekend zeven kinderen, gaat er prat twee keer per dag te bidden, waar hij zich ook be vindt. Khadaffy, die een groot deel van het huidige Libisch staatssysteem zelf bedacht en uitvoerig uiteen zette in zijn Groene Boekje, is volgens mensen die hem kennen een intelligente en veelbelezen man. Maar (Jaar is naar bui ten niet veel van te merken. Uiterlijk komt de kolonel over als een showman, die in de meest wilvreemde unifor men pronkt als een trotse goudhaan. Hij wordt be schouwd als paranoïde en ui terste onberekenbaar, zo zeer zelfs dat ook de Sovjet-Unie hem niet vertrouwt. In ruwe bewoordingen verkondigt Khadaffy zijn alles overheer sende haat jegens de VS: zijn symbool van verderfelijk ka pitalisme en zedeloosheid. Echter qua ondiplomatiek taalgebruik heeft Reagan Khadaffy het afgelopen weekeinde overtroeft. „Hond" is ook in de westerse wereld geen vriendelijk be naming, maar in de Arabi sche wereld wordt „dolle hond" of „schurftige hond" beschouwt als het gemeenste scheldwoord dat men elkaar kan toevoegen. Kareltjes uitgeraasde wagentje gedroeg 7(nu zoals ieder ordentelijk wagentje zich ge- zou, dat zomaar door ruwe hand een straatje wordt ingeduwd. Het ving aan len, eerst langzaam, doch toen hoe langer lugger. Het bolderde over de bolle keitjes lat hellende zijstraatje en het reed regel- op het stationsplein af, waar Sijmen S. met zijn jeugdige gevangene liep. De ligheid van de forsgebouwde politiebeam- eg echter een geduchte knak, toen hij de van het projectiel kruiste. Het wagentje [immers langzamerhand werkelijk de gang sen projectiel gekregen en wederom zou in, dat het voor de gezondheid van onbe- Jigde mensen veel beter is als zij niet in de van een projectiel gaan staan. Maar ja, ilot van rekening was Sijmen S. Meris vol- ">n onschuldig aan en onwetend van het gruwelijke gevaar dat hem dreigde. Men kan hem dus moeilijk kwalijk nemen, dat hij met een gil van de dikke beentjes ging, toen het loslo pende karretje hem met een doffe smak in de knieholtes trof. Evenmin kan men het Kareltje Knetter kwalijk nemen, dat die de onverwachte terugkeer van zijn karretje vrolijk in ogen schouw nam, het ijzer smeedde toen het heet was en zich met een lenige sprong wist te ont rukken aan de verslapte greep van de wacht meester. Diezelfde lenige sprong toonde ove rigens duidelijk aan, dat de jongeheer Knetter wel zéér bij de pinken mocht heten, want zijn sprong deed hem precies in het voorbijsuizende autootje belanden.„Dat gaat te ver!" gromde de geplaagde wachtmeester. Hij diepte zijn poli- tiefluit op en ontlokte er een serie snerpende to nen aan. DEN HAAG/LONDEN De ministers van buiten landse zaken van de Euro pese Gemeenschap, die af gelopen maandag in Den Haag vergaderden over sancties tegen Libië, wis ten niet dat Groot-Brit- tannië Britse bases be schikbaar had gesteld voor de Amerikaanse aan val op Libië. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag ver klaard. Volgens de Belgische minister van buitenlandse za ken Tindemans moet worden uitgezocht of zijn Britse colle ga, Howe, die de verklaring van de EG mede heeft onder tekend, „dubbel spel heeft ge speeld. Wist hij het of niet. Dat moet worden opgehelderd". In de EG-verklaring werden de VS opgeroepen af te zien van een gewelddadige actie te gen Libië. Korte tijd later ste gen de Amerikaanse F-lll- toestellen op van bases in Groot-Brittannië, op weg naar Libië. In Britse regeringskrin gen is vernomen dat de beslis sing om de luchtmachtbases in Engeland te laten gebruiken vorige week al genomen was. Maar volgens de Britse ambas sade in Den Haag hoorde mi nister Howe pas bij terugkeer uit Den Haag dat president Reagan had besloten tot optre den tegen Libië. Mevrouw Thatcher ontweek in het La gerhuis vragen van de opposi tie over hoeveel Howe wist toen hij in Den Haag met de EG-ministers sprak. De Britse ambassade ontkende niet, dat Howe wist dat Groot-Brittan nië haar bases ter beschikking van de VS had gesteld. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken, momen teel voorzitter van de EG, werd in de loop van de avond ingelicht over de ophanden zijnde Amerikaanse actie. Dat gebeurde door Robert Oakley, de directeur van het Ameri kaanse bureau voor terreurbe strijding, die gisteravond in Den Haag Arriveerde. Oac- kley wordt overigens waar schijnlijk de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Den Haag. Volgens Oakley stond de aanval op Libië geheel los van het beraad van de EG-mi nisters. Het wel of niet door gaan van de militaire aanval was dan ook niet afhankelijk van de uitkomsten van dat overleg. Los daarvan vonden de VS de beslissingen van de EG „volstrekt onvoldoende". De Verenigde Staten lijken ook niet erg onder de indruk van de boosheid van de West- europese bondgenoten over het negeren van het EG- standpunt. Oakley erkende dat de opera tie „het internationale terro risme zeker niet zal tegenhou den". Ook zal hot Libië op de korte termijn niet afhouden van verdere terreurdaden. Juist daarom hameren de Amerikanen erop dat het om een „gezamenlijk probleem" gaat van de „geciviliseerde wereld", dat gezamenlijk moet worden aangepakt. Ondanks het feit dat de EG- ministers zich gepasseerd voe len vooral Italië, Spanje en Griekenland veroordelen het Amerikaanse optreden wordt van alle kanten bena drukt dat de relatie tussen Eu ropa en de VS niet in het ge ding is. De Europese landen delen de Amerikaanse zorgen om het terrorisme, maar staan een andere methode voor om dit tegen te gaan. De Duitse regering van chris tendemocraten en liberalen is verdeeld over de Amerikaanse aanval. Terwijl bondskanselier Bondskanselier Kohl begrip toonde, werd de actie scherp veroordeeld door minister van economische zaken Bange- mann, de voorzitter van de li berale FDP. De Griekse rege ring heeft de EG-ministers van buitenlandse zaken ge vraagd nieuw spoedberaad te houden over de aanval op Li bië. Dat gebeurt waarschijnlijk morgen in Parijs. Ook kan worden aangenomen dat de kwestie-Libië op reguliere vergaderingen van de NAVO ter sprake komt. Volgens de Italiaanse premier, Bettino Craxi, is door de Ame rikaanse aanval „het gevaar van een explosie van fanatis me, extremistische activiteit en criminele zelfmoordacties" toegenomen. Craxi wees ook op de gevaarlijke situatie voor de in Libië woonachtige bui tenlanders, onder wie veel Ita lianen. Frankrijk, dat Ameri kaanse vliegtuigen op weg naar Libië de toegang door het luchtruim weigerde, vindt dat de Europese landen „moeten besluiten tot een gepast ant woord" als Libië zijn dreige menten tegen bepaalde Zuid- europese landen uitvoert. In NAVO-kringen maakt men zich zorgen over mogelijke terreuracties als vergelding voor de Amerikaanse aanval. „Bij de NAVO heerst de alarmtoestand", zo zei een zegsman. De secretaris-gene raal van de NAVO, Lord Car- rington, verklaarde niet van tevoren op de hoogte te zijn geweest van de Amerikaanse aanval.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5