Winkels in centrum mogen uitbreiden 'chtpaar Van Leeuwen sluit ia veertig jaar buurtwinkel Scheidend raadslid ergert zich aan ambtsgebed Bezwaren tegen Rijnsburgs woonwagenkampje afgewezen [DEN OMGEVING CeidóaQowuvnt WOENSDAG 16 APRIL 1986 PAGINA 17 ^constructie ^assenaarse kruispunten JSENAAR Een groot aantal gevaarlijke 19! singen in Wassenaar wordt nog dit jaar veili- rjr jemaakt. Daarmee is een bedrag gemoeid van op veer 200.000 gulden. Voor het gevaarlijkste hex spunt (Lange Kerkdam-Van Oldebarneveld- daig) wordt een plan ontwikkeld voor verkeer- Da en. maar aanpassing zal wellicht dit jaar nog jui gebeuren. ve kruisingen waar binnenkort aan gaat worden 'e erkt zijn de Van Duivenvoordelaan/Hofcamp- eln Van Duivenvoordelaan/Groeneveltlaan en n tarrenburglaan/Johan de Wittstraat. De drie spunten krijgen onder meer middenbermen en >el1 verlegging van de rijbanen en stoepen. Deze ge spunten waren in 1985 goed voor bijna hon- ongelukken, waarvan 31 met letsel. CDA Lisse levert twee wethouders LISSE Het CDA in Lisse neemt met twee wethouders deel aan het college, waar in totaal drie wethouders deel van uit zullen maken. Het zijn de zit tende wethouder G. van den Berg en de huidige CDA-fractievoorzitter H. Smith. Over de invulling van de derde wethouderszetel moet nog worden overlegd. De zetel gaat naar de VVD of naar de PvdA/PPR. De vertegen woordigers van de onderhandelende partijen VVD, CDA en PP, zijn het het in principe eens over een collegepro gramma. Deze week wordt er overlegd met de fracties, waarna maandag ver der gesproken wordt over de wethou derszetel en het collegeprogramma. A.A. van Wijk groepscommandant Nieuwkoop NIEUWKOOP Adjudant A.A. van Wijk (38) is met in gang van deze week be noemd tot groepscomman dant van de rijkspolitie van Nieuwkoop. De heer Van Wijk was sinds 1980 al waarnemend com mandant en sinds het ver trek van adjudant H. Lep pink naar Leiderdorp in fei te al de eerste man op het Nieuwkoopse politiebureau. Adjudant Van Wijk is ge trouwd en heeft twee kinde- „Je Ziet Maar in Rijnlands OEGSTGEEST De VARA-tele- visie zendt vanavond een afleve ring uit van het jongerenprogram ma „Je Ziet Maar", die is opgeno men in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. De opnames hadden maandag plaats ter gelegenheid van het zesde lustrum van de scholengemeenschap. Er waren bijna 800 leerlingen van het Rijn lands op af gekomen en voor de camera's deden ze alles wat er door de floormanager van hen werd verlangd. De aula was omge bouwd tot een complete studio met zo'n 70 spots. De opnames worden vanavond uitgezonden via Neder land I vanaf tien voor half acht. Geen electra voor circus Man vast in lift OEGSTGEEST Het circus Renz dat gistermiddag in Oegstgeest is aangekomen voor een aantal optredens, zat meteen dezelfde avond met electriciteitsproblemen. Op de Voskuil, waar het circus zich installeerde, bleken geen voor zieningen voor electriciteit te zijn. Iemand van de naastgele gen voetbalvereniging, besloot daarop de stroom bij de kanti ne te halen. Dit bleek echter te veel te zijn, want alle stoppen sloegen door. Uiteindelijk bleef één lijntje intact, waar door de circusmensen licht hadden. Vandaag beraadt het gemeentebestuur zich verder over deze zaak. OEGSTGEEST Een bewo ner van een flat in de Aarl van Neslaan heeft gisteravond ruim een half uur in de lift van het flatgebouw vastgeze ten. Vanwege een technisch defect of stroomstoring stopte de lift tussen de vijfde en zes de etage. De politie die gealar meerd werd, wist na enige moeite de deur gedeeltelijk open te wrikken, waardoor de man bevrijd kon worden. Grappige bijkomstigheid is dat de man zich in zijn benarde positie vermaakte met het le zen van de roman „De Lift" die handelt over allerlei on verklaarbare en gruwelijke za ken in een dolgedraaide lift. Brandkast gestolen uit Wassenaarse drukkerij WASSENAAR In de nacht van maandag op dinsdag is een brandkast gestolen uit het pand van de Boek- en Han delsdrukkerij aan de Achter weg in Wassenaar. In de brandkast (200 kilogram zwaar) bevond zich een bedrag van ten hoogste tweeduizend gulden. De daders drongen volgens de politie via een groot bovenlicht het pand bin nen en verlieten de drukkerij, waar onder meer het huis-aan- huis-blad De Wassenaarder wordt gedrukt, via het maga zijn. Daar stond vermoedelijk een auto klaar. Oorschoten taalt energie- cMlcening van idse woon- ive I os igenkamp iRSCHOTEN Ook schoten betaalt mee aan na nergierekening van het ro iwagenkamp aan het e| se Trekvaartplein. Gister- d ging de gemeenteraad ord met een bedrag van 0 gulden. voonwagenbewoners wa- ;aal aangesloten op het lichtnet en hebben de e jaren nauwelijks iets ld voor gas en licht. De n komen voor rekening het regionaal woonwa ag ihap, dat dit aanzienlijke t heeft verdeeld over de 0 emende gemeenten. Ti schoten moet daardoor 20.000 gulden betalen. De .enteraad was daar niet kig mee en verzocht het ;e er bij het woonwagen- 1 op aan te dringen dat de 'n [ierekeriingeo voortaan oor de woonwagenbewo- worden betaald. Het col- ho zegde dat toe. Inmiddels 1 en de gas- en electrici- oorziening op het grote vernieuwd, waardoor il- gebruik zou kunnen en tegengegaan. Voorschotense gemeente- ur nam gisteravond af- d van wethouder J.R. van wen (PvdA/PPR), en de leden mevrouw J.B.M. :her-Boezeman (VVD), duw W.L. ten Hoopen I), E.J.J. de Keuning I), ir. J.C.M Franken i) en drs. S. Offringa i). De twee scheidende interaadsleden van het kregen de speciale herin- jsmedaille voor raadsle- 'an de gemeente Voor- n. Voor de andere ver- nde raadsleden waren irenten van Leiden weg- hetgeen wethouder I Leeuwen nog deed op- !en dat hij liever had ge- Idat raadsleden die weg- |met een gezicht op Voor in worden verblijd. Je na ■rijding met jlerhoudswagen ICHENDAM Een 29- automobilist uit Den vannacht om het leven len bij een botsing met HTM-onderhoudswagen. igeluk gebeurde om tien én op de Heuvelweg in ïhendam. waar de onder- agen op de linkerrij- geparkeerd stond. Het lig was zodanig met irlichten, waarschu wden en alarmering /en dat het de politie een Sl is waardoor het slacht- het vehikel niet gezien De man was op slag GEVELBEELD CENTRUM NOORDWIJKERHOUT IN DISCUSSIE NOORDWIJKERHOUT Mogelijk zal het karak teristieke gevelbeeld van het Noordwijkerhoutse dorpscentrum minder aandacht krijgen. Deze mogelijkheid .- hield wet houder Heemskerk gister avond althans nadrukke lijk open tijdens een dis cussieavond in De Schelft over een volledige herzie ning van het plan Cen trum. Verder zullen de winkels hun bestaande verkoopruimte mogen vergroten. In het momenteel van kracht zijnde bestemmingsplan Cen trum wordt vastgehouden aan de karakteristieke aaneen schakeling van panden. De va riatie in goothoogte moet ge handhaafd blijven. De sil houetten van de gevels zijn kenmerkend voor het dorp. Dat leek ook gisteren zo te blijven. In de discussienota van de gemeente werd dit standpunt nog eens herhaald. Maar de heer Aartman bracht naar voren dat die zogenaam de karakteristiek van het cen trum al vaak veranderd was en dat je toekomstige genera ties toch niet met dit gevelplan hoefde op te zadelen. Daarop brak wethouder Heemskerk het beleid van de afgelopen ja ren open door de aanwezigen ondernemers op te roepen om eens goed na te gaan wat het voor iedere ondernemer in zijn eigen situatie zou beteke nen als hij moest bouwen bin nen bestaande silhouetten. In een volgende discussieavond zal dan de vraag gesteld wor den of inderdaad het karakter van het bestaande, historisch gegroeide dorpscentrum ge handhaafd zal moeten blijven of niet. In ieder geval zal in het her ziene bestemmingsplan de winkeloppervlakte vergroot kunnen worden tot maximaal 500 m2 per pand. Tot nog toe was de verdeling: 300 m2 en 200 m2 magazijnruimte. Ver schillende winkels hadden zich niet aan die indeling ge houden. In het nieuwe plan wordt de situatie dus aange past aan de praktijk. Een aan tal ondernemers die zich wel aan de indeling winkel-maga zijn hadden gehouden waren wat gepikeerd. „Dan zijn wij dus te netjes geweest", was hun conclusie. In het herziene bestemmingsplan zullen dus de winkels groter kunnen worden, maar het toegestane aantal zal worden verminderd om overbewinkeling tegen te gaan. In dit verband kwam ook de eventuele komst van een grootwinkelbedrijf ter sprake. In het centrum zijn twee garagebedrijven waar zo iets gevestigd zou kunnen worden. Namens de ondernemersvere niging NOV zei de heer Vink dat zo'n bedrijf in elk geval in het winkelconcentratiegebied zou moeten komen, omdat an ders het publiek juist weggezo gen zou worden uit dat win kelcentrum. Nieuw complex bejaardenwoningen Gedeputeerde J.H. Boone zal maandag 28 april de eerste paal slaan voor de bouw van 56 woningen voor ouderen aan de Koninklijke Marine laan in Voorschoten. Het U- vormige complex heeft 3 en ten dele 4 wóonlagen en telt 49 tweekamerwoningen, 7 driekamerwoningen, een lift en een gemeenschappelijke ruimte. De woningwetwonin gen zijn een initiatief van de christelijke woningbouwver eniging Voorschoten en zijn bedoeld om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Het project is naar verwachting in april volgend jaar klaar. De huur zal zo'n 500 gulden per maand be dragen. WARMOND „Eén zaak heeft de afgelopen vier jaar mijn ergernis gewekt en dat is het ambtsgebed. Een gebed is volgens mij iets zeer persoon lijks. Een ambtsgebed is dat zeker niet. Het gebed wordt dan een soort formule die voor het begin van de vergadering door de voorzitter wordt uitge sproken. Het lijkt mij daarom goed als het ambtsgebed afge schaft wordt". Dat zei het raadslid C.J. van Kuijen gis teravond bij zijn afscheid van de Warmondse gemeenteraad. Van Kuijen, raadslid namens Progressief Warmond, keert na vier jaar niet meer terug in de raad en luchtte bij zijn af scheid nog even zijn hart. Hij kwam met een alternatief: een bijbeltekst met als titel „Wel daden van een rechtvaardig bestuur" dié de raadsleden tus sen de raadstukken konden stoppen om daar af en toe ter bezinning een blik op te wer pen. Burgemeester G. Hendrickx- Vlaar blikte bij Van Kuijens laatste raadsvergadering nog even terug en kwam tot de conclusie dat het raadslid zich vooral bekommerde om de kwaliteit van het leefmilieu. „Dat begon al bij de eerste bij eenkomst toen u over het ro ken tijdens vergaderingen be gon. En u ziet het: het heeft effect gehad, de vergaderingen zijn rookvrij", aldus mevrouw Hendrickx, die Van Kuijen ook prees als een raadlid dat zich op alle fronten actief toonde. Zwemabonnement voor miljoenste bezoeker Mevrouw Noordijk uit Oegst geest was gistermiddag de 1.000.000-ste bezoeker van zwembad Poelmeer in Oegst geest. Dat leverde haar een gratis zwemabonnement voor 1986 op en bloemen, haar uit gereikt door wethouder Van Hazel (rechts). Mevrouw Noordijk was met haar man, die nummer 999.999 werd, naar het zwembad gekomen. Haar echtgenoot kreeg een ca deaubon voor sportkleding en bloemen als troostprijs, even als de 1.000.001-ste bezoeker. Wethouder Van Hazel bena drukte in zijn toespraakje het belang van het zwemmen, ook voor de ouderen. Hij verklaar de dat het erg goed gaat met zwembad Poelmeer, dat vorig jaar het record-aantal van 152.000 bezoekers trok. Reservewielen gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Vandalen hebben vannacht voor negenduizend gulden aan reserve wielen van aanhangwagens gesto len. De daders namen in totaal vier wielen mee; één wiel heeft een waarde van 2300 gulden. Drie van de aanhangwagens stonden geparkeerd op de Nieuwkoopse- weg in Alphen, een vierde stond aan de Bijlen. Er is nog geen spoor van de daders. VAC in Noordwijk wil onderzoek woonwensen NOORDWIJK De gemeente Noordwijk moet een woonwensen-onderzoek houden onder woningzoekenden, zodat men een dui delijk inzicht krijgt voor wie men moet bou wen. Dat meldt de Vrouwen Advies Com missie (VAC) voor de woningbouw in Noord- wijk in het jaarverslag over 1985. De VAC vindt verder dat de gemeente Noordwijk nog onvoldoende gebruik maakt van de moge lijkheden die de VAC te bieden heeft. Vol gens de commissie is het meer dan ooit de taak van de VAC om te waken voor de woonkwaliteit, omdat door bezuinigingen de afmetingen van huizen steeds krapper wor den. DEN HAAG/RIJNS BURG Het woonwa genkampje langs het Oegstgeesterkanaal in Rijnsburg kan wat de Raad van State betreft worden aangelegd. Staats raad J.H. Blaauw gaat ak koord met het verlenen van de bouwvergunning voor het kampje door de gemeente en Gedeputeer de Staten van Zuid-Hol land. Enige tientallen tuinders proberen al maandenlang de bouw van het woonwagencen trum, dat zeven stand plaatsen gaat tellen, tegen te houden. Gisteren maakten zij hun bezwaren kenbaar bij de Raad van State in Den Haag. Volgens de tuinders in het gebied rond de Waardlaan horen er geen mensen te wo nen te midden van de kas sen. Woningbouw is volgens niet meer toegestaan en ze vinden het vreemd dat er nu wel een woonwagenkampje wordt gesitueerd. Die plek voldoet volgens hen ook niet aan de eisen die het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer aan de plaats van dergelijke kampjes stelt. Eén van die eisen is dat de plek ook geschikt moet zijn voor normale woningbouw. Verder vrezen de tuinders dat de woonwagenbewoners overlast krijgen door het ge bruik van bestrijdingsmidde len. Ook vermoeden zij dat er problemen ontstaan met de bewoners omdat de oefen ruimte van de Floraband pal naast het aan te leggen woonwagencentrum staat. Advocaat F. Tiethoff, die gis teren de bezwaarmakers ver tegenwoordigde bij de Raad van State, had een onder zoeksbureau het geluidsni veau laten meten. Volgens het onderzoek overschrijdt het geluidsniveau het maxi maal toelaatbare. Voorts vreest men dat de ruiten van de kassen het moeten ontgel den, indien er niet „agrarisch opgegroeide'' kinderen in de buurt van de kassen spelen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de gemeen te Rijnsburg weerleggen de bezwaren van de tuinders. Volgens hen is het gebied niet louter agrarisch, omdat er ook een jachthaven, sport velden en 72 woningen lig gen. P. Post kwam namens de provincie met een onder zoek van Provinciale Water staat, waaruit bleek dat de geluidsoverlast voor de woonwagenbewoners niet groter zou zijn dan de herrie die door het verkeer op de Noordwijkerweg wordt ver oorzaakt. Ook stelde hij dat de Waardlaan, die naast het woonwagenterreintje ligt, een doorgaande weg is waar al veel kinderen voorbij ko men die naar de sportvelden gaan. Hij vond het „gezocht" dat die beschuldiging de kin- deren van de woonwagenbe woners ten deel viel. ÏIEUWSBRONEN TELEFOONCEL VERDWIJNEN IORSCHOTEN Het i ïtpaar Van Leeuwen it na bijna 40 jaar de J^ikel in zuivelproduk- i aan de Leidseweg 72. aJrt na de Tweede We- doorlog startte het ïtpaar in een woonhuis de Leidseweg, dat ^£>ndig werd verbouwd winkel. De zaak werd ■h Ireven door mevrouw oiin Leeuwen-Bohemen, als dochter van de erderfj Bohemen op de orstraat alles wist over vel. De heer Van ivjeuwen startte als it lkventer, in die tijd riette dat nog gewoon "•j elkboer". 6 ere dag werd vrijwel het ele dorp afgereden, want irdat de melksanering tot stand kwam. diende iedere melkboer zo'n beetje het ge hele dorp af te rijden om zo een boterham met beleg bij een te garen. Al heel snel kwam het beleg voor de bo terham in de eigen winkel en die groeide uit tot een echte buurtzaak. De winkel diende in de beginjaren niet alleen om er een litertje melk of een dozijn eieren te kopen, maar als „telefoon cel". De winkel van Van Leeuwen had een van de toen weinige telefoonaan sluitingen en via die tele foon werd er heel wat leed doorgegeven naar de dokter. De telefoonfunctie van de winkel is thans vrijwel vol ledig verdwenen. De melkhandel is totaal ver anderd. Met de sanering van het dorp, waardoor iedere melkhandelaar een eigen wijk kreeg, en het verbod op de verkoop van losse melk is het vak er veel eenvoudi ger op geworden. Ook de electrische koelkast, het echtpaar Van Leeuwen was een van de eerste zaken met zo'n moderne koelinstallatie, maakt het allemaal gemak kelijker. In de beginperiode werden er ook dagelijks van die lange ijsstaven bij de winkel bezorgd voor de koe ling en dan waren er altijd wel klanten, die ook graag een stukje van die staaf kochten voor het weekein de. De heer Th. van Leeuwen is duidelijk: „Een zaak in stand houden met alleen maar zuivelprodukten is thans niet meer mogelijk. De oorzaak is te vinden bij de „grootgrutters" die via de supermarkt ook zuivel ver kopen". Daarom is de win kel van het echtpaar Van Leeuwen in de loop van veertig jaren sterk uitge breid in assortiment. Vrijwel alles dat vroeger te koop was in een zuivel- en een kruidenierszaak, vindt men in deze winkel. Zeker voor de bewoners van de Leidse weg en het Vernèdepark is het jammer dat deze buurt-, winkel gaat verdwijnen. De nieuwsfunctie is de laatste jaren sterk dan wel afgeno men, toch vindt men in de buurtwinkel veelal nog steeds de leukste nieuwfjes en zelfs kleine schandaaltjes. „Dat gaat vanzelf", aldus de heer Van Leeuwen, „som mige kinderen zijn steeds bereid hun hele hart uit te storten in de winkel en heus niet wanneer ze alleen zijn". Zaterdag bestaat er gelegen heid om het gezellige echt paar de hand te drukken. Dan staat hun huis open voor iedereen van 15.30 tot 17.30 uur en dan kunnen de oude herinneringen opge haald worden over bijvoor beeld bevroren melk tijdens de winterperiode. De melk boer vraagt dan: „Hoeveel kilo in plaats van hoeveel li ter". Verbindingsweg 'Jagtlust' voorlopig van de baan SASSENHEIM De recht- streekse verbinding van de Jagtlustkade met de War- monderweg is voorlopig van de baan. Wel wordt in het bestemmingsplan met als ti tel „Bedrijventerrein Jagt lust" rekening gehouden met een eventuele aanleg van de verbindingsweg in de toe komst. Dit besloot gister avond de Sassenheimse ge meenteraad. Het plan voor het bedrijventerrein werd goedgekeurd. Enkele wijzi gingen werden aangebracht op verzoek van bedrijven en bewoners van „Wasbeek". Zo wordt getracht geluidshinder van vrachtverkeer te voor komen dooF geluidsschermen te plaatsen. Ook milieu-over last zal zoveel mogelijk ver meden worden. De recht streekse aansluiting van de Jagtlustkade met de War- monderweg zal voorlopig niet gerealiseerd worden. J. van Dorssen (VVD) bena drukte voorstander te zijn van deze weg. Hij meende dat ook de gevolgde inspraak procedure daar aanleiding toe geeft. Wethouder H. Drenth (PvdA) voerde aan dat zowel de financiële con sequenties - er zouden enige miljoenen mee gemoeid zijn - als de verkeerstechnische problemen, aarzeling bij het uitvoeren van een dergelijk projekt rechtvaardigen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17