AidteSowiMlt Provincie eist opheffing centrum Trekvaartplein STAD OMGEVING De Leidse Courant komt snel naar u toe Werkloosheid blijft dalen Meerderheids colleges in strijd met gemeentewet Vü: weinig vertrouwen »er in Links Leiden BOZE WOONWAGENBEWONERS VERSTOREN PVDA-VERGADERING 3te-Regenweek ied Tool opnieuw moeilijkheden I WOENSDAG 16 APRIL 1986PAGINA 15 De VVD heeft er weinig vertrouwen in dat Leiden serieus streeft naar de vorming van een college PvdA en VVD. De VVD verwijt Links Leiden voor de tee te doen aan de onderhandelingen in de hoop dat de er voortijdig uit zal stappen, zodat een progressief col- mogelijk wordt. De VVD baseert dit op uitspraken die edaan in de ledenvergadering van Links Leiden maan- jvond en heeft hierover een boze brief geschreven naar l gesprekspartners. [onderhandelaar F. Kuijers: „Links Leiden moet kiezen, of het i het ander. Als de bereidheid om deel te nemen aan het voorge- college ontbreekt, zal ook de bereidheid tot het sluiten van com- ïssen niet aanwezig zijn. Als ze op deze wijze willen bereiken dat yD afhaakt dan kan ik zeggen, dat wij niet gewend zijn op deze politiek te voeren. Het is ld dat de VVD in het be- jok aarzelingen had bij bllege met Links Leiden En nu bereid daar serieus je onderhandelen". JD wil van Links Leiden rdagavond, wanneer de ide onderhandelingsron- ats heeft, eenzelfde toe- g horen. Over gevolgen e opstelling van Links i, wil de VVD zich nog tlaten. Wel vragen de li- n zich af of een college vdA, VVD en Links Lei- og wel „levensvatbaar" is Links Leiden bestem- van Lint de brief van D als „een overtrokken en „apert gezwets", ebben niet meer gezegd it we grote twijfels heb- ver de mogelijkheden college, de VVD heeft :t goed begrepen. Ze wil e manier kennelijk een forceren maar als de [een zin heeft in dit col- loet ze dat maar hardop :igen rekening zeggen, innen we verder gaan aan een ander college, aan ons ligt aan een met D66. Wat ons be- lan de gesprekken voor- ewoon door". Stroomstoring in deel Zuid-Holland LEIDEN Door een stroomstoring in het lande lijk koppelnet van het Elec- triciteitsbedrijf Zuid-Holland is vannacht omstreeks vier uur in een groot deel van Zuid-Holland de electriciteit uitgevallen. Door de span ningsdaling vielen in de gro te Leidse bedrijven appara ten uit en ging er veelvuldig vals alarm over. Ook de spoorwegen hadden korte tijd last van de stroomsto ring. De oorzaak van de stroomstoring, die maar kort duurde, is nog niet bekend. Drie Leidse struikrovers zwaar gestraft DEN HAAG/LEIDEN Drie Leidenaars, van 19, 23 en 24 jaar oud, zijn gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot gevan genisstraffen van respectievelijk tien (waarvan drie voorwaarde lijk), zeven (drie voorwaardelijk) en acht (twee voorwaardelijk) maanden. Het drietal had op 12 februari van dit jaar een Leidenaar op straat beroofd en ernstig mishandeld. Officier van justitie M.Th. de Wit had veertien dagen geleden onvoorwaardelijke straffen van acht tot tien maanden geëist. De drie verdachten en het slachtoffer hadden op de avond van de 12e februari de nodige biertjes gedronken. Toen de drank op was stelde de laatste voor op zijn kosten nog wat flesjes te kopen, waar na hij een briefje van duizend gulden tevoorschijn haalde. Daarop ontstond bij de drie het idee hun vriend te beroven. De 23-jarige loodste de man mee naar van een flat aan de Willem de Zwijger- lgan. Daar sprongen de twee anderen uit de struiken en begonnen op de twee (het moest echt lijken dus werd ook de handlanger ge slagen) in te slaan. Het slachtoffer werd met een loodzware pijp geslagen en langdurig in het gezicht geschopt. Het slachtoffer, dat 17 hechtingen in het hoofd had, verbleef een maand in het zieken huis. Dronken man rijdt weg na aanrijding LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks twee uur een 25-jarige man aangehouden, die kort daarvoor op de Breestraat een aanrijding had veroorzaakt. De man was daar achterop een stilstaande auto gereden, die werd bestuurd door een 23-jarige zwangere vrouw uit Zoeterwoude. De vrouw liep nekletsel op, maar hoefde niet naar een ziekenhuis. Na de aanrijding reed de man snel weg, zonder zijn identiteit bekend te maken. Getui gen noteerden het kentekennum mer en even later kon de man, die onder invloed van alcohol verkeer de, in het pand van de Sociale Dienst worden aangehouden. Zendmachtiging voor Radio West DEN HAAG/LEIDEN Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft „Om roep Holland West" roepnaam Radio West, toe stemming gegeven vanaf 1 januari '87 met regio nale radio-uitzendingen te beginnen. Aan de komst van Radio West, de negende regio nale omroep, is vijf jaar gewerkt. De uitzendingen zullen plaats hebben in het zendschema van Radio 1, de landelijk/regionale nieuws- en actualiteiten zender, op 88,4 mHz (FM) en worden verzorgd vanuit de Haagse regio. In het schema van Radio 1 hebben de regionale omroepen ongeveer drie uur per dag zendtijd. Het doelgebied is Zuid-Hol land noord, met daarin de regio's Leiden, Den Haag, Delft, de Bollenstreek, de Rijnstreek en het gebied rond Gouda, Midden-Holland. Radio West heeft in het verleden al aangegeven dat er wordt samengewerkt met de lokale omroe pen in het gebied. Bij Radio West komen in totaal ongeveer 35 arbeidsplaatsen beschikbaar. onderhandelaar D. Tes- houdt zich buiten de ru ien de twee beoogde col- tners. „Al die flauwe- ar de één zich mee be- udt en wat de ander at zoeken ze onderling it", luidt zijn reactie on- IA-fractie heeft zich on- en beraden over de res- geschilpunten tussen partijen. Daarbij is on- >r afgesproken, dat er tornd kan worden aan incipe van erfpacht en keersproef op de Bree- De PvdA wil donder- vrijdag verder onder en. Vrijdagavond zal de tische fractie een defi- aanbod op tafel leggen. ie andere partijen krij- n tot volgende week dag de tijd om defini- >f nee te zeggen. Op 25 april (de ledenver- ig die voor morgen was teld gaat niet door) zal jltaat aan de achterban egd worden LEIDEN Het woon wagencentrum aan het Trekvaartplein moet uit eindelijk verdwijnen en de kleine kampjes in de regio met name Kat- wijk/Noordwijk moe ten op zo kort mogelijk termijn worden gevuld met bewoners van het Leidse woonwagenkamp. Desnoods moet er ge sleept worden. Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland (GS) hebben dit de gemeente Leiden in een brief laten weten. Boze bewoners van het cen trum aan het Trekvaartplein kregen gisteravond een en ander te horen van wethou der D. Tesselaar. Zo'n dertig bewoners van het woonwa gencentrum stapten gister avond onaangekondigd een besloten fractievergadering van de socialisten over de college-onderhandelingen binnen om hun onvrede over het woonwagenbeleid nog eens te onderstrepen. De brief waar Tesselaar over sprak, kwam pas enkele da gen bij de gemeente geleden binnen. In de brief schrijven GS, dat elke illegale plaats op het Trekvaartplein zo snel mogelijk moet verdwijnen. Elke plaats die nu legaal wordt benut, zou na vertrek van de desbetreffende wagen naar een kleiner kamp in de regio onmiddellijk onklaar PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen (op de rug gezien) overlegt met woordvoerder B. van Veen van de bewoners van het Trekvaartplein nadat de groep een besloten vergadering van de fractie van de socialisten was binnengestapt. De bewoners eisten tevergeefs dat de PvdA zich onmiddellijk achter hun eis tot behoud van het grote kamp op het Trekvaartplein zou scharen. gemaakt moeten worden. „Uiteindelijk leidt dat dus tot opheffing van het kamp aan het Trekvaartplein", aldus Tesselaar. „Het uitstervings- beleid moet direct beginnen". GS schrijven hun brief mede onder druk van staatssecreta ris G. Brokx. Deze eist dat het centrum aan het Trek vaartplein wordt opgeheven het zou te geïsoleerd lig gen en dat in Leiden drie kleine kampen met maxi maal 15 plaatsen elk komen. De woonwagenbewoners voelden zich gisteravond nogal overvallen door de brief van GS, omdat zij tot dusver de indruk hadden dat de provincie achter hun stre ven naar net behoud van een groot kamp óp het Trek vaartplein stond. Wethouder D. Tesselaar zei in een reactie op de brief van GS, dat de gemeente zal uit zoeken wat de gevolgen zijn als Leiden het rijks- en pro- vinciebeleid naast zich neer legt. „Als wij een groot kamp op het Trekvaartplein in stand houden en niet drie kleine centra elders in de stad maken, dan zal Leiden geen cent meer krijgen van het rijk voor het woonwa genbeleid. Als \fre het rijk wel volgen, betaalt het rijk daarentegen alles", legde hij de bewoners uit. De Leidse gemeenteraad zal datjr uiter lijk op 16 juni een besluit ne men over nemen. Of Leiden de woonwagenbewoners hun zin zal geven en het grote kamp handhaaft, is echter zeer de vraag: dat zou de ge meente miljoenen kunnen gaan kosten. De bewoners van het Trek vaartplein verstoorden gis teravond de fractievergade ring van de socialisten, om dat de PvdA als belangrijkste partij in Leiden in de college onderhandelingen het stand punt heeft ingenomen, dat er in Leiden drie kampen van 15 plaatsen moeten komen. De socialisten zijn onder druk van hogere overheden tot dat standpunt gekomen. Tot dusver steunden ze de woonwagenbewoners. Woordvoerder B. van Veen vroeg de raadsleden „nu ein delijk eens echt overleg te voeren met de woonwagen bewoners, zonder dat alles van te voren vast staat". Ver schillende bewoners bena drukten dat ze op het Trek vaartplein willen blijven. „U krijgt grote ellende als u ons tegen onze zin weghaalt. Wij zullen ons met hand en tand verzetten". liliteit van het Nederlandse bos gaat zienderogen achteruit. Grote arealen zijn zo ziek, dat ze 'rte termijn zullen afsterven. Oorzaak is de zure regen, één van de grootste internationale ■roblemen van deze tijd. De week van 19 tot en met 24 april is uitgeroepen tot de derde iitionale Zure-Regenweek. Ook in Zuid-Holland worden activiteiten georganiseerd in deze pe- iZaterdag 19 april beginnen op diverse NS-stations waaronder Leiden zogenaamde „station- T waarmee de voordelen van het réizen per trein, bus en fiets boven de auto worden geëta- Vondag 20 april zijn er wandelingen rond Leiden en Noordwijk. Gedurende de rest van de forden door plaatselijke natuur- en milieugroepen voorlichtingsacties gehouden. - Het bedrijf Reed Tool aan de Rooseveltstraat is op- lin moeilijkheden geraakt. Morgenochtend praten vakbon- directie hierover. Volgens de heer N. de Jong van de Bet het ex er niet hoopvol uit. „We praten in feite over het [niet zijn van Reed Tool in Leiden", zei De Jong vanoch- directie van Reed was niet bereikbaar voor commen- Tool, waar 120 personen werken, maakt boorkoppen voor jning van olie en is door de situatie op de oliemarkt in de jnen geraakt. Reed kan zijn produkt momenteel moeilijk Tien tijdje geleden stonden bij het bedrijf al 18 arbeids- i op de tocht, maar die dreiging is inmiddels verdwenen. >eidsverloop bij Reed is altijd erg grillig geweest. Zo vie- iens ontslagen nadat er niet lang daarvoor een fikse per- iuitbreiding was geweest. Het bedrijf in Leiden is onder in een Amerikaans concern met verschillende vestigingen gereld. Bij het gesprek van morgen zijn ook directieleden Verenigde Staten aanwezig. Volgens De Jong gaat het er SIGARETTEN GESTOLEN LEIDEN Bij een inbraak in een tabakswinkel aan het Vijf Meiplein in de nacht van afge lopen maandag op dinsdag een partij sigaretten met een waar de van 4000 gulden gestolen. De dief kwam binnen door de deur te forceren. Scholieren planten bomen LEIDEN In totaal 29 scho len verlenen vandaag hun me dewerking aan de Boomfeest dag. Vandaag en gisteren heb ben scholieren bomen geplant aan de Damlaan, Truus Weis- mullerpad, Anne Frankweg, Hannie Schaftstraat en Dijk- hoflaan. Het planten van de bomen was oorspronkelijk op 12 maart gepland. Wegens de vorst werd het festijn toen af- GAB-DIRECTEUR TIBBE: REGIONALE ECONOMIE VEERT OP LEIDEN De werkloos heid in de regio's Leiden en Lisse blijft dalen; in vergelijking met februari nam deze in maart met 436 mannen en 131 vrou wen af. Verwacht wordt dat het aantal werklozen ook in de komende maan den zal afnemen. Dit on danks het feit dat de sei zoensinvloeden dan zullen zijn afgezwakt. Volgens de heer C. Tibbe, directeur van het GAB Leiden, is er sprake van een opleving van de economie in de re gio. Opvallend is, dat de daling in de werkloosheid bij vrou wen volledig voor rekening komt van Leiden. In Lisse steeg het aantal vrouwen zonder baan zelfs met drie en in totaal werden in dit dorp 34 vrouwen afkomstig uit de bloembollensector als werkzoekenden geregi streerd. De daling bij de mannen wordt voor een aanzienlijk deel veroorzaakt door de bouwnijverheid (154) en ver der waren landbouw (22), horeca (39), handel (27), kan toor (49) en verkeer (47) ver antwoordelijk. In geen enke le beroepsgroep was bij de mannen een stijging van de werkloosheid te zien. De da ling bij de vrouwen wordt vrijwel geheel veroorzaakt door vier beroepsgroepen: horeca (30), handel (39), on derwijs (23) en verzorging- verpleging (36). Het GAB noemt het aantal in- en uitschrijvingen opval lend hoog. In totaal werden 997 nieuwe inschrijvingen (613 in Leiden, 384 in Lisse) geregistreerd, terwijl er 1629 uitschrijvingen (1088 in Lei den, 541 in Lisse^ werden ge noteerd. In maart werden 469 nieuwe vacatures aange meld, 281 in het rayon Lei den, 188 in het rayon Lisse. Veel nieuwe banen zijn te vinden in de bouw en instal latiebedrijven (105), handel, horeca en reparatiebedrijven (158), niet-commerciële dienstverlening (83) en in dustrie (44). Tegen het einde van de maand maart stonden 23 vacatures langer dan 3 maanden open. Het gaat hier om banen voor hoogge schoolde en schaarse specia listen en banen in de sector onaangenaam, laag betaald werk voor ongeschoolden. De invloed van de nieuwe lichting schoolverlaters op de werkloosheid is nog onzeker. Vast staat wel dat de kans op werkloosheid in de handar- beidsgroepen na het verlaten van de school erg klein is, terwijl de arbeidsmarkt het minste te bieden heeft aan Mavo- en Havoschoolverla ters. Volgens Tibbe benade ren werkgevers leerlingen Telefoon banenlijn roodgloeiend LISSE De in maart gestarte banenlijn van het arbeidsbureau Lis se lijkt een succes te worden. Het nummer van deze vacaturebank werd in maart 1800 keer gedraaid. De ba nenlijn bestaat uit een antwoordapparaat dat 24 uur per dag bereik baar is en dat via een geluidsbandje een aan tal vacatures opsomt. De banenlijn is een ex periment dat zes maan den zal duren. Het nummer is 02521-19103. op de LTS (metselaars en timmerlieden) met de vraag of ze in hun bedrijf willen komen werken. „Geen enke le bouwvakleerling wordt werkloos", aldus Tibbe. Mannen Vrouwen Feb.'86 Mrt. '86 Feb. '86 Mrt. '86 Alkemade 169 158 85 82 Katwijk 658 620 241 216 Leiden 4355 4198 2128 2057 Leiderdorp 364 347 184 169 Oegstgeest 227 214 144 140 Rijnsburg 111 101 59 56 Valkenburg 28 25 17 17 Voorschoten 300 284 180 173 Warmond 78 75 39 36 Zoeterwoude 96 83 54 52 Hillegom 299 264 177 175 Lisse 249 234 160 165 Noordwijk 420 374 235 214 Noordwijkerhout 219 199 122 121 Sassenheim 175 149 94 113 Voorhout 86 73 40 43 Overige 4 4 4 3 Totaal 7838 7402 3963 3832 CDA KAMERLID VAN DER SANDEN LEIDEN „Meerderheids colleges stroken niet met de gemeentewet. De raad is in een gemeente het hoogste or gaan, het bestuur moet plaats hebben op basis van de in de wet neergelegde collegiali teit. Ik heb me dan ook geër gerd aan de fractievoorzitters die zich bij de collegeonder handelingen de afgelopen weken gedroegen als kabi netsformateurs". Kamerlid P. van der Sanden verwoordde gisteravond tij dens een CDA-bijeenkomst nog eens duidelijk het stand punt van zijn partij. Het be stuur van de plaatselijke afde ling van het CDA had de spe cialist op het gebied van de media en binnenlands bestuur gevraagd om een verhandeling te houden over gemeentelijke collegevorming. Van der Sanden verduidelijkte zijn betoog met voorbeelden van een aantal gemeentes waar het CDA buiten het col lege dreigt te worden gehou den, zoals Den Haag en Rijs wijk. Vooral de PvdA kreeg de wind van voren van het kamerlid. „Bert de Vries zei al: de PvdA wil alles delen behal ve de macht. De socialisten zijn de weg van de polarisatie ingeslagen", aldus Van der Sanden. De fractievoorzitter in Leiden, J. Walenkamp, had ook kri tiek voor de VVD in petto. „Ik citeer uit de partijprogramma's van de VVD uit 1978, 1982 en 1986: streven naar een breed college. Dit jaar heeft de VVD in Leiden 21 dagen nodig ge had om dit standpunt te laten varen". Toch is de huidige situatie waarin gemeentelijke partijen naar een meerderheidscollege streven volgens Van der San den niet gemakkelijk terug te draaien. Het kamerlid zag niets in een suggestie uit de zaal om in plattelandsgemeen tes waar het CDA de meerder heid heeft, de gedachte van af spiegelingscolleges te laten va ren. Evenmin zag hij er iets in om in de gemeentewet bepa lingen op te nemen die ge meentes zou dwingen afspiege lingscolleges te vormen en om plaatsen met een meerder- heidscolege niet meer zo gul van geld te voorzien. Wel nam Van der Sanden de kritiek van raadslid P. Bieg- straten ter harte. Biegstraten meende dat „Den Haag" te veel oog voor landelijke poli tiek en te weinig voor ge meentelijke politiek heeft. „Tijdens de televisie-uitzen ding op de verkiezingsavond zag ik met pijn in mijn hart dat het CDA in Leiden een ze tel verloor en ook in andere gemeentes gevoelige verliezen leed. Vervolgens leverde de voorzitter van het CDA com mentaar en zei dat het een fantastische uitslag was". Daarvoor wordt gezorgd door chauffeur Maarten van derZwan en zijn collega's. Feilloos kiest hij de kortste routes door ons verspreidingsgebied. Met pakken vol keurig afgetelde kranten voor elke uitdeelpost, voor elke abonnee. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15