„Levensvatbaarheid afhankelijk ran prestatie kind, niet van getallen' Wij laten een kind niet op het aanrecht sterven Leython grijpt strohalm ay nenlandV sport „Abortus wet mag niet in crimineel \q daglicht a, komen" IeN HAAG Minis- r Brinkman (WVC) pu het onjuist vinden (ls de Abortuswet in jen crimineel daglicht pu komen te staan. TSij zorgvuldige uit ering van de wet eft daarvan geen j>rake te zijn", zei hij isteren in de Tweede Daar beant woordde hij vragen jan onder meer het ?PR-Kamerlid Ria teckers naar aanlei- ng van de dood van (en levende foetus van i 25 weken oud in [et ziekenhuis Leyen- irg in Den Haag. U" Katwijk wipt Roodenburg ARC doet nauwelijks onder voor Feyenoord brieven lezers Randstad verder ontwikkelen EeuLe Sowuvnt WOENSDAG 16 APRIL 1986'PAGINA 11 (AAGSE NEO-NATOLOOG DR. DREJER: IN HAAG De affaire het Haagse ziekenhuis wenburg, waar drie gy- tcologen worden ver- pht van moord c.q. Sdslag op een 24 tot 27 ken oude foetus, heeft inen de medische gele- fen voor heel veel op- ludding gezorgd. Vol- |js sommige partijen is tenlastelegging veel te bar. Anderen vinden ronduit belachelijk de vrouwenartsen (er gewoon aan het jrk zijn. blijft dat de omstandighe- waaronder het babytje om [leven kwam, voor ervaren ileegkundigen, die dage- in de verloskamers wer- reden genoeg was om de e te informeren. Dan et er zich op 26 februari iets hebben afgespeeld, [volgens deze verpleegkun- in, die toch ook al het nodi- ibben meegemaakt, abso- niet door de beugel kon. afgezien van het merk- 'ige feit, dat de gynaeco- niet hebben waargeno- dat het om een foetus van iot 27 weken ging in plaats i de opgegeven 16 weken, nt gynaecologisch Neder- 4 land is het daar wel over eens: het is onmogelijk dat dit ver schil van zo'n tien weken niet kon worden geconstateerd. Ook de abortus ging fout. De vrouwenartsen ginger ervan uit dat, nadat het 16-jarige meisje drie maal een infuus met nalador was toegediend, de foetus dood ter wereld zou komen. Niets was echter min der waar. Het kind werd le vend en wel geboren, „Maar", zo, verklaarde de 31-jarige arts-assistent tegenover de po litie, „het kina was niet le vensvatbaar meer". Er zijn dus geen pogigingen gedaan om het kind te redden. Hij vertel de dat de baby nog anderhalf uur moet hebben geleefd alvo rens zij in een koelkast werd gelegd. Volgens de patholoog anatoom van het Gerechterlijk Laboratorium was het kindje wel degelijk levensvatbaar. De rechter-commissaris heeft in middels dr. P. Sauer aangewe zen als getuige-deskundige. Hij is hoofd van de afdeling kin dergeneeskunde van het Rot terdamse Sophia Kinderzie kenhuis. Foetus De Haagse kinderarts en neo natoloog G.F. Drejer, verbon den aan het Haagse Juliana Kinderziekenhuis, wil wel praten over het begrip levens vatbaarheid. De in vroegge boorten gespecialiseerde arts zegt er echter met nadruk bij dat hij zich niet kan en wil be moeien met de affaire in het ziekenhuis Leyenburg. „Wanneer je praat over le vensvatbaarheid denk je niet in getallen of weken. Er is geen grens te trekken. Wel neemt de levensvatbaarheid met sprongen toe naarmate de foetus een aantal weken ouder is. Je kunt toch ook niet zeg gen hoe lang mensen leven? De vraag of een baby van bij voorbeeld 25 weken wel of niet levensvatbaar is kun je pas bepalen wanneer je het hebt gezien en onderzocht. Zo iets blijkt later pas. Het is wel een hoge uitzondering, maar iemand die honderd jaar wordt behoort ook tot de uit zonderingen". Hulpmiddelen De kinderarts houdt zich sinds 1979 bezig met de neo-natalo- gie. Hij maakt het een paar maal per jaar mee dat een baby van 28 weken wordt ge boren. Bij zo'n kind zijn er wel degelijk kansen dat het goed gaat. Zes maal is Drejer bij de geboorte van een 25 weken oude foetus betrokken ge weest. De levensvatbaarheid bleek in deze gevallen slechts één maal aan te slaan. „Wan neer een ziekenhuis mij belt met de mededeling dat er een kind van 23 weken is geboren zijn de overlevingskansen ni hil. Bij 25 weken blijf ik ui terst sceptisch maar er zijn gevallen bekend waarbij het wel goed ging. Je moet echter direct na de geboorte zorgen voor een behandeling. Het kind moet onmiddellijk warm te hebben. Je kijkt naar de ademhaling en naar de hart- functie. Mocht de baby wel een hartactie hebben, maar niet ademen dan zijn de kan sen minimaal. Je kijkt naar de prestaties. Wanneer een kind met de maximale technologi sche hulpmiddelen moet wor den geholpen is dit een slecht voorteken. Mocht blijken dat er geen levensvatbaarheid is, dan wordt in overleg met de ouders de behandeling ge staakt". De kinderarts voegt daaraan toe: „Als je bang bent een kind in leven te houden dat gestoord is, sta je voor een dilemma. Bij 25 weken is die kans heel groot. De zekerheid krijg je echter pas achteraf. Wij hebben alleen te maken met waarschijnlijkheid. En ju risten willen zekerheid". Medische ethiek De benadering, zoals de kinde rarts die uiteen zet, staat lijnrcht tegenover die van de drie gynaecologen bij de ge boorte in Leyenburg. Maar daar ws het niet de bedoeling dat de baby levend ter wereld zou komen. Dus welke weg moest worden gevolgd toen dit wel het geval bleek te zijn? Ook arts-assistenten hebben in de medische ethiek hun ver antwoordelijkheid. Maar te vens een baas. En op 26 febru ari schijnt de levensvatbaar heid slechts in één oogopslag te zijn waargenomen. „Ik zeg niet dat er in Leyenburg spra ke van nalatigheid is geweest. Dat zal wel blijken uit het on derzoek. Ik wil mij er niet mee bemoeien", zegt Drejer. Wel vindt de neo-natoloog de vaststelling van de patholoog anatoom, dat de foetus in Ley enburg levensvatbaar zou zijn, uiterst merkwaardig. „Een pa tholoog-anatoom kan zeggen: ik zie hier een dood kind dat vermoedelijk 24 tot 27 weken oud is geweest. De levensvat baarheid had tijdens het leven moeten blijken". Op de vraag of het vaak voor komt dat een kind van bij voorbeeld 25 weken wordt „weggelegd" zoals dat in Ley enburg is gebeurd, antwoordt Drejer: „Twintig jaar geleden was dat normaal, ja. Maar er komt een moment dat je zegt: We kunnen toch iets nuttigs doen. Je kunt een poging wa gen en kijken of het lukt". LOEK MOOR jtolgens mevrouw Beckers irordt door deze gebeurte- lis de Abortuswet ten on- jechte in diskrediet ge dacht. Minister Brinkman vas het wat dat betreft net haar eens. Hij noemde let onbegrijpelijk dat di- lecteur De Boer van het 3aagse ziekenhuis heeft {ezegd dat het bewuste in cident nooit zou hebben laatsgevonden als er geen ibortuswet was geweest. Het laten sterven van een 0 )etus van 25 weken is olgens de huidige Abor- iswet ook strafbaar", al- •1 uè Brinkman. Ie minister -heeft tot nu SJ,| >e van de inspectie voor e volksgezondheid „geen ignalen ontvangen" die rop duiden dat het ind ent in Leyenburg niet op .ichzelf staat. Volgens een J ericht in De Volkskrant an gisteren komt het in land tientallen malen i.wi jaar voor dat vroege- A orenen van vijf a zes Spaanden oud niet in leven 'orden gehouden. Brink- nan: „Ik weet niet of dit vaar is, maar ik sluit niet ~"1iit dat mij de komende jd meer van dergelijke evallen ter ore zullen ko- SGP'er Van Dis toonde erover verbaasd dat 1 ie artsen die bij de ge- eurtenis in het Haagse iekenhuis waren betrok- ten inmiddels weer aan i iet werk zijn gegaan. Mi- ister Brinkman zegde toe, Header te zullen informe- ffen op grond waarvan de Kirectie en het bestuur van et ziekenhuis hebben be- Uloten dat de artsen hun 'erk zouden mogen her natten Binnenkort ont vangt de Tweede Kamer n uitgebreid verslag 'er de zaak-Leyenburg, beloofde minister rinkman. NIJMEEGSE ARTS LOUIS KOLLÉE: NIJMEGEN De Nij meegse neo-natoloog dr. Louis Kollée is in het Radboud-ziekenhuis mo menteel verantwoordelijk voor een baby van even 27 weken, die vorige week operatief ter wereld kwam. Hij zegt daarover: „We stonden voor de vraag: moeten we dit kind nu geboren laten worden of niet? De zwangerschap was problematisch verlo pen. De vrucht had na 22 weken een fikse groei achterstand en de ver wachting was dat het kind 't langs natuurlijke weg niet zou halen. Het zou op korte termijn dood gebo ren worden". „Na zorgvuldige afweging en intensief overleg met de ou ders en de betrokken gynaeco loog, hebben we besloten het kind te halen. Op het moment van de geboorte was de vrucht 27 weken en vijf dagen oud. Vanaf de 26e week is een kind in zijn algemeenheid buiten de baarmoeder als levensvatbaar te beschouwen, hoewel de overlevingskans maar twintig procent is. Toch besloten de ouders tot een keizersnee en ze namen daarbij dus ook het ri sico van een gecompliceerd verder verloop. Wel moet ik erbij zeggen dat het kind vol gens de toegepaste echoscopie in goeie conditie was en geen aangeboren afwijkingen had". Kollée wijst er op dat het voor de ouders een geweldig moei lijke beslissing is om een kind geboren te laten worden op zo'n kritieke leeftijd. Kollée: „Ze hebben duidelijk voor het kind gekozen, hun eerste. Met aanvaarding van de risico's. We hebben er lang over ge sproken en het zou verant woord zijn geweest om er af te blijven, maar ze wilden het heel graag. Aan de andere kant: als we niks hadden ge daan was het kind dood gebo ren". Geen oordeel Bij gebrek aan voldoende fei tenkennis wil Kollée geen oor deel uitspreken over de ma nier waarop in het Haagse zie kenhuis Leyenburg met de baby is omgesprongen. Wel zegt hij: „Wat bij me opwelt is dat de psychische problemen voor de moeder van het kind en haar familie veel moeilijker zijn dan voor de artsen. Hoe wel het me verschrikkelijk lijkt als je dit als arts over komt. Ik bedoel te zeggen: als je ervan uitgaat, zoals de be trokken gynaecologen volgens de berichten kennelijk deden, dat het om een vrucht ging van zestien tot negentien we ken oud. Een vrucht dus die geen enkele levenskans heeft. Stelt u zich de paniek voor toen het om een oudere vrucht bleek te gaan". Die vergissing is mogelijk ver- 1. Boven: Kinderarts dr. Louis Kollée van het Radboud- ziekenhuis te Nijmegen. oorzaakt doordat de gynaeco logen in Leyenburg voor zover oekend geen echoscopie heb ben toegepast. Kollée: „Met echoscopie kun je de duur van de zwangerschap vaststellen, maar wel onder voorwaarde dat je zoiets binnen de eerste tien weken doet. Het kan best zijn dat het in Leyenburg later is gebeurd, zodat je je makke lijk een maand kunt vergissen. Dat maak ik zelf herhaaldelijk mee. Zelfs bij een voldragen vrucht. Dat je ervan uitgaat dat een vrouw uitgerekend is en dat je bij de geboorte vast stelt dat het een acht-maands- -kindje is. Of omgekeerd". Paniek of niet, zoals de artsen in Leyenburg kennelijk heb ben gedaan, zo ga je toch niet met een levend kind om? Kollée: „Nogmaals, ik heb er geen oordeel over, ik ken de Links: De baby die met 27 weken operatief werd gehaald in het Radboud- ziekenhuis. Ze weegt nu 510 gram, tien gram onder haar geboorte gewicht, en heeft een over- V levingskans van ruim vijftig procent. feiten onvoldoende. In z'n al gemeenheid wil ik wel zeggen dat je een levend geboren kind altijd met égards moet behan delen, met eerbied dus. Ook een kind dat weinig of geen overlevingskans heeft. Stel dat hier een kind van nog geen 24 weken levend ter wereld komt, wat meermalen gebeurt. Dat heeft dus geen overle vingskans. Dat moet je niet aan de slangen leggen, maar ook niet in de vensterbank of op het aanrecht. Je moet erbij blijven. En het aan de ouders tonen. En als ze dat op prijs stellen, bij de moeder in bed laten overlijden. Deze mensen moet je in hun rouw bijstaan. Dat doen we dan ook. Op deze afdeling krijgen we jaarlijks zo'n driehonderd baby's onder handen, van wie twintig pro cent overlijdt". Kollée zegt het eens te zijn met zijn Utrechtse collega dr. C. Versluys, die er onlangs op wees dat een arts die normaal gesproken geroepen is om het leven te beschermen, in het grensgebied tussen leven en dood in een positie kan komen waarin hij respect voor de dood moet opbrengen. Er ko men in ons land jaarlijks ruim driehonderd kinderen van 25 of 26 weken levend ter we reld. Velen van deze kinderen laat men sterven. Als je er alles aan zou doen, meent Versluys, zou misschien twintig procent van deze kin deren het halen. Waaraan hij toevoegt: „Ik persoonlijk zou er niet zo trots op ziin een der gelijk kind met veel kunst- en vliegwerk in leven te houden. Ze zijn altijd zeer ernstig be schadigd." Dr. Kollée voegt er aan toe: „Toepassing van de moderne medische behandelingstech nieken roept vragen op. Een spoorboekje is er niet voor. Tot hoever ga je? Bij 24 tot 25 we ken passen we geen actieve behandeling toe. Bij 25 tot 26 weken zeggen we, als de vrucht in goeie conditie ter wereld komt: zou je niet wat actiever moeten zijn: een beet je vocht, een beetje zuurstof toevoegen". „En de ouders spelen een grote rol bij de vraag of je zo'n kind ook aan de beademingsmachi ne moet leggen of dat je het rustig moet laten overlijden. Bij 26 weken besluiten we echt optimale zorg te geven als het kind in goeie conditie is, maar dan nog is de overlevingskans maar twintig procent. Kortom, we gaan uiterst zorgvuldig met deze vragen om. Tegen de ou ders van het kind van 27 we ken dat we hier nu in de cou veuse hebben liggen, hebben we ook gezegd dat hun kind gehandicapt ter wereld zou kunnen komen. Uiteindelijk hebben zij toch voor het kind gekozen". HOMME KROL LEIDEN De volleybal lers van Leython hebben één van de kansen om zich in de tweede divisie te handhaven met beide handen aangegrepen. De Leiderdorpers wonnen het staartje van de eerder afgebroken uitwedstrijd tegen RIVA/VSC met 2-3. De ontmoeting werd bij een 2-1 in sets en 7-5 ach terstand in de vierde set afgebroken in verband met een voetbalwedstrijd in de Marimbahal. De Leiderdorpers gingen fu rieus van start met het terug winnen van de service. Het ni veau bleef hoog en Leython won de vierde set met 10-15. In de laatste set liet Robert Maarssen van zich spreken. .Maarssen, die pas anderhalf jaar volleybalt en vorig jaar persoonlijk promoveerde van de eerste klasse naar de twee de divisie, was voor het RIVA- blok ongrijpbaar. Ook Leon Heijting blonk uit door solide Voetbal In de halve finales van het Franse bekertoernooi speelden Paris St. Germain en Bordeaux in de eerste wed strijd gelijk: 1-1. Marseilles won de thuiswedstrijd tegen Rennes met 1-0. Voetbal Barcelona zal van avond zijn finaleplaats in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen moeten af dwingen zonder Schuster (ziek) en Archibald (blessure). Worstelen De Nederlandse Krachtsport Bond (NKB) vaar digt Frans Snijders, Bert Kops jr, en Erik Bos af naar de Eu ropese titelstrijd in Athene. Voetbal Racing Jet de Pa ris heeft een tweede sterspeler aangetrokken. Na de aankoop van de Franse international Luis Férnandez contracteerde de Parijse club gisteren de Westduitse dribbelaar Pierre Littbarski. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN In het toernooi om de afdelingsbeker klopte Katwijk het danig verzwakte Roodenburg met 6-3. Rijns- burgse Boys boog bij Wou- brugge een 1-0 achterstand om in een 1-6 zege. Met de belangrijke competitie wedstrijd tegen Verburch voor de boeg, had een „tweede rangs"^ Roodenburg weinig in te brengen bij Katwijk. Na een 4-2 ruststand pakten de Katwijkers de 6-3 winst vrij eenvoudig. De winnende doel punten kwamen van Cor Haasnoot, Peter van der Boon, Wim Guyt II (twee maal), Amerik van Duivenvoorde (penalty) en Jan van Dijk. Voor Roodenburg doelpuntten Fred Ouwerkerk, Chris Hille- brand en Wilco Penseel (pe nalty). Leo van de Wetering schoot Woubrugge snel en knap naar een voorsprong op Rijnsburg- se Boys. Dirk-Jan van de Gugten en Arie van Dijk ver zorgden hierna de 1-2 rust stand. Na een eigen doelpunt bepaalden Marcel van der Blom en Hans Zwaan (twee maal) de eindstand op 1-6. Meerburg (zo) en LFC (zo) hielden het in hun tweede ont moeting andermaal bij 0-0. Ditmaal kon de strafschoppen- serie wel worden afgewerkt. De Zoeterwoudennaren ble ken in die discipline de sterke ren. Wouter Develing bracht Oran je Groen op 1-0 tegen Hazers- woudse Boys. Twee doelpun ten van Gerard de Haas leid den tot een 1-2 ruststand, waarne Bert Poot uit een uit val de 1-3 zege veilig stelde. Koudekerk en Voorschoten delen LEIDEN De zaterdag vierdeklassers Koudekerk en Voor schoten speelden gisteravond 1-1 gelijk. Zevenhoven liet Reeu- wijk geen kans: 5-0. Voorschoten speelde een goede eerste helft, waarin Hein de Graaf enkele malen gevaarlijke schoten losliet op doelman Cock Dorrepaal van Koudekerk. Deze bleek aanvankelijk niet pas- seerbaar. Tien minuten na de pauze moest hij echter het hoofd buigen toen Pieter ter Brugge een vrije trap van De Graaf in schoot, en het schot van richting werd veranderd door Dirk Hoekstra. Het laatste half uur domineerde Koudekerk. Pas twee minuten voor het slotsignaal viel de gelijkmaker. Pieter van Harskamp schoof een vrije trap van Ron Weijman beheerst in het doel van Voorschoten. Hans de Balvert schoot Zevenhoven al na drie minuten op voorsprong tegen Reeuwijk. Jan Wouters vergrootte de marge voor rust tot 2-0. In de tweede helft maakten Harrie de Boer, Gert-Jan Pellegrom en nogmaals Hans de Balvert het werk af. Beide ploegen lieten tussentijds veel kansen liggen. ALPHEN AAN DEN RIJN ARC leed in de vriendschappelij ke ontmoeting tegen Feyenoord een beperkte 2-3 nederlaag. In de door 3000 toeschouwers bezochte wedstrijd op het sportpark Zegersloot opende Wilco van Leeuwen halverwege de eerste rondgang de score voor ARC. Nadat Stanley Brard de gelijkma ker voor zijn rekening had genomen, greep Ardy Oosterlee een strafschop aan om de Alphenaren andermaal aan de leiding te helpen. Aanleiding was het neerleggen van Ed Graper door een van de Rotterdammers. Deze kwamen op slag van rust weer langszij door John Eriksen. Na de pauze hadden de Rotterdam mers een groot overwicht. Twintig minuten voor het slotsignaal verschalkte Eriksen voor de tweede keer doelman Cor Prook: 2- blofcwe'rk. Het hele team speelde geconcentreerd, zodat ook de vijfde set met ruime cijfers werd gewonnen. Een 2- 3 winst en twee broodnodige punten voor Leython. De heren van NOVO namen maandag revanche op Delta door in eigen huis met 3-0 te winnen. Het krachtsverschil is niet groot in de derde divisie, zodat de Noordwijkse toe schouwers getuigen waren van een goeie partij volleybal. NOVO experimenteerde met de „Franse variant", maar stuitte regelmatig op een stug ge verdediging; de ralleys wa ren lang. Een terechte over winning voor NOyO: 15-8, 15- 7 en 17-15. Het tweede team van NOVO, dat strijdt om behoud in de promotieklasse, was minder succesvol. Zij verloren, ook in de Northgohal, met 1-3 van Skania 2. „Als je compleet aantreedt tegen Skania en niét tot winst kunt komen, verkeer je terecht in degradatiege vaar", aldus een toeschouwer. 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten AMW Woubrugge In een onlangs in de Leidse Courant verschenen artikel met betrekking tot de finan ciën van het Algemeen Maat schappelijk Werk (AMW) in de gemeente Woubrugge, is de naam van de Stichting Aar- en Veenstreek naar de mening van het bestuur ten onrechte met betrekking tot de finan ciering van het AMW in een verkeerd daglicht geplaatst. De feiten zijn de volgende: - de subsidiëring van het AMW is per 1 januari 1982 een zaak van de gemeenten, dus ook van de gemeente Wou- brugge; - de gemeente krijgt van de rijksoverheid ten behoeve van het maatschappelijk werk in haar gemeente jaarlijks een fi nanciering in de vorm van een rijksbijdrageregeling. - medio augustus 1983 heeft een werkgroep van de Com missie voor Maatschappelijk Werk in de regio namens de zeven deelnemende gemeen ten Alkemade, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijn- saterwoude, Woubrugge en Zevenhoven een notitie vervaardigd over het AMW. Daarin zijn afspraken voorge steld over de inrichting van het AMW in de vorm van een basispakket en zonodig de af name van een surpluspakket. Het bestuur van de Aar- en Veenstreek was (slechts) advi serend bij deze werkgroep be trokken. Het knelpunt bij de gemeente Woubrugge is dat zij door wij ziging van het financierings stelsel door de zeven gemeen ten op een hogere subsidie te recht is gekomen. Duidelijk dient te zijn dat niet de Aar- en Veenstreek voor dit gewijzigde financierings stelsel heeft gekozen, maar de zeven gemeenten zelf. Het geheel, namelijk een keu ze tussen basis- en surpluspak ket, is volgens de Aar- en Veenstreek geen goede zaak. Concreet betekent dit dat er in de praktijk veelvuldig knel punten voorkomen. Het ver plichtingenniveau is immers voor het overgrote deel geënt op de toch al krappe formatie van 3,5 maatschappelijk wer kende. Namens het bestuur van de Stichting Aar- en Veenstreek, M.J. v.d. Avoird, voorzitter. RPD IN STUDIE: LEIDEN In het beleid moet de nadruk worden gelegd op de verdere ont wikkeling van de Rand stad. Dat is een voorwaar de om optimaal te profite ren van de economische mogelijkheden. Het moet dan gaan om zaken als de aanleg van autosnelwe gen, snelle treinverbin dingen, grote en kleine luchthavens, vervoerske tens in het goederenver voer en hoogwaardige te lecommunicatienetten. De Rijks planologische dienst (RPD) zegt dit in een gis teren uitgebrachte studie onder de titel Ruimtelijke verkenningen hoofdinfra structuur. Volgens de RPD is de aanwe zigheid van hoogwaardige in frastructuren van levensbe lang voor ons land. De inter nationale positie van Neder land kan erdoor versterkt worden. Om dat te bereiken zal grote nadruk gelegd moe ten worden op de ontwikke- Spoorbaan lingen in de Randstad. Ten F aanzien van de wegverbindin gen pleit de RPD voor zes hoogwaardige verbindingen met het buitenland, waarbij de aandacht allereerst gericht stad ziet de RPD de noodzaak van een verbinding tussen Eindhoven en Nijmegen. moet zijn op de verbindingen naar het Ruhrgebied en Frankfurt. Binnen de Rand stad zelf wordt een verster king van de wegen tussen Am sterdam, Den Haag'en Rotter dam aanbevolen. Over de weg Utrecht-Rotterdam is de RPD terughoudend. Men pleit daar voor een railverbinding. De wegen in de Randstad kunnen overigens vrijwel alleen door een verbreding van bestaande wegen verbeterd worden. Als nieuwe wegen noemt de RPD- studie Haarlem-Leiden, Rot- terdam-Zoetermeer en Lei- den-Utrecht. Buiten de Rand- Ten aanzien van plannen om een spoorbaan voor hoge snel heden aan te leggen binnen West Europa pleit de RPD al lereerst voor een lijn tussen Breda, Rotterdam en Amster dam. Daarna zou er nieuwe lijn Breda-Utrecht-noord Duitsland moeten komen. Schiphol zou aangesloten moe ten worden op de snelle trein verbinding tussen Rotterdam en Amsterdam. De bestaande treinverbinding tussen de Randstad en het Ruhrgebied zou uitgebreid moeten worden voor een snelle trein. Binnen de Ranstad zelf pleit de RPD voor een apart railsysteem op bestaande lijnen. Het zou dan moeten gaan op snel rijdende treinen met een hoge frequen-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11