r Eindelijk hebben we de ruimte" STAD OMGEVING Hoofdstembureau wijst verzoek om uitsluiting Centrum Democraten af |nks Leiden mag van leden verder praten over college Een cadeau van formaat ti toont een groot aan open decennia heeft (gen beroofd van en tributiegelden pb"; Een 16-jarige Leidse jongen, die in het zwembad ioshuizerlaan de contributie had geïnd van een zwem- gistermiddag omstreeks vijf uur in de Segaarstraat van gulden beroofd. De jongen inde het geld regelmatig en >ren op weg naar de bus, toen een onbekende man geld i eiste. In eerste instantie ging de jongen niet op de eis toen de man een groot mes tevoorschijn haalde, gaf de et geld wel. Toen de man het geld had gepakt nam hij »enen. De jongen achtervolgde de man nog, maar raakte je Kuipers Rietbergstraat kwijt. De politie vermoedt dat zich had vermomd en aangenomen wordt dat hij zijn ming na de Kuipers Rietbergstraat heeft afgedaan. Het ient van de overvaller luidt: ongeveer 1,90 meter lang, ituur en hij liep op witte gymschoenen. De politie vraagt van de overval of die misschien gezien hebben dat de vermomming af deed, zich te melden op tel. 071- actief trekt in de klinker LEIDEN Wijkvereniging Actief krijgt de beschikking over het voormalige club- en buurthuis De Klinker aan de Berlagestraat. Dit gebouw is vrijgekomen nu het buurt- en clubhuiswerk in Leiden Zuid- West wordt geconcentreerd in één nieuw onderkomen aan dë Boshuizerlaan. Wethouder me vrouw H. van Dongen (onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatie) zei gisteravond in een vergadering van de raadscommissie onderwijs dat de gemeente Leiden De Klin ker had aangekocht en ter be schikking zal stellen aan Ac tief. Baldadige jeugd vernielt bouwkeet LEIDEN Baldadige jeugd heeft het afgelopen weekend grote vernielingen aangericht in een nog in aanbouw zijnde wijk in de Stevenshof. Er werd met een buldozer gere den, die een bouwkeet met de grond gelijk maakte. Ook werd bij die actie een zoge naamde trilmachine vernield. Verder werd het dak van een kraan, de bedrading en een speaker in de kraan en een slot en een deur van een ande re keet kapot gemaakt. Uit een bouwkeet werd nog een cas setterecorder en een broek ge stolen. P. van der Sanden bij CDA Leiden LEIDEN Het lid van de Tweede Kamer P. van der Sanden spreekt vanavond tij dens een CDA-bijeen- komst in Leiden over collegevorming. Hij zal met name ingaan op de uitsluiting van het CDA in Leiden. De bijeenkomst wordt gehouden in restau rant In den Vergulden Turk aan de Steen straat. Aanvang 20.00 uur. DINSDAG IS APRIL 1986PAGINA9 Klachten wegens sexueel wangedrag Leidse hoogleraar LEIDEN Bij de stichting „Handen Thuis" uit Utrecht zijn enke le klachten binnengekomen van vrouwen die zich sexueel mis bruikt voelen door een hoogleraar aan de sociale faculteit van de Leidse universiteit. Om hoeveel klachten het precies gaat, wil de Stichting niet kwijt. Een woordvoerdster van de Stichting: „Omdat de vrouwen bang zijn voor wraakacties geven we in dit stadium nog geen informatie. We wachten nu enkele weken af of er nog meer telefoontjes ko men en dan gaan we met de vrouwen om de tafel zitten om te bepalen welke stappen zij willen en durven nemen". De Stichting, zowel als het college van bestuur van de universiteit, denken dat onder meer de binnenkort in te stellen „vertrouwensvrouw" aan de Leidse universiteit een bemiddelende rol zal kunnen spelen. De" stichting kreeg aanvankelijk spontaan klachten binnen. Na het verschijnen van een oproep in het universiteitsblad Mare afgelopen donderdag zijn „nog enkele klachten binnengekomen". Geen ontslagen in openbaar onderwijs LEIDEN De kans dat er in het Leids openbaar onderwijs leer krachten zullen moeten worden ontslagen wegens de teruglopende leerlingenaantallen is zeer gering. Volgens onderwijs-wethouder me vrouw H. van Dongen vallen er bij de 14 openbare basisscholen ze-r ker geen ontslagen en is vier leer krachten in het openbaar voortge zet onderwijs ontslag aangezegd. „Maar ik heb zeer goede hoop dat deze ontslagen weer kunnen wor den ingetrokken", aldus mevrouw Van Dongen gisteravond in een vergadering van de raadscommis sie onderwijs. Cursus zelf verdediging voor meisjes In het Breehuys aan de Bree- straat 19 start dinsdag 22 april een cursus zelfverdedi ging voor meisjes van 13 tot 20 jaar. De cursus bestaat uit tien lessen en deelname kost twaalf gulden. Nadere inlich tingen: 130983. Fracties beraden zich over geschilpunten LEIDEN De komende dagen zullen de fracties van PvdA, VVD en Links Leiden zich beraden over de veertig geschilpunten die zijn overgebleven tus sen de drie partijen. Over 120 wijzigingsvoorstellen werd in de onderhande lingen wel overeenstem ming bereikt. Belangrijkste geschilpunten zijn nog de erfpacht, de ver keersafwikkeling op de Breestraat en op de Markten- route en de financiële ruimte van de gemeente om nieuw beleid te maken. Vastgesteld is dat het college hiervoor in de komende periode vier miljoen gulden ter beschik king moet hebben. Maar al leen de PvdA heeft al voor 4,5 miljoen gulden aan voor stellen voor nieuw beleid in gediend. Wat de voorstellen van de andere twee partijen kosten, is nog niet uitgere kend. De komende twee da gen zullen de drie fracties zich beraden over de uit komsten van de onderhande lingen tot nu toe. Donderdag praten de drie partijen ver der. Gistermiddag werd nog een aantal meningsverschillen opgelost. Zo werd ondermeer overeenstemming bereikt over differentiatie van de parkeertarieven (parkeren in het centrum wordt duurder) en het veiliger maken van doorgaande routes voor lang zaam verkeer. Bovendien is afgesproken dat eerder door de raad genomen besluiten door het nieuwe college niet zullen worden teruggedraaid. Dit geldt volgens PvdA-on- derhandelaar D. Tesselaar ook voor de verruiming van de sluitingstijden van café waar zowel de PvdA als Links Leiden tegenstander van zijn. De verwachting is dat de gemeenteraad maan dag tot verruiming van de sluitingstijden zal besluiten. Tesselaar benadrukte gister middag nog eens dat hij er op rekent, dat Links Leiden en de VVD instemmen met het aanbod dat zij ieder één wet houder mogen leveren. „Als ze daar niet mee akkoord gaan, hadden ze eerder moe ten afhaken", aldus Tesse laar. Postcode/plaats: Telcfoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: A'aam: Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld 998, 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 1 Haag (postzegel betalen wij). /I -CfficA1 Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI Naam:I Adres: 1RHUIZING POLITIE NAAR LANGEGRACHT OP ROLLETJES PARTU ALGEMEEN BELANG MAG NIET MEEDOEN LEIDEN De partij Centrum Democraten van voormalig Centrumpartij-lid Janmaat, blijkt onder valse voorwend sels handtekeningen te hebben opgehaald om in de kieskring Leiden deel te kunnen nemen aan de Tweede-Kamer verkie zingen. Het Leids Comité te gen Racisme en Fascisme ver zamelde in Leiderdorp zeven tien verklaringen van mensen, die hun handtekening onder de lijst echter weer terugtrok ken toen zij hoorden voor wel ke partij zij getekend hadden. Het hoofdstembureau besloot gistermiddag de als racistisch bekend staande Centrum De mocraten desalniettemin toe te laten in de kieskring Leiden. Het achtte niet bewezen dat de handtekeningen door mislei ding waren verkregen en het wilde zich niet onttrekken aan een uitspraak van de Raad van State, dat een eenmaal gezette handtekening niet terug ge trokken kan worden. Het Leids comité gaf gister middag te kennen bij de Raad van State beroep te zullen aan tekenen tegen de beslissing van het hoofdstembureau. Deze moet zich binnen acht dagen ook beraden over een beslissing van het hoofdstem bureau in Groningen om de Centrum Democraten in die kieskring van deelname uit te sluiten op soortgelijke gronden als die gistermiddag in Leiden ter discussie stonden. In Gro ningen heeft men hiermee een „politieke daad" willen stellen door zich niet te houden aan eerdere uitspraken van de Raad van State. De beslissing van het hoofd stembureau in Leiden werd met de kleinst mogelijke meerderheid genomen. De twee politici in dit orgaan, PvdA-wethouder en loco-bur gemeester D. Tesselaar en zijn voormalige collega T. van Aken meenden dat de omstre den partij uitgesloten diende te worden. De drie juristen in het hoofdstembureau gaven echter de doorslag. Vier jaar geleden (toen lag de uitspraak van de Raad van State er nog niet) sloot het hoofdstembureau in Leiden de Volksunie en de Centrumpartij van deelname uit te sluiten wegens het onder valse voorwendsels verzame len van handtekeningen. Al eerder bestond twijfel over de wijze waarop de Centrum Democraten de benodigde 25 handtekeningen hadden ver kregen. Nadat de partij een lijst met handtekeningen van 31 Leiderdorpers had ingele verd, stelde burgemeester A. Bruggeman van Leiderdorp alle betrokkenen van de wer kelijke identiteit van de partij op de hoogte. Daarop werden vijf handtekeningen terugge trokken. De partij diende daarop een extra lijst met tien handtekeningen van Leide- naars in waarop ook twee on juiste handtekeningen bleken te staan. Het Comité tegen Fascisme be sloot het afgelopen weekend de mensen die hun handteke ning hadden gezet, persoonlijk te bezoeken. Zeventien men sen trokken daarop hun hand tekening in. Zij zeiden niet ge weten te hebben waarvoor ze hadden getekend. De mensen zouden zijn gevraagd hun steun te geven aan „een vrouw in de politiek" of „betere buurtvoorzieningen". Eén lid van het hoofdstembu reau vroeg zich af waarom deze mensen niet onmiddellijk na de brief van de burgemees ter hun handtekening hadden ingetrokken. Het was voor haar aanleiding om haar eer der ingenomen standpunt om de partij uit te sluiten, te her zien. Het hoofdstembureau had minder tijd nodig om de partij Algemeen Belang wél van deelname uit te sluiten. Deze partij had niet eens de moeite genomen handtekeningen op te halen, maar schreef een aantal namen en adressen uit het telefoonboek over om er vervolgens een valse handte kening achter te plaatsen. Bij onderzoek door de politie bleek, dat een aantal opge voerde personen reeds overle den waren. „door toeval toch tot Stand zal komen". Ge doeld werd op het feit dat de voorkeur van zo wel de VVD als Links Leiden naar een andere samenwerking uitgaat. En ook in PvdA-gelede- ren is de keuze voor de beoogde coalitie slechts uit verdeeldheid ontstaan. Omdat de socialisti sche fractie het na de verkiezingen er niet over eens worden of een college met de VVD of met Links Leiden en D66 de voorkeur had, werd gekozen voor de middenweg: een coalitie met VVD en Links Leiden. Ook in de PvdA-achter- ban bestaat deze verdeeldheid. De la Mar con stateerde uit de vergaderfrequentie van de VVD-fractie dat de liberalen „zo langzamer hand zenuwachtig worden". Volgens Links Leiden-raadslid R. van Lint breekt er voor zijn partij „een ontzettend moei lijk moment" aan wanneer de onderhandelin gen tussen de drie partijen wél eenstemmig worden afgesloten. Enerzijds werd betoogd dat Links Leiden niet bang moet zijn bestuursver- antwoordelijkheid te dragen maar anderzijds werd het verwijt „kiezersbedrog" gevreesd. Links Leiden sprak zich voor de verkiezingen namelijk uit niet met de VVD en het CDA in één college te gaan zitten. „Maar als de VVD instemt met een links collegeprogramma is er ^prake van een nieuwe situatie", aldus Van .Lint. Het definitieve resultaat van de onderhandelin gen zal voorgelegd worden aan de drie leden vergaderingen van de partij. Afgesproken is al voor de verkiezingen dat wanneer één van hen zich tegen deelname aan het college zal verzet ten, de partij in het geheel zal afhaken. Gister avond werd de vrees geuit dat een definitieve beslissing over deelname aan het college, tot tweespalt binnen Links Leiden zou kunnen lei den. GERT VISSER voorbereidingen en van morgen ging men daad werkelijk aan de slag. De klus moet morgenmid dag zijn geklaard en aan het eind van de ochtend zag het er naar uit dat dat zou lukken: de ver huizing liep de eerste uren op rolletjes. Voor het zover was, was een groot deel van de werk zaamheden eigenlijk al achter de rug: ruim een jaar geleden werden de eerste besprekingen over de verhuizing al gehou den. De firma Van Duuren heeft de afgelopen weken zo'n vijf tienhonderd dozen op het bu reau aan de Zonneveldstraat afgeleverd. Een woordvoer der van het bedrijf spreekt van „een pittige verhuizing". „Echt hele grote of zware ap paraten zijn er niet bij, maar het oude bureau is nogal be werkelijk. Al die gangen, trappen, opstapjes, kamertjes en doorgangen. Het is alle maal nogal arbeidsintensief. In het nieuwe bureau is het natuurlijk allemaal een stuk eenvoudiger en makkelij ker". Het oude bureau bood de af gelopen dagen ook een chao tische aanblik. Overal vaak hoog opgestapelde dozen en daartussen agenten die, zoals gistermiddag bij de recher che, soms wanhopig zoeken naar een pen en een lineaal of proberen ongestoord een proces verbaal uit te tikken. Het inpakken van alle spul len is niet door de verhuizer gebeurd, maar door de politie zelf. Gevolg daarvan is onder meer, zegt voorlichter A. tijds „letterlijk" van de PvdA te horen hebben gekregen dat „de VVD bereid is alles in te leve ren" maar daar voorlopig nog vraagtekens bij te zetten. De la Mar liet gisteravond blijken het aanbod van de PvdA vanaf het eerste moment te heb ben willen afwijzen. Anderen binnen zijn partij dachten daar echter anders over. „Overeen stemming is nog net zo ver weg als twee weken geleden. Ons doel is aan te tonen dat een links program mogelijk is", aldus de la Mar. Hij wil voorkomen dat door een vroegtijdig opstappen van Links Leiden, een college van PvdA en VVD wordt mogelijk gemaakt. „Mocht de VVD op een gegeven moment uit de onderhandelin gen stappen, verwacht ik dat de PvdA een voorkeur voor een progressief college uit zal spreken", zei de la Mar. Gisteravond werd gesproken over „het college dat eigenlijk niemand wil" en dat wellicht ^egen toernooi iIs vorig jaar doen zo 'n veertig kroegen l«an het Leids Kroe- irnooi in het Hans Bowlingrestau- ian de Boshuizerlaan. en 20 april worden mdes gespeeld in de tl in es bowling en Zondag 27 april 'n de finales gehou- )p alle drie de dagen wedstrijden tens om elf uur van fetjes Rijksmuseum voor nkunde san de it raat 1 worden op woensdagmiddagen 16 april en op 2 mei ies uit Indonesië ge- Elke middag wor- tanaf twee uur twee tjes uitgelegd. N Een overgrote meerderheid van de an van Links Leiden gaf gisteravond i icht aan haar onderhandelaars om met VVD verder te praten over een nieuw Op slechts enkele stemmen na werd A etuigd aan de strategie om te onderzoe- 8. iar de overeenkomsten tussen de drie ophouden. Het uiteindelijk resultaat 9 onderhandelingen zal ter goedkeuring L drie ledenvergaderingen van PSP, PPR worden voorgelegd te man van Links Leiden. H. de la Mar, eravond te kennen er nog steeds niet in ven dat er programmatische overeen- ng met PvdA en VVD kan worden be- .Wij hebben meteen al gezegd dat de egen beter weten in aan het proberen L en Links Leiden op één lijn te krij- B ït staat nog steeds". De la Mar zei des- DEN Bijna twintig Jiuizers, vijf vracht en enkele ver- liften stonden norgen in alle vroeg- 1 voor de verhui- de Leidse poli- ^ie-voorlichter Graveland brengt zelf een deel vanJiet klei- luseum van de politie in veiligheid. In de nieuwe behuizing ij-iet museum waar ook deze camera uit begin deze eeuw rt te staan voor het publiek toegankelijk zijn. Het mu- tie vanaf de Zonneveld straat naar het nieuwe bureau aan de Lange- gracht. Gisteren werd door de Leidse verhuizer Jan van Duuren de laat ste hand gelegd aan alle Zo'n vijftienhonderd dozen worden gebruikt bij de verhuizing van de Leidse politie van het bureau aan de Zonneveldstraat naar de Langegracht. Hier de zolder waar de dozen wachten op verplaatsing. Graveland, dat veel agenten deze maand niet toekomen aan het opmaken van hun ATV-dagen „maar de voor delen zijn toch groter". Zo kon een flinke kostenbespa ring worden bereikt dat geld werd afgelopen zaterdag besteed aan een groot feest In Holiday Inn om afscheid te nemen van commissaris Van Voorden maar bovendien was dit een mooie gelegen heid eens flink op te ruimen. Tonnen afval werden de af gelopen dagen het bureau uitgedragen en verder ging een flink deel van het poli tionele archief naar het Ge meentearchief. „Het archief bevatte materi aal vanaf 1850", aldus Grave land. „We hebben dus maar eens van de gelegenheid ge bruik gemaakt zoveel moge lijk de deur uit te doen". Ook uit het oogpunt van pri vacy werd besloten het in pakken zelf te doen. Proces sen-verbaal komen nu nie mand onder ogen, die er niets mee te maken heeft. De aanwezigheid van minutie en wapens was een andere re den om het inpakken zelf te doen. Volgens Graveland betekent de verhuizing nauwelijks een belemmering van het politie werk. „Uiteraard blijven we bereikbaar en inzetbaar. De surveillance gaat natuurlijk gewoon door. De vreemdelin gendienst hebben we een paar dagen moet sluiten, om dat de administratie was in gepakt. De meldkamer in het oude bureau blijft tot het laatste moment volledig 4' bruikbaar. Met een druk op 1 de knop kan overgeschakeld worden naar de nieuwe aan j,. de Langegracht. Het nieuwe politie bureau aan de Langegracht heeft 22,6 miljoen gulden gekost. Minister R. de Korte van binnenlandse zaken komt volgende maand naar Leiden om de officiële opening van het gebouw voor zijn reke- f ning te nemen. £eicW Gouuuvt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9