„Als wij apartheid niet vernietigen, vernietigt het ons Zia-ul-Haq wil geen vervroegd verkiezingen i BUITENLAND Nederlaag Thatcher: zondag blijft saai Passtoors ontkent schuld, geeft ANC-contacten toe Contra's krijgen miljoenen van CIA CeidaeSomont DINSDAG 15 APRIL 1986 PAGINA Belangrijk stuk raket Challenger gevonden WASHINGTON Een Ame rikaans bergingsteam heeft een deel gevonden van het be vestigingspunt van de stuwra- ket, die vermoedelijk de ont ploffing van het ruimteveer Challenger heeft veroorzaakt. Het stuk is een van de twee (voor het onderzoek) uiterst belangrijke onderdelen, waar naar intensief gezocht werd. Het is een deel van het beves tigingspunt, waar zeer waar schijnlijk het lek is opgetreden dat de ontploffing van het ruimteveer, op 28 januari, tot gevolg heeft gehad. ONDERZOEK NIJVELBENDE STAPJE VERDER BRUSSEL Bij de bloedige overval len op warenhuizen van Delhaize in het Belgische Overijsse, Eigenbrakel en in Aalst door de zogeheten Bende van Nijvel, zijn dezelfde wapens ge bruikt. Dat is volgens publikaties in België vast komen te staan nu een wapendeskundige zijn onderzoek heeft afgerond. Het parket van Den- dermonde, waar het onderzoek wordt uitgevoerd, weigerde gisteren ieder commentaar op die publikaties. Vol gens het onderzoek zouden de over vallen door vier mensen zijn uitge voerd, en niet zoals getuigen stelden door drie. Bij de overvallen werden in totaal zestien mensen gedood. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Aan de saaiheid van de puriteinse Britse zondag zal voorlopig niet veel veranderen. Dit is een gevolg van het feit dat de regering Thatcher afgelopen nacht haar eerste parlementaire nederlaag heeft geleden sinds haar bestaan. Thatchers zogeheten „Shops Bill" die tot doel had de Britse zondag kompleet te liberaliseren, werd op vernederende wijze de grond in geboord. Dit gebeurde door toedoen van een verrassend aantal rebellen uit Thatchers eigen conservatieve regeringspartij. Het wetsontwerp tot opheffing van de verplichte winkelsluiting op zon- en feestdagen werd afgewezen met 296 tegen 282 stemmen, een meerderheid van 14 stemmen voor de tegenstan ders. Alle Labourafgevaardigden stemmen samen met 68 conservatieve re bellen tegen de regering. De opstandelingen zegden, dat zij zich lieten leiden door hun geweten en niet door de regeringsdwang. Het wetsontwerp werd na de stemming ingetrokken. Tegenstander Mao minister in China PEKING In China is Wang Meng (51), die onder Mao Zedong nog werd ver volgd als „rechtse" schrijver, benoemd tot minister van cultuur, zo is gisteren be kendgemaakt. Wang is staat bekend als een gematigd fi guur, die voorstander is van het toelaten van westerse li teraire stromingen in China. De schrijver is vooral bekend door zijn roman „De nieuwe ontwikkeling in het departe ment van organisatie" (1956) waarin hij de bureaucratie in China bekritiseert en waar voor hij werd vervolgd. Naam Waldheim in Neurenberg - stukken NEW YORK Het Joodse Wereld Congres (JWC) heeft gisteren nieuwe onthullingen gedaan over het oorlogsverleden van Kurt Waldheim. Een geheim rapport dat door Waldheim is ondertekend, is volgens het JWC tijdens de processen tegen oorlogsmis dadigers in Neurenberg in 1947 gebruikt als bewijsmateriaal dat de nazi's tijdens de oor log in Griekenland oorlogsmisdaden hebben gepleegd. Het document bevat in totaal elf rapporten die in beslag genomen zijn op het hoofdkwartier van de Heeresgruppe E waar toe Waldheim als eerste-luitenant behoorde. Amerikaanse aanklagers citeerden op 18 au gustus 1947 uit dit rapport in de zaak tegen twaalf officiers, die werden beschuldigd van het gijzelen en moorden van dorpelingen op de Balkan. Waldheim zou de dorpen hebben aangewezen als verzetshaarden. Na de yuppi^ nu de rumpk BROOKINGS waren er de hip^j toen de yippies en d na de yuppies en nujjsi er op het Amerika#fc platteland de rumf Een rumpy is een r upwardly mobile fessional oftewel agrarisch, aankonj en mobiele professie Kenmerken van r pies: ze kopen bij i orderbedrijven, ri in bolides, eten ve|, risch en brengen vakantie door stad. ZAMBIAANSE PRESIDENT KAUNDA KEURT GEWELI NIET LANGER AF: DEN HAAG „Als de vulkaan uitbarst zal het alles wegvagen: dieren en bomen; rivieren raken verstopt, alles gaat dood. En als die politieke vul kaan in Zuid-Afrika uit barst... honderdduizenden zullen omkomen, niet al leen in Zuid-Afrika, maar alles wat nog verder op zijn weg ligt. Als wij de apartheid niet vernieti gen, vernietigt het ons". Met de vingertoppen zorgvuldig tegen elkaar gedrukt, de eeuwig witte zakdoek voor het grijpen, wordt president Kenneth Kaunda van Zambia niet moe uit te leggen dat hij een economische boycot tegen Zuid-Afrika als ui terste noodzaak ziet om een groot bloedbad te vermijden. Medewerkers dringen op eni ge haast aan: de president, die deze maand 62 jaar wordt, heeft zijn middagdutje gemist en er wacht nog een uitge breid diner met koningin Beatrix en prins Claus. Kaun da zelf wuift echter zowel de biaanse economie zal lijden onder een economische boycot tegen Zuid-Afrika, waartoe hij gisteren nog eens dringend heeft opgeroepen. „Zambia staat voor immense problemen: stijgende werk loosheid. niet genoeg onder wijsfaciliteiten en te weinig gezondheidscentra. Vooral de laatste, vier jaar gaat het hard bergafwaarts, voor tachtig procent veroorzaakt door fac toren waar wij dus niets aan kunnen doen (de hoge olie prijzen en de ingestorte ko- permarkt), maar die wij wel moeten oplossen via een zwaar IMF-programma". „Maar door economische sancties tegen Zuid-Afrika heb je ten minste een kans de catastrofe te vermijden. Zo niet. dan nodig je de ramp uit; dan heb je niet eens gepro beerd het te voorkomen. De situatie is nu zeer, zéér explo sief. Alles wat in zuidelijk Afrika is geïnvesteerd ook in Zambia kan vernietigd worden. Ik weet dan ook ze ker dat het Zambiaanse volk de strijd tegen de apartheid staat, waaronder zoveel men sen lijden". Frustratie Minister Van den Broek van buitenlandse zaken had Kaunda gistermorgen op het Catshuis al toegezegd dat Ne derland doorgaat met het uit oefenen van druk op de rege ring in Pretoria, maar over meer economische sancties liet hij zich niet uit. Zijn colle ga Schoo van ontwikkelings samenwerking voegde daar 's middags wel aan toe dat Ne derland de frontlijnstaten (de buurlanden van Zuid-Afrika) helpt door kerken, vakbon den en bijvoorbeeld ook de Namibische bevrijdingsbewe ging Swapo te steunen. „De strijd tegen apartheid in Zambia is geslaagd: wij leven nu samen en werken samen. Wij lijden weliswaar niet echt President Kaunda van Zambia bepleit economische sancties te gen Zuid-Afrika. Politie vindt verkoolde lijken In het zwarte Zuidafrikaanse thuisland Lebowa zijn de laatste dagen door de politie 36 verbrande lijken gevon den. Er wordt een onderzoek ingesteld om vast te stellen of het om politieke moorden gaat of om een ritueel van hitte van de studiolampen als zwarte magie. Bij aanhoudende onlusten in het land zijn de vermoeidheid opzij en gaat gisteren weer veertien doden gemeld. De politie schoot vijf er nog eens goed voor zitten, mensen dood, terwijl negen mensen het leven verloren Hij geeft toe dat ook de Zam- toen hun hutten in brand werden gestoken. samen want onze blanke broeders in het land vallen meer onder de kapitaalkrach tige groep. Zambia heeft ook zo z'n problemen, maar de frustratie komt pas wanneer ik denk aan wat gebeurt in buurlanden die direct aan Zuid-Afrika grenzen als An gola, Mozambique en Nami bië. Zuid-Afrika, dat is waar het echte fascisme vandaan komt. Zuidelijk Afrika zit nu in een dal, maar daar is wel uit "te komen. Jullie hebben ook een slechte tijd onder na zi's gehad, die alles vernietig den..." Kaunda noemt vijf voorwaar den waaraan Zuid-Afrika zijns inziens moet voldoen: „Dood en begraaf de apart heid, beëindig het draconische wettenstelsel, hef het verbod op het ANC op, laat Mandela en andere gevangenen vrij en begin onderhandelingen over een multiraciale samenle ving". De president heeft al tijd de geweldoosheid gepre dikt als een soort levenswijze, maar „wie ben ik dat ik Win nie Mandela moet veroorde len wanneer zij oproept tot geweldadig verzet", aldus Kaunda. „De jeugd is het, die mij hoop geeft, daar ben ik heel opti mistisch over. Kijk eens in Zuid-Afrika waar blanke jon geren de scholen uitkomen en de hand uitsteken naar de zwarten. De jeugd daagt Bot ha uit, desnoods met blote handen. Zij kunnen het even wicht verstoren, waartoe wij, oude politici niet meer toe in staat zijn. De jeugd in Zuid- Afrika, maar ook die in Zam bia en in Nederland zijn mijn hoop op de toekomst". JOOS PERSOON „Slachter van de Balkan" liet 231.000 mensen doden" ZAGREB Half domme lend heeft de 86-jarige Andrija Artukovic giste ren in het Joegoslavische Zagreb geluisterd naar het voorlezen van de aan klacht wegens zware oor logsmisdaden in de Twee de Wereldoorlog. Artukovic was minister van binnenlandse zaken van het nazi-staatje Kroatië en zou op dracht hebben gegeven tot het vermoorden van honderddui zenden burgers partizanen en joden. Hij werd op 12 februari aan Joegoslavië uitgeleverd door de Verenigde Staten, waar hij bijna 40 jaar had gewoond. De Amerikaanse rechtbank oor deelde dat hij onder een valse identiteit het land was binnen gekomen. Aan de uitlevering was een lang juridisch gevecht voorafgegaan. De misdaden van de verdachte plaatsen hem in de rangen van de grootste en meest beruchte oorlogsmisdadigers die de mensheid heeft veroordeeld in Neurenberg en elders, stelde officier van justitie. De 32 pagina's tellende aan klacht bevatte verklaringen van ooggetuigen tegen Artu kovic, die getuigden dat hij een onbekend aantal joden, zi geuners, Serviërs en politieke gevangenen zou hebben laten vermoorden. De Joegoslavische regering stelt Artukovic verantwoorde lijk voor de moord op min stens 700.000 mensen, terwijl in een voorlopige aanklacht een aantal van 231.000 werd genoemd. De aanklacht bevatte gruwelij ke details. Er werd verteld over baby's die tegen celmu ren dood werden geslagen en mensen die levend in verbran dingsovens werden gegooid in het kamp Jasenovac. Het proces tegen Artukovic wordt door de Joegoslavische televisie naar 37 landen uitge zonden. EIS OPPOSITIELEIDSTER a BHOETTO VERWORPEN l JOHANNESBURG De Belgisch-Nederlandse Hé- lène Passtoors heeft giste ren in Zuid-Afrika ont kent schuldig te zijn aan „hoogverraad" en „terro risme", maar een aantal punten uit de aanklacht wel toegegeven. Passtoors erkende dat ze lid of sympathisante was van het verboden African National Congress en de doelstellingen van deze organisatie onder schrijft. Ook gaf ze toe dat ze koerierswerk en verkennings- werk had verricht voor het ANC en geheime codes had geleerd om de contacten te on derhouden. Passtoors erkende op de hoog te te zijn geweest van wape nopslagplaatsen die in de aan klacht worden genoemd. Zij had deze na haar arrestatie aangewezen aan de politie. Ook had ze een ANC-lid, Is mail Ebrahim, geholpen uit Zuid-Afrika te ontsnappen. Passtoors bekende bovendien dat ze twee moersleutels had voor het bedienen van kleef- mijnen. Passtoors heeft volgens mr. G. Westerveen van het Studie- en Informatiecentrum Mensen rechten geen schijn van kans op een eerlijk proces. Wester veen meent dat het onrecht in de Zuidafrikaanse veiligheids wetten verankerd ligt. Die wetten zijn volgens hem op tal van punten in strijd met inter nationale verdragen en geven de autoriteiten de vrije hand Mevrouw J. Passtoors-Smit, de moeder van de door Zuid-Afrika van „terrorisme" en „hoogverraad" beschuldigde Hélène Pas stoors? verlaat het gerechtsgebouw na de eerste dag van het proces. bij het onderdrukken van op positie tegen de apartheid. In de affaire rond de Neder lander Klaas de Jonge, die al negen maanden in de Neder landse ambassade in Pretoria onderduikt, is een totale pat stelling ontstaan. De Jonge wordt beschuldigd van terro risme, maar niet van hoogver raad. Berechting bij verstek is volgens Zuidafrikaans recht niet mogelijk. In Den Haag, Amsterdam en België zijn gisteren demonstra ties gehouden uit protest tegen het vasthouden van Passtoors en De Jonge en andere politie ke gevangenen in Zuid-Afri ka. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 57) .JHoho, daar klopt iets niet," mompelde de wachtmeester van politie. Sijmen S. Meris, die toevallig een beetje wacht stond te meeste ren bij het centraal station. Met waardige stap pen schreed Sijmen op de pijnlijk ter aarde ge smakte Kareltje af en scherpzinnig gromde hij: „Jij verlaat langs de verkeerde uitgang het sta tion, jongeman! Daaruit leid ik af, dat je een jeugdig schobbejakje bent, die geen kaartje had. Want als je wel een kaartje had gehad, dan had je wel langs de goeie uitgang het station verlaten. En dan praat ik nog niet eens over de fraaie boog, waarmee je op het plaveisel be landde. Die boog was kennelijk het oorzakelijke gevolg van een welgemikte schop tegen de ach terdeeltjes. Dat zegt genoeg, niet? Dat betekent natuurlijk, dat je bezig was kattekwaad uit te halen op het station!" Kareltje Knetter schrok zich een aap, toen wachtmeester Meris hem ervan betichtte kattekwaad te hebben uit gehaald op het station. Maar hij kon de wacht meester toch moeilijk gaan vertellen, dat ie zo'n verschrikkelijk braaf jongetje was, want nog geen vijf minuten geleden had-ie een grote goe derenwagen van de spoorwegen in de prak ge reden. Kareltje bevond zich dus in een moeilijk parket en hij had weinig reden de toekomst op timistisch tegemoet te zien. En het werd hem nóg angstiger te moede, toen wachtmeester Meris hem toebeet: „Je begrijpt zeker wel, dat dit een vettig stukje bureauwerk wordt, niet? Vort! Kom mee!" Middelerwijl had de boze stationschef aan een van zijn lijnwerkers op dracht gegeven de rare kinderauto van Kareltje van het station te verwijderen. De gehoorzame kerel opende daartoe een zijdeurtje en schoof het wagentje met een fikse duw de straat op. „Ziezo...," mompelde hij. „Opgeruimd staat net jes. Zeepkissies hore niet op de reels. Daar heb de sjef gelijk an." Van den Broek: „Harder werken in Stockholm" DEN HAAG Minister Van den Broek heeft vandaag in Stockholm gepleit voor ver^ snelling van de Europese ontwapeningsconferentie. Als voorzitter van de minis terraad van de Europese Ge meenschap en de Europese Politieke Samenwerking merkte hij op dat het werk tempo moet worden opge voerd. Sinds twee jaar spre ken 35 landen (alle Europese staten behalve Albanië, plus de Verenigde Staten en Ca nada) over vertrouwenwek kende en veiligheidsbevor- derende maatregelen, zoals het van te voren aankondi gen van troepenverplaatsin gen en militaire manoeuvres, en het toelaten van vreemde waarnemers. De Stockholm- se conferentie moet eind van dit jaar verslag doen aan de toetsingscommissie in We nen. WASHINGTON De Amerikaanse geheime dienst CIA heeft het afgelopen jaar in het geheim zeker 3,75 miljoen gulden poli tieke steun gegeven aan de Nicaraguaanse Contra's. Dat hebben regeringsfunctionarissen gezegd. Documenten tonen echter aan dat een deel van het geld ook naar militaire takken van de Contra-beweging is gegaan. Mid dels de clandestiene politieke steun was de CIA in staat een ste vige vinger in de Contra-pap te houden, ondanks het verbod dat het Congres de geheime dienst oplegde om de rebellen nog lan ger te helpen door het direct of indirect steunen van militaire of paramilitaire operaties in Nicaragua. In het Huis van Afgevaar digden is vandaag de derde rond begonnen in de strijd rond het voorstel van president Reagan om honderd miljoen dollar be schikbaar te stellen aan de Contra's, waarvan zeventig miljoen in de vorm van wapens. Het voorstel dat al door het Huis was aangenomen, moet opnieuw in stemming gebracht, omdat de Se naat het voorstel eerder had afgekeurd. LAHORE President Zia ul-Haq van Pakistan heeft gisteren de eis van opposi tieleidster Benazir Bhoet- to dat er snel verkiezin gen moeten komen, ver worpen. Volgens Zia moe ten de Pakistani wachten tot 1990. Dictator Zia en oppositieleid ster Benazir Bhoetto zijn bezig aan een gevaarlijke oefening in de crisisdiplomatie. Eén verkeerde stap van een van beide partijen en chaos breekt uit in Pakistan, of de staat van ver niet de macht hebbenj door bloedvergieten aart macht gekomen zijn". Volgens Benazir Bhoetto de de Pakistaanse raad ej i gering, die veertien maai geleden gekozen werdet] partijloze verkiezingen, L wettig gekozen lichamen. P echter bereid premier MoP mad Khan Junejo het voo|E van de twijfel te geven eri^ de leiding toe te vertroijr over nieuwe parlementT kiezingen. Met president Zia is er geen compromis mo^ Bhoetto beschuldigd hen hoogverraad wegens beleg wordt weer afgekondigd. dood brengen van haar De oppositieleidster, die vorige week triomfantelijk uit bal lingschap terugkeerde, is de bevolking van Pakistan aan het mobiliseren om haar roep om vervroegde verkiezingen te steunen. President Zia, die eind vorig jaar de democratie in geringe mate herstelde, geeft haar vooralsnog de vrije teugel, maar heeft wel ge waarschuwd dat ze haar cam pagne niet te ver door moet drijven. Beide partijen lopen een zeker risico: Bhoetto zal misschien niet in staat zal zijn om de he vig verhitte gemoederen van haar volgelingen onder con trole te houden en generaal Zia kan er niet zeker van zijn dat de campagne van Bhoetto, die hij „tijdverspilling" noemt, voortijdig zal doodbloeden. Tijdens een persconferentie in Lahore heeft Benazir Bhoetto trots verklaard dat haar partij, de PPP, op de dag van haar terugkeer de regering omver had kunnen werpen, wanneer ze dat gewild had. Na haar aankomst op het vliegveld marcheerden honderdduizen den aanhangers van Benazir door de hoofdstad. Bloedvergieten „Wanneer we geweld hadden willen gebruiken, wanneer'we met bloedvergieten en verlies van have en goed de macht hadden willen grijpen, dan zou ons dat gelukt zijn. We hadden de macht kunnen grijpen, maar de prijs zou te hoog zijn geweest voor mijn partij". De PPP staat voor een vreed zame overname van de macht, aldus Bhoetto. „Mijn partij wil rechtvaardigheid en zoekt po litieke oplossingen voor poli tieke problemen". Later in de persconferentie voegde ze daar nog aan toe: „We zouden lie- Maffia slaat toe Omstanders bekijken de auto van Frank DeCicco, een naaste medewerker van de Amerikaan se maffiabaas John Gotti. DeCicco kwam bij de bomaanslag in New York om het leven; een tweede inzittende werd zwaar gewond. Volgens een politiewoordvoerder gaat het vermoede lijk om een wraakactie. De vroegere baas van DeCicco was Big Paul Castellano, die in decem ber vorig jaar werd doodgeschoten. oormalige premier qar Ali Bhoetto, in 197?' zegt echter ook nadruk! dat ze niet gekomen wraak te nemen. Als de PPP in de regerini komen, zou ze generaaj verzoeken het land „opT beschaafde en vreedzame' nier te verlaten", zoals dl gezette dictators uit Haï) de Filipijnen dat ook ga, hadden. Op de vraag of l generaal voor de rechte! brengen, wanneer hij zou' geren te vertrekken, g« geen direct antwoord. Zë een politiek leidster, en moederen van haar vol* ren verhit. „Ik zou mf zien hoe de zaken lagen^ dus Benazir. Prater Bhoetto, waarvan soml critici nu al zeggen dat zt goede prater, maar een z ke beleidsmaker is, heef voorlopig partijprogramm gesteld. Wat het buitei betreft, houdt de PPP h een niet gebonden politie een onafhankelijk buiten beleid, gebaseerd op ove komsten tussen landen. Benazir zegt goede betrel gen te zoeken met alle la een seintje aan de A kanen dat de PPP-aanhai die tijdens de demonst van afgelopen donderda Amerikaanse vlag in I staken, niet als spreekbui de partij gezien moeten den. Wat Afghanistan aanga Benazir voorstander van politieke oplossing, waarl Russen hun troepen terug ken en de 3,5 miljoen ghaanse vluchtelingen, d in Pakistan verblijven, naar huis terugkeren, vluchtelingen zijn een de liserende factor in Pak aldus Benazir Bhoetto. Haar binnenlandse politi eerder populistisch dan lutionair te noemen: slo wijken moeten afgebi worden, de hongerigen m gevoed, de zieken ver worden. Boeren moeten en banen krijgen en er i een minimum maandloon zestien gulden vastge worden. De particuliere S zou een rol moeten gaan len in het cultiveren va economische groei en vaart. Benazir Bhoetto gaat zo v ze kan in het afwijzen va islamisatie-programma president Zia zonder te ven dat haar partij bep maatregelen terug zal dn „Mijn partij gelooft nie godsdienst gebruikt mag den voor politieke doelei' We zijn tegen iedere we een wrede en barb grondslag heeft". Bhoetto is vóór alles vast! ten om het Pakistaanse in de kazerne te houden, willen dat het leger ond schikt is aan de wil val volk, dat het leger de taak vervult". Het is de van het leger de natie t€ dedigen en het ophangei de door het volk gekozei mier Zulfiqar Bhoetto, r ven jaar geleden, valt dai slist niet onder. Benazir I to is weliswaar niet u bloedvergieten, maar dat kent nog niet dat het vei nu vergeten of vergeven

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6