Niet-erkenning Vaticaan van Israël is een zuiver politiek probleem" aan tafel 'n Nieuwe caravai zonder nasleep. Hl kerk wereld DEKEN KEET: President van Israël blij met bezoek paus aan synagoge Italië protesteert bij Libië tegen arrestatie bisschop Maronieten kiezen nieuwe patriarch Hindoes en moslims niet vergeten bij steun van de staat" Vaticaan en Wereldraad: Samen oecumene bevorderen Êcidóc1 Actie niet zinvol i ACHTERGROND CctdócSomcMit DINSDAG 15 APRIL 1986 PAGI Koptische paus Iaat verschijning onderzoeken Het hoofd van de Koptische Kerk in Egypte, paus Shenuda III, heeft een onderzoek laten instellen naar de mogelijke verschijningen van Maria in een sloppenwijk van Kairo. Ver scheidene bisschoppen zeggen vorige week donderdag een in het wit geklede vrouw hebben waargenomen boven de koe pel van de St. Demjanahkerk in de wijk Schubra, waar voor namelijk Kopten wonen. De bisschoppen maakten deel uit van de onderzoekscommissie die Shenuda III heeft ingesteld. De Mariaverschijningen begonnen volgens ooggetuigen meer dan twee weken geleden. Elke nacht zouden duizenden gelo vigen zich naar de kerk begeven. Bisschoppen Zuid-Afrika gaan met ANC praten Een delegatie van de Zuidafrikaanse katholieke bisschoppen conferentie is in Lusaka aangekomen voor een ontmoeting met leden van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). De delegatie staat onder leiding van aartsbisschop Dennis Hur ley. Zij zal onder meer spreken met ANC-leider Oliver Tam- bo. De delegatie blijft twee dagen in Lusaka. Zij wil met haar ge sprekspartners praten over „plannen van het ANC voor de toekomst van Zuid-Afrika". zo verklaarde Hurley bij aan komst in Lusaka. Voor het slagen van het kwaad is niets anders nodig dan dat goede mensen niets doen. Martin Luther King Een hele goeie zaak. Een geweldig gebeuren. Zo oordeelt deken J. M. E. Keet uit Amsterdam, voorzitter van de Katho lieke Raad voor Israël, over het historische be zoek dat paus Johannes Paulus II zondag bracht aan de Romeinse synago ge. Heet hangijzer blijft ondertussen de weige ring van het Vaticaan formele relaties met de joodse staat aan te gaan. Deken Keet vindt dat een kwestie van ondergeschikt belang. „Natuurlijk erkent het Vaticaan de staat Israel! Ze spreekt erover, het woord Israël is ook binnen de Vati caanse diplomatie niet van de lucht. Als meneer Peres mor gen langs zou willen komen, dan is hij toch welkom. Er is dus een feitelijke relatie, die trouwens al jaren bestaat. Ook Golda Meir was welkom in het Vaticaan." Hij wil niet horen van de op vatting dat aan deze weige ring om diplomatieke banden aan te gaan een eeuwenoud anti-semitisme ten grondslag ligt. Volgens Keet zou het Vaticaan nu niets liever doen dan de staat Israël erkennen. „Maar als het Vaticaan dat doet. krijgt het de hele Ara bische wereld op zijn dak. Ik vermoed dat het Vaticaan niet de schijn wil wekken dat het partij kiest in een con flict. Het is mijns inziens een kwestie van prudentie. We onderschatten toch het feit dat voor het Vaticaan de Arabische wereld als een soort bruggehoofd fungeert naar de islam toe. Dat is nu al voor het Vaticaan een vrij wel geheel gesloten wereld, terwijl het toch heel begrijpe lijk is dat het Vaticaan daar grote interesse voor heeft. In de islam is Jezus tenslotte ook geen onbekende figuur." Zou de gesehonden relatie met het jodendom, waaruit het christendom toch is voortgekomen, in het Vati caan niet meer prioriteit moeten hebben? Deken Keet wil daarover niet zo stellig oordelen. Hij beklemtoont nogmaals dat wanneer er een op brede in ternationale steun gebaseerde vredesregeling in het Mid den-Oosten tot stand komt een formele erkenning geen dag langer op zich zal laten wachten. Hij vindt ook de rechten van de Palestijnen in deze hele zaak een uiterst precair punt en dat maakt het volgens hem voor het Vaticaan niet gemakkelijk om op stel en sprong tot er kenning over te gaan. Wel gelooft hij dat erkenning op dit moment door het Vati caan zeker bevorderlijk zou zijn voor het verder verdwij nen van anti-semitisme. Hij wil ook wel bekennen dat er in de afgelopen jaren meer en betere gelegenheden zijn geweest voor het Vaticaan om Israël te erkennen. „Maar het heeft geen zin om daar nu nog over te praten. Dat is nakaarten." Keet vindt overigens dat het belang van die diplomatie van het Vaticaan schromelijk wordt overschat. „Die Vati caanse diplomatie is natuur lijk volledig uit de tijd. Hoofdzaak is dat wat zondag is gebeurd, hoopvol stemt voor de toekomst. Wat al lang had moeten gebeuren, is zondag gebeurd." PAUL VAN VELTHOVEN President Chaim Herzog van Israël heeft gisteren zijn vreugde geuit over het bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan de synagoge te Rome. Tege lijkertijd oefende hij kri tiek uit op de houding van het Vaticaan tegen over Israël. Herzog zei dat het bezoek van de paus ertoe bijdraagt dat een correctie wordt aan gebracht op het „histori sche onrecht" van de ka tholieke kerk tegenover de joden. Maar hij meende dat de slechte behandeling van de joden door de katholieke kerk niet als een afgedane zaak kan worden beschouwd, zolang het Vaticaan Israël niet erkent en er geen „volle dige en correcte betrekkin gen met ons tot stand zijn ge komen". „De geschiedenis kan niet worden uitgewist, maar historisch onrecht kan worden hersteld als we sa men de blik op de toekomst richten", aldus Herzog. Het Joods wereldcongres en het congres van Amerikaan se joden hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring eveneens hun voldoening uitgesproken over het be zoek. „Het bezoek opent een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van de betrekkin gen tussen het jodendom en de Rooms-Katholieke Kerk." De joodse organisaties spre ken de hoop uit dat hun be oordeling zal worden beves tigd in komende gesprekken met het Vaticaan. Leiders van de joodse gemeenschap in Italië toonden zich teleur gesteld over het feit dat de paus zondag geen enkele aanwijzing voor een mogelij ke erkenning van Israël had gegeven. Rabbijn Elio Toaff en Giacomo Saban, voorzitter van de joodse gemeente in Rome, zeiden na afloop van het bezoek dat de Rooms-Ka tholieke Kerk de joodse iden titeit pas ten volle erkent als zij diplomatieke betrekkin gen met Israël aanknoopt. Italië heeft bij de Libische regering geprotesteerd tegen de ar restatie van de Italiaanse bisschop Giovanni Martinelli, vier priesters en een non. Volgens de Libische regering zullen de zes geestelijken worden vrijgelaten. De zes geestelijken werden donderdag door Libische revolu tionaire gardisten in de stad Benghazi opgepakt. Volgens de Libische regering hebben de revolutionaire gardisten op ei gen gezag gehandeld. Het is onduidelijk waarom de geestelijken zijn gearresteerd. Volgens diplomaten in Tripoli houdt de arrestatie van de geestelijken geen verband met de spanning tussen de Vere nigde Staten en Libië, maar gaat het waarschijnlijk om een voorval in Benghazi. Mgr. Giovanni Martinelli Desmond Tutu nieuwe leider Anglicaanse kerk Z.-Afrika De zwarte bisschop van Johannesburg, Desmond Tutu, is gisteren gekozen als aartsbisschop van Kaapstad en leider van de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika. Hij volgt Philip Russel op die in augustus met emeritaat gaat, zo heeft de Anglicaanse kerk meegedeeld. Tutu werd gekozen door een kiescollege van 450 geestelijken en le ken, dat achter gesloten deu ren de met spanning ver wachte beslissing nam. De le den van het kiescollege, on der wie 24 bisschoppen, mo gen geen bijzonderheden over de verkiezing bekend maken. Om gekozen te wor den moet een kandidaat min stens tweederde van de stem men krijgen. De 54-jarige Tutu werd ver leden jaar februari benoemd tot de eerste zwarte bisschop van Johannesburg. Daarvoor was hij secretaris-generaal van de. Zuidafrikaanse Raad van kerken. Het besluit viel sneller dan verwacht. Het kiescollege had drie dagen uitgetrokken voor de verkie zingsprocedure. maar Tutu werd al op de eerste dag ge kozen. Hieruit blijkt de una nimiteit binnen de kerk, al dus de deken van de St. Ge- orgeskathedraal in Kaapstad, Edward King, die de benoe ming van Tutu bekendmaak te. De Maronitische christenen kiezen deze week de 76e patri arch als opvolger van mgr. Antonios Boutros Khoraiche, die in december vorig jaar ontslag heeft genomen. Khoraiche (79), die in februari 1983 door paus Johannes Paulus II tot kardinaal werd benoemd, werd op 13 februari 1975 tot patri arch van Antiochië en daarmee tot leider van de Maroniti sche christenen gekozen. De Maronieten, de belangrijkste christelijke gemeenschap in Libanon, zijn genoemd naar de heilige kluizenaar Maron die in de vierde eeuw leefde. Zij zijn altijd trouw gebleven aan de kerk van Rome. Aan het eind van de zevende eeuw trokken de Maronieten, op de vlucht voor de vervolgingen onder de Byzantijnse keizers, naar de bergen in Libanon. Zij kregen een grote politieke invloed in de tijd dat Libanon een Frans mandaatgebied was (1920-1943). Tot nu toe is de president van Libanon altijd een maroniet geweest. De negentien bisschoppen die de Maronitische gemeenschap kent. elf Libanezen, twee Syriërs, een Egyptenaar, een Braziliaan, een Canadees, twee Amerikanen en een Austra liër hebben zich gisteren volgens de traditie voor drie da gen teruggetrokken in de ambtswoning van de patriarch in Bkerke, in het noordoosten van Beiroet. De eerste stemming zal donderdag plaatshebben. Bij het vaststellen van de voorwaarden voor de verlening van overheid- steun aan kerken en an dere geestelijke genoot schappen moet met name de situatie van de hin does en moslims in ons land niet uit het oog worden verloren. De hindoes en moslims kam pen met achterstanden op het vlak van voorzie ningen, terwijl „de gede cimeerde en helaas van buiten af wederom be dreigde joodse gemeen schap" eveneens speciale behoeften heeft. Dat zei voorzitter prof. mr. E.M.H. Hirsch Ballin in Den Haag bij de installatie van de commissie van advies inzake de criteria voor steunverle ning aan kerkgenootschap pen en andere genootschap pen op geestelijke De installatie wera verricht door minister De Korte van binnenlandse zaken. Hirsch Balllin kondigde ver der aan dat de commissie ad viezen zal formuleren over de geestelijke verzorging in onder meer de krijgsmacht, de penitentiaire inrichtingen, de gezondheidszorg en de be jaardenoorden. Het zal ook tot de taak van de .advies commissie behoren een oor deel uit te spreken over over heidssteun voor bij voorbeeld onderhoud van de gebouwen van kerk- en andere genoot schappen. Minister De Korte deelde mee dat de activiteiten die voor eventuele steunverle ning in aanmerking komen aantoonbaar het algemeen belang moeten dienen. „Voorts zou de financiering ervan door het genootschap zelf op grote bezwaren moe ten stuiten", aldus de be windsman. Hij vroeg de commissie met nadruk bij het formuleren van de criteria voor steun verlening de financiële reali teit in het oog te houden. „De toestand van 's lands schat kist maakt nu eenmaal dui delijk dat, zoals de in dit ge val bijzonder toepasselijke zegswijze luidt, de bomen niet tot aan de hemel groei en", aldus De Korte. In de regeringsverklaring kondigde het kabinet in 1982 overleg over de vaststelling van duidelijke richtlijnen voor steunverlening aan. De minister omschreef maandag het ontbreken daarvan als een knellend probleem. Dit overleg tussen de genoot schappen en betrokken de partementen over met name de geestelijke verzorging in de krijgsmacht en het onder houd en de bestemming van gebouwen die de genoot schappen ten dienste staan, heeft sindsdien niet tot over eenstemming geleid. Dr. Emilio Castro, de secreta ris-generaal van de Wereld raad van Kerken en de paus hebben tijdens hun ontmoe ting, gisteren in het Vaticaan, hun beider streven naar oe cumene bekrachtigd. Ook is de wereld vredesgebedsdag op 27 oktober in Assisi aan de orde geweest. Het was het eerste bezoek aan het Vati caan van Castro, die op 1 ja nuari vorig jaar dr. Philip Potter bij de Wereldraad op volgde. In het gesprek over de oecue- mene is verwezen naar de participatie van de Rooms- Katholieke Kerk aan de zo genaamde Lima-teksten over doop avondmaal-eucharistie en ambt, zo blijkt uit een communiqué van de Wereld raad. Het werk van veel theologen maakt enerzijds de onderlin ge verschillen zichtbaar en draagt anderzijds bij tot een groeiende bewustwording van de gemeenschap onder christenen. Een gezamenlijk getuigenis wordt hierdoor be vorderd, aldus het communi que. Als een kans voor de vrede hebben beide kerkleiders het wereldvredesjaar aangeduid, dat de Verenigde Naties voor 1986 hebben uitgeroepen. De Wereldraad ondersteunt het initiatief van de paus om in oktober in de stad van Fran- ciscus van Assisi een „vre- destop" van religieuze leiders uit de gehele wereld te hou den. De Wereldraad heeft zich verder geschaard achter de oproep van de Zuidafrikaan se Raad van Kerken op 16 juni een gebedsdag voor de vrede in Zuid-Afrika te hou den. De Poolse kardi naal Josef Glemp glimlacht wat verlegen naar de Franse president Mitterrand die hem gisteren ontving in het Elyseepaleis. Kardinaal Glemp is in Frankrijk om het honderdvijftig jarig bestaan van de Poolse katho lieke missie in Frankrijk mee te maken. Gekookte gehaktballen met sajoer van kooien prei en rijst vla-flip Nodig voor twee: 200 g gehakt, 1 sneetje brood, zout, dja- hé, 1 theelepel ketjap, 1 lepel kleingesneden prei, losge klopt ei, 2,5 dl water, half kippebouillontablet, 1 bolletje gember; 1 prei, 500 g Chinese kool, 1 lepel olie, 1 lepel ketjap, 1 lepel sherry, zout, peper, bruine basterdsuiker; 250 g droogkokende rijst; 2 lepels limonadesiroop, 2 dl yoghurt, 3 dl gele vla, 1 theelepel oploskoffie, 1 lepel rum, 1 lepel chocoladevlok ken. Week het brood in warm water. Druk het vocht er zo veel mogelijk uit en maak het sneetje fijn. Voeg het gehakt toe met zout. djahé, ketjap, prei en zo veel losgeklopt ei dat het een stevig-smeuïge massa wordt. Kneed het gehakt flink door en vorm er per persoon twee balletjes van. Maak de handen iets vochtig voor het vormen, dan worden de balle tjes mooi glad. Leg de gehaktballen een uurtje koel weg. Breng het water met het bouillontablet en stukjes gember aan de kook, leg er het gehakt in en kook het in een kwar tier gaar. Snijd de prei in smalle ringen en de kool in reepjes. Bak de groenten al omscheppende een paar minuten in de olie. Doe er een paar lepels water bij, sluit de pan en smoor het meng sel in acht minuten gaar. Doe de bouillon met gember (van het gehakt) bij de groenten en breng de massa op smaak met ketjap, sherry, zout, peper en bruine basterdsuiker. Verdeel de limondesiroop over hoge glazen en schenk er de yoghurt bij. Meng de helft van de gele vla met de oploskoffie en rum en leg de bruin geworden vla op de yoghurt. Bedek de koffievla met de rest gele vla en garneer de vla-flips met de chocoladevlokken. JEANNE Het is zeer twijfelachtig of de Amerikaanse luchl van de afgelopen nacht Libië af zal houden van verdi roristische acties. Bij „een dolle hond", zoals pn Reagan de Libische leider Khadaffy heeft genoemd, lij reactie niet voor de hand, integendeel. Vergeleken Amerikaanse actie hadden de maatregelen, waai twaalf EG-landen gisteren in Den Haag hebben besli alhoewel ze best wat krachtiger hadden mogen zijn op de lange duur meer kans op succes. Om die reden moet de Amerikaanse aanval op Libië e den betreurd. Er is nu reden tot zorg over de verder wikkelingen, niet op de laatste plaats in Europa, dat iner veel kwetsbaarder is voor Libische vergeldingsacties der VS. Daarbij moet uiteraard niet worden gedacht aan - streekse Libische militaire aanvallen op bijvoorbeeld Europa. De kans op nieuwe bomaanslagen en terrorisT acties van zelfmoordcommando's is sinds vannacht r* wel toegenomen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, S(l heeft vannacht vooral de Europeanen er aan herinnerB toegeven aan agressie alleen maar nieuwe agressie opl De geschiedenis heeft dat inderdaad vele malen be\P maar dat neemt uiteraard niet weg dat de bestrijding agressie wel zinvol moet zijn. De verrassende Amerikaanse aanval heeft overigentl duidelijk gemaakt hoe moeilijk het overleg moet zij weest, dat de twaalf Europese ministers van buitenland ken gisteren onder leiding van minister Van den Bi Den Haag over de kwestie-Libië hebben gevoerd. DeH, ging van Amerikaanse represailles hing niet alleen alj lucht, maar de meeste, zo niet alle ministers moeten begrepen, dat de actie nauwelijks meer voorkomen koi den. Engeland, dat op dat moment Amerika al lang ming moet hebben gegeven voor de luchtaanval gebi maken van vliegvelden op Brits grondgebied, zal gistefca dag al vrij nauwkeurig op de hoogte zijn geweest vapi tijdstip van de aanval. n< V Het is opmerkelijk en verheugend dat Europa desoi kans heeft gezien eensgezind een oproep te doen de VS de spanning in het Middellandse Zeegebii verder te verhogen, terwijl de EG-landen tegelijkert( diplomatieke sancties tegen Libië besloten. Ook na dePt rikaanse luchtaanval dienen de Europese landen die zeker ten uitvoer te brengen. Gevreesd moet echter dat er voor Europa spoedig aanleiding zal zijn, in anti op nieuwe terroristische aanslagen, ook economische s: tegen Libië af te kondigen. Landen als Italië, Franki de Bondsrepubliek, die sterke economische banden met[ onderhouden, moeten het veel grotere algemeen belai maar zwaarder laten wegen. A (ADVERTENTIE) Uitgeslapen lenen begint met een go advies. U wilt natuurlijk gunstige vood waarden en 'n laag tarief Kom snel 'nC met ons praten, g BANK Lenen? De NMB denkt met u m Zachter maar ook enkele buien DE BILT (KNMI) Tamelijk zachte maar onstabiele lucht stroomt morgen met een zui delijke stroming naar ons land. Deze lucht is afkomstig uit de Golf van Biscaje en vloeit via noord-Frankrijk en Belgie naar Nederland. In deze lucht komen opklaringen voor. De zon zal zich dus af en toe laten zien. Door de nu al hoge zonnestand kan de lucht in de onderste lagen zodanig aange- warmd worden dat de lucht onstabiel van opbouw wordt. Dit wil zeggen dat zich dan ge makkelijk enkele buien kun nen gaan vormen," mogelijk zelfs met onweer. Het ziet er naar uit dat de kans op deze buien in de middaguren het grootst is. De temperatuur loopt na een nacht met een minimum van rond 5 graden weer wat hoger op dan op vandaag. In het bin nenland wordt het een graad of 13, bij zee en op de Wad deneilanden blijft het enkele graden koeler. De wind waait matig uit het zuiden. Een de pressie bij de Britse eilanden bepaalt ons weer. Deze trekt de komende dagen heel lang zaam naar onze richting en wordt vrijdag boven ons land verwacht. Tot dan verandert er weinig aan de bovenbe schreven weertype. Na vrijdag ontwikkelt zich boven onze omgeving een noordoostelijke stroming. Daardoor wordt het tijdens het komende weekein de weer wat koeler. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: veel bewolking. Af en toe regen. Ten noorden van Oslo-Stockholm ook sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Noord- en west-Frankrijk, Be nelux en noord-Duitsland: wisselend bewolkt. Nu en dan buien, mogelijk met onweer. Vooral in west-Frankrijk ook zon. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Oost-Frankrijk en zuid-Duits- land: veel bewolking. Af en toe regen. Middagtempe 10-15 graden. Britse eilanden: in Sch en noord-Ierland veel king en af en toe regen, wisselend bewolkt en p lijk buien, vooral in di dag. Middagtemperatuu 12 graden in het zuidei graden in Schotland. Spanje en Portugal: in Portugal en noordwest wisselend bewolkt en dan een bui. Elders vr nig. Middagtemperatuu 12 graden in het noord 20 graden in zuid-Spanji i| Alpengebied: aan de no de af en toe een bui ma j opklaringen, aan de zu| veel bewolking en vooF donderdag overvloedige a en boven 1500 m sneeuv dagtemperatuur in de 10-15 graden. Franse Middellandse zej Italië en Adriatische ku zuid-Italië vrij zonnig bi* peraturen van 20 tot 2 den, elders half tot zwa wolkt en vooral in noord regen. Middagtempe rond 15 graden. terdar Weer Mix Min De Bilt Eelde regen Eindhoven regen Den Helder regen Brussel Dublin ifëw

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2