0omcuit Vrees voor nieuwe terreur na bombardement Tripoli .Celstraf blijft nodig' BON: Intvoerders eisen 3,5 miljoen ruil voor casino-eigenaar AMERIKAANSE AANVAL OP HOOFDKWARTIER KHADAFFY Beperk kinderbijslag voor kind met inkomen ekort aan accountants lost rijk half miljard Ook derde vrouwenarts naar huis i pifiTraT nu ITT nnniP* Wang '£eid6e(Sottfa/nt Dinsdag 15 april 1986, 77e jaargang no. 23475 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Snthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas.Chel-redacteur: Wim Bui|teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.belaling),kwartaal I. 67,43, |aar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losser Af en toe zon. Ook enkele bui en, mogelijk met onweer. Van nacht ongeveer 5 graden, mid- dagtemperatuur rond 12 gra den. Overwegend matige zui delijke wind. Zon op 06.41; onder: 20.39. Schev. hoog water: 7.55 en 20.21; laag water: 3.36 en 15.48 JlDHOVEN Voor de ontvoerde no-eigenaar Paul Gerd Hertel uit Gladbeck (WD1) is een los- geëist van 3,2 miljoen Duitse ^-k (ruim 3,5 miljoen gulden). Het {htoffer verscheen op 22 maart t in zijn kantoor in het Belgische j>pel en is sindsdien spoorloos. Vtel werd voor het laatst gezien Breda. Hij bezit in Nederland zes fcnaamde Golden-Tencasino's. Op 26 maart werd in Hertels casino in Eindhoven een telegram bezorgd dat was gericht aan directeur Weber. Daarin werd verwezen naar een kilometerpaal langs de autosnelweg Maastricht-Luik. Bij die kilo meterpaal op Nederlands grondgebied lag een sleutel van een bagagekluis op het station in Luik. In die kluis lag een brief voor mevrouw Hertel waarin het losgeld werd geëist. Verder werd meegedeeld dat binnen tien dagen opnieuw contact zou worden opgenomen. De politie had van morgen al ruim 600 tips binnen over de ontvoeringszaak. Simone de Beauvoir overleden PARIJS De Franse schrijfster Simone de Beauvoir is gisteren op 78-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Parijs overleden. De Beauvoir wordt beschouwd als de bekendste Franse schrijfster van deze eeuw en als de belangrijkste intellectuele kracht achter de Franse vrouwenbeweging. Haar in 1949 verschenen boek „Le Deuxième Sexe" betekende een doorbraak in de vrouwenliteratuur, hoewel De Beauvoir er altijd be zwaar tegen had een feministe te worden genoemd. Simone de Beauvoir was de levensgezellin en biografe van de zes jaar geleden overleden filosoof Jean-Paul Sartre. Een van haar bekendste werken, „La Ceremo nie des Adieux", (1981), handelt over de laatste jaren van haar samenzijn met de Franse filosoof. Een ander bekend boek van haar hand was „Les Mandarins", waarvoor zij in 1954 de Prix Goncourt kreeg, Frank- rijks hoogste literaire onderscheiding. Pag. 16: Rebelsheid bleef De Beauvoir tot het ein de toe bij. Bedrijven bezorgd over daling aantal LBO-leerlingen HENGELO Het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond (KNOV) maakt zich ernstige zorgen over de da ling van het aantal leerlingen in het la ger beroepsonderwijs (lbo). Veel bedrij ven verwachten binnenkort een tekort aan vaklieden. Dit heeft de secretaris onderwijs van het KNOV, Ter Steeg, gisteren gezegd ter gelegenheid van de Week van het lbo. Het lager beroepson derwijs telde-in verleden jaar 357.000 leerlingen; bijna 26.000 minder dan een jaar daarvoor. Deze daling van 6,7 pro cent is vooral te wijten de terugloop bij het lager technisch onderwijs en het la ger huishoud- en nijverheidsonderwijs. President Reagan: „Indien nodig, doen we het nog een TRIPOLI/WASHING TON/MOSKOU/PA RIJS Vrees voor nieuwe terroristische aanslagen tegen Ameri kaanse en andere doe len in West-Europa overheerst de eerste re acties op de Amerikaan se aanvallen op Libië van vannacht. Ameri kaanse ambassades, mi litaire bases en andere mogelijke doelwitten staan onder zeer zware bewaking om eventuele vergeldingsaanvallen het hoofd te bieden. Li bië liet eerder deze week weten, dat een Amerikaanse aanval door zelfmoordcom mando's zou worden be antwoord. Intussen duurt de onrust in Libië voort. Vanuit de hoofd stad Tripoli werden vanmorgen schietpartij en gemeld. Bij de Amerikaanse luchtmachtbasis Upper Heyford in Groot-Briitannië werd gisteren deze foto gemaakt van een trailer, die bommen naar een vliegtuig vervoerde. Volgens een woordvoerder was het een oefening, maar het vermoeden bestaat dat van deze basis wel degelijk toestellen zijn vertrokken voor de actie tegen Libië. Een van de Amerikaanse tankvliegtuigen die vannacht werden ingezet om de F-111 gevechts bommenwerpers in de lucht bij te tanken. De verrassingsaanvallen op de Libische hoofdstad Tri poli en de havenstad Ben ghazi werden om twee uur vannacht (plaatselijke tijd) uitgevoerd door vijftien vliegtuigen van de Ameri kaanse Zesde Vloot, die voor de kust van Libië kruist en door achtttien F- 111 gevechtsvliegtuigen, af komstig van bases in Groot- Brittannië. Daarbij zijn het huis en het hoofdkwartier van de Libische leider kolo nel Khadaffy geraakt. De Libische leider zelf zou on gedeerd zijn gebleven, maar volgens nog onbevestigde berichten zijn enkele van zijn kinderen gewond. Bij de zware bombardementen zijn volgens nog onbevestig de berichten tientallen do den en gewonden gevallen. De Amerikanen zouden ze- De Libische leider Khadaffy heeft volgens de berichten uit Tripoli de Amerikaanse aanval overleefd, ker een F-lll-toestel heb ben verloren. Volgens de kanselier van de Nederlandse ambassade in Libië, W. Meulenberg, zijn er waarschijnlijk geen slachtoffers onder de naar schatting 400 Nederlanders in Libië. Over het lot van andere buitenlanders in het land of over een mogelijke evacuatie van de buitenlan ders was vanmorgen niets bekend. Er bevinden zich in Libië enkele duizenden westerlingen, onder wie zo'n 800 Amerikanen. Vol gens Meulenberg hebben de bombardementen wel tame lijk dicht bij de Nederlandse ambassade plaatsgevonden. Hij verklaarde dat de Ame rikaanse luchtmacht onder andere een aanval heeft uit gevoerd op een gebouw in het centrum van Tripoli, waarin de Libische geheime dienst is gevestigd. Bij die aanval heeft de naburige Franse ambassade schade opgelopen. Geruchten over opstandige Libische eenhe den kon Meulenberg niet bevestigen. Maar hij achtte niets uitgesloten in verband met de aanhoudende schiet partijen in de stad. Verscheidene Amerikaanse commentatoren hebben er op gewezen, dat de VS nu de weg zijn ingeslagen van de openlijke confrontatie. „Wij zijn momenteel in staat van oorlog", verklaar de columnist Robert Novak. Pagina 5: Vervolg. Reagan: „Indien nodig vallen wij op nieuw aan". SVR-advies: ZOETERMEER Het inko men van kinderen dat ter be schikking komt van de ouders (het zogenaamd ouderlijk vruchtgenot) moet worden be schouwd als inkomen van de kinderen. Op die manier wordt voorkomen dat de ou ders kinderbijslag voor deze kinderen krijgen. Dat schrijft de Sociale Verzekeringsraad (SVR) in een advies aan staats secretaris De Graaf. De SVR stelt voor ook het vermogen van kinderen dat door de ou ders beheerd wordt als vrucht genot te beschouwen. Hetzelf de geldt voor pensioenen voor halfwezen en inkomsten uit arbeid. Al deze vormen van inkomen blijven nu buiten be schouwing bij de beantwoor ding van de vraag of aan de ouders kinderbijslag kan wor den uitgekeerd. De raad stelt voor dit te wijzigen. Sport op tv Morgen, BRT 2 15.30 uur: Steaua Boekarest-Ander- lecht (halve finale Europa Cup 1). Aansluitend Wiel rennen: De Waalse Pijl. Visa ingetrokken op afscheidsfeest MOSKOU Twee broers die na een bezoek van de Ameri kaanse senator Edward Ken nedy toestemming hadden ge kregen om de Sovjet-Unie te verlaten, zijn gisteren door de politie gearresteerd terwijl zij in Moskou een afscheidsfeestje vierden. De twee inwoners van Georgië hadden vandaag naar Israël moeten afreizen, maar de politie hield hen aan onder het mom dat zij geen verblijfsvergunning voor Mos kou hadden. De tv/ee broers, mede-oprichters van een com missie voor mensenrechten in Georgië, proberen vanaf 1971 het land uit te komen. Inwoner Nieuw-Vennep verongelukt HAARLEMMERMEER De 49-jarige P. Witte uit Nieuw- Vennep is in de afgelopen nacht in de Haarlemmermeer door een verkeersongeval om het leven gekomen. Dat maak te de politie vanmorgen be kend. Door nog onbekende oorzaak botste de man met zijn personenauto tegen een boom langs de kant van de weg. Het slachtoffer was op slag dood. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teleloonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ISTERDAM De schatkist jaarlijks een half miljard len mis doordat er veel te inig rijksaccountants zijn. ©r de sterke onderbezetting de boekhouding van grote lernemingen onvoldoende ontroleerd worden. Dit ifcft M A. Clarijs, voorzitter i de Vereniging van Over- dsaccountants, gisteren ge- d tijdens de jaarvergade- l van de vereniging, gens Clarijs is de overheid atig in het treffen van atregelen om de accoun tsdiensten voldoende te be nnen. Er zijn slechts enkele tientallen miljoenen guldens nodig om de arbeidsvoorwaar den voor alle rijksaccountants te verbeteren, aldus Clarijs. Als die verbetering niet plaats vindt, zal de uittocht van erva ren accountants naar het beter betalende bedrijfsleven voort duren, vreest Clarijs. Van de 800 accountants die de rijksaccountantsdienst in 1985 telde, verlieten er in dat jaar 120 de dienst. De helft daar van verruilde de overheids dienst voor een baan in het bedrijfsleven. In januari van dit jaar verdwenen er nog eens 26 accountants bij de overheid. Bende steelt Britse kroondiamant VILLITON te Britse politie op zoek naar en bende die een iamant heeft ge- lolen die eens de roningskroon an Karei II sier- e. Ook werd zil- fer ontvreemd het een waarde jjan 120.000 pond. 0e voorwerpen '4jn gestolen uit let vijftig kamers Iellende landhuis f— van historica Ka- therine Wynd- ham in Somerset. De dieven omsin gelden het hemel bed waarin zij had geslapen en sleepten haar van kamer tot kamer. Koning Karei II zou de edelsteen uit zijn kroon hebben genomen en gegeven aan kolonel Francis Wyndham, een voorvader van de historica, omdat hij hem tijdens de slag van Worces ter in 1650 onder dak had gegeven. Deskundigen hebben de waar de van de dia mant niet willen schatten omdat dat door de histo rie die er aan vastzit onmogelijk zou zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG De 63-jarige Haagse gynaecoloog die er van wordt verdacht met twee col lega's in het Haagse ziekenhuis Leyenburg een 24 tot 27 we ken oude foetus na de geboor te te hebben laten sterven, is gistermiddag op vrije voeten gesteld. Volgens persofficier B. Vermeulen achtte de rechter commissaris het na verhoor niet noodzakelijk de man lan ger vast te houden. Het onder zoek wordt wel voortgezet. De 31-jarige arts-assistent en de 54-jarige college waren al eer der naar hu(s gestuurd. Mr. G. Spong, advocaat van de 54-jarige gynaecoloog, stelt dat de foetus niet levensvatbaar is geweest. Direct na de opname werden infusen met Nalador toegediend, een middel dat krampachtige contracties van de baarmoeder veroorzaakt en daarmee de foetus in de baar moeder ernstig beschadigt. Door die infusen gingen de artsen ervan uit dat de baby vanwege niet levensvatbaar kon zijn, ook al kwam het le vend en uiterlijk gaaf ter we reld. Korthals Altes bij herdenking 100 jaar strafwetboek: V) •n (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN Minister Korthals Altes (Justitie) vindt dat ons rechts systeem nog lang niet zon der gevangenisstraffen kan. „Wellicht kunnen zij in de verre toekomst wor den afgeschaft, maar ik ben van mening dat we nu, anno 1986 en in de van nu af voorzienbare tijd niet zonder de vrij heidsstraf kunnen", aldus de minister. Hij zei dit vanmorgen in de Martini kerk te Groningen, waar werd herdacht dat hon derd jaar geleden het Wetboek van Strafrecht werd ingevoerd. In de eerste plaats is volgens Korthals Altes de gevange nisstraf onontbeerlijk „omdat wij tot op heden geen betere oplossing hebben kunnen vinden voor de mensen die door hun ernstig crimineel gedrag een zodanige bedrei ging voor de samenleving vormnen, dat wij ons wel ge dwongen voelen hen daaruit enige tijd te verwijderen". Nog belangrijker echter vindt de minister het argu ment dat de vrijheidsstraf het sluitstuk van ons gehele strafrechtelijke systeem vormt. „Het is het uiterste middel, de laatste dreiging", aldus de bewindsman. „Al leen omdat op de achter grond steeds de dreiging van de vrijheidsstraf een rol speelt, kunnen wij een groot aantal zaken afdoen door middel van boetes, transac ties, alternatrieve straffen en dergelijke". Wat het gevan geniswezen betreft is er vol gens Korthals Altes op één punt in honderd jaar niets veranderd: er is nog altijd een tekort aan celruimte. Vorig jaar is het aantal bij de politie geregistreerde mis drijven overigens met één procent toegenomen tot 1,03 miljoen. Sinds 1960 is er niet zo'n geringe toename ge weest. Verdachte inbraken Wassenaar aangehouden WASSENAAR De politie in Wassenaar heeft zaterdagnacht een 51-jarige man uit Israël aangehouden op verdenking van een reeks diefstallen in Wassenaar-Zuid. Die wijk werd de laat ste maanden geteisterd door inbraken, waarbij steeds gaatjes in raamkozijnen en deuren werden geboord om binnen te kunnen komen. Zaterdagnachtr werd de man na een achtervolging aan gehouden. Hij wordt verdacht in de afgelopen maanden vele in braken te hebben gepleegd tot een buit van enkele tienduizen den guldens. De politie van Wassenaar is nog op zoek naar de boren die de man gebruikt heeft en die hij vermoedelijk tijdens zijn vlucht heeft weggegooid. De politie verzoekt een ieder die daar opheldering over kan verschaffen contact met haar op te nemen: tel. 01751-19244. Rondsnuffelend in een bibliotheek of in een boekenwinkel zal menig boekenliefhebber niet gauw vallen op de titel „De nieuwe ontwikkeling in het departement van organisatie". Toch is het deze roman, die de 51-jarige Chinese schrijver Wang Meng zo bekend heeft gemaakt dat hij het nu tot minister van cultuur heeft gebracht. Het boek is destijds in China, waar van 1966 tot 1976 de culturele revolutie aan de gang was, dan ook bijzonder fel aangevallen. De laatste jaren verandert er onder China's sterke man Deng Xiaoping het een en ander, vandaar deze nieuwe ontwikkeling. Over Wangs promotie vandaag meer in de Leidse Courant: vol berichten over welke nieuwe ontwikkeling dan ook. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vri jblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1