Spaarduiten Wassenaarse boer verdeeld onder 227 erfgenamen PAN-stem blijft ongeldig Politiepost Valkenburg te weinig open Wachten op bloemen College voelt weinig voor doortrekken Jagtlustkade ÏDEN OMGEVING CfiidócSotwant DINSDAG 15 APRIL 1986 PAGINA 13 DRSTEL DRIE RAADSLEDEN: tybulante handel in Warmond aan banden Door concentratie van de standplaatsen van de Llante handel en het beperken van het assortiment, hopen [raadsleden de ergernis bij plaatselijke ondernemers weg te en. Dat is de essentie van een initiatief-voorstel van het (dende raadslid Vreeken en twee VVD-raadsleden. Van- wordt het voorstel besproken. Brie raadsleden stellen voor om een plaats aan te wijzen (iets Ier weg van de gevestigde groenteman) waar zich marktkra- j mogen bevinden op bepaalde dagen en tijden uitgezonderd taterdag. Tevens dient een retributie voor het gebruik van de Hplaatsen geheven te worden. Behalve de zes plaatsen op bleintje bij het Meerpunt zouden elders elders in de gemeen ten kramen meer mogen wordengeplaatst. Voorts stellen de kleden voor dat neringdoenden uit de gemeente het eerste 1 van deelneming dienen te hebben en dat er een beperkt 1 van assortiment zou moeten zijn. Vernielingen in school KATWIJK In de St. Jozef- school aan de Bekkerstraat is het afgelopen weekeinde voor ruim duizend gulden aan vernielingen aangericht. Gipsplaten werden kapot gegooid en stuclagen ver nield. De school wordt momen teel verbouwd. Bejaarde bestolen KATWIJK Een 85-jarige be woonster van het Noordeinde is zaterdagmiddag bestolen door drie vrouwen. De vrouwen kwa men met een zielig verhaal de woning binnen en toen het drie tal weer vertrok, bleken ze geld te hebben meegenomen. De vrouw heeft gisteren aangifte ge daan. Raadsvergadering in 25 minuten WASSENAAR Vijfen- twintig minuten bleken gister avond voldoende om een raadsvergadering met een agenda van 14 onderdelen te behandelen. Een unicum in de Wassenaarse geschiedenis en burgervader drs. P.H. Schoute meldde de tijdmeting dan ook trots. De raad ging onder meer akkoord met de aanschaf van een nieuw laddervoertuig voor de brandweer, verbouwingen aan het politiebureau en het gemeentekantoor en de aan schaf van een toiletwagen voor op het Wassenaarse marktterrein. Horeca in Leidschendam later dicht LEIDSCHENDAM De sluitings- tijden van horecabedrijven in Leid schendam zullen voor vrijdag- en zaterdagnacht op 02.00 uur worden gesteld. Dat werd gisteren door de gemeenteraad vastgesteld. Alleen het CDA was tegen. Bijna 800 bloeddonors LEIDSCHENDAM Voor de ak- tie van de plasmadienst voor het Rode Kruis hebben zich in Leid schendam bijna 800 donors gemeld, ruim 8% meer dan vorig jaar. Wie verhinderd was of alsnog bloed wil geven, is morgen nog welkom in de kantine van Stompwijkse Boys aan de Meerlaan in Stompwijk. Automobilist licht gewond OEGSTGEEST Een 59-jarige automobilist uit Katwijk raakte gister ochtend licht gewond op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest, toen hij aan gereden werd door een auto die bestuurd werd door een 23-jarige Rijns- burgse. De Katwijker wilde keren, maar werd te laat opgemerkt door de Rijnsburgse. De Kat wijker werd licht ge wond naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. KROON WUST BEZWAREN AF Omstreden snackbar blijft in bedrijf VOORSCHOTEN/DEN HAAG De Kroon heeft de bezwa- ren van een aantal Voorschotenaren tegen een snackbar op de Prins Bernhardlaan afgewezen. Met de uitspraak is het ad vies van de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State gevolgd. Deze hoogste beroepsinstantie verklaarde dat het gemeentebestuur van Voorschoten terecht aan eige naar H.J.M. Tetteroo een vergunning heeft gegeven om snacks en koffie te verkopen. De snackbar is een doorn in het oog van sommige buurtbewoners. Zij vinden dat sinds de komst van de cafetaria de straat vervuilt, de buurt stinkt en vandalisme dreigt, waarschijnlijk door verkoop van sterke drank. Ook al blijft de snackbar in bedrijf, toch is de Kroon enigszins tegemoet gekomen aan de bezwaren van de Voor schotenaren. Eigenaar Tetteroo is verplicht om elke dag etensresten en papier binnen een straal van 25 meter, en niet 10 meter zoals de gemeente had gesteld, op te ruimen. tagen over rwennerij' btenaren IRHOUT/DEN HAAG leden van Provinciale in hebben vragen gesteld ie[het college van Gedepu- Staten naar aanleiding litlatingen van het Voor- gemeenteraadslid A. de in de Leidse Courant, ins De Groot bestaan er contacten tussen hoge maren van de provincie Irojectontwikkelaar Noor- ir. De ambtenaren moch- ■nnissen en eten op kos- in Noorlander en in ruil ir kan Noorlander de 'bouwwijk Oosthout in lout wat vlotter volbou- itenleden ir. A. de Jong I en J.P.R.M. Steegh •/CPN/PPR) uit Leiden P. van Heemst (PvdA) uit irdam willen weten of het laad waar is dat ambte hebben getennist en ge it bij Dekker Tennis in nond op uitnodiging van lander. Ook willen ze weten over de procedu- it die is gemaakt bij de keuring door de provincie ^de overeenkomst tussen (emeente Voorhout en de .p Noorlander inzake het fide en derde deelplan van hout. Het besluit werd een ]e laat genomen, waardoor lezwaren die tegen deze een komst werden inge- 3 niet meer konden wor- beoordeeld. De drie sta- Jden willen dat het college "vkeurig aangeeft hoe der ate fouten in het vervolg len worden voorkomen, io vraagt zich af de amb- »n die mogelijk betrok- 'aren bij de gratis tennis- en lunch ook verant- lelijk waren voor de pro- fout. eisjes" van provin- ambtenaren op kosten Duwmaatschappijen wer- jook in 1983 al een keer de aandacht gebracht, ijd gaf het college de ging zich te beraden de instructie voor het van provinciale ibaren aan studiedagen, ;n, conferenties en der- De drie statenleden in weten wat er van die terecht is gekomen. Sgstgeestse "jnkeliers: ilrkeerprobleem vertrokken jJSTGEEST Het par- •robleem in en rond de empenaerstraat wordt |overtrokken door de ge- ite. Tot die conclusie len de leden van de ;eliersvereniging tgeest Actief" tijdens listeravond gehouden le- 'ergadering. r de reconstructie van el» parkeerterrein aan de cjtveeweg zijn de winke- 'jk tevreden. Eén van de jvezigen merkte op dat de invoering van een |n we zone voor de hele Gieving en het straks gere- itrueerde, parkeerterrein weeweg, in feite het par- -*probleem opgelost kan m De aanwezigen voelden |s voor voorlopige oplos- en zoals bijvoorbeeld het Estel om langparkeerders rs in gemeente hun auto ten parkeren en ze van- r met een pendelbus naar centrum „De Kempe- te brengen. Men wil structurele oplossing. ,l betrekking tot het plan een tweetal winkeliers, parkeerterrein op de kop de De Kempenaerstraat e richten, na sloop van ingen aan de Gevers- v at, zijn uit de burgerij v positieve reacties ont- djgen. Maar op genoemde irhd wil men ook nieuw- :i*v plegen. )aens de bijeenkomst werd tjemerkt dat de winke- il >vereniging destijds tegen bouw van De Markthof 1Toen Proper ging bou- dh waarschuwde men de 11 leente voor de gevolgen rrf het parkeren. „Het op- rien van het parkeerpro- im is op de eerste plaats V zaak van de gemeente en per. Wij moeten méér cl dacht hebben voor de op- ir)w van de De Kempe- ijrstraat. De parkeerdruk rdt wat overtrokken voor leid", zo werd gesteld. MORGEN OPENBARE VEILING NA ANDERHALFJAAR SPEURWERK WASSENAAR Je hebt zo van die mensen, zeggen de omwonenden. Veehou der Gerard Heemskerk uit Wassenaar woonde sinds jaar en dag in een kleine boerderij aan de Rijksstraatweg, stond be kend als een „potter" en kwam op 12 december 1983 op 89-jarige leeftijd te overlijden. Geen direk- te familie, nee. Maar wel, zo ontdekte de ingescha kelde notaris, een aan zienlijk vermogen, een flinke lap weiland en 227 wettige erfgenamen. Zij mogen over een maand de opbrengst delen van de openbare verkoping mor- •gen en volgende week woensdag in het Dorps centrum in Wassenaar. Gerardus Leonardus Heems kerk was veehouder. Tiental len koeien had hij 's winters achter zijn witte huisje tussen de Rijksstraatweg en de Dey- lerweg staan, s Zomers trok hij op zijn fiets met trekkar naar zijn weilanden bij Voor schoten om er met gevulde melkbussen van terug te ke ren. Nodig had hij niets wat dacht je. Elk jaar april ging steevast de kachel uit, gestopte jasjes waren voor hem goed genoeg en de opbrengst van het bedrijf ging naar verschil lende bank- en giro-rekenin gen. Hij woonde alleen, met zijn huishoudster. Zijn vrouw was tientallen jaren geleden over leden, kinderen waren er nooit geweest. Later had Ge rard Heemskerk zijn enige zuster in huis genomen, ook zij stierf op jonge leeftijd. De laat ste jaren deed hij het wat kal mer aan. Hij rommelde wat in zijn boomgaard en groenten- tuin, sneed het onkruid weg tussen de stenen van zijn oprij- laantje en was er als de kippen bij om zich de op bouwgrond beluste makelaars van het lijf te houden. En o ja, herinnert zich de overbuurvrouw, de zo- mér voor zijn overlijden stond hij warempel nog zijn huis te schilderen. En toen was hij dood. Zomaar. In de schuur staat nog steeds zijn roestende trekkar. In de keuken een fles koffie-melk, in een kleine zitkamer staat de klok op twaalf uur stil. Anderhalf jaar heeft notaris H.C.A. Boom uit Voorschoten erover gedaan om bij ontsten L 'I Het woonhuis van veehouder Heemskerk aan de Rijksstraatweg. tenis van direkte familie-leden te erfenis te „kloven" in een deel voor familie van moe derszijde en van vaderszijde. Regelmatige correspondentie en noeste arbeid op het ge meentekantoor in Wassenaar leidde tot een aantal erfgena men in Warmond, de Heems kerk-tak en het overgrote deel in Wassenaar, de kinderrijke tak der Knijnenburgen. Koot, Grundeken. Knijnen- burg, Westgeest, Zuiderduin bekende namen in Wassenaar kunnen rekenen op een aan deel in de erfenis, waarvan de notaris Boom vanwege zijn ambtsgeheim niet kan zeggen hoe groot die is. Weinig Was senaarse autochtonen hebben niet ergens iemand die „er ook bij hoort". De wet uit 1923 be paalt dat in gevallen als deze een notaris niet verder hoeft te zoeken dan de zevende graad. Een erfgenaam: „Het was heel curieus. Mensen die buren waren, bleken opeens verre familie te zijn". De erf genaam schat dat iedereen wel enkele duizenden gulden rij ker zal worden, maar volgens notaris Boom valt geen enkele schatting te maken. De hon derduizenden guldens worden naar verwachting vooral ver diend aan bouwgrond, die in middels in tien kavels is ver deeld. Aan successierechten is aan de fiscus al 197.000 gulden betaald. Geveild wordt morgen het 16.500 vierkante meter grote weiland bij de Leidse Baan. Gerard Heemskerk wist de grond jaren terug als één van de weinigen te behouden toen de overheid het hele gebied onteigende voor de rijksweg, waarvan uiteindelijk alleen het viaduct is gebouwd. Onder de hamer komen verder het huis, de achterliggende grond (tien bouwkavels) van 2140 vierkante meter alsmede de inboedel met onder meer een heilig Hart beeld, een kruis beeld en wijwaterbakjes. Het bouwvallige huis, waar van een deel nu nog wordt be woond door een gezin, staat op de nominatie te worden ge sloopt. De bijhorende grond is waarschijnlijk bedoeld voor uitbreiding van het plan-Dah liahof en gaat volgens notaris Boom niet voor een zacht prijsje weg. „Bouwgrond is schaars, dus duur", aldus Boom. Hem is meermaals ge vraagd, de grond buiten de veiling om verkopen. Dat ech ter is onmogelijk aangezien overeenstemming tussen 227 erfgenamen niet haalbaar is, zo liet Boom de belangstellen den weten. Een buurvrouw woont negen tien jaar in hetzelfde huis en heeft het allemaal aangezien. Bij de erfgenamen hoort ze niet. „Onze kinderen speelden altijd in het hooi", zegt ze. „Dat was wel leuk. Verder zijn we er niet beter of slechter van geworden". Ooit polsten ze Gerard Heemskerk of hij een aan het huis grenzende strook grond niet wilde verko pen. Pas na zijn dood zou de grond dan pas in andere han den overgaan. „Nou hij wilde niet hè. Geen sprake van. Hij zei: Zonder die strook brengt het na mijn dood minder op. Waarop wij concludeerden dat hij de opbrengst voor de kerk of zoiets wilde bestemmen. Maar nee hoor, hij bleek niet eens een testament te hebben". Je hebt van die mensen. Morgenochtend om 11.00 uur •openbare verkoping bij inzet. De week erop, 23 april even eens om 11.00 uur, wordt er geveild bij afslag. MEERDERHEID NOORDWIJKSE GEMEENTERAAD: NOORDWIJK Progres sief Akkoord Noordwijk (PAN) krijgt maar één ze tel in de nieuwe Noord- wijkse gemeenteraad. On danks een krachtig plei dooi van mevrouw Annet Bertram en van de verte genwoordigers van de PPR/PSP-fractie om de langzamerhand alom be kende, in rood en blauw uitgebrachte stem op lijst 4, nummer 11, goed te keuren, heeft de meerder heid van de gemeenteraad zich gisteravond akkoord verklaard met het voor stel van burgemeester en wethouders om de heer W. J. Plug niet toe te la ten als lid van de raad. De PAN-fracte gaat tegen deze uitspraak in beroep bij de Raad van State. Aan het besluit van de raad lag een rapport over de ge schiedenis van de telling bij de recente raadsverkiezingen ten grondslag. Bij het tellen van de stemmen op 19 maart bleek de PvdA drie stemmen tekort te komen voor een vijfde zetel. Hoewel er geen feitelijke onre gelmatigheden geconstateerd waren, verzocht de PvdA om hertelling. Verschillen waren zetel naar PAN danwel naar de PvdA zou gaan. Het was een voorkeurstem, uitgebracht op de lijst van het PAN, echter aangebracht met een blauwe ball-point en daarna overkrast met rood potlood. Overduide lijk was echter op welke kan didaat de kiezer had willen stemmen. De Kieswet schrijft voor. dat het vakje met rood ingekleurd behoort te worden en nu het tevens van een blau we kleur was voorzien, was dit voor het hoofdstembureau aanleiding de mening van de Kiesraad te vragen. Een ad junct-secretaris gaf toen als zijn persoonlijke "mening dat de stem ongeldig diende te worden verklaard. Het hoofd stembureau besliste daarop in diezelfde geest en daarmede verspeelde het PAN haar tweede zetel in de nieuwe raad. Gisteravond vond het volgen de bedrijf plaats in dit unieke gebeuren uit de parlementaire geschiedenis van de badplaats. Annet Bertram verweet de an dere raadsfracties, dat de toe wijzing van de hertelling voor namelijk op politieke gronden was gebeurd. In haar betoog ging de woordvoerdster van het PAN uitvoerig in op de uitleg van de Kieswet en de bestaande jurisprudentie. Vol gens Bertram was de bedoe ling van de kiezer duidelijk geweest en zij wees op de na derende wijziging van de Kieswet, die aan de bedoeling van de kiezer meer recht zal geven. In de discussie deelde de heer Alkemade mede, dat zijn CDA-fractie de bedoeling van de kiezer erg belangrijk acht te. Hij kon zich daarom voor stellen, dat een hogere instan tie, gezien de twijfels over de interpretatie van de voor schriften, tot een andere be slissing zou komen. Mevrouw Voorham (PvdA) meende dat de Raad van State het laatste woord in deze kwestie zou hebben. „Het is een juridische aangelegen heid" was de conclusie van mevrouw Kok (VVD). Scherpe kritiek kwam er van de PPR/ PSP. Resumerend werd gesteld, dat de heer W.J. Plus niet tot de nieuwe raad kon worden toe gelaten. Hij verklaarde vervol gens daarover zeer teleurge steld te zijn en laakte in felle bewoordingen het feit, dat de PvdA hemel en aarde bewo gen had om hertelling van de stemmen te krijgen. Bij de rondvraag verzocht Al kemade (CDA) om bij de ver kiezingen in mei „goede" pot loden beschikbaar te stellen en borden met duidelijke aanwij zingen voor de kiezer. Het zijn spannende tijden voor het comité dat het Bloe mencorso organiseert. Elke dag die men dichter bij de datum van 26 april komt, groeit de angst over de vraag of men wel over voldoende bloemen zal kunnen beschikken om er een heuse voorjaarsparade van te kunnen maken. De koude van de laatste weken vormt voor de organisa toren een ware plaag. Het Bloemencorso zal die zaterdag in elk geval doorgaan. In de hallen van Hobaho in Lisse is alles voorbereid. De vele praalwagens staan nagenoeg allemaal compleet in het stro (foto) en de bloemenstekers en -binders kunnen straks volop aan de gang. Volgens kenners zou dit bloe mencorso met als thema „De Dierentuin" wel eens de mooiste kunnen worden in de hele serie van 39. Maar daar is meer voor nodig dan fraaie ontwerpen, inzet en een flinke portie enthousiasme: een enorme hoeveelheid bloemen moeten de zaak tot het echte bloemencorso ma ken. Overigens gaan er stemmen op om het corso in de komende jaren te verplaatsen naar een weekeinde in mei, omdat er de laatste jaren vaker een tekort aan bloemen dreigde door een late winter. VALKENBURG De politiepost in Valkenburg is te weinig open. Dat was gisteravond de mening van de commissie be stuurszaken. De commissie vindt het moeilijk verteerbaar dat het post-bureau in Valkenburg slechts 3 uur op maandag tot en met vrijdag open is en dat het bovendien in de praktijk voorkomt, dat men zich aart deze vastgestelde tijden niet altijd houdt. Volgens adju dant J. van 't Hoff van de Rijkspolitie Rijnsburg/Val kenburg kost deze regeling eigenlijk al te veel man kracht. Zo zou een ochtend en één middag openstelling van de politiepost in het ge meentehuis meer mogelijk heid voor de agenten geven om meer aandacht te beste den aan de surveillance in het Rijndorp. Het politiebu reau te Rijnsburg en alarm- bureau van het district Lei derdorp blijven voor Valken burg dag en nacht telefo nisch bereikbaar. H. Dijkhuizen (CDA) en mw. A. v.d. Broek (PvdA/PPR) vonden deze plannen nade- ling uitvallen voor de Val- kenburgse bevolking. Van 't Hoff voerde daarentegen aan dat Valkenburg met het nieuwe beleidsplan meer po litietoezicht krijgt dan voor heen. Mevr. Van den Broek wond het zinvol als de com missie nog eens met dit plan om de tafels ging zitten. Bur gemeester C. Sinke zwakte dit voorstel af omdat het po- litiebeleidsplan is vastgesteld. SASSENHEIM Het college van Sassenheim voelt nog al tijd weinig voor het doortrek ken van de Jagtlustkade tot aan de Warmonderweg. Wel is men bereid om te overleggen met Rijkswaterstaat om te kij ken wat de mogelijkheden voor een dergelijke aansluiting zijn. B en W komen met die opstelling de indieners van be zwaarschriften tegen het be stemmingsplan Jagtlust maar voor een klein deel tegemoet. Vanavond buigt de raad zich over de kwestie. Met name de bedrijven die op het bedrijventerrein Jagtlust gevestigd zijn of zich gaan ves tigen, hadden B en W verzocht om de Jagtlustkade op de Warmonderweg aan te sluiten. Zolang die aansluiting er niet is, moet het verkeer van en naar Jagtlust gebruik maken van de Hoofdstraat en de Was bekerlaan. Zowel ondernemers als bewoners vrezen overlast door al dat vrachtverkeer. De bedrijven willen bovendien dat het bedrijventerrein mak kelijk bereikbaar is. De commissie ruimtelijke or dening hoorde op 4 maart alle bezwaren aan en leek zich voor een groot deel in de argu menten van de bezwaarma kers te kunnen vinden, te meer toen bleek dat het bedrijfsleven wel mee wilde betalen aan de aanleg van het nieuwe deel van de Jagtlust kade. B en W van Sassenheim blij ven echter bij hun eerder ge uite bezwaren. Zij vinden het doortrekken van de Jagtlust kade te duur, omdat er een hoogteverschil overbrugd moet warden en er verkeers lichten neergezet moeten wor den. Bovendien vrezen zij sluipverkeer door de woon wijk Wasbeek. Wel zijn B en W bereid om met Rijkswater staat te overleggen om te be kijken wat de mogelijkheden voor een dergelijke ontsluiting zijn. De vaststelling van het bestemmingsplan kan volgens het college echter niet langer op zich laten wachten. Daarom krijgt de strook grond waarop de weg zou komen volgens het collegevoorstel de bestemming „bedrijven zonder bebouwing" en willen B en W de mogelijk heid open houden om het stuk grond na enige tijd de bestem ming „verkeer" of „bedrijven met bebouwing" te geven. NZH anders door Rijnsburg RIJNSBURG De Sandtlaan in Rijnsburg is van 21 april tot september 1986 afgesloten we gens rioleringswerkzaamhe den. De bussen van de NZH volgens daarom een andere route. Lijn 31 rijdt niet door de wijk Frederiksoord en niet via de Molentuinweg en de Pro- vincialeweg in Katwijk. De route is tijdelijk Oegstgeester- weg, Brouwerstraat, Noordwij- kerweg, Hoorneslaan. Lijn 32 rijdt dezelfde route en gaat via de Provinciale weg en de Mo lentuinweg, de Rijnstraat en volgt de dan gebruikelijke route. Lijn 41 volgt in beide richtingen de omleidingsroute van lijn 41. Het beginpunt komt op het Vuurbaakplein.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13