broeiende twijfel in YS ver gewapende actie P llw kans op 't half mil joen vanled ligt voor u klaar. t Het Witte Huis was in 1984 een sprookjesland geworden 0FIMARKT VERSVOORDEEL „Prijzen verhogen om honger te bestrijden" 3ITENLAND iBIE DREIGT MOSKOU TE HULP TE ROEPEN öjf CeidócSooiant MAANDAG 14 APRIL 1986 PAGINA 5 itevreden Brit gaf formatie aan Oostblok |DEN Een ambtenaar van het Britse Bterie van handel en industrie heeft e (idenlang geheime informatie doorge leid naar een diplomaat van de Tsjechos- ikse ambassade in Londen. De doeu- ?n die Gentleman (27) doorgaf waren innen voor de bouw van een Europees htsvliegtuig Tornado en de Rolls Roy- T 199 straalmotor, waarmee dat ge- ivliegtuig is uitgerust. Slecht betaald, im hij had net gebroken met zijn Pkjofde en ontevreden leefde Gentle- in een hotel bij de Tsjechoslowaakse ssade Na een eerste ontmoeting, per ..Juk, was Gentlemen er aan gewend ge- ;(1| de diplomaat twee keer in de week te ■n in een nabij gelegen pub. Zo werd igzamerhand informant. Mijnwerkers protest Ruim 20.000 Belgische mijnwerkers hebben afgelopen zaterdag in Hasselt gedemon streerd tegen mogelij ke sluiting of gedeelte lijke ontmanteling van de Kempische steen koolmijnen. De beto ging, die georgani seerd was door de vakbonden, kwam aan het einde van een week, waarin bi) wijze van protest in meerde re mijnen het werk was stilgelegd. Sluiting van de mijnen zou onge veer 19.000 mensen hun baan kosten. „Historische wijziging economisch beleid Japan" WASHINGTON De Ja panse premier Nakasone is vastbesloten een „histori sche" verandering te be- werktelligen in de economi sche koers van Japan. Dat heeft hij gisteren gezegd tij dens een gesprek met presi dent Ronald Reagan. Nakaso ne, die een bezoek aan de VS brengt, gaf geen details over de manier waarop hij zijn doel wil bereiken. De Japan se premier zal proberen de controversiële handelsover schotten te beperken, door de import te vergroten en de ex port te verminderen. Soeharto doet niet onder voor Marcos SYDNEY De kring van vertrouwe lingen rond de Indonesische president Soeharto en diens familie heeft in to taal zo'n twee drie miljard dollar vergaard. Volgens een dagblad in het Australische Sydney kan wat dat be treft de vergelijking worden getrok ken met ex-president Marcos van de Filipijnen. In het artikel werden voorts vele namen uit de kring rond Soeharto genoemd, die op aandelenre- gisters van de meest rendabele Indo nesische bedrijven voorkomen. Het ar tikel is de Indonesische regering zoda nig in het verkeerde keelgat gescho ten, dat een bezoek van de minister van buitenlandse zaken aan Australië op het laatste moment is afgelast. Radicale Sikhs: gewapende "'strijd tegen Rajiv Gandhi AMRITSAR Militante Sikhs hebben de veer tien miljoen Sikhs in India opgeroepen de wa pens op te nemen om de regering van premier Rajiv Gandhi te bestrijden. De oproep werd goedgekeurd door duizenden met zwaarden en speren bewapende Sikhs in hun religeuze heilig dom, de Gouden Tempel in Amritsar. Tijdens de speciale vergadering was het terrein van de tem pel omsingeld door paramilitaire troepen en poli tie. In de aangenomen resolutie wordt gesteld dat de Sikhs slaven zijn in India, die „zichzelf moeten bewapenen om de ketenen der slavernij te verbreken". Poenjab wordt momenteel getrof fen door een golf van geweld van seperatistische Sikhs gericht tegen de Hindoe-minderheid van deze Noordindische staat. De afgelopen maand zijn bij botsingen tussen Sikhs en Hindoe's meer dan 130 personen om het leven gekomen. )ejrvolg van voorpagina) eblNGTON/BONN/ si?OLI Ook in de Juigde Staten zelf is ialende twijfel over een ^iire actie tegen Libië, ^jan-volgelingen sloe- ?t*erst krijgshaftige taal rijnaar nemen nu aan- lr1jk meer reserves in "deskundigen vinden dat c taval op Libië weinig zin jjZo'n aanval zou Ameri- je levens kosten, zou bo en het leven van tal van '°|kanen en Europeanen ">ië in gevaar brengen en !an Khaddafy opnieuw eld maken. En wat te n van de Amerikaanse 's die nog steeds, zaken iet Libië? ie Amerikaanse congresleden hebben erop aangedrongen dat president Reagan het Congres raadpleegt voordat hij militai re actie onderneemt tegen Li bië. De voorzitter van de Se naatscommissie voor buiten landse zaken, Lugar, en de op positieleider in de Senaat, Byrd, waarschuwden het Wit te Huis niets te ondernemen voordat het Congres is inge licht. De Amerikaanse wet schrijft voor dat het Congres wordt geraadpleegd wanneer Ameri kaanse troepen worden inge zet bij overzeese gevechten. Minister Shultz van buiten landse zaken heeft nog niet gereageerd op een verzoek van Lugar om de Senaatscom missie in te lichten over het Amerikaanse beleid tegenover Libië. Een Amerikaanse functiona ris, die anoniem wilde blijven, zei geen spoedige militaire ac tie te verwachten. „Zeker niet de komende paar dagen", voegde hij eraan toe. Volgens de zegsman is de Amerikaanse regering eerder bezig met een zenuwenoorlog. De groeiende spanning in het gebied van de Middellandse Zee heeft dit weekeinde geleid tot koortsachtig diplomatiek overleg. De Amerikaanse pre sident Reagan stuurde zijn VN-ambassadeur Vernon Wal- ters naar West-Europa om de bondgenoten te informeren over de Amerikaanse stand punten en plannen en om de gemeenschappelijke druk op Libië te versterken. De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties in New York kwam gis teren op verzoek van Malta voor een spoedzitting bijeen. Malta voelt zich bedreigd door de spanning voor de Libische kust. De Duitse minister van bui- mogelijk troepen van het War- tenlandse zaken Genscher schau Pact te hulp zal roepen heeft in een interview met Bild gezegd dat er geen gevaar bij een confrontatie met „de imperialistisch-zionistische bestaat voor een oorlog tussen agressieve alliantie". Omdat de Verenigde Staten en Libië. Libië nu een vijand tegenover „Er is geen oorlogsgevaar, maar de situatie in de Middel landse Zee is zeer ernstig", zei Genscher. „Ik waarschuw te gen overhaaste acties. Voor zichtigheid is de beste raads heer bij internationaal beleid". Bondskanselier Kohl waar schuwde Reagan tegen een aanval op Libië en zei dat de Amerikanen zich er bewust van moeten zijn waar ze aan beginnen en waartoe het kan leiden. Tegen de achtergrond van stij gende spanningen tussen Libië en de Verenigde Staten heeft de Libische staatsradio zater dag bekendgemaakt dat Libië zich heeft die zich uitstrekt van Tel Aviv tot Washington en de NAVO, zou het gedwon gen zijn militaire bondgenoot schappen aan te gaan en mo gelijk gebruik te maken van de strijdkrachten van het Warschau Pact, aldus de Libi sche radio. De Amerikaanse oorlogssche pen, die zich voor de kust van Libië in de Middellandse Zee hebben verzameld, wachten nog op orders uit Washington. Het Witte Huis bleef zwijgen over een eventuele vergel- dingsaanval tegen Libië. „Geen commentaar". Koningin Beatrix en de Zambiaanse president Kenneth Kaunda inspecte ren de ere-wacht op het vliegveld Zestienhoven. He lemaal probleem loos verliep de ontvangst gisteren niet: het vliegtuig van de president arriveerde bijna driekwartier te laat uit Joegoslavië en de vliegtuigtrap werkte niet. Tot overmaat van ramp bleken toen de sleutels van de Cadillac, waarmee de koningin en haar gast naar Huis ten Bosch zouden rijden, in de kofferbak te liggen. Ondanks voorzichtige po gingen van de chauffeurs lukte het niet de auto open te krijgen, zonder reserve sleutels, die echter in Den Haag ge haald moesten worden. Koningin Beatrix en Kaunda waren toen echter al met een gewone auto vertrokken. ormalige begrotingsdirecteur Stockman doet boekje open: 99 ui fHINGTON De voormalige ^eur begrotingszaken van het t Huis, David Stockman, heeft _Jn binnenkort te publiceren geschreven dat de plannen Ul&resident Reagan om de over- in te krimpen en het tekort te werken, van meet af aan tot ikken gedoemd waren. „De Qin-revolutie heeft nooit een gemaakt", schrijft Stockman ^De triomf van de politiek: 'om de revolutie van Reagan is t|kt". Iel984 was het Witte Huis een ejkjesland geworden. Het hield (Jnerikaanse economie gegijzeld een roekeloos, labiel begro- 'nbeleid dat was gebaseerd op tolitiek van hoge uitgaven en s belastingen. Wat doe je als je president alle grijpbare en relevan te feiten negeert en in kringetjes rond blijft lopen? „Maar liever dan toe te geven dat de vergroting van de overheids schulden rampzalige economische gevolgen zou hebben, beriep het Witte Huls zich op een daverend economisch succes. Gepocht werd dat het beleid als nooit tevoren vrucht had afgeworpen, terwijl dat in werkelijkheid een onvoorstel baar begrotingstekort had opgele verd". Voor hij op 1 augustus 1985 zijn ambt neerlegde, moest Stockman toezien hoe het overheidstekort on gekende vormen aannam en de na tionale schuld zich verdubbelde tot ruim twee biljoen dollar. Stockman heeft ook kritiek op zichzelf: „Al gauw bedacht ik aller lei foefjes en plannetjes om de waarheid te verhulletj die nu ieder een duidelijk zal zijn: dat het finan cieringstekort niet weggewerkt kan worden, behalve door een dictator. Hoe meer ik blunderde, des te meer slikten ze het. Ik had een bord om mijn nek kunnen hangen met „Houd mij tegen, ik ben ge vaarlijk". En dan hadden ze dat waarschijnlijk nog niet gedaan". Deze week komen de eerste uit treksels van de memoires. Het boek zal vlot over de toonbank gaan, want de Amerikaanse lezer hun kert naar kennis over hoe het er in het Witte Huis en aanpalende machtsbolwerken in de hoofdstad toegaat. Er moest eindelijk maar eens geld gemaakt worden, vond Stockman, die voor zijn topfunctie maar 75.000 dollar toucheerde. Hij was het toch al niet eens met het beleid van Reagan en het werd daarom hoog tijd de biezen te pakken. Een bekende Wallstreet-firma con tracteerde het wonderkind voor vele tonnen per jaar. Bovendien besloot Stockman de herinneringen aan zijn verblijf in het machtscen trum van Washington te boek te stellen. Een groot New Yorks uit geverehuis bood hem twee miljoen dollar. Stockman is een van de velen die de lust tot het schrijven van me moires oftewel het buitenhangen van de vuile was niet heeft kun nen bedwingen. Deze week ont stond er grote opwinding toen be kend werd dat de onderminister van defensie, Richard Perle, met een „sleutelroman" langs de New Yorkse uitgeverehuizen leurt. Dat boek waarin een Weinberge- r-achtige figuur de hoofdrol speelt zou veel pikante feiten bevatten over de gang van zaken in het Pen tagon, het State Department en het Witte Huis. De Amerikanen kunnen kennelijk niet genoeg krijgen van dit soort geschriften. Nog steeds staat het li teraire niemandalletje „Thuisfront" van Reagans dochter Patti Davis, op de bestsellerlijsten. Ook in dat werkstuk vindt de Amerikaan tal van bijzonderheden over het gezin Reagan, op papier gezet door een dochter die nog een puberale reke ning met haar machtige vader moest vereffenen. De memoires van hen die macht hebben gehad of eraan hebben ge roken, overspoelen de Amerikaan se boekenmarkt. Daar zijn natuur lijk allereerst de serieuze werken zoals de memoires van Richard Nixon, Henri Kissinger, Jimmy Carter, Zbigniew Brezinsky en Ha milton Jordan. Dan zijn er de mindere goden die in de directe schaduw van de machtigen hebben gestaan. Vooral de Watergate-affaire leidde tot een explosie van „bekentenislitera tuur". Direct betrokkenen als Dean, Haldeman en Ehrlichmann steiaen nun herinneringen te boek, vaak ook in een poging hun eigen troebele rol in die affaire te recht vaardigen. Hoe dan ook, Amerika's groten kunnen hun drang tot het „te boek stellen" nauwelijks bedwingen. Hun herinneringen zijn een miljoe nenzaak geworden. De voormalige presidentskandidate Gerald ine Ferraro kreeg bijvoorbeeld een miljoen dollar voor haar memoires. De speaker van het Huis van Afge vaardigden Thomas (Tip) O'Neill zou zelfs meer dan een miljoen dol lar voor zijn herinneringen hebben ontvangen. En Edmund Morris die de biografie van Ronald Reagan schrijft, krijgt drie miljoen dollar voor zijn werkstuk. IE NIEUWE PROFI (ADVERTENTIE) MARKT HEEFT ALLES IN HUIS. jidi ldheim: VN-dossier gebaseerd op valse beschuldigingen 'EN De Oostenrijkse dentskandidaat Kurt Iheim heeft in een inter- ,voor de Amerikaanse te- ie verklaard, dat de aan- )t tegen hem in de dos- van de Verenigde Naties :erd is op valse beschul- ;en van twee Duitse ge vangenen in Joegoslavië. Vol gens Waldheim hadden de twee een voor hem belastende verklaring afgelegd, om hun eigen hachje te redden. De twee kunnen overigens niet meer worden gehoord, omdat zij in de jaren zeventig zijn overleden. Volgens de Griekse professor Hagen Fleischer, hoogleraar aan de universiteit van Kreta en specialist op het gebied van de Duitse bezetting van Griekenland, moet Wald heim goed op de hoogte zijn geweest van de deportaties van Griekse joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. JIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER |l- Als door een wonder was de auto van Jtje Knetter voor algehele vernietiging ge- rd gebleven. Het karretje had ten gevolge de botsing alleen maar een halve slag om fcakt en stoof dus nu toch weer op de per- evan het station af. Het arme kereltje was fer zo geschrokken van de botsing, dat hij (eventjes niet meer in staat was zich om zijn pitje te bekommeren. En nu mocht hij dan 2iijk eens van geluk spreken, want daar ^erde het motortje voor de laatste maal. De /ine was op en het wagentje terecht ge- ten op het eerste perron van Gravendrecht liep vrij ongevaarlijk uit tegen een van de |ïn palen van een koersbord. En daar stond Vehikeltje nu, zij het dan ook dat het zéér h de zin was van de stationschef. Zeer te recht was deze nijvere figuur immers van oor deel, dat kleine jongetjes met houten speelgoe dautootjes niet thuis hoorden op de perrons van een behoorlijk station. „Wat denk je wel?" gromde de beambte-met-spiegelei-en-rode-pet. „Het is hier geen speelplaats voor het houden van een zeepkistrace! En dan natuurlijk nog zonder perronkaartje óók, hé? Kom jij maar eens mee, vriendje!" De barse kerel greep Kareltje Knetter zonder veel plichtplegingen in de nek, hees hem uit het autootje en droeg hem met ferme tred naar de hoofdingang. Een stevi ge schop onder de canapé van Kareltje's broek deed de jongeheer Knetter toen met een sierlij ke smak op het harde plaveisel yan de openba re weg belander!.. Op voorstel van Nederland wordt aanstaande don derdag in Luxemburg een bijeenkomst gehouden van EG-ministers van ontwikkelingssamenwer king over vernieuwing en verbetering van de voedselhulp. Woensdagavond wordt echter al een informele zitting gehouden, waaraan ook land bouwcommissaris Frans Andriessen deelneemt. De Nederlandse minister Schoo, die beide vergaderin gen voorzit heeft de commissaris uitgenodigd ge zien de directe relatie tussen voedselhulp, het hon- gerprobleem in de wereld en het EG-landbouwbe- leid. De informele bijeenkomst is tevens een voor proefje op een speciale zitting van de Verenigde Naties in mei over de situatie in Afrika. PROFESSOR TIMS OVER VOEDSELSTRATIEGIE: UTRECHT Zou het hongerprobleem uit de wereld gejaagd kunnen worden door nu eens echt de internationale koppen bij elkaar te steken in plaats van de eigen natio nale belangen zwaarder te laten wegen? Hoewel niet razend enthousiast, ble ken de meningen over dat vraagstuk afgelopen zater dag in Utrecht, bij de ope ning van de actieweek „Honger hoeft niet", niet onverdeeld negatief. Een van de sprekers tijdens een soort kort geding over het voedselvraagstuk was de Am sterdamse hoogleraar Wouter Tims. Als ontwikkelingseco- noom kan Tims op smakelijke wijze de meest bizarre voor beelden geven van hoe het niet moet met ontwikkelings hulp, maar liever praat hij over hoe honger serieus tot de verleden tijd kan gaan beho ren. „Het mooiste zou zijn wanneer elk ontwikkelingsland een bijdragen, daar een keuze uit doet. Maar zover zijn de rege ringen van ontwikkelingslan den niet: het ontbreekt be leidsmakers aan organisatie. Aan de andere kant: als Wes terse donorlanden zijn wij ook niet altijd geweldig bezig; er zijn talloze voorbeelden van kostbare blunders bekend". Wat Tims voorstaat- is een voedselstrategie, wat niet meer is dan een plan om de honger te bestrijden. Het gaat dan niet om een rijstprojectje hier en een visprojectje daar: het gaat iuist om een beleid dat op de lange termijn leidt tot een ho gere produktie en hogere prij zen voor de boeren in de Der de Wereld, zonder dat de be rooide consument die in de stad woont daar de dupe van wordt. Dat klinkt bijna tè eenvoudig om waar te kunnen maken. Tims bestrijdt dit, maar somt ook zonder moeite de geweldi ge obstakels op, die nog in de weg liggen. Nog afgezien van de enorme organisatie en coör dinatie die bij een dergelijk omvangrijk plan noodzakelijk zijn, vormen de graan- en zui- veloverschotten van de wes teree wereld een hoge drem pel. EG-subsidies zijn de oor zaak van het onstaan van overschotten, waardoor ver volgens de prijs van het pro- dukt op de wereldmarkt daalt en ver beneden de prijs komt te liggen die de Amerikaanse en Europese boer krijgt. „Een gemiddelde boer in Eu ropa verkrijgt veertig procent van zijn inkomen uit EG-sub sidies. Schaf die exportsubsi dies af en de overschotten ver dwijnen. De prijs op de we reldmarkt stijgt en dan krijgt ook de kleine boer in de Derde Wereld de kans te concurreren op die markt. Natuurlijk moe ten Amerikaanse en Europese boeren een soort inkomenstoe slag krijgen, maar dat is voor een westerse regering altijd nog goedkoper dan wat zij kwijt is aan subsidies en op slagkosten", zo doceert Tims. „Overheden in de Derde We reld zijn vaak niet rijp genoeg om precies te kunnen bepalen waaraan zij behoefte hebben. Dus moeten donorlanden mede kunnen bepalen waar aan geld wordt besteed. Nee, ik vind dat niet paternalis tisch. Als je hier naar de bank gaat voor een lening willen ze ook weten wat je ermee gaat doen en of je capabel bent om ermee om te gaan. Het is een signaal naar de ontwikkelings landen, dat ook zij zich realis tischer moeten opstellen". Dat realisme houdt hoe dan ook dan in, dat de prijzen van voedsel in ontwikkelingslan den omhoog moeten, willen de boeren beter betaald krijgen en daardoor gestimuleerd om meer te produceren. Prijsver hogingen hebben echter al vaak geleid tot geweldadige conflicten in de steden zoals bijvoorbeeld- in Kairo (brood prijzen) en Rio de Janeiro (le vensmiddelen). „Het is angst voor oproer die regeringen er van weerhoudt de prijzen te verhogen", maar zo conclu deert de hoogleraar: „Geen prijsverhoging, geen produk- tieverhoging en de honger zal blijven". JOOS PERSOON (ADVERTENTIE) Speel mee in de april Mid-Lotto. Win 'n half miljoen in de Lotto, 'n ton in 't Cijferspel of één van de vele extra Mid-Lotto prijzen. Lotto/Toto - inleveradressen staan •in de Gouden Gids. Wél deze week inleveren. Haal nu uw Mid-Lottoformulier.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5