„De gemiddelde Nederlander bestaat niet meer en daarin geven wij inzicht" Hoogvliet J f 9 Idelft fm HOVENIERS £eidóc(5omont ONDERZOEKSBUREAUS VINDEN ZICHZELF BELANGRIJK: ENTHOUSIASTE VERKOPER m/v CHEF SLIJTERIJ ALL-ROUND BANKETBAKKER-PATISSIER Optisch mechanisch kontroleur LEIDINGGEVENDE NWZ. Medewerker (m/v) BINNENLAND ZATERDAG 12 APRIL 1986PAG11 DEN HAAG Bijna elke week ruimen de media wel een plaatsje in voor dit soort teksten: „Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, zouden de regeringspartijen CDA en VVD een meerderheid van 76 zetels behalen". Of: „Uit een enquête on der 947 kiesgerechtigden blijkt dat CDA en VVD bij verkiezingen niet meer kunnen rekenen op een meerderheid in het parle ment". De laatste lijd regent het ver kiezingsonderzoeken en ande re opiniepeilingen. Wekelijks een Tros/NSS-enqute, om de twee weken een Vara/Inter- view-enquète en maandelijks een Avro/Nipo-onder2oek. De onderzoeksbureaus timmeren zeker bij het naderen van de verkiezingen flink aan de weg. ..Daardoor hebben ve len de indruk dat politieke en quêtes ons belangrijkste werk vormen, maar dat is verre van waar", zegt een vertegenwoor diger van de opinie-industrie. ..Die verkiezingsonderzoeken beslaan hoogstens één procent van ons totale pakket". Voorzien al die enquêtes nu in een dringende behoefte van de burgers? Ja en nee. „We wer ken voor elitegroepen, altijd. Wanneer we een opinie-on derzoek houden is dat interes sant voor een politieke elite groep en voor de beroepspoliti ci. Dié zijn geïnteresseerd. De betrokkenheid onder de bevol king is hooguit 15 procent. Hetzelfde geldt voor markton derzoeken. Hoeveel mensen hebben daar nu belang bij? Erg weinig", zegt drs. P.H. van Westendorp, directielid van de Nederlandse Stichting voor Statistiek in Den Haag. Maar hij ligt bepaald niet wakker van de vraag- hoeveel mensen in politieke of andere enquêtes zijn geïnteresseerd Begrijpelijk, want in het we reldje van (opinie-) onder zoeksbureaus valt veel geld te verdienen. Het gaat om een bedrijfstak waarin een kleine zestig ondernemingen elkaar beconcurreren. Daaronder be vindt zich ook een aantal een mansbedrijfjes. Gezamenlijk zijn de onderzoeksbureaus goed voor een jaaromzet van 170 miljoen gulden en ze ge ven (vast) werk aan enkele duizenden mensen. Daarnaast lopen er nog enige duizenden medewerkers „in het veld" rond, bijvoorbeeld voor huis- aan-huis-interviews. Dat bedrag van 170 miljoen gulden is voornamelijk te dan ken aan de vijf grootste onder zoeksbureaus die stuk voor stuk een omzet van meer dan tien miljoen gulden per jaar maken. De allergrootste is be paald niet de bekendste: het marktonderzoeksbureau Niel sen in Amsterdam, waar 240 mensen in vaste dienst zijn. Nielsen is onderdeel van een gigantisch internationaal con cern. In de Verenigde Staten richt het bedrijf zich voor een groot deel op kijk- en luiste ronderzoeken. Omdat die on derzoeken in ons land in han den zijn van Intomart, bepaalt „Nielsen Nederland" zich me rendeels tot marktonderzoe ken voor de detailhandel en bemoeit het bureau zich nau welijks met anderssoortige en quêtes. De vier overige grote bureaus doen dat wél: De Nederlandse Stichting voot* Statistiek (NSS) die honderd mensen in vaste dienst heeft. InterView (het bureau van Maurice de Hond) met 120 werknemers, Intomart (100) en het Nipo (120 vaste krachten). De NSS is van deze bureaus de oudste: veertig jaar. Gezamenlijk bestrijken ze het overgrote deel van de markt Kruimels Hoewel verkiezingsonderzoe ken maar een stuk of wat kruimels aan de totale onder- zoekskoek bijdragen, zijn ze voor de bureaus toch belang rijk. Het zijn namelijk de om- roepmedia Tros, Avro en Vara, die met de bureaus con tracten zijn aangegaan en de resultaten publiceren. „Publi citeit betekent naamsbekend heid en dat is belangrijk", geeft drs. G.C. Schild van de directie van het Nipo toe. „Wij hebben bijvoorbeeld in het hele land zo'n vijftienhonderd enquêteurs en enquêtrices. Als je dan bij de mensen aanbelt met de mededeling dat je van het Nipo bent, is het een voor deel dat de mensen weten wat dat is". Ook de heer Van Wes tendorp (NSS) beaamt dit. „Een goed voorbeeld is het bu reau Lagendijk in Apeldoorn. Dat is bekend geworden door zijn samenwerking met de Avro in het verleden. In feite is Lagendijk maar een kleintje, maar toch heeft het een ver trouwde klank". Na Lagendijk heeft het Nipo een contract met de Avro af gesloten waarin staat dat de resultaten van verkiezingson derzoeken maandelijks wor den bekendgemaakt. „En dat Het bureau van Pieter Lagen dijk kreeg landelijke bekend heid door zijn samenwerking met Avro. is meer dan genoeg", vindt Schild. „Wii doen niet mee aan het wekelijks publiceren, want daar word je gek van! Boven dien is het niet zinvol. Je moet structurele veranderingen vol gen en niet de incidentele, want die zijn niet belangrijk". Dat laatste wordt tegengespro ken door Wim Bosboom van de Tros, de omroep die met NSS een verbintenis is aange gaan die loopt tot de Tweede Kamerverkiezingen. De resul taten van de Tros/NSS-enquê- te worden wél wekelijks uitge zonden. „Juist op die manier kun je het verloop van de poli tieke voorkeur laten zien", zegt Bosboom. „Dat is heel zin vol". En over de werkelijke belangstelling onder de bevol king: „Kijk, als wij een uitzen ding over surfplanken hebben, wordt die alleen bekeken door mensen die daarin geïnteres seerd zijn. Zo is het ook met die verkiezingsonderzoeken". Ook bij de Vara vindt men de verkiezingsonderzoeken nut tig. Daar worden ze tweewe kelijks gepubliceerd in samen werking met bureau Inter View. De directeur van Inter View. Maurice de Hond, staat nog niet zo erg lang op eigen benen. Tot het midden van de jaren '70 bewerkte hij de resul taten van Nipo-verkiezingson- derzoeken. Het Nipo leverde de gegevens aan de PvdA. De Hond had contacten in die partij en kreeg op die manier de resultaten onder ogen. Aan de hand daarvan maakte hij, overigens met toestemming van het Nipo, nieuwe bereke ningen volgens de „methode- De Hond". De uitkomsten van zijn bewerkingen maakte hij bekend in het Vara-program- ma „In de rooie haan De Maurice de Hondt ontwik kelde een ei gen methode binnen de opi nie onderzoeken. heer Schild van het Nipo: „De Hond meende dat hij een nog meer verfijnde methode had ontwikkeld, maar in feite maakte het niet zo erg veel uit". Investeren Het bureau Intomart in Hil versum richt zich in veel ge ringere mate op verkiezings onderzoeken dan InterView. Wel organiseert het in op dracht van de NOS op de ver kiezingsdag schaduwverkie zingen. Bovendien wordt er voor en na de verkiezingen een poosje samengewerkt met KRO's Brandpunt. Drs. A.J.M. Braat van Intomart vindt dat er bij de publicatie van verkie zingsonderzoeken meer gezegd moet worden over de gebruik te methoden. „Het klopt niet als je op één dag drie onder zoeksresultaten krijgt die allen van elkaar verschillen. Je moet laten zien hoe dat komt". Overigens wordt er binnen de Werkgroep Bureau Overleg, waarin de zestien grootste on derzoeksbureaus participeren, overleg gevoerd over een meer gelijke vraagstelling door de bureaus. „Als je het over het westen van het land hebt. moet bijvoorbeeld duidelijk zijn of de provincie Utrecht daar wel of niet in thuis hoort", zegt de heer Braat. Ondanks het overleg tussen de verschillende bureaus is er een flinke concurrentie. „De basis van de methoden die door de bureaus worden gebruikt is praktisch dezelfde", zeggen vrijwel alle onderzoekers. Dus is de ruimte om te kunnen concurreren gering. De één houdt het op creativiteit als doorslaggevend argument om een opdracht in de wacht te slepen, de ander meent dat in vesteren een belangrijke waar borg vormt. Zo heeft Intomart, naar eigen zeggen, mede dankzij zeer geavanceerde ap paratuur het kijk- en luiste ronderzoek van de NOS in handen gekregen. Dankzij dure elektronische meetappa ratuur kan Intomart het kijk gedrag registreren, zonder dat net daarvoor de kijker zélf om informatie hoeft te vragen. Het Nipo heeft dankzij een soortgelijke technologische in vestering al jaren een opdracht van de PTT in handen voor een onderzoek naar het tele foongebruik en de bezetting van de lijnen. Op het ogenblik is het Nipo bezig met een zeer omvangrijke investering door bij duizend vaste „proefperso nen" een home-computer te plaatsen. „Daarmee zijn we de eerste in Europa", zegt de heer Schild niet zonder trots. „Dankzij deze investering geef je de mensen gelegenheid om Wim Bosboom is er voorstan der van dat de enquêtes we kelijks worden meegenomen. over de vragen na te donke wat bij telefonische- of hui aan-huis enquêtes niet alti mogelijk is. Dat komt ten de aan de precisie". Standpunt bepalen De bureaus verrichten overgrote meerderheid vj hun onderzoeken ten behoe van bedrijven. Daarnaast zj er veel opdrachten afkomst van de overheid. Zo werki het Nipo, de NSS en Intoma samen bij een onderzoek na de woningbehoefte, in o dracht van het ministerie v; volkshuisvesting, ruimtelijl ordening en milieubeheer. E* miljoenenopdracht. Ook i ministeries van sociale zakt en van verkeer en watersta ;even regelmatig opdrachte "aak om achteraf de effect* van beleidsmaatregelen na gaan. Soms om de mening vj het volk te peilen voordat me een eigen standpunt bepaa Kan de heer Van Westendor (NSS) daar een voorbeeld va geven? „Ach, de Rijksvoorlicl tingsdienst heeft uiteraard w onderzoeksresultaten verz meld over de discussie rond kruisraketten". Concreter w hij echter niet worden. Ook heer Braat (Intomart) voelt t weinig voor praktijkvoorbee den te noemen. Bij de onderzoeksbureai wordt met een gerust har naar de toekomst gekeken. D voorzitter van de Werkgro* Bureau Overleg, de heer Veldman, brengt dat h< mooist onder woorden: „W hebben een zeer belangrijk functie. We geven inzicht i de ingewikkelde strukture van de samenleving, waaruj het traditionele patroon vai enkele decennia terug ve( dwenen is. De individualist ring heeft de samenlevirij complexer gemaakt. Er bestaa geen gemiddelde Nederland^ meer. er zijn alleen nog maa groepen". Is men bij de onderzoeksbu reaus van mening dat zij m« hun werk de burgers bein vloeden0 De heer van Wei tendorp (NSS): „Nee, ik geloo daar niet in. Daarvoor zijn d mensen te rationeel ingesteU Neem de verkiezingsonderzo* ken. Men spreekt wel van h« „underdog-effect": als een pai tijjn de peilingen slecht scooi zouden velen uit medelijdei juist daarop gaan stemmer Daartegenover staat h« „bandwagon-effect": iedereei wil zich identificeren met d grootste partij, erbij horer meegesleept worden in eei overwinningsroes. Maar als i die twee theorieën tegen el kaar wegstreept is de uitkoms nul". HUGO DE BRUIJNE Loosterweg 39a Postbus 25- 2215 ZG Voorhout Tel. 02522-1.02.56/1.17.74 PAHQEK&ZN. HOVENIERS b.v. beplantings-en hoveniersbedrijf vraagt voor tuinaanleg en tuinonderhoud met opleiding vakbekwaam of aankomend hovenier. HOOGVLIET B.V. LEVENSMIDDELEN Wegens uitbreiding van onze vestigingspunten vragen wij voor ons filiaal te Voorschoten voor de tabak - lectuur - boekenshop. Ervaring in de branche is een pré, maar klantgericht en vriendelijk heid is noodzaak. Leeftijd vanaf 20 tot 30 jaar. voor één onzer vestigingen. Voor deze funktie zoeken wij jonge en ambitieuze kandidaten. De persoon moet kreatief nieuwe verkoopideeën kunnen aandragen, zowel In wijnen ais in gedistilleerd. Een vereiste is dat hij vriendelijk en klantgericht kan werken en onze klanten op een juiste wijze kan adviseren. Dat hij In het bezit is van een slijtersdiploma en ruime verkooperva ring heeft. Leeftijd vanaf 25 jaar. Een fijne zelfstandige baan en een goede honorering liggen hieraan ten grondslag. Moet beslist vakman zijn en leiding kunnen en durven geven aan 2 a 3 medewerkers. Hij dient geheel zelfstandig binnen gegeven richtlijnen, een kwali- teitsprodukt dagvers te produceren en de verkoop te stimuleren. Leeftijd: tot 30 jaar Sollicitanten dienen binnen de Randstad woonachtig te zijn. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige informatie kunt u richten aan Dhr. C. Doderer, Produktieweg 16, 2382 PB Zoeterwoude. Produktieweg 16, 2382 PB Zoeterwoude. Telefoon: 071-894100. De afdeling Eindcontrole houdt zich bezig met het controleren van onze eindprodukten. Het betreft hier hoogwaardige en complexe fijnmechanische apparatuur waarin veel optiek en electronica is verwerkt. Op deze afdeling is een vacature ontstaan voor een Voor deze functie zoeken wij iemand met: - een voltooide MTS opleiding werktuigbouw danwel gelijkwaardig niveau: - enige bedrijfservaring bij voorkeur op het gebied van kontrole of montage werkzaamheden; - belangstelling voor optiek: - goede kontaktuele eigenschappen en een zelfstandige werkinstelling. Voor verdere informatie kunt u zich wenden tot de heer R. J. de Blaey van onze afdeling Personeelszaken, aan wie u ook uw schriftelijke sollicitatie kunt richten. De activiteiten van Oldelft omvatten ontwikkeling, fabricage en verkoop van geavanceerde optische, optronische, elektronische en fijnmechanische apparatuur op het terrein van de medische diagnostiek, therapieplanning, ultrageluid, robotsensortechniek. laser- afstandmeting en warmtebeeld- en helderheidsversterkingstechniek. Oldelft heeft haar hoofdzetel In Delft en dochtermaatschappijen in binnen- en buitenland en heeft in totaal circa 1400 medewerkers in dienst Zij exporteert ongeveer 80% van haar produkten. Postbus 72.2600 MD Delft Van Miereveltlaan 9, Delft Telefoon (015)6019 01 (bv Optische Industrie De Oude Delft) PROTESTANTS-CHRISTELIJKE STICHTING VOOR GEZINSVERZORGING "ZOETERMEER" vraagt i.v.m. het vertrek van één van de lei dinggevenden een tuil-time De taak bestaat uit: begeleiden helpenden-verzorgenden begeleiden van het hulpverleningsproces samenwerken binnen een team van 7 lei dinggevenden administratieve werkzaamheden overleg met andere disciplines Geboden wordt: salarisregeling volgens C A.O.-Welzijn opname in pensioenfonds P.G.G.M. Gevraagd wordt: een voltooide H.B.O. dan wel M.B.O.- oplelding ervaring in de gezinsverzorging Protestants-Christelijke levensovertuiging bereidheid om mee te werken aan de be reikbaarheidsdiensten. Sollicitaties binnen 14 dagen na het verschij nen van dit blad te richten aan de Protestants-Christelijke Stichting voor Ge zinsverzorging "Zoetermeer", Storkstraat 6A, 2722 NN Zoetermeer. Informatie kan worden verkregen bij me vrouw G. H. Everts-Hilbrands (hoofdleiding- gevende), tel. 079-41.11.21. vraagt voor: het Regionaal deeltijd KMBO „Nieuwe Ha ven" met ingang van 1 mei 1986 docent MOTORVOERTUIGENTECHNIEK (m/v) (theorie en praktijk) die lessen gaat verzorgen voor het oplei- dings- en werkgelegenheidsproject Motor voertuigentechniek in het kader van het ge meentelijke Probleem Cumulatie Gebieden beleid. Functie-eiaen: - bevoegdheidsverklaring voor praktijk- en theorievakken motorvoertuigentechniek: onbevoegden met minimaal 2 jaar prak tijkervaring In garagebedrijf worden eveneens verzocht te reflecteren; - minimum leeftijd 25 jaar; onderwijservaring of ervaring als be- drijfsleermeester. Wij bieden een aanstelling in tijdelijke dlensf voor 16 uur per week en ondersteuning van uit een enthousiast en stimulerend team. Sollicitaties binnen 8 dagen na de verschij ningsdatum te richten aan: Regionaal deeltijd KMBO „Nieuwe Haven" t.a.v. mevrouw H. C. M. Siegere-Weerman Nieuwe Haven 95, 2511 XC 'e-Gravenhage tel. 070-463195/604135 Nationale Woningraad Almere - Assen - Baarn - Deventer Nunspeet - Schiedam - Tilburg De Nationale Woningraad (NWR) is een belangenbehartigings- organisatie op het terrein van de volkshuisvesting. De aangeslo ten woningcorporaties en gemeenten beheren gezamenlijk ruim 1.2 miljoen woningen. Voor deze leden wordt o m. de advies- en dienstverlening ver zorgd op sociaal, organisatorisch, juridisch, bouwtechnisch, administratief en financieel-economisch gebied. Voor ons rayon West-Nederland, standplaats SCHIEDAM, vragen wij in verband met een verdere toename van de werk zaamheden van de afdeling Administratieve Dienstverlening (AAD) een Onze AAD houdt zich bezig met: de accountantscontrole bij woningcorporaties het samenstellen van jaarrekeningen c.q. de begeleiding daarbij de advisering t.a.v. het financieel-economisch beleid administratieve en financiële inbreng in multidisciplinaire projectteams. De werkzaamheden worden deels op kantoor deels bij de cliënten uitgevoerd. Onze gedachten gaan uit naar kandidaten tussen de 25 en 30 jaar, die beschikken over een opleiding op SPD-niveau en met kennis van en ervaring op het gebied van accountants controle en administratieve organisatie. Geboden wordt een ambulante functie en een salaris - afhanke lijk van opleiding en ervaring - van max. f 4.562,- bruto per maand (verdere uitloop tot f 5.126,- is mogelijk). De secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een studiekosten- en reiskostenregeling, zijn zonder meer goed te noemen Sollicitaties te richten aan het Hoofd Personeelszaken van de Nationale Woningraad, Postbus 50051, 1305 AB ALMERE Wij zijn een vooraanstaand leverancier en producent van verpakkingsmateriaal voor o.a. de agrarische sector, winkelbedrijven, papiergroothandel, dienstverlenende sector en industrie. De hoofdvestiging van ons levendige en moderne bedrijf is in Houselersdijk Dochterondernemingen zijn gevestigd in Duitsland, Engeland en België. Het aantal bedrijven in Nederland en België is recentelijk uitgebreid. In deze dynamische en informele omgeving vaceert de functie van: administrateur voor de groepsboekhouding (SPD I en II) die, rapporterend aan de financieel directeur, toezicht houdt op de administratie van de aangesloten bedrijven en de consolidatie ervan verzorgt. Kennis van de Duitse en Engelse taal alsmede ervaring met geautomatiseerde gegevensverwerking is vereist. Leeftijd 25-35 jaar. De functie brengt regelmatig bezoek aan de bedrijven met zich mee. Schriftelijke reacties met vermelding van opleiding en ervaring worden ingèwacht bij de directie van Van der Windt Verpakking B.V., Postbus 22, 2675 ZG Honselersdijk.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8