TO vertrouwt CDA minder dan ooit gevende baby gedood tegen beter veten in „Het hoeft niet altijd onzin te zijn wat anderen beweren" UBINET STROMPELT MOEIZAAM NAAR EINDSTREEP Politiek Partij Parlement ?ÊÊm Meesterserie besloten door Rotterdams Philharmonisch JNENLAND EeidóaQowumt ZATERDAG 12 APRIL 1986PAGINA2^ HAAG Nu geble- l is dat zijn uitspraken Ir het christendom iral door het orthodox- jJgformeerde deel van i kiezers als „grievend beledigend" zijn erva- heeft dr. Joop den zijn niet geringe zelf- trouwen volledig her men. Op een bijeen- st met hoofdredacteu- deze week ging de iA-lijsttrekker nog net zover zijn come-back iet Catshuis als een ze- beid te poneren maar veel scheelde het niet. is de reden dat de socialis- e lijsttrekker in zo'n ge- dstoestand verkeert? Nog een paar maanden gele- werd hij algemeen be- uwd als de „oude, zieke van het Binnenhof". r zijn eigen omgeving had geloof in zijn leiderschap oren, omdat men in hem meer de man zag die de A uit de oppositie zou voeren. Wim Kok werd daartoe veel geschikter bevonden. Vanwaar dan die plotselinge ommekeer? Heeft Den Uyl een geheim wapen in stelling gebracht? Nee, de voornaamste reden van zijn huidige succes is gele gen in het gedrag van CDA en VVD. Nu de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen is geanalyseerd en nu de opinie peilingen voor de coalitie nog altijd niet erg hoopgevend nieuws bevatten, staan chris ten-democraten en liberalen meer tegenover dan naast el kaar. De VVD is als de dood dat het CDA na de verkiezin gen de steven wendt in de richting van de PvdA. Nijpels en consorten menen te weten dat Lubbers en de zij nen een meerderheid van één of twee zetels, wat momenteel het maximaal haalbare lijkt voor de coalitie, te weinig ach ten voor een succesvolle pro longatie van de samenwerking met de liberalen. Dat zou ook te maken hebben met de ver meende opvatting van de pre mier dat het voor het CDA niet erg aantrekkelijk is om met deze VVD door te gaan. Lubbers zou zich erg storen aan fractieleider Nijpels, om dat hij deze zou beschouwen als te grillig en bovenal gehin derd door een gering politiek inzicht. Vertraging Daardoor wordt ook duidelijk waarom het eens zo voortva rende kabinet-Lubbers nu zo moeizaam naar de eindstreep strompelt. Het is alweer tien weken geleden dat premier Lubbers de alarmbel luidde vanwege de dramatische da ling van de aardasinkomsten volgend jaar. De minister-pre sident stelde een extra bezui nigingsronde voor van zo'n tien miljard gulden. Pas eind vorige week bereikten CDA en VVD daarover na veel han gen en wurgen een akkoord voor een ombuigingspakket van in totaal 9,25 miljard gul den. Die vertraging werd veroor zaakt doordat de VVD aan vankelijk op geen enkele wijze aan het plan van Lubbers wil de meewerken. Fractieleider Nijpels en diens rechterhand Evenhuis verwezen de pre mier in januari naar het ver kiezingsprogram van hun par tij. Daarin kon Lubbers vin den hoe de VVD aankijkt te gen bezuinigingen in de vol gende kabinetsperiode. En daarin paste uitdrukkelijk niét het verhogen van de belastin gen voor burgers en bedrijfs leven, hetgeen een belangrijk onderdeel vormde van het plan-Lubbers. Het VVD-pro- gram belooft immers juist een Belastingverlichting. Het in 1987 optredende tekort aan inkomsten moest maar worden opgevangen door het verlagen van de uitgaven, al dus Nijpels, ook al zou dat ui teraard ten koste gaan van ambtenaren, trendvolgers, uit keringsgerechtigden en men sen die subsidie krijgen, bij voorbeeld als aanvulling op hun huur. Weinig solide Heel lang heeft Nijpels daar aan vastgehouden, vooral on>- dat hij eindelijk een item ge vonden meende te hebben waarmee de kiezersgunst zou kunnen worden teruggewon nen. Na alle ellende, het meest recent vanwege zijn blote par tijgenoten in Playboy en een nogal forse taxirekening uit 1982, wilde de VVD-lijsttrek- ker dolgraag de verkiezingen ingaan als de onbetwistbare kampioen van de belastingver lichting. Maar daarbij had hij buiten Lubbers gerekend. Deze hield onwrikbaar vast aan een las tenverzwaring, zowel voor burgers als voor het bedrijfs leven, die immers beide fors profiteren van de daling van de olieprijzen. In de liefde en de oorlog (politiek) is alles ge oorloofd en dus zag het CDA er geen been in de media te wijzen op het weinig „solide" gedrag van de VVD. Nu de verkiezingen in zicht kwamen, vonden de liberalen het ken nelijk ineens niet meer zo be langrijk dat het huishoudboek je van de staat klopte! Onder druk van die beschuldi ging die in steeds meer kran ten en tijdschriften doorklonk, moest Nijpels terug. Zo kwam dan uiteindelijk de afspraak tot stand dat per 1 oktober de beide btw-tarieven met één procent-punt omhoog zouden gaan, hetgeen de schatkist twee miliard per jaar oplevert. Daarbij dient wel aangetekend dat het CDA-plan voor verho ging van de accijns op benzine en diesel (dubbeltje per liter) niet doorging. Een aardig overwinninkje voor Nijpels, omdat in liberale kring de auto en de vrachtwagen als heilige koeien worden be schouwd. Bovendien raakt een verhoging van met name het lage btw-tarief de liberale ach terban ook veel minder, omdat het voor deze doorgaans toch wat kapitaalkrachtiger groep niet zo erg veel uitmaakt of een brood of fles melk een paar centen duurder wordt. De overige successen, waar de VVD zich zö op beroemt, moe ten met een korrel zout wor den genomen. Neem de voor waarde dat de btw-verhoging ongedaan wordt gemaakt, als de olieprijs weer stijgt naar zestig gulden per vat (momen teel/27,50). De kans dat zo'n stijging zich binnen afzienbare tijd voordoet, wordt door des kundigen als zeer gering be schouwd. En wat te denken van de „intentie" dat in de ja ren na 1987 de collectieve las ten verlaagd zullen worden? Joop den Uyl heeft deze eisen van de VVD omschreven als „het zich vastklemmen aan de jaspanden van het CDA om deze partij bij de PvdA van daan te houden". Staphorster variant craten zich inderdaad opma ken om het maar weer eens met de PvdA te gaan probe ren...? Er is immers ook het feit dat Lubbers alleen met de VVD zeker kan zijn van een hernieuwd premierschap. Met partij een klinkende overwin ning zou behalen. Bovendien heeft Lubbers in een inter view met deze krant ver klaard dat doorgaan met de VVD ook bij 76 of 77 zetels verantwoord kan zijn, als ten minste één van de regerings partijen (het CDA) er wat ze tels bij krijgt en de kiezers de PvdA dus niet als enige win naar hebben aangewezen. Maar anderzijds is het zo dat het CDA, als de huidige coafi-"'" tie 75 of minder zetels haalt, geen heil ziet in bijvoorbeeld de „Staphorster variant1*-^' (doorgaan met steun van kleih>> rechts). In dat geval is de eer ste voorkeur van Lubbers, Bukman en De Vries een coa'-r - litie van CDA, VVD en D66 Maar niemand gelooft echt dat Van Mierlo daartoe bereid zal zijn, zeker niet nu de PvdA van de daken schreeuwt hoe realistisch zij zich in een kabi-.-. netsformatie zal opstellen. Dan blijft alleen nog over een heF nieuwd centrum-links kabinet, hoeveel moeite de vorming daarvan ook zal kosten. Kortom: de vrees van de VVD is niet geheel ongegrond. HeL - ironische is dat juist déérdoor de droom van Den Uyl (een tweede naar hem te noemen kabinet) in rook kan opgaan. Want naarmate de kans op een PvdA-CDA-coalitie toeneemt, zal Nijpels gemakkelijker de oude slogan van Wiegel kurcr-2: nen afdraaien: een stem opw Ruud is een stem op Joop, stpm dus: F.d' Irvolg van de voorpagina) SN HAAG De abor- die de 31-jarige Leidse k-assistent in het zie- .tihuis Leyenburg uit- Vde in opdracht van de jjarige vrouwenarts, fliep totaal anders dan voorzien. Het infuus, adoeld om de weeën op wekken, had er voor leten zorgen dat de foe- er- niet meer levensvat- &r was. Tegen de ver- _jchting in kwam er —en dode foetus, maar i levend kind ter we- 'f ■I indanks werd de zaak doorgezet. Ik zou haast tegen beter weten in", is de heer N. Laterveer, irdvoerder van de Haagse tie. Om die reden is de drie kkén medici ook moord wel doodslag ten laste ge- Laterveer: „Omdat hier ?lijk opzet in het spel is politie besloot zes weken ?den een onderzoek in te len nadat er onder het ver eend personeel van het zie- ihuis Leyenburg beroering ontstaan over een abortus le kliniek. De twee artsen afgelopen dinsdag en ;nsdag werden aangehou- i, zijn inmiddels voorgeleid de officier van justitie, i van hen, een 54-jarige uwenarts uit Den Haag die 'de abortus aanwezig moet geweest, is direct na de trgeleiding weer op vrije iten gesteld. een telefonische reactie zegt zeer verbaasd te zijn over zware beschuldigingen aan adres. De arts ontkent dat n moord of doodslag ten e is gelegd. „Daar is niets i waar. Er is al weken een ierzoek gaande. Er zijn ik- et-niet-hoeveel mensen on- vraagd: van bali-assistentes gynaecologen. De politie kan vanalles zeggen, maar er ligt nog helemaal niets vast". De vrouwenarts wil geen ant woord geven op de vraag wat er op de bewuste dag in de kli niek is gebeurd. „Ik zou het niet weten, want ik was er niet bij". De politie spreekt dit tegen. De directie van het zie kenhuis Leyenburg heeft de specialist, hangende het verde re verloop van het onderzoek, buiten dienst gesteld. Gisteren volgde met de aan houding van een 63-jarige gy- naecoloogde de derde en laat ste aanhouding in dit nieuwste schandaal in de Haagse ge zondheidszorg. Hij is eveneens in het ziekenhujs Leyenburg werkzaam. Hij wordt komende maandag voorgeleid. Over de verklaringen die inmiddels door de drie verdachten zijn afgelegd, wilde de politie wei nig kwijt. De Leidse arts heeft in de verhoren te kennen ge geven dat een medische indi catie aan de abortus ten grond slag heeft gelegen. Hij spreekt de conclusie van de patholoog anatoom over de levensvat baarheid van de vrucht tegen. Donderslag De drie vrouwenartsen zijn voor een deel in dienst van het ziekenhuis Leyenburg, maar hebben via een maatschap daarbuiten ook een eigen praktijk. Het ziekenhuis voelt zich mede-verantwoordelijk voor de affaire. De woord voerster, verpleegkundig ad junct-directeur zr. H. Ham ming zegt de gang van zaken zeer te betreuren. „Wij zien het als een buitengewoon on gelukkig incident. De gynae cologen zijn afgeweken van de bestaande regels. Toch trek ken wij hun integriteit niet in twijfel, want in alle andere ge vallen hebben zij goede medi sche handelingen verricht. De tehlastelegging kwam voor ons als een donderslag bij helder hemel. Maar het is een hele complexe zaak. Illustratief hiervoor is de duur van het politie-onderzoek". Het zie kenhuis neemt vooralsnog Het ziekenhuis Leyenburg. geen maatregelen tegen de art- Op de vraag of het niet vreemd is dat de gynaecologen niet vóór de abortus konden bepalen dat de foetus al 24 tot 27 weken oud was. antwoordt mevrouw Hamming: „Een eer ste indicatie wees uit dat de foetus meer dan 16 weken oud moet zijn geweest. Bij de abor tus werd de leeftijd op 20 tot 22 weken geschat". Het ge boortegewicht van de baby be vestigde die schatting later. Het ziekenhuis Leyenburg heeft volgens mevrouw Ham ming een ministeriële vergun ning om ongelimiteerd het aantal weken te mogen aborte ren. Moederlichaam Het Openbaar Ministerie ver denkt de medisch specialisten officieel van overtreding van artikel 82a van het Wetboek van Strafrecht, waarin gespro ken wordt over het doden van een vrucht, waarvan kan wor den aangenomen dat het in staat is om buiten het moeder lichaam in leven te blijven. In het onderzoek, dat nog niet is afgesloten, zal nog een tweede getuige-deskundige worden ingeschakeld. Het gaat om een kinderarts die is gespeciali seerd in vroeggeboortes (een neonatholoog). Hij moet meer te weten zien te komen over de feitelijke doodsoorzaak van de foetus. LOEK MOOR NICO MOKVELD LEIDEN De Meesterserie van K O werd gisteravond afgesloten met een concert USKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN door het Rotterdams Philhar monisch Orkest onder leiding van de uit Engeland afkomsti ge dirigent Andrew Davis. Voor de pauze klonken twee werken uit de klassicistische periode, te weten, de Symfonie nr. 104 in D groot (1795) van Joseph Haydn (1732-1809) en het Concert voor fluit en or kest nr. 7 in e klein (1793) van Frangois Devienne (1759 - 1803). De symfonie nr. 104 van Haydn is één van de twaalf zgn. Londense symfoniën. Het is een geniaal werk, dat in veel opzichten een grote sym fonie genoemd kan worden. De uitvoering ervan is door Andrew Davies heel licht ge houden, onder meer door veel los te zetten. Dit had tot effekt dat alles zeer overzichtelijk en ook gemakkelijk klonk. Het fluitconcert van Devienne is als geheel een stuk opper vlakkiger dan het werk van Haydn. Het is plezierige luis- termuziek die zeer ontspannen gespeeld werd. De dirigent gaf, evenals bij het voorgaande stuk, vrij weinig aan, maar be reikte juist met heel kleine hand- en vingerbewegingen een bijzonder subtiel resultaat. Solo-fluitist Jo Hagen speelde in goed evenwicht met het or kest, steeds heel genuanceerd en mooi van klank; virtuoos in de hoekdelen en zangrijk in het Adagio. Na de pauze speelde het Rot terdams Philharmonisch de Symfonie nr.2 in C groot van Robert Schumann (1810-1856). Schumann schreef dit stuk terwijl hij zwaar depressief was, en dat is goed te horen. Het is een zeer diepgaande uit beelding van emoties die de luisteraar te horen krijgt. Er zit enorm veel onrust in, die af en toe wordt onderbroken door een kort ogenblik van vredigheid. Hoewel de uitvoe ring als geheel wel fraai was, leek het soms toch of de diri gent met één been nog in de elegante sfeer van de beide voorgaande stukken was blij ven hangen. Met name het eerste deel klonk wat te ge makkelijk: het innerlijke ge vecht dat door deze muziek uitgebeeld wordt, had een stuk heftiger gebracht kunnen wor den; het kwam er nu niet dui delijk genoeg uit. Maar andere delen werden prachtig ge speeld, zoals bijvoorbeeld het scherzo met de voortjagende zestienden in de violen, die even tot een serene rust geko men lijken te zijn, maar dan gauw weer opnieuw opgejaagd worden. ANNETTE JASPERSE SCHEIDENDE VN-AMBASSADEUR MR. MAX VAN DER STOEL: (Van onze correspondent Jo Wijnen) NEW YORK Mr. Max van der Stoel, Nederlands permanente vertegen woordiger bij de Verenig de Naties, is onlangs be noemd tot lid van de Raad van State. Van der Stoel (61) keert pas tegen het einde van juli naar Neder land terug. Hij heeft er dan drie New Yorkse ja ren opzitten die bijzondere betekenis hadden, omdat Nederland in die periode ook lid van de Veilig heidsraad was. De Verenigde Naties hebben het niet gemakkelijk. Er heerst, om met Van der Stoel te spreken, een sfeer van ont- moedigingin de volkerenorga nisatie. De VS hebben zich uit de Unesco teruggetrokken. Bo vendien zullen de VS in de toekomst minder gul zijn met de fondsen, wellicht ook al omdat bepaalde lidstaten de Verenigde Naties niet zelden gebruiken om zich tegen het land af te zetten. Kortom, re den tot zorgen over een orga nisatie die, daar is Van der Stoel heilig van overtuigd, nog steeds van grote betekenis is. De scheidende VN-ambassa- deur mag met recht een van de architecten van het buiten lands beleid van Nederland worden beschouwd. „Zijn af scheid stemt tot enige wee moed", zegt hij. Maar de man die eind vorig iaar werd gepas seerd voor de functie van Hoge Commissaris voor de Vluchtelingenzaken, verwacht het werk bij de Raad van State ook heel boeiend te vinden. Toen u drie jaar geleden naar New York ging, waren er mensen, die vonden dat u per soonlijk niet was toegerust voor het werk bij d.e VN. Waarschijnlijk hadden die voor de VN-post liever een wat zwieriger beroepsdiplo maat gezien. „Ach ja, dat is toen gezegd. Maar ik weet natuurlijk ook wel dat een cocktailparty z'n nut kan hebben. We komen elkaar hier aan het einde van de dag vaak tegen en wisselen dan gegêvens uit over de jong ste gebeurtenissen. Ik maak dankbaar gebruik van dat soort ontmoetingen. Diners en lunches kunnen zeer bevor derlijk zijn voor het leggen van persoonlijke contacten". Nederland heeft de afgelopen jaren, ook onder uw invloed, een nogal uitgesproken buiten lands beleid ontwikkeld. Is dat beleid onder het kabinet-Lub bers overeind gebleven? De afgelopen jaren zijn hier bepaald niet in passiviteit voorbij gegaan. Tijdens ons lidmaatschap van de Veilig heidsraad, hebben we elke opening aangegrepen. Wat de VN betreft is er onder het ka binet Lubbers geen sprake ge weest van een fundamentele ombuiging van beleid. Nederland wordt vaak een gidsland genoemd. Wat vindt u van die aanduiding? Ik heb altijd een hekel gehad aan de benaming „gidsland". Het klinkt wat pedant, wat pretentieus. Zoiets van: Wij Max van der Stoel: „Werk bij Raad van State kan ook boeiend zijn". gidsen en jullie hebben maar te volgen. Maar als je zegt dat Nederland in de wereld moet proberen voor bepaalde doel stellingen op te komen, dan klinkt het mij al wat plezieri ger in de oren. Dan zie ik trouwens ook duidelijke ac centen in het Nederlands be leid. Ik kan drie onderwerpen noemen waarover Nederland heel duidelijke standpunten inneemt: de mensenrechten, de noord-zuidverhouding en de problematiek van zuidelijk Is er in de VN iets te merken van de uitgesproken positie die Nederland inneemt? Nederland heeft een bepaalde reputatie. Als ik praat over mensenrechten, noord-zuid verhoudingen en onze opvat tingen over zuidelijk Afrika, dan zijn dat de herkennings punten voor andere lidstaten. Onze medewerkers hier heb ben gezag bij hun collega's; hun kwaliteiten worden alge meen erkend. De invloed van de VN in de wereld is tanende. Is het ge vaar niet aanwezig dat, als die ontwikkeling zich voortzet, een soort desintegratie van de VN ontstaat? Ik wil niet ontkennen dat dat gevaar reëel is. Het meest ur gent is dat bij de Unesco (waar zowel de VS als Groot-Britan- ■t, red.) In de VN als geheel het ben we dat stadium gelukkig nog niet bereikt. Maar het is duidelijk dat rond de VN een sfeer van ontmoediging merk baar is. Juist op het gebied van het echte politieke werk heb ben zich de 'meeste frustraties en tegenslagen voorgedaan. Niettemin is de functie van contact- en ontmoetingscen trum nog steeds van zeer groot belang". Nederland gelooft echt in de VN? Dat wij kritiekloze gelovers zijn en alles fraai vinden wat in de VN gebeurt, kun je niet_ zeggen. We moeten proberen die vaak steriele polemieken terug te schroeven en niet al leen een forum willen zijn waar 159 nationale standpun ten worden uitgedragen. De VN zou nieuwe denkbeelden over wereldvraagstukken kunnen ontwikkelen. Vergeet niet dat de VN in het verleden erg belangrijke zaken in gang heeft gezet. Het raamwerk van de ontwikkelingssamen wër-' king is in belangrijke mate in^ de VN ontwikkeld. De ge-"' schiedenis van de dekolonisa tie kun je niet losmaken vajjrty de VN. Dat geldt ook voor het^J non-proliferatieverdrag (dat de productie en bezit van -.j kernwapens verbiedt voor lan=~- den die die wapens nu nog niet hebben, red). Nog sterker is die rol geweest in het verbe teren van de mensenrechten.- Wat heeft nu bijgedragen tot de verlamming van de VN Een veelheid van factoren. De VN zijn er niet handzamer op geworden sinds het aantal lid staten van 51 tot 159 is geste gen. Het blijven voortbestaan van de spanningen tussen noord- zuidverhoudingen a|s de oost-westverhoudingen is ook een van de problemén- waarmee de organisatie wor stelt. De ontmoediging heeft vele oorzaken. Was u toch niet liever. Hoge Commissaris voor de Vluchte lingenzaken geworden? Ik steek niet onder stoelen of q, banken dat die baan mij aan sprak. Maar er is een andere keuze gemaakt. Ik accepteer - dat. Ik hoop dat de man die nu t is benoemd erg veel voor de de vluchtelingen kan doen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7