Lm Khadaffy dreigt: aanval op Zuideuropese steden a Drie tennisballen vooru FBI slaags met bankrovers Indiërs melden zich voor militaire dienst in Libië Italianen houden jarenlang kater van wijnschandaal Sovjet-Unie: ruimtevaart niet gezond voor vrouwen ÜQitenland' QeidócQowiard ZATERDAG 12 APRIL 1986 PAGINA 5 Bierika en Zuid-Afrika erleggen in Europa djRANNESBURG Zuidafrikaanse en Ameri- nse functionarissen zullen later deze maand nieuwe ronde van besprekingen voeren in I-opa. Vorige maand voerde een Zuidafrikaanse egatie onder leiding van minister van buiten- fase zaken Roelof Botha besprekingen in inkfort met een Amerikaanse delegatie. Ver- cht wordt dat minister Botha opnieuw de Zuid- Utaanse delegatie zal leiden. Waar de ontmoe- g zal plaatsvinden, is niet bekend. In de stad ft Elizabeth meldden activisten dat de zwarte l-apartheidsleioer Mkhulesi Jack door de vei- leidspolitie is gearresteerd, drie dagen nadat hij k ondergedoken om aanhouding te voorkomen. <k is de voornaamste organisator van de zwarte isumentenboycot tegen blanke winkels in Port iabeth MIAMI Een poging van de Amerikaanse federale recherche FBI om twee van gewapende roofoverval len verdachte mannen aan te houden is in de stad Mi ami uitgelopen op een hevige schietpartij, die vier mensen het leven kostte. Onder de doden waren de twee verdachten en twee FBI-agenten; vijf andere agenten raakten gewond, van wie een levensgevaar lijk. Een woordvoerder van de FBI verklaarde dat de schietpartij uitbrak nadat agenten een auto zagen, waarvan het kenteken overeen kwam met dat van een wagen die bij verscheidene roofovervallen op banken en geldtransporten was gebruikt. De agenten lieten versterkingen komen en toen er voldoende wa ren gearriveerd, werd gepoogd de verdachten aan te houden. Dezen openden echter onmiddellijk het vuur. Franse uitgever brengt Duitse editie Pravda FRANKFORT Een Franse uitgever heeft gisteren een proefeditie op de markt gebracht van een Duitstalige versie van de Pravda, het officiële orgaan van de Russi sche Communistische Partij. Het betreft een vertaling van de Moskouse editie van 18 maart. De Duitstalige Pravda wordt in Frankrijk vertaald en in België gedrukt. De 300.000 exemplaren zijn in West-Duitsland. Oostenrijk, Zwitserland, België en Neder land te koop. De eenmalige proefeditie is bedoeld om de markt te verkennen, aldus een woordvoerder van de Option Presse in Parijs. Het bedrijf heeft ook plannen voor een Engelstalige versie van de Pravda. In Frankrijk en Italië zijn gelijksoortige pro- jecten van start gegaan. Nieuw-Zeeland bereid Fransen te laten gaan WELLINGTON Premier David Lange van Nieuw- Zeeland heeft in een interview met de Australische tele visie de mogelijkheid geopperd, dat twee Franse geheim agenten die in Nieuw-Zeeland gevangen zitten naar Frankrijk of een Frans overzees gebiedsdeel worden ge stuurd. Voorwaarde daarbij zou zijn, dat de betrokkenen hun straf volledig dienen uit te zitten. De twee zijn tot tien jaar cel veroordeeld wegens hun aandeel in de aan slag op de Rainbow Warroir. het actieschip van Greenpe ace. „Er bestaat de mogelijkheid van onderhandelingen over detentie in Frankrijk of elders", aldus Lange. Hij herhaalde dat Nieuw-Zeeland niet zal buigen voor druk van Franse zijde om de agenten in vrijheid te stellen, omdat zij volgens hem schuldig zijn aan een ..smerige daad van door de staat gesteund internationaal terroris- hoormalige laakkampioen Delko korte d opgepakt SKOU Boris Goelko, voormalig Russisch lakkampioen die naar Is- wil emigreren, is gisteren lerweg naar een demon- tie" in Moskou samen met vrouw door de politie op- ikt en drie uur vastgehou- Goelko en zijn vrouw, in- ationaal schaakmeester ia Achsjaroemova, werden gehouden bij het metrosta- ArbaL Zij waren van plan eest om op een plein een idoek te ontvouwen met tekst waarin toestemming It geëist voor emigratie Israël. Goelko verklaarde ver Westerse verslagge- dat hij van plan is elke op deze wijze te demon en. Goelko werd eind ja- '70 Russisch sehaakkampi- Sinds hij en zijn vrouw in een verzoek indienden emigratie naar Israël, is b het spelen op verscheide- ^oernooien verboden. Ihoetto wil erkiezingen JIORE De Pakistaanse sitieleidster Benazir !tto heeft verklaard dat aanhangers met geweld ident Zia ul-Haq zouden len afzetten, maar dat partij vastbesloten is de cratie in Pakistan op een Izame wijze te herstellen, ouw Bhoetto (32), die eer- ren na enkele jaren bal- hap naar Pakistan terug- eist onmiddellijke verkiezingen. Zij ver- irde dat er grote politieke ideringen in Pakistan op- ?n zijn, en dat haar partij zal inzetten voor een soci- i revolutie. Pakistan, met .1 bevolking van 96 miljoen, Iren van de armste landen de wereld. President Zia Haq greep in 1977 de macht een militaire coup. die de jering-Bhoetto omver wierp, lalmier Bhoetto, de vader van djjiazir. werd in 1979 opge ien ek ranse leraar evrijd, Ierse irjillega vermist 3ROET De Franse leraar chel Brian, die eerder deze fik in het door moslims be- rste West-Beiroet werd (voerd, is gisteren bevrijd, ianese jagers troffen hem 1 in een auto in de onder tische controle staande Be- 'a-vallei in het oosten van »anon. Tegelijkertijd wordt Ierse leraar. Brian Kee rt. vermist. Gevreesd wordt I hij is ontvoerd. Keenan. dden dertig, doceert sinds Vember vorig jaar Engels n de Amerikaanse universi- tin Beiroet. Keenan zou de jftigste buitenlander zijn die Libanon, voornamelijk tst-Beiroet, is ontvoerd sinds luari 1984. Zevenentwintig I n hen zijn vrijgelaten. Van L je ontvoeringsslachtoffers h de lijken gevonden. Zes Eerikanen, acht Fransen, Britten, een Italiaan, een d-Koraan en nu ook een j, worden nog vermist. (Vervolg van voorpagina) TRIPOLI/WASHING TON De Libische lei der kolonel Khadaffy heeft gisteren gedreigd met vergeldingsacties te gen elk land in Zuid-Eu ropa, als antwoord op een aanval door de Ameri kaanse Zesde Vloot op zijn land. Volgens het persbu reau JANA bedreigt de NAVO „burgerdoelen in Libië. En aangezien de dreiging van de NAVO als geheel komt, is Zuid-Eu ropa vanaf heden opgeno men in het Libiscne te genaanvalsplan, zonder enig onderscheid". De Amerikaanse Zesde Vloot, die inmiddels tot voor de Libi sche kust is opgestoomd, wacht op een commando van presi dent Reagan om over te gaan tot een militaire actie. Voor de president definitief besluit het sein op groen te zetten, zou hij eerst willen overleggen met vice-president George Bush, die een bezoek brengt aan de Golfstaten, en minister van defensie Caspar Weinberger, die rondreist in de Stille Oceaan. Beiden worden zon dag terugverwacht in Was hington. In de VS lijkt de steun voor militaire acties tegen Libië al leen maar toe te nemen. Maar volksvertegenwoordigers en deskundigen op het gebied van guerrillabestrijding ver schillen scherp met elkaar van mening over de omvang van de Amerikaanse reactie. Som migen vragen zich af of een actie met conventionele strijd krachten ooit effectief kan zijn ter bestrijding van het terro- Guerrilla-deskundige David Bar-Ilan van het Jonathan-in stituut. dat nauwe banden heeft met Israël, meent dat de VS een beslissende slag aan Khadaffy toebrengen zonder zich om het aantal slachtoffers aan eigen kant te bekomme ren. „Je besluit datje in oorlog bent of niet. Doe je dat wel, dan moet het je doel zijn de vijand uit te schakelen". Naar schatting van deskundigen vereist een Amerikaanse inva sie van Libië zeker 90.000 mi litairen en zou die meer levens kosten dan de Verenigde Sta ten zich kunnen veroorloven. Mensen die terughoudender tegenover een militaire oplos sing staan, menen dat het uit schakelen van Khadaffy's strijdkrachten slechts tijdelijk voordeel op zal leveren. Bo vendien zal zo'n actie waar schijnlijk tot nieuwe terreu raanslagen leiden. Khadaffy in de kaart spelen en het beeld van de Verenigde Staten in de wereld geen goed doen. Indiërs zaten en stonden in de rij voor de Libische am bassade, om zich aan te melden als vrijwilliger voor het leger van kolonel Khadaffy. Vrij wel iedereen moet orwer- richterzake naar huis te rugkeren. NEW DELHI Duizen den Indiërs hebben gerea geerd op een advertentie in Indiase kranten en zijn naar de Libische ambassa de in New Delhi gekomen om zich te laten inschrij ven voor het Libische le ger. Velen bleken nauwe lijks militaire ervaring te hebben. land de Indiase vrijwilligers waarschijnlijk niet zou kunnen gebruiken, maar dat zij formu lieren mochten invullen om solidariteit te betuigen met Li bië. De kandidaten kwamen in sommige gevallen van duizen den kilometers ver, in ant woord op een advertentie die drie weken geleden in Indiase kranten verscheen en waarin hun werd gevraagd te helpen „de Amerikaanse imperialis ten te verslaan". Het Indiase ministerie van buitenlandse zaken heeft de Libische ambassadeur Omar Atmed Jadallah al-Aukali ont boden om beklag te doen over de zaak. Volgens de ambassade vroeg de advertentie uitdruk kelijk alleen mensen van Ara bische of Islamische nationali teit zich als recruut op te ge ven. Maar de ambassadeur heeft verzekerd dat dergelijke advertenties niet meer zullen worden geplaatst Balasubramiam Kandaswamy, een gepensioneerde sergeant bij de Indiase luchtmacht, zei van vrienden te hebben ge hoord dat Libië vrijwilligers zocht. „Ik zit in de techniek. Ik kan helpen bij het onder houd", zei de 52-jarige Kan daswamy. die uit Madras in de zuidelijke staat Tamil Nadu was gekomen. „We zullen Libië helpen om de tirannie te breken", zei Shamshad Hoessein, een boer uit de noordelijke deelstaat Ut- tar Pradesh. Op de vraag of hij in een oorlog had gevochten zei Hoessein: „Ik kan met een geweer overweg. Ik kan goed richten en in ben niet bang voor Amerika". Italiaanse producenten van „veilige" wijnen doen er van alles aan de slechte smaak van het wijnschandaal zo snel mogelijk weg te spoelen. Bijvoorbeeld met een gratis wijnproeverij op straat in Rome. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De dagelijkse hal ve liter wijn is voor de Ita liaan een vast en noodzake lijk bestanddeel van zijn con sumptiepatroon. Wijn is bij het eten niet weg te denken. De Italiaanse medische stand heeft er zich al lang bij neer gelegd. En volgens sommige dokters is wijn zelfs goed voor het hart, de bloedvaten en andere ingewanden. De kwaliteit doet er niet zo veel toe, ook al zijn er na tuurlijk betere en „mindere" wijnen, dure en goedkope merken, gecontroleerde wij nen en de tafelwijn, die bij de slijter-op-de-hoek of in de su permarkt wordt gehaald. Tot voor kort was er van wijn nog nooit iemand ziek ge worden, laat staan overleden. Dat is nu allemaal anders. Na de twintig dodëlijke slachtof fers van de consumptie van wijn, aangelengd met een te grote dosis methylalcohol heeft zich een gevoel van on zekerheid, om niet te zeggen paniek van de Italianen meester gemaakt. Als je de wijn al niet meer kunt ver trouwen, wat blijft er in dit leven dan nog over, zo vra gen vele Italianen zich ver twijfeld af. Wijn op de eetta fel vervangen met mineraal water of bier is alleen moge lijk voor zeer korte tijd. Op den duur moet er toch weer wijn bij. „De wijnverkoop is drastisch gedaald. Het publiek wil al leen nog maar de dure soor ten, de DOC- of de DOCG- wijnen", zegt een slijter. DOC betekent „Denominazione di origine controllata". En komt daar een „G" bij dan is deze „denominazione" bovendien ook nog eens gegarandeerd. Maar ook deze toevoeging DOC(G) is geen waarborg voor een absoluut veilige en heilzame dronk. Want de zwarte wijnlijsten die het mi nisterie van landbouw elke dag via de media bekend maakt, tonen enkele DOC- wijnen waarvan de consump tie ontraden wordt. De Italiaanse wijnbouwers jammeren bij het vooruitzicht van de zeer magere jaren die de wijnconsumptie ongetwij feld wachten zal. Men praat hier in de media en in de po litiek zo vaak over het imago, antwoorden onder andere wegens dood door schuld. Uit het publiek gaan stemmen op de grootste boosdoeners „le venslang" te geven. Maar de Italiaanse autoritei ten treft misschien nog de meeste blaam. Italianen moe ten meer nog dan de ge disciplineerde Noordeuropea nen voortdurend achter de vodden worden gezeten of met handboeien en strenge straffen worden bedreigd, om hen tot enig respect voor wetten en andere sociale Met miswijn wordt niet geknoeid ROME In de epidemische angst voor wijnvergiftiging in Italië is voorbijgegaan aan een zeer speciale categorie wijn drinkers: de roomskatholieke priesters, die binnen het kader van de eucharistieviering toch dagelijks een bepaalde hoe veelheid wijn tot zich nemen. Om de eventuele onrust ook onder hen weg te nemen heeft het Vaticaan, bij monde van de Duitse kardinaal Augustin Mayer het volgende bekendge maakt: „De miswijn is voortreffelijk, altijd geweest overigens. Deze miswijn moet wel goed zijn omdat er in de kerk oude regels bestaan die bisschoppen en pastoors ertoe verplichten de wijn door experts te laten onderzoeken". Tijdens de reli gieuze plechtigheden in de Romeinse parochiekerken (300 stuks) wordt elk jaar 40.000 liter wijn gedronken. Deze mis wijn komt van de Castelli Romani'de Romeinse wijngaard, uit Orvieto en uit Cuneo, in het noorden, waar zeer veel met wijn is gefraudeerd. Maar volgens het Vaticaan zit het wel goed met de miswijnen, want afgezien nog van de voorge schreven controle waaraan de wijn onderworpen wordt komt hij meestal van wijngaarden die eigendom zijn van kloosters. het beeld dat de buitenlan ders (vooral Duitsers, Ameri kanen en Japanners) van dit land hebben. Als ze de Italia nen en hun producten maar voor vol blijven aanzien, dan is er nog niets verloren.. Welnu, het wijnschandaal heeft jaren Italiaanse good will in datzelfde buitenland volledig verstoord. De schuldvraag in deze gif- wijnaffaire is nog ver van een oplossing. Tientallen per sonen bij wie methylalcohol is gevonden zijn gearresteerd en zullen zich moeten ver- spelregels te bewegen. Ook voor de wijnindustrie bestaan regels die kwaliteit en veiligheid van dit belang rijke voedingsmiddel waar borgen. Maar een goed sy steem van keurings- en con trolediensten is er niet. De laboratoria ontbreken en er zijn geen analisten genoeg. De staat geeft dus in deze zo belangrijke sector van de economie niet thuis. En er lo pen hier genoeg „furbi" (stie kemerds) rond die van die zwakke en machteloze over heid wensen te profiteren. Poolse regering verhoogt prijzen WARSCHAU De Poolse regering heeft prijsstijgingen tot zo'n 38 procent aangekondigd van kolen, gas en elektriciteit, in een poging het energiegebruik te beperken. Aan de toenemende energieschaarste in Polen kan niet op een andere manier het hoofd worden geboden, aldus het nationale persbureau PAP. Eerder waren al andere prijsverhogingen aangekondigd, onder meer voor levensmiddelen. Onverwachte prijsstijgingen lokten in 1970 en 1976 protestacties uit. In 1980 braken in het gehele land stakingen uit. die resulteerden in de oprichting van Solida riteit. t— ÏlMIDJE verholen en het knettercarter HP* :ei) Kareltje Knetter zag een eindje verder het ote stationsgebouw al voor zich liggen en hij icht. dat het beter was tóch maar te trachten chtsomkeert te maken, want op het station, 6sen al die mensen, konden ongelukken niet Iblijven. Hij rukte dus nogmaals vertwijfeld zijn stuur en cirkelde zijn razende auto htig onder de loopbrug van post T door. Zo nde hij dus veilig op de terugtocht te zijn en trlopig ademde hij wat vrijer op. Er liet zich ih#roers ook al een onbestemd gesputter horen de twee cylinders van zijn motortje. Alles e<fes er dus op, dat het wagentje zijn brandstof jna had opgebruikt en het eind van het lijden ?heen dus in zicht. Doch ook nu bleek weer. men nooit te vroeg hoera moet roepen al jenmin huiden moet verkopen, als de betref fende bruine beer nog niet geschoten is. Want zie, met de haven als het ware in zicht, zou Ka- reltje's wagentje toch nog stranden. Stranden op die nadrukkelijk naderbij denderende goede renwagen. Het logge gevaarte kwam namelijk plotseling van achter een paar andere wagens te voorschijn, langzaam als een slak, maar zwaar als een olifant. „Help!" gilde Kareltje en datzelfde gilde nu ook de machinist Hendrikus H. Koolerook, voor wiens ogen het hele drama zich afspeelde. Maar de vele woorden van hulp mochten niet baten, want met een krakende slag beukte het houten autootje zich door de goederenwagen heen. En dat dit houten autoo tje van deugdelijke makelij was, werd wel bewe zen door het feit, dat de spoorwagen uit elkaar knapte in wel duizend stukken en brokken... LIEVER GEEN NAUWSLUITENDE KLEDING SVEZDNI GORODOK De Sovjet-Unie zal voorlo pig geen vrouwen voor een langdurig verblijf naar ruimtestations stu ren. Men wil wachten tot de voorzieningen zodanig verbeterd zijn, dat de kos monauten geen nauwslui tende ruimtekleding meer behoeven te dragen. Onderzoekingen hebben aan getoond dat vrouwen in de ruimte meer risico lopen op inwendige bloedingen dan mannen. Die worden veroor zaakt door de strakke en luchtdichte pakken van de kosmonauten. Grigori Berego- voi, adjunct-hoofd van het op leidingscentrum voor kosmo nauten in Zvezdni Gorodok, ten noordwesten van Moskou, heeft dit verklaard tegenover Westerse journalisten. De jour nalisten waren voor het zeld zame bezoek aan de basis uit genodigd in verband met de herdenking van het feit dat Joeri Gagarin 25 jaar geleden, op 12 april 1961, de eerste mens was die de ruimte in ging „De pakken veroorzaken ab normale en gevaarlijke bloe dingen in de onderbuik', aldus Beregovoi, die de bevindingen van Russische onderzoekers op dit gebied vergeleek met die van een onderzoek in het Westen, waarbij zou zijn geble ken dat nauwsluitende spijker broeken bij vrouwen een scha delijk tekort aan zuurstof ver oorzaakten. „Dat is ook bij mannen het geval, maar voor vrouwen is dat gevaarlijker", zei Beregovoi, die daar aan toevoegde dat vrouwen weer meer weerstand tegen andere fysieke spanningen lijken te hebben dan mannen. Wereldbank gematigd positief over Afrika WASHINGTON De Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara zijn bezig zich te herstellen van een van de erg ste hongersnoden in de recen te geschiedenis. Het inkomen per hoofd van de bevolking zal dit jaar voor het eerst sinds 1980 weer iets stijgen. Er is echter weinig reden om tevre den achterover te leunen, want de Afrikaanse landen met lage inkomens zijn nu ar mer dan een generatie gele den, in 1960. Dit zegt de We reldbank in een gisteren ver schenen rapport over de eco nomische situatie in Afrika. De Wereldbank stelt vast dat Afrika dank zij behoorlijke re genval een eind heeft kunnen maken aan de langdurige eco nomische achteruitgang. Vol gens de Wereldbank biedt dit jaar een adempauze. En Afrika moet die gebruiken voor struc- turele aanpassingen die zijn gericht op de economische groei, vooral in de landbouw. De donorlanden van hun kant moeten 1986 niet beschouwen als een jaar waarin het met de hulp wel wat minder kan. De pogingen van Afrika om uit het slop te komen zullen falen als er niet extra middelen be schikbaar komen in de vorm van hulp voor de verlichting van de schuldenlast. lanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De ballen zijn ver- I pakt in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook harte- I lijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Postcode/plaats. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: Adres: tcode/plaats: ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). rwLc\ I CcidócSoiuatit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5