Felle kritiek kosters op kerken als werkgevers „Leed staat op gezichten te lezen" fieidóc(3owa/if DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. Vaticaan zoekt opening naar V olksrepubliek China aan tafel ACHTERGROND CcidóeSotruMit kerk en wereld Rechten van leken geboekstaafd Synagoge op orde voor bezoek van de paus beroepingen Amerika en Libië brieven ZATERDAG 12 APRIL 1986PAGI Kerkelijke delegatie Equatoriaal Guinea in ons land Op uitnodiging van de synode van de Nederlandse Hervorm de Kerk zal een uit vier personen bestaande delegatie van de Hervormde Kerk van Equatoriaal Guinea een bezoek bren gen aan ons land. De delegatie arriveert op 15 april en blijft tot 19 april in het Zendingshuis te Oegstgeest, van waaruit ontmoetingen worden georganiseerd met vertegenwoordigers van de plaatselijke gemeenten. De delegatie omvat o.m. de voorzitter van de Iglesia Reformada de Guinea Equatorial (IRGE). ds. Manuel Nzoh Assumu, algemeen secretaris ds. Sa muel Oke Esono Atugu, de voorzitster van de landelijke vrouwenorganisatie, mevrouw Elvira Muanache. Vanuit Overijssel werken drie zendingsarbeiders naar Equatoriaal Guinea in de gezondheidszorg in dienst van de IRGE. Brits kerkelijk verzet tegen handel op zondag De Britse minister van Binnenlandse zaken. Douglas Hurd. heeft van drie hoge kerkelijke leiders een van 800 000 hand tekeningen voorziene petitie ontvangen. Daarin wordt protest aangetekend tegen de voorgenomen in trekking van de wet op de zondagsheiliging, waardoor de commercie op die dag de vrije teugel wordt gegeven. De lei ders zijn de aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, primaat van de Anglicaanse Kerk, kardinaal Basil Hume, aartsbisschop van Westminster en primaat van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. en dr. Donald English, moderator van de Fe deratieve Raad van Vrije Kerken. Volgende week dinsdag zal het Lagerhuis zich in tweede lezing over de intrekking moe ten uitspreken. Een ezel die veel boeken draagt, is daarom nog niet geleerd Deens spreekwoord De kerken als werkgever schieten te kort en de kosters worden daar de dupe van. Zodra de kerk werkgeefster wordt neemt ze het niet meer zo nauw met haar christelij ke verantwoordelijkhe den. Dat constateerde voorzitter L. van de Donker van de Protes tants-Christelijke Vereniging van Kosters vanmorgen op de toogdag in Nijkerk. Uit een onlangs gehouden enquête van de bij het CNV aangeslo ten PCVK onder gerefor meerde kosters is gebleken dat meer dan de helft van de gereformeerde kerken de rechtspositieregelingen naast zich neerlegt. Voor een op de vijf kosters is er bij voorbeeld niet eens een pensioenvoor ziening geregeld. Bij de hervormde kerken is het met de kosters waar schijnlijk minstens zo droevig gesteld omdat de hervormde gemeenten geheel autonoom zijn, aldus H. Groen van de rechtskundigde dienst van het CNV die zich met de belan gen van de kosters bezig houdt. „Bij de hervormde kerk zit je in feite met alle maal autonome werkgevertjes waar moeilijk vat op te krij- §en is", klaagt Groen. Boven- ien is de rechtspositierege ling bij de hervormde kerken niet bindend. By de gerefor meerde kerken is dat formeel wel het geval, al is daar in de praktijk dan getuige de en quêteresultaten weinig van te merken, zegt hij. Katholieke- kosters Groen constateert dat al jaren met de kerken vruchteloos over de rechtspositie van de kosters wordt gepraat en dat het geduld langzamerhand op raakt. „Het is echt een gebed zonder eind en ik sluit niet uit dat we naar de rechter stap pen om behoorlijke arbeids voorwaarden af te dwingen. Harde acties zie ik de kosters zo gauw nog niet voeren", al dus Groen. Wat de kosters des te meer steekt is dat er voor de predi kanten wel een keurige lan delijke regeling bestaat van de arbeidsvoorwaarden waar de hand niet mee wordt ge licht. Groen: „Dat zet be- grijpeljk en terecht kwaad bloed bij de kosters. Voor de predikanten gelden dezelfde verouderde organisatorische kerkelijke structuren maar zij hebben veel minder reden tot klagen. De kerken redeneren toch een beetje dat een predi kant nu eenmaal een predi kant is en een koster maar een koster". Volgens Groen hebben de cir ca 1.500 protestants-christelij ke kosters ook veel meer re den tot klagen dan hun ka tholieke collega's. De katho lieke kerk staat als werkgever aanzienlijk beter te boek dan die van hervormde en gere formeerde snit. Dat komt om dat volgens Groen bij de ka tholieke kerk de zaak strak ker en zakelijker geregeld is. mede dankzij de hiërarchi sche structuur van de katho lieke kerk. Arbeidsvoorwaar den n andere „wereldse" za ken worden bij de katholiew- ke kerk geregeld in het zoge heten „economen-college" dat de diverse bisdommen over koepelt en de gang van zaken in de gaten houdt. De PCVK vindt dat het hoog tijd wordt om flink over de noden van de kosters aan de weg te timmeren. Groen: „Veel kosters maken momen teel exorbitant lange werktij den tegen een belachelijk lage beloning. Kosters piepen niet zo gauw maar als ze dan eens een keer klagen krijgen ze te horen dat ze niet zo moeten zeuren omdat ze een deel van het koffiegeld mogen houden. Een grijpstuiver, meer niet. Dat kan toch niet. dat soort verhalen is toch niet meer van deze tijd?" Naar het katholieke Itali aanse maandblad ..Jesus" bericht is in alle stilte van 4 tot 6 maart in het Vaticaan op hoog niveau beraadslaagd over de vraag, hoe de Rooms-Ka- tholieke Kerk een ope ning kan maken naar de Volksrepubliek China, zonder de Kerk van Tai wan al te zeer voor het hoofd te stoten. Voorzitters van deze bijeen komst waren de prefect van de congregatie voor de Evan gelisatie der Volkeren, kardi naal Jozef Tonko. en de Vati caanse „minister van Buiten landse zaken" aartsbisschop Achille Silvestrini. Paus Johannes Paulus II heeft herhaalde malen op daarvoor geschikt geachte tijdstippen vriendelijke bood schappen gericht tot het Chi nese volk, waarbij van rege ringszijde steeds weer terug houdendheid op dit punt kon worden waargenomen. Volgens het tijdschrift „Jesus" zijn er in de Volksrepubliek China rond drie miljoen leden van de door het Vaticaan niet erkende Katholieke Patriotti sche Vereniging. Er zouden ongeveer evenveel Rome trouw gebleven katholieken zijn die ondergronds zijn ge gaan met hun religieuze ui tingen, maar niemand kan controleren of die schatting juist is. De aandacht voor de rol van de leken binnen de katholie ke kerk neemt snel toe. Geen wonder wanneer men be denkt dat een onaanzienlijk deel van het kerkelijk appa raat niet meer zou functione ren, wanneer vandaag de le ken het zouden laten afweten. De Amsterdamse hoogleraar in het kerkelijk recht R. W.G Huysmans heeft het nieuwe kerkelijk wetboek en de con ciliedecreten onderzocht op hun betekenis voor de leken. Datgene wat voor de leken van belang is voor hun func tioneren in de plaatselijke Ne derlandse kerk heeft hij' op heldere wijze samengevat. Een speciaal op leken toege sneden kerkelijk recht bestaat niet. Het recht werd immers in eerste instantie door en voor de clerus gemaakt. Le ken hebben echter sinds het Tweede Vaticaanse Concilie meer mogelijkheden binnen de kerk gekregen. Door ge bruik te maken van dit recht kunnen zij naar de mening van Huysmans meer beteke nen in het werken voor de kerk. Het verheldert ook hun positie in de contacten met de kerkleiding aan toe zijn. Als voorbereiding op de volgend jaar in Rome te houden syno de over de positie van de le ken is het een onmisbare handreiking. Prof. dr. R.G.W. Huysmans: Het recht van de leek in de Rooms-katholieke kerk van Nederland. Uitgave Gooi Sticht. 220 pag. Prijs39,50. PREDIKANT OP BEZOEK BIJ RUSSISCHE DOOPSGEZINDEN In de Sovjet Unie leven naar schatting honderd duizend nazaten van de Nederlander Menno Si mons: de mennonieten of doopsgezinden. Het juiste aantal is onzeker en daar om ging eind september vorig jaar een internatio naal gezelschap van doopsgezinden op reis om te kijken hoe het stond met de geloofsgenoten in het grootste land achter het ijzeren gordijn. Eén van de leden van de groep van dertien was ds. F. Fennema uit Gronin gen. „Het leed is van de gezichten af te lezen", vindt ds. Fenne ma. Hij wil daarmee niet zeg gen dat de mennonieten het alleen maar slecht hebben. „Ze hadden zes jaar geleden niet gedacht, dat ze nu zon grote vrijheid zouden hebben. Do meesten hebben een eigen stukje grond en een eigen au tootje". Het leed werd geleden vlak na de Russische revolu tie. ten tijde van Stalin, maar vooral onder het bewind van Chroestjev. Duizenden doops gezinden werden vervolgd. Mannen en jongens boven de vijftien jaar werden van hun familie weggehaald en gede porteerd naar Siberië. De spo ren uit de tijd zijn nog duide lijk zichtbaar: iedere familie, die door de delegatie werd be zocht had wel een familielid op die manier verloren. De eerste doopsgezinden, af komstig uit Duitsland en Ne derland, vestigden zich in de zestiende eeuw in Rusland. Het opkomende doperdom had overal in Europa vervol ging in de hand gewerkt, van daar dat de mennonieten moesten vluchten. Ze vestig den zich voor een deel in de kustgebieden, langs de Oost zee, waar ze veel waterbouw kundige hoogstandjes lieten zien. Zo deden ze ondermeer van zich spreken bij de verbe tering van de waterhuishou ding rond de stad Danzig en langs de Weichsel. Tegen het einde van de acht tiende eeuw vertrokken de doopsgezinden, op uitnodiging van Catharina de Grote naar Je Oekraine om daar het land in cultuur te brengen. Ze kre gen van de tsarina allerlei privileges en hadden het daarom zeer goed. Ze vorm- den kolonies die uitgroeiden tot-zo'n 30.000 mensen. De voorspoed bleef tot de Russische revolutie in 1917. Een deel van de mennonieten zag toen kans om te vertrek ken naar het Westen, maar toen in de loop van de jaren twintig het ijzeren gordijn zich meer en meer sloot, was dat voorbij. Toen Hitler met zijn agressieve daden de Tweede Wereldoorlog ontke tende, deporteerde de Russi sche leider Stalin alle mannen en jongens van vijftien jaar en ouder naar Siberië, vanwege het feit dat ze Duits spraken. Vanuit die kampen kregen ze later, na de periodes-Stalin en Chroestjev, gelegenheid om, voor zover ze nog in leven waren, te verhuizen naar' zui delijker streken van Siberië. „Onze reis was een ontdek kingstocht. We vermoedden dat er 20.000 tot 30.000 men nonieten in de Sovjet Unie zouden leven. Een werkelijk aantal was niet bekend". De mennonieten vormen geen homogene groep. Het ging de delegatie om hen die als „ker kelijke mennonieten" aange duid worden. Zij vormen een voor zover mogelijk hecht ge zelschap. Er zijn ook menno nieten, die hun kerk-zijn sa men beleven met baptisten of de „Brüdergemeinde". De kerkelijke mennonieten zijn een door de staat niet-erkend kerkgenootschap. Die erken ning is er soms op plaatselijk vlak wel. Het kan dus gebeu ren dat een kerkelijke men noniet in de ene plaats wel en in de andere niet zijn geloof mag belijden. In de gemeentes die door de delegatie werden bezocht was het wel toegestaan een eigen kerkgebouw te hebben en een eigen koor Niet toegestaan waren het houden van cate chisaties en bijbelkringen. Om van openbare evangelisatie bijeenkomsten maar helemaal te zwijgen. Vrijer Uit de mond van de gelovigen kon worden gehoord dat er de laatste jaren sprake is van een grotere vrijheid. Ds. Fenne ma: „Er is zelfs officieel inte resse gekomen voor het do perdom. De Russische-ortho- doxe staatskerk, heeft een hoogleraar Mennonitica aan gesteld". De relatieve vrij heid, die de mennonieten krij gen heeft ook te maken met de strikt pacifistische instel ling en hun fundamentalisme waar het de rol van de over heid betreft: „Ze beschouwen iedere overheid als van God gegeven en zullen nooit wa pens dragen". Ondanks de atheïstische we reld. waarin de kerk in de Sovjet Unie functioneert is er sprake van groei: „Vrijwel alle religieuze groeperingen groeien. Dat is eigenlijk on voorstelbaar. Ik denk dat het te maken heeft met het feit dat alles teveel geregeld is in de socialistische samenleving van de Sovjet Unie. Er zit geen avontuur, geen mystiek in. In die leegheid zoeken mensen iets en vinden dat voor een deel in de kerk". Het bestaan van de kerk blijft echter moeilijk. De Russi- sch-Orthodoxe Kerk heeft mogelijkehden om eigen voorgangers op te leiden, de andere kerken hebben dat niet. Over de kerkelijke men- „De kennis is van vader op zoon overgedragen. De baptis ten hebben een schriftelijke cursus. De preken die we hoorden waren een aaneen schakeling van bijbelcitaten. De ontwikkelingen zijn op dat punt gestagneerd. Dat is een bijzondere ervaring, wanneer je vanuit het westen, waar zo wel het beeld van de kerk als de theologie zich in de loop van decennia hebben gewij zigd. daar rondtrekt". Na het bezoek durft ds. Fen nema voorzichtig een balans op te maken over het aantal kerkelijke mennonieten in de Sovjet Unie. Hij schat dat er toch wel 100.000 zijn. Ook in verschillende steden, die ge sloten zijn voor buitenlanders, bevinden zich gemeenten. Die variëren in grootte van 50 tot 900 mensen. JIBBO POPPEN Paus Johannes Paulus II brengt morgen een histo risch bezoek aan de synago ge in Rome. Het is de eerste maal in de geschiedenis dat een paus de synagoge in Rome bezoekt. Deze week kreeg de synago ge een grote schoonmaak beurt. De voorzitter van het ver bond van Italiaanse joden. Tulia Zevi, verklaarde dat hij verwacht dat de paus zal be nadrukken dat beide gods diensten dezelfde waardig heid en legitimiteit hebben. Nederlandae Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Heeswljk-Dinther F. Stoutjes- dijk. aanstaand emeritus-predikant te Ouderkerk a/d Amstel die deze benoeming heeft aangendmen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Dordrecht-Centrum P. Beekhuis te Rotterdam-Kralingen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen: te Arnhem C. van de Berg te Assen-Noord; te Heemse B. van Zuijlekom te Hattem. Bloemkoolsoep tartaar met vruchten, sperziebonen en aardappelen chocoladeba varois. Voor twee: 200 g kippepoelet, 0,6 liter water, zout, foelie, peperkorrel, rozemarijn, ui, stukje bloemkool, 5 g aard appelmeel, peterselie; 200 e tartaar, zout. peper, kerrie, 25 g boter. 1 banaan. blikje abrikozen, aroma, worcestersaus; 400 g verse of diepvries sperziebonen, zout, nootmuskaat, 5 g boter; Vt tot 1 kg aardappelen; 1,5 blaadje gelatine, 1 klein ei, 1 dl melk, 40 g suiker, 12 g cacao, 0,7 dl slagroom, olie, garnering: 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker. Trek het kippepoelet een uur af m water met zout. kruiden en ui. Zeef de bouillon, kook er de bloemkoolroosjes vijf mi nuten in en bind de soep met aardappelmeel. Maak de soep af met mooie stukjes kip en fijngeknipte peterselie. Meng de tartaar met zout, peper en kerrie en vorm er platte schijven van. Bak het vlees vlot bruin en houd het op een bord warm Tamper het vuur en bak in hetzelfde bakvet ste vige plakken banaan en uitgelekte abrikozen. Leg de vruch ten naast het vlees en maak de jus af met water, aroma en worcestersaus. Zet de gelatine in koud water. Splits het ei. Meng het geel met suiker, cacao en melk. Verwarm het mengsel tot het bij na kookt en bindt, los er van het vuur de gelatine in op. Klop eiwit en slagroom stijf en schep ze door de chocolade massa. Bestrijk de vorm met olie, zet hem omgekeerd neer en vul hem zodra de pudding drillig wordt. Schud de pudding na een halve of hele dag uit de vorm op een bord en garneer hem met stijfgeslagen room. Menu tip voor maandag: stamppot rauwe raapstelen met rookworst of spekjes kwark met banaan of gember. JEANNE 51 ALLE voortekenen wijzen er op. dat de Amerikaanse L Vloot op weg is om Libië opnieuw een lesje te leren. Vc k de regering in Washington is de Libische leider Khadalrt kwade genius achter recente aanslagen waarbij Amerij0! om het leven kwamen. President Reagan heeft eerder1 week gezegd dat de Verenigde Staten de rol van slachu niet ligt en zich niet rustig zullen houden. Over de steun van Khadaffy aan tal van terror» groeperingen bestaat geen enkele twijfel. Hij meermalen toegegeven. Het is echter de vraag ten-van-vandaag zich iets zullen aantrekken van een dingsactie tegen Libië. Zij beschikken over verscheidei valsbases en omvangrijke financiële bronnen. Een nj Amerikaanse actie tegen Libië lijkt daarom vooral toombestrijding. F i terrorisPj j heeft da^; of de terj De Europese landen zullen, als het tot een vergelding" komt, net als in het verleden terughoudend reageren van de oorzaken daarvan is, dat Amerikaanse acties peif" nitie tegengeweld oproepen. De meeste van die aam vinden plaats in Europa. Dat gebeurt niet omdat de Eui landen minder veiligheidsmaatregelen zouden nemen d| VS. maar vooral omdat mensen uit het Nabije Oosten, historische banden, de korte geografische afstand openheid van onze samenleving nu eenmaal vrij gemj lijk toegang hebben tot ons werelddeel. DiE voorzichtige opstelling van Europa is de VS een in het oog. Daarbij vergeet Washington evenwel dat EP1 naast de materiële schade ook de economische gevolgef* verdergaande sancties tegen Libië moet dragen. De Eutj» landen hebben immers veel nauwere economische bj1 met Libië dan de Verenigde Staten. Daarmee is niet gt1 dat Europa's economische belangen heilig zijn. Maar e^ slissing over sancties tegen Libië moet onderdeel zijn v|> ternationale afspraken op hoog niveau over de strijd r het hele terrorisme. De westerse regeringsleiders, die p volgende maand bijeenkomen op een topconferentie i[ kio. kunnen daartoe een belangrijke aanzet geven. Ergste kou voorbij DE BILT Dat het veel te koud is. merkte gisteren voor al Zuid-Limburg. Daar kwam de temperatuur overdag maar een graad boven nul. Ok het weekeinde blijft de tempera tuur zo'n 7 graden achter op normaal. Deze koude lucht krijgen we aangevoerd uit noordelijke streken en is wel de schoonste die we in Neder land kunnen krijgen. Deze noordelijke luchtstroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied op de oceaan. Dit hogedrukgebied verliest zijn invloed zodat bij ons de wind gaat draaien naar het zuidwesten. Daarmee lijkt de ergste kou voorbij. Na het 10 en 13 graden, weekeinde zouden de middag- temperaturen langzaam kun nen gaan oplopen naar zo'n 10 graden. De neerslagkansen zijn dan wel groot. langs de Atlantische kust dag, en later ook eldersjj op regen. Middagtemperi" van 8 graden in Bretagn 15 in het zuiden. Spanje. Portugal: Wis» bewolkt en plaatselijk wj( gen. MiddagtemperatuuiL sen 13 en 19 graden. P Italië. Joegoslavische f Zondag half tot zwaar betf en hier en daar regen, m dag op de meeste pla droog. Middagteperatuuri 10 graden in het noord* 19 in het zuiden. Alpengebied: Wisselen® wolkt, vooral zondag inb tenrijk wat sneeuw of C Middagtemperatuur z tussen 3 en 9. maandag f Eindhoven Den Helder Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinaviê: Half tot zwaar bewolkt en kans op re gen of sneeuw. Middagtempe ratuur tussen 3 en 9 graden. Groot-Brittannië. Ierland: Pe rioden met regen, vooral maandag. Middagtemperatuur tussen 8 en 11 graden Benelux: Zondag eerst nog af en toe zon, later kans op re gen. Maandag veel bewlking en perioden met regen. Mid dagtemperatuur rond 9 gra den. Duitsland: Wisselend bewolkt, maandag vanuit heet westen regen. Middagtemperatuur zondag tussen 4 en 9 graden, maandag enkele graden hoger. Frankrijk: Wisselend bewolkt, Tum Helsinki Kljgc-nlurt Bneven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Den Uyl (6) Kortgeleden heeft PvdA-lei- der Den Uyl scherpe kritiek geuit op de christenen, nu pas daartoe is ge mij een raadsel. De man en De Koning verbolgen gereageerd of uitlatingen van Den Uj geëist dat hij zijn woj moest terugnemen. Dat men wel vergeten! Het f derdaad zo, zoals de heeft Uyl stelt, de christenen zich beter dan hen die hit loof niet aanhangen. Ze v zich beter dan de heidenq voelen zich supermensf zouden de rest van de v maar al te graag aan hutfc genschap willen onderwe* A.N. K SCHEVENIN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2