Vooruitgang en efficiency toverwoorden van Singapore SINGAPORE - Mensen die hun bijbel kennen, hebben Singapore wel eens vergeleken met de won derboom waaronder Jona van de schaduw profiteerde. De stad is zo snel tot welvaart gekomen dat er tot ver buiten Azië met afgunst en bewondering over werd gesproken. Thans wacht men met spanning af of ook deze „boom" plotseling zal gaan verdorren, net als die van de profeet. Singapore is te hard van stapel gelopen, zo luidt nu de con clusie van deskundigen, en een economische crisis is niet denk beeldig voor deze kleine archipel dat bestaat uit één eiland van 42 bij 23 kilometer en vierenvijftig kleinere eilanden. Er is nu sprake van een nul-groei, na ja ren van zoveel voorspoed dat alleen de Japanners in dit werelddeel een nog ho gere levensstandaard wisten te bereiken publiek. Hoe somber dit ook klinkt, er wordt geen kreeft minder om geser veerd in het Shangri- La. volgens reislustige topbankiers een van de vier meest luxueu ze hotels ter wereld. Singapore ontvangt de vreemdelingen met die mysterieuze glim lach van het Oosten en laat de welgestel- den onder hen baden in weelde. Toch lei den de vele gastvrou wen met het decente splitje in de rok. hen niet binnen in de spookjeswereld van duizend-en-een-nacht. Het stadscentrum be gint steeds meer te lij ken op een filiaal van New York of een an dere metropool uit het Westen. Zij het met oriëntaalse aspec ten, zoals het in de vorm van een pagode opgetrokken hotel Dynastie. Deze hotels - nu al een kleine tachtig - illustreren de wat uit de hand ge lopen ambitie van de republiek. Er is spra ke van overcapaciteit aan kantoorruimte en hotelkamers. De naam Singapore Airlines staat in de luchtvaartwereld garant voor luxe en efficiency. Dezelfde beoordelingen zijn zeker ook van toepas sing op Asian Affair Hollidays, het programma van Singapore Airli nes voor vakanties in het Verre Oosten. Onlangs verscheen de bro chure '86/'87 van Asian Affairs Hollidays, een tachtig pagina's tel lend boekwerkje met prachtige kleurenfoto's en wervende teksten, dat ook eventuele twijfelaars geen andere keuze laat: op vakantie naar het Verre Oosten. Je moet dan overigens wel wat geld achter de hand hebben. Een negendaagse reis naar Singapore kost al gauw zevenent wintighonderd gulden. Voor degenen die minder behoefte hebben aan opperste luxe bestaat naast Asian Affair ook Asian Budget Hollidays. Deze kiest voor wat eenvoudiger hotels en bescheidener maaltijden. Tiendaagse Singapore-reizen zijn er dan vanaf 2440 gulden per per soon. Overigens beperken beide reizenprogramma's zich niet tot Singapore. Er zijn mogelijkheden voor combinaties met en rondreizen in Thai land, Indonesië, Maleisië, de Maldiven, Filipijnen, Taiwan, Japan en China. Meer informatie kan onder meer worden verkregen bij Asian Affair Hollidays, Locatellikade 1, 1076 AZ Amsterdam, tel. 020- 640911. Informatie over Singapore is uitsluitend schriftelijk aan te vragen bij Singapore Tourist Board, Postbus 70180, 1007 KP Amster dam. ZATERDAG 12 APRIL 19$ Singapore is ontzettend schoon. Het is alsof er geen hogere opdracht bestaat dan het bevorderen van de reinheid. Raffles niet, Singapore heeft roesverwekkende ei genschappen. Wie zich wil laten bedwel men door het geheim zinnige exotische Oosten, moet in het Raffles Hotel begin nen met het acclima tiseren. Sinds daar in 1915 de Singapore Sling voor het eerst uit de shaker vloeide is het een populair drankje geworden, thans verkrijgbaar voor ongeveer tien gulden inclusief. Alle groten van de aar de hebben hier aan de bar gezeten en van dit mengsel geproefd. „Raffles", eens een begrip in heel Azië en daarbuiten, wekt nu de indruk dat vleermuizen en spinnewebben er spoedig de laatste gasten zullen zijn. Overscha duwd en van de grote tuinen beroofd door oprukkende wolkenkrabbers, teert het op een verleden, toen in de tropische binnenhof nog koelte werd toegewuifd aan koningen, sultans en opperofflcie- ren. 's Avonds komt men er met verhalen over het koloniale tijdperk, een Singapo re waarin nootmuskaatplantages geur den. Wie kon toen bevroeden dat men hier ooit met veertien meetstations de lucht zou besnuffelen om het milieu van vreemde smetten vrij te houden? Met deze voorzorgsmaatregel bewijst de stad hoezeer zij vervreemd is van de tijd waarin het als Victoriaans bolwerk flo reerde en een zekere C. M. Phillips in 1902 een onder het biljart gekropen tij ger doodschoot. Palmen, veranda's, een zwaar verzilver de koffiepot op tafel, majordomus-obers en het gezang van tropische vogels; de verleiding om in „Raffles" net zo lang te blijven hangen als de planters van wel eer is groot, 's Avonds dineren de toe risten er bij kaarslicht terwijl danseres sen en als leeuw of draak verklede man nen eer bewijzen aan de folklore. Hun kerend naar hun steak hutselen Ameri kaanse echtparen er de ingrediënten van de beroemde rijsttafel door elkaar. Bui ten wachten de fietstaxi's op hun laatste passagiers. Ook zij houden de illusie in stand van een tempo doeloe met de daarbij passende entourage. Maar de be stuurder toont mij een pasje, dat hem het recht geeft tweeëndertig dollar te vragen voor een rondrit. Het klassieke transport kost een fortuin, in vergelij king met het tarief van de circa tiendui zend taxi's. twee gedachten Wie in Singapore op zoek gaat naar de onvervalste geuren en kleuren van het geheimzinnige Oosten, ontdekt overal dat de stad hinkt op twee gedachten. Het centrum geeft de skyline te zien van een Manhattan in het klein, met Orchid Road en Tangling Road als luxe con sumptieparadijzen, trots op de meer dan duizend „boutiques" en warenhuizen met staatsie-roltrappen. Tropische luis ter en mysterie? Andere toverwoorden hebben deze twéé begrippen vervangen. De drie miljoen mensen die hier jaar lijks door zesendertig luchtvaartmaat schappijen worden afgeleverd, krijgen voornamelijk de resultaten van een won derbaarlijke efficiency te zien. In de he mel is het schoon, zo melden de meet stations dagelijks, de vele petrochemi sche industrieën ten spijt. Maar ook op aarde valt er geen musje van het dak zonder tussenkomst van de allesbeheer sende staat. de skyline te zien van een Manhattan in het klein, met Orchid Road en als luxe consumptieparadijzen. TROPISCHE LUISTER EN MYSTERIE IN HET GEDRANG Mijn eerste taxichauffeur geeft meteen al een cursus in discipline als ik voor het instappen een geringe peuk op straat werp. „Keep Singapore clean". Of ik de posters van deze nationale campagne niet heb gezien? Zelfs het achteloos uit de handen laten vallen van een lucifer of perzikpit kan een boete van vijfhonderd Singaporaanse dollars (ongeveer twee honderdvijftig gulden) tot gevolg heb ben. Beschaamd zie ik tussen vliegveld en centrum het eindeloze coulissenland- schap van flatgebouwen aan me voorbij schuiven. Smalle, dichtbevolkte moten, als reusachtige dominostenen overeind gezet, waarin nu al tachtig procent van de bevolking is gehuisvest. Dank zij de zelfde ijzeren hand die jongens met lang haar in de nek grijpt en op straffe van discriminatie naar de kapsalon stuurt, leeft Singapore in overvloed, vergeleken met zoveel chaotische, overbevolkte hongerlijdende en onbeheersbare metro polen in de nabijgelegen ontwikkelings landen. Verborgen Gokken is hier verboden. Breakdance op straat wordt als onwelvoeglijk be schouwd. Een bitter lot wacht niet alleen de onverlaten met meer dan vijftien gram heroïne op zak en handelaars in deze kostbare sneeuw (aan wie de dood straf kan worden voltrokken) maar ook gezinnen met meer dan twee kinderen. „Koop liever een tv dan voor de derde keer zwanger te worden", luidt het dwin gende advies aan dé vrouwen. Als het toch mis gaat, zorgt de staat voor een goedkope abortus. Kroostrijke gezinnen worden met achterstelling bestraft. Geen stad in Azië heeft het verder ge bracht in het beheersen van de maat schappelijke processen dan Singapore, waar het licht nooit uitvalt en de kranen altijd water geven. Zelfs de bijna onver mijdelijke verkeerschaos heeft men aar dig weten te bedwingen door waanzinnig hoge parkeergelden in het centrum en het verbod om het Central Business Dis trict 's morgens binnen te rijden met minder dan vier personen in de auto. Wie die magische grens wil overschrij den met minder inzittenden, moet zich een peperdure sticker aanschaffen. Als een ouderwetse grootmoeder maakt de premier de mensen duidelijk dat allerlei rigoureuze maatregelen uitsluitend op hun bestwil zijn gericht. Tot op heden wordt een licht gemor steeds overstemd door de grote aanhang van de partij. Singapore is zo schoon alsof er geen ho gere opdracht bestaat dan het bevorde ren van de reinheid. Ergens moeten toch de verruwende aspecten te zien zijn van een wereldhaven (tweede op de ranglijst na Rotterdam), scheepswerven, raffina derijen en chemische industrieën? Er moeten kroeglopers aan het passagieren zijn, een bedelaar, als laatste afgezant van het proletariaat, zal vast wel ergens de hand ophouden en waar zijn de vrou wen, die tegen betaling hemelse geneug ten in het vooruitzicht stellen? Singapore heeft ze allemaal aan het ge zicht onttrokken. Op zoek naar de rom melige eetstalletjes van „hawkers". oos terlingen die langs de weg hun regionale spijzen verkopen, tref ik slechts reserva ten aan waarin dit volkje mag bakken en braden onder streng toezicht van de overheid. Hun mobiele keukentjes zijn geconcentreerd in Food Centre's zodat zij niet langer de straat „ontsieren" en „gevaar opleveren voor de hygiëne". „Rasa Singapura" heet een van deze smikkelhoeken met dozijnen kraampjes, nabij een verzamelgebouw waarin de verkopers van de betere en duurdere souvenirs op een hoop zijn gedreven. Centralisatie is ook zo'n nieuw tover woord, dat het toezicht vergemakkelijkt. De sateh is lekker en goedkoop (drie dollar voor twaalf stokjes), het natuur zuivere vruchtensap kost maar een halve dollar en Singapore zal niet toestaan dat ook maar een spoor van buikloop mij kwelt na het nuttigen van Indische, Ma leisische, Japanse, Thaise, Koreaanse, Vietnamese of gewoon westerse hapjes. Chinatown Maar wie gewoon rondkijkt ziet ook welke rampzalige gevolgen een te prag matisch, op groei en vernieuwing gericht beleid kan hebben. In Chinatown bij voorbeeld, als je wandelt langs de laatste sterfhuizen met doodsbedden voor oude, gele mensen, die hier collectief de laatste adem komen uitblazen. Op nauwelijks drie vierkante kilometer is nu nog te zien hoe het Chinese deel van het volk leefde en handel dreef. Veel is al afge broken, maar nu worden in allerijl plan nen gemaakt om de meest typerende ge bouwen te restaureren en hetzelfde geldt voor veel panden uit de koloniale perio de, die daar hard aan toe zijn. Als ik informeer naar de Singapore Girls uit Bugisstreet, over heel de wereld be roemd en berucht als de mooiste traves tieten, kleurt een blos de wangen van het meisje dat de excursie leidt. Zij voert mij snel binnen in het theater, waar de folkloristische Singapore Instant Show wordt opgevoerd, in alle eerbaarheid. In derdaad, alles wat zweemt naar onfat soen bestaat officieel niet meer. Even later blijkt dat hier sprake is van een niet geringe huichelachtigheid, waar wordt toegegeven hoezeer het frivole vertier zich weet te handhaven. Wie er naar zoekt zal het vinden, met hulp van de taxichauffeur. De ontkenning van al les wat als negatief wordt ervaren lijkt kenmerkend voor het regeringsbeleid. Via de door hen gecontroleerde dagbla den Singapore Monitor en The Straits Times maken de leiders echter duidelijk hoezeer het hun ontbreekt aan een zeke re ideologie. Fatsoen, orde, netheid, dis cipline, werklust, burgerzin zijn niet in staat gebleken om in deze leemte te voorzien. Geen idealisme Het ziet er naar uit dat de huidige eco nomische crisis vergezeld zal gaan van een morele. Want welk ideaal bezielt de bevolking? De regering heeft steeds suc ces en gewin aangeprezen maar geeft nu toe dat de jeugd idealisme en een eigen identiteit mist. Het materialisme is ken nelijk ontoereikend om zin en betekenis te kunnen geven aan zoveel jeugdige le vens, hoewel het type van de jonge ma nager met Chinese gelaatstrekken nog al tijd gezien wordt als een mooi voor beeld. Langzaam dringt ook door, dat het drugsgebruik in Singapore niet zo stevig onder de duim wordt gehouden als de ongenadige aanpak van verslaafden deed vermoeden. Tienduizenden schoolkinde ren hebben een alternatief gevonden in het snuiven van solutie, verfverdunners, petroleum en zelfs de removers voor na gellak, gestolen uit moeders kastje. Deze „lijmsnuivers" dreigen het perfec tionistische rijk nu in diskrediet te bren gen en zelf ernstig hersenletsel op te lo pen. Geen paradijs zonder slangen, dat geldt dus ook voor de stad die door de Japanners tijdens de bezetting werd her doopt in Sjonan: Licht van het Zuiden. Een licht dat nu toch even flakkert. LEO LEEUWIS gelijkheden voor bootcruises: de langste rivier van Europa. i Wolga, en op de Don. Een cruise 1 in ae Sovjet-Unie dus. waarvan de eerste op 17 juni vanuit Mos kou vertrekt en op 3 juli in Le- i ningrad eindigt. Waarbij overi- 1: gens direct moet worden vermeld i; aat niet de hele route per boot ;g wordt afgelegd. De eigenlijke ver- jg trekplaats van de cruise is Rostov (vliegen vanuit Moskou). Na de j ontscheping in Kazan volgt an- i dermaal een vliegreis naar Le- 5 ningrad. De tweede reis wordt in p omgekeerde richting gemaakt; r vertrek op 5 september uit Lenin- grad en aankomst op 21 septem- c oer in Moskou. De tiendaagse f cruise wordt gemaakt met het i motorschip Maxim Gorki, een in u 1978 gebouwde rivierencruiser. t Onderweg worden bezoeken ge- bracht aan het Don-Kozakkenei- land, Volgograd, Zhiguli en Uly- r anovsk. De organisator. Salèn- f Lindblad Cruising, wordt in Ne- der land vertegenwoordigd door f Holland International in Rijs- H wijk. i i fietsvakantie in een Alpen land is niet voorbehouden aan goedgetrainde fietsers op moder ne, supersnelle rijwielen. Dat be wijzen de ervaringen in Oosten rijk, waar steeds meer Nederlan aers wandel- en fietsvakanties combineren. De langgerekte da len en provincies als Niederöster- reicli en Burgenland geven zelfs de volkomen ongeoefende fietser alle ruimte. Het Oostenrijks Ver keersbureau in Amsterdam heeft een brochure over deze fietsva kanties samengesteld. Hierin I staat onder meer informatie over f fietstochten op de ongeveer vij- 1 fenzevenlighonderd kilometer fietspaden die Oostenrijk rijk is. over het huren van fietsen i - .fiets-vriendelijke" plaatsen staan apart vermeld - en een duidelijke landkaart, waarop aanbevolen routes staan aange geven. Bijzondere aandacht ver- dient de driehonderdvijftig kilo- meter lange route langs ae Do nate Behalve langs de rivier voert deze tocht door een landschap, dat rijk is aan schilderachtige dorpjes en historische plaatsen. De klimgeilen kunnen zich uitle- ven in de zuidelijke provincie Karinthiê of op de route van Zeil am See via Kaprun naar Neukir- i chen aan de Grossvenediger. I Voor meer informatie: Oosten rijks Verkeersbureau, Singel 464, Amsterdam. Gastvrij onthaal in Limburgse familiehotels De provincie Limburg vindt, dat zij in het voor- en naseizoen meer aandacht verdient. Vooral de 's zomers zo druk bezochte familiehotels hopen op meer be langstelling nu de VVV-Limburg een kleurige folder heeft uitge bracht waarin 33 van deze be drijven worden gepresenteerd. Volgens de Limburgse VVV is men in deze hotels verzekerd van een lekker bed en een'goede keuken in een gastvrij huis op de mooiste plekjes van Limburg". Meer infomatie: VVV Limburg, buiten onze landsgrenzen zal spoedig weer een formidabele ir bloemenpracht te bewonderen ei zijn. Aan de Koninklijke Park- fli laan te Laken (Brussel) stelt het- u Belgische vorstenhuis de serres 1 weer open voor bezichtiging. Dit 'f is telkenjare een evenement li waarvoor de mensen graag voor in de rij staan. Wie van de exoti- sche pracht wil genieten doet er Jj verstandig aan vast de data te noteren. De koninklijke serres kunnen overdag gratis worden J( bezocht in de periode van 3 tot ,j en met 20 mei, met uitzondering van de maandagen én de vrijda- gen. De openingstijden zijn van j 9.30 tot 12.00 uur en van 14.00 gen kan men ook 's avonds in de sprookjesachtige kassen terecht tussen 21.15 en 23.00 uur. Die i dagen zijn: de vrijdagen 2, 9 en j 16 mei, de zaterdagen 3, 10 en 17 mei, woensdag 7 mei en zon- 1 dag 18 mei. 's Avonds wordt een toegangsprijs van vijftig Belgi sche francs gevraagd voor het Hulpfonds van HM Fabiola. Meer informatie bij het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 5. 1017 PR Amsterdam, telefoon: 020-251251. ■CfiidócSouAOtit'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26