EcicUe ©omcmt Drie artsen verdacht van moord op foetus n mal le Mr Spoedoverleg EG over Libië Loevestein Cl 1 u Hebzucht BON: gboof KIND ZOU WEGENS DRUKTE IN KOELKAST ZIJN GESTOPT IKV: Minister geeft onjuiste informatie over chemische wapens Israël: DDR-diplomaat mogelijk gezochte nazi Zaterdag 12 april 1986, 77e jaargang no. 23473 Uitgave Westerpers. behorende lol Si|thol( Pers. Apolhekersdiilc 34.2312 DD Leiden. Postbus 1 Directeur hootdreddcleur I.I.Hcillewas. Chel-redarteur: Wim Buijleweg. Abonnementen (incl, Klachten bezorging: maandag l/m vnidaq van 18.00 lot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 1.2300 AA. tel.071-122244 Voor abonnementen: tel 071-313677 Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. .5% BTW) per maand 22,49 (aut.betaling),kwartaal 1. 67.43. |aar f. 256.85. uur tel.071-122248. Advertenties. (excl.5%BTW){. 0.63 per mm. kleintjes I. 0.44permm. Losse nummers f. 1,10. Toenemende bewolking, ge volgd door sneeuw of regen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige naar zuidwest draaiende wind. Zon op: 06.48, onder: 20.33. Hoog water Scheveningen 06.22 en 18.39; laag water 02.14 en 14.22. deren in perstaking is ook in ons land geen >kend verschijnsel dat dieren in actie komen, een buitenlands klasge- je het risico loopt het uitgezet te worden. In den zijn klasgenootjes, idjes en vriendinnetjes de Pakistaanse jongen ld Aslam een stap ver- gegaan. Omdat de jon- op de nominatie staat 3 naar Pakistan gestuurd orden, zijn zij in een kerk othenburg in hongersta- gegaan. De hongersta- merendeels kinderen, voorlopig niet van plan actie op te geven. Meer dan driehonderd wi jnmerken „besneet" ROME Uit onderzoek is gebleken dat meer dan driehonderd Italiaanse wijnmerken sporen van het dodelijke methyl-alcohol bevatten. Dat heeft het Ita liaanse ministerie van volksgezondheid bekend ge maakt. Eerder had het ministerie een lijst van zestig vergiftigde wijnen openbaar gemaakt. De nieuwe lijst is vooralsnog niet vrijgegeven. De Italiaanse re gering heeft verder maatregelen goedgekeurd, die de wijnen beter tegen knoeipraktijken moeten bescher men. Tot nu toe zijn tien mensen gearresteerd in verband met het wijnschandaal. Zij worden onder meer verdacht van meervoudige dood door schuld en vergiftiging van voedselprodukten. De vergftigde wijn heeft tot op heden aan twintig mensen het le ven gekost. Pagina 5: Italianen houden jarenlang kater. WOLVEN BUTEN DIERENVERZORGER HANAU Een roedel wolven in een dieren park in Hanau bij Frankfort heeft een dieren arts aanzienlijk verwond. De 36-jarige Dirk Neumann, die gisterochtend de dieren wilden voederen, werd in zijn handen, armen en be nen gebeten. De dierenarts, die een studie doet naar het gedrag van de wolven, kon zich nog net op tijd redden en een veilig heenkomen zoeken in een auto. Daarna reed hij zwaar ge wond naar een nabijgelegen herberg waar een ziekenauto hem kwam halen. De wolven zijn getraind om vele kunstjes uit te voeren voor het publiek in het wildpark. Neumann onder zocht hoe lang de nog jonge wolxen de geleer de kunstjes uit zouden blijven voeren. Hij heeft al laten weten het onderzoek voort te willen Zetten. -boter voor ndenprijs r Moskou Van onze irrespondent id Jongbloed ISSEL De ipese Commis- eeft 100.000 ton >pese boter aan ovjet-Unie ver- it. Wolk bedrag mee gemoeid is. niet bekend, jbrengst zal er minder zijn de interventie- de prijs die er rtijd voor be- werd aan de en. De 100.000 een deel van boterberg van miljoen ton, die Europese Ge nschap in op heeft. De kos- daarvan bedra- 1,1 miljard gul- per jaar. In I werd voor het pt boter gele- d aan de Sovjet- ie. De verkoop »kt deel uit van eerder aange- digd plan om jaar 270.000 ton het boterover- )t van de EG op wereldmarkt te K DEN HAAG De arres tatie van twee Haagse gy naecologen die officieel moord dan wel doodslag op een baby van ongeveer 27 weken ten laste wordt gelegd, heeft veel op schudding veroorzaakt. De vrouwenartsen van 54 en 63 jaar en een 31-jarige Leidse arts-assistent van het ziekenhuis Leyenburg worden ervan verdacht het kind opzettelijk om het leven te hebben ge bracht. De baby was bijna volgroeid en zou levens vatbaar zijn geweest. De betrokken medici werden gisteren gearresteerd door de Haagse politie. De op 26 februari overleden foetus werd ter wereld ge bracht door de 16-jarige doch ter van een Rijswijkse huis arts. Haar behandelend gynae coloog, de 63-jarige verdachte, had eerder in een diagnose vastgesteld dat zij ongeveer 16 weken zwanger zou zijn. On derzoek door een patholoog anatoom van het Gerechtelijk Laboratorium wees echter uit dat het kindje, een meisje, bij de geboorte tussen de 24 en 27 Leyenburg noemt artsen capabel DEN HAAG De directie van het Leyenburg ziekenhuis be schouwt de omstreden specialisten nog steeds als „buitengewoon capabel en waardevol". Directrice Hamming ziet daarom geen enkele reden om welke maatregel dan ook tegen het drietal te nemen. „Er is een beschuldiging, een aanklacht geweest. Maar de betrokkenheid moet als zodanig nog bewezen worden", aldus Hamming. weken oud móet zijn geweest, ven gebracht door het niet te Na het kunstmatig opwekken verzorgen. Het is eenvoudig van weeën kwam de baby tot weggelegd op een bedje", aldus verbazing van de artsen le- de heer N. Laterveer, woord- vend ter wereld. „Het kind is voerder namens de Haagse po- daarna moedwillig om het le- litie. Volgens een verklaring van de Leidse verdachte moet het kind na de bevalling nog ge ruime tijd hebben geleefd. Na anderhalf uur is het wegge legd in een koelkast. „Gezien de drukte in de kliniek", ver klaarde de arts tegenover de politie. Volgens één van de artsen was de foetus toen al klinisch dood. Politiewoord voerder Laterveer wilde de mogelijkheid echter niet uit sluiten dat de baby pas is over leden nadat deze in de koel kast was gestopt. Pag. 7: Levende baby werd gedood „tegen beter weten otterdam jl minima listen (vijtschelden ITERDAM B en W van [erdam willen dit jaar een ef kwijtscheldingsbeleid ren voor huishoudens met minimum inkomen. Het in eerste instantie met ie om de reinigingsrechten ongeveer 130 gulden. De ion vernietigde onlangs een Isbesluit waarbij huishou- 5 met een minimum inko- i betaling van deze rechten rd kwijtgescholden, maar college ziet toch een moge- ïeid om de kwijtschelding door te laten gaan. rnaast wil het college met rijksbelastingsdient over- en om mensen die reeds imaal kwijtschelding van lerend-goedbelasting heb- gekregen, geen aanslag als •uiker meer op te leggen, moet eveneens dit jaar in- 1. Of dat lukt, hangt vol- het college vooral af van rijksbelastingsdienst. Ten- Ie gaat het college overleg- met de twee waterschap die in Rotterdam actief om ook te komen tot een jtscheldingsbeleid voor de 'eringskosten. Een en an- betekent dat voor een in- dueel huishouden de jtschelding in theorie zou men oplopen tot zo'n 450 len per jaar. eer crisis in ;ering Israël AVIV De gesprekken len de Israëlische premier es en minister van buiten- fcjse zaken Shamir om een [inetswijziging door te voe- zijn op niets uitgelopen, rdoor is de toekomst van kabinet weer onzeker ge- den. De problemen hebben ekking op het al dan niet iblijven van minister van nciën Modai. Turen naar Halley Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Pelikaan Hoortechniek 2312 DW Leiden, Pelikaanstraat 19, Telefoon 071-130229 Gratis huisbezoek. Hoortoestel op proef. DEN HAAG IK V-secretaris Mient Jan Faber meent dat mi nister De Ruiter (Defensie) de Tweede Kamer verkeerd infor meert over de modernisering van chemische NAVO-wapens. Volgens Faber is het wel degelijk de bedoeling zogeheten binai re wapens in Europa te stationeren, ook al is het alleen maar in tijd van crisis. „De minister houdt de zaak voor het lapje," aldus de IKV-voorman. In antwoord op kamervragen had minister De Ruiter gezegd dat er „geen plannen zijn voor de opslag van deze wapens buiten het grondgebied van de Verenigde Staten". De woordvoerder van minister De Ruiter toonde zich zeer verbaasd over de kritiek van Faber. „Het antwoord van de minister bevat beslist geen dubbele bodem". De woordvoerder voegde eraan toe dat de IK V-secretaris „weieens meer vreemde dingen heeft ge roepen". EUROPESE MINISTERS WOENSDAG IN DEN HAAG DEN HAAG De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf landen van de Europese Gemeenschap zullen komende woensdag voor spoedberaad over Li bië bijeenkomen in Den Haag. Het initiatief voor deze bijeenkomst is afkomstig van Italië en Spanje. Er wordt in Den Haag vergaderd, omdat ons land tot 1 juli voor zitter is van de EG. Volgens het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken moet gezocht worden naar „politieke en diplomatieke oplossingen". De Italiaanse minister van defensie, Spadolini, vindt dat de EG gemeenschappelijke verantwoordelijkheid draagt voor het isole ren van landen, die het terrorisme steunen. Zoals bekend heb ben de VS de Europese landen gevraagd maatregelen te nemen tegen Libië, omdat dit land mede de hand zou hebben gehad in de aanslag op een Berlijnse discotheek, vandaag een week gele den. De EG-landen zijn verontrust over (gevolgen van) de Ameri kaanse dreigementen met een nieuwe vergeldingsactie tegen Li bië. Zo heeft de Libische leider Khadaffy al gedreigd dat hij Zuideuropese steden zal aanvallen, wanneer de Zesde Vloot in actie komt tegen zijn land. Nederland is net als de andere EG-landen tegen militaire acties tegen Libië. „Met alles wat militair is moeten wij buitengewoon terughoudend zijn", aldus premier Lubbers na afloop van het kabinetsberaad. De premier onthulde een brief te hebben gehad van president Reagan over de kwestie-Libië. De inhoud wilde hij niet bekend maken. Pagina 5: Khadaffy dreigt: aanval op Zuideuropese steden. Indiërs melden zich voor Libisch leger. NEW YORK Israël heeft twee nieuwe dos siers opgevraagd uit het archief voor oorlogsmisda den van de Verenigde Na ties. Het gaat om dossiers op de namen van Klenner en Brunner. De Israëli sche VN-vertegenwoordi- ger, Benjamin Netanyahu, had de namen woensdag op een index gezien, toen hij het rapport over Wald- heim ophaalde. De identiteit van Klenner moet nog worden vastgesteld, maar in het verleden heeft Is raël de voormaligde DDR-di- plomaat Herman Klenner er van beschuldigd een nazi te zijn. Klenner is nu vice-voor- zitter van de commissie voor mensenrechten van de Vere nigde Naties. De Israëlische woordvoerder gaf toe nog niet zeker te weten, of het om de zelfde Klenner gaat. De DDR heeft de beschuldigingen tegen Klenner in het verleden afge wezen. Ook Klenner zelf heeft verklaard geen nazi-achter- grond te hebben. Minder twij fels heeft Jeruzalem over het dossier Brunner. Dat gaat vrij wel zeker over Alois Brunner, tijdens de oorlog de vertrou wensman van oorlogsmisdadi ger Adolf Eichman. Aangeno men wordt dat Brunner zich in Syrië bevindt. Herrenberg naar China PARAMARIBO/DEN HAAG De Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg, gaat deze maand naar China. In Paramaribo wordt gesproken van een „his torisch bezoek". Het is de eer ste keer dat een Surinaamse minister van buitenlandse za ken een bezoek brengt aan Pe king. Voorafgaande aan zijn Chinese bezoek verblijft Her renberg in New Delhi (India) voor een conferentie van de beweging van niet-gebonden landen. Vijfentwintig jaar is er geschaafd, gebeiteld en gemetseld. Deze week was het dan eindelijk zover: er werd definitief een punt gezet achter de restauratie van slot Loevestein, de „Bastille van Nederland". De voormalige staatsgevangenis en legerplaats is afgelopen woensdag feestelijk overgedragen aan het ministerie van wvc. Een van onze verslaggevers ging er kijken en proefde de sfeer, waarvan verslag op de voorpagina van Finale. UUV l.7.Mtj:TFl DEZE KRANT 1 INKLEUR Verder in Finale: Krijgt het verzamelen van luxe goederen in het rijke Westen langza merhand iets ziekelijks? De eerste aflevering over de grenzen van de hebzucht. Een interview met de voormalige gouvernante van koning Boudewijn, Gré Kooperberg-de Jong, die komende week wordt benoemd tot Officier in de Kroon orde van België. Als de theorie van een Israëlische professor juist is, zou den de leiders van totalitaire landen zelf moppen over dat regime moeten verzinnen. Want politieke humor vormt een belangrijke uitlaatklep voor de bewoners van dergelij ke landen. Nederland heeft zijn eerste hoogleraar in de verplegings wetenschap: Mevrouw A. van den Berg-Braam. Haar doelstelling is verpleging op maat te leveren. Singapore is een voor het Verre Oosten ongekend welva rende stad. Maar is het te hard van stapel gelopen? Er is heel wat loos binnen het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond. Een NSF-arts deed daarover kortge leden een boekje over en zijn verhaal wordt bevestigd door Irma Borgsteede, Nederlands kampioene ritmische sportgymnastiek. Buys: De neus van Dieter Hoeness. Belgische order gaat Daf voorbij (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De order van het Belgische ministerie van defensie voor 1209 vrachtwa gens gaat Daf voorbij. De op dracht is aan Volvo gegund. Met de order is een bedrag van bijna 500 miljoen gulden gemoeid. Volgens het Belgi sche ministerie van defensie heeft Volvo de meeste com pensatie-orders in het vooruit zicht gesteld. Meer dan de an dere gegadigden, Daf en het Westduitse MAN. Nieuwe dirigent studentenorkest AMSTERDAM De 26-jarige Roland Kieft is de nieuwe di rigent van het Nederlands Studentenorkest. Kieft zal het orkest leiden tijdens het vij fendertigste toernee door Ne derland in januari 1987. Kieft was assistent van de dirigen ten Hubert Soudant en Edo de Waart en vervulde reeds gast- directies bij professionele or kesten. Hij is de opvolger van de befaamde dirigent Louis Stotijn, die het studentenor kest jarenlang onder zijn hoe de heeft gehad. Heeft een beetje journalist nog genoeg aan pen en papier? Een nagenoeg rethorische (weder)vraag uitgesproken en vandaag te lezen in een eerste artikel in een reeks van verslaggevers Dick Hofland grenzen van de hebzucht. De steller van de vraag, Theo Poiesz, die het vak economisch-psycholoog uitoefent, heeft het veel liever over aspiraties dan over hebzucht. Waarom dan wel? Dat leest u vandaag in „Finale", het wekelijkse bijvoegsel van de Leidse Courant. Geen luxe-artikel, waarvan in het artikel vooral sprake is. Maar wel een zó aantrekkelijke krant dat hij als u er eenmaal veertien dagen mee hebt kennis gemaakt ongetwijfeld uw hebzucht opwekt. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: orant, Antwoordnummer 998,2500 Vü Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1