,Wij moeten gewoon tampioen worden" ORT £eidóc@ooia*it ZATERDAG 12 APRIL 1986PAGINA 1?' LLE KOOLSTRA OVER DE TITELKANSEN VAN ARC: Jelle Koolstra: ..ARC is eei technische ploeg, maar we zijn ook bereid te knokken". competitieleider van de Leid- se afdeling vertelt. Leiders (2) Tijdens de eerste weken van de competitie, zo tot half no vember, plannen wij de pro gramma's zo vol mogelijk. In die periode is de kans op af gelastingen het kleinst, dus zorgen wij er op die manier voor dat zoveel mogelijk mensen voetballen. Na die eerste periode van zes, zeven weken, kom je in een fase waarin minder wedstrijden worden gespeeld. Aan de ene kant omdat je als competitie- leiders inhaaldagen moet programmeren om de compe tities zo eerlijk mogelijk te houden, anderzijds omdat er dan vaker speeldagen uitval len. Dit seizoen hebben we de eerste negen weekends geen enkele afgelasting ge had. Dat was een uniek iets. Goed, dan kom je bij de maanden januari, februari en maart. Dit jaar is daarin bijna niet gevoetbald. Dan kan het inderdaad voorkomen dat een elftal weken achtereen niet in het programma voor komt. Maar daarbij moet dan wel goed worden beseft dat dat vaak dezelfde program ma 's zijn. Programma 's die in hun geheel zijn afgelast en vervolgens compleet naar een and&r weekeinde zijn overgeheveld. Elftallen die in het begin van de competi tie veel hebben gespeeld ko men in die programma's nau welijks voor en kunnen daar door, op papier, officieel zelfs maanden stilstaan. Een ver tekend beeld dus, want zodra er weer gevoetbald wordt, komen die ploegen weer in beeld". Leiders (3) ,,In Leiden", zo vervolgt Van Steijn, „komen die ploegen zeker weer in beeld, want wij streven er in deze afdeling nu eenmaal naar om alle competities uit te spelen. Of het nu een competitie voor standaardteams betreft, of een competitie voor veel la gere elftallen. In dat streven gaan wij er niet van uit dat dat allemaal maar doorde weeks moet gebeuren. De in stelling van de zomertijd is voor ons een prima zaak, daar gaat het niet om. Maar wij streven er wel naar de competitie zoveel mogelijk in het weekend te laten verspe len. Wat dat betreft is er echt geen verschil met vroeger". Is de werkwijze van de com petitieleider dus niet opzien barend veranderd, de clubs zijn de laatste tien jaar wel méér-eisend geworden. „Er worden veel meer toernooien gespeeld aan het eind van het seizoen, wintersportva kanties worden nogal eens aangegrepen om uitstel aan te vragen en het gebeurt ook steeds vaker dat sommige ac commodaties om uiteenlo pende redenen niet het hele seizoen beschikbaar zijn. En dan is er natuurlijk ook de vakantiespreiding. Met andere woorden: voor de competitieleider is de speel ruimte de laatste jaren krap per geworden Een ontwikkeling die niet wegneemt dat er sinds dit seizoen naar wordt gestreefd de Leidse reserveklassen-met PHEN AAN DEN JN Jelle Koolstra et het zeker: er is maar n ploeg die kampioen pet worden in de twee- i klasse, en dat is ARC. fij hebben nu zo lang yenaan gestaan, dat het a" k meer dan logisch is jt wij die titel pakken, jlereen verwacht het h ons, en ik denk dat Jj j het kampioenschap in- fdaad verdienen". Vori- week wonnen de Al- enaren de topper tegen tesse Delft, op dat mo- »nt de voornaamste con- rrent in de strijd om de pfdprijs. Vandaag staat waarschijnlijk be kende wedstrijd te il Excelsior Pernis op t programma. „Als wij nul vasthouden, kan t bijna niet meer mis p laatste man uit het keur- van Jan Kroese die elk commentaar vooraf jgerde waagt zich echter |t aan definitieve uitspra- n. Ondanks zijn 23-jarige flijd. weet hij maar al te Ïj hoe ARC eerder enkele en in het zicht van de fi ll strandde. Koolstra. die als jarige debuteerde in het iste elftal en daardoor rustig routinier mag worden ge noemd. herinnert zich nog hoe de rood-zwarten de „zekere" promotie naar de tweede klas se verspeelden, toen zij aan het eind van de competitie verlo ren van het onderaan geno teerde Maasdijk. In het geheu gen gegrifd staan ook de be slissingswedstrijden tegen Xerxes en de nacompetitie met DUNO en 's Gravenzan- de. „Wij kwamen steeds iets tekort. Mensen hebben sinds dien wel gezegd dat ARC aan faalangst lijdt, maar dat is be slist niet zo. Dat image van eeuwige tweede is onterecht". Vorm Toch waren aan het einde van het afgelopen seizoen opnieuw uitspraken van een dergelijke strekking te horen. De pupil len van Jan Kroese eindigden na hun promotie naar de twee de klasse „weer eens" op de tweede plaats. Koolstra wijst de kritiek zelfverzekerd van de hand: „Als je als debutant tweede wordt, is dat helemaal niet zo slecht. Bovendien was het terecht dat DSVP kam pioen werd. Over het hele sei zoen gezien, waren zij gewoon sterker dan wij". Dit jaar kan ARC maar op een manier definitief een einde maken aan alle kritische gelui den: door kampioen te wor den. Hoewel hij de kansen daarop groot acht, somt Kool stra enkele kritische noten op. Zo kwalificeert hij de vorm als „beneden het normale peil": „Sinds de laatste wedstrijd voor de winterstop gaat het niet meer zoals het zou moe ten. Ik heb er geen verklaring voor, maar de voorhoede draait duidelijk minder. Zo'n periode moet iedere club wel eens doormaken en daar valt weinig aan te doen. Gewoon door blijven gaan en hopen dat de vorm terugkeert". Een week geleden, in de wed strijd tegen Vitesse Delft, was er al iets van een verbetering te bespeuren. Optimaal verliep het spel aan Alphense zijde echter nog niet. Koolstra: „Dat hoeft niet zo erg te zijn. ARC is in de eerste plaats een ploeg die wil voetballen. Als dat niet lukt. betekent dat niet. dat wij het koppie laten hangen. Wij zijn dan altijd nog bereid voor de overwinning te knokken en, ook door de routine in de ploeg, leverde dat tegen Vites se resultaat op: vier minuten voor tijd viel dat doelpunt als nog". Een ander punt waaraan volgens Koolstra nog moet worden geschaafd, betreft de discipline. Vooral in verdedi gend opzicht: „Ik ben zelf ie mand die veel waarde hecht aan een degelijke organisatie. Iedereen moet weten waar hij aan toe is. Maar soms slaat de vlam in de pan en loopt ieder een kris-kras door elkaar. Dat kan gevaarlijke situaties ople veren, die ik niet altijd kan rechtzetten. Ik ben weliswaar mede-verantwoordelijk voor wat er achterin gebeurt, maar ik heb een hekel aan schelden. Niemand doet dat graag bij ons". Vertrouwen Wat Koolstra voorzichtig als een zwak punt betitelt, wordt in de praktijk nauwelijks als een handicap ervaren. Doel man Cor Prook werd dit sei zoen slechts dertien maal ge passeerd. Daarom, maar ook door de speelstijl van Excel sior, verwacht Koolstra dat het organisatorische aspect van daag weinig problemen zal op leveren: „Excelsior is een ster ke counterploeg en wij willen graag aanvallen. Dan weet je van tevoren dat je dus niet te gretig moet zijn en achterin de zaak goed moet dicht houden". Geen speciale tactiek? „Nee, daar geloven wij niet in. Wij gaan er vanuit dat we één punt moeten pakken en als we degelijk spelen, zoals normaal, dan doen we dat ook. Boven dien: we weten dat we niet voor ze onder doen. Sterker nog: dat we sterker zijn. De eerste wedstrijd bleef het 0-0. Dat is nu het minste resultaat waar we genoegen mee kun nen nemen". Tegenover de geringe tekort komingen staat bij de titelpre- tendent een groot vértrouwen in eigen kunnen. Koolstra soms het ideaalmodel van oe- fenmeester Kroese op en con cludeert, dat de Alphenaren daar „heel aardig" aan vol doen. „Kroese houdt van een goed gegroepeerde speelstijl, waarbij spelers van achter de bal opkomen en de ruimte op de flanken benutten. Met de drie Oosterlee's in huis hebben we daar de ideale voorhoede voor. Daarnaast heb je mid denvelders en backs nodig die de ruimte in kunnen duiken. René Lammers is typisch zo'n speler en de anderen kunnen het ook". Techniek Een ander sterk punt van ARC is de techniek, het ver mogen om ook in een kleine ruimte persoonlijke duels te winnen. Koolstra: „Dat is een van de punten, waar Kroese extra aandacht besteed op de training. We spelen partijtjes waarbij twaalf man boven op elkaar lopen te voetballen in een zeer beperkte ruimte. Zo wordt de handelingssnelheid opgevoerd en leer je voortdu rend te storen". Met dit laatste punt geeft de student economie meteen de kracht van Kroese aan. Hij noemt de Nieuwkoper, die met een onderbreking van twee jaar nu al aan zijn achtste sei zoen als trainer van de Racing toe is, nog altijd „een man die de selectie iets kan leren en kan motiveren. Koolstra: „Jan legt ons niet op om minstens tweemaal per week te komen trainen. Dat hoeft hij ook niet, want iedereen voelt zich ver plicht om dat te doen. We wil len allemaal ontzettend graag naar de eerste klasse, en weten wat dat betekent. Iedereen wil er voor werken". Hoewel het nog niet zover is, blikt Koolstra graag vooruit naar het eersteklasserschap. Dit seizoen speelde ARC reeds tegen RCL, Barendrecht, DSVP en Rijnsburgse Boys. Koolstra: „Dat waren natuur lijk vriendschappelijke ont moetingen, maar ze hebben toch duidelijk gemaakt, dat we zeker op dat niveau kunnen meedraaien. Voor mij persoon lijk is dat niet de verwezenlij king van een droom. Erg leuk lijkt het me wel, om tegen clubs als Noordwijk en Quick Boys te spelen. Dat is het hoogste wat je als amateur kunt bereiken". *.„Promotie naar de eerste klasse zou het voetbal in Alphen ten goede komen. We hebben nu al een naam opgebouwd, ik word nogal eens door onbekenden aangesproken over ARC. Er zitten vaak tegen de 1000 man op de tribune en... we kunnen het. Waarom zou het dan niet lukken?" PIETER EVELEIN Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Pieter Evelein elf in plaats van tien elftallen te „vullen". Van Steijn, z'n verhelderende bijna-mono- loog besluitend: „Wij zijn er voor om iedereen zoveel mo gelijk te laten voetballen. Dat doel zullen we echt niet uit het oog verliezen Loterij „Speel mee", zo lezen wij, „Speel mee in toto en lotto bij RCL". En inderdaad: ook dit RCL- seizoen kan de vergelijking met een loterij weer dubbel en dwars doorstaan... Stiekem (1) VTL heeft, heel stiekem, „bozeplannen". Dat is te zeg gen, terwijl buurman LDWS het lelijk laat afweten in de strijd om de titel, staat de ploeg van Wim Mugge op een gedeelde tweede plaats in de vierde klasse A (zondag). In verliespunten kunnen de roodhemden zelfs aanspraak maken op een gedeelde kop positie met ROAC '79 (en Fo- reholte). Nu is er in de vierde klasse niet één ploeg die hardop zal zeggen, dat er op het kampioenschap wordt ge rekend. Men weet immers veel te goed: in de vierde Juist... Kunstjes We hebben het in deze ru- briek wel eens gehad over fotograaf Kees van den Burg. over zijn foto's, maar z'n voetbalkunsten. De iubtiele wijze waarop foto- traaf Kees de bal regelmatig Opvangt en naar cornervlag- %en verzendt, nadat een aan valler vergeefs gepoogd heeft het vijandelijke doel te door boren, pure klasse, blaar: er doemt, aan de verre horizon, concurrentie op. Na- uurlijk, echt bedreigd wordt inze balgevoelige fotograaf \og niet, maar toch: die vlag- fenist van Unitas Leiden on- ierneemt pogingen de positie 'an Van den Burg te onder graven. De wijze immers, vaarop Fer Grootenboer af- elopen zondag een buiten de ijnen verschenen bal eerst 'er omhoog kopte en vervol- ens „dood" legde, was per- ict. Jb perfect zelfs, dat deze ac- ie unaniem tot beste van de wedstrijd tussen Unitas en VTL kon worden uitgeroe- >en. En dan kom je toch in de buurt van fotograaf Kees. la ten we wel zijn. wonderschoon. En werd met het linkerbeen een feit. De bal lag op het moment van raken stil. Het betrof hier een vrije schop rand strafschopge bied... Leiders „Ik zeg niet dat dat in jullie rubriek is gebeurd, maar er wordt nogal eens negatief ge sproken eq geschreven over de competitieleiders van de KNVB. En lang niet altijd even terecht. Vandaar dit belletje Onder het kopje „onbegrip" vroegen Wij van Hutspo(r)t ons vorige week hardop af hoe de diverse competitielei ders van de KNVB het ooit zonder zomertijd hebben kunnen redden. De oorzaak van dat stukje? Al die door deweekse wedstrijden die nu al jaren, vrijwel direct na het vooruitzetten van de wekker, in de programma 's worden opgenomen. En dat dan in combinatie met al die andere incomplete zaterdag- en zon dagprogramma 's, waarin vooral de lagere elftallen veel vaker „vrij" zijn dan zo op het eerste (en tweede) ge zicht nodig lijkt. Dat stukje vormde voor Cor van Steijn, de administrateur van de KNVB Afdeling Lei den, de reden om maar eens contact op te nemen met de redactie van deze rubriek. „Niet omdat ik boos ben, maar gewoon, om te helpen jullie onbegrip weg te wer ken Loterij... Een aanbieding waar Wij van Hutspo(r)t onmiddellijk op in gingen, natuurlijk. De oud- i'Iet programmablad van SVS Sportvereniging Spaken- iurg) was zaterdag één grote ofzang op Quick Boys. Zo werd de Katwijkse formatie pe „voetbaltechnisch beste iloeg van de eerste klasse B" genoemd, werden zeker tien egels besteed aan de zeer pecifieke kwaliteiten van "renk van der Kleij, werd de echniek van ama teurin ter pat ion al Floor van Duijn in fle categorie „fluweelzacht" gerangschikt, werd doelman p?heo Guyt de kwalificatie uiterst betrouwbaar" toebe dacht en mocht Freek Rienks 'met „beresterk" ook al niet Klagen. Het meest aardige fragment betrof zaterdag echter Martin der Plas, die als „grillige 'jlinksbenige vrijetrappenspe- ten tonele werd ge En: hoe juiste aQuick Boys won zaterdag fnet 0-1 van Spakenburg. De doelpuntenmaker was de nauwelijks in de wed vertoevende hangende linkerspits Martin van der 'Plas. doelpunt het honderd ste van Van der PLas in Competitieverband was klasse A is de competitie elk jaar weer een loterij, waarin „favorieten" op eens moeten vechten tegen degradatie, en „kleine ploegjes" onverwacht sterk uit de hoek komen. Stiekem (2) Toch, heel stiekem, begint men er aan de Vliet in te ge loven. Zelf zullen Mugge cs. het nooit toegeven, maar kijk eens naar de bouwactivitei ten aan de rand van het hoofdveld: als die houten stellages niet de contouren van dug outs vormen, mogen wij van Hutspo(r)t een boon worden. Want zeg nu zelf: als derdeklasser moet je toch mi nimaal je gasten een zitplaats kunnen aanbieden en als je daar niet ver meer vanaf bent, wordt het tijd je acco- modatie aan te passen. En dat de bouw niet al te snel vor dert dat behoort tot de zorgvuldig uitgestippelde tac tiek, dat je slapende honden niet wakker moet maken én dat je als vierdeklasser nooit je ware gezicht moet laten zien. Want dat dat je lelijk kan opbreken, heeft men ten overvloede nog eens kunnen constateren bij de buren van LDWS, dié als titelfavoriet de competitie ingingen, maar nu troosteloos onderaan de ranglijst bungelen...

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17